LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 16 November 1939 Antiek Recht in het Nabije Oosten Overzicht Voordrachten van vier Leidsche Hoogleeraren Vredesinitiatief vooreerst afgedaan In ieder middenlicht 'Uunit&ul 150 dekalumen! Aan dit onderwerp waren vier lezingen gewijd, welke op Dinsdag- en Woensdag avond te Leiden en Amsterdam door 4 Leid sche hoogleeraren werden gehouden. In Leiden geschiedde dit tijdens een ont vangst der Stichting voor Oud-Semietische, Hellenistische en Joodsche Rechtsgeschie denis in het Snouck Hurgronje-huis, waar bij.aan den aanvang prof. j'hr. W. J. M. van Eysinga en aan het einde de rector-magnl- ficus der Leidsche Universiteit, prof. F. Muller het woord voerden. De bijeenkomst in Amsterdam vond plaats onder auspiciën der Allard Pierson-Stichting. afd. Oude Ge schiedenis in de aula der Gem Universiteit en werd geleid door prof D. Cohen Aan de verschillende lezingen ontleenen wij het volgende: Voordracht van prof. Böhl. Prof. F. M. Th. Böhl sprak over ,,De oudste toestanden in de alluviale vlakte van Euphraat en Tigris". De massa van publieke en particuliere oorkonden reeds uit de oudste tijden der Beneden-Mesopo- tamische beschaving, de fijnheid en be knoptheid der rechtstaal en der juridische terminologie kan niet nalaten een diepen indruk te maken op ieder, wien er een kijk op vergund is. De oudste communis tische Sumerische maatschappij uit de eer ste helft van het derde millennium voor het begin van onze jaartelling is binnen weinige eeuwen den weg gegaan naar het meest consequente absolutisme Het begin was de .Gemeiniwirtschaft", trouwens theo- krattsch getint in den zin van Tempelwirt- söhaft". en het einde was de beambten- staat en de koningsvergodingde apo theose van den aardschen koning als den eigenlijken eigenaar van alle roerende en onroerende goederen. Hiertegenover heeft de Wet van koning Hammurabi de beteeke- nis van een reformatie. Niet slechts een nieuwe godsvereering, die van Marduk. maar ook een nieuwe stand komt haar voren: de Stand der vrije boeren en der burgers, die zelf over hun bezit mochten beschikken. En srtraks leidt het binnen dringende kapitalisme.de ..Geldwirtschaft". tot nieuwe complicaties. Met enkele groote lijnen kunnen wij, ondanks de massa der gegevens, deze ontwikkeling overzien en hare wetten bepalen. Voordracht van prof. van Groningen. Prof. B. A. van Groningen koos als onder werp „Oost en West in de Oudheid" en zeide onder meer: Het volk. dat in de Oudheid den cultureelen band tusschen Oost en West heeft gelegd, is het volk der Grieken ge weest. Aard en ligging van zijn land eener zij ds. beweeglijkheid en expansiezucht an derzijds hebben hiertoe aanleiding gegeven. Men kan dat Grieksche volk niet dan in paradoxalen. antithetisch gestelden vorm kenschetsen. Zoo kan men weliswaar con- stateeren. dat het eigen cultuurwaarde heeft uitgedragen, maar even waar is het, dat het geheel open heeft gestaan voor in vloeden van huiten, met name van het Oosten. Het vreemde assimileert het even wel zoo, dat het eigen bezit wordt. Het ruimste contact met het Oosten heeft Griekenland uiteraard gekregen, dank zij het optreden van Alexander den Groote. Die samengestelde cultuur te bestudeeren is een schoone taak. want 'net zgn. Hellenistische Griekenland maakt het eerst recht moge lijk. dat men van een Surasische oudheid kan spreken en dat de rechtsgeschiedenis van het Nabije Oosten geen zinledige voor stelling is. Voordracht van prof. van Oven. Prof. J. C. van Oven sluit zich aan bij de vorige voordracht door te spreken over ..Romeinsch en West-Euroj>eesch recht". Waren de Grieken bemiddelaars tusschen Oost en West, bij de Romeinen komt men. op juridisch