BINNENLAND De rampen van de „Nagtegaal en van het „Krekeltje" LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 18 November 1939 Een Spaansth-llaliaansche stap te Berlijn Wordt het bedrijf van Beynes verplaatst naar Beverwijk Indische Zaken aan de orde De autoweg Den Haag-Utrecht De radiorede van minister De Geer Maatregelen tegen spionnage Ontoelaatbaar dat instructeur de voorschriften niet kent Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten PLEIDOOI VOON ONSCHENDBAARHEID VAN NEDERLAND EN BELGIË. Men meldt uit Madrid: Inlichtingen uit zeer goede bron be vestigen een te Brussel gepubliceerd bericht volgens hetwelk Spanje en Italië gezamenlijk een diplomatieken stap zouden hebben ondernomen bij de Duitsche regeering om deze mede te deelen dat zij groot belang hechten aan de handhaving der onschendbaar heid van België en Nederland. Gezaghebbende kringen bevestigen noch ontkennen dit bericht. Voor het oogen- blik wenschen zij geen mededeelingen dienaangaande te publiceeren. EEN TEGENVALLER VOOR DE GEMEENTE LEIDEN. In de zitting van a-s. Dinsdag zal de ge meenteraad van Beverwijk een voorstel be handelen om aan de bekende fabriek van spoorrljtuigen fa. J. J. Beynes. die aan het Stationsplein te Haarlem is gevestigd, te verkoopen een terrein van ongeveer 20 hectaren groot, gelegen aan den z.g.n. Fruimendijk Het ligt in de bedoeling van de fa. Bey nes, op dat terrein, zoodra de tijden gun stiger zijn, een fabriek te vestigen voor den bouw van spoorwagens en autobussen. Het bedrijf zou dan in zijn geheel uit Haarlem verdwijnen, nadat het hier voor kort nog het feit van zijn honderdjarig bestaan en vestiging in deze stad heeft ge vierd. Het aantal werklieden varieerde de laat ste jaren van 500 tot 1000. Het bovenstaande houdt nog niet in, dat het volstrekt zeker is, dat het bedrijf uit Haarlem zal verdwijnen, daar het Haar- lemsche gemeentebestuur momenteel een onderzoek instelt of het voor een gemeente in het algemeen voordeelig is, groote fa brieken binnen haar grenzen te hebben Mocht deze vraag bevestigend worden beantwoord, dan zal dit bestuur ongetwij feld alles in het werk stellen om deze in dustrie voor Haarlem te behouden. Intusschen beteekenen de vergevorderde onderhandelingen met Beverwijk toch een tegenvaller voor de gemeente Leiden. Wij hebben indertijd, zonder daarbij na men te noemen, melding gemaakt van de mogelijkheid, dat in Leiden een belangrijke industrie zou worden gevestigd. Wij had den daarbij het oog op het bedrijf van Beynes. Het was ons bekend, dat het ge meentebestuur van Lelden bereids gron den voor den bouw van een nieuwe fabriek had gereserveerd en zich verschillende of fers had getroost om zich behoorlijke toe gangswegen te verzekeren. De proefborin gen hadden een gunstig resultaat opgele verd, zoodat er alle hoop bestond, dat dit belangrijke bedrijf naar hier zou worden overgeplaatst. Jammer genoeg voor Leiden heeft het Beverwljksche gemeentebestuur blijkbaar voordeeliger aanbiedingen kunnen doen dan het Leldsche, terwijl mogelijk ook nog andere factoren de bedrijfsleiding van Beynes aan Beverwijk de voorkeur 'nebr ben doen geven boven de Sleutelstad Intusschen moet de kans, dat deze Industrie in Leiden gevestigd zou worden, practlsch wel als verkeken worden be schouwd. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van Koloniën is het volgende ontleend: Van verschillende zijden gaf men uiting aan een gevoel van ongerustheid over de toereikendheid van de tegenwoordige de- fensiemiddelen van Suriname en Curasao. Naar men meende, waarborgen deze mid delen niet een voldoende veiligheid. Vele leden meenden bij de behandeling van het onderhavige hoofdstuk der rijksbe- grooting opnieuw een wijziging te moeten bepleiten in de regeling, welke thans be staat met betrekking tot de verdeeling van de kosten der Indische defensie. Het ook nu wederom aangevraagde bedrag van f. 5 mlllioen als tegemoetkoming aan Neder- landsch-Indië in de bestrijding van de uit gaven voor de marine achtten deze leden, in het