BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Maandag 13 November 1939 Een Duitsche verklaring Verbruikscoöperaties vragen distributie van meer artikelen Buitenlandsche correspondenten moeten zich matigen Korting op spoorweg pensioenen vervalt De weg Scheveningen-Wassenaar Noord-Hollandsche grens Steun aan het bloembollenbedrijf en de boomkweekerij De ramp van Timbang Wegenbouw van Zuid-Holland vertraagd "Nare dagen"? ""nAKKERTJE ONZE NEUTRALITEIT ZAL GEËERBIEDIGD WORDEN. De correspondent van het ,.Hbld" meldt uit Berlijn: De Duitsche pers drukt met voldoening een telegram van het Engelsche Reuterbeureau af. waarin wordt gezegd, dat de alarmee- rende geruchten over Duitsche troepen concentraties. vooral van cavalerie, met name aan de Duitsch-Nederlandsche gren zen. door de feiten niet worden bevestigd. „Zelfs Reuter krabbelt terug", schrijven de Duitsche bladen boven dit bericht, dat uit Amsterdam afkomstig is. Overigens wordt ons in de Wilhelm- strasse nog een uitdrukkelijk de ver zekering gegeven, dat alle verontrus tende berichten over een actie in de richting van Nederland in Berlijn slechts als politieke manoeuvres van Engelsche zijde worden gezien. Het Duitsche Rijk, zoo verzekert men van de meest bevoegde zijde, denkt er niet aan de neutraliteit van Nederland of België te schenden. Men herinnert aan de herhaalde zeer positieve verklaringen, welke in dit ver band in de laatste weken door de hoogste Duitsche instanties zijn afgelegd. Onzer zijds moeten wc hieraan toevoegen, dat van Duitschland uit gezien voor een acuut ge worden gevaar van een Duitsche militaire actie niet de minste reden bestaat. Gelijk dezer dagen uitvoerig is uiteengezet zijn groote troepenafdeelingen. die in hoofd zaak van Polen naar het Westen zijn over gebracht. in de nieuwe stellingen van den „Westwall". die de voortzetting der per manente versterkingen langs de Neder- landsch-Duitsche grens vormen tot aan de Noordzee (en die nog pas gedeeltelijk gereed zijn) aangekomen, waar ze in de eerste plaats in reserve liggen. De Regeeringspersdienst heeft zich tot de buitenlandsche journalisten hier te lande gewend en hen er op gewezen, dat sommigen van hen niet schijnen te besef fen in welke buitengewone positie een neutraal land zich bevindt. Indien deze persvertegenwoordigers voortaan onze neu traliteit niet volledig zullen eerbiedigen, zullen maatregelen moeten worden geno men om te voorkomen, dat zij allerlei val- sche geruchten en wilde berichten over de situatie in dit land. over militaire voor zorgen enz., van Nederland uit, de wereld in zenden. Daarom doet de Regeeringspersdienst een dringend beroep op de buitenlandsche persvertegenwoordigers, in de hoop. dat het niet noodzakelijk zal blijken, maat regelen te nemen, welke hetzij hun werk onmogelijk, hetzij uiterst moeilijk zullen maken. Deze aanschrijving is gericht tot de En gelsche en Amerikaansche corresponden ten. OM HET HAMSTEREN TEGEN TE GAAN In een adres aan den minister van eco nomische zaken, hebben de besturen van de landelijke vereenigingen van verbruiks coöperaties. die vereenigd zijn in een con tactcommissie hun instemming betuigd met de motieven, welke de minister in zijn ra diorede van 1 November JJ. heeft aange voerd voor de invoering van de suiker distributie. Deze besturen mccnen evenwel te moeten constateeren, dat een deel der verbruikers ten aanzien van bepaalde artikelen nog steeds doorgaat met groo- tere hoeveelheden tc koopen. dan voor een normale behoefte noodzakelijk is. Zij meenen dit te mogen afleiden