gebied althans, met een zuiver Westelijk volk in aanraking. Anders dan hun kunst, literatuur en philosophic, vindt hun recht zijn wortels niet in Griekenland. Het is een geheel zelfstandige Romeinsche schepping en alle vreemde invloeden zijn door de Romeinen in hun eigen systeem ingekapseld. Van dit systeem hebben zij de grondslagen in zeer vroege tijden gelegd en zij hebben dit ontwikkeld gedurende een periode van vele eeuwen. Zij zijn daartoe in staat geweest, dank zij het bestaan van een eigen kaste van juristen in Rome. die de rechtswetenschap hebben geschapen en aldus de voorvaderen geworden zijn van den modernen West-Europeeschen jurist. Vandaar, dat deze in zijn opleiding een ruime plaats aan Romeinsch recht inge ruimd vindt. Naast Romeinsch recht echter hebben in de Oudheid steeds andere rechtsstelsels bestaan, en aan de studie dezer niet-Romeinsehe rechtsstelsels werd tot voor kort nog slechts weinig aandacht besteed. Het was om deze leemte in ons onderwijs aan te vullen, dat de Stichting, welke deze bijeenkomst organiseerde, werd opgericht en waarom zij een bijzonderen leerstoel in het leven riep. Daar waar aan onze Universiteiten in het bijzonder aan de Leidsche een krachtige beoefening bestaat van niet-Europeesch recht, in ver band met de opleiding der Ned Indische juristen, werd het als een gebrek gevoeld, dat het niet-Romeinsche recht der Oudheid niet werd beoefend. Het doel is derhalve vooreerst zuiver van wetenschappelijken aard en vervolgens is het: verruiming van den blik der juridische studenten. Voordracht van prof. David. De laatste spreker, prof. M. David ves tigde de aandacht er op. dat wij in het bijzonder in twee landen, nl. in Egypte en Palestina, den cultureelen band tusschen Oost en West kunnen aantoonen. Sinds deze landen van het einde der 4de eeuw v. Chr. af deel uitmaakten van Grieksch-Hel- lenistische rijken, brak zich in beide de Grieksche omgangstaal, de zgn. „koiné" baan, die ook gedurende den Romeinschen tijd in zwang bleef. Maar het zou ver keerd zijn te veronderstellen, dat daarmede ook de Grieksche beschaving een volledige overwinning had behaald. Dus is het nood zakelijk bij ieder verschijnsel van het cul- tureele en dus ook van het rechtsleven na te gaan, in hoeverre het is terug te brengen tot den eenen of anderen cultuurkring. Dat dit dikwijls mogelijk is. wordt toegelicht aan de hand van de parabel van den ver loren zoon in het Evangelie van Lucas. Dat hier de jongste zoon reeds bij het leven van den vader aanspraak vermocht te maken op een deel van het vaderlijk vermogen, kon niet gebaseerd zijn geweest op opvat tingen van het Romeinsche recht, maar ook niet op die van het toenmaals vigee- rende Israëiietische recht. Daarentegen is dit in overeenstemming met Grieksche ge woonten, volgens welke de uitkeering van het kindsdeel juist als het natuurlijk ge volg van het verlaten van het ouderlijk huis werd beschouwd. Inderdaad schijnt dit re sultaat, zooals de spreker aan het einde van zijn lezing aantoonde, in de voorstelling te passen, die wij ons kunnen vormen van het Evangelie van Lucas, dit zou nl. zijn gere digeerd door een Hellenist en niet door een Israëliet, die hetzij zelf. hetzij wat even- tueele voorgangers van hem betreft, bijzon der vertrouwd schijnt te zijn geweest met de Grieksche taal en cultuur. R.-K. LAND. EN TUINBOUWBOND. Districtsvergadering te Leiden. Gisteren vergaderde de Kring Leiden van den L.T.B. in hotel „den Burcht" on der voorzitterschap van den algemeen voorzitter van den Land- en Tuinbouw- bond. den heer G. W. Kampschöer. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat deze vergadering was bijeengeroepen om uit de vergadering te vernemen wat ten opzichte van de vakbelangen wordt gewenscht. om daardoor het hoofdbestuur in de gelegenheid te stellen, zijn houding te bepalen. In de ochtendvergadering werden aller eerst de ingediende voorstellen voor den akkerbouw en veehouderij in behandeling genomen. Naar aanleiding van voorstellen van de afdeelingen Leimuiden, Sassenheim en Ze venhoven, gingen uit de vergadering stem men op. dat reeds pogingen werden ge daan om de pachten verhoogd te krijgen en den rentestandaard op te voeren, waar op door den voorzitter werd geantwoord, dat door liet hoofdbestuur alles wordt ge daan om de vaste lasten zoo laag mogelijk te houden. Met klem werd door meerdere afgevaar digden aangedrongen op de instelling van een vastelastencommissie, ook voor de vee houderij. Op het voorstel van de afd Langeraar ten opzichte van de landbouwverloven voor gemobiliseerden, zeide de voorzitter, dat advies van den burgemeester moet wordeu gevraagd. Op de voorstellen van Gouda en Leimui den ten opzichte van verruiming der en verhooging van de toewijzing van kal ver- schetsen of zoo mogelijk algeheele ophef fing van de kalverenteeltbeperklng, deelde de voorzitter mede, dat moet worden afge wacht welke gezichtspunten de veevoeder- distributie en maatregelen voor den ex port brengen. Een aandringen op het op heffen van de teeltbeperking, had enkele voor- en tegenstanders, waarop de secreta ris van den bond zeide, dat de organisaties daaromtrent den minister niet durven ad- viseeren. Ook de voorzitter van de afd. vee houderij, schetste de lastige positie, waar in het bestuur zich geplaatst ziet. Over de veevoedervoorstellen werd lang gediscussieerd. Vooral over het feit dat kaasboeren werden achtergesteld 'Dij de consumptiemelkers, vooral in den winter tijd. De voorzitter van de afd. veehouderij zeide hierop, dat een evenredige verhoo ging van den voedernorm voor de kaas boeren wel verwacht kan worden. Spr. kan er mede accoord gaan. dat de minister de graanvoorraden in beslag heeft doen ne men, daar de kleine veehouders anders hooger prijzen voor het graan zouden moe ten betalen dan zij die coöperatief inkoch ten. Naar aanleiding van een voorstel van de afd. Oud-Ade werd erop aangedrongen dat de veehouder-zuivel-bereider meer veevoeder krijgt toegewezen, zonder dat zulks nadeel behoeft te berokkenen aan de consumptiemelkers. Met de voorstellen tot verhooging van de kaastoeslag kon de vergadering alsmede het bestuur zich vereenigen. De voorstellen len opzichte van hooivordering gaven veel stof tot besprekingen. Van dien last kan men afkomen, aldus de heer Van der Wei den door van de akkerbouwers onge- dorschte haver te vorderen en deze voor het leger te doen hakselen. Het product is volgens landbouwkundigen een voedsel, waarmede men goed kan volstaan. Op het voorstel van Noorden, waarin ad- haesiebetuiging van het bestuur gevraagd wordt op een telegrafisch verzoek van den Bond van Kaashandelaren om aan de boe ren in het weidebedrijf voor geleden vorst- schade een schadeloosstelling te verleenen, kon het bestuur weinig resultaat verwach ten, omdat voor dergelijke gevallen, als van geen rampen sprake is, moeilijk scha devergoeding kan worden geëischt. Nog gingen vele stemmen op om tot ver hooging van den melkprijs voor den vee houder aan te dringen Het bestuur achtte liet beter dit uit te stellen tot het voor jaar Volgens den heer v. d. Weiden is een meer rationeele melkdistributie, b.v. wljk- verdeeling, noodzakelijk. De onkosten van den handel moeten omlaag, waardoor de winst voor de boeren op juister peil kan worden gebracht. Na eenlge discussie over dit punt, werd deze ochtendveragdering gesloten. De middagvergadering was gewijd aan de bespreking der belangen van sierteelt en tuinbouw. De afdeeling Sassenheim be pleitte een verhooging of verdubbeling van de geldende minimumprijzen voor de bloembollen, daar de bloembolbedrijven nu met 50 zijn ingekrompen en de kosten zooals hypotheek op gebouwen en lande rijen hetzelfde zullen blijven en de prijs stijging van gereedschappen en levenson derhoud zich nu reeds doen gelden. De 2730 (Inger. Med.