[EID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 16 November 1939 Laatste oorlogsnieuws Laatste BerichtenRECHTZAKEN Binnenland Buitenland De Japansche actie in China Stadsnieuws Steekpartij met doodelijken afloop op een voetbalveld LAND- EN TUINBOUW CORRESPONDENTIE VRAGENRUBRIEK ^(IjN/TENIUIIRC^ DAGBLADRECLAME Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT Oiize telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 MA1KT fc. MRItUTIN^ BOTERNOTEERING. De commlssienoteerlng voor Neclcrland- Id'lie boter Is heden vastgesteld op f. 0.80 ■per kg. (onveranderd). de „rotterdam" naar amerika. Het uitsluitend derde klasse passagiers. De vraag naar passageruimte voor Ame- llika houdt nog immer aan, al komt deze ■thans van een andere categorie menschen ■dan onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog. Thans zijn het in hoofdzaak Duit- iche emigranten, die naar Amerika willen, maar die zooals te begrijpen is moeilijk Hn overtocht kunnen bekostigen. Vandaar |dan ook, dat in hoofdzaak naar derde klasse passage wordt gevraagd. In verband daar- Lede heeft de directie van de Holland Amerika lijn besloten, de „Rotterdam" uit sluitend voor derde klas passagiers te laten Lrer. Het schip is reeds zoo goed als vol- heboekt. [vergadering van den ministerraad I De raad van ministers is hedenmorgen het departement van algemeene zaken feeen geweest. NEDERLANDSCHE GELDINZAMELING TEN BEHOEVE VAN EVACUATIE. een oproep van den Nederlandschen sant, jhr. Loudon, heeft de Nederland- fchc kolonie te Parijs een bedrag van meer fsn 600.000 francs bijeengebracht tot hulp- etleening aan uit Noord-Oost Frankrijk ^evacueerde gezinnen. I Dc vlootafdeeling van hot Japansche kofdkwartier heeft vanochtend om kwart |»r twaalf in verband met de bij Pakhoi tsezette operaties medegedeeld, dat de Jipanneezen een eiland hebben bezet, welks um niet wordt bekend gemaakt. Het communiqué vermeldt: een Japan- tin militaire afdeeling geëscorteerd door piiogsschepen, heeft gistermiddag haar uis verlaten en denzelfden avond een fcicr eiland bezet. I De Japansche oorlogsschepen hebben de Hiding van de militaire afdeeling gedekt 'doi bombardeering van de Chlneesche fciütaire stellingen op het eiland. I De legerafdeeling van het hoofdkwartier lelt mede, dat de Japansche legerafdee- tien uren noodig had om over de woe- £?e zee een zeker eiland te bereiken, waar troepen aan land gingen, nadat de te- Imstand der Chineezen was gebroken. [Het communiqué verklaart, dat de lan- pjsoperaties bij Pakhoi gisteren omstreeks Vt middaguur vrijwel voltooid waren en lat de hoofdmacht der Japansche troepen Innen schotsafstand van zekere plaats fas genaderd. Volgens een telegram van T". leger te velde heeft een Japansche Jillitaire afdeeling gisteravond om acht Par een strategisch belangrijke stad in het f'iidelijk deel der provincie Kwantoeng THet. De naam van de stad wordt niet kthuld. GENERAAL VITTORIO VISCONTINI OVERLEDEN. Generaal Vittorio VLscontlni, de sous- pi van den generalen staf van het Ita- pnsche leger, is overleden. I'K-AMERIKAANSCHE OECONOMISCHE EN FINANCIEELE COMMISSIE. [De Pan-Amerikaansche oeconomische en «aneieele commissie heeft onder voorzit- fwhap van Summer Welles haar eerste [«nadering gehouden. Welles, Castro, de gezant van Salvador, P Boud, de ambassadeur van Panama, heb- R toespraken gehouden. Vit Guatemala wordt gemeld, dat aan ([commissie van deskundigen, welke thans ('Washington bijeen is, de oprichting wordt («bevolen van een centrale bankinstelling geheel Amerika. Deze zou voorname- Pjk lot taak moeben hebben credleten op Jr8tn termijn te verleenen. Een dergelijk panisme (zou het goederenverkeer tus- pen de Amerikaansche landen doen toe- Pmen. I bngezien de gedelegeerden ter confe- G? n'e' over de noodige volmachten be- f 'pen om te beslissen, zullen zij het bij «bevelingen moeten laten. ACADEMISCHE EXAMENS. [Geslaagd is voor het doctoraal examen ffiaansche taal- en letterkunde mej. E. wael (Oegstgeest). TEGEN VERDACHTE VIER JAAR GEVANGENISSTRAF GEËISCHT. Op Zaterdag 30 September werd te Sprang-Capelle ln de competitie van den Brabantsche Voetbalbond de voetbalwed strijd S.D.OSparta gespeeld, welke een tragisch einde heeft genomen. Tijdens den wedstrijd hadden reeds eenige Incidenten tusschen spelers van de beide teams plaats gevonden. Daarom had de scheidsrechter het noodig geoordeeld een der spelers naar de kleedkamer te zenden, waarna de wed strijd, die een zeer ruw karakter droeg, werd voortgezet. Toen even voor het einde tusschen de spelers wederom een vechtpar tij ontstond, staakte de scheidsrechter den wedstrijd. Op dit moment was Sparta aan de verliezende hand. Terwijl de spelers zich van het veld verwijderen, heeft een der S.D.O.-spelers, de 21-j. sjouwer H. G. uit Sprang-Capelle bij den uitgang van het voetbalveld den 23-jarigen gehuwden Spar- ta-speler C. Snijders uit Vrijhoeve-Capelle met een mes gestoken. De getroffen speler liep hevig gillend naar het voetbalveld te rug. Het mes was door de rechterborstkas tot in het hart en de longen gedrongen en de hevig bloedverlies zakte het slachtoffer na bij het doel dood neer. Terstond werd poli tie en een dokter gewaarschuwd. Medische hulp mocht toen reeds niet meer baten. De 21-jarige dader was inmiddels naar huis gevlucht, alwaar hij het mes achter een boomstronk in den tuin had verborgen. De politie kon daar den dader arrestee ren. Nadat hij aan de polltie-autoriteiten de plaats had aangewezen, waar hij het mes had neergeworpen, werd hij naar het gemeentehuis van Sprang-Capelle overge bracht. Hierbij had nog een dramatisch voorval plaats. Bij het gemeentehuls stond een talrijke menigte opgesteld en toen de dader daar arriveerde, maakte zich plotse ling uit de menigte een man los, die zich ln onweerstaanbare drift op den dader wilde werpen. Het was de vader van het slacht-1 offer, die echter door de politie werd tegen gehouden. Heden diende deze zaak voor de recht bank te 's-Hertogenbosch. De publieke be langstelling, vooral uit de Langstraat, was groot. Verd. beweerde zich van het geheele ge val niet veel meer te herinneren. Hij ver klaarde gedurende den wedstrijd zeer zenuwachtig te zijn geweest. Hij zeide, dat de verslagene hem ln het been had gekne pen en hem toen geslagen had. Ik zag Snijders op mij af komen en liep toen op hem toe. D president: „Had u een mes bij U?" Op deze vraag antwoordde verd. beves tigend. Hij zeide zich echter niet te herin neren. of hij het mes reeds open had ge maakt. toen hij Snijders tegemoet ging. De officier van justitie, mr. B. v. d. Burg, requisitoir nemend, was van meening, dat men in het algemeen de stelling kan hul digen, dat sport veredelt. Hier was echter een voetbalwedstrijd aanleiding geweest tot een ernstig misdrijf. De officier achtte niet