EUMATIEK STADSNIEUWS IEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 24 November 1939 PAS OP Overzicht Meer dan 100 spionnen van de Gestapo gepakt? De Poolsche regeering bijeen De crisis in Roemenië Er is een© in de maand van de Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 Ambtsaanvaarding van prof. dr. F. B. J. Kuiper deel te nemen aan het conflict en de on schatbare hulp. welke zij geven en nog zul len geven voor de gemeenschappelijke zaak. zijn voor mij een zeer groote aanmoediging geweest. Wij kunnen er niet aan twijfelen, dat onze zaak zal zegevieren met de hulp van onze getrouwe Fransche en Poolsche bondgenooten. Volgens de Daily Express werden meer dan 100 spionnen van de Gestapo ontdekt tusschen de 50.000 Duitsche en Oostenrijk- sche vluchtelingen, die bij het uitbreken der vijandelijkheden in Groot-Brittannië werden geblokkeerd, toen deze vluchtelin gen zich voorbereidden op een vertrek naar Amerika. Het is mogelijk, dat er nog meer spionnen zijn, daar de Britsche autoritei ten het onderzoek naar de antecedenten van al deze vluchtelingen nog niet hebben geëindigd. Zij gingen door voor vluchtelin gen en kregen op die wijze inlichtingen over echte vluchtelingen. In het geheel zijn 74.000 Duitschers en Oostenrijkers in Groot- Brittannië ingeschreven. Onder hen bevin den zich 43.000 vrouwen. Onder voorzitterschap van generaal Si- j korski heeft gisteren de Poolsche regeering l te Angers vergaderd. Minister-president generaal Sikorski hield een rede, waarin hij o.a. zeide, dat hij de eerste vergadering van den Poolschen mi nisterraad opende in een land. dat de sou- vereine rechten van deze regeering "heeft erkend. Polen zal uit de huidige catastrophe gelouterd en versterkt opstaan, hieraan zal het al zijn krachten wijden. De regeering is verantwoordelijk voor een volk van 34 mil- lioen zielen, welke het juk van den vijand torsen en nog tegen hem strijden. De spre ker verzocht een minuut stilte in acht te nemen om hulde te brengen aan de beken de en onbekende helden, die hun bloed voor het vaderland hebben gegeven. Gisterochtend is -in de kathedraal van Angers door mgr. Gawlina een mis opge dragen. welke door de geheele regeering werd bijgewoond, alsmede door de ambas sadeurs van de Vereenigde Staten. Frank rijk en Engeland. TATARESCU PREMIER. George Tatarescu, oud-premier en gewe zen ambassadeur van Roemenië te Parijs, is tot kabinetsformateur benoemd. Hij zal trachten een ministerie van nationale een dracht te vormen. De kroonraad, waarin werd besloten, Ta tarescu met de vorming van een nieuw ka binet te belasten duurde van vier tot half acht. Nadat hij de opdracht had ontvangen, heeft Tatarescu besprekingen gevoerd met de oud-ministers Ismandi, Gafencu en Con- tantinescu. president van de Roemeensche Bank. Wie geplaagd worden door Rheumatische pijnen, behoeven niet op de kalender te kijken. Die voelen wel aan hun ondragelijke pijnen en scheuten in lijf en leden, dat de tijd van onafgebroken martelingen weer is aangebroken. ..Slapelooze nachten van Rheumatische pijnen vier, vijf maal mijn bed uit en niet in staat een been te verzetten. Dat heeft zoo jaren geduurd totdat ik met Kruschen ben begonnen, op aanraden van een vriendin. De eerste dagen had ik weinig verlichting, maar ik ben Kruschen regel matig blijven gebruiken en ik ben nu vrij van pijnen. Toch blijf fk het nemen, iederen morgen zoo verklaart een dankbaar gebruikster var. in de 70. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zou ten op lever, nieren en ingewanden geeft dezen organen nieuwe kracht. Ze komen tot krachtiger actie en het bloed wordt gezui verd van overtollig schadelijk zuur, dat zich anders vastzet in de spierweefsels en dat oorzaak is van Uw lijden en die tergende pijn. Néém toch Kruschen Salts Tiendui zenden deden het en.vonden er baat bij. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apoth. en drog. a f. 0.40, f.0.75 en f. 1.60 (extra groot paki. Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756. 3139 (lngez Med.) George Tatarescu. Tatarescu is in 1862 geboren als zoon van een generaal. Hij studeerde in Frankrijk en promoveerde in de rechten aan de univer siteit van Parijs. In het kabinet van Miron Christea. dat werd gevormd na den val van het kabinet Goga onder leiding van den koning was Tatarescu minister van buiten- landsche zaken. Na het aftreden van dit ka binet werd Tatarescu lid van den kroonraad en in April van dit jaar werd hij benoemd tot Roemeensch ambassadeur te Parijs, waar hij bleef tot de eerste dagen van Sep tember. Gedurende zijn verblijf te Parijs wijdde Tatarescu zich geheel aan de versterking der banden tusschen zijn land en Frankrijk. Zijn slagen schijnt verzekerd te zijn. Het aftreden van het kabinet Argetoianu en het aan de macht komen van Tatarescu schijnt in verband te staan met een afwij zing, die gesteld is tegenover de door de Duitsche economische delegatie van dr. Clodius naar voren gebrachte eischen. Bujoiu, de minister van economische za ken. was vastbesloten, de Duitsche eischen van de hand te wijzen. Mititza Constanti- nescu, de minister van financiën en direc teur van de nationale bank was dezelfde op vatting toegedaan. Argetoianu echter bepleitte in den Dins dag gehouden kabinetsraad het doen van concessies. Door de gedachte te aanvaarden van een nauwere economische samenwer king met Dultschland hoopte hij, zooals hij zelf zeide. dat zijn land ,,er slechts dons en geen veeren bij zou laten". De technische ministers daarentegen waren van meening, dat verder te gaan zou beteekenen de toe komst van het land vast te leggen. Bujoiu nam in verband met de houding van den premier zijn ontslag. Intusschen deed de Duitsche missie, alsof zij vertrok. De des kundigen gingen per vliegtuig heen. maar Clodius bleef. De crisis was ontstaan; aan den koning was de beslissing. Toen de ko ning het ontslag van Argetoianu in ont vangst had genomen, overlegde hij met zijn raadslieden en gaf hun een uiteenzetting van den toestand. Besloten werd, dat Tata rescu belast zou worden met de vorming van een kabinet. Tatarescu heeft aange kondigd een regeering te zullen vormen binnen het kader van het front der natio nale wedergeboorte d.w.z. met medewerking van persoonlijkheden van alle richtingen, die rondom dit front vereenigd zijn. Nie mand twijfelt er aan of de nieuwe premier is, zonder de politiek van krachtige neutra liteit te laten varen, zooals die gedefinieerd is door Calinescu, vastbesloten zijn land te beschermen tegen iedere poging, die zijn integriteit zou benadeelen. NIEUWE DUITSCHE BESCHULDIGING AAN HET ADRES VAN DE INTELLIGENCE SERVICE. Te Berlijn wordt officieel medegedeeld; In den tijd van November 1937 tot Novem ber '38 hebben op een aantal schepen da den van sabotage plaats gevonden, die voor een deel tot vernietiging van deze schepen en het verlies van de bemanningen hebben geleid. Hierdoor zijn Duitsche, Italiaansche en Japansche schepen getroffen. De Duit sche organen die een onderzoek hebben in gesteld vonden het opmerkelijk, dat geen Engelsch schip werd getroffen. Thans is door bekentenissen van kapitein Stevens en door eigen onderzoekingen gebleken, dat de hoofddader van deze sabotage de emigrant Pötsch is. Opdrachtgever was de Britsche Intelligence service. Pötsch werd op aan dringen van de Duitsche politie reeds in September 1938 in een neutraal land gear resteerd en na korten tijd, na ingrijpen van Britsche autoriteiten, weer vrijgelaten. Op het oogenblik bevindt Pötsch zich in Dene marken waar hij te Kopenhagen op 28 Juni 1939 wegens spionnage voor Engeland tot een vrijheidsstraf is veroordeeld. Het eerste Britsche schip waarop in opdracht van de Intelligence service mogelijk een dergelijke sabotage is gepleegd, is de „Athenia", aldus deze officieele Duitsche verklaring. HET ROODE LEGER OP VREDESVOET. Maarschalk Worosjilow heeft 7 November