TRIUMPH STADSNIEUWS De Leidsche Bioscoop-Programma's 'n TRIUMPH VAN SMAAK DE BESTE lc SIGARET LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 11 November 1931 VOOR SLECHTS I CENT 100% KWALITEIT EN Overzicht AMERIKA'S SCHEEPVAART. In een persconferentie heeft president Roosevelt medegedeeld, dat hij overweegt 25 tot 35 Amerikaansche schepen, die tot dusverre op de noord-Atlantische route voeren, te gebruiken voor den aanvoer van de goederen, welke door de regeering ge kocht worden voor het aanleggen van oor- logsvoorraden De president herinnerde aan de ruilover eenkomst met Engeland, op grond waar van Amerikaausche katoen togen Engelsche rubber wordt uitgewisseld. Wellicht zullen Amerikaansche schepen uit Oost-Indië tin en rubber halen, terwijl Britsche schepen het katoen naar Engeland zullen brengen. De Amerikaansche vaartuigen zouden ook oorlogsmaiteriaal voor de regeering aanvoeren. Roosevelt zeide nog, dat de overschrijving Of de verkoop van Amerikjaansohe schepen naar andere staten volkomen wettig is. De regeering zoekt echter naar andere metho des. dan een eenvoudige overschrijving, 2533 (Ingez. Med.) waarbij de Amerikaansche eigenaars hun aanspraken op de schepen ten volle zouden behouden. Verspreide berichten DALADIER ONTVANGT EDEN. Daladier heeft gisteren den Britschen minister voor de dominions, Eden, ontvan gen Tevens waren tegenwoordig afgezan ten der dominions, die zich eerst naar het hoofdkwartier van generaal Gamelin had den begeven. UITBREIDING ITALIAANSCHE LUCHTMACHT Bij het aanvaarden van zijn functie van Italiaansch onder-secretaris voor de lucht vaart, heeft generaal Pricolo een bood schap tot de luchtmacht gericht, waarin hij zegt „Ik heb van den duce opdracht gekregen, de kracht der fascistische lucht vaart te versterken en ik stel mij voor, met vasthoudendheid naar dat doel te streven." VICTOR EMANUEL 70 JAAR. Victor Emanuel HI, koning van Italië en keizer van Ethiopië, wordt heden zeventig jaar. In de 40 jaren van zijn bewind, zoo schrijft Stefani. heeft hij het land weten te besturen met een open oog voor de be stemming, welke aan een groot land was weggelegd. Weinig vorsten hebben een zoo langdurige en zoo voorspoedige regeerings- periode gekend als Victor Emanuel, met uit zondering van de Koningin der Nederlan den. Het gelieele land neemt vandaag deel aan de militaire en civiele betoogingen, welke ter gelegenheid van den verjaardag des konings gehouden worden. BELGISCHE NEUTRALITEITS- MAATREGELEN. Het orgaan van de rexi.sti.sche beweging, „Pays Réel", is door de Belgische regee ring voor onbepaalden tijd verboden, we gens ophitsende artikelen tegen Engeland. Een zelfde maatregel is getroffen tegen het communistische weekblad .Het Vlaam- sche Volk", dat in Antwerpen verschijnt, en het Waalsch gezinde radicale dagblad uit Charleroi „Bataille Wallonne." De regeering heeft ook in Belgie verbo den het anti-Joodsche Duitsche orgaan „Der Stuermer." SAMENZWERING IN SLOWAKIJE? Het Engelsche Reuter-bureau meldt uit Boedapest, dat verscheidene personen, be schuldigd van samenzwering ten behoeve van de vroegere Tsjechische regeering, in Nitra in Slowakije zijn gearresteerd. Nog meer arrestaties zouden in het voor nemen liggen. Onder degenen die reeds in hechtenis ge nomen zijn, zou zich de leider bevinden. Men beweert, dat zij voornemens waren illegale organisaties op te richten zoowel in Slowakije als in Tsjechië. i/T CN lETIfKEN NIEUWE UITGAVEN. De vereenlging ..De Savorrün Lohman Fonds" gaf de rede. welke door prof. dr. Th. L. Haitjema op den 12en April 1939 te. Amsterdam is gehou den in brochurevorm onder