ZONDAG 19 NOVEMBER De beurs blijft apathisch L_ UYLENSPIEGHEL J Mijnhardtjes LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 November 1939 Derde Blad No. 24434 80ste Jaargang i BUITENL. WEEKOVERZICHT De vrede verder teruggeweken! Heroverd terrein STOFZUIGERS De oorlogsonzekerheid In den 4C Dagbladreclame is niet te vervangen Het vredesinitiatief van koningin Wil- helmina en koning Leopold is voorloopig van de baan geschoven! De tijden bleken nog niet rijp voor de vredesgedachte, al thans niet in de landen, die momenteel in oorlog zijn en juist daar moest de stem des vredes het luidst zijn verhoord, wilde men practisch iets bereiken. Alle neutrale landen hebben het iDltiatlef naar beste krachten gesteund, moreel en materieel, voor zoover daarvan sprake kon zijn, het heeft, helaas, niet mogen baten Stonden de oorlogspartijen te ver van elkaar af om rechtstreeks in contact te kunnen treden, ook het aanbod van goede diensten om zoo te trachten een weg te hanen voor contact, heeft niet het ge- wcnschte resultaat kunnen brengen. Nog zijn de verschillen te groot, nog ligt er een diep-gapende kloof tusschen het Derde Rijk en de Westersche democratieën. Londen en Parijs waren de eersten, die bij monde van koning George en president Lebrun was het aanbod trouwens niet gericht tot de staatshoofden? antwoord gaven. Zij gaven hun groote sympathie te kennen voor de goede bedoelingen, die zij van ganscher harte toejuichten en wilden steunen voor zoover dat in hun vermogen lag. De oorlog zou geen dag langer worden voortgezet, dan strikt noodzakelijk mocht heeten, doch er waren, voor over vrede ge sproken kon worden, zekere doelstellingen door Dultschland te vervullen. En het trof wel bijzonder, hoezeer ln dit opzicht het Fransche antwoord kernachtiger en meer op den man af was, dan het Engelsche. dat soepeler was van vorm en inhoud. Beide antwoorden vulden elkaar als het ware aan, met het Fransche als meest positieve. Die doelstellingen waren precies als te voren mocht worden aangenomen; ln de eerste plaats herstel van gedaan onrecht, dus restauratie van Polen en Tsjecho-Slo- wakije, al werd daarbij niet gewaagd van voor of na Muenchen. Het feit evenwel dat president Lebrun nu ook met name Oos tenrijk noemde, geeft in dit verband te denken! Men bedenke, dat Londen en Pa rijs zich bij de inlijving van Oostenrijk in het Hitler-Duitschland niet hebben verzet en nadien Muenchen accepteerden In de tweede plaats komt dan de kwestie der geëischte waarborgen tegen een her haling in de toekomst van de methode van agressie bij het regelen van geschillen. Hoe wel niet meer met name genoemd, speciaal niet in het Britsche vertoog, kan daarin ln de practijk toch moeilijk Iets anders zijn gelegen dan de elsch van verdwijnen van het Hitler-regime. De publicatie dezer antwoorden bracht feitelijk al aan het licht, dat het vredes initiatief voorloopig moest worden opge borgen om te herleven, wanneer andere omstandigheden daartoe aanleiding kun nen geven. Men houde toch steeds in het oog. dat het aanbod van goede diensten van blijvenden aard is en iedere partij steeds weer op beide souvereinen een be roep kan doen, als zij meent, dat daartoe eenige aanleiding bestaat en dat onze Vor stin zoowel als de Belgische monarch zich gelukkig zullen prijzen, zoo zij iets kunnen bereiken in het belang van de wenald, waarvan hun landjes slechts zoo'n klein deel uitmaken, zij het dan een klein deel, dat algemeen hoogelijk wordt gewaardeerd en niet het minst