Waar de Vrouw belang in stelt de Groet Zwijgen, werken, dienen Handwerken voor St. Nicolaas IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 November 1939 EHEEH MIDZA-B0N5 Dagbladreclame <3: Een gezellig garnituur voor de moderne eettafel Donkersteeg 1 - Telef. 20706 Enkele gedachten over geestelijken opbouw PAST OP! Voor prima Leidsche WOLLEN DEKENS is het adres sinds 1875 „Het Leidsche Wollen Dekenhuis" is niet te vervangen Kleine wenken voor de huisvrouw Wat zal ik geven Vooral in gezinnen, waar een kleine dreumes aan tafel mee eet, kan de moder ne wijze van tafeldekken door middel van Heine kleedjes een ware uitkomst zijn. Wordt er iets gemorst, dan kan zoo'n klein lleedje onmiddellijk vervangen worden door een schoon, zoodat alle leed weer ge itden is en de huisvrouw niet langer ont- eemd behoeft te zijn over haar anders door het minste vlekje reeds totaal ont arde tafellaken. Doch niet alleen, dat de prettige stem- Bing aan tafel bewaard blijft, het groote jordeel van deze wijze van tafeldekken is lerens, dat zij minder kostbaar kan zijn minstens zoo smaakvol. Van groot belang er bij is echter de hoe danigheid van het bovenblad der eettafel; li deze van een mooie houtsoort, dan wil- Im wij die toch liefst wat sparen voor de ote feestelijke eetpartijtjes. Bij den da- |ti(jkschen disch doen wij dan goed deze i de een of andere practische, doch sma- telijke manier te beschermen. Onder het boote tafelkleed leggen wij anders als be- fediermende laag een precies op het blad end molton kleed, doch dit is thans rat'.iurlijk niet mogelijk. Een practische kschuttende laag levert in ons geval een pl gewoon linoleum op. En daar wij bij 'm wijze van tafeldekken gerust met iets tenders voor den dag mogen komen, pezen wij kleedjes en linoleum in een har- mie van kleuren. Echter houden wij ook tekening met ons servies; bij een teer por- teieinen servies met zachte pasteltinten, [ust nu eenmaal geen combinatie van fel- 'iuw met rood. Wt nu wat het tafelblad betreft; de eedjes zelf vragen thans onze aandacht, fel wat variatie kunnen wij hierin bren- m, omdat wij niet zoo aan strenge schen gebonden zijn. Naar hartelust kun- Kn wij dus aan het fantaseeren gaan en practische wijze restjes linnen of zijde putten ais dat zoo uit mocht komen. Ook peurt het wel, dat wij van een bepaald "elgarnltuur nog bijvoorbeeld een heel elschap vingerdoekjes hebben overge- iden. Met een enkel aardig motief zijn dan in een oogwenk omgetooverd in fn moderne tafelbedekking. Heel geslaagd F "ilvoorbeeld ook voor de ontbijttafel een W van dergelijke kleedjes, heel eenvou- U geknipt van vroolijk Brabantsch bont; fpiaats van de kleedjes te zoomen, trek- p' wij langs den omtrek draden uit, zoo- pi er een aardig vlot effect ontstaat ln W vorm van franje. Voor het diner hou- P wij deze garnltuurtjes toch nog bij Jwlisur in wit; wat een bijzonder ge- ljlgd geheel krijgen wij niet, wanneer wij f kleedjes maken van gewoon boeren ken, met langs de zoomen een eenvou- •p open naad. Links bovenaan een open werkt familiemonogram en wij bezitten K kostbaarste tafelgoed ln dit genre, wat f bedenken kunnen. De servetten wor- T3 dan op geheel dezelfde wijze afge rukt. Mocht het zelf maken van een der- [■■iJk garnituur voor de hulsvrouw-met- [firug-tijd een bezwaar zijn, dan besteedt pet na het knippen van de kleedjes P'oudlg uit aan een machinale lnrich- jj! van dit werk. Zij kan dan toch met 5 zeer origineels den dag komen. I IHet beeldige garnuuurtje van onze foto phemd voor de koffietafel; het werd vaardigd van fijn linnen ln ultrama- F«lauw, waarop vroolijk. maar toch ook I; gedistingeerd, het Jachtje ln rood en uitkomt Het vingerdoekje heeft het- t'°e motief ln een der hoeken gekregen, .wat het een keurig geheel is. Onnoodlg l'.pgcn, dat bij een dergelijke „set" een i kleurig, wit of crème servies het !s ware ls. En thans wilt U natuurlijk '•«8 welen, hoe groot een garnituur is en IJ- afmetingen ieder kleedje daarvan p Al naar de grootte van het gezin wij een garnituur