bewezen, dat ver dachte zich aan moord heeft schuldig ge maakt en eischte ten aanzien van dit ge deelte van de ten laste legging vrijspraak. Wel achtte de officier bewezen, dat verd zich had schuldig gemaakt aan doodslag. Bij het opleggen van de straf zal rekening moeten worden gehouden met het feit. dat verdachte een menschenleven heeft ver nietigd en een gezin bestaande uit een weduwe met drie kinderen ln het ongeluk heeft gestort Daarom eischte de officier wegens doodslag een gevangenisstraf van vier jaar. Op 30 November a.s. zal de rechtbank uitspraak doen. even zooveel onbeheerd staande fietsen. De verdachte had lang geen blanco strafblad meer. reeds vijftien maal is hij veroordeeld, en daarin zag de Officier aan leiding tegen B. een jaar gevangenisstraf te eischen De rechtbank heeft thans besloten de uitspraak aan te houden voor het Inwinnen van een rapport. HAAGSCHE RECHTBANK. Winkeliers opgelicht. De 24-jarige mecanicien L. M. V„ thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, heeft te Leiden verschillende winkeliers opgelicht. Hij deed bestellingen, en kwam zonder betalen ln het bezit van horloges, klokjes en een barometer Verdachte is reeds viermaal veroordeeld en om deze reden had de Officier tegen V. een gevan genisstraf van anderhalf jaar geëlscht. De Redhtbarrk heeft vanmorgen uitspraak gedaan en verdrachite veroordeeld conform dezen eisch van den Officier. Diefstal rijwiclmerken. Zes rijwielbelastingmerken had de Duit- scher Th. B. te Wassenaar gestolen van HAAGSCH GERECHTSHOF. Kwestie over veifingkisten. Een koopman zou van de veillngvereeni- ging te Leiden kisten hebben verduisterd. Dat deed hij. door de kisten met uien naar Duitschland te sturen, terwijl zooals de president van het Gerechtshof thans op merkte de kisten alleen gebruikt moch ten worden om de producten naar de vei ling te brengen. De verdachte beriep zich op bijzondere omstandigheden in den export waardoor de kisten niet zoo snel terug kwamen. De president merkte op. dat ver dachte door den fustmeester reeds eenige malen was gewaarschuwd om de kisten terug te geven, en toen hij dat niet deed. had hij de schade moeten vergoeden: een bedrag van f. 57. De Proc. Generaal merkte op, dat ver dachte wel heel veel kan praten, maar de velling heeft meer aan daden, en de 275 kisten terug Want verdachte als koopman wist best. dat (hij de kisten zoo niet mocht gebruiken. De Proc. Generaal vorderde twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, welke straf ook de Politierechter had opgelegd; en vergoe ding van de schade. De verdediger betwijfelde of hier wel Ju- ridisoh van „toeëigenen" kon worden ge sproken en geen verduistering is gepleegd Voorts achtte pl. het onjuist, dat schade vergoeding was toegewezen, hetgeen bij civiele vordering had moeten geschieden, afgezien van de straf, omdat hier over macht geldt, daar zijn geld ln Duitschland moet blijven, terwijl ook de kisten thans niet hier ingevoerd mógen worden. NAGEKOMEN. Silver—Java—Pacific UJn AAGTEKERK. 