LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Maandag 20 November 1939 Schipbreukelingen aan het woord Toenemende onrust in het vroegere Tsjecho Slowakije De strijd in het Westen De strijd ter zee Overzicht \ANGi SALTS Twee ontplofiingen binnen het kwartier Standrecht afgekondigd RECHTZAKEN Een radiorede van Eden Onderhoud tusschen Benesj en Sikorski ,Het was een hel' In het Great Eastern-hotel te Londen heeft een Reuter-correspondent met ver schillende schipbreukelingen gesproken over de ramp van de Simon Bolivar. GECN PANIEK Een der hofmeesters vertelde: Wij waren Vrijdagavond te tien uur uit Amsterdam vertrokken. Zaterdagmorgen bevonden wij ons voor de Engelsche Oost kust toen een ontploffing werd gehoord. Het was. alsof het schip uit het water werd getild. Alle o'ieleidingen barstten Hoewel iedereen zich dadelijk naar de reddingbooten haastte, ontstond er geen paniek. Sommigen verzamelden in allerijl nog wat hetgeen hun toebe hoorde. De sloepen aan stuurboordzijde werden gestreken. Men trachtte ook de booten aan bakboord te laten zakken, doch het schip helde over, hetgeen moeilijkheden veroorzaakte. Ongeveer een kwartier na de eerste ontploffing deed zich een tweede, even heftige, voor. Ik vermoed, dat de eerste ont ploffing werd veroorzaakt door een mijn en de tweede door een andere mijn, die op de een of andere manier aan de eerste was bevestigd. Even na de laatste ontploffing kapseisde het schip, waardoor eenige reddingbooten kantelden als gevolg van de zuiging. Overal zag men menschen in zee. Het was verschrikkelijk! Het water was met olie bedekt. De draad- looze installatie was bij de ontploffing ver nield. Op het oogenblik van het ongeluk lagen wij bijna stil. Wij voeren in ondiep water. Ook toen het schip gezonken was, stak het bovengedeelte boven de opper vlakte der zee uit. Ik weet nauwelijks hoe ik zelf nog ontkomen ben." GEZAGVOERDER GEDOOD. Een andere hofmeester verklaarde: „Gezagvoerder Voorspuy is onmiddellijk om het leven gekomen, terwijl hij zich op de brug bevond. Het leek. alsof de ontplof fing zich vlak onder hem voordeed". VAN DRIE DEKKEN OMLAAG GEWORPEN. Een jonge Nederlander vertelde: ..Onze reis was gunstig verloopen en wij bevonden ons ongeveer twintig mijl van de Oostkust, toen zich een ontzettende ont ploffing voordeed, gevolgd door een tweede welke groote schade aanrichtte. Ik kan niet zeggen, hoe ik ontkomen ben. Ik werd van drie dekken naar beneden geworpen." LANGS EEN TOUW IN ZEE. Een zekere Armstrong, die naar Britsch- Guyana terugkeerde, zeide: „Ik bevond mij op het bovenste dek. toen de ontploffing zich voordeed. Ik werd tegen den grond geslagen. In mijn nabijheid lagen twee menschen. beiden dood. Ik had geen kans om in een der sloepen aan stuurboord te komen, want die waren weldra bezet en bij het strijken der booten aan bakboord ondervond men moeilijkheden. Ik liet mij langs een touw in zee zakken en zwom naar een stuk drijfhout, waar zich reeds twee manneh aan vasthielden. Een hunner had een diepe armwonde. de andere een gebro ken neusbeen. Zeer kort na de tweede ont ploffing zonk de Simon Bolivar. Het schip zakte in horizontale ligging en toen ik het voor het laatst zag. stak het bovengedeelte der schoorsteenen nog boven water uit Niet lang na het ongeluk kwamen eenige treilers in de nabijheid. Een dezer treilers nqm mij en mijn beide metgezellen aan boord." Een jongeman, die wonden aan schouder en slaap had, vertelde: „Het zag er leelijk uit. na de ontploffing. Massa's menschen sprongen in zee. maar vele anderen bleven achter om naar hun vrienden te zoeken. Zij schenen het gevaar niet te