uit zes, acht of P' kleedjes laten bestaan met even ?jeel servetten of vingerdoekjes. Het is "'wel prettig om bij eventueel morsen i-t j ie extra in .voorraad te hebben, (j ?e grootte van ieder kleedje betreft. set oog op de verschillende servie- 15 hti beter, dat ieder dit zelf be- «i] nemen daartoe een der borden ■I'ften hiervan de middellijn; dc kleed- orden nu in de hoogte 6 c.M. en in CpEte 12 c.M. langer genomen, zoo- C:J' voldoende ruimte op bestaat voor JLL Bladen, vingerkommen of bekers. r"*J moet dan nog het aantal centi meters voor de zoomen gerekend worden Bij een dergelijk tafelgarnituur behoort votA pektfecfe fla)ideko6e ïrtaAe-up! 3070 (Incez. Mrd hangt van uw tafel af, hoe groot dit zal worden; hierbij wordt gerekend, dat het aan alle zijden minstens 8 c.M, van de bordenkleedjes is verwijderd. De afwerking en de versiering van deze middenkleedjes is geheel dezelfde als die van de overige stukken. En thans een woordje over de afwerking van ons koHietafel-gamltuurtje. Nadat alle omtrekken keurig en onzichtbaar met de hand gezoomd zijn, brengen wij in rood en wit met splitszijde en in de schuine platte borduursteek staafjes aan van slechts een halve centimeter breedte langs boven- en onderkant van de borden- kleedjes. In den te borduren hoek van de vingerdoekjes komt aan weerszijden van de punt slechts één rood en één wit staafje welke even lang zijn als die op de borden kleedjes. De lengte hiervan bepalen wij, door de iengtekanten door zeven te deelen: aan de bovenzijde beginnen wij dan met een wit staafje, terwijl wij wisselen door aan de onderzijde met een rood staafje te beginnen. Hierna komen de scheepjes aan de beurt. Het hierbij afgebeelde voorbeeld wordt met behulp van carbonpapier over- geteekend op de stof en nu kunnen wij aan het opvullen gaan. Voor het juiste effect ls het noodig, dat de zeiltjes in ver schillende richtingen geborduurd worden; het grootzeil (links i vullen wij in korte platte steekjes van boven naar beneden in schuine richting op. terwijl de fok (rechts) van links naar rechts bewerkt wordt. De romp van het schip vullen wij eveneens van links naar rechts op, thans met roode splitzijde. De golfjes zijn gewone witte stik- steekjes die nog eens met de overhandsche steek zijn bewerkt. Mast en vlaggetje plus de giek (onderaan het grootzeil links) be staan uit dergelijke roode steken, evenals de twee lijntjes, waarmee de zeilen aan het schip bevestigd zijn. NORA HANA. ook nog een grooter middenkieed, dat onze Hollandsche tafelmatjes vervangt. Het EATEk' VETWOB.MPJES puistjes of vlekken Uw uiterlijk niet ontsieren. Geef Uw gelaat regelmatig een Radox zuurstofbad. - De zuuretof. vrijgemaakt door optoesing van Radox in warm water, maakt Uw wangen weer frlseh en teer. Bij Apoth. en Drog. i 90 en 40 d. per pak en 15 d. per klein pakje. 3082 (Ingez. Med.) Drie woorden vol zin en beteekenis in onzen tijd. Drie woorden ter overdenking voor ons. moderne vrouwen. Drie trappen van ontwikkeling, waarlangs wij kunnen groeien en ons ontplooien tot krachten ten goede, ieder op ons eigen terrein, zij het klein of groot. Er zijn in de wereld, waarin wij leven, ontzaglijk veel krachten ten kwade; er ls een verwildering en verwarring, een hopelooze leegheid en een verraad aan het Ideaal, als misschien nooit te voren. Maar er zijn ook groote krachten ten goede. En met die krachten, die overal dwars tegen den stroom in, daadwerkelijk bezig zijn een nieuwe wereld voor te bereiden, mogen wij, als bewust geworden menschen. meewerken Dit is een grootsche taak; té grootscher nog, omdat het werk in alle stilte geschiedt. Want het ls een geestelijk werk, dat niet verdraagt een luid geklank van woorden en leuzen. Het is ln hoofdzaak: het uitdragen van een nieuwen geest van broederschap en dienstbereidheid onder de menschen. waar bij van hart tot hart wordt gesproken, schouder aan schouder wordt gewerkt, met anderen wordt meegeleefd en meegeleden. Met iets minders kunnen wij niet volstaan en daarom elscht dit werk onze heele