De opperste oorlogsraad van Engeland en Frankrijk bijeen gOsfe Jaargang ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939 No. 24434 De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Volkomen co-ordinatie De houding van Italië Oostenrijk en het protectoraat In Engeland Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Verspreide berichten LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd tyn.: per 3 maanden f. 3 35 per week .T^T.f. 011 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland t. 0.80 pee 3 mnd-l De hooge raad van oorlog der geallieer den heeft te Londen een vergadering ge houden. De byeenkomst werd bygewoond door Dalsdifcr, .generaal Gamelln, admiraal Dar- lan en gerderaal Vulllemln aan Fransche zijde (zy warren per vliegtuig gearrlveerdl en door den'minister-president en de mi nisters van bu'ltenlandsche zaken, coördi- dlnatie der defensie en luchtvaart aan Engelsche zyd^'. De raad kwa'an te 11.15 uur byeen en heeft dw irlllltairen toestand en zyn mo- gellikce^verdere ontwikkeling bestudeerd. Men kwam tot volkomen overeenstemming ten aanzien van de beste methode voor een gecombineerd gebruik der Fransche en Britsche strydkrachten, met het doel de operaties zoo doeltreffend mogeiyk te doen zyn. De byeenkomst van den hoogen raad De byeenkomst, de derde sedert het uit breken van den oorlog, heeft ongeveer drie uur geduurd. Bijna onopgemerkt kwamen de Fran- ichen by het gebouw, waar de vergadering werd gehouden, aan. Niettemin had zich een groep by den ingang gevormd. Dala- dler en Gamelln werden harteiyk toe gejuicht. Chamberlain, die op een wandelstok leunde, had een ovatie in ontvangst te nemen. Het was voor het eerst sedert zyn jlchtaanval, dat hy zijn woning had ver laten. In het Carlton-Hotel heeft Chamberlain een noenmaal aangeboden. Na afloop ls een gemeenschappelyke ver klaring uitgegeven, luidende: „Teneinde een volkomen gebruik te ma ken van de tusschen 1914. cn 1918 opgedane ervaring, hebben de regeeringen van Enge land en Frankryk reeds by het uitbreken van den oorlog besloten, de economische oorlogvoering der belde landen op zoo vol ledig mogeiyke wyze te coördlneeren. Tot dit doel zyn by het begin der vyandehjk- heden onmlddeliyk maatregelen genomen. In overeenstemming met de beslui ten, door Chamberlain en Daladier tijdens de laatste bijeenkomst van den hoogen raad van oorlog genomen, zijn de regelingen, welke reeds door beide regeeringen in toepassing waren ge bracht, thans versterkt en voltooid ter verzekering van het gemeenschappe lyke beleid op de volgende terreinen: luchtmacht, munitie, grondstoffen, petroleum, voedselvoorziening, scheep vaart en economischen oorlog. De nieuwe maatregelen, door beide re deringen aanvaard, voorzien in het voor het gemeenschappelijke belang beste ge bruik van beider hulpbronnen voor grond stoffen, productiemiddelen, tonnage enz. Zij voorzien ook ln een gelijke verdeeling van beperkingen, indien de omstandig heden een vermindering der invoerpro- programma's noodig zouden maken. De belde landen zullen voortgaan, hun Invoerprogramma's gemeenschappeiyk op te stellen en concurrentie by de aankoo- Pen, welke volgens die programma's in het buitenland zullen worden gedaan, vermy- den. De tenuitvoerlegging dezer werkzaam heden ls opgedragen aan een permanente Bntsch - Fransche coördinatie-commissie, "ie onverwyld zal worden Ingesteld. De bereikte overeenstemming, welke zoo noodig tot andere terreinen kan worden «gebreid, biedt opnieuw het bewys. dat beide landen vastbesloten zyn. hun krachtsinspanning voor den oorlog in zoo groot mogeiyken omvang te coördineeren. DP deze wyze zyn de regelingen, ter or ganisatie van het gemeenschappelyke be- 'e'd, welke in den vorigen oorlog pas na h« derde jaar tot stand gekomen waren, thans twee maanden na het uitbreken der "landelijkheden in toepassing gebracht". Het Fransche Havas bureau geeft hierop n°g volgenden commentaar: De genomen besluiten hebben ten doel ben oorlog in zoo kort mogeiyken tyd te «innen, met vermyding van