om de gegeven leiding der monarchen. Het was immers ondenkbaar, dat Dultsch land zich bereid zou verklaren om zonder meer te gaan praten over vrede onder der gelijke voorwaarden, die al het bereikte te niet dreigen te zullen doen. Speciaal het noemen van Oostenrijk moest Berlijn doen opschrikken. En zoo Is het uitgekomen ook, ook al geschiedde de afwijzing wel bijzonder bruusk en zonder eenige plichtpleging. De Fuehrer heeft zelfs niet persoonlijk ge antwoord, doch zijn minister mondeling aan de gezanten te Berlijn zijn besluit doen bekend maken: „het bruuske antwoord van bonden en Parijs had het vredesinitiatief eenvoudig van de baan geschoven, er viel niet meer te praten Thans beluistert men in de Duitsche pers dat de oorlog zal worden voortgezet, tot de vernietiging der Britsche heerschappij, ook al zwijgt men over de wijze, waarop dat tal worden bewerkstelligd. Wil dit zeggen, dat nu de actie in het westen zal worden ingezet, waarop men tot dusver en we mogen wel verklaren, dat het een geluk was tevergeefs heeft ge dacht? Nog is daarvan niets merkbaar, doch dit kan natuurlijk lederen dag ver anderen. Komt het ooit zoover, dan mag men zich prepareeren op een vernieling op groote schaal, zooals de wereld nog niet beleefde. Ontzettend zal de hel zijn, die dan los breekt En zal dan nog de stemming gehand haafd kunnen blijven, die momenteel nog de overhand heeft zoowel in Engeland als m Frankrijk? De stemming van een waren bede te willen bewerkstelligen voor alle landen. Duitschland zelf inbegrepen? In take het antwoord op die vraag zijn we *at huiverachtig: mede gelet op den toon, Jie zich thans toch al baan begint te bre ken in enkele officieele redevoeringen als h'. van den Britschen minister van ma- "nei Churchill, die scherp afstak bij het- keen tot dusver van Britsche zijde uit den hand van hooge persoonlijkheden kwam. "et is ernstig te vreezen. dat de oplaaien de haat dan verder in die richting zal stu ken, met alle kwade gevolgen van dien. Mogelijk blijft, dat dan de stem der neu ten tenslotte nog zal weten te remmen, °Pdat het goede nad niet te veel verlaten *orde, maar ook het omgekeerde is denk- aar. etgeen zou leiden tot een tweede en ™ssen:en erger Versailles. Onnoodig te zeg- *fn. welke ramp dit. laatste voor de wereld 'n haar geheel zou bct.eckenen! het overigens schijnbaar stil, achter schermen der diplomatie wordt een zeer "Pk tasten en voelen waargenomen. Zon- 35 verschillende bekende merken. Ook m huurkoop. DE STOFZUIGEN CENTRALE HAGEMAN HOOIGRACHT 51 TELEFOON 25955 7195 (Ineee. Me<l.) der dat ook maar in de verste verte is te voorspellen, waarop dit zal uitloopen en in welke richting het zich beweegt. Alles is nog in nevelen gehuld. De Finsche delegatie is onverrichterzake uit Moskou teruggekeerd. Helsinki verze kert wel, dat de onderhandelingen niet de finitief zijn afgebroken, maar gelet op hetgeen van Russische zijde wordt ge schreven en verklaard, lijdt het weinig twijfel of een hervatting zal slechts moge lijk zijn door een verder terugwijken van Finland, dat geducht onder pressie wordt geplaatst en voor een niet gering deel op een wijze als we de laatste jaren van Duit- sche zijde gewoon zijn geraakt. Wat weinig goeds voorspelt. Gelukkig schijnt echter nog geen direct oorlogsgevaar aanwezig. Bijzonder fel blijft in Italië de actie tegen het bolsjewisme, waardoor als van zelf de verhouding tot Berlijn te lijden heeft. Italië houdt de wacht met het geweer aan den voet en handhaaft deze