beseffen". Een andere passagier. Tucker, die op weg was naar een suikerplantage in West-Indië waar hij werkt, zeide: „Het was een hel. Ik had met een paar vrienden een balspel op het dek gespeeld en maakte een wande ling. toen een explosie het schip deed schokken. Toen ik mij hersteld had. zag Ik dicht bij mij een paar menschen dood op het dek liggen. Gelukkig had ik mijn vrouw en mijn dochter vrij spoedig gevonden. Toen kwam de tweede ontploffing. Mijn dochter kon zich in een der sloepen redden, maar voor mij en mijn vrouw was er geen plaats meer. Wij lieten ons langs een touw in het water zakken. Hoewel zijn niet kan zwemmen, slaagde ik erin haar boven water te houden, totdat wij een stuk wrakhout konden bereiken. Door de bemanning van een treiler zijn wij aan boord genomen. MENSCHEN WAREN ONHERKENBAAR Mevrouw Sandlford. de vrouw van een bankier uit Trinidad, bracht hulde aan de bemanningen van de vaartuigen, welke aan de redding der opvarenden van het Nederlandsche schip hebben deelgenomen. De tooneelen aan boord beschrijvende, zeide zij: „Ik ging naar mijn hut om iets voor mijn dochter te halen en kort daarop hoorde ik een verschrikkelijke ontploffing. Ik wag gelde door de donkere gangen, die met stoom gevuld waren en vond mijn echtge noot gewond op het bovendek. Met mijn man en mijn dochter begaf ik mij in de zelfde reddingsboot. Het zonnedek was met water overspoeld toen de eerste officier het verliet. In de reddingsboot bevond zich een verpleegster uit Schotland, die in weerwil van haar rugwonden de anderen verzorgde. Ik geloof, dat een aantal menschen in het voorschip en in de benedenruimten de uitweg werd afgesneden. Verscheidene per sonen zag ik uit hun hutten de gangen in kruipen. Er was niemand die hen er uit haalde. Toen wij aan land waren gebracht en ons in een wachtkamer bevonden, werd er luchtalarm gemaakt en moest iedereen zich naar de schuilplaatsen begeven, ook de gewonden op de draagbaren werden daarheen gebracht. Een probleem bij het reddingswerk was. dat de overlevenden zoo met stookolie overdekt waren, dat de auto riteiten dringend benzine lieten aanrukken om hen schoon te maken. Het was niet mogelijk te zien of er blanken onder ons waren. Zoo waren allen met olie besmeurd en zoo zwart waren zij bij hun aankomst." ONDERHOUD MET DEN HEER HUDIG. De heer Hudig. directeur der KN.S.M., was, zooals van zelf spreekt, door de ramp zeer geschokt. In de eerste plaats ging zijn deernis uit naar de achtergebleven betrek kingen van bemanning en passagiers en naar hen. die bij deze catastrophe gewond werden. Hij stelde de bijzondere medewer king van onzen gezant te Londen en diens staf, en ook de hulp van de Engelsche autoriteiten op hoogen prijs. Met den gezagvoerder, den heer Voorspuy verliest de maatschappij een zeeman met een uitstekende reputatie. Hij was reeds vele jaren in dienst van de K N.S.M. en had reeds in de jaren 1914—1918 de oorlogsge varen op zee leeren kennen. Zooals men zich zal herinneren, was de Simon Bolivar" op 9 November j.l. van een reis naar de West in de Amsterdamsche haven teruggekeerd. In verband met de vertraging op de thuisreis, veroorzaakt door de contrabande controle in Engeland, moest het schip reeds acht dagen later opnieuw zee kiezen. Kapitein Voorspuy. dien wij „destijds bij de aankomst in zijn hut opzochten, was ondanks de risico's welke in dezen oorlogs tijd aan de scheepvaart zijn verbonden, vol goeden moed en reeds onmiddellijk begon hij met de voorbereiding van de nieuwe reis, welke zulk een noodlottig verloop heeft gehad. G- Het Dultsche Nieuwsbureau meldt: De regeering van het protectoraat heeft over