de oorlogs-situatie Het vredesinitiatief Mislukte aanslag op Hitier Weinig verandering in DONDERDAG 9 NOVEMBER 1939 No. 24426 De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang Zes dooden en zestig gewonden Vele arrestaties Instemming der Noordsche Staatshoofden Britsche contrabande controle Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht De beraadslagingen te Kopenhagen geëindigd LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 3.35 per week V.~.f. 0.1» Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Het Duitsche Nieuwsbureau meldde vannacht uit München: De Führer is gisteren, in verband met het herinneringsfeest der oude partijstrijders, voor een kort bezoek naar München gereisd, waar hij zelf de toespraak hield in den Bürgerbraukeller, al hoewel was aangekondigd dat Hess zou spreken. In verband met de dringende staatszaken verliet de Führer München nog 's avonds en begaf zich per specialen trein naar Berlijn. Kort na het vertrek van Hitler had er een ontploffing plaats in de zaal. Onder de nog aanwezigen werden er zes personen gedood en meer dan zestig gewond. De aanslag, waarvan de sporen wijzen op buitenlandsche aanstichting, heeft in München onmiddellijk een fanatieke verontwaardiging ge wekt. Voor het ontdekken van den dader is een belooning van 500.000 H.M. uitgeschreven. Hedenmorgen meldt het Italiaansche Stefani-bureau: De bergingswerkzaamheden in den Bürgerbraukeller zijn reeds afge- loopen. Het schijnt, dat een helsche machine tijdens de redevoering van Hitier op het dak van het gebouw was geplaatst boven de tribune van waar af de Fuehrer sprak en dat het uurwerk op 21 uur 22 was gesteld. Hitler was tien minuten te voren met zijn gevolg vertrokken en heeft een uur later kennis gekregen van den aanslag op het station TrechUinger, waar zijn speciale trein stilhield. De ledder van de Gestapo heeft zijn p'.aalovervanger opdracht gegeven de lei ding van het onderzoek op zich te nemen. Er zijn speciale maatregelen genomen tegen vreemdelingen. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Voor den eersten keer sinds 3 September werden de stadslichten direct na den aan slag ontstoken, teneinde den daders de Mogelijkheid te ontnemen in het donker te ontvluchten. ONDER DE SLACHTOFFERS GEEN BEKENDE PERSONEN. Naar van welingelichte zijde wordt mede gedeeld. bevinden zich geen bekende perso nen onder de slachtoffers van den aanslag. Het bericht over den aanslag te Mün- cnen was te laat bekend geworden voor de eerste ochtendbladen. Alleen het 12-uur avondblad kon het bericht nog publiceeren «et blad schrijft dat het geen twijfel lijdt, dat de Engelsche geheime dienst de hand «het spel heeft. De heeren ln Engeland nebben zich ditmaal evenwel grondig ver rekend. Met de staatsvijanden in Duitschland, die meenen in dienst van Engelschen ge- neimen dienst hun misdadig spel te kun- spelen zal nu met Duitsche grondig heid. een hartig woordje worden gesproken De Duitsche Dienst schrijft: toen wij gis teravond het bericht ontvingen van de aaaslagpoging in den Bürgerbraukeller stokte onze adem. Toen evenwel door stroomde ons een gevoel van onzegbaren dank aan de voorzienigheid. De Fuehrer jeeft. In eerbied neigen wij ons voor de ongste dooden der beweging. Zij stierven tn den waarsten zin des woords voor den 'tiehrer. Want hem gold deze misdaad, «dm wilde men vermoorden, omdat men «wende daarmee Duitschland in het hart te kunnen treffen. Wie zijn de moorde naars? Thans weten wij nog niet in bij- renaerheden, hoe deze misdaad werd voor- ?areid, hoe zij mogelijk was Eén ding we ren wij evenwel: de aanstichters, de geld- degenen die tot een zoo afschuw- taende gedachte in staat zijn. dat zijn in j die t'eeds steeds met sluipmoord 'n de politiek hebben gewerkt: het zijn Hm.enten van den Engelschen geheimen lm Achter hen staan de Britsche oor- ;"5'ophitsers en als oorblazers Juda. Wan- v, ,ef'n gebeurtenis de vastbeslotenheid an de Duitsche staatsleiding, de onwrik- °are wil van het Duitsche volk, te over- de trouw van elk onzer tot den nanrer zou kunnen doen toenemen, dan n» ,zeer zelter deze Poging tot moord nn. i Hitier zijn. Maar Engeland moet ni.t en kennen Halverwege blijven wij dnnrf! 