den titel: ..Het eige ne van de Christelijke Historische Unie" uit. TIJDSCHRIFTEN. W\j ontvingen de November-aflevering van het R.K. Bouwblad. JAARVERGADERING „DE SCHAKEL". Gisteravond werd in het gebouw „Natha- naël" de zevende jaarvergadering gehouden der Ned. Christel. Jongel. Geheel-Onth. Ver. „De Schakel", afd. Leiden. De voorzitter M. Zllverentant opende deze vergadering door een gedeelte voor te lezen uit 1 Corinthiërs 10 vers 23 tot en met 33, waarna hij voor ging in gebed. Gezongen werd ,,'t Is Uwe zaak. o Hoofd en Heer". De voorzitter bracht in zijn openingswoord naar voren hoe onze houding als Christen tegenover onze naasten moet zijn. Verder memoreerde hij, dat wij wederom een jaar gespaard zijnen sprak den wensch uit, dat wij door Gods kracht ook in het komende jaar ons werk mogen voortzetten. Vervolgens heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom. De heeren H. Winterkamp Jr. en E v. d. Born, respectievelijk secrearis en penning meester kregen hierna gelegenheid hun jaarverslagen uit te brengen. Alvorens de afgevaardigden der zustervereenigingen hun gelukwensohen namens hun organisa ties konden overbrengen, werd muziek ten gehooren gebracht door H. Winterkamp Jr., orgel en Jan v. d. Bom. viool. Voor de pauze werd nog gedeclameerd door J. P. v, d. Bom en staande het Schakellied gezongen. In de pauze werd thee met tractatles aange boden. De verdere avond werd gevuld met enkele voordrachten, muziek en declamatie. Dc voorzitter sloot deze vergadering met (Ingez. Msd.) WAPENSTILSTANDSDAG. Heden is het Wapenstilstandsdag Trots het feit dat thans de oorlog is weergekeerd, is deze dag toch op de ge bruikelijke wijze gevierd. Van vroeg in den ochtend heeft de po litie te Londen zich opgesteld bij White hall om, met het oog op de gevaren bij een luchtaanval, te verhinderen, dat de menscher. opeenhoopen. Delegaties van verscheidene vereenigingen van oud-strij ders hebben, zooals gewoonlijk, kransen neergelegd aan den voet van den cenotaaf. De krans van den koning werd neergelegd door den opperstalmeester, commander Campbell. Op straat verkoopen dames papleren klaprozen en ook worden ten verkoop aan geboden Fransche korenbloemen, welke uit Parijs per vliegtuig zijn overgezonden als symbool van de wapenvriendschap der beide landen. De opbrengst van den ver koop komt ten goede aan de oudstrijders van beide oorlogen. Eenige duizenden klaprozen zijn gezon den aan de troepen in Frankrijk en naar de Britsche marine. De Australische minister-president Men- zies heeft ter gelegenheid van dezen dag een boodschap doen publiceeren. waarin hij o.a. zegt: ,,De gebeurtenissen hebben aan getoond. dat de vrede slechts een respijt was. Australië strijdt thans opnieuw voor hetzelfde beginsel, t.w. dat wet en verstand mogen heerschen over het geweld. In geheel Australië is twee minuten stilte ln acht genomen. Menzies en de gouverneur-generaal, lord Gowrie, waren aanwezig bij een speciale plechtigheid voor het parlementsgebouw te Canberra. air Neville Henderson, de laatste Brit sche ambassadeur ln Berlijn, heeft hét woord gevoerd aan een lunch van de „Press Club". Hij zeide o a. dat de oorlog zóó moet af- (Ingez. Med.) een enkel woord. Na het zingen van „de dag door Uwe gunst ontvangen" sloot de vertegenwoordiger der N.C.G.O.V. met dankgebed. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. F. B. J. KUIPER. Dr, F. B, J. Kuiper, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerten aan de Rijksuniversiteit al hier om onderwijs te geven in het Sanskrit en zijn letterkunde en de Indische oud heidkunde, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een lnaugureele oratie op Vrijdag 24 November a.s.. des namid dags om 4 uur in het groot auditorium van het Academiegebouw. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal-examen geschiedenis de hwr A. Qultart, (Rotter dam). loopen, dat de eenige grief van de Duit- schers zich richt tegen hun eigen leiders, tegen hun Fuehrer en tegen het stelsel, dat hen opnieuw naar een nederlaag heeft ge voerd. Wij dienen dezen oorlog te beschouwen, aldus Henderson, als een kruistocht, geba seerd op de Idealen van het Britsche ge- meenebest, teneinde de hoogste mensche- lijke beginselen te verdedigen en er voor te zorgen, dat het brute geweld niet de uitein delijke scheidsrechter worde in interna tionale aangelegenheden. Er wordt veel ge sproken over oorlogsdoeleinden. Eén oor logsdoel moet zijn, dat aan belde zijden geen gevoel van haat overblijft. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE TE LEIDEN. In het voorzitterschap der Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde is wijziging gekomen. De heer M. Nijhoff. die in Juni j.l. door de jaarvergadering als zoodanig werd ge kozen. is gemobiliseerd en omdat hij niet alleen in naam voorzitter wenschte te zijn, trad hij af. Op verzoek der laatste maand vergadering heeft prof. dr. Jan de Vries opnieuw hot voorzitterschap aanvaard. Het bestuur heeft tot lid benoemd den heer J. A. Rispens te Deventer, den schrij ver van „Richtingen en figuren in de Ne derlandsche letterkunde na 1880". PROT. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Gewestelijke vergadering. Overal in den lande worden vanwege het hoofdbestuur van bovengenoemden Bond als inzet van de wintercampagne geweste lijke vergaderingen gehouden. Gisteren was Leiden aan de beurt. De afd. Lelden vergaderde in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Vest. Voorzitter van Wezel opende op de ge bruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom op deze vergadering in het bijzon der de afgevaardigden van Alphen en Noordwijkerhout, het H.B.-lid Dompeling, den spreker en den heer van Mels, Decla mator. De Voorzitter zette doel en streven van (Ingez. Med.) deze vergadering uiteen; hij had een groo- ter opkomst verwacht. Nadat de heer van Melsen uit den Haag eenige declamaties had gegeven, kreeg het H.B.-lid Dompeling gelegenheid zijn propa gandistische rede te houden. Uitvoerig ging spreker ln op de taak, die ons als vakorganisatie te doen staat, wat reeds bereikt is, en wat nog gedaan moet worden. Hij gaf richtlijnen aan hoe we in deze moeilijke tijden hebben te handelen en allen schouder aan schouder moeten staan voor de Chr. Vakbeweging. Tenslotte wekte hij op tot het voeren van propaganda. In de pauze werd koffie geschonken, en kreeg ieder gelegenheid vragen te stellen welke na de pauze tot ieders genoegen wer den beantwoord. Daarna trad de heer van Melsen nogmaals op met luimige declamaties, terwijl aan het slot van dezen avond Voorzitter van Wezel woorden van dank richtte aan de heeren Dompeling en van Melsen, waarna eerstge noemde deze vergadering met dankgebed sloot. De politie alhier heeft den 30-jarigen G. Z. aangehouden als verdacht van dief stal van een rijwiel. Ongeveer een week ge leden is Z. eveneens aangehouden wegens diefstal van goederen ten nadeele van een grootwinkelbedrijf te dezer stede. Na bekend te hebben, is hij toen weer op vrije voeten gesteld Ook thans heeft hij weer een bekentenis afgelegd. Hij Is thans naar Den Haag overgebracht en ter be schikking van den Officier van Justitie ge steld. LEIDEN'S LUCHTBESCHERMING. In de groote collegezaal