Finsche delegatie te Helsinki terug WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939 No, 24431 De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang Voortzetting der besprekingen De oorlog in de lucht De blokkade Reynaud te Londen In Engeland In Duitschland Verspreide berichten Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummer* voor Directie en AdminUtratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Pottcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztfnf Franco per post f. 2:35 per 3 maanden f.3.35 per week Lt. OM per 3 maanden portokosten, (voor binnenland f. 0 80 per 3 ermdj De Finsche delegatie is vanochtend uit Moskou te Helsinki aangekomen. Tanner heeft in een interview, dat hij aan de grens heeft toegestaan, ge zegd, dat de onderhandelingen op vriendschappelijke wijze zijn gevoerd. Hij voegde hier aan toe, dat er geen bedreigingen en geen ultimata waren en dat de besprekingen niet waren af gebroken. De meeningen van beide delegaties zijn onder oogen gezien en het was volgens Tanner thans noodig een aanvaard bare basis te vinden voor de voortzet ting der onderhandelingen. De delegatie werd gedurende het ge- beele bezoek met hoffelijkheid behan deld en Stalin had op het Kremlin Fin land „geluk" gewenscht. Tanner zeide, dat de gedelegeerden voor hun vertrek uit Moskou Molotof er van In kennis hebben gesteld, dat zij gingen vertrekken. Zij ontvingen van Molotof een antwoord, waarin deze uitdrukking gaf aan zijn oprechte hoop, dat spoedig een over eenkomst zal worden bereikt. Tenslotte heeft Tanner nog gezegd, dat slechts weinig landen een nationale schuld hebben, welke neerkomt op minder dan veertig gulden per hoofd van de bevolking. De Finsche bladen bereiden het volk er voor, dat het zich beperkingen en of fers zal moeten opleggen, die, te oordeelen naar de gebeurtenissen van de vorige week met opgewektheid gedragen zullen worden. Men verklaart, dat Finsch gebied nooit onder controle van een vreemden staat ge plaatst zal worden. De pers verwacht langdurige besprekin gen met Moskou, hetzij door gedelegeerden, hetzij langs den gewonen diplomatieken zeg, en verklart, dat gedurende die on derhandelingen ,.de moreeie steun der we reld van onschatbare beteekenis" zal zijn. Sedert het begin van de crisis is aan vrij willige bijdragen voor de defensie en de steunorganisaties een bedrag van 73 milli- oen mark ontvangen. De giften zijn gestort door alle lagen der bevolking. In het Westen blijft de actie op hetzelfde niveau. Leek het vorige week, alsof de strijd iets feller werd, Parijs meldt thans: Het front van Moezel tot Rijn heeft thans weer zijn gebruikelijk uiterlijk, natuurlijk tot het volgende alarm. Een Duitsche aan val kan steeds onverwachts worden ont ketend door de Duitsche bevelvoering, die alle voorwaarden voor een onmiddellijke actie gereed heeft. Het is zelfs zeer goed mogelijk, dat een eventueel offensief ont ketend wordt zonder te zijn voorafgegaan door patrouilles of liever door een abnor male toeneming van bedrijvigheid der ver- kennlng-afdeelingen. De ligging der voornaamste stellingen der tegenstanders, vaak slechts op 1 of 2 kilometers van elkaar, eischt een voort durende bewaking van het niemandsland. Dag en nacht worden van beide kanten talrijke groepen uitgezonden, die voorzich tig het terrein verkennen. Soms stuiten twee groepen op elkaar. Meestal staan zij 2oo plotseling tegenover elkaar, dat geen gebruik kan worden gemaakt van de auto matische wapens, zoodat zij hun toevlucht moeten nemen tot handgranaten of pisto- Ien- Deze incidenten komen dagelijks voor fan het geheelc front. Wet generaal Pigeaud is de eerste Fran sche generaal in dezen oorlog gesneuveld. Aan het hoofd van zijn divisie had hij het Vepl genoemde Bosch van Warndt geno- ®en. Een maand lang stond hij in den strijd van onophoudelijke overvallen, zon- om zoo te zeggen te slapen, noch de minste rust te nemen. Deze soldaat van °Ver de zestig is aan uitputting tengevolge yan die onvermoeide inspanning bezweken. Hij had als een der eersten het nieuwe ^iogskruis gekregen. het