STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 9 November 1939 Finland en de Sovjets Turkije ratificeert verdrag met Engeland en Frankrijk Verspreide berichten Overzicht Vredeskans kan men vrijwel afschrijven VISSCHFRIJ-BERICHTEN RECHTZAKEN Laatste Berichten Binnenland Inlijving van dienstplichtigen Naar het Engelsehe Reuterbureau uit Helsinki meldt, heeft Tanner, de Finsche minister van financiën, gisteren in een telefoongesprek met Helsinki gezegd, dat de delegatie de instructies der Finsche re geering eergisteravond heeft ontvangen, doch dat, in verband met de viering van den verjaardag der revolutie, het niet waarschijnlijk was, dat de onderhandelin gen met de Russen vóór vandaag hervat worden In welingelichte kringen te Helsinki zeide men. dat de nieuwe instructies het Sovjet- verzoek tot het hebben van een vlootbasls aan den ingang van de Finsche Golf niet inwilligen, Stalln zou voornemens zijn de besprekingen van vandaag bij te wonen. Men is te Helsinki van meening. dat de attentie, waarmede de Finsche gedelegeer den bij de feestelijkheden behandeld zijn, een goed voorteeken voor een bevredigende regeling is. De nieuwe instructies voor de onder handelaars te Moskou zijn door den pre sident der Finsche republiek bekrachtigd. Men is van meening. dat aangezien tijdens de laatste besprekingen in de Russische hoofdstad een grondslag voor onderhan delingen gevonden ls. bij de hervatting van de onderhandelingen de concrete pun ten ter sprake zullen komen, De Turksche nationale vergadering heeft eenstemmig het pact van wederzijdschen bijstand met Frankrijk en Groot-Brittannië geratificeerd. De Turksche minister van buitenlandsche zaken. Saradjogloe. heeft hulde gebracht aan de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk. Wat men ook van dit verdrag mag zeggen, aldus de minister, het draagt bij tot den vrede en ls een vrucht van goe den wil. Van nu af aan zuHen de vredes pogingen der drie staten doelmatiger en vruchtbaarder zijn. Het is onjuist te zeggen, dat dit verdrag slechts een eenvoudig document van militairen en diplomatieken aard is: het zal een gelukkiger tijdperk voor ons volk inleiden, zoowel op politiek en mi litair als op sociaal en economisch gebied. Aan de zijde van de groote mogendheden Frankrijk en Engeland blijft Turkije een onmisbare factor voor beschaving, vooruit gang, vrede en menschelijkheid. Turkije heeft geen verplichtingen op zich genomen, die het ln een oorlog zouden wikkelen met sovjet-Rusland. Hij ver klaarde. dat dit een bewijs vormt voor de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en de U.S.S.R. Saradjogloe noemde het Engelsch-Fransoh-Turksche verdrag ..een der belangrijkste keerpunten in de wereldgeschiedenis". Ook zeide hij: ..Ik herhaal ten behoeve van al degenen, die nog steeds twijfelen, dat wij naijverig zijn op onze rechten en zeer bewust van onze verplichtingen." HESS SPREEKT NIET. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn dat de rede, welke de plaatsver vanger van den Führer, Rudolf Hess, he denavond te 19.30 uur M ET. voor de radio zou houden, geen doorgang zal hebben VLIEG BOOT TOT DALING GEDWONGEN. Uit Hongkong wordt bericht, dat de En gelsehe vliegboot „Dardanus" van de Im perial Airways boven het door de Japan ners bezette eiland Waitsjau, door lucht doelgeschut tot dalen ls gedwongen. Aan boord bevonden zich twee Britsche bestuur ders en drie passagiers ,t.w. een Noor, een Iranees en een Amerikaan, alsmede post voor Engeland. Het is nog niet bekend of zich persoonlijke ongelukken hebben voor gedaan. Het eiland Waitsjau ls kort geleden, on danks de Fransche protesten, door de Ja panners bezet. BELASTINGVERHOOGING IN IERLAND. Bij het Indienen van de aanvullende be- grooting heeft de minister van financiën de verhooging van verscheidene belastin gen aangekondigd. Deze verhooging