van het Kamer- llngh Onnes-laboratorlum ls gisteravond de laatste van een viertal instructie-avonden gegeven, uitgaande van het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst in samenwerking met de plaatselijke afdeeling van de Ned. Ver. van Luchtbescherming. Op deze avonden, welke werden bijge woond door een zeer bevredigend aantal wijkhoofden, blokleiders en assistenten heb ben achtereenvolgens de heeren ir. D. Boo- gerd, dr. T. Potjewijd, dr. J. J. van Eek. W. A. Couzy, J. H. de Jong, dr. E. J. J. G Re- naud, J. A. Kattenbusch, A. van der Neut, lr, P. C. Llndenbergh en D. C. Kok de ver schillende zijden van het luchtbescher- mingsvraagstuk besproken en, in vele ge- vallen aan de hand van lantaarnplaatjes toegelicht. Aan het einde van deze reeks heeft het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, commissaris R. J. Meyer woorden van dank gesproken tot allen, die hier voorlichting hebben willen geven en alle aanwezigen op gewekt om ln toenemende mate aan den Leidschen Luchtbeschermingsdienst actieve medewerking te verleenen. NEDERLANDSCH CONGRES VOOR OPENBARE GEZONDHEIDSREGELING. In de gisteren alhier voortgezette jaar- lijksche algemeene vergadering van het Nederlandsch congres voor openbare ge zondheidsregeling werd op voorstel van den ondervoorzitter, den heer W. Kroll besloten den aftredenden voorzitter, dr. N. M. Jose- phus Jitta, te benoemen tot eerelid. In de daarna gehouden huishoudelijke vergadering werden de Jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, zoo mede de begrooting voor 1940 onveranderd vastgesteld. Op voorstel van het bestuur werd prof. dr. H. van Lochem uit Amsterdam benoemd tot bestuurslid en voorzitter. De voorstellen tot wijziging en aanvul ling der statuten en van het huishoudelijk reglement werden goedgekeurd. In principe werd besloten het congres ln 1940 ln Enschede te doen houden, doch het bestuur werd gemachtigd daarvan af te wijken, indien de omstandigheden zulks wenschelijk maken. (Ingez. Med.) HET KAMERORKEST DER MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST, a Naar wij vernemen hebben de pogingen van het Bestuur der Maatschappij voor Toonkunst en den Directeur van de Muziek school tot oprichting van een kamerorkest o.l.v. den dirigent Jan van Epenhuysen tot goede resultaten geleld. Reeds 26 musici, waaronder verscheidene blazers, hebben zich opgegeven, zoodat besloten ls de volgende week met de repetities een aanvang te ne men. Men hoopt, dat nog vele aanmeldin gen zich bij genoemde 26 zullen voegen en dat dit nieuwe kamerorkest een belangrijke plaats in het Leidsche muziekleven zal gaan innemen. Bij K B. van 10 November 1939, is benoemd: tot griffier bij het kantonge recht te Hoorn mr. G. J. Hovlngh. waar nemend griffier bij het kantongerecht al hier. Aan het kantoor der posterijen alhier werd in den loop der maand October j l.op spaarbankboekjes ingelegd f. 215.908.41 en terugbetaald f. 244.938 20. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 29.029.79. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 170. In het Rex-Theater draait deze week „Gunga-Din", een verfilming van een werk van Kipling. Een ver vooruitgeschoven post in Britsch-Indië wordt overvallen door in landers. Er wordt een straf-expedltio uit gezonden en dan blijkt, dat de leden van dezen post zijn uitgemoord door de volge lingen van Guru i Guru Ls de opperpriester van de godin Kali, de godin der „worgers"! De nederzetting lijkt uitgestorven, doch in werkelijkhelo houden zich in alle hoeken en gaten Jeden der wreede orde verscholen. Zij worden echter met succes bestreden en