bijzonder in de huidige situatie, te eenenmale onvoldoende. Andere leden verklaarden, zich op grond van den budgetairen toestand van Neder land en van Nederlandsch-Indië met het door de regeering gedane voorstel te kun nen vereenigen. Verscheidene leden vestigden de aandacht op het verloop van de begrootingscijfers van Curasao in de periode 1933—1940. Gaarne zouden zij vernemen, of het fi- nancieele beleid van het Curasaosche gou vernement in overeenstemming is met het inzicht van de regeering. Andere leden verklaarden niet in te zien, dat er in dit opzicht gegronde reden tot klacht is. Vele leden gaven uiting aan hun waar deering voor het feit. dat Curasao vrijwil lig is overgegaan tot een zeer aanzienlijke verhooging van zijn bijdrage in de kosten van de weermacht. Toegejuicht werd de uitbreiding, welke Curacao aan de aldaar gevestigde politie- troepen heeft gegeven. Aanleg leidde tot vele moeilijkheden. ER ZIJN 55 KUNSTWERKEN GEBOUWD. Omtrent den aanleg van den nieuwen autoweg Den HaagUtrecht, waarvan het gedeelte tusschen Bodegraven en Utrecht dezer dagen zal worden opengesteld voor het verkeer, meldt men ons nog eenige bij zonderheden. Zoo moest bijvoorbeeld de weg van Gouda tot Woerden worden aangelegd in een ge bied met een veenpakket, waaronder zich slappe kleilagen bevonden, waarvan de dikte varieerde van 11 tot ongeveer 5 me ter. Door middel van zandpersen werden hier de slappe lagen weggeperst, zoodat een draagkrachtig zandprisma werd ge vormd, waarop naderhand de verhardingen werden aangelegd Weer anders is gehan deld op het gedeelte tusschen Woerden en Utrecht, waar de wegaanleg moest geschie den in een gebied, waar het veenpakket een maximumdikte van 4 meter heeft. In dit gebied werd de geheele veenlaag weg- gebaggerd, zoodat een kanaal ter diepte van 3 a 4 meter ontstond met een. breedte van 25 meter, welk kanaal daarna werd volgestort met zand. Nog andere problemen moesten worden opgelost, waarvan een van de belangrijkste was, hoe in dit polderland met slappe on derlaag de viaducten konden worden ge maakt zonder gevaar' voor aardverschui ving. Wat den weg zelf aangaat, kan worden opgemerkt, dat de lengte van den weg tus schen het beginpunt te Voorburg en het verkeersplein ten Westen van Utrecht on geveer 50 kilometer bedraagt. De vroegere route over Leiden wordt daardoor met on geveer 10 KM. verkort. Daar echter op den nieuwen weg met belangrijk grootere snel heid kan worden gereden, kan worden aan genomen, dat de tijd. welke vroeger noodlg was om van Den Haag Utrecht te bereiken (ongeveer l'luur) voor snelle wagens tot op een derde is teruggebracht of wel tot' een half uur. Zooals bekend was eind Januari J.l. de weg van af Den Haag reeds opengesteld tot Bodegraven en thar.s wordt aan dat weg- vak weder een traject van 25 K.M. lengte toegevoegd. De aanleg van den weg heeft den bouw van een groot aantal kunstwerken noodlg gemaakt. In totaal Werden in den eigen lijken weg ongeveer 55 kunstwerken ge bouwd. waarvan twee beweegbare bruggen, resp te Voorburg over den Vliet en te Gouda over de Gouwe. Verder moesten ten behoeve van het afgesneden landelijk ver keer parallelwegen worden aangelegd en 280 kleine brugjes worden gebouwd. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVBN ONS LAND. De regeeringspersdienst meldt: Gisterochtend zijn op verschillende plaat sen aan de Nederlandsche kust. kennelijk verdwaalde vreemde vliegtuigen gesigna leerd, vermoedelijk zoowel van Duitsche als van Engelsche nationaliteit, komende uit Westelijke richting. De vliegtuigen zijn onder vuur genomen door patrouilles onzer luchtmacht endoor luchtafweergeschut. Zij hebben hierna ons rechtsgebied verlaten. ZIJ KW AAI OP HET JUISTE OOGENBLIK. Op vragen van Ridder van Rappard be treffende het tijdstip, waarop de voorzitter van den raad van ministers zijn radiorede naar aanleiding van den internationalen toestand heeft uitgesproken, heeft minister De Geer geantwoord, dat hij zijn radiorede op Maandag 13 dezer te 1 uur heeft uitge sproken. omdat