is noo- dig geworden door daling van de opbrengst der tegenwoordige belastingen en door de kosten der maatregelen tot handhaving van de neutraliteit. Het vredesinitiatief van onze Koningin en Koning Leopold is zooals wij hebben ver wacht, algemeen met ingenomenheid be groet als een goed bedoelde poging om als nog een einde te maken aan den oorlog. De vier Scandinavische staatshoofden hebben zelfs hun volledige adhaesle betuigd. Maar In de oorlogvoerende landen is uit de com mentaren (officieel ls nog niet geantwoord: toch al wel te lezen dat een welslagen bij kans niet meer behoeft te worden gedacht. De Duitsche pers richt zich fel tegen de radio-rede van lord Halifax. De ..Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat achter een vloed van frases van den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken niets anders staat dan het naakte feit, dat de Britsche regeering voor het in stand houden van het Britsche imperialisme den oorlog tot het bittere einde wil gaan en weigert een verstandigen weg naar den vrede te betreden. De ..Frankfurter Zeitung" ziet In Halifax een minister van buitenlandsche zaken, die een politiek wil dekken, welke alle kansen op een goeden vrede verzuimd en van de hand gewezen heeft en uit hulpeloosheid tegenover den oproep der Europeesche ver antwoordelijkheid Europa in den oorlog heeft gedreven, een minister van buiten landsche zaken, die ook op dit oogenbllk geen constructief program weet aan te bie den. Een dergelijk man, aldus het blad, heeft het recht verspeeld om op te treden als aanklager of leermeester of zelfs als profeet. Zijn „nieuwe wereld", is een oude wereld, die niet meer te redden Is. Lord Ha lifax is een gevangene van de Engelsehe oorlogspartij Het „Hamb. Fremdenblatt" zegt. dat de rede ook den laatsten twijfel aan de juist heid van dc Duitsche stelling wegneemt, dat de vernietiging van het Duitsche rijk en het terugdringen van dat rijk in de rol van een tweederangs-mogendheid het eigenlijke oorlogsdoel van Groot-Brittannië vormt. Natuurlijk ligt het niet in den aard van Engelsehe politici om de dingen bij den juisten naam te noemen. Men handelt als imperialist en predikt als moralist. Met de zelfde schijn-idealen, die Halifax weer heeft opgesteld, zijn reeds in 1914 ongetel de millioenen soldaten van alle werelddee- len tot den hoogeren roem van het Britsche rijk den dood ingejaagd. De veiligheid ech ter. die Halifax tot oorlogsdoel verheft, is vooral een Duitsche oorlogsdoelstelling, aan gezien het Duitsche volk er genoeg van heeft om voor de tweede maal zijn vrede ln het Oosten door Britsch-Fransche bond genootschappen met Tsjecho-Slowakije en Polen bedreigd te zien, De verbluftheid echter, die in Londen over het onafhanke lijke optreden van Nederland en België heerschte, vormt een uitdrukking van het feit, dat men zich in Engeland er sinds lang aan gewend heeft Belgie en Nederland als politieke en ideologische wapenmakkers te beschouwen. Het innerlijke standpunt van vele neu trale staten en hun besluitelooze afweer- manoeuvres tegenover de Engelsehe blok kade vormen een factor, die bij de Engel sehe oorlogsopruiing en bij de Engelsehe oorlogsverlenging mede een bevorderend element vormde. Zooals men ziet, Engeland blijft geheel het zwarte schaap volgens dc Duitsche visie. Bijzonder scherp ls dit belicht in de rede van den Fuehrer te Muenchen, men zie het 3e blad. Deze rede was feitelijk niets an ders dan ëén hoon voor Engeland, met de aankondiging dat men het antwoord thans zoo zal geven, dat men het in Engeland begrijpt. Overigens behelsde de rede geen enkel nieuw geluld. Het was een onbeheerschte philippica tegen Groot-Brittannië. die een staatshoofd nimmer tot sieraad strekken kan. Een rede, die slechts te begrijpen ls, wanneer men alle bruggen achter zich heeft afgebroken om nog tot vrede te