medegedeeld, dat het Roode leger zich weer op vredesvoet bevond. Talrijke reservisten, die opgeroepen waren voor de bezetting van Polen, zijn naar hun haardsteden terugge keerd. De demobilisatie van specialisten gaat langzamer, hetgeen vooral het gevolg schijnt te zijn van transport-moeilijkheden. Moskou herneemt evenwel zijn gewone aanzien; er rijden weer taxi's en het aan tal vrachtauto's neemt toe. De grens tusschen de Sovjet-unie en het bezette deel van Polen blijft nog gesloten. Men zegt, dat nog Poolsche officieren in de bosschen en moerassen schieten op de Rus sische troepen. Indien men de Russische soldaten kan gelooven, zijn de door hen ge leden verliezen in Polen grooter dan werd opgegeven. In ieder geval is de zuivering nog niet geëindigd. De grens wordt ook ge sloten gehouden, omdat het oeconomisch evenwicht tusschen beide gebieden nog niet gevonden is. CAJANDER OVER DE RUSSISCHE VOORSTELLEN. Cajander, de Finsche minister-president, heeft gisteren een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de Finsche regeering geen mogelijkheid had gezien om de laatste Rus sische voorstellen aan te nemen, aangezien aanvaarding van deze voorstellen een schending van de Finsche neutraliteit had den beteekend en afstand van de goede Finsche versterkingen aan een vreemde mogendheid. DE HOUDING VAN HET CONGRES VAN BRITSCH-INDIK. De werkcommissie van het Britsch-In- disch congres heeft een resolutie aangeno men, die de mogelijkheid voor verdere on derhandelingen met de Britsche regeering laat bestaan. De resolutie zegt, dat de com missie alle middelen, die tot een eervolle regeling leiden, zal blijven onderzoeken. (2 lijnen) VERONTWAARDIGING AAN BEIDE ZIJDEN. De oorlog ter zee en de Balkan zijn de twee aangelegeiheden, die de gansche aan dacht opvragen. De Duitschers voeren den mljner.-oorlog blijkbaar tot het uiterste. Zelfs watervlieg tuigen worden benut voor het leggen daar van. De vraag of het magnetische mijnen zijn, moet steeds meer in bevestigenden zin worden uitgelegd. Het is een nieuw wapen, waartegen nieuwe maatregelen beraamd zullen moeten worden. Men is daarmede blijkbaar reeds druk doende en vermoede lijk zal het afweer-middel wel niet lang op zich laten wachten. Het ligt zoo in de lijn van zulke gevallen. Van Duitsche zijde tracht men thans de indirecte erkenning dat Duitschland ver antwoordelijk is voor de gansche reeks van scheepsongevallen der laatste dagen weer terug te nemen, opmerkende, dat de giste ren vermelde officieuze verklaring slechts een theoretisch en waarschuwend karakter droeg, zonder meer, doch dit zal moeilijk meer te redresseeren zijn. Het Noorsche blad .Dagbladet" richt een feilen aanval tegen de Duitsche wijze van oorlogvoerlne ter zee en beschrijft de nazi methodes als een „roekeloosheid zonder weerga jegens de neutralen." Het blad voegt hieraan toe, dat „Duitsch land thans reeds even wanhopig ls als te gen het einde van den vorigen oorlog." „De nieuwe mijnenoorlog van Duitsch land" aldus besluit het blad. „toont een minachting voor menschenlevens en wijst op een mentaliteit, welke de grootste be dreiging is voor de huidige beschaving." Anderzijds richt zich de verontwaardi ging begrijpelijkerwijs eveneens tegen En geland. De regeering van België heeft besloten, evenals de Nederlandsche regeering, te protesteeren tegen de nieuwe maatregelen, welke de regeeringen van Engeland en Frankrijk ten aanzien van de koopvaardij hebben genomen. Het Du'tsche Nieuwsbureau meldde gis teren uit Berlijn: ALS HOOGLEERAAR IN HET SANSKRIET 3122 (Ingcz. Med 7 De Führer eq opperbevelhebber der weer macht heeft, evenals het vorige jaar. de bevelhebbers der weermacht in de nieuwe Rijkskanselarij bij zich ontboden. O.a. gaf de Führer, met gebruikmaking van de er varingen, opgedaan in het Oosten, richt snoeren voor de toekomstige oorlogvoering. Opnieuw worden hieraan geruchten over een offensief verbonden en alles wat daar bij