de districten Groot-Praag. Praag-Land, Kladno, Beraun en Horchowit-z het stand recht afgekondigd. Deze maatregel geldt niet voor Duitsche staatsburgers. Wegens een gewelddadigen overval op een Duitscher werden Zaterdag nog drie Tsjechen doodgeschoten. Onder de gefusil- leerden bevinden zich twee politiebeamb ten. Volgens berichten uit Boedapest zou de stemming zeer slecht zijn en zouden nog altijd Duitsche troepen worden aangevoerd terwijl de arrestaties blijven aanhouden. President Hacha heeft gemaand tot rust. Hij zeide o.a.: Het Tsjechische volk dat door een voor beeldige houding sedert het uitbreken van den oorlog getoond heeft zijn positie te midden van de gebeurtenissen van wereld- beieekenis ten volle te begrijpen, heeft zich helaas door kleine groepen van onverant woordelijke lieden laten verleiden tot da den, die zeer betreurenswaardig zijn. De verblinde elementen staan onder den invloed van de vijandelijke propaganda en de ophitsing der emigranten, wier inmen ging in Tsjechische aangelegenheden prin cipieel moet worden afgewezen. Het Tsjechische volk is opgenomen inde levensruin-.te van het Duitsche volk en moet begrijpen, wat daaruit voortvloeit. Het spreekt vanzelf, dat het Duitsche volk, dat in oorlog is, met alle energie de voorwaarden voor zijn overwinning moet scheppen. Het beschikt over de daartoe noodige machtsmiddelen. Het gebied van het Tsjechische volk is voor de verschrikking van een oorlog ge- sphard gebleven. Uit de verwoestende ge volgen van zulk een oorlog heeft men na de nederlaag van Polen leering kunnen trekken. Het Tsjechische volk ls niet, zooals In het oude Oostenrijk gebeurde, ln den strijd gevoerd. Het kan zijn vreedzamen arbeid voortzetten en bevindt zich veeleer ln me nig opzicht ln een betere positie dan neu trale volken. Hacha maande de bevdlking aan zich van alle ordeverstoring te onthouden. Ieder verzet tegen de openbare macht en ieder vergrijp tegen de in het protectoraat bestaande orde zou groote nadeelen voor individu en voor geheel het volk tot gevolg kunnen hebben. Het zou zinneloos zijn, nieuwe slachtof fers te maken. De bevolkinf moet zich niet laten misleiden. De terechtstelling der Tsjechische stu denten te Praag is aanleiding geweeest tot een betooging van Zuid-Slavische jonge lieden voor het studentenhuis te Belgrado. Het Duitsche gezantschapsgebouw wordt door verscheidene gendarmes bewaakt. Een door de Berliner Philharmonle te Belgrado gegeven concert is door onbe kenden verstoord die stinkbommen ln de zaal geworpen hebben. Er werd geroepen: „Leve Polen." Na afloop werd een stinkbom geworpen naar de auto van den Duitschen gezant. Masaryk, de vroegere gezant van Tsje- cho-Slowakije te Londen, heeft ln een te lefoongesprek de Duitsche maatregelen te gen de studenten te Praag afgekeurd. „Het was te verwachten," zeide hu. „Ons volk heeft er genoeg van, maar ik acht een al- gemeenen opstand van Tsjecho-Slowaklje dom en voorbarig, aangezien de oorlog ln werkelijkheid nog niet begonnen is. Ons volk wordt soms zoo overstuur, dat het zich niet meer kan inhouden. De menschen worden ongeduldig en dan worden eenigen hunner doodgeschoten. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Valschheid in geschrifte. Voor den Politierechter stond terecht iemand uit Lisse, wegens valschheid in ge schrifte. De officier van Justitie eischte 1 week gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde hem tot 3 dagen gevangenisstraf. Diefstal van een Heerenrijwiel. Een 19-jarige woonwagenbewoner gedo- miliceerd te Lisse stond terecht terzake dat hij op 2 Juni j.l. een heerenrijwiel heeft weggenomen, dat voor een café was ge plaatst te Lisse. Verdachte bekende. Bovendien kwam vast te staan, dat verd. eenigen tijd gele de ndoor den Haagschen Politierechter was veroordeeld tot een geldboete van f. 25 sub- sidair 15 dagen hechtenis eveneens voor diefstal van een rijwiel. De officier van Justitie Mr. Sikkel wilde tegen verdachte nog een voorwaardelijke gevangenisstraf eischen, maar niettemin deelde spr. mede, dat indien verdachte zoo doorgaat, de ge vangenisdeuren voor hem open staan. Spr. eischte tegen hem 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en een onvoorwaardelijke geldboete van f. 20 subsidair 12 dagen hechtenis. De Politierechter kon zich met deze eisch niet vereenigen Een ieder moet veilig even zijn rijwiel onbeheerd kunnen laten staan. Hij moet maar aan den lijve voelen, dat zoo iets niet kan geduld worden. Spr. veroor deelde verdachte tot 1 maand gevangenis straf onvoorwaardelijk. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Kamers verhuurd Een inwoner van Leiden verhuurde ka mers, maar hij trok ook steun. Hij deed opgaven voor de uitkeering doch verzuim de er bij te vertellen van de verhuurderij Nu stond hij terecht voor dat steundelict en betuigde er niets van te hebben ge weten, dat hij die inkomsten ook nog moest opgeven. Het was een zaak die zijn vrouw aan ging, zoo meende hij, en dus eigenlijk zou de vrouw- dus de schuldige zijn. De Officier geloofde niets van dat betoog ook al vanwege de omstandigheden dat verdachte eerder is veroordeeld en hij dus wel goed zal opletten. Daarom vorderde de Officier zes weken gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. Morphine op recept. Een juffrouw uit Leiden bood in een apotheek aldaar een recept aan. waarop aflevering van morphine werd bevolen. De apothekers-assistente, mej. G. A. M. v. d. V. vertrouwde het geval niet. want daarvoor was het recept te raar geschreven Zij waarschuwde de politie, die constateer de dat inderdaad een valsch recept was geschreven. De schrijfster moest nu terecht staan, ('och liet verstek gaan. De Officier geloofde dat de juffrouw probeeren wilde op deze manier morphine te bemachtigen, en vorderde twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het vonnis werd conform dezen eisch. Fiets gehuurd. Een timmerman uit Leiden, was bij den rijwielhandelaar v. d. M. aldaar gekomen om een fiets te huren. De strijd in het Westen blijft bepaald tot verkenningen en af en toe wat artillerie vuur. Het Zwltsersche Telegraaf agentschap publiceert een mededeeling van den Gene- ralen Staf, volgens welke ln een straat te Bazel twee projectielen zijn neergekomen. Slechts een projectiel is ontploft. Twee personen werden daarbij ernstig gekwetst. Ook in de streek om Riehen bij Bazel zijn artillerie projectielen neergekomen. Vermoedelijk zijn het Duitsche granaten, De handelaar had een fiets meegegeven waarvoor hij 35 cent huur betaalde. De fiets kwam echter niet terug. Wegens ver duistering moest de man nu terecht staan. Verdachte gaf toe dat hij de flets al dadelijk nadat hij die gehuurd had, weer verkocht had.. De Officier vorderde drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. omdat verdachte nog een blanco strafblad heeft. De Politierechter veroordeelde conform dezen eisch. HÜ wilde naar zee. Een inwoner van Katwijk aan Zee had geprobeerd om naar zee te gaan. waarvoor hij echter medisch gekeurd moest worden. De man was helaas doof, en hij had daar om de truc uitgedacht, om zijn broer te laten keuren en diens bewijs van den arts te gebruiken. Deze truc gelukte inderdaad en <Je vis- scher ging naar zee. Maar toen hij terug kwam, was in ruime