Finland's delegatie terug uit Moskou Uitingen der buitenlandsche pers DINSDAG 14 NOVEMBER 1939 No. 24430 Auto s mogen 's Zondags weer rijden De Bilt De strijd in het Westen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 8Gste Jaargang Ingaande 19 November a.s. Britsche torpedojager op Duitsche mijn geloopen Besprekingen nog afgebroken niet verwacht Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De oorlog in de lucht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Nocrdeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd stint per 3 maanden f.2.13 per week .TT. f. OAS per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.38 per 3 cind> Franco per post f. 2.35 De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Economische Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de aanvoer van benzine in de laatste weken niet onbevredigend is geweest. De regeering meent daarom het risico te mogen aanvaarden om den maatregel van het niet- rijden van motorrijtuigen op Zon- en feestdagen met ingang van 19 November a.s. op te hellen. Hierbij heeft tevens gewogen het feit, dat de voorbereiding van de distributieregeling van benzine thans zoover is gevorderd, dat deze regeling indien dit onverhoopt noodig mocht zijn op korten termijn kan wor den ingevoerd. Met nadruk voegt de regeering hier- aan toe, dat het van gToote be teekenis is, dat de automobilisten hun mede werking; blijven verleenen door zuinig heid te betrachten bij het benzine verbruik. Dit kan geschieden door het achter wege laten van niet noodzakelijke rit ten, door het combinceren van vervoer in één auto en bovenal door niet te rijden met een te groote snelheid, wat loowel op het benzineverbruik als op de bandenslijtage van grooten invloed is. Deze medewerking is in de eerste plaats in het belang van de auto mobilisten zelf, aangezien opnieuw maatregelen zouden moeten worden genomen, wanneer de voorraad positie, bijvoorbeeld door te groot verbruik, ongunstiger zou worden. Zou alsdan tot distributie worden be sloten, dan onderschatte men niet de zwaren van dezen maatregel, welke in de praetijk onvermijdelijk stroef werkt. Vandaar dat het aanbeveling verdient dat door vrijwillige medewerking der belanghebbenden het in werking tre den eener distributie zoo lang mogelijk wordt uitgesteld. ÉÉN DOODE, ZES VERMISTEN EN 15 GEWONDEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat een Britsche torpedojager op een Duitsche mijn i£ geloopen en verloren gegaan. Verklaard wordt, dat één man om het leven is gekomen. Zes man wor den vermist. Drie officieren en twaalf minderen werden gewond. De Finsche delegatie is gisteravond om 21 uur 50 uit Moskou vertrokken. De eenige sovjet-ambtenaar, die den gedelegeerde uitgeleide deed, was Pon- gedelegeerden uitgeleide deed, was Pon- In Finsche kringen beperkt men zich er toe te zeggen, dat de onderhande lingen geen resultaat hebben opgele verd. De besprekingen zijn niet afge broken, maar men weet niet, of en wanneer de Finnen naar Moskou zul len terugkeeren. Inzake het vertrek van de Finsche dele gatie uit Moskou, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Erkko, volgens het Duitsche Nieuws-bureau, tegenover de bui tenlandsche pers verklaard, dat de dela- gatie terugkeert op eigen initiatief en niet om nieuwe instructies verzocht heeft. Al het overige hangt af van het rapport, dat de delegatie na haar terugkeer zal uitbren gen. Hiervan is het afhankelijk, of nog een mogelijkheid voor voortzetting der onder handelingen bestaat. De minister sprak voorts van een tijde- Matige tot krachtige, wellicht tij delijk verder toenemende meest Zuidwestelijke wind. Betrokken tot zwaar- of halfbewolkt. Waar schijnlijk eenige regen. Aanvan kelijk weinig verandering in tem peratuur, later waarschijnlijk iets kouder. lijke onderbreking der onderhandelingen. De regeering heeft onder voorzitterschap van den presdent der republiek de situatie besproken. Na terugkeer van de delegatie uit Moskou zal zij alle kwesties bespreken met de leiders van de rijksdaggroepen. De goede wil om tot een gelukkige oplossing te komen, is nog altijd aan wezig. Het ligt voorshands niet in de bedoeling der regeering, tot een publi catie van de wederzijdsche voorstellen over te gaan. De New York Times zegt. dat de Finnen door de kracht van hun eigen geest stand houden tegen de machtige bedreiging. Deze kracht is zoo formidabel, dat er een kansje is, dat deze David onder de naties Goliath zal afschrikken. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: In den nacht van 12 op 13 November heeft een aantal vijandelijke vliegtuigen boven het Noord-Oosten van Frankrijk gevlogen. Er was de gebruikelijke activiteit van de patrouilles, met name ten Oosten van de Saar. Vliegtuigen waarvan men de nationaliteit niet heeft kunnen vaststellen als gevolg van mist, hebben gistermiddag boven het gebied van Parijs gevlogen en waren oor zaak, dat het luchtdoelgeschut in actie kwam. Het Fransche Havas-bureau meldt, dat drie personen gewond zijn, waarvan een zwaar, als gevolg van het neerkomen van kogels van het luchtafweergeschuC^Onder de gewonden bevinden zich een vrouw en een kind van drie jaar. Het legerbericht van hedenochtend luidt kalme nacht. BINNENLAND. De begrooting voor Indië; toelichting der regeering. (3e Blad). Burgemeester van Utrecht over eventueele evacuatie van de stad Utrecht. (3e Bl.) Tandartsen mogen geen lachgas gebruiken. (Rechtzaken, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt Prijshoudende stem ming Weinig veranderde koersen Amerikanen iets lager Beleggingen verdeeld. BUITENLAND. De Finsche delegatie naar Helsinki terug. (Ie Blad). Nog commentaar op het vred es-initiatief en voorts Duitsche repliek aan Chur chill. (Ie Blad). Britsche torpedoboot-jagër op Duitsche mijn geloopen en vergaan. (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET TWEEDE BLAD. De Britsche admiraliteit deelt mede: Vandaag hebben vijandelijke vliegtuigen twee aanvallen ondernomen op de Shet- land-eiianden. Het luchtdoelgeschut heeft de toestellen verdreven. De bommen, welke zü hebben laten vallen, richtten geen scha de aan. Over het vredesinitiatief IN DUITSCHLAND. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het antwooTd van den koning van Enge- bod en van den president van Frankrijk op het Belgisch-Nederlandsche aanbod van 9otde diensten wordt door de Duitsche pers een vierkante afwijzing beschouwd, al heelt Engeland zijn antwoord met meer tausules omschreven dan Frankrijk. Het in het Fransche antwoord vervatte Toorstel. Duitschland weer te verdeelen, :«mt de „D.A.Z." een openlijke bespotting Ta" den Belgisch-Nederlandschen stap, ïaarop een Duitsche commentaar over bodig is. Ook het Engelsche antwoord, zoo ver ligt het blad. stemt zakelijk volkomen feereen met Chamberlain's afwijzing van Wedesaan'bod van den Fuehrer van 'October. Men verklaart zich weliswaar «rtid. Duitsche voorstellen „aan een zeer j®wlteurig onderzoek te onderwerpen", r™ vermeldt met geen enkel, woord, dat Duitsche voorstellen aanwezig zijn, r Engeland, „hard en onwrikbaar", wais Lloyd George het noemde, van de "na gewezen werden. tl..'. antwoorden zijn dientengevolge te ij? als €en herhaling van de uitdaging toor houwen, nadat Engeland, aan den etel n°nti van <ien wereldoorlog, het voor- ®t!e v to duce ten val bracht, vervolgens vredeshand weigerde, en door de j oenng van Hallfax de neutrale bemid- reeds verwierp denzelfden dag. ®P zij werd aangeboden. Diplomatisch-politische Kor- zS? schrijft: UMjiT0°r optimisten, die in zekere pas- tfiiltiÏÏ1 Engelsche antwoord: nog mo- QiiimSt wilden zien, heeft de rede van tv den laatsten twijfel opgeheven, feten «tof? niet van zijn oorlog wil af- Dtit'fhi verlangt men thans van hairis n'e' alleen waarborgen en indien V?or Mn Woeienden vrede, maar licht men reeds eenigszins het gordijn op voor datgene, wat men concreet daaronder verstaat. In de eerste plaats her stel van het statuut van Versailles, weder oprichting van twee vijandelijke bastions aan den Oostelijken rand en in het hart van Duitschland, voorts instelling van een veilige Oostenrijksehe verbinding met deze bastions. Zooals eens de corridor aan den. Weichsel," moet gebied van de Duitsche kern langs de Inn er voor gebruikt worden om het Westen den toegang tot deze bolwerken tegen het Duitsch volk te waarborgen en bovendien Duitschland te scheiden van zijn spilgenoot. Daarmede toont men opnieuw de onbekwaamheid en het wanbegrip voor de noodzakelijkheden van