Het laatste oorlogsnieuws Zaterdag 18 November 1939 [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad - RECHTZAKEN URGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Laatste Berichten Binnenland Uit de Omstreken VRAGENRUBRIEK ^KIN/T IN ItïTIMN^j MAIKT BEURSOVERZICHT DE LEGERBERICHTEN. get Fransche legerbericht van heden- Khtend luidt: in den loop van den nacht tss niets bijzonders te vermelden. Gisteren bebben vijandelijke vliegtuigen boven een deel van het Fransche grondgebied ge vlogen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westen geringe plaatselijke acti viteit van verkenners. De poging van drie Britsche vliegtuigen Wllhelmshaven aan te vallen werd door het tijdig in actie bren- »n van de afweer, verijdeld. 'Er werden geen bommen geworpen. Eigen vliegtuigen hebben boven geheel Frankrijk verkennin gen uitgevoerd. proclamatie van hitler aan de BOEREN. De Fiihrer heeft de volgende proclamatie aan het Duitsche landvolk uitgevaardigd: De oogstarbeld van dit jaar is thans ten einde. Het zaad voor het volgende Jaar be vindt zich ondanks het slechte weer en het gebrek aan werkkrachten reeds weer in de aarde. Het Duitsche volk dankt zijn koeren voor den grooten arbeid, welke in den ons opgedrongen strijd van beslissende botcekenis is. Met hulp van den Almach tige zal de Duitsche volksvoeding uit eigen todem daarmede ook voor het volgende jaar verzekerd zijn. iw.g.) Adolf Hitler. NEGEN maanden wegens luisteren naar buitenlandsche radio. De correspondent te Berlijn van het Deensche blad „Politiken" meldt, dat een Duitsohe vrouw tot negen maanden ge vangenisstraf is veroordeeld, omdat zij naar een buitenlandsche radio-uitzending beeft geluisterd. De politie heeft toevallig de radio in het huis hooren aanstaan toen zij een inspec tietocht maakte door Aschersleben tijdens de iuchtverduisterlng. De vrouw voerde ter verontschuldiging aan, dat het buiten landsche radiostation bij vergissing was aangezet. DE levering der vliegtuigen aan canada. De verordening van het departement van taat der Vereenigde Staten volgens welke illltalre vliegtuigen over de Canadeesche jrens kunnen worden gesleept, doch niet aogen worden overgevlogen, heeft voldoe ning gewekt. Er zijn verscheidene plaatsen aan de grens Kaar deze procedure is toe té passen, met mme op het vliegveld Montana. Men is er zich van bewust dat de regeling Duitschiand verhindert Amerlkaansche vliegtuigen te koopen. een verklaring van benesj. De gewezen president van Tsjecho Slowa kije, Benesj, heeft vandaag in een te Londen afgelegde verklaring gesproken over „on draaglijke terreur" in Tsjecho-Slowakije. Hij zeide: „daar de internationale positie van Duitschiand moeilijker wordt en in dezen oorlog meer en meer achteruit gaat, wordt dit regiem van terreur bruter en verschrik kelijker De Tsjecho-Slowaaksche natie heeft nimmer toegegeven aan een regiem van terreur en zal dat zelfs nu niet doen". Sprekende over de Duitsche mededeellng dat negen Tsjechische studenten zijn dood geschoten. zeide Benesj: dit is een moord, welke ons op vreemde wijze herinnert aan feiten, welke zich tijdens den laatsten oorlog in Belgié hebben voorgedaan. Deze misdaad zal in de Tsjechische openbare meening de zelfde rol spelen als de moord op miss Cavel! in de Engelsche openbare meening heeft gespeeld". de africa shell door „admiral scheer" tot zinken gebracht. De bemanning van de Africa Shell heeft, na de foto's van oorlogsschepen te hebben bestudeerd, de aanvaller, welke