«ook CHIEF WHIP De Leidsche Bioscoop-Programma's Duizenden genieten meer dan U! 't Geheim? IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 18 Nevember 193) Natuurlijk STADSNIEUWS UW HUIS TOCHTVRIJ C. F. MEERPOEL ALLEEN: Br eestraat 171. DISTRIBUTIE-STAM KAAR TEN. Het zijn belangrijke documenten! Men schrijft ons: Zooals men elders in dit blad als offi- cieele kennisgeving kan lezen, wordt Dins dag a.s begonnen met de uitreiking der distributie-stamkaarten Men zal zich af vragen: „Waarom nu wéér kaarten?", im mers men heeft reeds een distributiekaart in zijn bezit. Ter verduidelijking het vol gende: De thans in het bezit zijnde Rijksdistri butiekaart (ook wet noodkaart genoemd' heeft slechts een tijdelijk karakter, want binnenkort zal zij vervangen worden door de distributie-stamkaart. De noodkaart heeft dan geen waarde meer, distributie- artikelen kan men op haar dan niet meer verkrijgen. In tegenstelling met de z.g. noodkaart Is de distributie-stamkaart op naam ge steld, alle leden van een gezin verkrijgen een stamkaart waarop verschillende gege vens, elk lid van het gezin betreffende vermeld staan. Personen boven de veertien jaar moeten de kaart van hun handtee- kening voorzien. Op deze stamkaart wor den tü.t. bonboekjes of kaarten ter ver krijging van distributie-artikelen verstrekt. Ieder, die in het bezit is van een stam kaart. is gerechtigd tot het ontvangen van distributie-artikelen. Komt men de stam kaart niet halen, dan is men ook niet distributiegerechtigd. Niemand, die daar voor in aanmerking komt. verzuime dus de voor hem en de leden van zijn gezin of de bij hem inwonende personen bestemde stamkaarten te komen afhalen. Is men verhinderd dit persoonlijk te komen doen, dan kan dit door een ander gebeuren, mits de gemachtigde voorzien is van een be hoorlijke schriftelijke machtiging, luiden de b.v.: ..Ondergeteekende, Jansen, wo nende Zijstraat 11, machtigt Pieterse om namens hem de distributiestamkaartien) in ontvangst te nemen. Lelden. 22 No vember 1939. (daaronder! handteekening". De distributie-stamkaart is niet alleen van de allergrootste waaide t. a. v. de levensmiddelen-distributie, doch zij 's voor ieder tevens een officieel bewijs, dat hij opgenomen is in het bevolkingsregis ter. De kaart kan hem dus ook als iden titeitsbewijs dienen. In de door de regee ring vastgestelde distributie-stamkaarten beschikking is dan ook voorgeschreven, dat men bij verhuizing naar een andere gemeente de stamkaart gelijk met de in levering van de verhuiskaart moet laten wijzigen en afteekenen. Verder is men ver plicht bij vertrek naar het buitenland de stamkaart in te leveren. Ook moet dit ge schieden bij de aangifte van overlijden aan den ambtenaar van den burgerlijken stand: bovendien kan de vrouw, die een huwelijk heeft aangegaan den naam van haar echt genoot door de afdeeling „Bevolking" la ten toevoegen. Ten strengste is het ver boden zelf iets in de stamkaart te ver anderen of daaraan iets toe te voegen. Alle veranderingen mogen uitsluitend worden aangebracht aan de afdeeling „Bevolking" der gemeente-secretarie. Men ziet dus. dat de distributie-stamkaart in alle opzichten een groote waarde heeft. Men hale haar dus op tijd af en beware haar zorgvuldig. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat men verplicht is bij verlies of zoekraken van de kaart daarvan bij de politie aangifte te doen. Zonder die aangifte en zonder nauwkeurig onderzoek kan men geen nieuwe kaart verkrijgen. In de bevolkings administratie is bij iederen inwoner aan- geteekend .dat hij in het bezit is van een stamkaart door bij zijn naam het nummer dier kaart te vermelden. Nogmaals, de dis tributiestamkaart heeft groote waarde, haal haar dus af op de daarvoor bestem de dagengenoemd in de officieele kennis geving van dit blad! Men beware de rijks-mood (distributie kaart, totdat officieel blijkt, dat zij waarde loos is geworden! 