14 Nov. v. Java te San Francisco. Java—New York Lijn TALISSE, 15 Nov. v. Java te New York. Holland—Amerika Lijn DINTELDIJK, ultr., pass. 16 Nov. Vlissingen van Antwerpen. J. N. te S. Uw opmerking inzake het thee lichtje is juist; wU veronderstellen derhalve.dat de uitdrukking figuurlijk bedoeld was. Een groot deel der door U genoemde ge ruchten is reeds officieel tegengesproken als be rustende op geen enkelen grond. Welige motieven tot bepaalde maatregelen geleid hebben, kan alleen de regeering mededeelen. Het is nu maar de vraag of zij dat in 's Lands belang noodig of wenschelijk oordeelt. Mej. A. de J. te K. Tot de opleiding tot Roode Kruis-helpster worden toegelaten Jneis jes. die minstens 18 jaar oud zijn. In het alge meen is lagere schoolopleiding voldoende. Een medische keuring is niet noodzakelijk; kosten zijn er niet aan verbonden. Men moet eenige weken (pijn. een maand) practisch in een zie kenhuis werken; wie dit niet gedurende heele dagen kan doen. kan voor halve dagen komen NIEUWE UITGAVEN. WH ontvingen uit Van Gorcum's Tooneel- fonds het geschriftje van C. P van As peren van der Velde ..Het Spelletje van blij zijn", een too- neclstukje in vier bedrijven voor 12- tot 15-jarige meisjes. TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen de September-aflevering van het maandschrift voor geschiedenis en kunst geschiedenis „Historia". Uit den inhoud noemen wij: „De Leeuw in de symboliek van het ver leden" door A. Hallema; „Tunis" dooi M. de Block; „Achttiende-eeuwsch toerisme' door S. H. A. M. Zoetmulder; „Feestelijkheden bij den resident van Patjitan in 1859", medegedeeld door mr. J. Baert. en van drs. E. L. Ferink „Twee Nederlandsche scheepsvlaggen in het ..Zeughaus" te Berlijn." oncentreer cp het krachtigst© reclame-middel Vtoi 1Ze stadgenoot, de heer Fr. J. van Jw},ls toegelaten als volontair ter ge- I "^«secretarie te Leidschendam. Lr ontvingen de gedrukte jaarversla- iaü vf van Gem- Commissie voor iWoni? «PPelijk Hulpbetoon, het Bouw- en Niiïu ?ezich' het Gas-, Elcctriciteits- en it jjp butiebedrij fzoomede uittreksels i i,.w /plagen van de commissie van toe- item* M.O, en van curatoren van het ^Wium. I DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend; Gisteren geen bijzondere gebeurtenissen". Het Fransche l^gerbericht van heden ochtend luidt: „In den loop van den nacht viel niets te vermelden". DUITSCH VLIEGTUIG OP ZEE NEERGEKOMEN. Een Duitsch vliegtuig, dat op 11 Novem ber boven Duinkerken heeft gevlogen, heeft daarbij ernstige beschadigingen opgeloopen als gevolg van de actie van de luchtdoel- artillerie. Volgens de „Grand Echo du Nord" is dit vliegtuig op zee neergekomen. Door de commissie van samenwerking De eerste bestuurder is verdronken, terwijl voor Bijzondere Nooden in de gemeente de drie andere inzittenden van het toestel werd een vergadering gehouden in het door een vrachtboot zouden zijn opgepikt Raadhuis, onder leiding van den voorzitter np RpcpRFK.vrrv mft df pooi qchf burgemeester A. Warnaar. Deze deed mede- DE BESPREKINGEN MET DE POOLSCHE Reeling van de hulp die was verleend, waar- VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb mijn stukje teelland geregeld gemest met ruigen mest of koemest. Nu heb ik veel knol ln de kool dit jaar. Wat hieraan te doen? M. v. d. L. te L. Antwoord: Mest nu het land met 30 kilo gebluschte kalk per 100 vlerk, meter grond en werk deze kalk onder. Pas een volgend jaar wisselbouw toe. d.w.z. teel de kool niet v/eer op dezelfde plaats. Kan dit niet anders teel dan gedurende een paar jaar geen kool. Mesten in het voorjaar met baggeraarde is ook uitstekend. Vraag Kunt U meedeelen hoe de plant heet waarvan een blad hierbij gaat en hoe ls de behandeling? Antwoord: Uw plant heet Adrianthum gracillinum; het