haar schip heeft tot zinken gebracht, geïdentificeerd als de vestzakkruiser Admiral Scheer. duitsche vliegtuigen boven de vogezen. Duitsche vliegtuigen hebben gistermiddag boven de Vogezen gevlogen. Eén toestel werd gedwongen te dalen. De bemanning werd gevangen genomen. duitsch—russisch accoord inzake bevolkingsruil. De gemengde DuitschRussische com missie tot uitwisseling der bevolking is tot overeenstemming gekomen. De Duitsche commissieleden zijn gisteravond naar Ber lijn teruggekeerd. Volgens het accoord zullen naar Duitsch iand worden overgebracht 115.000 perso nen van Duitsche afstamming, wonende in de vroegere Poolsche provincies, welke thans door de Russen bezet zijn Naar Rusland zullen worden overge bracht een millioen Oekrainers, Roethenen wit-Russen en Russen in het deel van Po len, dat onder Duitsche bezetting staat. Er wordt niet gesproken over de Joden en de Polen. Naar men gelooft, zullen de Duitschers ene aanzienlijk aantal van dezen dwingen Oekraïner of Rus te worden, ten einde voor Duitschers plaats te maken. KANTONGERECHT ALPHEN. GEBOREN. Petrus, z. v. J. de Boer en M. G. de Jager Ema. d. v. dr. M. Overdijk en E. v. Steenbergen Gonda, d. v. H. Kranenburg en E. M. v.d. [arcl Jacobus Joseph, z. v. A. M. Wesselman C. Cornet Maria Wilhelmlna d. v. M. de iraaf en M. W. Saarloos Anna, d. v. L. A. Burner en B. v. Hengel Johannes Jacobus, z. H, v. Tongeren en C. v.d. Wilk Helnrich. v. W. Hasters en M. M. Karei Petrus Johan- es, z. v. L. Wortman en Th. Hetineman Lisa laria, d. v. J. Ravensbergen en L. M. Hanno Petronella Johanna Agnes, d. v. H. J. Hooger- vorst en A. J. Thomas. ONDERTROUWD. J. B. v. Cortenberghe, jm. 27 j. en G. M. S. v. Hees jd. 25 J. A. Joziasse Jm. 24j. en M. Geurts '20 J. L. J. M. Creygthon Jm. 28 J. en M. H. A. Morsch jd. 25 J. OVERLEDEN: G. Verdoes. m. 51 J. D. M. Zwart. wed. van de la Rie, 86 J. Hij Nederland TARARAN, uitreis.. 17 Nov. ran Djeddah SEMBILAN, thuisreis. 17 Nov. ie Suez TABIAN. uitreis, 18 Nov. van IJmuiden. Silrer-Java— Pacific Lijn SALAWATX. 14 Nov. van Java te San Francisco SAPA- ROEA, 16 Nov. van Cebu n. Java. "n. Ned. Stoomb. Mij SIMON BOLIVAR, uitreis. 18 Nov. van IJmuiden. Heiland—Amerika Lijn BREEDIJK, uitreis, 11 Nov. te Antwerpen. Helt Ltoyd INDRAPOERA. uitreis, 17 Nov. van Durban. tentoonstellingen in de „lakenhal". De tentoonstelling ln het Stedelijk Mu- 'um „De Lakenhal" van schilderijen en J^keningen van wijlen den heer A. Coert, "Wet een week worden verlengd tot Zon- 25 November. De tentoonstelling van oude schilder- unst uit enkele particuliere verzamelin- fn. welke tentoonstelling korten tijd was nderbroken, is met enkele kleine wijzi gen weer opnieuw ingericht. Het museum is verder normaal te be- ;ntigen. NIEUW MATERIEEL VOOR DE K.N.I.L.M. Vier amphibie-vliegtuigen aangeschaft. Na overleg met de Nederlandsch-Indi- sche regeering heeft de K.N.I.L.M. besloten een viertal amphibie-vliegtuigen aan te schaffen voor locale verbindingen in de Oost. de stille omgang te amsterdam. Om meerderen in den lande de gelegen heid te geven in deze voor ons allen zoo ernstige tijden ter bedevaart te gaan, zal de stille omgang te Amsterdam ditmaal niet over twee, maar over drie Zondagen wor den verdeeld. Hij zal gehouden worden in de nachten van Zaterdag op Zondag 2, 9 en 16 Maart. GOEDE VANGST VAN DE SCHIEDAMSCHE POLITIE. Diefstal van lood, koper en ijzer. Dezer dagen is de Schiedamsche politie op het spoor gekomen van een serie dief stallen van