centraal-Europa. IN FRANKRIJK. De twee antwoorden, zoo schrijven de Fransche bladen eenstemmig hoewel niet in gelijke bewoordingen gesteld, stem men overeen in karakter. Zij bevestigen volkomen de verklaringen van Chamber lain en Daladier en toonen duidelijk aan. dat de positie der beide groote Westelijke democratieën, toen zij de wapens opvatten om de zaak der vrijheid en onafhankelijk heid van alle volkeren op het continent te verdedigen, niet verschilt en niet kan ver schillen, zoolang de nazi-tyrannie niet overwonnen is. De Temps" schrijft: Aldius zijn de ver antwoordelijkheden scherp vastgesteld, niet slechts wat betreft den oorsprong van het conflict, maar ook wat betreft de voort zetting van den oorlog. Een rechtvaardige en duurzame vrede kan slechts ontstaan met herstel van de be dreven onrechtvaardigheden en het defi nitieve afzien van alle geweldmethoden. Hij, die geen vrede wil, gebaseerd op recht en vrijheid voor allen, legt daardoor al leen reeds den vrijen volkeren een voort during van den oorlog op, waarvoor hij alleen de verantwoording draagt. In het antwoord, dat Hitler op zijn beurt zal moeten geven aan de koningin van Ne derland en den koning van België, zal hij dus stelling moeten nemen voor vrede of voor oorlog. Om het openen van onderhandelingen mogelijk te maken, schrijft Berous in de „Debats", moet Duitschland in de eerste olaats niet alleen zich terugtrekken uit Polen, maar ook de vrijheid teruggeven aan zijn vroegere slachtoffers: Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. In de „Intransigeant" schrijft Gallus: Een vrede te teekenen van tien maanden of tien jaar heeft geen nut. Wat wij noo dig hebben is een blijvende vrede, welke het den volkeren mogelijk maakt te her ademen, te werken, de levensvreugde terug te vinden. IN ITALIË. De indruk in Italië wordt zoowel van Duitsche, Engelsche, als Fransche zijde ge seind. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt het volgende uit Rome: „Verwerping van het Belgisch-Nederlandsche bemiddelingsaan bod. Nieuwe verklaring van de Engelsch- Fransche intransigente houding," aldus karakteriseeren de Romeinsche bladen de Fransche en Engelsche antwoorden. De verwerping door Frankrijk en Enge land. aldus de „Messaggero", heeft nie mand verrast, hoewel men hoopte, dat die antwoorden minder categorisch negatief zouden zijn. Te Brussel heeft men de ant woorden, volgens het Italiaansche blad, wegens hun starre intransigentie en hun koelen en uitgesproken protocolairen vorm buitengewoon ongunstig beoordeeld. Het antwoord van koning George beves tigt, aldus het Italiaansche blad. volgens het D.N.B., dat het edele initiatief van de beide vorsten hetzelfde lot moet ondergaan als de vóór de Engelsche en Fransche oor logsverklaringen gedane pogingen van ver schillende andere regeeringen. Een eenigszins ander geluid iaat het Engelsche Reuferbureau hooren. dat den volgenden indruk geeft: „Hoewel de op schriften in de bladen boven de teksten der Britsche en Fransche antwoorden den indruk geven, dat zij gelijk staan aan ver werping, is er in Italiaansche politieke kringen een streven om te gelooven, dat het laatste woord nog niet gesproken is en dat er op zijn minst een kleine aanmoedi ging aan Brussel en Den Haag moet zijn gegeven om hun bemiddelingspogingen voort te zetten." Reuter citeert in dit verband de uitlating van de „Popoio di Roma", die van oordeel Is. dat de Britsche en Fransche antwoor den de bruggen niet verbrand hebben. Men wijst er op. dat het Britsche antwoord in één opzicht verschilt van vorige ministe- rieele verklaringen, namelijk het herhaalt niet als een essentieele voorwaarde voor vredesbesprekingen een wijziging der re geering of van het regime in Duitschland, doch verlangt slechts een wijziging der po litiek van de tegenwoordige Duitsche re geering. Onder dergelijke omstandigheden wordt het niet onmogelijk geacht een for mule te vinden, om de andere moeilijkhe den te overwinnen. Ondertusschen wacht het blad vol spanning op het Duitsche ant woord. De Fransche Havas-correspondent te Rome zegt het weer anders. Men merkt op, aldus seint hij, dat de antwoorden van president Lebrun en koning George in feite een voor waardelijke aanvaarding van het bemidde lingsvoorstel zijn, omdat beide landen ver klaren, dat zij geen dag langer zullen strij den, dan noodig is voor een herstel van een rechtvaardigen vrede. CHURCHILL'S REDE. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft naar aanleiding van de rede van Churchill: Het is kenmerkend voor de onoprecht heid der Engelsche buitenlandsche politiek, dat het oogenblik, waarop de Engelsche koning eindelijk besloten heeft te antwoor den op het Belgisch-Nederlandsche initia tief door Winston Churchill wordt gebruikt als geschikte gelegenheid voor een onge- hoorden uitval tegen volk en regeering van het Groot-Duitsche rijk. Terwijl de nota de eigenlijke oorlogsdoel einden van Engeland zooveel mogelijk tracht te verbergen met zorgvuldige diplo matieke wendingen, bevat de uitvoerige radiorede van den eersten Lord der admi raliteit een oorlogsprogramma, dat slechts kan worden beschouwd als een nieuwe be vestiging van het Engelsche streven naar vernietiging. Toen in Maart van dit jaar de plannen voor de Engelsche omsingelingspolitiek be raamd werden, was het de zoogenaamde zucht tot expansie in de Oostzee en naar het Zuid-Oosten, die Rusland aan de zijde der westelijke mogendheden moest bren gen. Daar men er niet in geslaagd is, de Sovjet-unie tegen Duitschland in het vuur te brengen, troost men de teleurgestelde Engelsche volksmassa met de stoute be wering, dat „Rusland eens en voor al een einde heeft gemaakt aan alle Nazidroomen van een oprukken naar het Oosten." Met de lichtzinnigheid, welke haar stempel drukt op de geheele loopbaan van Chur chill. wordt zoo een historische nederlaag der Engelsche diplomatie in een schijnbare overwinning veranderd. Voor het overige hebben wij ook gedu rende de laatste dagen voorbeelden gezien van de wijze, waarop, op grond van leu genachtige beweringen, een zoogenaamde Duitsche zwakte geconstrueerd wordt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd van Londen uit het infame bericht de we reld ingezonden, dat Duitsche troepen Ne derland en België waxen binnengedrongen. Reeds den volgenden dag moest de Engel sche propaganda van flauwe uitvluchten gebruik maken om een agitatie te recht vaardigen. die in onfatsoenlijkheid nauwe lijks te overtreffen is. Plotseling zou de Duitsche generale staf besloten hebben af te zien van den inval in België en Neder land. Intusschen echter is deze bluf der Engelsche propaganda in de geheele we reld als bluf herkend." De „Frankfurter Zeitung" schrijft onder meer: „Churchill heeft met brutale open hartigheid de vernietiging van Duitschland geëischt. Hij heeft de politieke gebeurte nissen uitgelegd met een vermetelheid, die eenvoudig alles op den kop zet. Wat de mi litaire kansen van Engeland betrof, kon Churchill geen successen noemen, doch hij verlaat zich op den tijd. Hij schijnt er daarbij geen rekening mede te houden, dat ook Duitschland den tijd niet ongebruikt voorbij zal laten gaan. Juist op dit punt echter is de Engelsche berekening zeer twijfelachtig. Ook in politiek opzicht heeft Duitschland in de oogen der neutralen een tactischen en moreelen voorsprong gekre gen, doordat Engeland het Duitsche vre desaanbod hard en onbuigzaam heeft af gewezen." De „Times" meldt uit Rome: Churchill's opmerking in zijn radiotoe spraak van Zondagavond over de associa tie van Italië met Frankrijk en Engeland in de Middellandsche Zee heeft aan Gayda de opmerking ontlokt, dat associatie het juiste woord niet is, omdat alles wat se dert 1919 gebeurd is in de Middellandsche Zee nieuwe toestanden heeft geschapen, die geen vrucht zijn van associatie. Om steun te geven aan deze stelling, herinnert hij aan de sancties en de omsingelings politiek en aan vermeende uitspraken in Londen, die hierop neerkwamen, dat het Britsche bezit van Gibraltar en het Suez- kanaal de vrijheid van bewegen en het leven van Italië kan bedwingen. Associatie, zegt Gayda, veronderstelt ge lijkheid van positie en van rechten en hij verzoekt daarom den democratieën zulke tochten in de avontuurlijke zone der Euro- peesc-he politiek maar liever niet. te onder nemen en zich niet bezig te houden, al thans niet op het oogenblik, met het vraagstuk van de Middellandsche Zee en met de positie en de belangen van Italië.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1