hem dit het juiste oogen- blik scheen. De vraag of niet beter ware geweest zoo de minister zich onmiddellijk nadat de regeering voornemens was ver- scherpte militaire maatregelen te tref fen, tot het Nederlandsche volk had gewend, wordt ontkennend beantwoord. Ook voortaan zal de minister indien hij, naast de wijze, bedoeld in artikel 97, lid 2, der Grondwet, meent de natie ook recht streeks per radio te moeten inlichten, daartoe het oogenblik kiezen, waarop hem zulks noodig en mogelijk voorkomt. VERORDENING VAN DEN COAIMANDANT DER VESTING HOLLAND. De commandant der Vesting Holland heeft voor de gemeenten, in zijn gezags- gebled gelegen, de volgende verordening vastgesteld Het is aan een ieder verboden zich op militaire terreinen te bevinden of binnen een afstand van 300 meter van zoodanige terreinen dan wel van plaatsen, waar mili- thire werkzaamheden worden verricht of militaire oefeningen worden gehouden, stil te staan, te zitten, te liggen of zich al daar op andere wijze op te houden. Dit geldt niet voor: a. hem, die uit den aard van zijn be roep, bedrijf of bétrekking daartoe geroe pen is; b. hem, die daartoe van den frontcom mandant, in wiens gezagsgebied het ter rein is gelegen, of, indien zulks niet het geval is, van den commandant der Vesting Holland een voor hem persoonlijk gelden de schriftelijke vergunning voor bepaalden of onbepaalden tijdsduur heeft verkregen; c. de gebruiker(s) van bewoonde percee- len, afgesloten tuinen en/of erven, welke met bewoonde perceelen één geheel vor men en gelegen zijn binnen een afstand van 300 meter van de bovenbedoelde ter reinen of-plaatsen. Onverminderd hét bepaalde bij art. 430 W. v. Str. is het verboden op of binnen den bovenbedoelden afstand van militaire terreinen of van plaatsen, waar militaire werkzaamheden worden verricht of mili taire oefeningen worden gehouden, zich te bevinden met een toto-, of filmtoestel met onbedekte lens of zonder slultdop. dan wel met onbedekten" zoeker, dan wel fotogra fische of fUm-opnamen, dan wel op eenige andere manier afbeeldingen te maken van eenig militair terrein, militair werk, mili taire werkzaamheid of oefening. Als militaire terreinen en werken worden beschouwd: vestingwerken, vestinggrach ten, forten, fortgrachten, wallen, loopgra ven, borstweringen, opstellingen voor ge schut en voor schutters, schansen, versper ringen, gedekte wegen, opstellingen voor zoeklichten, schuilplaatsen, munitieberg plaatsen, werktuigen en waterkeeringen van inundatiën, uitkijk- en luisterposten, kazernes, kampementen, bivaks en mili taire barakken, stafkwartieren, telefoon posten en waarnemingsposten, zoomede alle terreinen, wateren, gebouwen, vaar tuigen en andere plaatsen of ruimten, weike voor militaire doeleinden worden gebruikt of door of vanwege het militair gezag op duidelijk kenbare wijze als mili tair terrein zijn aangeduid. HERDENKING VAN ONZE ONAFHANKELIJKHEID. Ter herdenking van de Nederlandsche Onafhankelijkheid hield het Nationaal Jongeren Verbond gisteravond een fakkel optocht. welke op het Carnegiepleln te Den Den Haag werd geformeerd. Er was een duizendtal deelnemers. Van het Vredespaleis trok de stoet langs het paleis Noordeinde. waar H. M. de Ko ningin, H, K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard van het balcon van het paleis het voorbijtrekken der fakkeldragers en -draagsters gadesloeg. Het dagelijksch bestuur van het N. J. V. werd op het balcon ontboden, waar Hare Majesteit Haar waardeering over het ini tiatief te kennen gaf om In deze moeilijke tijden een dergelijke demonstratie te hou den. De stoet passeerde daarna het Lange Voorhout, het bureau van land en zee macht, Generaal Reynders heeft het de- filé gadegeslagen en ook hij sprak zijn waardeering hierover uit. Op het Malieveld werd de stoet ontbon den De fakkels werden verzameld tot een groot vreugdevuur, waaromheen de deelne mers plaats namen en uit volle borst het Wilhelmus zongen. Dit was zeker niet het minste indruk wekkende gedeelte van de viering van on zen