is een zeer fijnbladige varen soort Houdt de plant koel. maar vorstvrij en ver van de kachel. Kan niet tegen droge lucht. Geef dagelijks een weinig water en zet den pot ééns per veertien dagen gedurende een kwartier in het water. Lucht het vertrek dagelijks. Dit ge was kan ook ln den zomer niet buiten staan. V raag: Hierbij sluit ik een blad in van mijn Clivia. Kunt U meedeelen wat de plant scheelt? Mevr. C. v. G. te S. Antwoord: De clivia heeft waarschijnlijk zieke wortels. Houdt de plant nu droog en ver wijder het aangetaste blad. Geef daarna versche. voedzame aarde en snijdt doode wortels weg. Geef gedurende den winter weinig water en houdt de plant koel. desnoods ongestookt. maar vorstvry. In het voorjaar zal de plant dan nieuwe wortels en bladeren maken. U geeft dan weer geregeld water. Vraag: Is paardenmest. in de weide bijeen gebracht en op een hoop bewaard gelijkwaardig aan stalmest? Ze is versch verzameld en zonder stroo of ander toevoegsel bewaard S. B. Antwoord: Neen. de bedoelde mest bevat n.l. niet de urine van het paard. De vloeibare uitwerpselen zijn door hun hooger stikstof ge halte meer voor de bemesting waard. Gemengd met den vasten mest krijgt men een meerwaardig mengsel. Toch is de bedoelde paardenmest wel voor bemesting geschikt. Vraag: Ben in het bezit van een Amaryllus- bol. De Plant heeft twee maal gebloeid. Hoe nu te handelen? H. B. te V. Antwoord Dit gewas heeft eigenlijk geen volkomen rusttijd zoodat U de bol niet uit de pot moet halen. Zet den bol in voedzame aarde vermengd met wat scherpzand en zet den bol voor de helft in de aarde. Zet den pot goed in het licht op een koele, vorstvrije plaats. Verwij der de oude wortels gedeeltelijk. Houdt de aarde matig vochtig. Zet den pot in Februari in de verwarmde kamer en geef meer water. Zoodra de bloemstengel zich laat zien kunt U wat bloe- menmest geven, in water opgelost. Vraag: Heb een stukje grasland, hetwelk geregeld onderste boven wordt gehaald door een mol. Heb reeds met klemmen getracht weg te vangen. Hoe te handelen? J. W. S. te L. Antwoord: Het vangen van mollen is niet gemakkelijk daarvoor behoort de noodige rou tine. Wanneer het dier ln Uw tuin vaak woelt kunt U eens achtgeven en zien wanneer de mol wroet. Met behulp van een schop kunt U het dier dan misschien uitgraven. Dit dient vlug te gebeuren maar wordt vaak door mollenvangers gedaan. Wegvangen is tenslotte de eenige ma nier om van de plaag verlost te worden. Vraag: Kunt. U meedeelen wat deze plant mankeert? Alle bladeren zijn als het bijgaande Mevr. C. G. te L Antwoord: Uw plant zal vermoedelijk ver pot moeten worden Gebruik hiervoor lichte aarde, welke U goed doet bij den bloemist te halen. Geef in den winter een koele, lichte plaats en geef dan weinig water. Vraag: Heb dezen zomer veel last gehad van koperworm in de aardappelen en in de andijvie. Kunt U een middel aan de hand doen om van dit ongedierte bevrijd te worden? N. de J. te K. a d. R. Antwoord: Dit ritnaald is moeilijk met technische middelen te bestrijden, omdat deze larve niet boven den grond komt. Het beste is den grond gedurende herfst en winter meerma len omwroeten, opdat de ritnaalden aan de op pervlakte komen en door vogels en kippen kun nen worden weggevangen. Hiermede niet te lang wachten want als het kouder wordt kruipt dit ongedierte naar diepere lagen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". sen