uit de abnormale hooge omzetten in de le- vensmiddelenbedrijven in de laatste maanden, welke ook blijken uit de pu blicaties van het centraal bureau voor de statistiek. Zij constateeren daar naast. dat voor een aantal artikelen de toewijzing door de fabrikanten of gros siers geschiedt op een bepaalde af- name-basis. Voor deze artikelen wor den dus de wederverkoopers gerantsoe neerd, maar de verbruikers niet. Gezien de abnormale hooge afname van een deel dezer verbruikers, kan het niet anders of het niet koopkrachtige deel der bevolking of zij die uit gemeenschapszin niet meer dan normaal willen koopen. moe ten velerlei moeilijkheden ondervinden bij het verkrijgen van deze artikelen. Dit blijkt in de practijk ook zoo te zijn. De besturen wijzen er op. dat het in de eerste plaats voor de detailhandelaren dik wijls onmogelijk is te weten of zij hun af nemers de normale hoeveelheid verkoopen (dit geldt natuurlijk vooral voor hen, die geen vaste cliënteele hebben l en dat in de tweede plaats vele gebruikers meer dan één winkelier hebben en daardoor kans zien zich van een dubbele hoeveelheid te ver zekeren. De besturen wijzen er op. dat de distri butie van suiker een einde gemaakt heeft aan de onrechtvaardige verdeeling van dit artikel. Zij meenen, dat het voor de groote massa een uitkomst zou zijn, wanneer deze maatregel ook getroffen werd voor bepaal de artikelen, die nu vallen onder de rant soeneering der bedrijven. Zij noemen o.a. zeep, rjjst, thee, olie en vet. Zij wijzen er tenslotte nog op. dat aan de rantsoeneering der bedrijven, gezien de ba sis, welke er aan ten grondslag ligt. het euvel verbonden is, dat op den handel het bevriezings-systeem wordt toegepast en zij meenen. dat dit in strijd is met de door den minister naar voren gebrachte gezon de gedachte, dat het bedrijfsleven door de distributie niet bevroren mag worden. Op grond van deze overwegingen verzoe ken de besturen der landelijke vereenigin gen van verbruikscoöperaties den minister beleefd zoo spoedig mogelijk tot de distri butie van belangrijke verbrulksartikelen over te gaan. waarbij dan in de eerste plaats gedacht wordt aan die artikelen, die in het adres genoemd worden. MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. In haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 zegt de regeering. dat zij zich thans, in overeenstemming met de strekking van het betoog in het voorloopig verslag, met die van 't Kamervotum van 1938 en voorts met de teneur der beschouwingen van het - inmiddels verschenen - rapport der com- missie-Beumer, op het volgende standpunt stelt: Ten aanzien van het kortingspro bleem en de spoorwegpensioenen be hoort een uitzonderingspositie niet langer te bestaan. In het wetsontwerp worden derhalve de noodige wijzigingen gebracht, ten doel hebbende, aan de korting met ingang van 1 Januari 1940 een einde te maken. Ten aanzien van de financieele gevol gen van de thans voorgestelde integrale intrekking van de korting moge worden medegedeeld, dat de annuïteit, door de commissie Beunier in haar rapport bere kend op circa f. 16 millioen een bedrag, dat, indien de omstandigheden het toela ten, weldra op de begrooting zal verschij nen door de thans voorgestelde ver vroegde intrekking der korting een jaar- Ujksche verhooging zal ondergaan, welke ten hoogste f. 140.000 meer bedraagt dan de verhooging. die door het oorspronkelijke wetsontwerp zou zijn teweeggebracht. BUREAU ONTRUIMING INGESTELD. Onderdeel Rijksbureau Voedselvoorziening. Van officieele zijde vernemen wij: In onderling