lood. koper en ijzer, gepleegd door aldaar gelegerde militairen. Vermoede lijk zijn acht man hierbij betrokken. Vier zijn gisteren gearresteerd. Gister middag verscheen voor het politiebureau een militaire auto, geladen met een flinke' partij lood, koper en ijzer. Deze partij van ongeveer 500 k.g. is het resultaat van een reeks strooptochten, welke door enkele militairen waren verricht in de onmiddel lijke omgeving van een voormalig fabrieks gebouw. waar zij zijn ondergebracht. ZIJ deden hun partijen van de hand bij een opkooper en de Veelvuldige bezoeken aan deeen man zijn oorzaak geworden, dat de politie opmerkzaam werd gemaakt op deze zaak. Een onderzoek werd ingesteld en al gauw bleek, dat van een groote partij lood, koper en ijzer, welke zich in het pak huis van den opkooper 'bevond, de herkomst zeer twijfelachtig was. De koopman. J. H. van E.. is daarop gearresteerd en spoedig hierop werden ook vier militairen in het politiebureau ingesloten. Het onderzoek naar eventueele andere daders duurt voort. Aan de firma Degens en Scheeren al- 'er's opgedragen het leveren van de ^looze Asbest-vloeren ten behoeve van 1": Leidsche Stadhuis Deze firma voert I OPENING RIJKSWEG BODEGRAVEN- Bi'ens om. uit de Asbesto-vloeren in het UTRECHT. Beursgebouw te Rotterdam. Naar wij vernemen zal de opening van - Dr w. C. Blaat, conservator aan het iden nieuwen Rijksweg Bodegraven-Utrecht 'Iteniuseum van Oudheden ls benoemd tot a.s. Maandag plaats hebben en officieel ge- '•'Kpondeerend lid van het Archaologi- schieden door minister Van Boeyen. tastitut des Deutschen Reiches te i-'^steiavond, omstreeks kwart voor tien ViLa V'8® rotatietil'u'cker v- H., Automobilist viel in slaap. In den nacht van 30 September op 1 Oct. Is een kweeker uit Rijnsburg op den Rijks straatweg in wijk Hoorn te Alphen tenge volge van vermoeidheid met zijn auto tegen een lantaarnpaal gereden, waardoor zoo wel de wagen als de lantaarn werden ver nield. Dit oogenblik van onbedachtzaam heid is den kweeker duur te staan gekomen. Gistermorgen diende de zaak voor den kantonrechter en daar verklaarde v. E. dat hij in die dagen in overspannen toestand had verkeerd, doordat zijn beide broers, met wie hij de zaak dreef, waren opgeroepen voor den militairen dienst, zoodat hij plot seling alleen kwam te staan. Dien Zaterdag had hij van 'smorgens 8 tot 'avonds 11 uur ln Utrecht doorgebracht, om te trachten uitstaand geld binnen te krijgen. Reeds voor hij de brug over de Gouwe passeerde, had hij zich zóó vermoeid gevoeld, dat hij zich een oogenblik had gegund te slapen. Daarna meende hij echter weer te kunnen rijden, maar ln wijk Hoorn had zijn over spannen toestand zich weer doen gelden, waardoor hij tegen den lantaarn was ge reden, Van water en llchtbedrijven had hij een schaderekening ontvangen van f. 62. de schade aan zijn auto beliep f. 150.^ en bovendien had hij nadien vier weken lang niet kunnen werken, omdat hij, naar later bleek, door de botsing een hersenschudding had opgeloopen. De ambtenaar van het O.M. vond dit ech ter een zeer ernstig feit, omdat verd. hoogst onverantwoordelijk tegenover andere weg gebruikers heeft gehandeld; hij eischte een geldboete van f. 100,subs. 50 dagen hechtenis. De kantonrechter meende evenwel reke ning te moeten houden met de omstandig heden, waaronder het ongeluk heeft plaats gehad, zoomede met de inkomsten van verd. en legde hem derhalve een geldboete van f. 35.subs 7 dagen hechtenis op. Overtreding Land