komen. Het feit, dat een aanslag op den Fuehrer is beraamd, die mislukte doordat hij vroe ger vertrok dan was aangenomen, helpt niet weinig mede om de verbittering in Duitschland tot uiting te brengen. Enge land wordt maar weer direct daarvoor ver antwoordelijk gesteld! De Duitsche propa ganda weet zoo iets op zich zelve na tuurlijk altijd een afkeurenswaardige daad, hoe men ook stelling neemt wel tc be nutten. Van Fransche en Engelsehe zijde blijft men bij voortduring berichten de wereld Inzenden over Duitsche troepenconcentra ties langs de grenzen van Nederland en België. Totdusver hebben wij gemeend, daarvan geen melding te moeten maken, daar dergelijke berichten uit die bron niet volledig betrouwbaar mogen worden ge acht en dus noodeloos ongerustheid zouden kunnen verwekken. Dat wij nu toch hier van gewagen, vindt zijn reden in het feit, dat ons blijkt, dat er toch ongerustheid heerscht, zoowel hier tc lande als ln Belgie. Daar deden zelfs zoodanige geruchten de ronde, mede in verband met nieuwe maat regelen der Belgische regeering inzake le- gei-versterking, dat daar aan het Belgische telegraaf-agentschap uit bevoegde Belgische kringen is verzocht het volgende te publi- ceeren „De werkzaamheden tot versterking van het Belgische leger volgen sedert den aan vang van de internationale crisis haar nor maal verloop. Kortelings zijn bepaalde maatregelen genomen, evenwel van beperkt belang, welke een onderdeel van die werk zaamheden vormen, doch niet op tastbare wijze verandering brengen ln den bestaan- den stand van zake." In het kader van de sinds het uitbreken van den Europeeschen oorlog getroffen de fensiemaatregelen zijn in België in de af- geloopen 34 uur een aantal gemobiliseer- den, die met verlof waren, en tevens een aantal nog niet gemobiliseerde reservisten opgeroepen. De effectleven, welke bij dezen maatregel zijn betrokken, zijn echter geenszins om vangrijk. Het aantal van de gevorderde autobus sen en andere voertuigen is slechts even redig aan dat van de opgeroepen troepen. Achter de Duitsche linies worden gere geld troepen uit het Oosten verzameld, daar ih de linies al die troepen niet ge concentreerd kunnen worden. Van militair- deskundige zijde wordt dit volledig be aamd. Dat schijnt aanleiding te geven tot de verontrustende geruchten Dat belde landen waakzaam zijn en blijven om voorbereid te zijn op iedere mogelijkheid, spreekt overigens van zelf. GEEN MUZIEKUITVOERING DOCH EEN CACAPHONIE. zes maanden en ontzegging van de b». voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Beslag op de recette opgeheven. Tijdens de feesten ter gelegenheid van het regeeringsjuibileum van H.M. de Ko ningin waren door de fa. Hommerson en Vermolen kermissen ingericht op het Baleis voor Volksvlijt-terrein en op een terrein aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam. Gedurende enkele dagen werd entrée gehe ven ten bedrage van een dubbeltje. Het Buma nam op een Zaterdagavond de recette in beslag, daar door een aantal eta blissementen beschermde muziek werd ten gehoore gebracht, waarvoor geen auteurs rechten waren betaald. Het Buma stelde zich op het standpunt, dat het dubbeltje entrëe, toegang gevende tot het kermis terrein, het genot van de muziek verschafte. Namens de ondernemers maakte mr. P, J. Wltteman een kort geding aanhangig, waarin hij opheffing van het gelegde beslag op de recette eischte. Mr. Wltteman voerde aan. dat op deze terreinen geen sprake was van een muziek uitvoering. maar wel van een cacaphonie De president stelde eischer ln het gelijk en gelastte ln zijn vonnis opheffing van het beslag. Het Buma ging Van deze beslissing in hooger beroep bij het gerechtshof en dit college bevestigde vandaag het vonnis. Ook het Hof was van oordeel, dat hier niet kon worden gesproken van een muziekuitvoe ring. Bovendien betaalden de bezoekers het