onafhankelijkheidsdag. KRUISING VAN VOORRANGSWEGEN. Ongeveer twee jaar geleden heeft de K. N.A.C. aan den Minister van Waterstaat haar bezwaren kenbaar gemaakt omtrent de regeling inzake de kruising of vereenl- ging van voorrangswegen, zooals deze is vastgelegd in het Motor- en Rijwielregle ment. In het bijzonder werd betreurd, dat ingevolge deze regeling bij een kruispunt of vereeniging van voorrangswegen beide over eenigen afstand ophouden voorrangsweg te zijn, waardoor de groote voordeelen van het systeem der voorrangswegen n.l. meer ver keersveiligheid en vlottere verkeersafwik keling dus vergrooting van de capaciteit van den weg, worden prijsgegeven. Naar de meening der K.N.A.C. zou het aantal onderbrekingen in het voorrangs- recht van het verkeer op één en denzelfdeh weg zoo gering mogelijk moeten zijn en bij kruising of vereeniging van twee voorrangs wegen zal het voorkeur verdienen een der wegen uiteraard den meest belangrijken te doen doorloopen als voorrangsweg en den anderën weg als zoodanig ter weers zijden te doen ophouden (resp. beginnen). Helaas heeft de wetgever in het nieuwe Wegenverkeersreglement vastgehouden aan de oude regeling. Inmiddels paste de Rijkswaterstaat reeds op een tweetal punten de oplossing toe. als door de K.N.A.C. in haar-bedrljven genoemd, waarbij door; de: wijze van administrative aanwijzing het voorrangsrecht van één der voorrangswegen reeds ophoudt vóór de kruising met den anderen voorrangsweg die daardoof ongehinderd als zoodanig kan doorloopen. Thans heeft de K.NA.C. zioli tot den Mi nister van Waterstaat gewend met het ver zoek dit systeem ook te doen toepassen bij de kruising van de wegen 's-Gravenhage— Amsterdam en Leiden'-sGravenhage bij het Haagsche Schouw, alsmede bij de krui sing der wegen Apeldoorn—Zutphen en Woeste HoeveGietelsche Brouwerij. De K.N.A.C. meent, dat daarmede de ver keersveiligheid in belangrijke mate zou wor den gediend. De Raad voor de Luchtvaart heeft gis teren uitspraak gedaan in het ongeval met de PHAKN „Nachtegaal" (waarbij de machine tijdens een noodlanding, in les vlucht gemaakt, bij het vliegveld Schiphol, een militair wachtlokaal vernielde, waar door één persoon werd gedood en vijf per sonen werden gewond) en in het ongeval van de FK 43 „Krekeltje" (welke machine bij een overlandvlucht in lesverband van de Rijksopleiding tot bestuurder van ver keersvliegtuigen op het strand te VlLssin- gen neerstortte, waarbij de bestuurder R. van Tijen en de twee inzittenden, de Jeer- ling-vlieger T. W. G. Frater en de radio- telegrafist-observator 2e klasse A. dè Vis ser, werden gedood). Inzake het ongeval van de „Nachtegaal" was de raad van oordeel, dat het op eigen initiatief afwijken zonder dat daartoe een deugdelijke grond bestaat door den instructeur van het ingevolge het les schema „oefeningen op de DC-2 (vol last)" geldende voorschrift, volgens hetwelk bij den aanvang van elke instructie met de eenvoudige oefeningen zal worden begon nen, ontoelaatbaar is. De omstandigheid, dat de hier bedoelde afwijking naar het oordeel van den raad geen bewijsbaren directen invloed heeft gehad op het ongeval, doet hieraan niet af. Zou de instructeur echter „de aanwij zingen voor de instructie", t.w. het sluiten van den oliekoeier, het afzetten van de voorverwarming van de inlaatlucht en het op kleinen spoed stellen van de schroef van den gestopten motor ten volle zijn na- ckomen dan ware naar het oordeel van den raad de oorzaak vaii het ongeval, t.w. het niet of althans het niet goed aan pakken van den rechter-motor, wellicht voorkomen. De raad wijst met klem op de drin gende noodzakelijkheid, dat aan voor schriften, als hier bedoeld, welke het resultaat zijn van rijpe ervaring en herhaald overleg, stipt de hand worde gehouden. Tenslotte acht de raad het ontoe laatbaar. dat door een vliegtuigbe stuurder les werd gegeven, die, zooals bü het onderzoek is gebleken, niet vol ledig op de hoogte was van de terzake geldende voorschriften. De raad ver- vertrouwt, dat vanwege de K.L.M. de noodige maatregelen