Oplevende actie Oste Jaargang ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 No. 24428 De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Ons aller plicht in dezen donkeren tijd De aanslag te München Finland en de Sovjets Twee ontploffingen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Decreten van den Poolschen president Handelsbesprekingen verwacht Beperkte voorraden Weenen in Reconstructie van het Australische kabinet LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevesttgd ztfa: per 3 maanden LJ.3S per week ïïl.. L0.lt Franco per post f. 2-35 per 3 maanden -f portokosten,' (voor binnenland L 0.80 per 3 msd> In deze dagen van spanning, Is het vol- -men begrijpelijk, dat een ieder relkhal- nd uitkijkt naar het laatste nieuws. Wij enschen van de krant, zijn uit hoofde an ons beroep de eersten zulks te begrij- -n en wij spannen dan ook onze uiterste ■•achten In hieraan te voldoen met alle j ten dienste staande middelen, als daar ljn ons Wad, de nieuwsberichtenkastjes in e stad en zoo noodig door verspreiding an bulletins. Dit is de taak en ook de licht, die wij op ons genomen hebben. Doch ln deze dagen, dat de oorlog buiten ze landsgrenzen woedt, al is deze geluk- ig nog niet tot de zoo alom gevreesde olie ontplooiing gekomen, strekt onze licht zich nog verder uit. En ln de eerste aats tot het hoog houden van het door nze Regeering en ons Volk ingenomen 1 eutraliteitsstandpunt. Het zal den lezer dan ook wel niet ont- aan zijn. dat wij reeds kort na het uit- eken van den wereldoorlog duidelijk heb- -n vermeld uit welke bron berichten den rlog betreffende en alles wat daarmede enhangt, afkomstig waren. Doch er Is meer. Berichten, waarvan de inhoud door ons nogelijk aan de waarheid getoetst kan orden en die slechts onrust onder ons olk kunnen verwekken, publiceeren wij '.let, omdat wij van oordeel zijn dat zeker deze dagen met een onzekere toekomst óór ons, het geen enkel belang heeft on nodige ongerusth^d te kweeken, integen deel. En wij zijn daarin gesterkt, daar ons ju reeds ettelijke malen gebleken ls dat ergelijke berichten eiken grond van waar- eid misten, terwijl dikwijls wel gemakke- "'k de bedoeling van een dergelijke be- chtgevlng te gissen was. In het buiten- ndsch overzicht In ons blad hebben wij uwens reeds eenige malen den lezer op leze berichtgeving opmerkzaam gemaakt Doch ook gij lezers hebt een plicht Je- ens uzelf, jegens de uwen en jegens uw aderland te vervullen. Ondoenlijk ls het ns u het aantal op te geven van de malen, lat wij opgebeld worden of dat men bij BS op kantoor komt, met de vraag, of dit I dat, wat men gehoord heeft, en dan ewoonlijk nog uit goede bron, waarheid vat en ook óns bekend ls. Wij hebben ks evenveel malen, dit wenschen wij Ier met klem te verklaren, op hoogen prijs esteld, daar wij telkenmale, deze berich- cn konden tegenspreken en der vragers tigerustheld konden wegnemen. Hoe der- elijke berichten ontstaan, is gewoonlijk iet uit te vinden; meestentijds gaat het ,oo: de één vertelt Iets, de ander zegt het ^twat aangedikt verder totdat ten laatste ,-en ln zijn oorsprong onschuldige mededee- ng of geuite veronderstelling als een feit lom wordt verteld enhelaas vooral dageni als wij nu beleven voor waar ordt aangenomen. Dergelijke geruchten soerat angins vrij vertaald: berichten door den wind tot ns gebracht) zooals de inlander in onzen ost. dit soort berichten zoo kernachtig oemt nemen de laatste dagen in aan- 1 hand over hand toe, terwijl de inhoud lkenmale de onrust over de toekomst, ja ifs dikwijls zeer zeer naaste toekomst, ons eschoren, doet toenemen op werkelijk be- ngstigende wijze. Wij doen dan ook een troep op u lezers en drukken u met den eesten klem op het hart, hedit aan der- elijke berichten die u van deze of gene oort, geen geloof, vertel ze niet verder, hoe cloofwaardig en hoe te goeder trouw uw "gsman ook moge zijn, zonder ze eerst 'J de Pers te hebben geverifieerd. Wend u