bouw-inventarisatie- besluit. Voorts werd de behandeling voortgezet van een tweetal op 3 November j.l. aange houden zaken tegen veehouders, die zich té verantwoorden hadden wegens overtreding van het Landbouw-inventarlsatlebeslult. In beide zaken moesten de tellers en de con troleurs als getuige worden gehoord: daar bij bleek, dat het bij de telling nogal ge moedelijk is toegegaan. Eigenlijk behoefde men niet eens te tellen, maar luidde de In structie slechts te Inventariseeren: dat meenden de tellers ook wel zonder telling te kunnen doen Bij den veehouder B. uit Alphen had (je teller D. maar achthonderd k.g. krachtvoeder op de staat Ingevuld, later bleek, dat er meer dan zestienhonderd k.g. ln voorraad was. De ambtenaar van het O.M. nam aan, dat er naar het zoo plotseling afgekomen be sluit tot inventarisatie eenige begripsver warring had geheerscht en eischte verdach- te's schuldigverklaring zonder oplegging van straf, met terugbetaling van het bedrag dat de in beslag genomen en inmiddels ver kochte voorraden hebben, opgebracht. waar mede de kantonrechter zich vereenigde. Ook de veehouder van der P. uit de Nesse kwam er aldus af. Deze zou hebben begre pen dat de teller hem zou hebben gevraagd of hij voer in voorkoop had. terwijl het er natuurlijk juist om ging of hij het in voor raad had. De teller de W. vond het echter volkomen begrijpelijk dat van der P. hem verkeerd had begrepen. Hij twijfelde niet aan diens goede trouw en ook hier werd begrips-verwarrin^ als excuus aangenomen met als gevolg: géén straf en terugbetaling van de opbrengst der 41 zakken veevoeder die hij wel in voorraad bleek te hebben en welke het Rijk inmiddels heeft laten ver- koopen. HAARLEMMERMEER. Ouderavonden. Dezer dagen hield school 8 een ouder avond onder leiding van den heer Wagen makers. hoofd der school. Medegedeeld werd, dat het leerlingental zich sinds 1935 in stijgende lijn bevindt. De oudercommis sie bestaat thans uit de heeren D. v. d. Maarl, J. Kerzaan. C. van Ipercn, M. van Kerkhof en l. Geluk. De avond werd gevuld met een filmvertooning. Onder leiding van den heer R. Kelderhuis kwamen de ouders van de leerlingen van school 1 in vergadering bijeen. Na afhan deling van het huishoudelijk gedeelte, hield de heer Hoogland, inspecteur bij het L. O. te Amsterdam en Interessante rede, waar naar de ouders met aandacht luisterden. Er heerschte een gezellige sfeer. Ten raadhuize te Hoofddorp werd aan gifte gedaan, dat in deze gemeente zijn ge vonden een Jongensjas, een gonjezak met Inhoud, een portemonnale met eenig geld en een vulpen. Gisteren geraakte het 3-jarig doch tertje van den heer H. in een nabij den Kruisweg, alhier gelegen sloot. Een aldaar aan het werk zijnde man zag het ongeluk gebeuren, begaf er zich direct heen ein slaagde er in de kleine, die reeds bijna ge heel in de modder was weggezakt, behou den op het droge te brengen. HILLEGOM. Loop der Bevolking. Gevestigd: S, P. Staats, Brouwerlaan 22; A. M. M. van Horick geb Duindam, Loosterweg I 18; A. J. Raamsveld, Meerstraat 13; R. de Vries. Meerstraat 129; C. C. A. Beukeveldvan Riek, Molenstraat no. 22; H. Noordermeer, Meer straat 129; H. C. van Leijden. Meerstraat 129; W. Harding. Burg. Wentholtstraat 13; J. Buurman. Hoofdstraat 131; J. M. Bouma. van den Endelaan 118; H. van de Bor met gezin, Beeklaan 4. Vertrokken: M. A. van den Berg, naar Noord wijk, huize „Sancta Maria", Langeveld 29; W. F. Schafer, n. Lelden, Pres. Steinstraat 24; C. A. de Vries", Lelden. Hooigracht 