duitsche legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: het Westen, behalve geringe plaatse- We activiteit der artillerie, geen bijzondere «Jeurtenissen. van onze duikbooten heeft in de JjJtete dagen 26.000 ton scheepsruimte tot «Men gebracht en een prijs binnenge- Gisteren hebben verscheidene Engelsche militaire vliegtuigen over de Westkust van België gevlogen. Een der toestellen daalde op het strand te De Panne, een tweede te Coxyde. Een derde machine zou. naar men gelooft, op Belgisch gebied bij de Fransche grens geland zijn. Allen zijn natuurlijk ge ïnterneerd. De bestuurders der beide eerste toestel len zijn zeer jonge mensohen. Zij ver klaarden zich boven Fransch gebied ge waand te hebben. De vier Duitsche vliegtuigen, welke een aanval hebben ondernomen op de Shet land-eilanden gisteren heeft weer een Duitsch vliegtuig daar een verkennings vlucht gemaakt hebben minstens 12 zware bommen laten vallen, welke naar schatting 250 kilogram per stuk wegen. Een splinter met een gewicht van 3 K.G. trof een klein huis. Vier bommen vielen zonder schade aan te richten in zee. vier andere vielen dicht bij elkaar op het land, nog vier andere kwamen neer op een heuveltop. De bommen, welke op het land terecht kwamen, waren ongeveer 400 meter van met kinderen bezette scholen af. Groote hoeveelheden aarde en steenen werden wel dertig meter omhoog geslingerd De brokstukken verspreidden zich over een aanzienlijke oppervlakte. Twee scholen zijn gesloten, ten einde schuilplaatsen te bouwen. De Duitsche vliegtuigen vlogen laag als gevolg van den zwaren regen en het slechte zicht. Zij waren slechts korten tijd zichtbaar, doch werden met hevig luchtdoelgeschut aange vallen. getorpedeerde schepen. Gisteren zijn door een treiier 23 man van het Noorsehe schip „Arne Kjode" in een haven van Noord-Engeland aan land ge bracht. De mannen waren in een open boot op zee aangetroffen. Zij verklaarden meer dan 30 uien te hebben rondgezwalkt. De treiier heeft nog vijf uren naar een tweede boot gezocht, waarin, naar gezegd werd, 17 leden der bemanning zouden zijn. De „Arne Kjode" was een tankboot van ruim 11.000 ton. De overlevenden vertel den, dat zij zonder waarschuwing is ge torpedeerd. De torpedo trof het vaartuig midscheeps, waardoor het bijna ln twee deelen brak. De radio werd beschadigd en daardoor was het niet mogelijk noodseinen uit te zenden De bemanning begaf zich terstond in twee sloepen. In een boot zaten 23, in de andere 17 man. Zij waren onvoldoende gekleed en hadden niet genoeg voedsel. Volgens het relaas van een der inzitten den geraakten de beide reddingsbooten elkaar des nachts kwijt. Toen de treiier in zicht kwam, waren de mannen volkomen uitgeput. Veertig uren hadden zij rondge zwalkt. De overlevenden uitten hun be zorgdheid over het lot van de vermiste boot, aan boord waarvan zich de kapitein bevond, die reeds doodelijk vermoeid was. alvorens de tankboot getorpedeerd werd. daar hij anderhalve dag op de brug had gestaan. Naar wordt medegedeeld zijn tengevolge van een ontploffing aan boord van het Britsche vrachtschip „Matra", dat gezon ken is, twee man gedood en 22 andere ge wond. De „Matra". welke 8003 ton meet en te Liverpool staat ingeschreven, bevond zich op de Noordzee. De kapitein, de loods tien officieren en veertig Laskaren werden opgepikt door een reddingboot, die zich tot drie keer toe naar het schip begaf. Andere leden van de bemanning werden opgepikt door een tankschip, nadat zij versoheidene uren op zee hadden geroeid. Een doode werd aan boord van de „Matra" gelaten. Alle Europeesche leden der bemanning zijn gered. Een der gewonde opvarenden, is nadat hij wn land was gebracht, overleden. Zooals gemeld, is de treiier „Cresswell" be schoten en zonder waarschuwing tot zin ken gebracht door een Duitsche duikboot. Tien van de uit dertien koppen bestaande bemanning wisten op een vlot te komen, maar drie vielen er af door uitputting, en drie andere leden der bemanning verdron ken eveneens. Twee uur later werden de overlevenden opgepikt door de duikboot. Zij bleven hier zeven uur aan