2846 hngez. Med.) VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP. Wat er sinds September gedaan is. Het bestuur der V.V.H. te Leiden en Oegst- geest heeft aan de leden een circulaire rondgezonden, waarin een overzicht wordt gegeven van de werkzaamheden, die tot nu toe verricht zijn als ook van de plannen voor den eerstkomenden tijd. Deze werkzaamheden omvatten o.m. het bezighouden van schoolkinderen, het doen geven van cursussen en lezingen der gezins bescherming, E.H.B.O. in het gezin, het ver zamelen van lectuur voor de militairen, het aankleeden van cantines. de bekende brel- actie. het vervaardigen van noodverband, de burgerlijke hulpverleening o.a. bij de In voering der distributie, een cursus ln brand weerhulp, enz. De plannen voor de naaste toekomst houden o.a. in het houden van cursussen in huiselijke ziekenverzorging, het maken van uitzetjes voor kinderen, die naar een va- cantiekolonie gaan, het organlseeren van lezingen, enz. Bovendien heeft het bestuur nog een plannetje: De in Leiden gelegerde militairen gaan tweemaal per maand met verlof. Velen on der hen zouden echter op het tusschenlig- gende weekeind gaarne hun vrouw, moeder of verloofde willen laten overkomeR De prijs van logies ln een hotel is hierbij vaak een bezwaar Wie heeft een slaapgelegenheid beschik baar tegen een prijs van f.0.500.75 per weekeinde? Gaarne wordt zoo spoedig mogelijk het antwoord hierop ingewacht aan het bureau V.V.H.Gravesteen! Er is werkelijk groote behoefte aan. Het bestuur ontving de toezegging van den gar nizoenscommandant, dat er controle zal worden uitgeoefend, zoodat geen beter ge situeerden, die een hotel of logement be kostigen kunnen, van deze aanbieding ge bruik maken. NEUTRAAL MILITAIR TEHUIS. Het bestuur van de Nederlandsche Veree- nlging „Schoonheid ln Opvoeding en On derwijs" heeft besloten om voor de gemo biliseerde troepen een aantal lezingen en daarmede in verband staande excursies te organiseeren. De Leidsche Burgerwacht, welke de zalen van het Neutraal Militair Tehuis heeft in gericht, heeft voor het houden van deze le zingen gaarne een zaal ter beschikking ge steld. De eerste lezing zal gehouden worden ln het Tehuis. Utrechtsche Veer 3. op Maan dag a.s. 's avonds te 8 uur precies. De heer N. J. Swierstra, kunstreferent, heeft als onderwerp voor deze eerste lezing gekozen „Ontstaan en groei van Leiden". Dezelfde spreker zal Maandag 27 Novem ber een lezing houden over „Bouwkunstig schoon in Leiden", waarop op Maandag 4 December een wandeling wordt gehouden dear Leiden met een bezoek aan de oude Pieterskerk. Ds. J. DE WIT EERVOL ONTSLAGEN ALS VELDPREDIKER. Bij Kon. Besluit van 16 dezer is aan den heer ds. J. de Wit, Ned. Herv. predikant tc dezer stede, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als reserve-veldprediker voor dep tijd van oorlog bij het leger te velde ANGSTREACTIES BIJ LUCHTAANVALLEN EN HAAR BESTRIJDING. wil ook zeggen: geen bin nendringende gassen bij luchtaanvallen. Inlichtingen: Molensteeg 27, Tel. 21375 (Na 6 uur: 26217). - Houten en stalen rolluiken. 2918 (Ingez. Med.) Voordracht van dr. A. H. Fortanier. Aan bovenstaand onderwerp heeft gis teravond in een der lokalen van het ge bouw van den Gem. Geneeskundigen Dienst dr. A H. Fortanier, psychiater te dezer stede, de eerste van een tweetal voordrachten gewijd, welke hij hield voor een aantal leiders van reddingsploegen, E.H.B.O.