positie zorgvuldig. De Duce heeft het deze week den studen ten nog eens op zijn kernachtige wijze ge zegd: zij moesten studeeren, doch met het geweer naast de boekenkast! Verder bleef de Duce in nevelen, zooals hij dat al ge- ruimen tijd doet. Het trof evenwel, dat het geroep Corsika zfjn instemming niet had, evenmin als van de ministers, die daarbij aanwezig waren. Italië schijnt thans het oog geheel op den Balkan te richten, vast besloten om geen uitbreiding van den sovjet-invloed in die richting te dulden, In alle Balkan-hoofdsteden ziet men nu actie en reactie, doch besluiten laten nog op zich wachten. Zelfs schijnt Moskou thans de destijds met Turkije mislukte on derhandelingen te willen hervatten. Ankara zal echter blijkbaar niets doen zonder Lon den en Parijs. Zeer ingewikkeld en om sluierd is het spel. dat daar op den Balkan bezig is. maar dit mag worden geconsta teerd. dat de afloop wel eens van bijzon dere beteekenis zou kunnen zijn voor den oorlog in het Westen en tevens, dat groote verrassingen in tal van richtingen moge lijk blijven. (Van onzen financieelen medewerker). De Amsterdamsche beurs heeft na een opwindenden Vrijdag gelukkig haar even wicht weer teruggevonden en is weer. mede door de afwijzing van het „aanbod van goede diensten" in haar apathische stemming vervallen, waar de algemeene lusteloosheid van New York. ondanks de bedrijvigheid van het Amerikaansche za kenleven, het hare toe bijdraagt. Er is een groot gebrek aan kooplust te constateeren en de koersen schommelen dan ook frac- tioneel of vertoonen een neiging tot inzak ken al naar gelang er toevalligerwijze eenige liquidatie in de markt is. De obli- gatiemarkt ondervindt daarenboven den drukkenden invloed van de weer opgeloo- pen rentekoersen. Deze nieuwe, schoon zeer matige verkrapping der geldmarkt mag geen verwondering baren, vooral niet onder de lezers van dit overzicht. Nog steeds meen ik. dat op den duur de rentekoersen zullen moeten stijgen. Wanneer wij den jongsten weekstaat der Nederlandsche Bank in ver band met de financieel-economische ont wikkeling bestudeeren. moet het toch dui delijk worden, dat gestadig-aan de onge twijfeld nog ruim beschikbare gelden naar de Schatkist en naar het bedrijfsleven zul len worden weggezogen. Wij ontwaren een niet onbelangrijke daling der goudvoorra den. toe te schrijven aan een korte doch hevige vraag naar dollars, en aan de an dere zijde een verdere aanzienlijke vermin dering van het renteloos tegoed van der den tot f. 223 millioen tegen een record hoogte van f. 844 millioen in April 1938. Tevens valt op, dat het voorschot aan het Rijk opnieuw van 8 ton tot f. 12V2 millioen is toegenomen, ondanks het feit, dat eerst kort geleden de storting op de inschrijving op Schatkistpapier heeft plaatsgevonden, lv.ist nu komt duidelijk aan het licht, wel ke groote bedragen de Staat noodig heeft voor zijn militaire en economische verde diging. Zeer binnenkort zal opnieuw tot de uitgifte van Schatkistpapier moeten worden overgegaan en allengs zal de vlot tende schuld proporties gaan aannemen, die ongetwijfeld een zeker gevaar in zich bergen, Indien de leeners-op-korten-ter- mijn door een of andere oorzaak zich ge noopt mochten zien, hun gelden terug te trekken. Vandaar dat met klem de nood zaak eener spoedige consolidatie (in het vorig overzicht bepleit) dient te worden herhaald. Er wordt in sommige kringen op gewe zen, dat de groote door den Staat wegens de mobilisatie te verrichten uitgaven (zui ver economisch