Uit de Rijnstreek LEIPSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 24 November 1939 KIESPIJN? Mijnhardtje UIT DE BONTE WAERELD D (IIN/T IN LUIEREN. DAGBLADRECLAME ALPHEN. B. en W. stellen den raad voor van den heer C. Vonk eenlge nabij de Hoofd straat liggende perceelen weiland aan te koopen voor f. 12.400.Hoewel deze prijs vrij hoog genoemd mag worden, achten B. en W. het van belang, dat de gemeente zich thans reeds het eigendom verzekert van deze perceelen, waar op het uitbrei dingsplan straten zijn geprojecteerd. Een niet onbelangrijk voordeel is, dat door uit voering van de straatplannen, eenige sterk vervuilde slooten worden gedempt, waar mee de volksgezondheid gediend wordt. Met den heer. Haasbeek is voorts overeengeko men een stuk grond te ruilen en een opper vlakte van 640 M2. voor f. 1.500.aan de gemeente af te staan, onder voorwaarde dat de gemeente de in het perceel gelegen sloot zal dempen en ter afscheiding een heg plaatst. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba Johanna Wilhelmina, D. v. Theodorls Adrianua Wijfje en Johanna Wilhel mina Klein Jan Coenraad Evert, Z. van Evert van der Hoeven en Maria Versloot. Overleden: Marius van Wieringen 78 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: Fetronella M. Zevenhoven. Grtj- penstelnstraat 43 Hendrikus J. Visser. Prins Hendrikstraat 152 Elsje C. Helllngerwerf, wed. A. Pannebakker. Prins Hendrikstraat 69 Susanna E. Verplancke, Raadhuisstraat. Vertrokken: Naar Leiden, Steenstraat 27. Thoma C. M. van Vliet Amsterdam. Hoogte KwadlJk 261, Grietje de Vos Wassenaar, „Dulnrell" p. a. Graaf van Zuylen. Margaretha Verhorst. Voor Zondag 26 November, zal de Zon dagsdienst worden waargenomen door dr. J. Hamburger, telef. 136. Gevonden: Schouw (vaartuig), glacé handschoen. Voorts ls door een Inwoner ln den trein te Utrecht achter gelaten een pakje, inhoudende een souvenir. Inlichtin gen politiebureau alhier. ALKEMADE. Propagandaclub „St. WiUibrordus". In de 9t. Pancratluszaal had een bijeen komst plaats van de propagandaclub ,J3t. WiUibrordus", teneinde kennis te doen ma ken met 't missiegebied van onzen plaats genoot pater Van Leeuwen O.S.B., n.l. het eiland Trinidad. Kapelaan Von Fisenne opende, waarna pater Van Leeuwen het eiland Trinidad, zijn cultuur en bewoners schetste. Trinidad. In 1498 door Columbus ontdekt, is een ei land dat thans 440.000 inwoners telt van ongeveer vijftig verschillende nationalitei ten. waarvan een derde gedeelte nog in heidendom leeft. Het land heeft een prach tige tropische natuur. Niet minder dan 158 oliebronnen zijn aanwezig, waarvan er 122 in exploitatie zijn. Trinidad is de leveran cier van asphalt, ook voor onze Europee- sclie straten en pleinen. Uit zijn wonderlijk meer van 40 HA. omvang wordt jaar- lijksch 200.000 ton asphalt gehaald; en niets wijst er op dat de voorraad vermin dert. Spr. gaf dam een overzicht van het mis siewerk der paters Benedictijnen, die zich in 1912 op het eiland vestigden. Deze orde telt thans veertig paters, waarvan. 22 Ne derlanders zijn. Tot slot werd een film over dit eiland gedraaid. BODEGRAVEN. Lezing van wethouder v. d. Poll. Voor de R.-K. jongemannenver. St. Jan ln de parochie De Meije, alhier, sprak wet houder H. J. v. d. Poll over: „De geschie denis van den Politieken strijd der R.-Ka- tholieken in Nederland." Na ingeleid te zijn door kapelaan v. d. Voorn, besprak spr. de sombere geschiedenis van het Katholi cisme na de Reformatie tot den Fran- schen tijd, toen het ten eenenmale geen rechten bezat. Een verlichting van den druk ontstond tijdens het bewind van Lo- dewljk Napoleon, maar na het herstel on der Koning Willem 1 waren de vrijheden veer met eén slag verdwenen. Eerst onder Willem 2 kon de vrijmaking langzaam aan beginnen, terwijl eigenlijk pas van veel la- teren tijd de uitleiding uit het diensthuis onder dr. Schaepmann een aanvang kon nemen. Uitvoerig werd deze periode, be tonnen met de stichting van de R.