dubbeltje entrée niet om de muziek uit de verschillende etablissementen op het ker misterrein te hooren. COLLECTE NED. ROODE KRUIS. De gisteren alhier georganiseerde inzame ling ten bate van het Ned. Roodc Kruis heeft een schitterend resultaat opgeleverd. Bracht de schaalcollecte reeds f. 1066,67'/!, op, door den verkoop der vlaggetjes werd hieraan nog f574,88>/2 toegevoegd, zoodat de totaalopbrengst f. 1641,56 bedroeg. Het vorige jaar waren deze bedragen res pectievelijk f. 692.85, f 288.90 en f. 981,75. Het bestuur betuigt zijn hartelijken dank aan de collectanten en alle anderen, die tot dit prachtig resultaat hebben bijgedragen. ZENDINGSBIDSTOND IN DE MAREKERK. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuiskomende voor dc Vrijdagmarkt Utrecht IJm. 73 vangst 130 mnd. schelvisch. 90 mnd. braadschelvisch. 50 mnd. gul en platvlsch. 130 mnd. makreel. 10 mnd. radio. Totale vangst 400 mnd.. benevens 400 stuks stijve kabeljauw. BINNEN VAN DE HARINGVISSCHERIJ. Te IJm. ls binnen van de haringsvlsscherij KW 65. met 5 last en 250 kisten. Deze logger heeft hedenmorgen gedeeltelijk gelost en besomde voor het geloste f. 3584. Deze logger ls gestrand geweest op de Razende Bol. VERTROKKEN TRAWLER. Uit IJm. ls heden naar Adelante IJm. 19. vertrokken de BELGISCHE KOTTER IN NOOD EN BINNENGESLEEPT. De Belgische motorkotter K 63 is. komende van de vlsscherij, hedenmorgen vroeg dwars van Wijk aan Zee door het slechte weer. in moeilijk heden geraakt. Aangezien het schip gevaar liep te stranden werd de noodvlag geheschen Daar op vertrokken van IJm. de reddingsboot ..Neeltje Jacoba" en de sleepboot ..Nestor" van Bureau wysmuller. De laatste heeft het scheepje vast gemaakt en de sleep arriveerde hedenmorgen 11 uur te IJmuiden. De hulp van de redding boot was niet noodig geweest. VISCHPRUZEN. IJMUIDEN. 9 November. Tarbot f.1.80 per KG.: Tong f. 1.800.92 per KG.; Klelnschol f. 30—17.50 per 50 KG.: Schar f.8—4.70 Idem: Kleine gul f.6.603 Idem; Ver- schc haring f. 16—13 Idem; Kabeljauw f.5845 per 125 KG. Aangevoerd aan den afslag: 232 kisten ver- sche haring. Steurharing f.21.20—20 p. kantje: geconsigneerde snoekbaars 2624 ct. per K.G. Loggers met vcrsche haring: KW. 65 f.3500. Kotters: IJm. 203 f.970; KW. 77 f.110. Dr. J. Riemens en zendeling F. Kammi voeren het woord. In verband met de zendingsweek, welke momenteel wordt gehouden, is gisteravond in de goed bezette Marekerk een zendings bidstond gehouden, waarin voorgingen dr. J. Riemens. Herv. pred. te dezer stede en zendeling F Kamma van Nieuw-Guinea. Dr. Riemens. die het eerst het woord voerde, las Openb 7 917 om vervolgens aan de hand van Openb. 3 8 „Zie, Ik heb een geopende deur voor u gegeven", een kort overdenkingswoord te spreken. Na te hebben herinnerd aan zendeling Van Has selt, den pionier op Nieuw Guinea, wees spr. op de groote verantwoordelijkheid, die wij ten opzichte van de zending hebben. Na het zingen van Gez. 155 3 en 5 was het woord aan zendeling Kamma, die en kele ervaringen van zijn arbeidsveld mede deelde. In tegenstelling met vele jaren ge leden toen de invloed van de zending in Nieuw Guinea maar zeer gering was. is dit thans geheel anders. Nieuw Guinea heeft de boodschap van het evangelie met blijdschap aanvaard. De ontmoeting met Christus heeft reeds velen tot een beslis sing gebracht. De zendeling is daarbij het instrument ln Gods hand. Als wij echter over de zending spreken, dan moeten wij niet alleen denken aan het werk der zen delingen, maar eveneens en zeker ln niet mindere mate aan den voortreffelijken arbeid der goeroehs (inlandsche leeraren). Zij zijn het vooral, die onder vaak nog moeilijker omstandigheden werken dan de zendelingen, want zij missen het contact met het moederland, zijn verstoken van ve lerlei lectuur en ontvangen een zeer klein salaris. Uitvoerig sprak zendeling Kamma verder over