ot ons en wij verzekeren u, u naar waar- eid te zullen inlichten, doch begin met u verzetten geloof te hechten aan de tal- ke geruchten, waarvan het aantal, vooral e laatste dagen, den vorm van een lawine eigt aan te nemen. De Pers hier te lande ekent het zich tot plicht het Nederland- "ne volk zoo goed als maar in haar ver ben ligt, naar waarheid ln te lichten en rijst zich gelukkig, dat zij door de Regee- mg des lands hierin wordt gesteund. Daten wij gezamenlijk alles, wat onrust an brengen tegengaan, vertrouwend op toekomst en ons voor oogen houden het ot van de rede door onzen minister van mtenlandsche Zaken deze week In de Wede Kamer der Staten Generaal uitge- roken «Van zjjn roeping en defensieve taak üch bewust, wacht Nederland op het- Seen het lot ons brengen zal, eerlijk baar alle zijden zijn positie van zelf standige onzijdigheid handhavend. Zoo "b't, dan geldt thans de waarheid van "n toespraak van wijlen koning Wil- 'em III in de troonrede van 1866: «ln dezen veelbewogen en ernstigen "id behoort ons volksbestaan, naast I'd. in zichzelf zijn hechtsten steun k zoeken," aldus besloot de minister. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Bij twee plaatselijke aanvallen is de vijand, na geringe vorderingen te hebben gemaakt, onder ons Infanterie- en geschut vuur teruggeweken. Aan beide zijden was de luchtmacht actief". Het legerbericht van hedenmorgen luidt: „Gedurende den nacht een beperkte ac tiviteit". Parijs geeft daarbij volgenden commen taar: Zooals verwacht kon worden na de plot selinge drukte aan het front sinds twee dagen, na een lange periode van kalmte en 'het Inzetten van zeer talrijke patrouilles en overvallen, zijn de Duitschers tot den aanval overgegaan. Het waren echter geen aanvallen van den omvang van die. van 16 en 17 October, waarbij de Duitschers uit hun versterkingen kwamen over fronten ter breedte resp. vagi 6 en 30 KM. In de sectoren van Apach en Blies. Het betrof ditmaal slechts plaatselijke aanvallen met betrekkelijk geringe troepensterkten, hoog stens ter grootte van een regiment. Terwijl zij ln de laatste week van Octo ber slechts kleine posten voor zich vonden, welke terugtrokken zoodra de aanval werd ontketend zoodat zij konden oprukken over een volkomen sinds lang ontruimde zone, die door de Fransche troepen was onder mijnd, stietten de Duitsche aanvallen nu op een hechte weerstandslinie. Zij slaagden er eerst ln een geringe vordering te ma ken. Zij kwamen voorbij de lijn der kleine vooruitgeschoven posten, welke onmiddel lijk vóór de eerste Fransche stelling liggen en waartegen zij de vorige dagen zoo veel. over het algemeen vruchtelooze, aanvallen hadden gericht. Vervolgens bevonden zij zich in een zone, die geheel onder het vuur ligt van de eerste Fransche stelling. De schootsvelden zijn nauwgezet bestudeerd en ln verwachting van een aanval in orde ge bracht. Tezelfder tijd opende de artillerie, die terstond gealarmeerd was door de be zetting van de kleine posten, krachtig spervuur. De aanvallers konden zich niet handhaven in de aldus beschoten zone en waren gedwongen zich terug te trekken na gevoelige verliezen te hebben geleden. Men knoopt hier de veronderstelling aan vast, dat Duitschland spoedig een offensief zal inzetten, misschien wel reeds heden. Afwachten maar! Gisteren is een Engelsch vliegtuig geland nabij de Fransche grens op Belgisch grond gebied. ln de buurt van Kortrijk. De bemanning is geïnterneerd en het toe stel ln beslag genomen. NACHTELIJK LUCHTALARM TE PARIJS. Vanmorgen om kwart voor vijf werden de Parijzenaars uit hun slaap gewekt door de luchtalarmsirenes, welke zij in ruim een maand niet meer gehoord hadden. In de grootste kalmte begaven zij zich naar de schuilplaatsen. Om 6 uur kondig den de sirenes het einde van het luchtalarm aan en kon men zich weer ter ruste be geven. ENGELSCHE OORLOGSSCHEEPJE VERGAAN. De secretaris van de Britsche admirali teit zegt tot zijn leedwezen te