-K. Staatspartij geschilderd, terwijl tenslotte de jongeren werden opgewekt de wacht te betrekken bij het verworvene en gewezen kerd op de gevaren, inzonderheid van de rijde der N.S.B., die dreigen. Voor de donateurs en voor de solda ten van het garnizoen gaf de muziekver. .Crescendo" in Hotel van Rossum een uit voering, die geopend werd door den eere voorzitter, den heer J. Beijen. De garni zoenscommandant, die met een der offi cieren aanwezig was, dankte aan het slot van de geslaagde uitvoering namens de soldaten voor het gebodene, waarop de beer Beijen namens de vereeniging een gravure van de Wierickerschans en een zil veren lepeltje met het wapen van Bode traven aanbood. Na het concert volgde nog een programma van buikspreken en goo- caelen, waarnaar in groote spanning werd gezien. Mej. G. W. Both alhier slaagde voor bet diploma Ziekenverpleging A. De hee- If8 G. H. en M. W. van Velsen slaagden voor het Middenstandsdiploma. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk jverden herbenoemd de heer C. Hampen; wnoemd werden de heer C. J. Voordouw, „™ijl tot diaken werd benoemd de heer n. Vis. Tot ouderling ln de Geref. Kerk wer- gekozen de heeren J. Kalkman Sr., J. f Breekveld en J. C. Nottglman, tot dia- fb de heeren B. Kemp, W. de Koning en Stam. De door het bestuur der Chr. Scholen ^organiseerde Unie-collecte heeft opge pacht ruim f400. t'°°r den Christen-Vrouwenbond sprak ™°w. Van MourikSpoor uit Amsterdam .Moeder- en kind-psychologie", waar- £tpr. aan de hand van talrijke uitspra- van bekenele paedagogen, de ontwik keling van de verhouding van moeder en kind van voor de geboorte tot het zelf standig worden teekende en op menigerlei wijze practlsche wenken gaf voor de op voeding. Op den Schoordijk reed een militaire auto tegen een schuur, die vernield werd, waarna de wagen ln een sloot terzijde van den weg terechtkwam. De beide inzittenden kwamen er zonder letsel af. BOSKOOP. Lezing Ds. C. Veenhof. Door de Geref. Mannenvereenlging is in de Geref. Kerk een samenkomst belegd, waarbij als spreker was uitgenoodigd. ds. C. Veenhof, Geref. predikant te Haarlem, met als onderwerp: „Het Verbond". Spr. had zich tot taak gesteld een tee- kenlng te geven van de verbondswerkelljk- held, zooals God die op de wereld gebracht heeft en in stand houdt. In dit verband schetste ds. Veenhof de verschillende ver houdingen tusschen de menschen onder ling, de verhouding van de heidenen en hun goden, om dan de verhouding te tee kenen tusschen den levenden God en den mensch. Daarbij werd uiteengezet de ver broken verbondsgemeenschap in Adam en de herstelde verbondsgemeenschap met Christus. De werkelijke be teekenk van den H. Doop, gezien als levende realiteit, in tegenstelling met een beschouwing daar over, werd op glasheldere wijze uiteenge zet. Tot slot volgde een uitvoerige gedach ten wisseling. De verbreeding van den Zijdeweg. Aan het einde van den Zijdeweg, is thans een begin gemaakt met de bestrating van den weg. Het zal echter nog geruimen tijd duren, alvorens het geheele werk gereed zal zijn gekomen. Het werk heeft langen tijd ver traging ondervonden wegens gebrekkigen toevoer van materialen. Vooral de onder nemers van de busdiensten op Lelden kla gen steen en been, over den langen duur van het werk. Het rondrijden over Wad- dlnxveen, om in het centrum van Boskoop te komen, kost veel extra uitgaven aan benzine, doch dat niet alleen; ook het rei zend publiek is er ten zeerste door gedu peerd. Het Distributiebureau. Door den