ï voorzitter, de heer Th. van Rijn uit LisSe, zegde toe dat het bestuur in deze richting stappen zal doen. De afgevaardigde van de afdeeling Lisse merkte hierbij op, dat het areaal, door de regeering op 50"/» gesteld, wel eens te kort zou kunnen blijken te zijn; immers de oorlog zou volgend jaar afgeloopen kunnen zijn en als er dan b.v. een vraag is naar 65"/o en men beschikt slechts over 50"'o, dan zal dit een ramp voor de streek beteekenen. Spr. wees er voorts op. dat de door de regeering in het vooruitzicht gestelde steun van 3 millioen voor de bloembollenbedrïjven. niet voldoen de is om de Bloembollenstreek van een totalen ondergang te redden. Ook de voor zitter was van meening, dat de 3 millioen gulden steun niet toereikend zal zijn. Ook de noodtoestand in de Venen kwam tijdens deze vergadering ter sprake. De heer De Jong uit Roelofarendsveen bepleit te in een uitvoirig betoog periode-steun door de regeering. De richtprijs had dan naar dien periode- steun geregeld moeten worden. Spr. juicht het toe, dat te Roelofarendsveen thans een tuinbouwschool zal worden gevestigd, doch het is verkeerd als men het voor gaat stellen als: het jonge geslacht zal zich wel redden, want zij gaat het vak leeren. De heer De Jong drong voorts aan op het zit ting nemen van een vertegenwoordiger uit de Veenstreek in de tuinbon weent, rale. De overige minder belangrijke voorstel len werden beantwoord volgens de door het bestuur uitgebrachte prae-adviezen, waarbij soms wel eenige discussie ontstond, doch toch niet tot verder of een ander resultaat leidde. Het Duitsche antwoord op het vredes initiatief van onze Koningin en Koning Leopold is thans ook bekend. Hoewel daar omtrent reeds weinig illusies meer waren te maken, gelet op de door Frankrijk en Engeland in ruwe lijn gestelde oorlogs doelen, valt dit in zeker opzicht nog tegen, doordat de Duitsche regeering het aanbod van goede diensten als afgedaan zegt te beschouwen. Negatief was het antwoord verwacht, maar niet zoo positief negatief! Blijkbaar heeft men van Duitsche zijde geoordeeld ieder antwoord, dat als een be wijs van zwakte ook maar zou kunnen worden uitgelegd, te moeten vermijden. In gaan op de Engelsch-Fransche suggesties was onmogelijk, welnu dan maar finaal af gewezen. Natuurlijk wordt van Duitsche zijde deze afwijzing geheel geweten aan de houding der Westersche democratieën Dit wordt nog eens nader uiteengezet in de .Berliner Boersen Zeitung". Dit blad schrijft o.a.: dat Engeland wel is waar nog dezer da gen verklaard heeft in dezen oorlog geen territoriale ambities te hebben, doch dat deze bewering even onwaar is als die, dat Engeland in opdracht van Europa voor een betere ordening vecht. De afscheiding van Oostenrijk, de restauratie van Tsjecho- Slowakije en Polen dienen, zooals voor zich zelf spreekt, de territoriale ambities van Engeland en Frankrijk. Zij beteekenen slechts een andere vogm van bevrediging dezer ambities. Aangezien er geen Duitsche koloniën zijn, waaraan men zich kan ver rijken, bevredigt men zijn territoriale wen- schen, doordat men uitgaat op de vernie tiging der Duitsche eenheid en de eigen i vrienden als vijanden van Duitschland met Duitschen bodem begiftigt. Wanneer i Duitschland nog geen oorlogsdoel zou heb ben gehad, waarvoor het zich met goed en bloed en het