moeten me- dedeelen, dat het oorlogsschip „Northern Rover", een klein hulpvaartuig, aanzienlijk over tijd is en als verloren beschouwd moet worden. De naaste familieleden van de opvaren den zijn hiervan ln kennis gesteld. De admiraliteit deelt nog mede, dat vier officieren en 23 manschappen van het oorlogsschip „Northern Rover" vermist worden. De „Northern Rover" metende 655 ton. is als stoomtreiler gebouwd in 1936 op een Duitsche scheepswerf en geregistreerd in Londen. ACTIE VAN VLIEGTUIGEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart, deelt mede, dat op de Noordzee, aan de Oostkust, een vijandelijk vliegtuig tot da len gedwongen en gezonken is. Een tweede Duitsch vliegtuig ontkwam in de wolken. Toen het Duitsche toestel daalde, begaf zich de bemanning ln een kleine boot, waarover zij beschikte. Voorts heeft een Duitsch vliegtuig, ver moedelijk een Helnkel-toestel, boven de Shetland-eilanden gevlogen. Men denkt, dat de machine op verkenning uit was. Na dat het toestel door afweergeschut onder vuur genomen was verdween het in Zuid- Oostelijke richting. In Zuid-Wales is gisteren voor het eerst sedert het uitbreken der vijandelijkheden luchtalarm gemaakt. Het was ln verschei dene steden een loos alarm. Weldra volgde dan ook het signaal, dat alles veilig was. Op vele plaatsen liepen de menschen de straat op, in de verwachting vijandelijke vliegtuigen te zullen zien. CONTRABANDE. In de tweede helft van October heeft de Fransche marine 30.000 ton voor Duitsch land bestemde goederen to beslag genomen. De totale hoeveelheid goederen, sedert het begin van den oorlog ta Frankrijk in beslag genomen, bedraagt meer dan 200.000 ton HET ONDERZOEK. De speciale commissie tot onderzoek van den aanslag te Muenchen heeft men drie maal zoo groot moeten maken, teneinde de in grooten getale binnenkomende verkla ringen en mededeelingen te kunnen be werken. Op het oogenblik zijn deskundigen er mede bezig uiterst nauwgezet de gevon den deelen van het voor het tot.ontploffing brengen van de lading springstof gebruikte mechanische ontstekingsapparaat na te gaan. Men kan reeds thans zeggen, dat ln ieder geval ten aanzien van de legeering van afzonderlijke metaaldeelen inderdaad bewezen kan worden, dat zij van buiten- landschen oorsprong zijn. Op het oogenblik wordt een onderzoek ondernomen van ver schillende kanten, -teneinde een absoluut vaststaand resultaat te krijgen. Juist deze wijze van onderzoek is van beslissende be- teekenl-s, temeer daar de specials commis sie reeds een zeer bepaalde richting volgt. Men kan verwachten, d-ait wellicht reeds to de eerstvolgende dagen nadere bijzonder heden bekend gemaakt kunnen worden. Volgens het Deensche blad .Politiken" ls de aandacht van dé Gestapo -na den aan slag te Muenchen gevestigd op de Joodscihe en monarchistische kringen in Beieren. Verscheidene bekende Joden te Muenchen en omgeving zijn gisteren naar het hoofd kwartier van de Gestapo overgebracht. Men vraagt zich af. zoo vervolgt het blad, hoe het mogelijk was. dat de helsche ma chine niet door de politie ontdekt ls. Het gerucht gaat. dat men de Gestapo verhin derd heeft om. zooals gebruik is, het lokaal, waar Hitler zou spreken, te doorzoeken, zeg gend. dat de oude Nazigarde een voldoende bewaking vormde. Alle orders, welke de politie uit Berlijn ontvangen heeft, kwa men van het ministerie van propaganda, dat nauw met de Gestapo samenwerkt. Men gelooft, dat de bom celiniet bevatte. DEELNEMING. Naar aanleiding van den aanslag op Hit- Ier hebben de vertegenwoordigers van de volgende staten den rijksminister van bui- tentandsche zaken von Ribbentrop hun deelneming toegezonden voor de slacht offers en hun voldoening tot uitdrukking gebracht over de redding van den Fuehrer: Argentinië. België, Brazilië. Bulgarije. De nemarken, Estland. Finland. Iran. Italië. Japan. Joegoslavië, Lithauen, Nederland. Noorwegen, Portugal. Roemenië. Zweden. Slowakije, Sovjet-Rusland, Spanje, Turkije. Hongarije