lagen H.V.A.'s gedrukt in de markt. Er wft* ren slechts enkele stukken aan de markt doch de kooplust was ver te zoeken met het gevolg, dat de zeer geringe hoeveelheid materiaal, waarvoor plaatsing werd gezocht slechts van de hand kon worden gedaan ten koste van een koersopoffering van eenige procenten. De incourante soorten waren veronachtzaamd. Op de afdeeling der Industrieelen ontwikkelde zich eenig? bedrijvigheid in Aku's. Dit fonds gaf nu en dan openlijk een handel te aanschouwen en voor de markt was dit heden een gelukkige uitzondering. Er openbaarde zich eenige vraag, hetgeen gepaard ging met een kleine koersver- betering. Dc aanleidende oorzaak hiervoor moet klaarblijkelijk worden gezocht in de nawerking van vrij gunstige beschouwingen omtrent de positie dei aandeelen Aku en omtrent de be richten uit de kunstzijde-industrie, in het bij zonder in de Ver. Staten, welke gewag maken van bevredigende verhoudingen. De Philips- aandeelen waren onveranderd en onbewogen en hetzelfde kon worden gezegd van Unilevers. De tabaksmarkt was stil. In Scheepvaartfondsen was niets te doen. Zelfs Scheepvaart-Unies en Kon. Booten wa ren geheel veronachtzaamd en gaven geen open lijke blijken van aanwezigheid. Voor Rubber fondsen bestond een prijshoudende stemming. Op de verhooging van de uitvoerquota voor het eerste kwartaal van 1940 was men in breed en kring voorbereid, zoodat de mededeeling inzake het uitvoerpercentage van 80 vrijwel geen effect sorteerde. Amsterdam Rubbers waren prijshoudend, maar er ging bijna niets om. De Amerikaansche markt was zeer stil. Zelfs in de Staalaandeelen was het niet ge makkelijk on; zaken te doen. Het verloop van Wallstreet is onberekenbaar en werkt de animo voor de betrokken papieren niet in de hand. De koersen waren weinig veranderd, maar de lusteloosheid van de geheele markt deed zich ook hier gelden. Nederlandsche beleggingen hadden een weifelend voorkomen. De noteerin gen waren weinig gewijzigd. De obligatiën uit de jongere emissies waren aan den gedrukten kant. Integralen daarentegen konden zich ge makkelijk handhaven. Duitsche waarden waren gedrukt; Fransche fondsen onregelmatig. WISSELKOERSEN. HAZERSWOUDE. Commissie Bijzondere Nooden. MINISTERS. De of fideel e besprekingen, welke tjians te Londen worden gevoerd door de Brltsche regieerifig en generaal Sikorski hebben in hoofdzaak ten doel gehad de maatregelen op te rtellen met betrekking tot de vor ming van een nieuw leger, dat aan het Westelijk front zal strijden en dat ln zijn rijen tal van Poltn zal tellen, die in Enge land wonen. Er is daadbij ook sprake van Poolse he vluchtelingen. AMSTERDAM. 16 November. De laatste dagen blijft Wallstreet een voor zichtige houding aannemen. Het eergisteren in getreden lichte herstel werd niet zeer „over tuigend" geacht. De handel blijft van beperkte afmetingen. Dinsdag j.l. werden nog 780.000 aandeelen verhandeld; gisteren liep dit aantal terug tot het lage peil van slechts 630.000 stuks. In het bedrijfsleven der Ver. Staten zijn nog geen teekenen van inzinking te bespeuren. De afleveringen van de staalverwerkende indus trieën blijven nog steeds op een hoog niveau. De dringende vraag van de zijde der verbrui kers wijst er op, dat de voorraden beneden normaal zijn. Volgens een raming van ..Iron Rage" bedraagt, de staalproductie op het oogen- bllk 932f r van de capaciteit, tegen 93% een week