verdreven vooral door het dappere optre den der drie Engelschen, die aan de expe ditie deelnemen en die ln de verdere film practisch de hoofdrol vervullen, n.l Cut ter, Mac Chesny en Ballentlne. Na het ge lukken van deze expeditie besluit Ballen tlne ontslag aan te vragen uit den dienst, waarop hij recht heeft. Hiertegen verzet ten zich Cutter en Mac Chesny met hand en tand. ZIJ hopen vurig dat er ln deu korten tijd. dat hij nog in dienst blijft een incident voorvalt, dat hem zal kunnen prikkelen om „bij te teekenen." Deze hoop gaat in vervulling: Mac Chesny laat zich vertellen door Gunga Din, waterdrager van het regiment, dat er een gouden tempel in het binnenland ligt Mac Chesny. in zijn gouddorst, gaat slechts vergezeld van Gun ga Din naar den tempel. Inderdaad vinden zij den gouden tempel en treden er binnen. Na eenigen tijd trekt evenwel een vreemd soortige processie binnen; het zijn de vol gelingen van Guru. De tempel is de tem pel van Kari en dus de haard van de op standige beweging der Thuys (worgers). Mac Chesny stuurt Gunga Din weg om den commandant der troepen te waarschuwen. Deze kan slechts ongemerkt vertrekken, doordat Mac Chesny de aandacht der Thuys op zich vestigt. Zij nemen hem ge-' vangen en zetten hem in de folterkamer. Spoedig komt Gunga Din tei'pg, maar slechts met twee man n.l. Cutter en Ballen- tine. Bij dezen laatste wint de vriendschap voor Mac Chesny het van zijn lieWc voor zijn aanstaande vrouw, en hij teekdnt on der voorbehoud, weer voor den dienst.'Dok zij beiden geraken in de macht der Thuys, zij weten echter hun leider Guru tot gijze laar te maken en met hem een terras van den tempe! te bereiken. Guru toont hen, hoe overal hinderlagen opgesteld zijn voor het Engelsch-inlandsche leger, dat komt om de drie Engelschen en Gunga Din te bevrijden. Dan pleegt hij zelfmoord en ge last de Thuys de Engelsche expeditie te vernietigen. De inlanders maken zich nu allereerst meester van Cutter, Ballentine, Mac Chesny en Gunga Din. Deze laatste twee blijven voor dood liggen. Gunga. die weet hoe de expeditie in de hinderlaag wordt gelokt, klimt met inspanning van zijn laatste krachten op den tempeltoren en maakt vandaar uit door hoornsignalen de Engelschen op het gevaar opmerkzaam. Er ontstaat een verwoed gevecht. De Engelsch inlandsche troepen weten de overwinning te behalen en den tempel te veroveren. Gunga Din is evenwel gestorven. Onze drie vrienden zijn gered en het eind is dat Ballentine weer definitief voor den dienst teekent. Een imposante, spannende film, grootsch van opzet en gehuld in een Oostersch waas van mysticiteit. Vooral Eduardo Cianello's vertolking van Guru is meesterlijk. In het voorprogramma draalt een vroo- lijke Amerikaansche „melk"-klucht. Lido-Theater. „Lokkend verleden": het lot brengt vijf menschen te zamen op een groote buitenplaats, erfgoed van de familie Linden van geslacht op geslacht. In het huis wonen de twee broers met hun oudere zuster en de vrouw van David Lin den. Dan leert de tweede broer, Her.ry, een danseres kennen, trouwt met haar en brengt haar naar het ouderlijk huls. Oli via (de danseres i, opgegroeid in het milieu van danshuizen en cabarets, heeft met haar scherpe Intuïtie de moeilijkheden in haar nieuwe omgeving voorzien, maar de werkelijkheid blijkt noodlottiger dan zij had kunnen verwachten. Hanna, de zuster, haat in haar schoonzuster het verleden, zij weet haar in kleine en groote dingen te kwet sen op een verfijnde, kwellende wijze. Maar wat hét groote conflict veroorzaakt, is niet de houding van Hanna: David Linden en zijn schoonzuster zijn voorbestemd voor een