en Venuzuela. Voorts hebben de ministers van buitenlandsohe zaken van Bulgarije, Nederland, Japan, Portugal, Roe menië. Zweden, sovjet-Rusland, Spanje en Hongarije den in hun landen geaccredi teerde Duitsche vertegenwoordigers uit naam van hun regeeringen hun vreugde betuigd over de gelukkige redding van den Fuehrer. De Bulgaarsche minister-president Klosseivanof en de Hongaarsche honved- minister von Bartha hebben den rijksmi nister van buitenlandsohe zaken telegra fisch hun deelneming gezonden. VERKLARINGEN VAN DEN Z.G. VRIJHEIDSZENDER. De Duitsche vrijheidGzender verklaarde gisteravond: „Onze strijders-groep, welke wist hoe de Bürgerbraukeller binnen te ko men. zal ook de deur naar Duitsohland's toekomst openen". Naar het Finsche persbureau jneldt, is in tegenstelling tot bepaalde geruchten, bij de Finsch-Russische onderhandelingen te Mos kou nog geen basis gevonden voor het slui ten van een overeenkomst. De minister van financiën, Tanner, heeft op de vraag van een vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau telefonisch medegedeeld, dat het nog niet bekend was wanneer opnieuw een onderhoud te Moskou zal plaats vinden. De berichten over het verloop van zaken zijn zoo tegenstrijdig, dat er totaal geen houvast aan is. De „Times" verneemt nog dat een der punten, waarover de delegaties nog niet tot overeenstemming konden komen, de ver sterkte Finsche Unie betreft, welke de land engte beschermt tusschen het Ladoga-meer en de Finsche Golf. De Finnen, die zich groote kosten voor den bouw van deze versterking hebben ge troost, wenschen deze linie niet af te staan, aangezien het verlies hiervan hen in de zelfde positie zou plaatsen als Tsjecho-Slo- wakije. nadat dit land zijn versterkte stel lingen in het Sudetengebied verloren had, VIJF MILITAIREN EN EEN BURGER GEDOOD. Gistermorgen is in de omgeving van Scherpenzeel op de grens van de pro vincies Utrecht en Gelderland een ern stig ongeluk gebeurd. Eenige militairen waren bezig met het verrichten van werkzaamheden aan de verdediging, waarbij ontplofbare stoffen werden gebruikt. Door tot nu toe onbekende oorzaak deed zich een ontploffing voor. Vier manschappen werden getroffen en ge dood. De namen der slachtoffers zijn: de soldaten A. Bakker uit Uitgeest, H. de Jong uit Mijdrecht en Th. de Goede uit Enschedé en de sergeant J. J. Herst uit 's Gravenhage. De medische hulp, welke spoedig na het gebeuren door doktoren van het militair hospitaal te Amersfoort gebo den werd, kon niet meer baten. De slachtoffers werden naar Amersfoort overgebracht. In dezelfde omgeving is in den mid dag wederom een ontploffing voorge komen, waarbij geen slachtoffers te be treuren vielen. Een landbouwer, die met paard en wagen voorbijkwam, werd van de bok geslingerd. Het paard werd gedood en de kar was volkomen ver nield. Te Bellingwolde heeft zich gisteren eveneens een ontploffing voorgedaan, waardoor twee personen zijn gedood. Het zjjn de 25-jarige kruidenier Jan Mulder uit Sellingen en de 22-jarige soldaat Van der Nek uit Kolham. M. laat een vrouw en een kind achter. Volgens de Basler Nachrichten zou de Finsche delegatie nieuwe instructies heb ben gevraagd. De president der Poolsche republiek, Raczkiewicz, heeft maarschalk Smigly Rydz ontslag verleend uit zijn functies van op perbevelhebber en Inspecteur-generaal van het Poolsche leger. De maarschalk had in in een brief van 27 October zijn ontslag aangeboden. Verder heeft de president generaal Si- korski benoemd tot opperbevelhebber en in specteur-generaal van het leger. In een derde decreet heeft hij den Senaat en de Kamer, die ln September 1935 waren gekozen, ontbonden met het motief, dat zij niet aan de behoeften van den staat heb ben voldaan, d.w.z. zij vertegenwoordigen de stroomingen onder het volk niet en heb ben zich niet bezig gehouden met een wij ziging van de kieswet. ENGELAND EN ITALIË. Een gisteren te Londen gepubliceerd re- geeringswitboek