overleg tusschen de minis ters van defensie en van economische za ken is als onderdeel van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd ingesteld een bureao ontruiming. Aan dit bureau is opgedragen de voorbereiding en de eventueele uitvoering van den afvoer van vee en landbouwproducten, wanneer uit bepaalde streken des lands daarvan onder bepaalde omstandigheden afvoer noodzakelijk zou blijken. Het bureau is ge vestigd aan het Lange Voorhout No. 3 te 's Gravenhage. DE SLOTERWEG-MISERE. B. en W. van Amsterdam deelen mede dat aan de Sloterwcg-misèrc spoedig een einde komen zal. In het begin van 1940 zal namelijk deze toegangsweg tot Amsterdam (van de zijde van Den Haagi beduidend warden verbreed en gemoderniseerd. GRONDAANKOOP BIJ „DE PAN" IN VOLLEN GANG. Wij ontleenen aan het Provinciaal We- genverslag betreffende bovengenoemden weg, dat Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben aangeboden aan Provinciale Staten dier provincie, dat de noodige overeenstem ming voor de totstandkoming van het eer ste gedeelte van den weg van de van Alke- madelaan te 's-Gravenhage af nog steeds niet bereikt is. Diverse plannen werden op gemaakt, maar tot heden is voor geen dezer plannen nog de noodige medewerking van het Ministerie van Defensie verkregen. Wij hopen echter, dat deze overeenstemming thans spoedig verkregen zal worden, opdat binnenkort met het uitwerken van het de finitieve plan van het eerste gedeelte van den weg zal kunnen worden begonnen. Voor het verdere gedeelte van den weg zijn de plannen gereed en grootendeels door den Minister van Waterstaat goedgekeurd. De grondaankoop voor het gedeelte van de z.g. „Pan" (nabij) de grens van Wassenaar en Katwijk) naar den Rijns- burgerweg is in vollen gang, zoodat ver wacht mag worden, dat spoedig over de benoodigde terreinen van dit 5 K.M. lange wegvak beschikt zal kunnen wor den. Indien dit het geval is, zal wel licht in het volgend jaar met de uitvoe ring van dit wegvak een begin kunnen worden gemaakt. Intusschen is, gelijk bekend zoodra de benoodigde terreinen daarvoor waren verkregen, met het maken va it den onder bouw van de brug over Rijnlands Uitwate ringskanaal. bewesten Katwijk, waarvan reeds in het vorig verslag melding is ge maakt. begonnen. Het bestek voor den bovenbouw der brug is gereed. In verband met de buitengewone tijdsomstandigheden hebben wij de beste ding hiervan voorloopig uitgesteld. Als ech ter blijkt,, dat de verkrijging der benoodigde materialen geen onoverkomelijke moeilijk heden zal opleveren, zal mogelijk binnen kort tot de besteding kunnen worden over gegaan. Reeds zijn enkele terreinen langs het ver dere gedeelte van den weg in der minne aangekocht. Met de onteigening moet ech ter nog worden gewacht op de oplossing van enkele moeilijkheden, waardoor plaat selijk wellicht nog enkele tracé wijzigingen zullen moeten plaats vinden. De minister van economische zaken heeft besloten aan het bloembollenbedrijf en aan de boomkweekerij welke beide bedrijfs takken door het verloren gaan van een belangrijk deel van den uitvoer in een bijzonder ongunstigcn toestand verkeeren, financieele hulp te verleenen. Voor het bloembollenbedrijf zal deze bijstand hierin bestaan, dat aan de stichting Bloembollen-Surplusfonds te Haarlem een bijdrage van ten hoogste 3 millioen gulden zal worden verleend teneinde dit fonds in staat te stellen het surplus aan bloembollen van den oogst 1938/'39 zooveel mogelijk tegen den daarvoor vastgestelden vergoe- dingsprijs in te nemen. Tot steun aan de boomkweekerij