geheele fanatisme van het Duitsche wezen heeft ingezet, dan zou alleen reeds het woord Oostenrijk voldoen de zijn geweest om het te doen opschrik ken uit iedere goedgeloovigheld en naar de wapenen te doen ijlen. Wij zullen deze Metternichs van de 20ste eeuw. die in een twintigjarig knoeiwerk den vrede van Europa hebben geruïneerd en die nu ge- looven zich met geestloos geweld te kun nen verzetten tegen het vernieuwings proces van Europa, niet toestaan zich voor den tweeden keer te bezondigen aan het jonge leven van Duitschland en Europa. Daarentegen stelt het Fransche Havas- bureau het volgende: Het antwoord van Duitschland op het bemiddelingsvoorstel van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina is een nieuw voorbeeld van de gebruikelijke manier van Duitschland om de verantwoordelijkheid van den oorlog op Frankrijk en Engeland af te schuiven. Men heeft niet vergeten, NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Vergadering en filmvertooning. De goed bezochte vergadering van de af deeling Leiden der N.R.V., welke gisteravond werd gehouden in een der bovenzalen van café „In den Vergulden Turk", werd ge opend door den voorzitter, den heer Van der Horst, die na een korte inleiding den twee den secretaris, den heer Vlieland, verzocht de notulen te lezen en vervolgens den eer sten secretaris, den heer Geytenbeek. in de gelegenheid stelde de ingekomen stukken voor te lezen. Hierbij was een mededeeling van het hoofdbestuur dat het in de bedoe ling ligt in Januari overal „Nederland"- avonden te organlseeren, in verband waar mede den afdeelingen verzocht werd haar speciale wenschen bekend te maken ten aanzien van de provincie, welke zij gaarne speciaal belicht wenschen te zien en aan het hoofdbestuur opgave te verstrekken van bijzonderheden betreffende de eigen streek. Op voorstel van den heer Van der Horst werd besloten voor Leiden een Zeeland avond aan te vragen, zulks omdat Zeeland voor velen nog een gesloten boek is en bovendien omdat men bij een uitstapje naar die provincie in de gelegenheid is er nog een reisje naar België aan vast te knoopen. Naar aanleiding van verdere ingekomen brieven werd goedgevonden dat besprekin gen zullen worden gevoerd over het houden van een „Amsterdam-avond" door Nono en over een lezing over de Nieuwkoopsche plassen. De voorzitter zette hierna uiteen met welke groote moeilijkheden de N.R.V. in deze tijden te kampen heeft en wekte de leden dringend op juist in dezen tijd de vereeni- ging trouw te blijven. Trouwens: er wordt overwogen om een speciale ballotage in te stellen voor diegenen, die thans zouden be- dat de eerste ontvangst van het edelmo* dlge aanbod uit Den Haag te Berlijn on gunstig was. Men verweet, dat dit aanbod te laat kwam. Men beschuldigde België en Nederland in de kaart van de geallieerden te spelen, maar een "officieel antwoord bleef achterwege. Intusschen wachtte men af. Nu zijn het Frankrijk en Engeland, die beschuldigd worden het succes van het initiatief der beide neutrale staatshoofden onmogelijk te hebben gemaakt. Deze tac tiek ontgaat niemand. Juist de draling, welke Duitschland met het geven van een antwoord heeft getoond, töont dat het maar één zorg had, n.l. deze vredelievende daad te eigen bate aan te wenden. Men zal alleen onthouden, dat Duitschland neen heeft geantwoord. Beteekent de gang van zaken nu echter, dat voortaan iedere poging den vrede te herstellen als afgedaan moet worden be schouwd? Die conclusie zou te ver gaan. Wellicht zullen andere tijden komen en het is in dit verband, dat wij zien, hoe Nederland en België de situatie zullen gaan bezien. Voorloopig zal de strijd worden voort gezet! En wederom wijzen reeds de ge ruchten, dat