-ers en verpleegsters. De directeur van den bovengenoemden, tevens hoofd van den Luchtbeschermlngs Geneeskundigen Dienst, dr. M. D Horst heette spreker en auditorium welkom, in het bijzonder den wethouder, den heer J. J. van Stralen, den waarn. commissaris van politie en waarn. hoofd van den Luchtbe schermingsdienst, den heer W. G Weyers, den heer J. A. Kattenbusch, administrateur van dien dienst en den secretaris der N.V.L. afd. Leiden, den heer D. C. Kok. De medische zijde van het luchtbescher- mingsvraagstuk aldus spr.. heeft reeds lang onze aandacht, doch het is de ver dienste van dr. Fortanier. dat hij ons een overzicht wil geven van de moeilijkheden, welke zich kunnen voordoen als gevolg van de- psychische uitwerking op de burgerij ln verband met de omstandigheden, waar onder wij thans leven en waarvoor wij mo gelijk in de toekomst nog geplaatst worden. Dr Fortanier, hierna het woord verkrij gend. zeide zich in zijn eerste voordracht te willen bepalen tot een bespreking van de stoornissen, welke zich onder den drang der omstandigheden ln de psychische ge steldheid der burgerij fcunner. openbaren om vervolgens aandacht te schenken aan de preventieve en therapeutische midde len. Deze stoornissen ontstaan door min of meer uitgesproken angstreacties. Zoolang de omstandigheden geen directe dreiging Inhouden, blijven deze beperkt tot een ge voel van onrust, van gejaagdheid, blij kende o.m. door den zucht om middels cou ranten en radio kennis te nemen van het laatste, alarmeerende nieuws. Er bestaat een neiging om bepaalde fatasieën tot een directe bedreiging op te bouwen. Zoolang dat angstgevoel niet gebonden is aan con crete voorvallen, IS de spanning het on- draaglijkst. Zoodra de dreiging dan ook vas ten vorm aanneemt, treedt psychologisch een ontspanning in, doordat men intuïtief middelen beraamt om tegen dat gevaar stelling te nemen. Spr. onderscheidt hierbij vier groepen; de eerste tracht haar angst te verdringen door zich bijna krampachtig op het dagelijksch werk te werpen, zoodat er geen tijd over blijft om aan iets anders te denken De tweede zoekt na den dagelljkschen arbeid afleiding en verstrooiing in het gezelschap van anderen (bioscoop, café's enz.): de derde volgt een soort struisvogelpolitiek door een stelselmatige ontkenning der ge vaarssituatie, terwijl de vierde groep daar tegenover in elk gerucht een reëel gevaar ziet. Zij verkiezen de ellendige zekerheid boven de martelende doch ln feite min der ellendige onzekerheid; zij zijn de voortdurende paniekzaaiers, als het ware wandelende brandbommen en komen ook gemakkelijk tot wanhoopsdaden. Het meest vatbaar voor een toestand van geestelijke onevenwichtigheid zijn de licht- achterltjken, de z.g.n. debielen en voorts zij. die een zeer sterke gebondenheid ver- toonen met hun omgeving, familieleden, enz waardoor zij over weinig zelfstandig heid beschikken. Hun meest voorkomende afwijking is eeh heimwee-depressie. Spr. noemde hiervan een voorbeeld Na deze algemeene bespreking, ging dr Fortanier over tot de behandeling van de geestesverschijnselen onder invloed van een acute dreiging, dus Ingeval van oorlog Hun aantal is sterk toegenomen door de groeiende madht van het luchtwapen. Op grond van de ervaring in Spanje en en Polen, kan men gevoegelijk aannemen, dat een luchtaanval evenveel phychiatrtsche gevallen als chirurgische patiënten veroor zaakt. Het plotselinge gevaar wekt ernsti ge angstreacties, die zeer verschillend kun nen zijn. Bij het eene Individu ontstaat een z.g n. „Todstelle-complex". d w.z. hij is volkomen ongevoelig voor alles wat er rondom hem gebeurt, bij het andere wordt een geweldige, doch onbeheerschte bewe- gingsdrang gewekt. Andere ziektebeelden zijn een algeheele verbijstering alsmede li chamelijke gebreken, die veroorzaakt wor den door den ps.vchlschen schok: verlam ming, doof- en blindheid. Tenslotte besprak dr. Fortanier