burgemeester dezer gemeente is als leider van het distributiebureau aan gewezen de heer W. Trapman, gemeente secretaris. Voorts zijn aan het bureau als administratieve ambtenaren benoemd de heeren Hugo Otto en C. P. H. Dommisse, belden alhier. B. en W. hebben op haar verzoek, we gens benoeming tot klerk 2e klasse ter se cretarie van Gouda, met ingang van 1 Dec. a.s. aan mej. A. M. Brand, eervol ontslag verleend als typiste ter secretarie. In de opengevallen plaats werd voorzien door de benoeming van mej. C. Rosbergen, reeds ter Secretarie werkzaam, terwijl de plaats van mej. Rosbergen thans zal worden ingeno men door mej. A. Nleuwesteeg alhier. Ten gevolge van de iepziekte zijn en worden wederom tal van iepenboomen staande in de Jullanastraat en aangren zend plantsoen, gerooid. HAZERSWOUDE. De Mannenvereenlging der Ned. Herv. Kerk hield in het lokaal „Salvatori" een lezing waarin ds. Steenbeek van Oudewater zou spreken; deze had plotseling bericht van verhindering gezonden. In diens plaats hield onze plaatsgenoot, de heer L. J. Matze een lezing met als onderwerp: „De leiding des Geestes" in verband met Ro meinen 8.. Spr. behandelde een drietal vragen, en wel: „Waarin die Geest Gods leidt, Hoe die Geest Gods leidt en wanneer die Geest Gods leidt." Spr. wees daarin op de trapsgewijze toe brenging des zondaars, tot Gods kind. en ging na hoe de mensch ln de boetekamer geleid wordt om alzoo te komen tot het ge- meenschapsoefenen des gebeds met zijn God en Vader. Voorts hoe de Geest leidt door het woord Gods, en daarbij de bedie naars des Evangelies als instrumenten zijn en in zijn hand gebruikt worden, om ten slotte te wijzen dat Gods Geest altijd zijn kinderen leidt en in het bijzonder stilstond bij het vleeschelijk van den mensch dat het geestelijk van Gods heiligen wil tracht af te trekken. Onder groote aandacht werd deze ernstige maar ook leerzame lezing door velen ge volgd. Bij de verkiezing van Notabelen der Ned. Herv. gemeente, werden de aftredende leden de heeren J. Plalsier en Jac. Ravens- berg herkozen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Vergadering Chr. Hist. Jongerengroep. De Chr. Hist. Jongerengroep vergaderde in de Ned. Herv. School. Na hgt zingen van Ps. 130 werden de notulen voorgelezen. Joh. v. Ommering hield een inleiding: „De Chr. Hist. Unie. haar vorming en wat er aan voorafging". Mej. A. Oppelaar gaf het maandoverzicht. Mej. A. v. Ommeren bracht nog een vrije humoristische bij drage. In de plaats van M. Dalebout werd ln het bestuur gekozen Joh. v. Ommering. Na rondvraag en het zingen van Psalm 42 vers 1 volgde sluiting met gebed door den voorzitter, den heer E. A. Bloem. De „Vrijwillige Hulp". In de laatst gehouden vergadering van de door den burgemeester Ingestelde pro- paganda-commissie van de zg. „Vrijwillige Hulp" bleek o.m. dat ruim 35 personen zich hadden aangemeld. Meerdere aanmeldin gen zijn welkom. Burgerlijke stand. Overleden: Maria Johanna Bade 59 j. Ondertrouwd: Johannes Bervoets 27 j. en Adriana van Amsterdam 22 j. van Alphen aan den Rijn. Geboren: Jacob Dirk, Z. van J. Kraaij en J. van Leeuwen. Het aantal ingeschreven werkloozen bedraagt thans 20. Bij de stemming voor Notabel in de Ned. Herv. Kerk, vacature G. J. Corts werd gekozen dr. D. Vlaanderen. Periodiek aftre dend als notabel waren: T. de Lange, J. v. de Sterre, J. P. Jongerbloed en J. van Veen. Zij werden allen herkozen; eveneens D. Dorrepaal en G. J. Corts als kerkvoogd. LEIDERDORP. Buurtvereeniging „Docsbrug". De buurtvereen. „Doesbrug" vergaderde in „Irene" onder zeer goede belangstelling. De voorzitter, de heer P. van Leeuwen memoreerde de gebeurtenissen van de ver eeniging in haar eerste levensjaar, en wees vooral op de verleende