zullen worden getroffen om herhaling van een derge lijk geval te voorkomen. Inzake het ongeval met het „Krekeltje" is de raad van oordeel, dat het ongeval is veroorzaakt doordat de bestuurder een scherpe bocht met te weinig snelheid heeft gemaakt, waardoor het vliegtuig is over trokken en weggevallen, terwijl de hoogte te gering was om het vliegtuig te redres- seeren. Opgemerkt zij hierbij, dat de be stuurder door het vliegen op geringe hoogte boven het strandgedeelte het verbod, ver vat in artikel 60bls, eerste lid, onder b, van het luchtverkeersreglement heeft overtre den. De raad moge in dit verband met klem wijzen op het belang, dat aan voor schriften als hier bedoeld stipt de hand worde gehouden. Het onderzoek heeft geen enkele aan leiding gegeven tot de onderstelling, dat het vliegtuig niet in orde zou zijn geweest. Er zijn geen aanwijzingen, dat de bestuur der op het strand of bewesten daarvan heeft willen landen. Landingsruimte was daar in den eigenlijken zin van het woord ook niet aanwezig. Wel is den raad gebleken, dat het vlieg tuig achterlijker beladen was, dan volgens het bewijs van luchtwaardigheid was toe gelaten. Het is komen vast te staan, dat de mon teur De Bruyn, die het vliegtuig heeft be laden, daarbij is uitgegaan van de onder stelling. dat de bestuurder aan de belading geen aandacht zou besteden en daarom de lading heeft afgesteld op het grootste tra ject, dat dien dag nog zou worden gevlo gen, n.l. VllssingenAmsterdam. Hij heeft nagelaten den bestuurder er op te wijzen, dat het vliegtuig weliswaar op deugdelijke wijze was beiaden voor het traject Vlls singen—Amsterdam, doch dat de belading waarschijnlijk te achterlijk was voor het traject HaamstedeVlissingen. Het behoeft geen betoog, dat de raad een dergelijke handelwijze ontoelaatbaar acht. Overigens meent de raad. dat ook de bestuurder en de instructeurs hier niet vrij uit gaan De bestuurder heeft als gezag voerder den plicht, alvorens een vlucht aan te vangen, zich te overtuigen, dat het vliegtuig met inbegrip van de lading in orde is, terwijl de instructeurs dienen toe te zien of hun leerlingen alle voorschrif ten nakomen. De raad is tevens van meening, dat het beter ware geweest, indien de instructeurs Van Tijen niet voor het uitvoeren van de vlucht naar Vllssingen hadden aangewe zen. Het was hun immers bekend, dat Van Tijen de hem gegeven opdrachten meer dan eens had overschreden. Door hem te laten vliegen naai' Vlissingen de woon plaats van zijn ouders heeft de instruc teur hem onneodig in de verleiding ge bracht zijn instructie te veronachtzamen. Zoowel op grond van hetgeen hier boven omtrent de belading werd opge merkt, als van de omstandigheid, dat Van Tijen noodeloos van zijn route is afgeweken en boven hel Vlissingsche strand op lage hoogte gevlogen heeft, kan de raad lich niet onttrekken aan den indruk, dat de discipline bij de door de K.L.M. verzorgde Rijksopleiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen te wenschen Iaat. De raad vertrouwt inmiddels dat vanwege de K.L.M. de noodige maatregelen zullen worden ge nomen'om hierin verbetering te bren gen. TUIN ARBEIDER SLAAGDE VOOR STAATHUISHOUDKUNDE M O. Men schrijft ons; Het zal niet zoo heel vaak voor komen, dat een jonge tuinarbeider met het diploma Staatshuishoudkunde M.O. in den zak. in de kassen den grond staat te spitten. In Honselersdijk is het de heer H. Mey- burg. die deze prestatie thans levert, en na gisteren het groote diploma te hebben be haald. vanmorgen weer vroeg in de kassen op den tuin van zijn vader de schop han teert. De heer Meyburg heeft wel op bijzondere wijze het diploma weten te behalen. Hij ontving gewoon lager onderwijs in zijn woonplaats, waar het Hoofd dezer school, de heer P. J. Hoogendam (vroeger te Leiden woonachtig) hem later een opleiding gaf in tulnbouw-boekhouden. Na korten tijd volgde het diploma boekhouden van de Vereen, van Leeraren. De studie, ha den langen ar beidsdag in den tuin, ging verder, en Mey burg behaalde diploma's Handelskennis en