de psy chologische paniekverschijnselen bij een groep van individuen, waarbij hij onder- scheld maakte tusschen een „menigte" en een „massa". De eerste bestaat uit hete rogene elementen, de laatste vertoont een zekere onderlinge verbondenheid, bijvoor beeld door het gezamenlijk bewust, bezit van een erkenden leider. Een „menigte" reageert in psychischen zin aanmerkelijk ongunstiger op een luchtaanval dan een „massa". In zijn volgende voordracht zal dr. For tanier de middelen aangeven om een „me nigte" te organlseeren tot een „massa" en voorts spreken over de voorkoming en behandeling van angstreactle-verschijnse- len. Dr Horst sprak een „voorlooplg" dank woord. ACADEMISCHE EXAMENS. f Geslaagd voor het candidaatsexamen ge schiedenis mej. A. van Westrienen (Wasse naar) en de heer B H. A. Vaags (Den Haag); voor het doctoraal examen rechten de heeren H. C. R. M van Cranenburgh (Haarlem) en J. C. W. M Huysmans (Sche- veningenl en me). H. C. Bresters (Den Haag). zullen wij gaarne Uw defecte naaimachine repareeren! Dit zou echter overbodig zijn als U een KWALFTBITS naai machine gekocht had van DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, stonden Don derdag j.l. als werkzoekenden Ingeschreven: Aardewerk, enz.: Steenfabr. arbeiders 85, BoekdrukkerijBoekdrukkers 17. Fotografen 2 Letterszetters 32, Steendrukkers 3. totaal 54, Bouwbedrijven: Behangers 25, Baggerlleden 1 Betonvlechters 14, Betonwerkers 28. Fundeering- werkers 1, Glazenmakers 2, Glazenwasscheis li Granietwerkers 15. Grondwerkers 80. Metselaars 91. Opperlieden 79 Schilders 176. Sloopers 6 Steenhouwers 7. Hulpstraatmakers 5. Stucadoors 44. Timmerlieden 98. Uitvoerders 9. Voegers 17, Ong. Bouwvakarb. 17, totaal 726. Chem. Nijverheid: Lab. bedienden 2. Vuur werkmakers 1. Zeepfabr. Arb. 5, totaal 8. Houtbewerkers- Houtbewerkers 24, Kistenma kers 5. Kuipers 2. Lijstenmakers 3. Meubelstof feerders 6. Meubelmakers 15. Politocrdcrs 2. Ong Fabr. Arb. 19, totaal 76. Kleeding: Beddenmakers 2. Bleekers 8, Kap pers 3. Kleermakers 27, totaal 40. Leder, enz.: Schoenmakers 4. Vellenblooters 2 totaal 6. Metaalnijverheid: Bankwerkers 44, Blikbewer- kers 15. Burgersmeden 19, Electriclens 12, Gas fitters 5. Gasmetermakers 1. Instrumentmakers 2. Isoleerders 1. Kettingsmeden 10, Klinkers 8, Koperslagers 3. Lasschcrs 6. Loodgieters 15. Ma chinisten 11. Metaalboorders 4, Metaalslijpers 1. Metaalzagers 1. Monteurs 16. Pollsters 2. Pon- sers 3. Rijtuigschilders 1. Rijwielherstellers 12, Scheeptlmmerlieden 2. Scheepsschlldcrs 1, Sto kers 19. Tegenhouders 8. Verw Monteurs 4, Hulp-Verw Monteurs 2, Voorslaanders 6. Voor- warmers 2, Vuurwerkers 5. Wagenmakers 3. IJzer werkers 28, Zandvormers 4. Zilversmeden 1, Ong. Arbeiders 38, totaal 315. Papier, enz.: Boekbinders 10. Textielnijverheid: Hekelaars 15. Katoendruk kers 13, Kluwers 1. Luikers 5, Plaatsnijders 3, Spinners 35. Spoelers 6. Staaldraaddraaiers 8, Sterkers 2. Strijkers *3, Wevers 30, Wolbewerkcrs 22. Ong. Textielarb. 58. Plaatswerkers 4. tot. 205. Voedlngs-Genotmlddelen: Bakkers 62, Siga renmakers 10. Sig. Strippers 4, Slagers 28. Sul- kerwerkers 10. Wijnkoopersknechten 10. Zuivel- bercidcrs 6. Ong. Fabr. Arb. 32. totaal 162. Landbouwbedrijven: Bloemisten 35. Landar beiders 35, Tuinlieden 26, Warmoezenlers 7 Ong. Landarb. 5. totaal 108. Handel: Etaleurs 5. Lompènsorteerders 13, Magazijnknechten 56, Reizigers, Colp. 28. Winkel bedienden 21. totaal 123. Verkeerswezen: Emballeurs 2. Chauffeurs 66. Exp. Knechten 11. Koetsiers 9. Kellners 35 Koks 4, Loopknechten 26. Schippers 55 Spoor- en Trampers. 