hoort, doch men zal goed doen, in dit opzicht niet zich over te geven aan voor spellingen. Militairen handelen alleen als zij het oogenblik gekomen achten en dat is voor buitenstaanders nimmer te voor spellen. we hebben daarop reeds meerma len gewezen. De Roemeensche crisis schijnt te wor den opgelost in een richting, die Duitsch land niet erg zal bevredigen. Het past ech ter in het systeem dat de Balkan zich zelf wil blijven! DE RIJWIELCONTROLE. Op den eersten dag zijn reeds 160 waar- schuwingen uitgereikt. Gisteren was het de eerste dag van de driedaagsche campagne gedurende welke de politie verscherpte controle ultoelent op den staat, waarin zich de verlichting en remmen van rijwielen bevinden. Het bleek, allerminst overbodig, want er werden niet minder dan 160 waarschuwingen uitgereikt aan wiel rijders, wier naam en adres werden geno teerd en daarbij de aanzegging kregen, dat zij zich binnen een bepaalden termijn aan het politiebureau moesten vervoegen ten einde te doen controleeren, dat zij de ver- eischte verbeteringen hadden aangebracht. Verreweg het grootste deel dezer waarschu wingen gold het niet branden van het roode achterlicht. In enkele gevallen, waarin zeer ?;rove gebreken aan de licht- of remlnstal- atie werden geconstateerd, werd proces verbaal opgemaakt. De controle wordt heden en morgen voortgezet. EEN KRANIG CHAUFFEUR. COÖPERATIE „VOORUIT". Ernstig ongeluk voorkomen. Dank zij zijn chauffeurstalent en groote tegenwoordigheid van geest heeft korporaal N. M. 'Roetman van hier, zichzelf en het uit vier personen 'bestaande gezin van den majoor A. alhier, voor een ernstig gevaar behoed. Toen de door den korporaal bestuurde auto met toet gezin van den heer A. gister avond om halfnegen met een snelheid van ongeveer 50 K.M. per uur langs den rijks straatweg te A'lphen a. d. Rijn reed. vloog ter hoogte van de stoomzagerij van de firma Sprey een der achterwielen van den wagen Daar het plotseling sterk remmen bij een dergelijke situatie faitale gevolgen kan hebben, probeerde de chauffeur op drie wie len door te rijden en geleidelijk den wagen tot stilstand te brengen. Dit zou hem zijn gelukt, ware het niet, dat na een 10-tal meters de uiteraard moeilijk te besturen auto naar den Slootkant begon af te glij den, waarbij het gevaar dreigde om over den kop te slaan in dezelfde Sloot, waar eenige jaren geleden zes personen op zulk een noodlottige wijze om het leven kwamen. Korporaal Roetman gooide echter bijtijds het stuur om, reed dwars den weg over en zette de beschadigde auto tegen een huis. Wel werden de inzittenden door den schok vrij hevig door elkaar geschud, doch nie mand kreeg letsel. Het los geraakte autowiel werd in de poort van de woning van den heer V. terug gevonden. De heer A. en zijn gezin werden door den heer J. Sprey per auto naar hier ge bracht. De verongelukte auto is door een kraan wagen van de firma Boot weggesleept. SINT-NICOLAAS KOMT! Morgenmiddag per „stoomboot uit Spanje". Morgenmiddag zal Sint Nlcolaas vergezeld door zijn trouwen knecht per boot onze stad binnenvaren, via de Haven en Oude Singel, alwaar om 2 uur bij de Lakenhal voet aan wal wordt gezet. Daar staan alle kinderen der laagste klassen van de Leidsche open bare scholen gereed om voor een goede ont vangst te zorgen. Met herauten en het muziekcorps der N.Z. H.T.M. voorop, rijdt Sint-Nicolaas op zijn schimmel aan den kop van den gevormden kinderstoet naar het Luxor-theater. De weg van den stoet is: Beestenmarkt, Valkbrug, Rijnsburgersingel, Stationsweg. In het theater zullen de kinderen voor den ouden bisschop enkele liedjes zingen, waarna eenige grappige filmpjes vertoond zullen worden en tenslotte ontvangt leder kind een versnapering. Hiermede is dan de ontvangst van St. Nlcolaas afgeloopen en kan de eigenlijke viering op school plaats vinden. Vertooning van de revue „Wie de schoen past In de tot de laatste plaats bezette groote Stadszaal is gisteravond door „de