Philatelie in oorlogstijd LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 24 November 1939 Nogmaals PARLEMENTAIR OVERZICHT KERK- EN SCHOOLNIEUWS VAN LEEUWEN's VISSCHERIJ-BERKHTEN -□ Ondanks den moeilijken toestand in sommige landen blijven de nieuwe zegels toch vrij regelmatig verschijnen Tweede Kamer. Opdrukken uit Danzig vragen de aandacht 22 'U. 39 o 2277 Jan v/d Heyöeustraat 51, HILVERSUM. POSTZEGEL- ED iLBUMHARDEL 0 f IS sue Minder Verkoudheden! VlCKS Va-tro-nol BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Wezen wij er in ons vorig praatje op dat de oorlog voor den verzamelaar ook zijn onaangenaamheden medebrengt, zoo wat betreft de voorlichting en de bestellingen, thans willen wij met een enkel woord de aandacht vestigen op een andere moeilijk heid, nJ. de hooge prijzen voor sommige opdrukken, speciaal die van Danzig en Tsjecho Slowakije, welke wij de vorige maal hebben besproken. Tot op het oogenblik. dat wij dit schrijven, zijn de prijzen voort durend opgeloopen en het is heel goed mo gelijk, dat ze nog hooger zul len worden. In hoofdzaak zit deze prijsstijging natuurlijk in de beperkte oplaag, maar wie zegt ons, dat deze slechts en kele tienduizenden stuks groot is? Heeft de vorige oorlog ons in dit opzicht niet iets geleerd? Ook toen is het meerdere ma len gebeurd, dat men zegels en overdrukken peperduur kocht, die later slechts heel weinig waard bleken te zijn. Dit be hoeft natuurlijk niet te betee- kenen, dat zulks ook met de Danzig-opdrukken het geval zal zijn. maar een feit is het, dat er toch al gesproken wordt over het aanmaken van de oude Danzig zegels, waardoor vanzelfsprekend de prijs moet dalen. Of dit inderdaad ook zoo is, wij weten het niet. zoo dat er momenteel nog niets de finitiefs omtrent de huidige waarde valt te zeggen. De toe komst zal ons daaromtrent wel meer leeren. Duitschland en zijn protectoraat. Nu wij toch bij onze Oosterburen zijn, willen wij. wat de nieuwe zegels van de laatste weken betreft, allereerst de Win terhulp-zegels memoreeren.' waarvan de toeslagen bestemd zijn voor het Winter- hulpwerk en het Roode Kruis. Zij blijven tot en met 30 Juni 1940 geldig en bevat ten negen waarden met verschillende af beeldingen: 3+2 Rpf. Burg. Ellebogen aan de Eger; 4+3 Rpf. Drachenfels aan den Rijn: 5+3 Rpf. Kaiserfalz in Goslar; 6+4 Rpf. Klokketoren in Graz: 8+4 Rpf. Oude raadhuis in Frankfurt a. Main: 12—6 Rpf. Standenhuis in Klagenfurt: 15+10 Rpf. Ruïne Schreckenstein bij Ausslg; 25 15 Rpf. Kasteel te Salzburg; 40+35 Rpf. Burg. Hohentwiel in Hegau. Verder kre gen wij hier twee courantenzegels, welke uitsluitend voor het verzenden van nieuws bladen gebruikt mogen worden. De waar den en kleuren zijn: 5 pf. geelgroen en 10 pf. roodbruin. In het protectoraat Bohe- men en Moravië werd de nieuwe serie ge wone frankeerzegels aangevuld met de 3 k. paars, waarop een voorstelling van ZUn. Slowakije heeft thans het zegel met het portret van president dr. Tiso in groot formaat uitgegeven en wel in de waarde 2 k. 50, waarvan de extra opbrengst ten goede komt aan het jeugdwerk. Rusland. Gaan wij nu over naar de tegenwoordige „goede nabuur" van Duitschland, Sovjet- Rusland, dan zien wij daar de uitgifte van een viertal nieuwe zegels in de volgende waarden, kleuren en voorstellingen: 5 k. rood, metaalarbeider; 15 k. groen, soldaat: 30 k. blauw, piloot; 60 k. rood. het wapen van de U.S.S.R. Tevens werd hier het feit herdacht, dat het dezer dagen vijftig jaren geleden was, dat de Russi sche schrijver Saltykom Stjedrine