18. Transportarbeiders 50. Wakers 1 totaal 277. Verz. en Bankwezen: Incasseerders 15 Vrije Beroepen: Bedrijfsleiders 3, Bouwk. Op zichters 1, Kantoorpersoneel 40. Musici 4. Over heidspersoneel 4. Teekenaars 3. Werkmeesters 10 totaal 65. Ongeschoolde Handarb.: Losse arbeiders 298. Huiselijke Diensten: Huispersoneel 10. Verple gers 1, totaal 11. Pers. «Geen Handarb. zonder voorkeur van Beroep 24. A. V. O. 5 Vrouwen: Analysten 4, Naaisters 8 Winkel juffrouwen 8. Kantoorbedienden 49.' Verpleeg sters 2. Bedrijfsleidsters 2. Onderwijzeressen 1, Ass. en Huishoudsters 16, Kinderjuffrouwen 4, Dagmeisjes 7. Dienstboden 4. Werksters 50. Fabr. Arbeidsters 4, A.V.O. 2. totaal 161. Alg. Totaal 2774. 17 Nov. 1938 4195; 18 Nov. 1937 4661. Ben. 13 gedeeltelijk werkloozen en 275 werkverschaffing. in 2906 tlngrer. Med.) Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent zijn geslaagd: mej. H. J. Celosee (Den Haagt en de heer J. B. H. Kleikamp (alhier). Onze stadgenoot de heer A. N. van I Wouw, slaagde aan het Koninklijk Conser- vatorium te Den Haag voor het examen ln de vakken harmonieleer, analyse en litte ratuur. Luxor-theater Willy Forst als filmspe ler heeft in de laatste jaren een algeheele gedaanteverwisseling ondergaan! De acteur, die vroolijke liedjes zong ln onbeduidende maar niettemin populaire blijspelletjes zooals „Die Drei von der Tankstelle") ls volledig van chapiter veranderd. In zeer korten tijd verwierf hij zich een grooten faam als regisseur terwijl hij bo vendien een aantal filmrollen vervulde, die wel heel duidelijk bewezen dat het talent van Forst zich geenszins uitsluitend open baart in het lichtere filmgenre! En wie aan deze woorden twijfelen mocht, krijgt een prachtgelegenheid zich persoonlijk van een en ander op de hoogte te stellen nu Forst de hoofdpersoon (en dan nog wel in een dubbelrol) is in de film „Ik ben Sebasti- aan Ott". welke door hem zelf werd gere gisseerd. Hij zal dan eenige uren achtereen genieten van het wonderlijk goede spel van Willy Forst, die ons de figuren der gebroe ders Ott ten voeten uit weet te schetsen, en onder de bekoring geraken van diens schep pende kracht, waar hij met vaste hand de ontwikkeling van het verhaal leidde en de gebeurtenissen in scène zette. Een boeiende intrige werkt mee om de kwaliteit van de film te verhoogen. Sebastiaan Ott is een jong. doch gerespecteerd kunsthandelaar en kunstkenner, die de nalatenschap van een plotseling overleden millionnair op verzoek van de justitie aan een nauwkeurige be schouwing onderwerpt en concludeert dat zich onder diens bezittingen tallooze kost bare en beroemde schilderijen bevinden, die tegelijkertijd in musea te Madrid. Praag, enz. heeten te hangen. Door zijn aanwijzin gen komt de justitie aldus op het spoor van een schilderijvervalsching op groote schaal, maar juist als men denkt dat de daders weldra zullen worden achterhaald, wordt dr. Ott zelf in de zaak betrokken. Zijn twee lingbroeder Ludwlg namelijk, blijkt het hoofd der bende te zijn en als deze in het gedrang dreigt te komen lokt hij den niets vermoedenden Sebastiaan naar zijn woning, waar hij hem bedwelmt om vervolgens diens plaats ln te nemen in diens kunsthandel, in de verwachting op die manier een laat- sten en grooten slag te kunnen slaan. Van dat moment af wordt de situatie even moei lijk voor de politie als voor ons, toeschou wers. in de bioscoopzaal, want het is on mogelijk de broeders uit elkaar te houden en telkens twijfelt men weer wie van de twee men nu eigenlijk voor zich in actie ziet. Slechts twee personen zijn er, die ten slotte opheldering weten te brengen: dat is de vrouw met welke Sebastiaan is ver loofd en dat is de politieman-in-ruste: Paul Hörbiger, die weldra wantrouwen voelt om komen en een meesterlijke vertolking geëft van zijn rol, welke ons niet minder waar deering ontlokt dan Willy Forst in zijn dub belrol zelf! Otto Tressier en