Handelscorrespondentie. Aan de school van zijn vroegeren hoofd onderwijzer hielp hij op een cursus lesgeven voor het Middenstandsdiploma. En onderwijl ging de studie door, totdat de jeugdige tuinder nu Vrijdag zijn examen Staatshuishoudkunde M.O. moest afleggen. Hoewel de moderne talen niet machtig, legde Meybnrg een uitstekend examen af; hij behoorde tot de drie van de twintig can- dldaten die slaagden! En dit op 23-jarigen leeftijd. Als tegenprestatie voor het dagje vrij om het examen af te leggen, beloofde hij zijn vader Zaterdagmorgen om zes Uur weer aan het spitten te zijn. Dat deed hijmet het diploma Staats huishoudkunde M.O. in zijn zakl NALEVING VAN SOCIALE BEPALINGEN. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend dat militaire leiders van Defensie-werken, waarbij bur ger-arbeiders zijn te werk gesteld, niet op de hoogte zijn van de voor zulke arbeiders geldende sociale bepalingen, zoodat het herhaaldelijk voorkomt, dat zulke arbeiders ook nog nadat zij zich tot den minister hebben gewend, soms weken-, ja, maan denlang moeten wachten vóór hun een hun toekomende uitkeering bij ziekte wordt uitbetaald? Zoo ja, is de minister dan bereid, zoo danige maatregelen te treffen, dat derge lijke vertraging, die een arbeidersgezin in groote moeilijkheden kan brengen, niet meer voorkomt? VERSPREIDE BERICHTEN. Het nieuwe gebouw van de rijksver- zekerlngbank aan de Apollolaan te Amster dam (een schepping van architect Roosen burg) zal Maandag officieel in gebruik worden genomen. Pas op, heeren, dat U niet tegen elkaaf aan botst, want lk ga opstaan. PRIJZEN VAN GOED GEBRUIKSVEE EN SLACHTVEE IN STIJGENDE LIJN. De aanvoercljfere '4jn ook op de cindniarkten van deze week op retour en wij verwachten, dat dit ln de komende weken regelmatig zal blijven voortduren. Wel zal er nog eenigen tijd een flink aanbod van oncourant en slecht vee blij ven komen, doch voor de betere soorten Is een vrU sterke teruggang in de aanvoeren te ver wachten. Hoogere prijzen zijn reeds deze week be steed en het einde was over de geheele linie duurder. Vooral hier op de Leldsche markt wer den de goede soorten gisteren vlug verkocht en tegen merkbaar hoogere prijzen dan de vorige week. Voor het leger werden ongeveer 50 stuks gekocht, waarvoor iets meer moest worden be taald, terwijl voor het blik ruim 100 stuks wer den gekocht tegen vrijwel de oude prijzen. Van de leiding der lnkoopen voor de regee ring vernamen wij, dat in de volgende week. Indien nlijt té veel vee uit het inundatiegebied moet worden afgenomen, weer meer vee op de markten zal worden aangekocht. Men heeft weer de beschikking over voldoende blik en vooral het mindere soort vee zal men uit de markt nemen, voordat het. noodwendig op stal moet worden gezet, teneinde zooveel mogelijk voeder voor hot goede vee ter beschik king te hebben. Zooals wij reeds opmerkten, zal er voorloopig nog wel een flink aanbod van minderwaardig vee blijven komen, zoodat voor de blikvlecscn- koelen de prijzen nog wel niet omhoog zullen gaan. De vette kalveren, ook ln het begin der week wat duurder, gingen bij zeer kort aanbod op de eindmarkten eveneens nog wat duurder en nu de melk zooveel duurder is, zal men het mesten van kalveren er aan geven en zal men dc vette kalveren zeer zeker duur moeten betalen. De nuchtere werden op dc Vrijdagmarkten be hoorlijk en ruim prijshoudend verkocht Optde wolveemarkt was de handel eveneens bevredigend en bil niet te groote aanvoeren wa ren de priizen iets hooger dan begin dor week. Er was de laatste weken nogal wat ontstem ming over de te lage prijzen van de gevorderde huiden en wol. doch het vermoeden bests at. a»- deze iets zullen worden verhoogd. De vette varkensmorkt eindigde deze week noz zeer gedrukt, vooral het. aanbod van hebt is wat ruim. doch go^d" -v-ro slgnhtnir? sp0[" ten ziin vrii schaarsch ~r li-m-m rechts weinig in nrijs terug. Een herstel van de varkensprijzen in het al gemeen. zal ook niet zoo lang meer op zie» l»teQ wachten. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10