stierf. Men heeft daar een viertal herinnerings zegels aan gewijd: 15 k. grijsgroen en 45 k. bruinrood portret van den schrijver op jeugdigen leeftijd, 30 k. groen en 60 k. blauw, portret op lateren leeftijd. De ze gels zijn van groot formaat en vermelden do jaartallen 18891939. De Baltische staten. Evenals destijds Duitschland gedaan heeft met den terugkeer van Danzig naar het moederland, zoo heeft ook nu Lithauen den terugkeer van de stad Wilna herdacht met een aantal opdrukken. Deze komen n.l. voor op de zegels, welke dit jaar in roulatie kwamen ter gelegenheid van den twintigsten jaardag van de onafhanke lijkheid van het land: de 15 c., 30 c., 25 c. en 60 c. werden voorzien van het in schrift „Vilnius 1939 X 10." De andere Baltische staat Letland heeft het oogstfeest van dit jaar gevierd met de uitgifte van een tweetal aardige zegel tjes, de 10 s. donkergroen en de 20 s. paarsrood, waarop resp. voorkomen een boer en een appel, alsmede de woorden ..Latvija 8-X-1939", hetgeen herinnert aan den datum, waarop dit feest plaats vond. zegels uit Ned. Indie en Griekenland. Twee Yoego-Slavische zegels. De drie Euro zegels bespraken wij reeds de vorige maal. De Noordsche landen. De beeltenis van Koningin Alexandrina van Denemarken komt voor op de twee Roode Kruis postzegels, welke de Deen- sche posterijen dezer dagen hebben uitge geven. De waarden zijn 10 5 rood en 15+5 paars. Van Finland zijn ze bin nenkort ook te verwachten. Zweden com pleteerde zijn nieuwe ..drie kronen"-type met de 90 blauw, 100 oranje er. 120 lila rose. De overige landen. In Engeland is de 10 sh. verschenen van het nieuwe -type, kleur grijszwart; Yoego Slavië liet een nieuwe serie drukken met het jongste portret van Koning Peter II, bestaande uit niet minder dan dertien stuks variëerende van 0.25 d. tot 30 d. Zwitserland zal binnenkort zijn „Pro Juventute" zegels weer in omloop bren gen. Op een van deze staat het portret van den Zwitserschen generaal Hans Her zog, die 120 jaren geleden werd-geboren en in 1894 stierf; op de andere drie staan jonge meisjes in haar typische kleeder dracht uit de Kantons Freiburg, Obwal- den en Bazel. Luxemburg zal 1 December as. zijn se rie liefdadigheidszegels uitgeven. Hier werd de 60 c. van 1926-1928 voorzien van het waardecijfer 30. Het draagt het por tret van groothertogin Charlotte. Den tiende van deze maand heeft Tur kije den dood herdacht van zijn president Kemal Ataturk. Herinneringszegels zullen nog uitgegeven worden, vermoedelijk een serie van tien. Gedurende een kwart eeuw houdt Nieuw- Zeeland toezicht in de vroegere Duiteche kolonie West-Samoa, thans mandaatge bied. Daaraan is nu een viertal aardige zegeltjes gewijd, welke den 29sten Augus tus reeds werden uitgegeven, doch door den moeilijken internationalen toestand pas sinds enkele dagen in ons land zijn. Wij vonden het daarom wel eens interes sant voor onze lezers de enveloppe, waar op de serie voorkomt, in haar geheel af te drukken. Links onder ziet men de woor den „First day of issue", hetgeen betee- kent eerste dag van uitgifte, terwijl men op den stempel den datum duidelijk kan lezen. De waarde der zegels is 1, l'/i, 2'/« en 7 d. BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN (Van onzen parlementairen medewerker). Nadat een aantal andere ontwerpen was afgedaan, (zonder vlag of stoot kreeg de Minister van Financiën verlof om liefst 300 mlllioen gulden te leenen ter aflossing van vlottende schuld, en bij het, eveneens zonder stemming aangenomen voorstel, om met ingang van 1 