zullen door de regee ring boomkweekerij-producten worden opgekocht tot een bedrag van ten hoogste 1 millioen gulden. Omtrent de nadere uitwerking van deze steunmaatregelen zal nog met het bloem bollenvak en het boomkweekerij bedrijf in nader overleg worden getreden. Mantri vond geiten en kippen, die nog leefden. GEEN STIKGASSEN OPGETREDEN. Het is nog niet heelemaal rustig bij Ba- toer op het Dieng-plateau waar twee we ken geleden de modder-lahar de dessa Timbang op Java verwoest heeft en een tiental dessalieden den dood vond. schrijft de „Locomotief". De twee eruptiepunten stooten nog altijd dampen en zwavelgassen uit en vooral uit het hoogstgelegen kratertje is de dampont- wikkeling het sterkst. De uitgeworpen en uitgevloeide modder is zoover opgedroogd, dat men bijna over al daarover loopen kan. Op den 23en October heeft een mantri van den vulcanologlschen dienst tijdens een opname en een onderzoek van den krater en spleten in het geteisterde gebied vier dooden gevonden. Hij vond de lijken van een man, twee vrouwen en een kind. slachtoffers van den modderstroom, dien zij niet konden ontloo- pen. Men mist thans nog de resten van zes andere dessalieden. Op dienzelfden dag hoorde men bij het speuren naar slachtoffers in de ruïne, wel ke de dessa Timbang thans vertoont, in een der verwoeste kampongwoningen zwakke geluiden. Haastig begon men de ingezakte billiken wanden en bamboestijlen op te ruimen om na een half uur opruimings- werk zes geiten en twee kippen te vinden, alle nog springlevend en dat na tien da gen zonder voedsel en bijna zonder lucht. Bij het onderzoek dat nog steeds wordt voortgezet, heeft men kunnen constatee ren. dat in tegenstelling met de uitbarsting van 1928 geen stikgassen zijn opgetreden. Het publiek wordt in deze streek voor loopig niet toegelaten. HET PROVINCIAL WEGENVERSLAG. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan Provinciale Staten aangeboden het wegenverslag 1939. Wij ontleenen daar aan: Ten gevolge van de in Augustus ingetre den buitengewone omstandigheden heeft zich bij de verdere voorbereiding en in de uitvoering van de werken een min of meer ernstige stagnatie voorgedaan. Het spreekt vanzelf dat onmiddellijk maatregelen genomen moesten worden om met de in uitvoering zijnde werken toch te kunnen voortgaan, zoodat personeel, dat met de voorbereiding van werken was be last, bij de uitvoering der werken moest worden te werk gesteld. De voorbereiding van verdere werken moest ten gevolge daarvan voor een deel worden stopgezet. Bij de uitvoering der werken deed zich de omstandigheid voor, dat mede door de voor militaire doeleinden benoodigde en in beslag genomen materialen de benoo digde bouwstoffen niet meer, of althans slechts met vertraging geleverd konden worden, zoodat er op de werken zelve ook stagnatie ontstond Het kwam ons gewenscht voor de aan besteding van eenige belangrijke werken, welke reeds was aangekondigd, uit te stel len. Wij hebben daartoe dan ook besloten. Dit standpunt hebben wij, althans in zijn vollen omvang, niet langen tijd behoeven te handhaven. Van rijkswege was voor de be steding een regeling ontworpen, gebaseerd op de verrekening van de materialen op grond van door een commissie vast te stel len basisprijzen. Wij hebben deze regeling overgenomen en enkele der uitgestelde be stekken worden dan ook dezer dagen aan besteed. ook omdat met de totstandkoming der betrokken werken een direct belang gediend wordt. Eenerzijds zullen Gedeputeerde Staten de werkverruiming door de normale uitvoering der bestekken zooveel mogelijk trachten te bevorderen, maar anderzijds zullen zij rekening houden met de mogelijkheden en daarbij ook de financieele belangen der provincie in het oog houden. 