vier van Tholen en van Lier" de coöperatieve revue „Wie de schoen past...." opgevoerd, welke voorstelling evenals het vorige jaar een groot succes is geworden. De secretaris van de Coöperatie, de heer J. Veldman sprak een kort openingswoord, waarin hij herinnerde aan het recente zil veren jubileum van de Handelskamer, een instelling, waarvan de gestadige bloei ge tuigt van de energieke samenwerking op coöperatief terrein. Spt. illustreerde dezen bloei met eenige cijfers: in 1914 waren er 94.00 leden met een gezamenltjken omzet van 3 mlllioen gulden, thans bedraagt het ledental 260.000 met een omzet met 28 mil- lloen gulden, terwijl het aantal personeel leden is gestegen van 58 tot 961. Ook in onze stad heeft de coöperatieve be weging zich gunstig ontwikkeld, dank zij de inspanning en de opofferingen, welke de pioniers zich daarvoor hebben getroost. Juist in de moeilijke tijden, welke wij mo menteel beleven, is trouw aan de coöperatie meer dan ooit geboden. Tegenover de trust- en kartelvorming van de kapitalisten, stel len wij ónze coöperatie, gegrondvest op de pijlers van vrede, vrijheid en ordening als het zinnebeeld der democratie. Onmiddellijk daarna was de daad aan de vier van Tholen en van Lier, te weten aller eerst het over-bekende duo Herman Tholen en Albert van Lier, bijgestaan door twee evenzeer beproefde vrouwelijke krachten: Kitty van Dongen en Jeanne Laforce. In een voortreffelijk-volgehouden, bewonderens- waardig-snel tempo heeft dit viertal de revue van Jacques van Tol „Wie de schoen pastover het voetlicht gebracht. In deze revue, welke uit een twintigtal taferee- len bestaat, wordt op meermalen geestige wijze de lof gezongen van de coöperatieve beweging, terwijl daarnaast een aantal scènes geen andere pretentie heeft dan het publiek te amuseeren, een opzet, waarin zoowel de auteur als de uitvoerenden vol ledig zijn geslaagd. Tholen en van Lier staan reeds vele jaren op de planken, maar nog altijd brengen zij hun liedjes en hun praatjes met een frischiieid en een enthou siasme, alsof zij daarmede de vorige week begonnen zijn. Ongetwijfeld danken zij daaraan voor een groot deel hun onverdeeld succes; de zaal daverde meermalen van den lach en de refreintjes werden uit volle borst meegezongen. Mede dank zij het snelle tempo waarin de tafereelen elkaar opvolg den, vlogen de uren om en voor men cr zich rekenschap van Gegeven had. dat het al kwart over tieren was, werd de pauze aan gekondigd, waarin aan een veertigtal per sonen een verrassing werd uitgereikt. Na de pauze kochten Tholen en van Lier c.s. van hetzelfde laken een pak. d.w.z. men amuseerde zich kostelijk en betreurde het. toen eindelijk het doek voor de laatste maal sloot. Wij zijn ervan overtuigd, dat alle coöpe ratie-leden. die gisteravond in de Stadszaal aanwezig waren, de zaal verlaten hebben met den wensch, dat de opvoering dezer propagandistische revue tot de jaarlijks terugkeerende gebeurtenissen zal behooren. DS. W. BOUWMAN. Ds. W. Bouwman, die sinds 1 Februari 1937 emer. predikant der Ger. Kerk te de zer stede ls, zal binnenkort deze gemeente gaan verlaten en zich te 's-Gravenhage vestigen. Met ds Bouwman, die 6 Augustus 1916 zijn intrede bij de Geref. Kerk van Leiden deed, verdwijnt een zeer gezien predikant, die ook na zijn emeritaat nog vele malen voor de gemeente optrad en als eind redacteur van de Leidsche kerkbode nog wekelijks zijn gaven in dienst der gemeen te stelt. In verband met zijn a.s. vertrek treedt hij met ingang van 1 Januari uit de redactie van de Leidsche Kerkbode; ook heeft hij voor enkele andere functies, zno- als het scribaat der classis, bedankt. Prof, dr. F. B. J. Kuiper. Hedenmiddag heeft dr. F. B. J. Kui per, als opvolger van prof. dr. J. Ph Vogel benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit om onder wijs te geven in het Sanskriet en rijn letterkunde in de Indische oudheid kunde, dit ambt aanvaard met het uit spreken van een rede