84; A. M. Kor- tekaas. n. Sassenheim., Bijdorpstraat 8; J. C. M. Paardekooper, n. Rüdesheim am Rh Dl.». Pe- terstrasse 4; A. Meinders. n. Idmuiden «Oost», P. J. Troelstra weg 9; C. M. de Moei, n. Ooster Blokker A 109; C. Schipper, n. Nieuw Vennep, Venneperweg 452; A. C. Loogman. n. Noordwijk, huize „Sancta Maria", Langeveld 29; J. C. Veen- man, n. Rijswijk Z.H.), v. Vredenburchweg 164; F. Gijselaar, n. Esschen (België), Steenweg 8, Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Wilhelmus Gijsbertus, z. van W. G. de Vos en M. Aarts; Leonardus Hen- dricus Jacobus, z. van J. Rusman en J. Kerk vliet; Emlle Jan, z. van T. Wiersma en M. P. H. van der Werf; Theodorus Leonardus, z. van Th. L. Tromp en W. van der Veldt; Jacoba Elisa beth. d van J. Straathof en A. van Rooden; Johannes, z. van A. Wassenaar en A. M Aarts. Ondertrouwd: C. Colijn en J. de Rooij. Getrouwd: J. A. van Tongeren en G. M Ne- derstigt; J. P. L. Ramakers en A. J. J. Huze- meier. Overleden: P. Hopman m. 81 j. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs al hier staan ingeschreven 466 werkzoekenden tegen 240 over dezelfde periode van het vorig jaar. T. B. te L. De paardenliefhebber spreekt inderdaad van de beenen, enz. van een paard. NIEUWE UITGAVEN. Op last van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap is door de daartoe benoemde commissie de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament bewerkt. TIJDSCHRIFTEN. garage te asten uitgebrand. De Wacht. Wij ontvingen het eerste nummer van „De Wacht", weekblad voor de gemobiliseerde weer macht en het NederlandsChe volk. Dit weekblad wordt met instemming van den opperbevelhebber van land- en zeemacht uitgegeven door de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger". De uitgave staat onder leiding van het dagelijksch bestuur dier vereeniging en den kapitein van den generalén staf J. D. S. Paters. Redacteur is de res. kapt. J. G. J. Nieuwenhuis. In de aflevering treffen wij bijdragen aan van den opperbevelhebber fceneraal I. H. Reyn- ders. luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, generaal-majoor K. E. Ouden dijk. res. kapt. K. J. J. Lotsy. res. luit. Jo Spier en Melis Stoke. Z.K.H. Prins Bernhard stelde een nog niet geproduceerde, door hem genomen, foto van K.H.K. Prinses Juliana en de Prinsesjes Beatrix en Irene beschikbaar. duitsche vliegbooten binnen nederlandsch rechtsgebied. De regeeringspersdienst meldt: Hedenochtend is nabij Vlieland op kor ten afstand van de kust (zonder eenigen twijfel binnen de territoriale wateren) een Duitsche vliegboot ontdekt (type Blohm und Voss). Een Nederlandsch jachtvlieg tuig nam de vliegboot onder vuur, waar op het Duitsche toestel de Nederlandsche territoriale wateren verliet, doch daarbij met zijn achtermitrailleur het vuur be antwoordde. voorzoover thans bekend zon der te treffen. Vervolgens ontmoette het Nederlandsche toestel nog twee Duitsche vliegbooten, die LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: G: G. H. Kloosterman geb. Haket, D. M. M. E van Buren geb. van Vliet. Z. A. F. H. Hoenselaar geb. Holsteyn. Z. Overleden: C. van Meurs geb. Opdam. vr. 36 jaar J. Hoogeduin, m. 78 jaar. Feestavond „Groene Kruis". In het dienstgebouw van de Ned. Herv. Kerk heeft de afdeeling van het Groene Kruis een feestavond georganiseerd onder leiding van mevr. Flinterman. De avond werd geopend door den voor zitter den heer Warmolts, welke op de be- teekenis wees van het Groene Kruis en tot steun opwekte. De