een verdee- °hg van krachtsinspanning en middelen. Evenals by de toewyzing van het com mando steunt men op de ervaring van den vorigen oorlog, die geleerd heeft, dat ln een ^tspreide orde geen overwinning wordt Er is voorzien in de instelling van zes ™mmissies, die zich respectievelyk moe- j™ bezig houden met de luchtvaart, wape- vïüS en grondstoffen. petroleum, voedsel- oorziening, scheepvaart en economischen I bbr'og. Deze commissies zullen niet slechts "brdineerende, doch ook uitvoerende I bbhamen zijn. "a oen balans van de hulpbronnen en de behoeften van beide landen te hebben op gesteld, zullen zy de grondstoffen ter ge- meene beschikking moeten stellen. Zy zul len ook haar aandacht aan de aankoopen in het buitenland wyden. Daaruit vloeit voort, dat er geen concur rentie zal bestaan en dat door een unifor me methode van aankoop vertraging ln de uitvoering en overbieden voorkomen zullen worden. «De permanente gemengde commissie zal er op toezien, dat de werkzaamheden der zes commissies onderling ln overeenstem ming biyven. Tusschen de verantwoordeiyke leden der regeeringen zullen mlnlsterieele bespre kingen gehouden worden, telkens, wanneer dat noodzakeiyk blykt. Voor de economische wereldbetrekkingen is de gemeenschappelyke verklaring niet minder belangryk. De landen, die grond stoffen, industrieproducten, en levensmid delen- leveren, zullen voortaan hebben te onderhandelen met een organisme, dat dat voor rekening van de twee staten op treedt. Door deze centralisatie van de vraag zal elke vertraging in het zaken doen, die schadeiyk kan zyn voor den verkooper zoo wel als voor den kooper, voorkomen wor den. Doordat de scheepvaartcommissie belast is met de verdeeling van de gezamenlyke tonnage voor de tenuitvoerlegging van het gemeenschappeiyk invoerprogramma, zal het vervoer veel geregelder zyn dan tot dusverre het geval was. Dit is vooral van gewicht voor de Zuid- Amerikaansche republieken, welker afzet van vleesch zou dalen, indien de produ centen hun goederen niet meer naar Europa zouden kunnen doen vervoeren. Het is onnoodig te betoogen, hoeveel gemakkeiyker de veiligheid der convoolen verzekerd zal kunnen worden. De Britsch-Fransche coördinatie-commis sie en de zes uitvoerende commissies zullen haar zetel waarschyniyk te Londen hebben Over de personen, die voor de commissies ln aanmerking zouden komen, is niet ge sproken. Radio Roma heeft verklaard: „Italië zal weerstand bieden aan iedere poging om het communisme op den Balkan te introduceeren, zooals het dat in Spanje heeft gedaan. Mocht een dergelyke po ging worden ondernomen, dan zou zij komen te staan tegenover de onmid dellijke Italiaansche reactie, die niet minder vastberaden zou zyn dan Ita- lië's actie in Spanje. De diplomatieke activiteit van Italië op den Balkan moet echter niet wor den opgevat als een aanduiding, dat Italië het voornemen heeft party te kiezen in het huidige conflict, en nog minder, dat het een instrument zou worden van de eene of de andere partij. De „Regime Fascista" schryft o.m.: De in begin September afgelegde verklaring, dat Italië geen Initiatieven van militairen aard wilde nemen, beteekent niet, dat Italië daar principeel afstand van doet. Italië neemt in Europa een machtspositie in en heeft den plicht zich te bekomme ren om zyn bflangen, zyn toekomst en zijn historische missie. Ieder Italiaan moet der halve van dag tot dag zich geesteiyk, mo reel, economisch en militair voorbereiden op het oogenblik, waarop de Duce het be vel tot opmarcheeren zal geven. Dan zullen allen, daarvan kan men verzekerd zyn, als een man opstaan ln de zekerheid de overwinning tegemoet te snellen. Het „Giornale d'Italia" herinnert er aan, dat vandaag de vierde „verjaardag van de sancties" is. Naar Mussolini verklaarde, heeft Italië geen politiek van rancune ge voerd, maar van den anderen kant kon het geen politiek voeren, die de sancties m dankbare herinnering bewaart. Ook thans nog moet men aan de sancties terugden ken, want zy vormden voor alle volken van Europa een groote