gezien) geen weggegooid geld vertegenwoordigen, omdat zij tenslot te in het land blfjven en tot verhoogde koopkracht der gemobiliseerden aanleiding geeft. Dit is slechts zeer ten deele waar: de grootste uitgaven immers betreffen on productief materiaal, terwijl indien men de bovengenoemde opvatting zou aanvaar den, men geheel in de richting zou gaan van Roosevelt's „pump priming"-politiek waarvan de ondoeltreffendheid toch reeds is bewezen. Men vergete ook niet, dat wij, zooals in de meeste andere landen tevens het geval is, in den vicieuzen cirkel van hoogere prijzen, hoogere kosten, hoogere loonen zijn geraakt, en dat. populair ge sproken, dus telkens een grootere hoeveel heid geld voor dezelfde waarde aan goede ren of diensten zal moeten worden be steed. De valutamarkt heeft zich tijdens de zoo te betreuren periode van „spanning om Ne derland" niet onbetuigd gelaten. Er was een kortstondige vrij hevige druk op gulden en belga en merkwaardigerwijs parallel hiermede een groote verkoopsdrang in pon den. Waaraan dt laatste is toe te schrij ven. is niet geheel duidelijk. Men heeft als oorzaken genoemd verkoopen van de zijde van Japan en groote Engelsche leverantie betalingen aan de Ver. Staten, doch de be weging volgde zoo zuiver die van de Neder landsche en Belgische valuta, dat men eer der geloof zou moeten hechten aan hen, die meenen, dat Engeland de allergrootste waarde hecht aan de handhaving der neu traliteit der „lae^ landen" en dat eenige bedreiging van Inbreuk op deze neutrali teit zich dai ook terstond in een lagere waardeering van het pond zou moeten uiten. Hoezeer de beurzen onder den indruk Een stem uit den luidspreker: „Rietje Jansen in Purmerend. hartelijk gefeliciteerd, meisje, maar wat hoor ik daar? Ben jij zoo dikwijls brutaal tegen moeder? Foei kind. laat ik volgend jaar wat beters van je mogen vertellen! Henk Meier, zul jij je broertje niet meer slaan en jon gen. die duim van je, je begrijpt me wel, hè? Piet Klaassen In Leeuwarden is een flinke bolleboos, hij zit al op de Mulo, wat zeggen jullie daar nu wel van, en van Marietje Willemse in Zwolle hoor ik. dat ze moeder zoo flink helpt, maar dat alléén maar als ze er zin in heeft, dat is niet lief, Marietje, maar gelukgewenscht met je verjaardag! Wil Karei Mijnders in Winterswijk voortaan zijn bord beter leeg eten, hij doet moeder verdriet, als hij zoo weinig eet en ook wat voorzichtiger met je step, vent. Dat hooren die kinders dan op hun ver jaardag. Een groote kring om den luidspre ker, moeder heeft gezegd: .Kom menschen, laten we es luisteren, of de jarige gefelici teerd wordt!" Ondertusschen weet moeder héél goed, dat zij een briefje naar de studio heeft ge zonden met de boodschap, of „meneer van het kinderuurtje" haar jongen ten aan- hoore van half Nederland er es flink door wil halen over die duimzuigerij van 'm.... oprechtheid en opvoedkunde, jawél. En het hélpt zoo. U kunt er van op aan, dat Leentje in Bolsward, wanneer meneer van de radio, tusschen vijftig namen door. raffelt over haar slordigheid, voortaan de nétheid zelf zal zijn. Ik ben er, eerlijk gezeid, een beetje on- stéld van geworden. Ut wist tot dusverre niet, dat via onzen omroep zulke wan-paedagogie werd bedre ven. Moeders, die. wat een kind toch be schouwt als iets om zich over te schamen, prijs geven aan de gróótst mogelijke open baarheid en dat nog wel op den verjaar dag, den gróótsten feestdag van het kind. Een meneer, die voor de microfoon femelt over een kind, dat