van Duitsche zijde een aanval zal worden ingezet Hoezeer Italië zich nog ter zijde houdt, is opnieuw bewezen uit de woorden van Mussolini. Rome wil zich In geen enkel op zicht binden, voor en aleer het zelf zijn tijd gekomen acht. De correspondent van de /Daily Herald" te Istanboel meldt: Roemenië heeft een nieuwen, belang rijken stap gedaan door Turkije voor te stellen een onmiddellijke bijeenkomst van den Balkanbond te houden en Italië, Hon garije en Bulgarije uit te noodigen zich bij de Balkan-entente aan te sluiten in een poging tot vorming van een vredesfront van den Balkan. De Turken overwegen het voorstel. Op het oogenbiik zijn zij reeds bezig met het denkbeeld om alle zeven mogendheden er toe te brengen haar troepensterkten aan elkanders grenzen tot normale vredes- sterkte te verminderen. Hetzelfde Engelsche Wad meldt voorts nog: „Sovjet-Rusland stelt Turkije voor de onderhandelingen, die eenige weken gele den werden afgebroken, te hervatten. De Sovjet-ambassadeur, Terentsjef, heeft de Turksche regeering gevraagd, of zij er in zou toestemmen weer bij het begin te be ginnen. Hij gaf te kennen, dat Rusland bereid zou kunnen zijn een RussLsch-Turksoh pact te onderteekenen in den eerst voorgestel den vorm, wanneer Turkije nog bereid was de „reserves" te maken betreffende het Engelsch-Fransch-Turksche pact, waarom Molotof gevraagd heeft. Indertijd hebben Frankrijk en Engeland toegestemd in deze reserves. De onderhandelingen werden slechts afgebroken, omdat Rusland vast hield aan zekere andere wijzigingen, die Turkije niet kon aanvaarden. De Turksche regeering zou eerst Londen en Parijs wil len raadplegen". Wat hiervan allemaal Juist zal blijken te zijn? danken en later in normale tijden weer zouden willen toetreden! Na afloop van deze beknopte en vlot af gewerkte vergadering (de eigenlijke jaar vergadering wordt altijd in het voorjaar ge houden) heeft het bestuurslid, de heer Van der Starre, een film vertoond, welke door hem is opgenomen tijdens een N.R.V.-rets naar Yougoslavië en Griekenland, alsmede een filmpje van het eigen land. Dit laatste gaf goed geslaagde beelden van Leiden en omgeving, van de Kagerplassen, Amsterdam en Schiphol, van Giethoorn. Havelte, Paters- wolde. enz., terwijl de ander een belang wekkende inpressie bood van de bootreis welke den afgeloopen zomer met een gezel schap van 400 personen werd gemaakt aan boord van een uitstekend ingericht schip van den Yougoslavischen Lloyd, De zeereis begon en eindigde in Venetië en ging aan vankelijk langs de kust van Yougoslavië naar Split, het vroegere Spalato. welke stad feitelijk is gebouwd in een ontzaglijk groot paleis, waarvan men overal nog de over blijfselen ontdekt. Verder ging het naar de blauwe baai van Kotar, die tot het einde toe werd doorvaren en in zeker opzicht met een der Noorsche Fjorden kan worden ver geleken. Langs de kust van het juist door Italië veroverde Albanië voer men. langs Griekenland en naar de drie eilanden San Torino, Rhodos en Patmos. waar natuurlijk een bezoek werd gebracht aan den Acropolis, wat voor velen het glanspunt van de reis kon worden genoemd. Op volgende dagen bezichtigde men het sprookjeseiland Korfoe om tenslotte naar het Noorden terug te kee- ren, Dubrovnik te bezoeken en in Venetië de bootreis te beëindigen. Van deze 16-daagsche reis had de heer Van der Starre een uitgebreide film gemaakt welke zoowel uit reis- als uit cineastisch oogpunt een succes mocht worden genoemd, zoodat de heer Van der Horst hem terecht lof toezwaaide in zijn sluitingswoord. STICHTING „HET LEIDSCHE BROKKENHUIS". De jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in ,.'t Schuttershof" haar algemeene vergadering. De Voorzitter de