avond werd opgeluisterd door zang voordrachten en muziek van een mondac- cordeonvereeniging. Hierna had verloting plaats van verschil lende gemaakte en verkregen voorwerpen, waarbij zeer fraaie handwerkstukken wa ren. Tot slot bracht de voorzitter aan allen en in het bijzonder aan mevrouw Flinter- man dank voor de verleende medewerking. welke een nieuwen kijk op de situatie kondew openen en de internationale verhoudingen wer den dan ook blijkbaar buiten beschouwing gelaten. Dat desniettemin een gedrukte stemming viel waar te nemen moest, naar het scheen, worden toegeschreven aan het teleurstellende verloop van Wallstreet. De gunstige ontwikkeling van de conjunctuur in dc Ver. Staten kan de Amerl kaansche effectenbeurzen tot dusverre geen duurzame stimulans verleenen. Gisteren trad in Wallstreet een kleine reactie in en de hoop dat de koersen ginder naar boven zouden gaan, ver vloog hiermede in rook. De Amerikaansche waar den werden over vrijwel de geheele linie op een lager koerspell afgedaan. Dc animo die gisteren viel waar te nemen, was geheel verdwenen. Slechts de Staalaandeelen. Anaconda's. Noravi's en enkele goedkoope spoorwegshares gaven kleine omzetten te aanschouwen. Bij de opening stelden de koersen zich algemeen lager en nadien kön hier en daar zelfs nog een kleine verzwakking worden geconstateerd. Op de locale markt ondervond men hiervan den weeromslag. In enkele rubrieken was eenig materiaal aan de markt en hoewel dit aanbod weinig te beteekenen had, bestond er geen koop lust. Met het gevolg, dat een druk op de koersen ontstond, die algemeen lager noteeringen ver oorzaakten. Koninklijken werden enkele punten beneden het vorige slot ingezet en zakten daarna nog een kleinigheid in, waarbij het verlies ten slotte, vergeleken met gisteren, niet groot was. De Suikerafdeeling vertoonde hetzelfde beeld. H.V.A.'s zagen zich echter verscheidene punten ontgaan met het gevolg, dat de gisteren ge maakte koerswinst geheel te niet werd gedaan. Vorstenlanden konden zich echter handhaven. Voor de Rubberfondsen bestond bijna geen be langstelling. Amsterdam Rubbers werden iets lager ingezet, maar konden zich nadien een kleinigheid verbeteren zoodat zij tenslotte geen verandering van beteekenis ondergingen. Dc in courante soorten waren verwaarloosd. De Ta- baksmarkt lag verlaten, was ongeanimeerd maar weinig veranderd. De handel in Industrieelen stagneerde bijna geheel. Van de Philips-aaudeelen verwisselden slechts enkele stukken van eigenaar tot een prijs die enkele punten beneden het vorige niveau lag. Unilevers waren iets lager, daarentegen konden Aku's zich ruimschoots handhaven. En daarbij werd wederom eenige interesse betoond. De affaire in Scheepvaartpapieren was onbe- teekenend. De koersen waren aan den gedrukten kant. maar niet noemenswaardig gewijzigd. Op de Beleggingsmarkt bestond een ongeani meerde stemming voor de Nederlandsche staats papieren, die in hoofdzaak voortsproot uit het gebrek aan affaire, in verband waarmede dc meeste soorten iets lager werden genoteerd. Van de buitenlandsche fondsen ontmoetten de 4 T» obligatiën Frankrijk 1939 wederom eenige vraag. De Young-leening trok een kleinigheid aan. Van de Zuid-Amerikaansche fondsen werden de dol- larobligatiën Chili en Brazilië opnieuw op be scheiden voet uit de markt genomen. WISSELKOERSEN. Londen 7.36; Berlijn 73.65; Parijs 4.18; Brussel 30.93; Zwitserland 42.27; Kopenha gen 36.42»A; Stockholm 44.90; Oslo 42.85; New York 1.88 3/8; Lire