mate geconstateerd, dat de zeeman doof was. Nu stond hij te recht, omdat 'de valschheid van de door hem getoonde verklaring gebleken was. De Officier vond het ernstig feit waar voor hij twee weken gevangenisstraf eisch te. De Politierechter legde deze twee we ken straf op. die een Pransch vliegtuig misten, doch zekerheid ontbreekt nog. Boven Schotland is gistermorgen weer luchtalarm geweest, maar bommen zijn niet geworpen. BET MIJNENGEVAAR. De Noordwesterstorm heeft tal van mijnen losgeslagen en naar de Belgische kust gedreven. Twee spoelden aan bij Wenduinen, twee ter hoogte van Vosseslag. een bij Middel- kerke, een bij Breedene, ter hoogte van het Home Anrld en twee bij Oostende op het strand ten Oosten van het kanaal bij het militaire hospitaal. Verscheidene dezer mijnen zijn verankerd zoodra hun aanwe zigheid gemeld was, verscheidene andere zijn tot ontploffing gebracht. De explosies hebben slechts matecieele schade aange richt. Erger is evenwel, dat drie schepen op mijnen zijn geloopen en gezonken aan En gland's Oostkust, ongeveer op de plaats, waar ook de Simon Bolivar zoo'n droevig lot onderging. Het zijn: het Italiaansche schip „Grazia" metend 5875 ton, toebehoorend aan de reederij Gavarone, geregistreerd te Genua, voorts het Britsche motorschip „Blackhill", groot 2494 ton, van de Consett Iron Co. Ltd., geregistreerd te New Castle en .ten slotte het 1586 ton metend Zweedsch stoom schip Borjesson. Van de dertien overlevenden van de Bor jesson, die in een haven aan de Oostkust aan land gebracht werden, waren 8 ge wond. Men gelooft, dat van dit schip zes personen omgekomen zijn. De overlevenden werden gered door treilers, nadat zij zich drie uur lang hadden vastgeklemd aan een vlot. Allen leden aan de gevolgen van hun langdurig verblijf in het koude water. Van de Grazia werden 5 personen ge dood. Het schip zonk ln enkele minuten. Twee schepen begaven zich ijlings naar de plaats des onheils en slaagden er in om streeks 30 overlevenden te redden. Toen een reddingboot ter plaatse arriveerde, werd den stuurman medegedeeld, dat de gered den niet aan boord van de reddingboot konden worden overgebracht, aangezien zij bezig waren een warm bad te nemen. Zij zouden in ee nhaven aan land worden ge zet. De reddingboot en een vliegtuig zoch ten de omgeving af, doch vonden nog slechts een paar luiken en een brokstuk van de reddingboot van de Grazia. De „Libre Belgtque" meldt, dat een Let- landsch vrachtschip, dat ter hoogte van Zeebrugge voor anker lag, met een mijn ln botsing gekomen is en binnen enkele mi nuten gezonken was. Een matroos ls door de ontploffing gedood, de zestien andere opvarenden zijn gered door den treiler ,,H. 16" van den reeder J. Vlletinck. Zij zijn te Zeebrugge ondergebracht. DUITSCHE MATROZEN BRENGEN HUN SCHIP TOT ZINKEN. Een Duitsch schip, dat door een Britsch patrouillevaartuig werd aangehouden, is door de bemanning zelf tot zinken ge bracht. De 57 opvarenden werden gevan gen genomen en in een haven in Schotland aan land gebracht. DE BREMEN AAN DE RUSSEN VERKOCHT? De News Chronicle heeft uit Kopenhagen vernomen, dat de Duitsche mailboot Bre men, die te Moermansk ligt, den 7en No vember in Russische handen is overgegaan. De Russen zouden het schip op Amerika willen laten varen. Het Engelsche blad betwijfelt, of de En gelsche regeering den verkoop erkennen zal. TWEE ZWEEDSCHE SCHEPEN OPGEBRACHT. Twee Zweedsche schepen, de Oscar en de Torkei zijn door de Duitschers aangehou den en naar Swinemunde opgebracht. Zij hadden geen lading aan boord. DUITSCHE SCHEPEN UIT ANGOLA VERTROKKEN. Twee groote Duitsche schepen de „Wind huk" H6662 