per soon. Hoe meer wij ertoe kunnen komen, onszelf te bezinnen en te verdiepen, uit te bannen het oppervlakkige en het waarde- looze ln ons leven, hoe geschikter wij worden voor dit geestelijke opbouw-werk. Hoe moeten we hiermee beginnen? Dit is de vraag van menige vrouw, die in zichzelf voelt dc bereidheid om mee te bouwen, maar overweldigd wordt door de veelheid der vor men, waarin om haar heen het streven naar een nieuwe gemeenschap zich baan breekt. Toch behoeft die veelheid geen verwarring in te sluiten, wanneer men rustig onder scheiden kan tusschen vorm en Inhoud, etiket en wezen. Een leuze en een naam kunnen waarde, zelfs groote waarde hebben voor een zekeren tijd, alleen het innerlijke, de kracht, blijft. Deze gedachte kunnen juist wij vrouwen uitsteken'1 verstaan, omdat wij zoo dicht staan bii het leven en de dagelijk- sche levenspractijk. Daarom voelen wij ons heel vaak ongeduldig en onwennig op ver gaderingen, waar veel over regels, wetten, statuten wordt gesproken. We erkennen natuurlijk, dat de vorm noodzakelijk is om vastheid te geven aan ons streven, doch ons hart trekt naar het wezen der dingen en daarom hebben wil (gelukkig!) weinig ge dold met de woorden en de leuzen. En nu is bij het geestelijk opbouwend werk van onzen tijd waarin de vrouw zulk een groote taak zal kunnen hebben, het wezen bijna alles, de vorm bijna niets. Daar om kunnen we rustig alle namen van stre- i vingen laten voor wat ze zijn: etiketten tot tijdelijke verduidelijking. Op het wezen komt het aan en dit wezen sluit zwijgend in: het komen in de stilte om ons te bezinnen, het uitdragen van de stilte om ons heen. Zwijgen, dat beteekent: geen nutteloos gepraat in ons leven toelaten, omdat er met gepraat zoo eindeloos veel is en wordt bedorven. Let u maar op de practijk: er is stoffelijke nood om ons heen, er moet snel en afdoende worden geholpen en we willen dus de han den ineenslaan. Wat doen we? We vormen een comité. Er zijn een voorzitster en een secretaresse noodig. er wordt vergaderd, ge praat en nog eens gepraat. Dit is niet erg zoolang de kern van de zaak: het verleenen van stoffelijke hulp in dit geval, in het middelpunt staat en blijft staan Maar hoe dikwijls gebeurt het niet. dat het ge praat de overhand heeft. Het gepraat en het vergaderingetje spelen met al de nasleep van onderlinge ruzietjes, met al de afbraak en teleurstelling, die erop volgen! Ook komt de ijdelheid in het spel en de onervaren vrouw, die het toch zóó goed bedoelde, raakt verward in allerlei nesterijen.die haar krach ten uitputten enhaar onbekwaam ma ken om ooit weer met opbouwend werk te beginnen. De kern was goed, maar op de entourage is het streven gestrand! Er zijn een paar lastige eigenschappen, waarop veel opbouwend werk van vrouwen reeds ls gestuit: babbelzucht en lichtge raaktheid. Hoe snel wordt een ondoordacht, een afbrekend woord gesproken, hoe vlug zijn we beleedigd, als onze bedoelingen niet worden gewaardeerd! Daarom is zwijgen het allereerste uit gangspunt. Zwijgen als het gaat om kritiek op anderen, ont nutteloos gepraat over an deren spreken alléén als het ons opbouwend werk. wat dit ook zij. onmiddellijk ten goede komt. Doen wij dit altijd? Het tweede woord ter overdenking is werken. En hier voelen we ons onmiddellijk kip lekker. Vrouwen actieve, bedrijvige vrouwen doemen voor me op terwijl ik dit schrijf. Onze moeilijkheid is in de meeste gevallen niet: gebrek aan ijver maar wél ondoor dachte activiteit. Zelfbeheersching is het eerste gebod voor wie opbouwend werk wil doen. Onderschei den tusschen het groote en het kleine, het belangrijke en het onbelangrijke. En nu ls dat werk. dat het meest voor de hand ligt. altijd het belangrijkste. Het is fout, het huis uit te loopen om een ander moreel of stoffelijk te helpen, als hierdoor thuis den boel in de war loopt of althans niet geheel in de puntjes verzorgd is. Vele vrouwen hebben dit tot haar schade ver geten en met tranen moeten leeren. Velen van ons maken nog dagelijks in geringe mate deze