Gustav Diessl zijn even eens acteurs, die door hun verdienstelijk werk de aandacht trekken ln deze merk waardige crimineele film, terwijl de regie verder nog beslag wist te leggen op een aantal prachtige „misdadigers"-typen, die in dit verhaal nu eenmaal onmisbaar zijn. Een Amerikaansche film van bankroo- vers. getiteld „De wereld, waarin wij leven" gaat voor de pauze. Rex-tbeater Direct plaatst de film „Meisjes achter Tralies" ons ln de sfeer van een ouderwetsch Fransch tuchthuis voor jonge meisjes, waarin de „gevangenen" zooals de directrice haar noemt op schier onmenschelijke wijze behandeld worden. Liohaams- en kerkerstraffen zijn de mid delen. waarmee zij en haar helpsters de meisjes er onder houden. TVpeerend is het, dat het uitbrengen van klachten bij regle ment verboden is. Dank zij de talrijke ver zoekschriften, door den dokter van het in stituut bij de regeering ingediend, komt in dit alles verandering. Er wordt een nieuwe directrice, Marguerite, benoemd, die jong is en betere en modernere ideeën over opvoed kunde dan haar voorgangster heeft. Zij ls de verloofde van den dokter. Haar taak is niet eenvoudig, maar met groote doortas tendheid brengt zij hervormingen. De meisje s zijn voortaan geen „gevangenen" meer maar pensioninaires. de naam „tucht huis" wordt vervangen door die van „ver beteringsgesticht". Ook zijn de meisjes nu in de gelegenheid om klachten in te dienen. Tallooze klachten brengen de heersahende misstanden naar voren. Een der meisjes, die zonder iets misdaan te hebben, door haar ouders in het gestioht geplaatst is. weet dadelijk de sympathie van de nieuwe directrice te winnen. Tot. drie keer toe is zij ontvlucht uit het tuchthuis, maar even zoovele loeenen is zij er weer door de poiltie teruggebracht. Zij kan het leven „achter tralies" nog moeilijker dan de anderen dra gen. Vrijheid is alles voor haar De nieuwe directrice straft haar niet voor haar ont- vluohtingspoglngen, integendeel: zij ver trouwt Nellie volkomen en stuurt haar zelfs naar de stad om boodschappen te doen en wat geen „plak" zou hebben kunnen berei ken Nellie gehoorzaamt en keert terug, alle verleidingen ten spijt. Marguerite gakt zoo volledig in haar werk op. dat zij den dokter verwaarloost. Er ontspint zidh dan een ge schiedenis. waarbij de directrice, de dakter van het gesticht en Nellie betrokken zijn en waaruit velerlei complicaties voort vloeien. De aangrijpende scène eindigt met de invrijheidstelling van Nellie Corinne Luchaire en Anni Dacaux ver tolken de rollen van Marguerite en Nellie op roerende wijze, terwijl ook die van Juf- frouw „Appel", de oude directrice, op on verbeterlijke wijze wordt gespeeld Het mooie gegeven van deze film wordt door haar spel nog scherper geaccentueerd. In het voorprogramma draalt een adem benemende detectivefilm „De Saint slaat terug". Lido-Thcater. Ee:i Fransche film vormt deze week de hoofdschotel van het Lido-programma. „Getuigen spreken", be handelt de geschiedenis van een oorlogs slachtoffer, dat lichamelijk gezond uit den strijd komt, doch door een zenuwschok zich niets meer herinnert van zijn vroeger le ven Als men hem na intense nasporingen herkent als de bekende industrieel, de Vétheuil. aanvaardt hij dit als vanzelfspre kend. Totdat blijkt dat een misdadiger, Jean Pelletier, ongeveer in denzelfden tijd als hij verdwenen ls. en bovendien een sprekende gelijkenis met hem vertoont. Dan kunnen de complicaties niet uit blijven. De Vétheuil wil zich gerechtvaar digd zien en begint een proces, dat ln zijn voordeel uitvalt, maar hem niet ten volle overtuigt, zoodat hij zijn nasporingen voortzet. Een van de vroegere vrienden van Pelletier gaat chantage plegen en komt tenslotte achter de waarheid dat de Vé- theul