in het Groot auditorium dier universiteit, getiteld „De goddelijke Moeder in de Voor Indische Religie". Het volgende is eraan ontleend: Uitgaande van een typischen wezenstrek van het Voor-Indische geestesleven, n.l. een zeer sterke waardeering van het gestalte looze oerzijn, kan men de vraag stellen, op welke wijze deze tendentie in de Indische mythe tot uitdrukking komt. Naast de voor stelling van een goddelijken vader-wereld schepper heeft in Indië ook die van een oermoeder geleefd. In de vedische mytholo gle heeft men. misleid door de oogenschijn lijk geringe beteekenis, die hier in het al gemeen de godinnen hebben, de uitzonder lijke plaats, die door de godenmoedcr Adltl ingenomen wordt, vrijwel steeds miskend Spr gaat nader op deze figuur, die als to taliteitsgodheld de eenheid van de kosmos belichaamt, in en bespreekt eenige typeeren de trekken: de opvatting van Adltl als wereldkoe, haar verhouding tot de kos mische orde en in verband hiermede de rol van haar zonen, de Indische Zevengoden Daar zij de oerwereld vertegenwoordigt waaruit de kosmos ontstaan is, staan de be grippen van schepping, licht (als eerste zonne- en levenslicht) en leven tot haar in een nauw verband, evenals het scheppings woord, waarmede Aditl identiek geacht wordt. Een samenvatting van deze uiteen loopende caracterlstlca toont dat Aditi be hoort tot het type der hoogste godheden die pas in de laatste decennia nader bestu deerd zijn. In dit verband wordt ook de veelvuldige lndentificatie van Aditi en moe der aarde verklaarbaar. Spr. besluit deze samenvatting met eenige opmerkingen over de mogelijkheid, dat de vedische Goddelijke Moeder reeds in de Oerarische mythologie een belangrijke plaats heeft ingenomen. De navedische tijd toont een verbleekcn en verdwijnen van de oerrnoeder-conceptie waarvoor de voorstelling van een schepper vader nu in de plaats treedt. Toch komt omstreeks 500 na Chr. opnieuw een geloof aan een wereldmoeder op, die ln vele ge stalten vereerd wordt. Deze zoogenaamde paktl-godsdier.st, die veel sterker dan die der Veda's het demonische,, irrationeele ka rakter van de Goddelijke Moeder onder streept, is aan de autochthone bevolking van het N. en N O. van Voor-Indië ontleend Spr. releveert in het kort het belang van de niet-Arische cultuurelementen in Voor Indië. Tusschen de Arische en niet-Arische voor stellingen van de Goddelijke Moeder blijkt geen nader verband aantoonbaar te zijn M staan los van elkaar, ofschoon Aditi en Devi in wezen niet al te veel verschillen: ook aai Adltl moeten demonische trekken eigen ge weest zijn. Spr. besluit met te herinneren aan een moderne gestalte van de Indische moedergodin, n.l. moeder Indië. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Inwijding van het lokaal Hooigracht 3. Onder zeer groote belangstelling had gistermiddag de opening plaats van het nieuwe lokaal Hooigracht 3. De presidente, mevr. van Gllse—van Geldermalsen heette de aanwezigen wol kom, in het bijzonder het eereiid mevr. t». EerdimansDe Holi en de oud-presidente mevr. VerverAkkerman. Zeer tot haar leedwezen moest zU aan toevoegen, dat de vlce-presldente, mevr. T. VriendVan Hoorn door onge steldheid niet aanwezig kon zijn. In haar openingsrede memoreerde mevr van Gilse, dat door vordering door de mi litairen van het vroeger lokaal, het beste^ genoodzaakt was naar een ander huis e tc zien. Zij sprak over het slagen hiervan haat blijdschap uit, daar Juist in deze moe:uil» tijden de huisvrouwen wel eens bb"oe' hebben in eigen lokaal nader met elkanae in contact te komen. Na dit officieele gedeelte heeft de deü matrice, mevr. M. P. van der Star—o» Jong op schitterende wijze het door Pjv fessor Gongrijp geschreven drama .Mm voorgedragen. Ongetwijfeld zullen de vele aanweH„eli een aangename herinnering aan dej openingsmiddag bewaren, welke door gezonden bloemstukken een feestelijk aw zien had, 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2