Januari a.s. de korting op de pensioenen van het spoorwegperso neel te doen vervallen, had Minister Al- barda van alle kanten verdiende waardee ring in ontvangst te nemen, waartegenover hij stelde, dat hij niet anders dan een daad van rechtvaardigheid had verricht, wat. voegen wij er bij. natuurlijk ook gold voor Minister de Geer, die er zich als hoeder on zer financiën mee had moeten vereenigen) heeft Minister van Boeyen de opmerkingen beantwoord, den vorigen dag gemaakt bij de afdeeling „Armwezen" zijner begrooting. Hierbij waren ook de gehuisveste vluchte lingen betrokken. Ten aanzien daarvan verklaarde de Minister o.a., dat het Joodsch Comité ongetwijfeld zoo lang mogelijk de kosten voor de vluchtelingen zal willen dragen. De bouw van het kamp is door al lerlei omstandigheden vertraagd en zei de Minister men kan er gerust op zijn dat de raming niet of nauwelijks over schreden zal worden. Ook bij de afdeeling „Volkshuisvesting" hebben verschillende sprekers het woord gevoerd, de gewone onderwerpen besproken en de gewone adviezen gegeven. Meer bouw van goedkoope arbeiderswo ningen; nauwlettend toezicht op onevenre dige huurstijging: krot-opruiming; bestrij ding der werkloosheid door middel van woningbouw; vooral krot-opruiming op het platte-land; toestanden in woonwagens en woonschepen; het aantal één-kamerwo ningen is te groot; ruim baan voor de wo- nlngbouw-vereeniglngen; meer bijdragen aan gemeenten voor arbeiders-woning- bouw; tegengaan van erfpachtstelsel en be paalde grondpolltlek; goede distributie van bouw-materlalen enzoovoorts. Het zijn alle, nietwaar?, bekende onder werpen en bekende klachten. Natuurlijk liepen de meeningen erover niet steeds parallel; werd 'sMinisters beleid nu eens bestreden, dan weer gesteund, maar talrijk waren de verzoeken om krachtige en systematische bevordering der woning productie en het verwijderen van krotten. Telkens werd daarbij gewezen op de platte lands-toestanden. Minister van Boeyen heeft ten aanzien van verschillende zaken beloofd het noo- dlge te zullen doen. Op mogelijke huur-op- drijvlng blijft zijn aandacht gevestigd, maar volgens hem beteekent ze nog maar heel weinig. Ten aahzien van de woningverbete ring ten plattelande verklaarde de Minis ter diligent te zullen zijn. En wat de krot opruiming betreft deelde hij mede, dat de voornemens der Regeering daaromtrent spoedig bekend zullen worden. Maar de woonwagens en de woonschepen hooren bij de gemeenten thuis, onder rljkstoezlcht. In het algemeen zegde de Minister toe, naar voldoening aan de behoeften van de wo ningbouw te zullen streven, doch hij zal daarbij ruimte laten aan het particulier initiatief, ook wat den bouw van arbeiders woningen betreft. De Kamer heeft de begrooting van Bin nenlandsche Zaken zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. Bij het begin der behandeling van de be grooting van Sociale Zaken had Minister van den Tempel van verschillende kanten woorden van waardeering en vertrouwen in ontvangst te nemen. Ook van den roomsch-katholieken spre ker, den heer Kortenhorst, die wel het af treden van Minister Romme betreurde, maar niettemin aan zijn opvolger die, meende hij, in Romme's lijn ging ver trouwen betuigde. Mr. Kortenhorst noemde dr. van den Tempel „een der beste repre sentanten van het gematigd socialisme. Natuurlijk heeft Minister van den Tem pel over dat alles zijn dank betuigd, maar hij liet een aantal besproken onderwerpen „zwemmen", omdat ze toch later bij de af deellngen terugkeeren. Wij doen het ook. Overigens