2610 (Inzez. Med.) WIJZIGING DER TARIEFWET. Tijdelijk karakter ondervangt bezwaren van Eerste Kamerleden. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de tariefwet 1934 en de wet op het statlstiekrecht Bij de overweging van dit wetsontwerp in de aldeellngen vroegen verscheidene leden zich af. of de alle verwachtingen overtreffende opbrengst er niet op wijst, dat de begunstigde industrieën ondanks de hoogere rechten niet in staat zijn geweest de betrokken artikelen in grootere mate te vervaardigen, zoodat met de verhooging van de tarieven voornamelijk slechts fis caal voordeel zou zijn behaald, ten laste van den verbruiker. Zij konden het wetsontwerp, hoewel met geenerlei geestdrift, met minder bezwaar aanvaarden, nadat de Tweede Kamer er bij amendement een tijdelijk karakter aan heeft geschonken. Andere leden, die tegen het wetsont werp, vooral in verband met de strekking er van bezwaren hadden, erkenden eveneens, dat door de omstandig heden, waarin wij thans verkeeren, de problemen, die in normalen tijd hierbij zeker ter sprake zouden komen, sterk naai den achtergrond zijn gedrongen, terwijl bovendien de mogelijkheid tot waarneming van de gevolgen van het nieuwe tarief on der normale omstandigheden thar.s ont breekt. Ten aanzien van de bevorderingen van de werkgelegenheid welke van de tariefs wijzigingen in belangrijke mate werd ver wacht. verklaarden verschillende leden, gaarne te zullen vernemen welke resulta ten in dit opzicht inderdaad zijn bereikt. ALS JE: ZE, Un"i.EiENT Toch ook nieTTÊ^UG! STuuR. Zt EWf LIEVER^ AAN/ O ENI O VOO K. DE 5" OLDATtM IBDtHR BOEKr HANDEL** neemt ze in 'ontvansjT- NAT CHR. GEH. ONTH. VEREENIGING. CREMATIE PROF. DR. A. NEUTZELL DE WILDE. Onder zeer groote belangstelling, vooral uit hooge Indische ambtenaarskringen vond Zaterdagmiddag op Westerveld de crematie plaats van wijlen prof. dr. A. Neijtzell de Wilde, oud-voorzitter van den Volksraad in Nederlandsch-Indië, hoofd van de afdeeling juridische en volken- bondszakeri en van het ministerie van ko loniën en buitengewoon hoogleeraar aan de landbouwhoogeschool te Wageningen. Er werd gesproken door mr. Van Helsdin- gen en prof. dr. L. Knappert (als zwager). De 60e algemeene vergadering. Onder presidium van oud-minister dr. J. R. Slotemaker de Bruine van Wassenaar werd Zaterdag in Trianon te Utrecht de zestigste algemeene vergadering gehouden van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging die druk bezocht was. Tot lid van het hoofdbestuur werd her kozen dr. Joh. v. d. Spek te Poortugaal en gekozen in de vac. van ds. D. van Krevelen die om redenen van leeftijd zich niet meer herkiesbaar stelde met 109 van de uitge brachte 139 stemmen de heer W Elgersma, burgemeester van Franekeradeel. Ds. van Krevelen werd herkozen ais lid van de com missie van redactie. Het jaarverslag van den secretaris werd na een opmerking van Haarlem-N. goedge keurd. Het verslag van den penningmeester den heer C. J. Toebes, van Rotterdam pas seerde zonder discussie den hamer. Gehoord het rapport van de commissie van controle werd de penningmeester van zijn beheer gedechargeerd. De begrooting ontlokte dis cussie van Rijswijk, Haarlem-N. en den Helder. Zij zal door den Centralen Raad der vereeniging nader worden vastgesteld. De verslagen van de commissie van re dactie, het hoofdkantoor en de reclassee- ringscommlssie