boord en werden toen overgegeven aan den treiier „Phyl- lisia". welke hen in Fleetwood (Lancashire) aan land heeft gezet. Toen de schinner van den treiier de duik boot verliet, zeide de duikbootkapitein „Vertel aan mijnheer Churohili. dat Duit sche duikbeotmannen geen hartelooze moerdenaars zijn, zooals men je wil doen geiooven." Een lid der bemanning zeide. Wij wisten pas dat de duikboot bij ons was, toen de kogels om ons heen vlogen. Wij hadden geen tijd een sloep uit te zetten. De onder zeeër vuurde minstens 20 schoten op den treiier af. Lord Finlay, de voorzitter van de Britsche contrabande-commissie, heeft in een pers conferentie op twee punten gewezen t.w.: 1. Engeland is voornemens, volledig zijn recht van oorlogvoerende uit te oefenen om te conitroleeren. of zich aan boord van schepen contrabande bevindt; 2. Engeland is echter tevens voornemens, dit recht uit te oefenen met zoo weinig mo gelijk ongemak voor de neutrale landen. Onderhandelingen zijn gaande met ver scheidene regeeringen, zoo vervolgde lord Finlay, met het doel deze twee beginselen zoover mogelijk met elkaar te verzoenen. Hij gaf toe. dat er vertragingen zijn ont staan bij de contrabande-controle, maar krachtige pogingen worden in het werk gesteld om de kwestie onder de knie te krijgen. De omvang van de schepen maakt het onmogelijk, vertragingen uit te sluiten, maar zij zijn reeds aanzienlijk verminderd en zullen blijven verminderen. Een oorlogvoerend land heeft het eeuwen oude recht een contrabande-controle op te leggen en er is geen recht van oorlogvoe rende. dat in het internationale recht nauwkeuriger vaststaat. In vele gevallen is het passeeren der schepen langs de contrabande-controle ver gemakkelijkt, doordat de vaartuigen hun papieren vooruit opsturen. Met talrijke scheepvaartlijnen is ook overeengekomen, dat, indien haar schepen verlof zouden krijgen terstond door te varen, deelen van de lading, waarover eenige twijfel kan be staan, in afwachting van een beslissing zullen worden opgeslagen op de kade. Finlay wees er met nadruk op. dat geen lading veroordeeld kon worden zonder uit spraak van het prljzenhof, waartegen be roep mogelijk is. Ook de admiraliteit moet summiere aanwijzingen vertoonen. welke het vasthouden van de lading rechtvaar digen. De „Deutscher Dienst" houdt zich bezig met den gestelden eisch de Engelsche blok kade ook uit te breiden tot de Duitsche exporten op neutrale schepen en zegt: De goederen, welke uit Duitschland naar neutrale landen geëxporteerd worden, zijn met het verlaten ran het Duitsche rijksge bied reeds in hot bezit van den neutralen kooper overgegaan en worden door dezen op neutrale schepen naar de neutrale plaats van bestemming verzonden. Een venvezen- lijking van den gestelden eisch treft dus uitsluitend en in de eerste plaats de neu trale landen. Paul Reynaud, de Fransche minister van financiën, is te Londen aangekomen om met de Britsche ministers verschillende financieele en economische kwesties, welke uit den oorlog voortvloeien, te bespreken. Reynaud heeft geconfereerd met Simon. Churchill en andere leden van het kabinet. Gisteravond heeft hij in het Engelsch voor de radio gesproken. Hij zeide o.a.: „Onze vijand is er van overtuigd, dat de democratische volken niet zoo groote opofferingen willen verdragen als hijzelf. Doch daarin vergist hij zich". De minister bracht hulde „aan de vastbe radenheid van het Britsche volk. dat streeft naar een vrede, die werkelijk vrede is", en gaf daarna een schildering van het leven in Frankrijk. „Stel u voor zeide hij een land, waarin een van de acht inwoners onder de wapenen is. waar de vrouwen de mannen in de fabrieken en op het land hebben vervangen. Bijna alle paarden en vrachtauto's zijn opgevorderd. Zeer vaak is er in een dorp slechts één paard overgebleven, dat om beurten door de bewoners gebruikt wordt. Vrouwen, wier mannen aan het front zijn, drijven den ploeg. Er zijn geheele provincies, waaruit de ouden van dagen en de kinderen geëva cueerd zijn. Een groote stad als Straats burg met zijn 200 000 inwoners is thans verlaten en