historlsohe gebeur tenis. Zy hebben, aldus het „Giornale" niet alleen de moreele en materieele kracht van het Italië van Mussolini op de proef ge steld en niet alleen Italië tot een nieuwe economische politiek gedreven, die op de beginselen van autarkie is gebaseerd, doch tevens getoond, dat de sancties het wapen waren van de rijke mogendheden tegen de arme staten. Zij hebben nogmaals op overduidehjke wyze onthuld, hoe onrechtvaardig en on evenwichtig de Europeesche orde is, die door het Verdrag van Versailles tot stand kwam. Zy hebben ook bewezen, dat geen enkele werkelyke en rechtvaardige vrede in Europa mogelyk is. zoolang de orde van Versailles zal biyven bestaan en de hege monieën niet verdwenen zyn. om plaats te maken voor rechtvaardiger verhoudingen van middelen en natuurlijke bronnen tus- ischen de naties. Aan het front bUjft het rustig. De leger- berichten maken van geen enkele actie van eenige beteekenis gewag. De luchtvloten zyn wel in actie en Bel gië en ook Zwitserland ondervinden daar van thans hinder. Een tweemotorig Engelsch jachtvliegtuig was gisteren gedwongen in een welde in de buurt van St. Baafs Vyve (arrondissement Tielt, provincie West-Vlaandereni tenge volge van regen en storm te dalen. By de landing werd de cabine van het toestel be- sohadigd. Het vliegtuig is in beslag genomen. De drie Inzittenden zyn geïnterneerd. Nog werd in de buurt van Gent een een Duitsch vliegtuig waargenomen, dat op ongeveer 6000 meter hoogte vloog. Belgisch luchtdoelgeschut is direct in actie getreden. Het vliegtuig heeft zich dadeiyk verwy- derd. Het Belgisch Telegraafagentschap schryft nog: Het is juist, dat nog de laatste dagen vliegtuigen der oorlogvoerende landen veel vuldig boven Belgisch grondgebied hebben gevlogen. Men heeft een aantal Duitsche en Engelsche toestellen herkend. Andere vliegtuigen heeft men niet kunnen identi- ficeeren Het luchtdoelgeschut en de jachtvlieg tuigen zijn telkens opgetreden, wanneer het mogelijk was, en vaak met succes in dien zin, dat vele vliegtuigen verkozen, op hun weg terug te keeren, boven het trotsee ren van afweergeschut of het ontmoeten van luchtpatrouilles. Het gebeurt echter zeer dikwyls, dat de vreemde toestellen zich zeer kort laten zien en alleen in het grensgebied, waardoor aan onze verdedigingsmiddelen elke mogehjk- heid tot optreden wordt ontnomen, aange zien de Belgische vliegtuigen de vreemde toestellen niet op buitenlandsch gebied kunnen achtervolgen. Bevoegde kringen zoo vervolgt het agent schap, bevestigen in dit opzicht de inlich tingen, welke wy uit eigen bron verkrijgen. Zy merken bovendien op, dat het voor elk land onmogeiyk ls, het bezoek van vreemde toestellen radicaal te verhinderen. Zelfs de groote oorlogvoerende landen hebben, ondanks hun krachtige verdedi gingsmiddelen en hun grootere vryheid van optreden, talrijke vyandeiyke luchtaanval len, zelfs gaande tot in het hart van het land, niet kunnen voorkomen. Voorts dient rekening gehouden te wor den met het feit, dat de vliegtuigen der oorlogvoerenden, welke over ons grondge bied vliegen, by ons geen taak te vervullen hebben. Het betreft immers of wel ver dwaalde toestellen, of wel toestellen, die via België een naburig land denken te ^reiken en in de meeste gevallen op zeer groote hoogte. Wanneer zy zich ontdekt en achtervolgd zien. verwyderen zy zich terstond. Het is slechts éénmaal gebeurd, dat een vliegtuig gepoogd heeft door te vliegen. Het werd toen tot dalen gedwongen. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat door vliegtuigen van de Britsche luchtmacht by daglicht verken ningsvluchten zyn ondernomen over Noord-West-Dultschland. Ondanks het zware luchtafweer werd met succes een be- langryke Duitsche vlootbasis gefotografeerd en werden andere waardevolle inlichtingen verkregen. WAAR ZIJN DE DUITSCHE VESTZAK-KRUISERS De correspondent van het Engelsche Reu- terbureau te Kopenhagen merkt, naar aan leiding van een bewering van een neutralen waarnemer, dat de vestzakslagschepen .Ad miral Scheer" en „Deutsohland" zich in een Duitsohe haven zouden bevinden, nog op, dat deze mededeeling vermoedelyk juist is wat de „Admiraal Scheer" betreft. Dit schip ligt waarschijnlijk in een Duitsche haven. De „Deutschland" zet haar operaties voort en bevindt zioh vermoedelyk in den Atlan- tischen Oceaan tezamen meit een „pseudo"- vestzakslagschip. BRITSCHE KOOPVAARDIJVLOOT NAAI IN OAIVANG TOE. In de periode van 6 tot en met 12 No vember is de Britsche koopvaardy vloot, zoo meldt Reuter, na aftrek van de geleden ver liezen, met niet minder dan 24.000 uitge breid. Dit is het gevolg van het gereed komen van drie schepen, het prys verklaren van twee schepen en het verbouwen van een vaartuig. De voortdurende toeneming der beschik bare tonnage van de koopvaardijvloot vormt, aldus Reuter, het antwoord op de Duitsche bewering, dat de actie der onder zeebooten ernstige gevolgen heeft gehad voor den Britschen overzeeschen handel en dat de Britsche contrabande-controle na- deelige gevolgen had. omdat daardoor min der tonnage beschikbaar kwam. Volgens een ln Maribor (Zuid-Slavië) ontvangen bericht is gistermorgen een politie-ambtenaar te Weenen vermoord. De aanslag zou verband houden met tal- looze arrestaties, welke dagelyks in Oosten rijk verricht worden sedert den bomaan slag te Muenchen. Aangezien, naar de Gestapo beweert, de moordenaar in de richting van de Joego slavische grens is gevlucht, is deze grens gisteren den geheelen dag hermetisch ge sloten geweest. Te Spielfeld werd de sneltrein Weenen Triest verscheidene uren opgehouden. De reizigers moesten uitstappen en werden door de S.S. nauwlettend gefouilleerd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Sinds eenigen tyd probeert een groep Tsjechische intellectueelen, in samenwer king met den gevluchten ex-president Benesj, door kleine of grootere daden van tegenstand rust en orde in het protectoraat Bohemen en Moravlë te verstoren. Daarby kon worden geconstateerd, dat de raddraaiers van deze daden van tegen stand vooral ook aan de Tsjechische hooge- scholen te vinden zym Daar deze elementen zich op 28 Oct. en 15 November er toe hebben laten verleiden, handtastelijk tegen indivi- dueele Duitschers op te treden, werden de Tsjechische hoogescholen voor den duur van drie jaren gesloten en werden negen daders doodgeschoten, terwijl een vrij groot aantal betrokkenen ge arresteerd werd. Van andere zyde wordt het getal 1200 ge noemd. Toch zeggen de Duitschers, dat er rust heerscht De correspondent in Kopenhagen van de Daily Telegraph meldt, dat volgens in de Deensche hoofdstad ontvangen berichten nat. soc. formaties ter sterkte van 5000 man op motoren en ln pantserwagens met ma chinegeweren en veldgeschut gistermorgen Praag zyn binnengerukt. Deze berichten maken melding van ernstige onrust in Tsje- choslowakye, waarin de oorzaak zou zyn gelegen van de versterking door de Duit schers van hun binnenlandsche veiligheids troepen ln het protectoraat. De correspon dent meldt verder, dat de colonne tiental len arrestaties heeft verricht onder Tsje chische studenten en patriotten. Door Benesj, generaal Ingr, Osusky en andere vooraanstaande Tsjechen is een Tsjecho-Slowaaksch nationaal comité op gericht. De Fransche regeering heeft van de op richting van dit comité kennis genomen dat met name bevoegd zal zyn het accoord toe te passen van 20 October betreffende vor ming van het Tsjecho-Slowaaksche leger. Van het uit acht personen bestaand co mité zyn vyf Tsjechen en drie Slowaken lid. Behalve genoemde drie personen maken er deel van uit: Outrata, Ripka. Slavik. mgr. Schram eek en generaal Wiest. DE TERRITORIALE HULPSTRIJD KRACHTEN. Het Britsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat met spoed 20.000 man noodig zyn voor dienst in het binnenland Er wor den nu 57 bataljons opgericht. De dienst neming staat met name open voor oud- strijders tusschen 35 en 50 jaren. De tegenwoordige sterkte van de A. T. S. (territoriale hulpstrijdkrachten) bedraagt 20 000. Er zyn nu nog 20 000 vrouwen en meisjes noodig. GEHEEL VOORBEREID