den zegen van het evangelie onder de Papoea's. Interessante mededeelingen deed spr. daarbij van zijn ervaringen op Nieuw- Guinea. waaruit bleek, dat koppensnellers en hardnekkige heidenen het geloof in Jezus Christus aannamen. Op Nieuw Gui nea wonen thans 80.000 christenen. Tenslotte wekte spr. op om in het moe derland zoowel als in de verre heidenlan- den in Gods kracht den arbeid voort te zetten. CLUBAVOND „NATUURGENOT". „Onze liefhebberij in den winter", was het onderwerp, waarover de heer dr. G. T. M. Schutte uit Bloemendaal sprak, op de November-bijeenkomst van de Aquarium- en Terrarium-houdersver. „Natuurgenot." Na behandeling van enkele huishoude lijke zaken w.o. de mededeeling van het hoofdbestuur van den N.B.A. dat bij mini- sterieele beschikking voor hij dezen bond aangesloten auariumhouders extra petro leum wordt beschikbaar gesteld, gaf de voorzitter, de heer C. W. Legerstee het. woord aan dr. Schutte. Deze hield allereerst een beschouwing over het probleem der temperatuur. Vol gens den bekenden medewerker C Kramer van „Het Aquarium" zijn de inzichten der aquariumhouders over dit vraagstuk er grootendeels naast, De meeste visschen, welke door hen gewoonlijk als tropisch be schouwd worden, vallen buiten het tropisch gebied en worden dus op te hooge tempe ratuur gehouden. Spr. brengt hierna zijn bezwaren naar voren tegen bodemverwar ming en acht de Thermosyphon-verwar- ming de ideale en meest practische. Na een uitvoerige beschouwing over het 's winters te verstrekken voeder, en het nut van filtratie en doorluchting, brengt spr. een onderhoudende en geestige repor tage van zijn bezoek aan een Fransche waterplantenkweekerlj. Na een levendige gedachtenwisseling over hetgeen spr. ver telde. sloot de voorzitter te ongeveer half- twaalf dezen zeer geslaagden clubavond. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Automobielhandel Vreeken Schu- del. Papenstraat 4 en 5b. Leiden. De heer J. Th. Koenraads is afgetreden als waar nemend directeur en benoemd tot direc teur. Overalliet Compagnie N.V. in oprichting, Uiterstegracht 7-7a, Leiden. Fabriceeren van verfwjiren. De naamlooze vennoot schap is thans definitief opgericht, Ned. Stscrt. 1 Nov. 1939, bijvoegsel No. 1473 Di recteuren W. O. v. Oven. 's Gravenhage en A. J. Lagas, Leiden. Maatsch. kap f. 10.000, waarvan geplaatst en gestort f 2500. HOT VERKEERSDRAMA TE EINDHOVEN. Autobestuurder veroordeeld tot zes maanden hechtenis. De rechtbank te Den Bosch heeft van daag vonnis gewezen tegen een 50-jarigen automobilist, die onder invloed van ster ken drank op den avond van Zondag 23 Juli j.l. op den weg Geldrop-Eindhoven een 6-jarig meisje had doodgereden en de vader en moeder, alsmede de twee zusjes van het meisje, ernstig had verwond. De autobestuurder was dien dag met zijn beide broers ultgewest en had een viertal café's bezocht, waar eenige glazen bier waren gedronken Wel was tijdens de rechtszitting niet komen vast te staan, dat de man dronken was geweest toen het on geluk gebeurde, maar het drankgebruik had wel Invloed gehad op zijn verantwoorde lijkheidsgevoel. Ondanks het feit n.l., dat hij met een nieuwe auto reed, welke hij nog niet goed kende, had hij zijn snelheid zoo hoog opgevoerd, dat hij op een nood lottig oogenbllk de controle over den wa gen verloor en het rijwielpad opreed. Daar fietsten juist een vrouw, met haar 6-jarig dochtertje op den bagagedrager, en haar echtgenoot, die zijn twee andere dochter tjes bij zich op het rijwiel had. De auto greep eerst het rijwiel van den man. die met zijn belde kinderen in een sloot werd geworpen en daarna het rijwiel van de vrouw. Zoowel de vrouw als haar dochter tje werden tegen den grond geslingerd en zeer ernstig verwond. Het meisje overleed, terwijl de vrouw ook nu nog niet geheel genezen ls. De andere drie slachtoffers lie pen allen min of meer