heer F. M. Sobels gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van het afgeloopen jaar, waarna de notulen ge lezen en vastgesteld werden. Aan het jaarverslag 1938/39 van de secre taresse. mevr. S Koert-Bouwman is het volgende ontleend Er heerscht in het Brokkenhuis nog steeds een groote bedrijvigheid. Handen ko men we te kort; niet alleen bij het sorteeren en repareeren der Ingekomen goederen, doch ook op de verkoopmiddagen hebben de dames de handen vol. In totaal werden 2485 personen geholpen. In de bestuurssamenstelling kwam veran dering door aftreden van Mej. de Vries. Als haar opvolgster werd Mej. Riphaagen door de Gem. Commissie voor Maatsch. Hulpbe toon aangewezen. Nog steeds is er gebrek aan dames-naai sters zoowel op de Donderdag- als op de Vrijdagmiddagen. De Dinsdagmiddagverkoopingen zijn ge regeld druk bezocht en er is veel verkocht op steunkaarten. Op de algemeene vergadering van de Landelijke Federatie van Brokkenhulzen, te Utrecht gehouden, werd het Leidsche Brok kenhuis vertegenwoordigd door twee be stuursleden. De rekening en verantwoording over het dienstjaar 1938/39 werd door de kascom- mlssie bestaande uit de heeren Herfst en Thors nagezien en in orde bevonden. De begrooting 1938/39 werd na toelichting door den penningmeester, aangenomen. In plaats van de aftredende bestuursle den: de heer Sobels en mevr. Koert werden gekozen: Mevr. G. Douma—Herberts en Mevr. F. LemGunning. De heer B. van Kleef werd opnieuw ge kozen. KON NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Derde winterbijeenkomst. Te ruim half acht opende gisteravond d« heer Johs. Jonker, de derde Winterbijeen komst van de afd. Leiden. Spr. riep den velen aanwezigen een hartelijk welkom toe en in het bizonder den heer T. van Egmond, die zich bereid verklaard had een causerie te houden van een groot aantal kleurenfoto's, Alvorens hiertoe over te gaan, werden de notulen der voorgaande vergadering voor gelezen en ongewijzigd gearresteerd Na ballotage van nieuwe leden deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur van plan is een prijsvraag uit te schrijven over een of ander tuinbouwonderwerp, met dien ver stande, dat de prijswlnner zijn ontwerp op een der eerstvolgende vergaderingen moet behandelen. Betreffende den speclaal- cursus in fruitteelt deelde spr. mede, dat het een teleurstelling was. dat het aantal lesuren door het Rijkstoezicht tot op de helft verminderd was. Hierover werd nog al breedvoerig gediscussieerd. Vervolgens bracht de heer Jonker een zakelijk verslag uit over het verhandelde op de Algemeene Vergadering te Amsterdam. Hierna verkreeg de heer T. van Egmond het woord, die zoowel voor als na de pauze een zeer aandachtig gehoor had voor zijn uitvoerige causerie, terwijl de bijzonder mooie kleurenfoto's ieders bewondering af dwongen. Het was een schitterende collectie amateurswerk, dat op voorbeeldige wijze werd toegelicht. Een vaas met mooie troschrysanthen van den heer J. H. Smit werd door de Jury met 10 punten bekroond. Na de rondvraag sprak de voorzitter woorden van dank aan den heer van Ee- mond, hetgeen met een hartelijk, langdurig applaus werd onderstreept en waarna slui ting volgde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen P. van Rijn, Commandeurspad 20, Kat wijk, handel in bloembollen en planten. Uit tredend Eigenaar: P. van Rijn, Katwijk, dd. 13 Nov. 1939. Wijziging handelsnaam in: 0. J. van Rijn. Nieuwe Eigenaar: G. J. val[ Rijn, Voorschoten Dc zaak is verplaats' naar Papelaan 102, Voorschoten Naamlooze Vennootschap Veekoeken^" briek „De Leerhoeve". Hooftstraat Alphen a. d. Rijn. Nieuw bestuurslid: W-vaB der Marei, Hlllegom, 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2