stil. Stel u voor, welk een slag het economische leven in Frankrijk heeft gekregen. Ieder heeft dit ongeluk dapper onder de oogen gezien. Onze prachtige arbeidende klasse werkt zestig uur en lan ger per week; zij offert twee vijfden van de verdiensten der overuren. Degenen, die nog geen 49 jaar zijn en bij het leger zou den kunnen worden ingelijfd, staan boven dien nog 15°/o van hun inkosten af. Er zijn reeds beperkende bepalingen opge legd: twee dagen per week eet men geen vleesch. Niet alleen heeft het. Fransche volk deze offers moedig gebracht, doch, al dezen moeilijkheden ten spijt, is het finan cieele herstel niet afgebroken. De rijken blijven hun geld in het land terugbrengen. De voorraad aan goud en buitenlandsche deviezen is thans grooter dan in het be gin van den oorlog. De armen stellen hun geld ter beschikking van het land door meer te sparen. Iedereen in Frankrijk heeft vertrouwen in zijn land. Zoo staat het met ons vaste besluit, dat «r thans een einde zal komen aan den eentonigen terugkeer van den oorlog in iedere generatie. verhooging der toelagen voor soldatengezinnen. Minister Hore Belisha heeft in het Brit sche Lagerhuis mèdegedeeld. dat de toe lagen voor de gezinnen van soldaten te velde verhoogd zullen worden. Het is ge bleken, dat met de prijsstijging van onge veer tien procent voor de meeste goederen, de huishuren en de verzekeringen de in komsten der gezinnen ln vele gevallen on toereikend waren. De echtgenoote zal als voorheen 17 shilling ontvangen als huwe lijksbijslag. 7 shilling van het tractement van den echtgenoot en 5 shilling voor het oudste kind, alles per week. Tot nu toe was de kinderbijslag 3 shilling voor het tweede. 2 voor het derde en 1 voor alle overige kinderen. Deze regeling vervalt en voortaan wordt voor het tweede kind 4 shilling en voor alle overige 3 shilling ver strekt De nieuwe regeling komt dus hoofd zakelijk den grooten gezinnen ten goede. Een vrouw met zes kinderen die tot nu toe 36 shilling ontving zal thans 45 shil ling genieten. De verhoogingen beteekenen alleen voor het leger een supplementaire uitgave van ongeveer twee millioen pond sterling per jaar. De huidige jaarlijksche uitgaven van kinderuitkeeringen bedraagt tien millioen en van uitkeeringen voor de echtgenooten 25 millioen pond sterling per jaar. Voorts heeft Hore Belisha medegedeeld, dat lord Nuffield opnieuw een bedrag van 50.000 pond sterling heeft aangeboden, te gebruiken voor de manschappen bij het landleger, de marine en de luchtmacht. VAn dit bedrag zal 15.000 pond sterling be steed worden aan radiotoestellen voor de manschappen in Frankrijk. De rest zal evenredig onder de drie legerdiensten ver deeld worden. de kleedingkaarten. De correspondenten der Zwitserschebla den te Berlijn verschaffen bijzonderheden over de rantsoeneering van kleeding in Duitschland. waartoe met ingang van he den „Reichskleiderkarten" zullen worden ingevoerd. Bevoegde Duitsche kringen ho pen. aldus de correspondent van de „Basler Nachrichten" het volgend jaar eenige ver lichting in de beperkende maatregelen in zake de aanschaffing van kleederen te kunnen brengen. Zij gronden hun optimis me op het feit, dat de verovering van Po len en van de uitgestrekte wouden aldaar het de Duitsche kunstwolindustrle moge lijk zal maken haar productie te verhoo- gen. Volgens de „Neue Zuercher Zeitung" zijn de kleedingkaarten persoonlijk, hetgeen ruil of verkoop uitsluit, ten einde te ver mijden, dat personen, die het beter kun nen betalen, zich meer kleeren aanschaf fen dan anderen. De aankoop van luxe kleeding als rok en smoking is voortaan niet meer mogelijk. Op de kaarten staat de opmerking „koop alleen, wat ge noodig hebt. Met deze kaart moet ge toe tot 31 De cember 1940". De correspondent voegt hieraan toe. dat deze strenge rantsoeneering tot den onder gang moet leiden van talrijke textielon dernemingen en een groot nadeel is in het bijzonder voor de modezaken. een tienjarenplan opgesteld. Voor het herstel van Spanje. De Spaansche minister van landbouw Benjumea. heeft de opstelling van een tienjarenplan bekend