ernstige kwetsuren op De automobilist heeft alle financleele schade vergoed. De officier van justitie had een jaar ge vangenisstraf geëlscht, met de ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar en met vernietiging van de in beslag genomen auto. De verdediger heeft clementie gepleit. De rechtbank veroordeelde den automo bilist vandaag tot een hechtenisstraf van GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Maandag 20 dezer hopen onze stadge- nooten Andries Kost en mej. M. Verver, wonende Heemskerkstraat 61, het voorrecht hunner vijftigjarige echtvereeniging te herdenken. De bruidegom was gedurende ongeveer veertig Jaar in het sigarenmakers vak werkzaam, waarvan ruim dertig jaar in de sigarenfabriek „Boerhaave" van de firma Stljger. Sedert een twintigtal jaren „geniet" hij evenwel gedwongen rust, aangezien zijn gezondheidstoestand het verrichten van werkzaamheden niet langer toestond. Van zelfsprekend ls deze langdurige werkloos heid den welstand van het gezin, dat uit drie kinderen en een kleinkind bestaat, niet ten goede gekomen, zoodat het lang niet altijd gemakkelijk is gevallen, alle monden voldoende te vullen. Moge beider levensavond gespaard blij ven voor nijpende materieele zor-- - .ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie mej. E. van der Heijden (Eind hoven). Prof. dr. B. Huber, hoogleeraar te Dresden, zal op uitnoodiging van de „Orga nisatie van Natuurphilosophische en Tech nologische Faculteiten in Nederland" een bezoek aan ons land brengen. Hij zal o.a. hier ter stede een lezing houden voor de studenten der Natuurphilosophische facul teit op 16 November over het onderwerp: „Untersuchungen über die Saftströme der Pflanzen." KAAGSCHE RECHTBANK. Ongedekte cheque!. K. A„ een journalist zonder vaste woon plaats, hoorde vanmorgen een gevangenis, straf van acht maanden tegen zich etsehen terzake van het afgeven van een ongedekte cheque. Verdachte had vroeger voor een blad te Lelden artikelen geschreven, en toen hij na een verblijf ln het buitenland weer in Ne derland kwam. koos hij Lelden als operatie terrein uit voor zijn oplichtingen Ver dachte trad al heel brutaal op. Hij too; naar de woning van den directeur van het blad, dien hij echter niet thuis trof. Daarna' ging hij naar de Leldsche politie, waar hij zoodanig vertrouwen wekte, dat de politie hem hielp om een employé van het blad te bereiken, aan wlen hij een verhaal deed over een zieke zuster. Het resultaat was dat den man f. 30 werd geleend, waarvoor een chèque werd gegeven, die echter niet gedekt was. Daarna werd A. elders ln het land g arresteerd. De gedupeerde employé zei mi als getuigt dat hij vertrouwen had gekregen door het verhaal. Getuige had zelfs den indruk ge kregen. dat zoo noodig de politieman het geld wel wilde geven indien hij het had! De Officier merkte op dat verdachte ook in het buitenland ongedekte cheques uitga! en klachten over hem ln kwamen. Ver dachte wordt verminderd toereken vatbaar geacht, waarom de Officier 8 maanden ge vangenisstraf eischte. De verdediger meende dat met een lich tere straf kon worden volstaan. De bedwelmde chauffeur. Volgens den verdachte, bestuurder van een vrachtauto, was hij bedwelmd gewor den door benzine-dampen in zijn auto. Als gevolg hiervan raakte hij het stuur kwijt en reed hij op den wagen van den melk- houder Koot in. Laatstgenoemde werd vrij ernstig gewond. De officier had f. 20 boete subs, twintig dagen geëischt. De Rechtbank heeft een geldboete van f. 10 subs, tien dagen opge legd. Op een veldwachter Ingereden. We zullen dezen verdachte goed duide lijk moeten maken hoe ernstig zijn han deling wel geweest is", zoo zeide de offi cier van justitie bij het motlveeren van zijn eisch tot acht maanden gevangenis straf tegen een landbouwer uit Nieuwkoop. Deze zou in den nacht van 27 op 28 Mei van dit jaar op den