plotselinge, aliesbeheerschendg liefde, zooals alleen maar twee menschen, die als voor elkaar geschapen zijn, die kunnen voelen. Alles gaat uiterlijk zijn gewonen gang, maar het is, als leven de vijf men schen op een vulkaan: ieder oogenblik kan de uitbarsting komen Olivia en David trachten wanhopig hun wederzijdsche ge voelens te beheerschen. Hanna laat geen gelegenheid voorbij gaan om zinspelingen op hun houding te maken tegenover Henry den man van Olivia, en Judy, David's vrouw. Er hangt een sfeer van beklem ming, van noodlot over dit spel van vijf. De beide broers, eerlijk en ronduit; Hanna, dc fanatieke zuster, die vecht voor de fa milie-eer, zooals zij zich die denkt; Judy, David's vrouw, wier liefde voor haar man zóó groot is. dat zij zichzelf wil opofferen voor zijn geluk en Olivia, de danseres, die in plaats van een veilige haven binnen te gaan, in een draaikolk dreigt te worden meegesleept. Meesterlijk en ontroerend zui ver leven deze figuren voor ons en al hoo- ger wordt de spanning opgevoerd. Dan is het de dappere kleine Judy, die voor zich en voor de anderen wil beslissen, door vrij willig in den dood te gaan. En daarmee Ls dan het hoogtepunt bereikt en moeten de ondraaglijke spanningen een uitweg vin den. Hoe deze uitweg blijkt te zijn en of hij bevredigend is daarover raden wij u aan zelf een meening te vormen. Zeker is het dat de hoofdrol-vertolkers het zijn Joan Crawford. Margaret Sullavan, Fay Bainter, Robert Young en Melvyn Douglas van dit filmwerk een ontroerend spel van het leven hebben gemaakt, dat stellig in dank bare herinnering zal blijven. Venneld dient nog de dans-creatie van Joan Crawford op muziek van een Chopin-wals, een feest voor oog en oor. Voor de pauze zien wij hoe Andy, het jongste lid van de Hardy- famllie, in amoureuze en mechanische pe rikelen raakt. Een vroolijke film over jeug dige dwaasheden en jeugdige liefde, waarin Micky Rooney, Lewis Stone en Judy Gar land uitblinken. Casino-Theater. ,,'t Zit in de lucht", ging gisteren de zevende ronde ln en na tuurlijk was de zaal weer stampvol. Heel de Sleutelstad fluit George Formby's refrein en het zal nog wel even duren. Als tweede hoofdfilm loopt „Potverte ren". met den komiek Lislie Föller in de hoofdrol. Het amusante verhaal van den penningmeester van een gezelligheldsver- eeniging. Op den dag van „potverteren" is de kas er niet meer en zoo belandt hij In de gevangenis, waar het verhaal eigenlijk pas begint. Trianon-Theater. Het klinkt niet bij zonder complimenteus, wanneer wij van Erich von Stroheim getuigen, dat hij een geboren spion schijnt te zijn. En toch is het als zoodanig bedoeld, want in bijna alle films, welke wij ln den laatsten tijd hier ter stede van hem zagen, speelt hij een belangrijke rol in de een of andere spionnage-affaire en wie hem in een van deze creaties werkzaam zag. zal met ons getroffen zijn geworden door de sterke suggestieve uitbeelding, welke hij aan zijn rol wist te geven. Hét vak van een spion is een weinig sympathiek, maar des te meer riskant en gevaarvol beroep: het ver- eischt naast een flinke dosis Intelligentie, stalen zenuwen, een groote mate van aan passingsvermogen en als de nood aan den man komt, ook een vaste hand, die haar doelwit niet mist. De entourage van een splonnagezaak leent zich bij uitstek tot een spannende handeling en daaraan ont breekt het in de film „Gibraltar" dan ook niet. Het schijnt voor de Britsche admira liteit en den Geheimen Dienst aanvanke lijk een volslagen raadsel wat toch de oor zaak is, dat drie groote transportschepen achtereen vlak bij de vesting Gibraltar in de lucht