gemaakt voor het herstel van Spanje. Hierdoor zal het geheele economische stelsel des lands nieuw geordend worden. Spanje zal in die tien jaren alle oorlogs schulden hebben terugbetaald. Het doel is de economische onafhanke lijkheid van Spanje. De levensstandaard van den minderen man zal omhoog worden gebracht en het woningvraagstuk zal wor den opgelost. Voorts wordt beoogd de uit breiding van de koopvaardijvloot en de versterking van de oorlogsmarine. staking in britsch-indische jute-industrie Uit Calcutta wordt gemeld, dat in de jute-industrie 36.000 arbeiders ln staking zijn gegaan. herleving van monarchisme in beieren? Het Zweedsche blad „Sociaaldemokra- ten" schrijft, dat in Beieren en Württem- berg een opleving valt waar te nemen van de monarchistische beweging. Honderden personen zouden gearresteerd zijn. De Ge stapo zou het gerucht verspreid hc en, dat Prins Rupprecht van Beieren is gestor ven, teneinde te trachten aan de beweging een einde te maken. het achtste slachtoffer van den bomaanslag. De bij den boomaanslag in den Bürger- brau-keller zwaar verwonde Oberamtsmann Schmeidl is Maandagmiddag aan zijn ver wondingen bezweken, waarmede het aantal dooden tot acht is gestegen. Het onderzoek naar de daders schijnt nog niet tot eenig resultaat te hebben ge leid. BINNENLAND. Ons parlementair overzicht. (3e BladT. Hoe de vakbeweging groeide. (Binnenland, 3e BLadi) Wordt Justitie te duur?; voorloopig verslag der Tweede Kamer. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Weifelende markt Onregelmatige koersbeweging - Geringe variaties - Amerika iets hooger - Be leggingen prijshoudend. BUITENLAND. De Finsche delegatie terug te Helsinki. Zij acht de besprekingen niet afgebroken. (Ie Blad). Rust in den „oorlog". (Ie Blad1). Ontzettende ramp tengevolge van petro- leumbrand in Venezuela. iBuitenl. Ge mengd, 2e BLad). zie voorts laatste berichten eerste blad. Krachtige tot matige Zuid-Wes telijke tot Westelijke wind. Be trokken tot zwaarbewolkt. Regen buien, later opklarend. Aanvanke lijk weinig verandering in tempe ratuur, later waarschijnlijk iets kouder. het belgische parlement bijeen. Het Belgische parlement is gisteren weer bijeengekomen. In den Senaat werd Gillon als voorzitter herkozen. Hij verwierf 86 stemmen, zijn tegencandidaat Vinck 64. Er waren 10 blanco stemmen of stemmen van onwaarde. In de Kamer is van Cauwelaert met 143 van de 156 geldige stemmen herkozen als voorzitter. Tijdens de zitting deed zich nog een in cident voor. Toen Hobin, de Waalsche so cialist, die in September een poging heeft gedaan om als vrijwilliger dienst te nemen in het Fransche leger, het woord voerde, werd hij door den Vlaamschen nationa list Grammens luid geïnterrumpeerd. Ga naar Frankrijk, liep hij uit, daar is toch uw vaderland? Na een geruimen tijd van gejoel en kabaal riep de voorzitter Gram mens tot de orde. Toen hij Hobin weder het spreken wilde beletten, sprak de waar nemende voorzitter den censuurmaatregel uit en de tijdelijke verwijdering uit het parlement. Grammens weigerde; de ver warring werd verschrikkelijk, totdat hij er eindelijk in toestemde de zaal te ver laten. CHAMBERLAIN HEEFT KABINETSRAAD GEPRESIDEERD. De aanval van jicht heeft ook verder voor den Britschen premier een bevredigend ver loop. Chamberlain heeft opnieuw den kabi netsraad gepresideerd. DUITSCHERS UIT ESTLAND EN LETLAND AANGEKOMEN. Tal van transporten met volksduitschers uit Estland en Letland zijn in de laatste dagen te Posen aangekomen. Zij zullen definitief worden gekoloniseerd in de gouw Warthe. Het betreft in hoofdzaak boerenfamilies, die ten Zuiden van Bromberg op eigen hof steden hebben gewoond. In de volgende dagen worden meer tran- porten verwacht. De migratie wordt van Duitsche zijde met grooten spoed verricht. CANADEESCHE VLIEGERS PATROUIL LEEREN BOVEN ZEE. Vliegtuigen der Canadeesche luchtmacht vliegen tot vele honderden mijlen uit de kust boven den Atlantischen Oceaan, waar zij in samenwerking met de Canadeesche marine zoeken naar vijandelijke aanvallers.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1