fout. Zelfbeheersching, ook ln onze „opbouwen- I de" woorden. Als we eenmaal begonnen zijn, Imet andere vrouwen te praten over haar) Weer een paar goedkoope maaltijden. Zondag: Baklappen, spruitjes, aardappe len, griesmeelpudding met gestoofde prut- men. Maandag: Varkensrollade, koolraap, aard appelen, vruchten. Dinsdag: Koud varkensvleesch, stoof peren, aardappelen, havermoutpap. Woensdag: Stamppot van snijboonen met witte boonen en rookspek, appelmoes. Donderdag: Gehakt, savoyekool, aardap pelen. broodpap. Vrijdag: Gebakken visch, sla van aard appelen en bleten, botersaus, rijst met boter en suiker. Zaterdag: Erwtensoep, appel of sinaas appel. 0 0 Berekende maaltijd voor 4 personen, be staande nit stamppot van snijboonen met witte boonen en rookspek, appelmoes. Benoodlgd: l'/i pond snijboonen uit het zout f. 0.18 4 ons witte boonen 0.16 2'/i ons rookspek 0.24 l'/i K G. aardappelenO.OT/i zout enz0.01 1 K.G. moesappelen0.08 1 ons suiker0.04V» f. 0.79 Inplaats van rookspek, kan men ook rookworst bij dezen stamppot geven. Men neemt dan de helft van de hoeveelheid witte boonen. De boonen moesten het eiwit ln dezen maaltijd aanbrengen; daar rookworst meer eiwit bevat dan spek. levert de worst nu een groot gedeelte eiwit. Alleen zal er dan weer wat vet bij gevoegd moeten wor den. De hoeveelheden en de prijs worden dan op de volgende manier berekend: IV: pond snijboonenf. 0.18 2 ons witte boonen0,08 3 ons rookworst 0.39 50 gr. vet 0.04 2 K.G. aardappelen0.10 1 K.G. moesappelen0.08 1 ons suiker 0.04', zout O.OO'/i fj 0.92 Bereiding: De witte boonen wasschen en 24 uur wee ken. Ze met het weekwater opzetten en gaar koken met zout. De snijboonen afspoelen, opzetten met ruim water en uur laten koken. De boonen afgieten, afspoelen, weer op zetten met ruim water en zoonoodig het water nog eens ververschen. De boonen uit de pan nemen. Onderin de gewasschen ge schilde aardappelen leggen, hierop het rook spek of de worst en hierop de snijboonen. Zooveel water toevoegen dat de aardappelen voor 1/3 onderstaan. Alles samen nog 3/4 uur laten koken, dan het spek of de worst er uit nemen en alles doorstampen. Op het laatst de witte boonen er door roeren en zoonoodig nog het vet toevoegen. Haarl.str. 137 - hoek Donkerst. 2-4-6 De NAAM waar borgt ALLES! 3071 (Inge®. MecW moeilijkheden, zeggen we zoo heel gemak kelijk te veel. En in de veelheid der woorden zegt de Bijbel zoo prachtig ontbreekt de overtreding niet. Dit geldt niet al leen voor de afbrekende of nuttelooze, maar zélfs van de opbouwende woorden. In een gesprek van hart tot hart heeft het luisteren meestal meer waarde dan het praten, denk u zelf maar eens in de plaats van degene, die haar hart uitstort!) Een enkel krachtig, opbeurend woord op het juiste moment gesproken, doet meer dan eindeloos gepreek. Ook met onze handen werken we soms te véél ten behoeve van anderen. Dit klinkt gek, maar het is de waarheid. Ons helpen kan ontaarden in bereddering. We mogen nooit vergeten, dat het leven een les is en dat ieder mensch die les moet leeren. Dit „leeren" bestaat hierin, dat hij onherroepelijk de gevolgen van zijn daden moet dragen om dóór de harde werkelijk heid geestelijk verder te komen. We mogen dus nooit teveel moeilijkheden voor iemand opruimen. Sjouwen en sloven voor een vriendin, die zichzelf in moeilijkheden heeft gewerkt, kan waarde hebben, maar oneindig waardevoller Is het. haar ertoe te brengen zélf met de haar gegeven gaven en talenten de moeilijk heden te boven te komen. Ik hoorde onlangs een hoogstaande oudere vrouw, die haar leven heeft besteed in dienst van ouderen, zeggen: „Ik ben doodsbang voor bereddering. Het persoonlijke leven, het gezinsleven is te heilig voor klakkeloos ingrijpen". Onze fijngevoeligheid, onze intuïtie, onze ervaring zullen ons moeten leeren. waar de ODbouw de hulp van mensch tot mensch ein digt en de bazige bereddering (uit ijdelheid1 begint. Dienen is het laatste en het hoogste. De kristalli satie van zwijgen en werken. Dienst aan de menschheid ls de zuivere