hij nóóit zag en dat hem dus maar zéér verwijderd kan interesseeren, een kind, waar hij rif-raf wat schablone- opvoeding aan spendeert, „op verzoek" zonder te weten of hij daarmee opbouwend werkt, of afbrekend. Een kind heeft van klikken een instinc- tieven afkeer. En een kind van een jaar of tien begrijpt héél goed, dat de radio-oome zijn wetenschap ontvangt van vader of moeder. Ach, het is zoo hopeloos, want het is zoo dóm. Zoo oer-dom en zoo gespeend van alle begrip, de „goeje bedoeling" ten spijt Nooit zal ik vergeten, hoe onze „meester" een meisje voor de klas commandeerde en ons toeriep: „Kijken jullie maar eens goed, dit is de stómste stommeling van de klas". Het was in de hoogste klasse van de la gere school, en ik weet nóg, hoe een gevoel van tróts mij vervulde, dat er niet gelachen werd. dat er een stilte viel van ontstelde vijandigheid over die grofheid en die ver nedering. Een kind vernederen door de radio het riekt naar die sfeer van koektrommeltjes en kamfer, die Holland-op-zijn-smalst om zweeft. Want met alle wee-zoete lievigheid van dit kinderuurtje, worden de Annie's en Fritsjes en Ida's toch maar aan den schand paal genageld, niet visionnair, maar acous- tisch. Schandpaal, want in het kinderleven is alles naar verhouding gelijk in óns leven en hoe zouden de moeders, die nu tevreden knikken bij de radio „Hij heeft 't es fijn gezegd!" het vinden, wanneer de radio haar met naam en toenaam verweet, 's morgens vroeg gemeenlijk met zoo n ellen- dig-slecht humeur rond te loopen en de vaders, wanneer hun publiekelijk werd ver weten, waarin zij zoo schromelijk tekort schieten méér nog dan kinderen kunnen doen zélfs naar verhouding? tegen Moeheid en „Hallzlek gevoel" 2854 (Ingez. Med.) staan van de oorlogsonzekerheid, blijkt wel uit het feit, dat suiker- noch rubberaan- deelen hebben gereageerd op de bijzonder gunstige ontwikkeling in de respectieve goederenmarkten. De N.I.V.A.S. heeft voor het eerst sedert Mei haar exportlimites ge publiceerd en ze tegelijk nog eens met 25 cent per 100 kilo verhoogd. Het resultaat is. dat zij zich thans bewegen tusschen f.9 90 en f. 10.75 tegen f. 6.55 tot f. 8.00 in Mei. De kostprijs kan conservatief worden geraamd op ca. f. 5.00, zoodat een bijzonder hooge winstmarge aanwezig is. Weliswaar dient men hierbij in acht te nemen, dat de nieuwe prijzen nauwelijks eenigen in- v'oed meer zullen uitoefenen op de op brengst van den reeds verkochten oogst 1939 en slechts ten deele op die van oogst 1940, waarvan ook reeds een deel is ver kocht. Niettemin zal ook de opbrengst van oogst 1939 reeds een winstmarge van ca. f. 2.00 per 100 kilo overlaten. Indien men dus op louter economische gegevens zou afgaan, zou de te verwachten marge voor 1940 en 1941 feitelijk de koersen der suiker- aar.óeelen sterk omhoog stuwen. Ditzelfde geldt, in ietwat gematigder termen, voor rubber. Het Internationaal Rubber Rege- lings Comité heeft zoo juist, uit hoofdervan de sterk gestegen vraag van de Vereenigde Staten. Engeland en Frankrijk, het uitvoer- percentage voor het eerste kwartaal van 1940 vastgesteld op 80 "V tegen 75 in het laatste kwartaal van 1939 Neemt men in aanmerking, dat de standaardproducties in 1940 automatisch worden verhoogd, dan zullen de ondernemingen een alleszins be vredigende hoeveelheid kunnen versche pen. tegen volkomen loonendc prijzen. Doch ook hier schijnt het oorlogsmonster een redelijke koersstijging in den weg te staan. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9