medewerking aan den door de Chr. Oranjevereeniging geor- ganiseerden optocht bi) de geboorte van Prinses Beatrix en het door de vereeniging gehouden feest aan de Ruige kade. Spr. deelde mede, dat de meeste bewoners van de buurt reeds spontaan als lid zijn toege treden. De secr., de heer H. v. d. Hoogt, las de notulen en bracht het jaarverslag uit. Hier in werd nog uitvoerig melding gemaakt van het verloop der gehouden feestelijk heden. Uit het verslag van den penningmeester, den heer O. Voorma bleken de Inkomsten te zijn geweest f. 294 52 en de uitgaven f. 215.37, batig saldo f. 79.15. Namens de kascommissie verklaarde de heer Flllppo alles in orde. Als nieuw lid der kascommissie werd aan gewezen de heer J. Borreman. Na het aanbieden van eenige attracties en een gratis verloting volgde sluiting. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Otto. Z. van G. J. Balvert en M. J. Steenbeek Gerritje, D. van G. Ver- looij en A. C. Bon. Ondertrouwd: C. van Soest 28 J. en C. Bloos 27 J. Getrouwd: J. J. D. van Leeuwen 25 Jaar Alphen a. d. Rijn en P. M. Zevenhoven 20 j. De collecte ten behoeve van het Alge meen Steuncomité *939 bracht hier f. 6b;92 op. NIEUWVEEN. Filmavond „Herwonnen Levenskracht". In Hotel Schreuder gaf „Herwonnen Le venskracht" een flimavond, die geopend werd door den heer Haver, secretaris van het Hoofdbestuur. Na een film over Canada, volgde de hoofd film, die het 25-j. bestaan van „Herwonnen Levenskracht" en het sanatorium, op Berg en Bosch te Bilthoven, duidelijk in beeld bracht. De heer Haver sprak een propagandis tisch woord. Na de pauze werden eenige komische films gedraaid, waarna de heer Haver dezen mooien avond sloot. De collecte bracht op f. 8.56. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. W. Hartog van Westzaan A. Meging van BreukelenNijenrode J. de Haan van idem J. J. L. Borst van Alphen a. d. Rijn. Burgerlijke Stand. Overleden: N. Honing 72 j. A. P. C. Spaa- renberg 70 J. Gehuwd: A. J. Walraven en H. Verkerk. NIEUWE UITGAVEN. Voor het Kind. Verschenen by: Met Ingang van 1 December a.s. worden aan de postkantoren wederom de postzegels en briefkaarten ten bate van het misdeelde kind verkrijgbaar gesteld. Zooals men weet, strekt de opbrengst ten behoeve van de instellingen, die verzorgen: aleke, zwakke, blinde, doove, doofstomme, achterUJke, gebrekkige, verwaar loosde kinderen van alle gezindten. Ongeveer 350 instellingen, die te zamen tien duizenden kinderen verzorgen, ontvangen hier van een aandeel. De postzegels worden uitgegeven van 1 De cember t/m. 5 Januari a.s. en biyven 5 Jaren geldig. De prentbriefkaarten bestaan ditmaal uiteen serie van 5 stuks naar ontwerpen van J. Voerman Jr. (bloemen, vogels en vruchten), benevens een viertal afzonderlijke naar ont werpen van Joep Nicolas, G. Kr is ten sen, Wil lem Roelofs Jr. en Ml a van Ooetveen. Verschenen by: De Tijdstroom, Lochem: „Veiligheid en Verkeersorde". door mr. N. R. H. van Essen, Juridisch adviseur van de K.N.A.C. Erven Byieveld. Utrecht: „De Orkaan", roman uit het vliegersleven, door Haakon Bugge Mahrt, uit het Noorsch vertaald door N. en A. Basenau. Scheltens en Giltay, Amsterdam: „Geschiedenis van Europa. Nieuwste Tijd", door prof. dr. H. A. L. Fischer. Voor Neder land bewerkt onder toezicht van prof. dr H. Brugmans, door dr. F. Szper. „Twintig Eeuwen Geschiedenis van het Ne- derlandsche Volk", door dr. J. J. Westendorp Boerma. Met inleiding van prof. dr. H. Brug mans. Met vele illustraties. „Het Zeegat uit, De Scheepvaart door alle Eeuwen", door Hendrik Willem van Loon. Met teekeningen van den schrijver. Em. Querido. Amsterdam: „Mathijs Maris, De Tragiek van den Droom" door W. Arondeus. met fraaie illustraties. Gebrs. Zomer en Keuning. Wageningen: „Ons Koninklijk Gezin", door D. Hans. Er zijn reeds vele boeken over Oranje geschreven, doch zooals de schrijver in zijn voorwoord zegt. dit boek wil de leden onzer Vorstelijke Familie zien van den persoonlijken, den menscheiyken kant. Het geeft geen geschiedenis in chrono logische volgorde. Het geeft gebeurtenissen, fei ten en momenten, en plaatst hierin de Leden van onze tegenwoordige Koninklijke Familie. Vele bijzonder mooie foto's wisselen den tekst af. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsberta Elisabeth, d. van P. J. van Ewyk en G. E. G. Molhoek Jacobus Cornell^, z. van A. A. Valentyn en C. C. M. van den Berg Petronella Cornelia, d. van P. Ubink en P. C. Bijlemeer, wonende te A'dam Wilhelmina Albertha Theresla. d. van H. A. Verhaar en J. van der Jagt Alida Klazina, d. van C. de Jong en H. M. wyfjes Klazina A. de Jong, d. van C. de Jong en H. M. Wijfjes Getrouwd: A. H. van den Boogaard. 32 j. en J. M. Mank, 26 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: Van Zoeterwoude A. Leune. D 184 Vertrokken: S. van Tol en gezin, n. Alphen aan den Ryn, Rozenstraat 27. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Wilhelmus. Z. van W. J. J. van Berkesteljn en J. C. Toor. Getrouwd: A. C. van den Bosch en C Meider- wijk. De winkelweek geopend. Der traditie getrouw wordt te dezer plaatse een winkelweek gehouden, georga niseerd door de K.NM.B. afd. Waddinx- veen en de zustervereeniging „De Hanze". Gistermiddag te 3 uur had de opening plaats, hetgeen per geluidswagen door de gemeente werd bekend gemaakt. Deze win- welweek getuigt in deze tijden van onder nemingsgeest. Een woord van lof aan de deelnemers, voor hun keurige etalages. Arbeidsongeval. De machinale houtbewerker A. A., werk zaam op de meubelfabriek S. E. M. A. had het ongeluk met de hand in de fraisebank te geraken. Zwaar verwond aan eenige vin gers werd het slachtoffer naar zijn woning vervoerd. WOUQRUGGE. De Gemeenterekening 1938. De gemeenterekening 1938 is vastgesteld als volgt: Gewone dienst: Ontvangsten f. 91846.61, uitgaven f. 88650.98, batig slot f. 3195.63. Kapi taaldienst: Ontvangsten f. 70434.14, uitgaven f. 105015.88, nadeelig slot f. 34581.74. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna, d. van J. M. Kerkhoven en M. Verhoef. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Pieter de Ruiter 24 J. te Benthui zen en Antje van Leeuwen 21 j. Joh. C. v. d. Marei 28 j. en Hendrlca Oskam 24 j. alhier. - Corn. v. d. Linden 26 J. te Benthuizen en Aagje Klos 25 j. alhier. Overleden: Johanna T. A. Bolleboom. oud 1 j. Loop der Bevolking. Ingekomen C. van Driel uit Den Haag. G. van der Haven uit Hazerswoude. Vertrokken: W. Cnossen naar Alkmaar. W. Pars naar Apeldoorn. J. A. van Stein naar Leidschendam. H. de Hoog naar Pijnacker. UITGAVEN VOOR DE JEUGD. Verschenen bij Gebr. Kluitman, Alkmaar: „Vliegen en Fladderen", door C. van Steen deren Jr. en W. N. van der Sluys Jr. Een boek voor jongens over de K.L.M. Jan Waterman, een jongen van een jaar of zestien, een oude bekende uit de boeken „Hier Holland Radio" en „Groene Jumbo" gaat by de K.L.M. De vlotte boeiende tekst wordt geïllustreerd met vele foto's en teekeningen. „De IJshockeyclub", door Guus Betlem Jr. Een spannend verhaal over de sport, die te genwoordig bfj de jeugd groote belangstelling heeft, en daarnaast over een reeks juweelen diefstallen. die twee Jongens, adspirant-leden van de Jeugd-yshockeyploeg. op toevallige wijze helpen ontknoopen. „Het Goud van den Amerikaan", door Dick Laan. Een boek van avontuur, eerlijke kame raadschap en sportiviteit, waarin verteld wordt hoe twee Hollandsche Jongens door een reeks geheimzinnigheden rondom een Amerikaansch vriendje meegesleept worden in