geleden. Indien de prijzen voor het vol gende kwartaal niet verhoogd worden. dan wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat tal van orders, die anders voor 1 Januari a.s. zou den worden verstrekt, voorloopig nog worden aangehouden. Men is echter van meening. dat een dergelijke vertraging der bestellingen de staalproductie in December slechts weinig zal beïnvloeden. Het wordt dan ook waarschijnlijk geacht, dat deze zich in de buurt van 90 zal blijven bewegen. Bij de beoordeeling van den tegenwoordigen toestand ls het opmerkelijk, dat de meeningen der bedrijfsleiders in de Ver. Staten sterk uit een loopen. Geen twee opvattingen over de toekomst van den economischen toestand in Amerika, en evenmin over den duur van den huldigen oorlog zijn gelijk. Een belangrijke factor waai- men hoe langer hoe meer rekening mede moet houden is he; feit, dat, waar de industrieele bedrijvigheid ge paard gaat met het maken van hooger win sten. de vakvereenigingen zich hoe langer hoe meer beginnen te roeren. Daarbij is het gevaar aanwezig voor stakingen, gezien de gestegen levensbehoeften, en de omstandigheid, dat de vakvereenigingen zullen trachten haar positie verder te versterken Om echter den invloed der vakvereenigingen te beperken heeft een aantal groote maatschappijen nu reeds besloten tot loonsverhoogingen vrijwillig over te gaan. De middagbeurs Hoewel de handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs de laatste dagen reeds weinig te be- teekenen had. was de affaire heden nog verdei ingekrompen. Er was een bijna algeheel gebrek aan opdrachten en in sommige rubrieken stond de handel eenvoudig stil. Onder dergelijke om standigheden was van een bepaalde tendenz Londen 7.413/4 (7.42 Berlijn 75.55 (75.50)Parijs 4.20 3/4 (4.21); Brussel 30.90 (30.90); Zwitserland 42.32 (42.31); Kopen hagen 36.421/* (3€.42Vt); Stockholm 44.90 (44.90): Oslo 42.85 (42.85); New York 1.88 3/8 (1.88 3/8); Lire Bankpapier 6.75 (7.00). Prolongatie 2 3/4; Part. disconto 2; Dag geld 1 1/4. Registermarken 14 7/8; Handels Sperr- marken 5 3/4; Reismarken 421/*; Bankpa pier 25. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. (2 lijnen) uit bleek, dat in het afgeloopen jaar in 6 gevallen hulp was verleend, waardoor het „nan - - belang van de commissie bleek, voor hen die J af(aircu daBt hlei.pcn daar M een in nood verkeeren. Daar door de vele uit- Heling van de koersen leidde, gaf de markt, een gaven de kas ledig is, doet de commissie lusteloos voorkomen. Op de Pctroleum-afdceling een beroep op de ingezetenen om de hel- 1 waren Koninklijken gedrukt pende hand te bieden om dit mooie werk Voor buitenlandschc rekeningen ook van in stand te houden. Daartoe zal in de 'ocalc ^öde was eenig materiaal aan de markt weck van 2025 November een beroep op dc offervaardigheid worden gedaan, en door de commissie een collecte in de gemeente worden gehouden. LEIDEN. 