toch de beruchte misdadiger ls. De moeilijke hoofdrol van de Vétheuil wordt vertolkt door Charles Vanel, die prachtig karakterspel te zien geeft. De anderehoofd getuigen uit dit drama, dat door zijn boeiende handeling een diepen indruk maakt, vullen hem op prachtige wijze aan. Voor de pauze draait een vroolijk blij spel dat ons naar het land van de winter sport brengt en o.a. laat genieten van de mooie natuur. Een groote zeepfabriek heeft een prijsvraag uitgeschreven en de twee prijswinnaars krijgen 14 dagen vacantie door te brengen in een eerste klas hotel in het wintersport-gebied. De zeepfabrikant, die onder een schuilnaam zelf heeft mee gedaan. wint den tweeden prijs en besluit zich voor een arm man uit te geven, die dankbaar gebruik maakt van dit buiten kansje. Door zijn hulshoudster, die het ge heim aan de lirectie van het hotel ver klapt, lijkt alles te mislukken, maar ls nog een eerste-prijswinnaar een arme jon geman, die men bij vergissing voor den millionnair aanziet en wlen nu een onge kende weelde ten deri valt. Het is een ver makelijke geschiedenis van vroolijke men- schen in een prettige omgeving, zoodat men zich naar hartelust kan amuseeren. Robert Young en Florence Rlce vervullen de hoofdrollen. Casino-Theater. Voor de achtste week ,,'t- Zit in de lucht", een recordcijfer voor onze stad! Als een loopend vuurtje moet wel de aardige inhoud van deze film zijn rondgegaan onder het bloscooplievend pu bliek. want nog steeds loopt het storm en komt men opgetogen het theater uit. Wij zijn benieuwd, hoeveel weken deze film nog op het programma blijft staan.. Voor de pauze draalt ditmaal de komi sche film ,,Een spannende avpnd", waarbij men zich eveneens terdege kan amuseeren. Trianon-Theater. Te zamen met Dick Powell speelt de lieftallige Olivia de Ha- villand de hoofdrol in de film, die deze week voor de pauze loopt: „De aanhouder wint." Een schatrijk meisje raakt verliefd op een armen architect, die zijn brood in een tank-station verdient. Op aansporing van het meisje dringt hij door tot de geldko- ningen der Ver. Staten om daar zijn plan nen te verkoopen, hetgeen na tal van wederwaardigheden op een onverwachte wijze gelukt. De bijfiguren worden vertolkt door Allen Jenkins, Meville Cooper en Ch. Winninger. Als nummer twee staat op het program ma: „De kat en de kanarie". Een gegeven, berustend op de psychologie van de angst. Het heet, dat een kanarie in eenzelfde ka mer opgesloten met een kat, sterft door de overweldigende angst. In figuurlijken zin verkeeren in deze positie de erfgenamen van een excentrieken man, die allerlei vreemde bepalingen en clausules aan zij'1 testament toevoegde. In een sinister huis zijn deze erfgenamen bijeen en zij zijn gedwongen een enerveerende nacht in dit gebouw door te brengen. Af en toe schui ven de muren op merkwaardige wijze van elkaar, soms flikkert het licht en hoort men huiveringwekkende zachte en trillende ge luiden. dan weer leven de oogen van een portret aan den wand. In den bewusten nacht verdwijnen eveneens enkele onschul dige menschen. de notaris is opeens ner gens meer te bekennen en vervolgens zien wij de geheimzinnige huishoudster, die al tijd wat langer blijft kijken en gebeurte nissen diamiek voorvoelt. De ontknooping van dezen thriller is nog vrij onverwacht: het zou derhalve niet tactisch zijn daarvan op deze plaats mededeeling te doen. Ieder een ga en zie zelf! De belangrijke rollen worden gedragen door de echtgenoote(?) van Charlie Chap lin. Paulette Goddard, Bop Hope. John Beal en Gale Sondergaard. die op buiten gewoon goede wijzede rol van de myste rieuze huishoudster speelt. Voorts draait het wereldnieuws en „March of Time." 2-1'

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2