vliegen. Uitgebreide voorzorgs maatregelen worden genomen om herha ling uit te sluiten, maar desondanks ex plodeert een tweede en zelfs een derde schip. Het is duidelijk: er is verraad in het spel. Maar wie is de verrader'' De lezer houde het ons ten goede, dat wij op die vraag het antwoord schuldig blijven; de film leert het trouwens al heel spoedig, maar juist in verband met de vele compli caties lijkt het ons wenschelijk van den inhoud bij voorbaat niet al te veel te ver tellen. Erlch von Stroheim, de Fransche ster Viviane Romance en Roger Duchesne vervullen de hoofdrollen en dat geeft be reids een grooten waarborg voor uitstekend spel. Eerstgenoemde treedt hierin wellicht niet zoozeer op den voorgrond als bijvoor beeld in „De Burcht der stilte", maar toch biedt het scenario hem ook hier voldoen de gelegenheid om van zijn groote capa citeiten als filmacteur te doen blijken. Vi viane Romance is een charmante persoon tje, die haar rol met veel brio cn gratie speelt. In het voorprogramma treffen wij we derom uitgebreid wereldnieuws aan, zoo mede een alleraardigste Technicolor van Walt Disney en een geestige comedie „Meisje voor dag en nacht", die tal van geestige momenten bevat, waarom gister avond hartelijk gelachen ls. Luxor-Theater. De heer Jean Martet, die den roman „Het koraalrif" schreef, moet wèl over een rijke fantasie beschik ken! Zelfs het feit dat meerdere bekende artlsten meespelen, heeft niet kunnen voor komen dat de gelijknamige film herhaal delijk Iets onwerkelijks heeft gekregen.dat overigens nochtans gaat boeien door de wijze waarop Jean Gabln, Mlchele Morgan e a. zich van hun taak kwijten. In het kort komt de geschiedenis hierop neer dat een Jongeman uit zelfverdediging iemand heeft neergeslagen en de vlucht neemt aanboord van een wat geheimzinnig vaartuig, dat wapens blijkt te smokkelen van Australië naar Mexico, waar een generaal de zoo- veelste revolutie aan het voorbereiden is. Onderweg wordt water Ingenomen bij een koraalrif, waar de vluchteling de Inlanders muziek hoort maken en ziet dansen en waar hij voor enkele oogenblikken kennis maakt met het blanke opperhoofd, die hem vertelt van het eiland en haar bevolking, welke ln volmaakt geluk haar dagen door brengt. Het ls slechts een korte elsode ge durende een lange en sombere reis, maar eenmaal teruggekeerd in zijn geboorteland denkt hij terug aan het koraalrif, zoodra hij in een eenzame hut een jonge vrouw heeft leeren kennen, die evenals hij de menschen schuwt. Een politie-inspec- teur en een besmettelijke ziekte brengen dan leed in de harten dezer twee men schen, maar aan het slot zien wij toch een gelukkig paar aan boord van het schip stap pen dat het naar het paradijs op het ko raaleiland voeren zalJean Gabin 15 een filmspeler met talent en routine en met de bekoorlijke Mlchele Morgan naai' hem Ls men dus bij voorbaat verzekerd van vele boeiende scènes, zooals die aan boord van de „Portland" en ln de eenzame hut in de bergen. Goede rollen zijn er verder van Pierre Renoire, Saturnin Fabre, Gma Manes e.a. De dialoog ls vlot en interes sant en ook aan de regie (van Maurice Gleizen kunnen vele verdiensten niet wor den ontzegd. Harry Piel zien wij in het tweede hoofd nummer ln een circusfilm, waarin de sce nes met een troep gedresseerde apen bui tengewoon belangwekkend zijn. Tenslotte geeft het uitvoerige Luxor-Nleuws o.m. op namen van de Maginot-linie en van dc foto-tentoonstelling „Kleinbceld" te Am sterdam, waar prachtig geslaagde foto' van Prinses Beatrix de warme aandacht hebben gehad van het publiek! 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2