1 dat ls de eed aan de baar der if.In den strijd, die thans begint, bereid Duische vo'k waarlijk goed voor- Wanneer wij tot nu toe nog consi deratie hebben gehad met staatsvij anden dan zal het wel duidelijk zijn, dat van vandaag af met hen zoo zal worden gehandeld, dat van hun zijde het leven en de veiligheid van natio- naal-socialisten niet meer kunnen wor den bedreigd. Sujetten, die voor Engelsch goud tot mis daad overgaan, zal men in de toekomst an ders dan tot nu toe behandelen. Wanneer het oog op den vijand is gericht, moet de de rug vrij zijn. Engeland moge het zich voor gezegd houden, aldus besluit de Deut- scher Dienst dat wij vastbesloten zijn thans den vijand niet uit het oog te verliezen. Wij weten na deze daad: het gaat om het geheel. TOESTAND ONGEWIJZIGD. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: In den afgeloopen nacht toe genomen activiteit aan het geheele front. Verkenningen en vinnige plaatselijke ge vechten met name tussohen Moezel en Saar. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt hekend: In den loop der beide laatste dogen wer den zoowel ten Zuidwesten van Saar- bruecken ate ten Zuidwesten van Pinmasene vijandelijke aanvallen van een of twee com pagnieën tegen onze ge vechts voorposten aan de Duitsch-Fransche grens afgeslagen en bij den tegenaanval verscheiden gevan genen gemaakt. Overigens, behalve een wat levendiger activiteit der artillerie, geen bijzondere ge beurtenissen. Het aantal der op 7 November neerge schoten vijandelijke vliegtuigen ls van 5 tot 7 gestegen (waaronder een Britschi Op 8 November werden twee Fransche vliegtuigen omlaag geschoten. Twee vijan delijke kabelballons werden door Duitsche jagers neergehaald. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat twee Britsche verkennings vliegtuigen boven de Noordzee den strijd hebben aangebonden met drie Duitsche vliegtuigen. Men heeft gezien, dat een der Duitschers in zee stortte en zonk. Het ge vecht met de beide andere Duitsche toe stellen werd pas gestaakt, toen alle munitie uitgeput was. Het is niet zeker, of een twee de Duitsche machine vernietigd is. Een aantal Engelsche toestellen heeft gisteren een verkenningsvlucht boven De regeerings persdienst meldt: dat de koningen van Denemarken, Noor wegen en Zweden evenals de president van Finland aan H,Mde Koningin en aan Koning Leopold telegrammen heb ben doen toekomen, waarin deze staatshoofden hun adbaesie betuigen met het initiatief ter bevordering van het herstel van den vrede, hetwelk door de souvereinen van Nederland en Bel gië is genomen. Gisteravond is in het departement van Algemeene Zaken te Den Haag een buiten gewone vergadering van den Ministerraad gehouden. Deze was belegd om de aspecten te beschouwen welke zich voordoen na het vredesinitiatief. In een persconferentie te Washington heeft minister Huil verklaard, dat de re geeringen van Nederland en België de Amerikaansche regeering niet rechtstreeks mededeeling hebben gedaan van het initia tief van Koning Leopold en Koningin Wil- helmlna. De Amerikaansche regeering had ook niet het verzoek gekregen mede te wer ken bij de pogingen tot het herstel van den vrede. Het oordeel der Duitsche Pers. Ook de Duitsche Pers bespreekt thans het vredesinitiatief en zij komt algemeen tot de conclusie dat dit initiatief, gezien de houding van Engeland, maar ook van Frankrijk, geen kansen op succes heeft. De Belgisch-Nederlandsche stap tot be middeling. zoo schrijft de Berlijnsche cor respondent van het „Hamburger Fremden- blatt", die een nieuwen en hoogst opmer- kelijken keer in het Europeesche conflict heeft doen ontstaan, heeft een verwonder lijk snelle beantwoording gekregen van den kant van de Westelijke mogendheden De handteekeningen der beide souvereinen onder de aan Engeland. Frankrijk en Duitschland gerichte nota's, waren nog niet droog of reeds zijn stemmen uit het kamp van de Westelijke mogendheden ver nomen. die neerkomen op een vlerkante sabotage van de neutrale vredesbemidde ling. De correspondent wijst er op, dat men bij het bemiddelingsaanbod te doen heeft .net een diplomatiek offensief, dat ongetwijfeld ontspringt aan een eerlijken wensch tot herstel van dien Europeeschen vrede onder de groote mogendheden, op welks effectief bestaan de existentie en de welvaart der kleinere naties berust. Het welbegrepen eigenbelang van België en Nederland is dus samen gegaan met het wijd verbreide in zicht in de zinneloosheid van den door