allerlei avon turen. „Met nieuwe Moed", door C. Wilkeshuls. Een verhaal voor kleinere jongens over een jongen, die buiten zijn schuld ln allerlei moeilijkheden raakt, doch zich niet uit het veld laat slaan en er doorheen komt. „Eva's Oogen gaan open". Meisjesroman, door A. M. NacheniusRoegholt. Het meisjesstu dentje Eva gaat op in het studentenleven en haar studie. Ze ls nonchalant t.o.v. andere waardevolle dingen o.a. de vriendschap van Rein en ook haar gezondheid veronachtzaamt zy. De gevolgen hiervan biyven niet uit, er ont staan moeiiykheden met Rein en ze wordt ern stig ziek. Na haar herstel, waarvoor zij naar Zwitserland gaat, ziet ze een massa dingen an ders en tenslotte voelt zy ook, wat Rein eigen lijk voor haar beteekent. „Ons is de Toekomst", Meisjesroman, door Ems I. H. van Soest. De hoofdpersoon. Kat Hubrechts, is een werkend meisje met een zeer altruïstisch hartje. Ze gaat op in de belangen van anderen en schakelt zichzelf geheel uit. zoo zelfs, dat haar persooniyk geluk erdoor bedreigd wordt. Veel tegenslag van de verschil lende meisjesfiguren wordt in dit boek ver werkt, doch het eind is hoopvol en Kat durft in haar geluk te gelooven. „De Schouders eronder". Meisjesroman, door Freddy Hagers. Een boek over drie jonge meis jes, waarvan er twee verloofd zyn, en de derde, de jongste, haar eerste desillusie krijgt te ver werken. „In de Kleine Berghut", by de rendieren, door Rosa Fitinghoff. Een verhaal voor jongere kin deren uit het Zweedsch vertaald door M. J. MolanusStamperius. In dit boek volgen we AL5 JE. ZE. uiTleemt toch ook niét te^ug! STüuR. ZE IW liever^ aam O EN O V/ O O TK DE JOi-DATtM lEDERg. BOERL- MANJDELAA NEEMT ZE IN 'ontvansjT- Twee stuks 10 c». - Twaalf stuks 50 et: 3132 dngez Meel.) Laplandsche kinderen op hun zomerreisje in het gebergte en leeren hun eenvoudig leven te midden van de natuur en dieren kennen. „De Oude Boerdery", door Jac. van der Klei. Een alleraardigst verhaal voor kinderen met den inslag van een sprookje door het optreden van aen hulskabouter Lodlman. Heel grappig zyn de gesprekken van hem met de dieren en van de dieren onderling. Ned. Keurboekerij. Ameterdam: „Het Leven Wacht". Meisjesroman door Bep Otten. „Het Leven Wacht" is een jeugdclub, waarvan jongelui van allerlei stand lid kunnen zijn. Het doel ls met elkaar iets moois van het leven te maken. Goed zyn de verschillende jonge figuren, die alle hun eigen problemen te verwerken hebben, geteekend. „Tesseltje", Meisjesroman, door Ro van Oven. Tesseltje is de dochter van Roemer Vlsscher. den bekenden zestiende-eeuwschen dichter. Van haar fleurig meisjesleven vertelt dit boek op boeiende wijze. Vondel. Breero. Hooft verschy- nen ten tooneele en heel het kleurige leven in en om het Muiderslot wordt ons voor oogen ge steld. Valkhof f. Amersfoort: „Het Muizennest", door E. Belinfante—Belln- fante. De hoofdpersoon van dit meisjesboek is Riek het dochtertje van Mevrouw van Dongen, een flinke vrouw, die door de ziekte van haar man gedwongen aan te pakken, een groot pen sion is begonnen, dat zij op energieke wyze leidt. Er heerscht een prettige goede sfeer in dit pension en het gezin van Dongen, en Riek draagt iets van deze sfeer over in haar vrien dinnenkring, waar zy om haar Jolig, vriendeiyk en daarnaast voor haar leeftijd erg verstandig karakter zeer geliefd is en Juist op meisjes, die het materieel veel beter hebben dan zij, een invloed ten goede uitoefent. A.V.R.O., Hilversum: „Tiental Kinderliedjes". gezongen door Jacob Hamel's A.V.R.O. Kinderkoor. Illustra tie en verzorging door Piet Marée. DE FINANCIEE^E RAADSMAN DER BORGIA'S. In het Milaansche archief Hoepli waar vele schatten van de oud-Italiaansche cul tuur bewaard worden, werden onlangs