Bankpapier 7.25. Part. disc. 13/4: Daggeld l'/s. NOORDWIJK. Vergadering H. B. G. De afd. Noordwijk van het Holl. Bloem bollen Kweekersgenootschap vergaderde onder goede opkomst in café „Flora". De voorzitter merkte op, dat deze verga dering uitgeschreven is in verband met den slechten tijd voor het vak en de critieke omstandigheden voor ons vaderland. O.a. is met teleurstelling en verbittering be sproken het steunplan van de regeering. De voorzitter sprak echter het vertrouwen uit dat de nu toegezegde steun slechts de eer ste stap is in de goede richting, welke door meerderen zal worden gevolgd. Besloten werd het Hoofdbestuur aan te sporen hun uiterste krachten in te spannen voor het bereiken van een meer bevredigend steun plan en tevens de andere afdeelingen te bewerken om aan den geulten wensch van de xr Hedenmorgen te ruim vijf uur is brand eveneens, na te zijn beschoten, ons rechts ere vfTV n. net bednJf der Ned- Rotogra- uitgebroken in de garage van den heer F gebied hebben verlaten. trel het Galgewater. j.. aan de Molenstraat te Asten (N.-Br.) J^,."/?dclsten'.Ylnger van ZU" linker- D« brandweer slaagde er in het woonhuis Jkjlll *ïard(V>i- 1- - - ->• v/p, v.u. gniguii uii6 incunc 7/ m lichaamsdeel vrij ernstig werd auto's verloren. De oorzaak van denbrand hob "«ju uidiiuwcci oidcigvie ci ïii net wuunnuis Cylindere geraakt 4tu,sscheb een behouden, doch de garage ging geheel 1 een stalen "JweUt. J* E H.D. transportrol, in de vlammen op. O.a. gingen drie nieuwe auto's verloren. De oorzaak van denbrand is vermoedelijk kortsluiting in een der fcafiimT' vervoerde den man ter behan- .auto's. De schade wordt slechts gedeelte naar het Academisch Ziekenhuis, jlijk door verzekering gedekt. De Nederlandsche regeering heeft bij dc Duitsche regeering geprotesteerd tegen de hierboven vermelde neutrali- teitsschendingen, alsmede tegen de be antwoording van het vuur door een in overtreding zijnde vliegboot. LEIDEN. 17 November. Witte kool 1.60—2.40, Roode kool 24.10, Savove kool 2—3.40, Groene kool 3.204.80, Boerenkool 14. Rapen 3.40—3.60, Prei 3.504.70, Kroten 22.40, Kroten gekookt 3—7, Uien 0.80—3.60, Peen 1.70—5.10. Spruiten 5.50—14, Andijvie 26, Sla 24. Nero 711.40, Druiven 1024. Snjjboonen 2239. Witloof 519 Spinazie 617. Tomaten A 218. B 226. C 2—14, CC 2—8 per 100 K.G. Andijvie 0.90—1.20. Bloemkool 1.50—13.40, Sla 0.90—2.30. Knolselderie 2—4.40, Kroten 0.90—1.70, Pieterselie 1,20—1.90. Selderie 0.802.10, Peen 6.108.70 per 100 stuks. LEIDEN, turfmarkt van 13 tot en met 18 Nov. Aanvoer lange turf 120.000 stuks. Prijs 8.509.00 per 1000 stuks. LEIDEN, 18 Nov. Botermarkt. Fabrieksboter prima 1.68. boerenboter prima 1.481.57!£ per K.G. Aangevoerd 400 K.G. Handel matig. BOSKOOP. 17 Nov. Rozen per bos: Pechtold 4155 ct.. Ingar Olsson 130 ct„ Butterfly 4458 et., Rosalandia 3655 ct., Columbia 35 ct.. Rosa Mundi 5070 ct., Polyantharozen 3560 ct.. August Noach 40—52 ct., Ellen Poulsen 46—84 ct.. Else Poulsen 24—44 ct., Edith Helen 75—10G ct., Duisburg 81144 ct., Briarclif 3646 ct,, Florex 90—122 ct., Hadley 3645 ct.. Gemengde rozen 2530 ct» Diversen per bos: Chrysanthen, gr. bloemig 6080 ct.. idem kleinbloémig 18—24 ct.. idem tros 1219 ct.. idem gemengd 1216 ct., Clematis Prins Hendrik 120 ct., Mahoniablad 15 ct. KATWIJK a. d. RIJN. 17 Nov. Bloemkool I 4.709.20. idem II 2.102.90, Bospeen 3.90—7,80 per 100 stuks. Waspeen 0.70—0.90. Kroten 0.50— 0.60 per 20 K.G. Roode kool 2-^3.10. Gele kool 22.80. Groene kool 34.30. Uien 2.503.50 per 100 K.G. Andijvie 0.200.30, Boerenkool 0.12 0.20 per 6 K.G. LEIDSCHENDAM. 