Engeland opgeroepen oorlog. Deze actie was in overeenstemming met het algemee ne verstand en niet in de laatste plaats met de hoop van de volkeren van Engeland en Frankrijk, maar reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag, aldus constateert de correspondent, waren de propaganda- centrales der oorlogvoering in Londen en Parijs op alle manieren bezig om den eer sten indruk van den sensationeelen stap op te vangen en zijn kansen op succes te vernietigen, uitvluchten, zooals o.a. de be wering van een Duitschen druk op België en Nederland moesten de actie der beide souvereinen doen voorkomen als een afge dwongen gebaar De „Deutsche Allgemeine Zeitung" vindt het kenmerkend, dat Engeland op denzelf den dag, waarop België en Nederland hun bemiddeling aanboden voor den derden maal den handschoen der veete wierp. Ha lifax kent als vertegenwoordiger van de Britsche regeering alleen het vernietigings- doel, dat hij tegenover Duitschland op nieuw heeft afgekondigd. De „Frankfurter Zeitung" zegt dat de rede van Halifax een antwoord was op de nieuwe bemiddelingsvoorstellen van den Belgischen koning en de Nederlandsche koningin. Toen lord Halifax voor de micro foon ging staan, moest hij deze voorstellen hebben gekend. Hij heeft er niet uitdruk kelijk melding van gemaakt, maar hij heeft duidelijk gemaakt, dat de politiek van de Engelsche oorlogspartij geen ruimte wil laten voor de ontplooiing van een vredes- actie. Het Britsche foreign office deelt mede: Het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken suggereert, dat de eergisteren door Halifax gehouden radiorede be schouwd moest worden als een antwoord op het telegram van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold aan Koning George, hetwelk ln Londen twee uren te voren was gepubliceerd. De mededeeling vervolgt: Halifax had zijn rede opgesteld zonder eenige kennis van zulk een initiatief, dat, zooals Chamberlain in het Lagerhuis ver klaard heeft, door de Britsche regeering zorgvuldig wordt bestudeerd. Aangezien ook de regeeringen der Dominions moeten worden geraadpleegd kan het wel enkele Noordwest-Duitschland ondernomen, waar bij foto's werden gemaakt; één vliegtuig ls niet teruggekeerd. ENGELSCHE DUIKBOOT VERGAAN. In het Britsche Lagerhuis heeft Churchill medegedeeld, dat de Britsche duikboot Oxley is vernield door een ontploffing, welke aan een ongelukkig voorval te wij ten is. Het ongeval ls geschied in omstan digheden, welke publicatie op het tijdstip, dat het gebeurde, ongewenscht maakten. De Engelsche admiraliteit heeft een lijst gepubliceerd van de namen dergenen, die eenige weken geleden om het leven zijn gekomen bij den ondergang van de duik boot. Vier officieren en 49 manschappen hebben bij het ongeluk het leven verloren. DUITSCH VRACHTSCHIP BUITGEMAAKT. Het Duitsche s.s. Uhenfels, dat 7603 ton meet, is genomen en naar Sierra Leone ge bracht, (De Uhenfels behoort aan de Deutsche Dampf. Ges. Hansa te Bremen. Het schip is ln 1931 gebouwd. Eind October lag de Uhenfels nog in een haven van Portu- geesch Oost-Afrika.) LORD CHATFIELD OVER DE „ROYAL OAK". In het Britsche Hoogerhuis heeft lord Chatfield. de minister voor de coördinatie der defensie, inzake het vergaan der „Royal Oak" nog verklaard: De verdediging van Scapa Flow was van tweeërlei aard. t.w. obstructies door netten en balken en kleine patrouillevaartuigen. Geen van beide wa ren voldoende sterk om het ankeren der oorlogsbodems absoluut veilig te maken, zooals het had moeten zijn, tegen een duik- bootaanval. Maatregelen zijn en worden genomen om de obstructies te verbeteren. De langdurige en vertrouwd geworden on schendbaarheid van Scapa Flow in den vorigen oorlog heeft geleid tot een te lage schatting van de gevaren, welke aanwezig zijn. Zoowel de admiraliteit als de vloot heeft een ongepaste graad van risico aan vaard. De regeering is echter niet voorne mens een gerechtelijk onderzoek in te stel len teneinde een blaam te werpen op be paalde personen. Zulk een verloop zou een dubbelen last leggen op de schouders van hen ter zee en aan de kust, die bij den strijd betrokken zijn. Op dien strijd moe ten al onze gedachten en geheel onze kracht geconcentreerd zijn. DE CITY OF FLINT. De City of Flint heeft opdracht gekregen na lossing der lading te Bergen iNoorwe- gen) naar New-York terug te