15 November 1939. Witte kool 1.60- 2.40; Roode kool 24.20; Savoye kool 23.90; Groene kool 2.404.80; Boerenkool 14; Rapen 3.50—3.80; Prei 3.50—3.90; Kroten 1.40—2.70; Kroten, gekookt 37; Uien 0.803.30; Peen 1.604.70; Spruiten 5.5015; Andijvie 26; Sla 2—4; Nero 7—11.30: Druiven 10—18: Witloof 319; Spinazie 617; Tomaten A 216. B 2 20. C 2—12, CC 2—8. Alles per 100 k.g. Andijvie 1.101.40; Bloemkool 1.50—13.50; Salade 0.401.60; Knolselderie 24.30: per 100 stuks. Kroten 0.501.30; Pieterselie 1.101.70; Radijs 0.90—1.40; Selderie 0.60—2.10 per 100 bos. BOSKOOP, 15 Nov. Coöp. ver. „De Boskoop- sche Veiling". Rozen per bos: Ellen Poulsen 100^116 ct.; Butterfly 4665 ct.; Else Poulsen 32—36 ct.; Briarclif 38—55 ct.; Hadley 36—51 ct.; Edith Helen 6292 ct.; Ingar Ol&son 74 132 ct.; Pechtold 4664 ct.: Mevr. v. Straaten v. Nes 20 ct.; Rosa Mundi 6085 ct.; Golden Ophelia 35 ct.; Vierlanden 114 ct.; Rosalandia 44—58 ct.; Flor ex 70—94 ct.; Wendland 23—36 ct.; Steward 25 ct.; August Noack 3236 ct.; Gemengde rozen 2028 ct. Diversen per bos: Chrj'santhen gr.bloemig 5080 ct.: idem. klein- bloemig 2540 ct.; idem tros 1621 ct.; Clematis Mevr. Ie Coultre 150 ct.; idem Prins Hendrik 110 ct. GOUDA. 16 Nov. 1939. Veemarkt. Aange voerd totaal 578 stuks, waarvan 26 slachtvar- kens. Vette 3033 ct. p. pond, levend met 2% korting; 170 magere varkens 2540 per stuk, stug; 276 biggen 811. stug; Geldersche biggen 1114. stug; 64 runderen 130170. stug; 41 nuchtere kalveren 49. redelijk; 1 graskalf, redelijk; 20 bokken en geiten 25. redelijk. Algemeene markt. 296 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksm. 3233. 2e kwal. met rijksm. 2931. crisisaftrek 19.2 ct. Handel traag. 185 ponden Boter. Goeboter van 80 tot 85; Weiboter van 75 tot 80 per pond. Handel matig. 68.000 partijen eieren. Kipeieren van 5.506.p. 100 st. Eendeieren van 44.25 p. 100 st. Handel matig. Eierenveiling van Gouda. Aanvoer 95.500 Kip eieren. Prijzen: 56/70 56.50; Bruine 58 70 5.50- 6.60; Kleine eieren 4.254.95. Aanvoer 500 Een deneieren. Prijzen: f. 4. per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 Nov. Bloem kool I f. 5.30—11.10, idem II f. 2.80—4.90; bos- peen f. 3.107.70; waspeen 70—95 ct„ kroten 50 60 ct. per kist; roode kool f2.203.30: gele kool f. 2.202.90 per 100 KG.: groene kool f3.10 3.90; uien f 2.503.50; andijvie 2736 ct.. boe renkool 1019 ct. per kist van 6 KG. RIJNSBURG. 15 October. Groentenveiling - Aardappelen 6070 ct.; waschpeen 70—90 ct.: kroten 5060 ct.: uien 5060 ct.: bloemkool I f.610; idem II f.35; groene kool f.34.50; Roodekool f. 2.403.20; gele kool f. 2.202.80; bosteen f. 45.50. RIJNSBURG. 15 Oct. Bloemenveiling. Groote Chrysant hen: Emma 1214; Pulling 812; Speet 810; troschrysanthen: Goudvlinder 13 16; Phenix 8—10; Engelsch bruin 1216; Blanche par tout 1218; Frankfield 1215; Oc tober bruin 10—12; Choco 13—16; Haagsch wit ROELOF AR ENDS VEEN. 15 Nov. Aardbeien 19—22 ct. per doosje: druiven 14—16 ct. per KG.; bloemkool f.4—9; sla f. 0.30—3 per 100" tomaten A f. 1.15—2.30 B f. 1.45—2.75. C. f0.60 1.85. CC 2560 ct. pr 124 KG.; snijboonen f. 2.80; idem stek f. 1.40 per 10 KG. TER-AAR. 15 Nov. Centrale Veiling. Andijvie 12—28 ct.: boerekool 19 ct. per kist; snijboonen f. 2.65 per 10 KG.; druiven 26 ct. per KG waschpeen f. 3.50: uien f. 0.90—2.50; spruit.kooï f-f415.30: witte kool f. 2.50; savoye kool f.2 70: groene savoye f. 3—3.50 per 100 KG.: kroten f. 1.50: peen f. 2.20—2.90: selderie f.2 per 100 bos; bloemkool 14—5 ct. per stuk: tomaten A in verband waarmede de koers bij dc opening f 1n^n ongeveer een vijftal punten beneden het vorige I slot kwam te liggen. Na kleine schommelingen VOORSCHOTEN. 15 Nov. 1939 Veiling VPV konden dc noteeringen onder beurstijd onge- Kippeneieren f. 5.50; Kuikeneieren f 4 30—4 80* veer gehandhaafd blijven. Van de Suikerfond-1 Eendeneieren f. 4.20 per 100.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3