verklaarde hü uitdrukkelijk, dat in de tegenwoordige zeer bijzondere tijdsomstandigheden van verschillende za ken niet kan komen en waarom zou men er dan een debat over voeren? Daaronder is het vraagstuk van de verordenende be voegdheid over de bedrijfsraden; de Mi nister verklaarde dit thans om opportunis tische redenen niet ter hand te kunnen nemen. Vermoedelijk denken wij, loopen over dit probleem in het kabinet de meeningen uiteen. Heden voortzetting. POSTILJON Mr. C. 5. Morris, LOKHORSTSTRAAT 27. Groot* sorteering. Billijke prijzen. 3208 (Ingez. MM.) HOLLAND. En Nederland en koloniën. tot slot willen wij dan nog even De speciale enveloppe met de vier nieuwe zegels uit West-Samoa, welke, na ruim twee «o o halve maand onderweg te zijn geweest, pas den 17den November op de nl.ots van bestemming Hilversum, arriveerde. herinneren aan de zes weldadigheidszegels welke in Ned.-Indië ten bate van het So ciaal Bureau voor Ned.-Indië te Batavia worden uitgegeven. Zij zijn van 1 Dec. '39 tot 10 Januari 1940 verkrijgbaar. Met ingang van 1 Januari as. worden bulten gebruik gesteld en derhalve voor frankeering waardeloos de navolgende zegels: de wcidadlgheldspostzegels kin derzegels l van 1934; de herdenkingspost zegels 40-Jarlg regeeringsjubileum H. M. de Koningin, de Wïlllbrordherdenkings- zegels en de Spoorwegzegels. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 26 NOVEMBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien leesdienst. en nam. zes uur ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. hall tien en nam. zes uur ds. StuUvenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. lialf- tien en nam. zes uur ds. Klüsener. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. zes uur ds. Dam. Ev. Luth. Kerk: Voorm. tien uur ds. Gronloh. Geref. Gemeente: Voorm. half tien en nam. zes uur leesdienst, Evangelisatiekring Beursgebouw: Nam. half zeven, de heer A. de Weger van Rotterdam. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. zes uur ds. Jacobs. Geref. Kerk Voorm. half tien en nam. zes uur. Cand. Streefkerk van Zutphen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. zes uur, ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. tien uur ds. Zuur deeg. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. zes uur, leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk Hoofd dorp: Voorm. half tien. dr. K. Brouwer van Oegstgeest; nam. half zeven ds. Salverda. Vijfhulzen: Voorm. half tien en nam half drie de heer Brörens. Lijnden: Voorm. tien uur. de heer P. v. d. Berg. Aalsmeerderweg: Voorm. half tien (Bed. H. A.) ds. Salverda. Badhoevedorp (.Geref. Kerk): Voorm. 10 3/4 u. en nam. half zeven (lokaal Sloterweg 59), ds. Ouwehand. Hazerswoudo Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur, ds. van Sinderen. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien urn en nam. vijf uur ds. Eerhardt. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. vyf uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. vijf uur leesdienst. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien candidaat Van Roon, van Vlaardingen; nam. 7 uur. ds. W. Th. v, d. Windt Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur dr. J. Riemens van Lelden, nam. half zeven dr. Streeder. Klnderkerk (Kerklaan 2): Voorm. half elf u„ de heer N. L. van Dalsen. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven ds. Dijk. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee ds. J. de Vree van Rijnszaterwoude. Geref. Kerk: Voorm. half tien, ds. de Ruig; nam. half zeven, leesdienst. NoordwOkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur. ds. v, d. Windt van de Kaag. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee, ds. A. J. van Wijngaarden. Rem. Kerk: Voorm. tien uur ds. L. W. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. half tien leesdienst, nam. half zeven ds. Speelman uit Nieuwveen. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, dienst; nam. half drie ds. v. d. Windt van de Kaag. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. drie uur ds. de Jong van Hoek van Holland. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. drie uur, ds. Blnee van Zaandam. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. vUf uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. half tien ds. Writser, Veldprediker; nam. vijf uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vijf uur ds. de BruiJne. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien ds. van Wijngaarden van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur en nam. half zeven ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. half tien ds. Hettinga van Hasselt; nam. vijf uur ds. Meyering van Katwijk-Binnen. Voorhout Ned Herv. Kerk: Voorm. tien u. ds. Klomp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien ds. de Looze van Gouda; nam. zes uur ds. de Bruin van Rotterdam. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. zes uur Cand. van Lonkhuizen. Oud-Geref. Gemeente: Voorm half tien en nam. zes uur ds. van der Kraate. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur. ds. de Bel. Wassenaar Gebouw v. Chr. Belangen: Voorm. 10.06 uur. ds. van Nlftrlk van Rijnsburg nam. half zes ds. ten Kate. Klevltkerk: Voorm. 10.05 uur ds. ten Kate; nam zeven uur ds. C. J. Laarman van Velp (Jeugddienst) Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur, ds. J. P. van Mullem van Akersloot. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- tien ds. Bieshaar van Benthuizen: nam. half zeven ds. van Sinderen van Hoogmade, Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Nam. zeven uur Mej. dr. H. Brulning van 's-Gravenhage. Zevenhoven Ned. Herv, Kerk: Voorm half- tlen (Voorb. H. A.), ds. van Harten. Geref. Kerk: Voorm. half tien leesdienst; nam. half zeven ds. de Ruig. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 u. (Dankstond) en nam. halfzeven dr. J. J.' Wol- dendorp. Geref. Kerk: Voorm. tien uur en nam. half zeven ds. Versluys. Geref. Gemeente: Voorm. half tien en nam. halfzeven leesdienst. Ver. tot Verbreiding der Geref. Waarheid. Voorm. 9.45 uur en nam. halfzeven de heer Smit te Rotterdam. Ver. van VrJJz. Herv.: Nam. halfzeven, dr. A van Iterson van Dordrecht. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur. de heer Lekkerkerker. cand. te Alphen a d Rijn. Zwammerdam: Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Zwaan. Rem. (Geref) Gemeente: Voorm kwart voor tien, mej. ds. Gllnther. Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natuurlijke be- scherming in den neus, waar de meeste verkond- heden ontstaan, versterken. Zoodra gij niest doe vlug een paar druppels in ieder neusgat. 3137 (Insez. Med.) BINNEN VAN DE HARINGV1SSCHERIJ. Te IJmulden zijn binnen van de haringvis, scherij de loggers KW. 14 met 35 last; KW. 161 met 35 last en 40 kisten; KW. 173 met 27 last en 60 kisten; SCH. 16 met 27 last en 200 kisten VERTROKKEN NAAR DE HAR1NG- VISSCHERIJ. De loggers KW 5, KW 43 en KW. 69 zijn naar de harlngvisscherij vertrokken. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN 24 November. Tarbot f. 1.50—1.20. tong f. 1.800.70 per KG.' Zetschol f.28 p 50 KG; Klelnschol f. 20-11.50ld Schar f.7—1.70 per 50 KG,: Wijting f. 4 10—2.10 Idem; Versche haring f.11—10 idem; Kabel jauw f.48—39 per 125 KG. Besomming IJmuiden haringaanvoer 23 Nov.: 3530 kisten; haring aanvoer 24 Nov.: 327 kisten versche haring. Aangevoerd aan den afslag 1775 KG. Gecon signeerde snoekbaars 2521 ct. per KG. Loggers met versche haring: KW. 161 f.360; KW. 173 f 651. Kotters: IJm. 214 f. 1960. VOORHOUT 23 Nov. Slachtkonijnen f. 0.85— 1.85; jongere konijnen 45—65 ct.; oude kippen 35—55 ct.; Jonge hanen tot 50 ct.; duiven tot 11 ct. Alles per stuk. Steurharing export f. 18.10—17.50 p. kantje; steurharing binnenland f. 18.05—17.45 p. kantje. Besommingen loggers met pekelharing: KW. 127 f.178; KW. 31 f2048. VLAARDINGEN. 24 Nov. Volle haring Eng. wal f. 26.90; steurharlnu f.21—21.80 per ton. Binnen van de harlngvisscherij: KW. 22, J. Groen met 29 last. Vertrokken ter harlngvisscherij VL. 199. GEBOREN. Sophia Martha Maria. Dr van W. T O, Schimmel en 8. A. v. d. MeUden. GEHUWD. Cortenberghe Jm. en G, M, 6. van J. B v. Hees Jd. OVERLEDEN: H. v. d. Leek, wedn. 84 J. J. v Glnhoven, Wedn. 78 j. Ja, ja, ik zal mijn oude benzlnerelw» nlng wel betalen, als U me maar weer naar beneden laat. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Alkmaar (vac.-C. v. Dop) Jac Vermaas te Hulzen (N.-H te Nisse P. J. F. Voorst Vader, cand. en hulppred te Ter- neuzen. Benoemd als hulppred. te Rozenburg. C For tuin, cand. te Maassluis. GEREF. KERKEN. Tweetal te Slootdorp, L. J. Goede, cand. en hulppred. te Papendrecht en Joh. de Wal Idem ulrum. Ds. W. G. F. BANGE. Woensdag 30 Nov. a.s. viert ds W. G. F. Bange, em. predikant te Haren (Gron.i den dag waarop hij voor 60 jaar het predikambt in de Ned Herv. Kerk aanvaardde. Willem George Frederik Bange werd 15 Dec. 1854 te Sappermeer, waar zijn vader destijds Ev. Luth. predikant was, geboren en bracht verreweg den grootsten tijd van zijn leven en loopbaan in de prov. Gronin gen door. De jubilaris bezocht de Rijks H.B.S. in zijn woonplaats, waarna bil staatsexamen deed met de bedoeling Ev. Luth. predikant te worden. Na korten tijd ging hij over tot de Ned. Herv. Kerk en studeerde aan de R U. te Groningen theo logie. In 1879 candidaat geworden In Zuid- Holland bevestigde wijlen ds. W. J. Wlcherts Abresch hem te Loppersum in de tweede predikantsplaats, waar ds Bange Intrede deed met 2 Cor. 5 14. In 1883 vertrok de Jubilaris naar Blankenham welke stand plaats In 1886 met Woltersum Gron ver wisseld werd. 37>/2 jaar heeft de jubilaris deze gemeente mogen dienen en als zijn gezondheidstoestand hem niet genoopt had tot het nemen van emeritaat zou hij nog een 5-tal jaren in functie gebleven zijn a" zou Woltersum in 100 jaar Juist drie pre dikanten hebben gehad. Te Woltersum was ds. Bange enkele jaren praetor van den ring Blochteren. Vele Jaren catechiseerde hij te Overschie waar hij meewerkte tot het stichten van een zelfstandige gemeen te. In Woltersum had ds. Bange een bloeiende Zondagsschool en stichtte Ml een bibliotheek voor zijn catechisanten' Een afdeeling van de Mij. tot Nut van bei Algemeen riep hij eveneens in het leven 28 Oct. 1923 verkreeg ds. Bange na een diensttijd van bijkans 44 jaar eervol eme ritaat en preekte hij afscheid van zUn.Sf; meente met Joh. 15 9b. „Blijft In mii1» liefde", waarna hij zich metterwoon Haren (Gron.) vestigde. 2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10