keeren. De door president Roosevelt genoemde ge vechtszone moet worden vermeden. Bovetl Engeland langs zal de thuisreis dus moeten worden afgelegd. In de week, eindigend 4 November, heeft de Britsche contrabandecontroie 19.500 ton goederen aangehouden welke voor Duitsch land bestemd waren, deelt het Engelsche ministerie voor economische oorlogvoering mede. Hierbij bevond zich 11.500 ton graan. In de eerste negen weken van den oorlog zijn 420.500 ton goederen aangehouden. In de week. die op 4 November geëin digd is, heeft de Engelsche contrabande commissie 137 nieuwe gevallen onderzocht, terwijl nog 77 die van de vorige week over gebleven waren, afgehandeld werden, aldus het Engelsche ministerie van voorlichting. Daarvan waren: 41 Nederlandsche. 35 Ita- liaansche, 28 Noorsche, 14 Grieksche. 13 Deensche. 11 Amerikaansche. 10 Zweedsche en 7 Finsche schepen. In deze periode werden vier ladingen in haar geheel in beslag genomen en 102 ge heel vrijgegeven. In 33 gevallen werd een BINNENLAND. Te Amsterdam is. 65 jaar oud, overleden de heer A. C. Waller, president directeur van Calvé, Delft. (Binnenland, 3e Blad). Een nieuwe arrestatie inzake het smokkelen van uniformen. (2e Blad). Uitspraak tegen de daders van den roof moord aan de Lindegracht te Amster dam ('Rechtzaken, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt - Flauwe stemming - Belangrijke lagere koersen - Ameri kanen wederom in reactie - Beleg- gingsmarkt gedrukt. BUITENLAND. Moordaanslag op Hitier te München mis lukt. (Ie Blad). Rede van Hitier voor de oude partij-strij ders. (3e Blad). Churchill over den duikbootoorlog (3e Blad) Chamberlain licht ongesteld. (Ie Blad). Finsch-Russische overeenkomst in zicht (Ie Blad). Chamberlain's rede op het noenmaal in Mansion-House voorgelezen door Sir John Simon. (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. dagen duren, voordat het antwoord defi nitief is vastgesteld. Het Duitsche antwoord. Volgens Havas wordt te Berlijn beves tigd, dat de Duitsche rijksregeering langs diplomatieken weg aan de regeeringen van België en Nederland haar standpunt zal kenbaar maken over het aanbod van goede diensten. Er zal tot uitdrukking worden gebracht, dat Duitschland den goeden wil der beide souvereinen te streven naar een herstel van den vrede begrijpt en waardeert, doch dat moeilijk te gelooven is aan een prac- tisch resultaat, aangezien de operaties tus- schen de oorlogvoerenden in hevigheid toenemen. Stormachtige tot krachtige, later waarschijnlijk verder afnemende meest Zuid-Westelijke wind. Ge deeltelijk bewolkt. Plaatselijk kans op regenbuien. Iets kouder. deel van de ladingen in beslag genomen. In vier gevallen werden van neutrale sche pen onderdeelen der lading vastgehouden voor nader onderzoek. Deze vastgehouden deelen waren van geringen omvang en werden aan land gebracht in Engeland, teneinde de schepen in staat te stellen zonder verdere vertraging hun reis voort te zetten. In verschillende andere gevallen kregen neutrale schepen, teneinde vertraging te vermijden, verlof om te vertrekken met de deelen van de lading, welke volgens besluit van de commissie in beslag moesten wor den genomen op voorwaarde, dat deze goederen bij de eerste beschikbare gele genheid naar het Vereenigd Koninkrijk zouden worden teruggezonden. Op 7 dezer lagen 76 neutrale schepen in drie contrabande-controlebases in het Ver eenigd Koninkrijk; 38 van deze schepen hebben hier korter dan een week gelegen. Van dit aantal schepen, aldus de mede deeling van het ministerie verder, waren 19 Nederlandsche (hiervan bevonden zich tien korter dan een week op de controle bases), 10 Grieksche. 15 Noorsche, 8 Deen sche. 6 Zweedsche, 2 Finsche. 7 Belgische en 4 Amerikaansche. Een Portugeesch, een Zuid-Slavisch en twee Spaansche schepen hebben alle korter dan een week in de basis gelegen en een Italiaansch schip heeft er ruim een week gelegen. De vertegenwoordigers der Oslo-staten hebben hun vergaderingen te Kopenhagen beëindigd. De woordvoerder van het Deensche de partement van buitenlandsche zaken heeft tegenover een vertegenwoordiger van het Engelsche Reuterbureau verklaard, dat geen communiqué zal worden uitgegeten. Hij zeide: „Technische kwesties, die van belang zijn voor de neutrale mogend heden", zijn behandeld.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1