omtrent een overeenkomst tusschen Engeland en Italië tot het verge makkelijken van de oeconomische samen werking zegt, dat de overeenkomst in wer king treedt van den datum van ondertee- kening af. De overeenkomst is nog niet door de Britsche regeering geratificeerd en elk van beide partijen heeft het recht de voorloopige inwerkingstelling te beëindi gen met een opzeggingstermijn van een maand. De overeenkomst voorziet in de vorming van een gemeenschappelijke per manente commissie en de benoeming van regeeringsdelegaties. Deze commissie zal stappen overwegen tot regeling van het handelsverkeer tusschen helde landen en tot het bereiken van een nauwere oecono mische samenwerking De commissie zal voorts overwegen de bestaande handels- en betallngsovereenkomsten hierop toe te passen, en zij kan aan de regeeringen amendementen voorstellen welke de tijds omstandigheden vereischen. DUITSCHLAND EN TURKIJE. De Duitsche handels-attaché, die na lang durige afwezigheid te Ankara is terugge keerd. heeft verklaard, dat Duitschland plannen heeft voor een zeer aanzienlijk handelsverkeer met Turkije en zijn uiter ste best zal doen om een nieuw handels- accoord tot stand te brengen ter vervan ging van de overeenkomst, die op 30 Augus tus afliep en niet door Turkije verlengd ls. Volgens een bericht uit Ankara is men in bevoegde Turksche kringen van mee ning, dat een dergelijk accoord niet moge lijk is, tenzij Duitschland bereid is de Turk sche producten ln contanten of buiten- •anasche valuta te betalen. Turkije wil n.l. hoi ruilsysteen. dat zijn buitenlandschen handel thans beheerscht, afschaffen en vervangen door contante betaling in vrij verkeer. BINNENLAND. De etappe- en verkeersdienst van ons leger (4e Blad). Minister Gerbrandv over naturalisatie (Binnenland, 3de Blad). Reconstructie van den moord te Leidschen* dam (Gemengd, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel Verbeterde stemming Gedeeltelijk herstel Amerikanen hooger Beleggingen onzeker. BUITENLAND. Heden wapenstilstandsdas: (le Blad). De begrafenis der slachtoffers van Mün chen (le Blad). Iets levendiger actie in het Westen (le BI.)] ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Aanvankelijk zwakke tot matige, later wellicht toenemende Zuid oostelijke tot Zuidelijke of Zuid westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Toenemen de regenkans, aanvankelijk alleen in het Zuiden, later ook in het Noorden. Weinig verandering in temperatuur. Berichten uit Weenen van het Engelsch Reuter-bureau melden, dat de winkels slechts enkele uren per dag mogen open zijn wegens beperkte voorraden. De politie heeft verboden voor de winkels queue te maken. Andere berichten voorzien de invoering van koffie, gemaakt uit eikenhoutpulp voor den verkoop in Duitschland. Men gelooft, dat een aanzienlijk aantal Weeners het slachtoffer is geworden van de campagne in Polen. De autoriteiten hebben het dragen van rouwkleeding verboden, en hoewel de fami lieleden van iemand, die in Polen gesneu veld is, hiervan bericht ontvangen, wordt hun verzocht het voor hun vrienden stil te houden. De Australische minister-president Men- zies heeft een reconstructie aangekondigd van ziin kabinet, inhoudende de vorming van afzonderlijke ministeries voor de mili taire diens-ten. teneinde de taak van Street, den minister van defensie, te verlichten. Street wordt nu minister voor het leger. Fairbairn minister voor de luchtmacht, sir Frederick Stewart minister voor de marine. Menzies aanvaardt zelf een nieuwe por tefeuille, n.l. van minister voor de coördi natie van de defensie. De bezetting der andere portefeuilles ondergaat geen wij ziging. Verder wordt medegedeeld, dat een „economisch kabinet" gevormd is. omvat tende Menzies. Casey, de ministers van hamdel en P TTsenator McBride als mi nister zonder portefeuille en Spender als minister voor schatkistaangelegenheden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1