Zevenhovenschenweg den Rijksveldwachter C. Udo bijna omver gereden hebben; doordat deze snel op tij kon springen, kon hij de aanrijding ont wijken. De officier had aan verdachte poging, subsidiair bedreiging met doodslag ten laste gelegd. Blijkens de verklaring van den veldwach ter controleerde hij dien avond de rijbe wijzen etc, waartoe hij met een roode lamp ook aan de naderende auto van verdach'e een stopteeken gaf. Met onverminderde vaart reed deze door, zoodat getuige snel op zij moest springen. Verdachte zei dat hij op het laatste mo ment den veldwachter zag en toen meende dat er controle was. Daarom reed hij door, doch de bedoeling om den veldwachter dood te rijden had hij niet. De c ff icier vond het optreden van ver dachte zeer misdadig en vordeide acht maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. De regeeringspersdienst meldt; Een dezer dagen ls aan de pers een me dedeeling verstrekt omtrent de inlijving van ploegen dienstplichtigen 1939 en 1940, die binnenkort voor eerste oefening in wer- kelijken dienst worden opgeroepen. Nader is bepaald, dat behalve de reeds bekendge maakte ploegen, op 4 December as. ook worden Ingelijfd de dienstplichtigen, be- hoorende tot de 2e ploeg pontonniers en de lichting 1939. bestemd voor het korps pon tonniers en torpedlsten. NEUTRAAL MILITAIR TEHUIS. Gisteravond had het Neutraal Militair Tehuis de vijfde excursie georganiseerd naar de „Sterrewacht" Evenals de vorige keeren was er weer veel belangstelling voor deze zeer interes santé excursie. Hoewel oorspronkelijk bepaald was, dat er vijf excursies zouden zijn, heeft de di recteur van de Sterrewacht, prof. Herz- sprung. goed gevonden, in verband met de vele aanvragen (er zijn reeds ruim 200 aan vragen) nog enkele lezingen te doen hou den. terwijl de heer J. H. Kasten, die deze lezingen altijd vol enthousiasme geeft, zich gaarne bereid verklaarde daaraan even eens uitbreiding te geven. Men verzoekt ons er aan te willen her inneren dat het Neutraal Militair Tehuis ls geopend eiken avond van 7 tot 10 uur. Zaterdag van 2 tot 5 uur en 7 tot 10 uur en Zondag van 10 tot 12 uur, van 2 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. Dinsdagmorgen is uit een rijwiel- loods van de Gem. H B S. voor Meisjes een viertal rljwielbelastlngmerken ontvreemd, welke toebehoorden aan leeraren der Gem. H.B.S. aan den Hooge Rijndijk, die momen teel aan de Garenmarkt les geven. NIEUWE PHASE IN MAASTUNNELBOCT De ibouw van den Maastunnel ls vandaag in een nieuwe phase getreden. Immers in den vroegen ochtend is men begonnen met het plaatsen van een zg. oplegtcgel, waarop straks een tunmeldeel zal komen te rusten. Deze tegel bestaat uit een blok gewapend beton, dat 29 M. lang. 3 M. breed en 80 cM. hoog ls en een gewicht heeft van ca. 190 000 K.G. Weet men voorts nog. dat dit gevaarte ruim zeventien meter onder water moet. dan ls het duidelijk, dat talrijke voorzorgs maatregelen dienden te worden genomen om te zorgen, dat de plaatsing goed zd» vertoopen Het werk verliep geheel naar wensch. In den loop van den middag zou onze- veel 45 meter verder de rivier op, het twr'dc stuk worden neergelaten, waardoor dan al les klaar ls om het eerste tunneldeel. dat zooals men weet, nog in de Waalhaven ligt waar het aan een proefzinklng onderwor pen ls geweest, te plaatsen. DE AANSLAG TE MUNCHEN. Ook H. M. de Koningin heeft aan rijks- kanselier Hitier een telegram gezond®, waarin Zij den rijkskanselier geluk wenst"» met zijn ontsnapping aan den aanslag Miinchen. HULDIGING VAN PROFESSOR DEBIJE Vanmiddag is het borstbeeld van dc» Nobelprijswinnaar, prof. dr. P. Debije.do» een comité aan de gemeente Maastfk» aangeboden en onthuld De plaatsing het resultaat van een actie, gevoerd o1» een huldigingscomité, om den beroemd scheikundige te eeren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2