Burgin. de minister van de voorraden, heeft verklaard', dat zyn departement sinds het begin van den oorlog bestellingen ge daan heeft tot een bedrag van 160 millioen pond sterling. De geallieerden hebben geen halive maat regelen genomen by hun toebereidselen tot den oorlog, aldus Burgin. Wy hebben er ons volkomen rekenschap van gegeven, dat de aanval tegen Enge land en Frarukryk, waartoe Duitschland besloten heeft, grooter is dan eenige aanval welke ooit in de geschiedenis door een land tegen andere staten is ondernomen. RETNAUD OVER DE FRANSCHE BEGROOTING. In de financdeele Kamercommissie heeft de Fransche minister van financiën, Paul Reynaud. een uiteenzetting gegeven over de ontwerp-begrooting voor 1940 Hy betoogde dat de sedert een jaar gevolgde politiek Frankryk in staat stelt de taak, die het land is opgelegd, te volbrengen. De goud voorraad is met 533 ton gestegen. Een alge meen moratorium is niet noodig geweest. De minister zette uiteen, waarom de re geering er prys op heeft gesteld een nor male begrooting van civiele uitgaven in te dienen, terwyl in den vorigen oorlog het stelsel der voorloopige twaalfden drie jaar heeft geduurd. De begrooting. die thans wordt Ingediend, is in evenwicht; afgezien van de militaire uitgaven, die het voor- BINNENLAND. Radiorede van minister De Geer kwam „op het juiste oogenblik" (Binnenland, 3de Blad). De begrooting van onderwijs; verslag der Tweede Kamer (4de Blad). Uitspraken Raad voor de luchtvaart inzake de ongelukken met de „Nachtegaal" en het Krekeltje" (3de Blad). Ons parlementair overzicht (4de Blad). AMSTERDAAISCHE BEURS. Stille handel Gedrukte, maar rus tige markt Lager koerspeil Ame rikanen lichtelijk in reactie Staats fondsen ongeanimeerd. BUITENLAND. De Opperste Oorlogsraad der geallieerden te Londen bijeen (1ste Blad). Executies in Tsjecho-Slowakije (1ste Blad). Italië en de Balkan (1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. AIEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 4 VAN HET EERSTE BLAD. Morgenochtend tijdelijk opkla rend, overigens betrokken tot zwaarbewolkt en kans op eehigen regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krach tige Westelijke tot Zuid-Weste lijke wind. werp van bijzondere voorzieningen zullen vormen, beloopen de uitgaven in totaal 79 milliard. Een groot deel komt op reke ning van den oorlog, zooals een bedrag van 14.300.000.000 frank, bestemd voor uitkee- ringen aan gezinsleden van gemobiliseer- den. De ontvangsten zijn voorzichtig ge schat; men heeft rekening gehouden met verminderingen, die het gevolg van de klei nere economische bedrijvigheid kunnen zijn. Reynaud verklaarde voornemens te zijn, voor den duur van den oorlog de maxima, welke de door groote inkomens verschul digde belastingen beperken, te doen ver dwijnen. DE OPLEIDING VAN BRITSCHE VLIEGERS. Over twee weken, misschien nog eerder, zou een overeenkomst worden gesloten tusschen Groot-Brlttannië, Australië en ■ieuw-Zeeland in zake de oprichting van e rijkcentrum voor perfectioneering der „•leiding van vliegers. Men verwacht eerlang een gelyktydige verklaring te Londen en Ottawa over de technische en financieele zyden van dit uitgebreide plan, op grond waarvan aan de geallieerde strydkrachten 25.000 vlie gers kunnen worden afgeleverd. Volgens Canadian Press zullen 6000 oefenvliegtuigen worden gekocht. Volgens Montreal Star zullen binnen enkele maan den tienduizend recruten op 100 vliegvelden in opleiding worden genomen voor de lucht strijdkrachten. HET NATIONALE LEVEN KEERT TERUG IN HELSINKI. Daar de Finsche regeering van meening is. dat de onderhandelingen met Rusland niet zyn afgeloopen, zal de jongste stand der onderhandelingen waarschyniyk niet door het parlement in openbare zitting besproken worden. De Finsche parlements leden zyn hiervan in kennis gesteld. De meeste menschen. die uit Helsinki waren vertrokken hebben hun woningen weer opgezocht. Het leven ln de hoofdstad be gint zyn normale aanzien terug te krygen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1