werden eveneens goedge keurd. De voorzitter richtte woorden van harte- lijken dank tot ds. v. Krevelen, waarna Mej. H. W. Crommelin van Zeist met een hartelijk woord den scheldenden secretaris een luxe exemplaar aanbood van een bloem lezing uit de geschriften van ds. v Krevelen dat onder den titel Selecta het licht heeft gezien. Het boekwerk bevat meer dan 300 bladzijden en is voorzien van een voorwoord van dr. Slotemaker de Bruine en een fraai portret van ds. v. Krevelen. Mevr. Stegeman van Utrecht bood namens de ontvangende afdeeling aan mevr. v. Krevelen een vaas bloemen aan. De voorzitter wees er op dat het hoofdbestuur ds. v. Krevelen niet wilde loslaten waarom hij in de commissie van redactie is herkozen. Maar ook met een boek en bloemen laat zU hem niet gaan waarom spr. aan ds. v. Krevelen onder luiden bijval het ecre-lid maatschap der vereeniging aan bood. De beslissing inzake de plaats van de volgende algemeene vergadering werd in handen van den Centralen Raad gelegd. Hierna werden verschillende voorstellen van organlsatorischen aard behandeld inge diend door de afdeelingen Breda, Amster dam-Zuid, Lutterade, Vlaardingen, Apel doorn, Haarlem-N., Amsterdam-Muider- poort, Leeuwarden, Noord-Holland en Woerden. Naar aanleiding van het voorstel van Vlaardingen inzake de Geschriftversprei- dlng hield de heer J. J. Smit, voorzitter van de commissie van redactie, een korte in leiding. ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN, Bij de overweging in de Eerste Kanier van het wetsontwerp tot wijziging van d# wet op het algemeen verbindend en onver, bindend verklaren van ondernemersover eenkomsten 1935 in de afdeelingen, werd door een aantal leden over de toepassing van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend yerkiaren van ondernemers- overeenkomsten 1935 geklaagd. Zij betoog, den dat de Staten-Gen. zeer vrijgevig geweest bij de toekenning van bijzonders bevoegdheden, dpor de regeering venangd Zelfs is, aldus deze leden, de vraag geoor loofd of men daarin in sommige opzichten niet te ver is gegaan. Het sohijnt ook nau welijks mogelijk, dat, bij de ingewikkelde constructie van vele ondernemersovereen komsten, de minister zich persoonlijk een volledig juisten kijk op de zaak kan ver- schaffen, vooral wanneer het gaat om de vraag of minderheden billijk worden be handeld. Reeds nu, hoewel nog slechts aan het begin van de practische uitvoering doen zich reeds bedenkelijke verschijnselen in die richting voor. Terecht wordt, naar de meening van deze leden, de vrees ge koesterd dat de staat het bedrijfsleven al te zeer zal gaan beheerschen. Deze laatste opmerking werd van meer dan een zijde ondersteund. VESTIGINGSWET VOOR HET KLELV- BEDRIJF. Ontleend is aan het voorloopig versla; der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging der Vestigingswet Klein bedrijf 1937: Eenige leden drongen er op aan, dat bi) een herziening der wet ook aan het be- hoefte-element een zelfs ruime plaats zal worden toegekend. Andere leden meen den, dat door invoeging van het behoelte- element, in elk geval nu stellig nog geen aanleiding bestaat. Bepleit werd een uiterst soepele toepassing der wet ten plattelandc. waar de behoeften beperkter zijn dan in' de steden. WAT KUNNEN WIJ DOEN VOOR DE WEST? Economische commissie opgericht. In tegenwoordigheid van den minister van koloniën, den heer Ch. J. I. M. Welter, heeft Zaterdagmiddag te Den Haag de op richting plaats gehad van een economische commissie NederlandWest Indlë. Wegens ambtsbezigheden was de minister van