kern die in ons leven en streven overblijft als we al het troebele, het eigenwillige, het overspannene wegdenken. Misschien is het een bitter klein beetje, maar het zal in de eeuwigheid niet verloren gaan! R. DE RUYTER-V. d. FEER. Verschillende artikelen zijn al duurder geworden en zullen in de toekomst nog wel meer in prijs stijgen. We moeten dus nu reeds op allerlei manieren gaan bezuinigen. Om thee te sparen kunnen we als volgt te werk gaan. Ais de thee tweemaal is op geschonken, gooien we de theebladeren met weg, doch spreiden ze uit op een platten schotel. Als ze goed gedroogd zijn, doen we ze in een busje, waardoor de geur niet ver loren gaat. Deze „tweedehandsch" thee kan nog heel goed worden gebruikt. Natuurlijk doet u er wat meer van in de theepot dan bij versche thee. Zeeprestjes mogen niet worden wegge gooid. Als de stukjes heel klein geworden zijn, droogt u ze en doet ze in een poreus zakje. U kunt dit zeepzakje als „afwasch- kwast" gebruiken en op die manier kan de zeep nog een paar keer dienst doen. Toiletzeep mag niet in de badkamer op een vochtig bakje wegsmelten en zeer zeker niet in het water blijven liggen. De kinderen zondigen echter dikwijls te gen dezen-regel. Wilt u zeker zijn, dat uw zeep zuinig gebruikt wordt, dan boort u er met een dikke breinaald een gat in en hangt het stuk zeep aan een lintje in de badkamer boven het- bad op. Het droogt dan snel en wordt zuinig gebruikt fwant niemand zal het gedachtenloos minuten lang tusschen de handen wrijven!) U spaart uw kousen door ze iederen avond in lauw wateT te leggen en ze 's mor gens zachtjes uit te wringen. Ze behoeven dan bijna nooit met zeep te worden ge wasschen en gaan veel langer mee. Want door het harde boenen met zeep slijten fijne zijden of fil d'écosse kousen geweldig vlug. Ook ons papier wordt al duurder. We gaan' nu eens bedenken, hoe we op dit ar tikel kunnen bezuinigen. In de eerste plaats kunnen we de velletjes boterham- papier, die we de kinderen mee naar school geven, best twee keer gebruiken En verder plunderen we onze goede schrijf bloes niet meer om er kleine aanteekeningetjes op neer te krabbelen. De meeste reclamekaar ten, die in de bus komen, hebben wel een onbedrukte achterzijde. Die gebruiken we als notitieboekje en zoodoende sparen we goed, duur papier! Ook met een bescheiden beurs kunt U Sinterklaas-geschenken maken. 6 c~U< Sinterklaas ls allergezelligst, wanneer men een ruime beurs tot z'n beschikking heeft. Is dit echter niet het geval, dan wordt het weieens moeilijk om iets aardigs te bedenken. Mogen we U eens helpen? Dit leuke Sin terklaas-cadeautje. bestaande uit een paar warme sloffen, kost heel weinig en zal, mits netjes gemaakt, veel succes oogsten. Veel materiaal is er niet voor noodig: een restje wol, twee vilten zooltjes en een dik koordje om de klep heen. ook met wol om wonden. De sloffen kunnen natuurlijk ook van stof gemaakt worden, maar dan moet men rekening houden met het feit. dat stof niet rekt en en dus vooraf goed de grootte van den voet meten. Breit men de sloffen, dan heeft men iets meer speling. Het aantal steken hangt natuurlijk af van de dikte der wol en van de pennen. Op onze teekening ziet U de verschillen de deelen afgebeeld, hier voor voeten van maat 38 of 39. Het verstandigste is, eerst van stevig papier deze stukken op maat te knippen en daarna een proeflapje te breien U kunt dan controleeren. hoeveel steken moeten worden opgezet. U begint te breien aan den achterkant van den voet. breit eerst 11 c.M. zonder minderingen, mindert dan volgens papieren patroon en meerdert later weer, terwijl aan den anderen kant van de naald geminderd moet worden. Als het model niet heelemaal precies is. behoeft U zich niet zoo erg ongerust te maken- het trekt aan den voet wel bij. Daarna word! de klep gebreid en erop genaaid. Men wrrkt tenslotte de klep af met een niet wol om wikkeld dik koordje en naait een vilten zooltje onder de pantoffel. Leuk, vindt U niet?

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11