17 Nov. Kropsla le soort 0.80—2.10. Stoofsla 2—2.50, Peen 4.90—6.30. Bloemkool le soort 7.508.90. idem 2e soort 2.50 4.60, Tomaten midd. 1.802.30, idejn. gr. ronde 2.303.10, idem 2e soort 11.30. Andijvie per 100 K.G. 34.20. Spinazie per 4 K.G. 0.310.60. Prei 3.503.80. Selderie 0.700.90, Bleekselderie 2.00 —2.45. LEIDERDORP. 17 Nov. Kipeieren 5.80—6 10 per 100 stuks. Kaas 0.200.37. boter 0.77 per pond. Kippen 0.551.10. hanen 0.450.95. ko nijnen 0.121.70 per stuk. LEIDSCHENDAM, 17 Nov. Kipeieren 6.30— 6.60, heneieren 4.805.25 per 100 stuks. RIJNSBURG. 17 Nov. Groentenveiling. Aard appelen 0.600.90. Kroten 0.500.60. Waschpeen 0.700.90. Uien 0.500.60, Bloemkool I 6.008.00. idem II 3.005.00, Groene kool 2.503.50, Roode kool 2.603.20, Gele kool 22.60, Bospeen 45.50. RIJNSBURG, 17 Nov. Bloemenveiling. Tros chrysanthen: Goudvlinder 1420 ct.. Souce d'Or 20—22 ct., Phenix 12—16 ct.. October bruin 10— 15 ct.. Blanche partout 2025 ct.. Engelsch bruin 1422 ct., Groote chrysanthen: Speet 1014. Puiling 810. Emma 1012, Blanche partout 46. Haagsch wit 812, Choco 1618. ROELOFARENDSVEEN. 17 Nov. Bloemkool 9.00, Andijvie 1.40. Sla 0.30—2.10 per 100 To maten A 0.65—1.70. B 0.60—2.20. C 0.45—1.75. CC ■■■■au* .90, idem afd. Noordwijk den noodigen steun te ge-,nno. n.ft n.n n„n 0. t 0.0250.40. bonken 0.400.70 per 25 pond ven. opdat het de Regeering duidelijk voer 27 500 pond. Snij boo nen 2.25—2.90. worde, welke geest leeft onder de kweekers. stek 1.30 per 10 K.G ten opzichte van het thans aangekondigde steunplan. Hierna sluiting. VALKENBURG. Alhier is een comité gevormd tot het vervaardigen van wollen goederen voor militairen. Voor het aanschaffen van wol zal Dins dag 21 Nov. a.s. een collecte gehouden worden. Gaven worden ook gaarne in ont vangst genomen door mevr. P. de Wilde. Valkenburgerweg 102. Dames, die bereid zijn om te breien kunnen zich opgeven bij mevr. C. Veldkamp. Pastorie. TER AAR, 17 Nov. Andijvie 0.120.31. Boere- kool 0.100.13 per kist. Druiven 0.240.28 per K.G. Waschpeen 3.50. Uien 1.70—2.30. Prei 3.50. Spruitkool 1216. Roode kool 23.90. Witte kool 1.602.40, Savove kool 33.80, Groene savove 2—3.10 per 100 K.G. Kroten 2.10—2.50. Peen 2.60 —3.30. Selderie 0.501.20 per 100 bos. Sla 0.50 1.50. Bloemkool 1.5013 per 100 stuks. Tomaten A 14 per 100 pond. UTRECHT. 18 Nov. Aangevoerd totaal 2810 stuks. 980 runderen: stieren 0.230.31 per pond. handel kalm. prijshoudend. Slachtkoeien 2e soort 0.28—34, idem 3e soort 0,23—0.27 per pond. han del kalm. onv. prijzen. Vaarzen 120180, Pinken 70—120, Melkkoeien 160—270. Kalfkoeien 170— 280. Varekoeien 80160 per stuk. handel redelijk, goede soorten wel gevraagd. 370 magere kalveren 40—90 per stuk. handel voor de slacht gedrukt, voor het leven kalm, onv. prijzen. 650 nuchtere kalveren 610 per stuk. handel redelijk hoogere prijzen. 210 margere varkens 20—38. schrammen AMCTu-BnAM 10 vr 113_20' 290 biggen 9—13 per stuk. handel gedrukt AMbibKUAM, 18 iNov. met lagere prijzen. 90 magere schapen 16—23 De week werd op de Amsterdamsche effecten- per stuk. handel redelijk, onv. prijzen. 220 weide- beurs op zeer kalme wijze beëindigd. De handel lammeren 10—16 per stuk. handel redelijk, onv. was van zeer geringe afmeting. Op politiek gebied PUizen. Kleinhandel: 250 K.G. boter 1.80; hadden zich geen gebeurtenissen voorgedaan I K.G. kaas 0.70-r0.9Q per K.G»

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3