bij een onderzoek tot nu toe ongepubliceerde brieven van Cesare Borgia ontdekt. Ze stammen uit de jaren 1500 tot 1503 en zijn aan Alfano Alfani gericht, een edelman en humanist uit Perugia, die ln dien tijd Pau selijk schatmeester was. De brieven doen over het algemeen vrij modern aan. Hun hoofdthema's zijn geld en oorlog. In het onrustige en ontredderde Europa van toen had Cesare Borgia voor zijn veroveringen een trouwen raadsman en zaakwaarnemer noodig, die ieder moment voor hem gereed stond. En zoo was Alhano Alfani. Bijzon der interessant is de eerste brief, omdat zij behalve van de eeuwige geldnood van Ce sare voor zijn politieke ondernemingen, ook van de grooten kunstzin der Borgia's getuigt De brief gaat over den schilder Pinturiechio die door zijn muurschilderingen ln het Va- ticaan en in Siona beroemd is geworden. „Bernadino Pinturiechio" schreef Cesare op 14 October 1500, „dien wij steeds om zijn kunstzinnigen aanleg bemind hebben, heb ben we in onzen dienst genomen. Op grond hiervan wenschen we, dat hij in iedere aan gelegenheid als een lid van onze familie be schouwd worde, en voor zijn huis, dat hij in Perosa bouwt, bevelen wij, dat hem een onbegrensd gewoonte-gebruik van een re genton zal worden toegestaan, omdat hij ons zeer welkom is." Kunst gaat in het Zuiden niet alleen om den broode. maar ook om het water. Het onbeperkte gebruik van een regenton beteekende een vermogen. Er werd ook nog een brief van 6 Januari 1503 gevonden, waarin Cesare schrijft: „Met alle denkbare vlugheid moet U alle smederijen afloopen, die ln de stad zijn en hun heele voorraad ijzer en nagels opkoo- pen die ze in hun bezit hebben. Stuur ze dan omgaand naar ons toe." Drie dagen la ter volgde een spoed-brief: „In de vesting van Assisi zijn verscheidene hulpmiddelen noodig, in het bijzonder salpeter en zwavel en zeer veel bouwmateriaal om een bescha digde vestingmuur weer te restaureeren. Alfano Alfani bewees ook dit keer de trouwe dienaar van zijn meester te zijn, die naast zijn veldtochten en geldzorgen, zooals uit deze brieven blijkt, een Maecenas van de kunst was. EXAMEN IN HET BALSEMEN. In de Vereenigde Staten is een gewoonte van vroeger weer in de mode gekomen: de lijken van personen van naam en rang wor den gebalsemd. Zoo groot is de vraag naar vaklieden, die deze kunst beheerschen, ge worden, dat het balsemen een speciaal be roep is geworden. In de beginne kon iedereen, die zich er toe geroepen voelde dit „vak" uitoefenen; dit leidde tot misbruik en bedriegerijen, want er waren menschen die van balsemen zoo weinig verstand hadden als een koe van koorddansen en toch van dit werk leefden. In den laatsten tijd heeft men voor de uit oefening van dit beroep speciale eischen ge steld. Men moet zich eerst onderwerpen aan een examen, waarvoor een cursus van een jaar gesteld is. In de verschillende Staten zijn reeds ver scheidene erkende scholen voor het balse men. die een buitengewonen toeloop hebben. Slechts een gediplomeerde „inbalsemer" kan een betrekking krijgen. De familieleden van een overledene worden met reclame biljetten van het balseminstituut over stroomd, waarbij men om de ijdelheid te streelen erop wijst, dat men ook de bekende mr. X of de in de hooge kringen zoo geliefde mr. Y gebalsemd werd en dat het een plicht tegenover den doode is. zijn lichaam door balsemen, hetgeen tegen den uiterst lagen prijs van 100 dollar gedaan wordt, te be houden. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Overleden: Leendert Hoosbeek 71 j„ echtge noot van Cornelia van der Laan. Ondertrouwd: Cornells Oosterwyk 28 j. van 's-Gravenhage en Jannigje Both 25 J. e ruggegraat van elk goed reclame-plan 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7