toni en de Adolf Woermann" (8577 toni zijn onverwacht met onbekende bestemming uitgevaren. Sinds het uitbre ken van den oorlog waren de belde schepen ln de haven van Lobito (Angola Zuid- Af rikai. Dr. LEY TOT BE DUITSCHE ARBEIDERS. Dr. Ley, leider van het Duitsche Arbeids front, heeft tot de arbeiders van Groot- Duitschland een oproep gericht, waarin hU o.a. zegt: Ons onveranderlijk doel is de overwin ning, de overwinning en nogmaals de over winning en daarmede de definitieve ver nietiging van Engeland en van de heer schappij van zijn geldzak over de volkeren van den aardbol. Elke oorlog beteekent een volledige ver andering van het leven. Alle nooden en wenschen der menschen moeten achter blijven bij het eenige doel: versterking van de militaire kracht der natie. De Engelsche omsingeling is gebroken. Het inwendige front staat. Na tien weken oorlog consta- tceren wij met genoegen, dat onze porties vleesch. vet, boter enz. verhoogd zijn. Van 19141918 was het Jammer genoeg omge keerd. De Engelsche blokkade schrikt ons niet meer af. Reeds heden loopt het bedrijfs leven weer normaal. De werkloozen zijn verdwenen. De grootste lasten en offers hebben wij gelegd aan het begin van den oorlog, thans na tien weken oorlog, maken wij de balans op en stellen tot ons genoe gen vast. dat de regeling betreffende het loonmaximum goed gewerkt heeft. De achturige werkdag zal veranderd wor den ln een maximum arbeidstijd van tien uren per dag. Hierbij zullen de bedrijven NOG ALTIJD „RUST". Hoewel nu ook van Duitsche zijde is ver kondigd. dat de oorlog zal voortduren, tót het Britsche imperium overwonnen terne der ligt verandering van regeering kan nog opschorten! blijft het aan het front merkwaardig stil. Er gebeurt niets, dat bi), zonder de aandacht trekt. Het schijnt echter, dat de reactie ln Tsjecho-Slowakije veel grooter is geworden alle geruststellende berichten uit Berlijn ten spijt. Niettemin is het ondoenlijk pre cies te zeggen, hoever het verzet zich reeds heeft uitgestrekt, daar slechts doorkomt hetgeen Berlijn zelf kwijt wil zijn, terwijl de berichten uit andere bron oncontroleer baar zijn. Op den Balkan blijft de diplomatieke actie ln hoofdzaak nog achter de scher men. Slechts af en toe lekt iets uit. Volgens radio Roma heeft von Papen, de Duitsche ambassadeur in Ankara, gisteren een langdurig onderhoud gehad met den Turkschen minister van Handel. Er verluidt, dat Von Papen bij de Turk- sche regeering heeft aangedrongen op het sluiten van een nieuw handelsverdrag, op dat Duitschland zijn activiteit op de Turk- sche markten kan hernemen en de noodige goederen kan verkrijgen. Duitschland heeft er in toegestemd aan Turkije te leveren wat het voor den oorlog besteld had, t.w. schepen, spoorwegmateriaal, machines, ed. De secretaris-generaal van het departe ment van buitenlandsche zaken, Mene- menciogloe, vertrekt morgen met acht des kundigen naar Londen, om aldaar te on derhandelen over het opnemen van een leening ten behoeve van Turkije. Naar voorts gemeld wordt, zijn te Istan- boel acht Duitschers, waaronder een vrouw en een fotograaf, gearresteerd, verdacht van spionnage en van nat.-socialistlsche propaganda. Een dubbel krachtig middel tegen hardnekkige rheumatiek. Gewone rheumatlscho pijnen kunnen met gewone jnlcldclcn worden bestreden, maar voor hardnekkige pijnen zijn krochtlger middelen noodlg. Vange Salts U .zulk een extra krachtig middel, speciaal ëamen- Sehtold voor lijdera aan koppige rheumatiek. Vange eeft een dubbele werking, de alkalt die het bevat maakt het pljnvcrwckkendc zuur ln Uw gestel on- I schadelijk; de minerale zouten beletten dat weder om overtollig zuur zich ophoopt. Als tot dusver I niets U hielp, probeer dan Vange Salts, het be proefde middel, dat door zijn duDDclo werking red ding bracht ln vele gevallen, waar dat eerst on mogelijk scheen? Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten. Prijs 85 ets., voldoende voor een llinke kuur. Vangt Uw pijn 2948 (Ing-z. MtdJ in staat worden gesteld warme maaltijden te verschaffen, waarvoor het ministerie vsn voedselvoorziening aanvullende voedings middelen beschikbaar stelt. In alle bedrij ven met tienurigen werkdag komen ver- plegingslnrichtingen. Daar de toeslagen voor het negende en tiende uur vervallen, zal een vereffening der belasting plaats vinden, opdat de oververdlensten niet weg gaan aan belastingen. De toeslagen voor arbeid op rustdagen en nachts zullen weer betaald worden: vrouwen zullen geen nach telijken arbeid meer mogen verrichten. Met ingang van het volgend jaar wordt weer verlof gegeven. Ook zullen Kerstgrati ficaties verstrekt worden. De voor sommige bedrijven ontstane oorlogsschade zal ge dragen worden door de opgerichte „Notge- meinschaft" van het bedrijfsleven. De grootste actiefpost op de oorlogsbalans van tien weken is: de Fuehrer leeft. Duitsch land stond er nooit zoo goed voor en Enge land nog nooit zoo slecht. Engeland zal verslagen worden en Duitschland wordt vrij De Britsche minister voor de dominions. Eden, heeft gisteravond een radiorede ge houden naar aanleiding van het bezoek van de ministers der dominions aan het front in Frankrijk. Waarywij ook kwamen, zoo sprak Eden, werden wij getroffen door dc kalmte en vastberadenheid. Dit is in gelijke mate van toepassing op de burgers en soldaten, op mannen en vrouwen, op jong en oud. Er zijn geen demonstraties, en er worden geen vlaggen vertoond. Dit kan geen verbazing wekken, want onze volkeren weten thans uit ervaring wat een oorlog beteekent. Doch er is overal een vaste doelstelling en een vastberadenheid, welke wil zeggen.dat wij dezen, keer een eind zullen maken aan de terugkeerende oorlogen van agressie. Niemand twijfelt aan de uiteindelijke overwinning, maar met die overwinning moeten wij komen voor een nieuwe blad zijde in de geschiedenis. Jn den sector, wel ke door de Britsche troepen ls Ingenomen, vonden wij een aanhoudende, aansteke lijke vroolijkheid, welke zelfs het gedrukte weder niet kon wegnemen. De gezondheid van de troepen is uitstekend. Hun aantal neemt gestadig toe en daarmede zullen wij doorgaan Inmiddels worden snelle vorderingen ge maakt met het versterken en verdiepen van den Brltschen sector en met de pet- fectlonneering van de opleiding en de uit rusting op alle punten. Verder Zuidwaarts kregen wil een eersten blik op de beroemde Maginot-llnie, welke bemand is met een leger, dat wat kalmte, moed. opleiding en doeltreffendheid betreft zijn weerga ter we reld niet kent. Frankrijk heeft zich groote opofferingen getroost, financieele cn en ma- terteele, om zijn Maginot-llnie te voltooien. Heden erkennen alle vrijheidslievende volkeren met diepe dankbaarheid wat ZU verschuldigd zijn aan deze ondoordring bare verdediging en aan het leger, dat deze bezet houdt. Het is niet de eerste maal in de geschiedenis, dat Frankrijk de geheeie beschaving aan zich verplicht. De oud-president der Tsjecho-Slowaak- sche republiek, dr. Benesj, heeft te Lon'( den een langdurig onderhoud gehad mf generaal Sikorski, den Poolschen premier Na de bespreking zeide Sikorski, dn' een gemeenschappelijke vastbeslotenhen bestaat om de schade te herstellen, die aan belde landen is aangericht Hij voege™ 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2