eco nomische zaken, die eveneens aanwezig zon zijn, verhinderd. Het initiatief tot deze oprichting is uit gegaan van de heeren mr. dr. L. N. Deckers oud-minister, lid van de Tweede Kamer, dr, ir, W. C. Klein, mijnbouwkundig ingenieur, mr. S. M. S. Reitsma, directeur van de 's Gravenhaagsche Hypotheekbank, jhr. F, W. L. de Beaufort, mr, F. G. Schalkwijk, rechter in de rechtbank te Rotterdam, mr. dr. F. van Haaren, burgemeester van Schie dam en mr. N. E. Rost Onnes, hoofddirec teur van de Bank-Unie. Mr. dr. Deckers wees er op, dat de voor naamste taak der commissie zal zijn, het economische leven van Curagao en Suri name zooveel mogelijk te bevorderen. TERAARDEBESTELLING A. C. WALLER, Onder buitengewoon groote belangstel ling is Zaterdag op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te Den Haag het stoffe lijk overschot van den heer A. C. Waller, in leven president-directeur der Oliefabrie- ken Calvé-Delft, begraven. Een zeer groot gedeelte van het personeel der ollefabrie- ken en ook van dat van de Ned. Gist- en Spiritusfabrieken en Van Marken's Druk kerij, bij welke de overledene tijdens zijn leven een bestuursfunctie heeft bekleed, was op de begraafplaats aanwezig. Terwijl de harmoniekapel van de Gist en Spiritusfabrieken treurmuziek van Beethoven ten gehoore bracht, werd de met tal van bloemstukken en kransen gedekte kist in de aula opgebaard. Er werden tal van toespraken gehouden. VERLAGING RESTITUTIES BIJ INVOER VAN EIEREN. Naar wij van officieele zijde vernemen, zijn met ingang van heden de restituties, welke bij den invoer van eieren worden worden verleend, verlaagd. Deze verlaging houdt hiermede verband, dat de prils, waarvoor het voeder in het binnenland be schikbaar wordt gesteld, in geringere mate is gestegen dan de wereldmarktprijs voor voedergranen. DE VRIENDSCHAP TUSSCHEN DE NEDERLANDSCHE EN DE BELGISCHE KOOPVAARDIJ-OFFICIEREN. In tegenwoordigheid van een groot aan tal genoodigden is Zaterdagmiddag in de gemeentelijke zeevaartschool te Rotterdam, namens het comité van oud-leerlingen en leerlineen van deze school, een bronzen plaquette, symboliseerend den band van vriendschap tusschen de Nederlandsche en de Belgische koopvaardij-officieren, aan het gemeentebestuur van Rotterdam aangebo den. Nadat een dameszangkoor de „Bra- bangonne" en het „Wilhelmus" had ge zongen, voerde de heer Th. Westerhof, hoofd van de school, het woord. Vervolgens sprak de heer H. G. J. M. Drabbe, voorzitter van het herdenkingsco mité. die zeide, dat er gedurende de pe riode van gastvrijheid, die Nederland den Belgischen koopvaardij-officieren kon ver leenen, zulke hechte banden van vriend schap gelegd zijn tusschen de betrokken leerlingen en deze school, dat in het comité het denkbeeld ontstond om de herinnering aan de vestiging van de goede kameraad schap levendig te houden, door het aan brengen van een bronzen gedenkplaat, die minder vergankelijk is dan de men- schelijke memorie. Spr. bracht de goede betrekkingen tusschen Nederland en Belgie in herinnering en dankte allen, die aan het tot stand komen van de gedenkplaat en het welslagen van deze herdenkings plechtigheid hebben meegewerkt. Mr. Oud heeft hierna de plaquette na mens de gemeente aanvaard. VERSPREIDE BERICHTEN. Door de maatschappij „Nederland" is aan Polygoon opdracht gegeven een ffl® te vervaardigen van den bouw van M' motorschip „Oranje' Deze film „Van Kiel plaat tot Zeekasteel" is Zaterdag te Am sterdam voor het eerst vertoond voor ge' noodigden. 4—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8