Hitier spreekt te München MiJnhardtjes Churchill over ter den oorlog zee DE ONGELUKSVOGEL IEIOSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 9 November 193) Felle aanval op Engeland PARLEMENTAIR OVERZICHT Wij zullen nooit capituleeren GEMENGD NIEUWS Overhand op duikbooten de VRAGENRUBRIEK Dagbladreclame Volgens de nationaal-sociallstlsche tra ditie is gisteravond, op den vooravond van den marsch naar de Feldherrnhalle, in den Buergerbraeukeller te Muenchen het ..appel der oude garde" voor Hitier gehouden. Om acht uur betrad Hitier de zaal. Hij nam onmiddellijk het woord. Volgens de niet-officieele lezing, die van zijn rede uitgegeven is. heeft de Fuehrer naties zich beperken tot haar eigen gebie den van invloed, dat een volk zich niet aanmatigt te willen spelen voor politie agent in de wereld. De door Engeland aangegeven motieven zijn de werkelijke niet. In feite haten de Engelschen het sociale Duitschland, het Duitschland van onze sociale arbeidswet geving. dat zij reeds voor den wereldoorlog haatten, het Duitschland van de sociale verzorgingen, het Duitschland van de soci ale gelijkmaking, van de opheffing der klassen verschillen Het spijt ons slechts, dat Frankrijk zich in dienst gesteld heeft van deze Britsche SPIONNAGE? Een arrestatie te Muiderberg. Gistermiddag is door de marechaussee een inwoner van Muiderberg aangehouden, die zich herhaaldelijk ophield in de nabijheid van in aanbouw zijnde kazematten aan het IJsselmeer. De man is werkzaam in Duitsch land en was met vacantie hier. Hij ls naar Amsterdam overgebracht. DE BRAND TE BILTHOVEN. en rijkskanselier o.a. herinnerd aan den oorlogsophitsers en dat het nu zijn weg te- negenden November 1923, waarna hij, spre kende over de oorlogsschuld, zeide. dat de Duitsche rijksregeering van 1914 slechts één schuld had. n.l. niet gedaan te hebben wat noodzakelijk was voor het geval van een oorlog en zich op het meest ongun- fr°nt met succes stand houden. P. Sni'oIronHo rwrar Diiclonzl n zamen met dien van Engeland zal afleggen Wat Duitschland betreft, wij zijn nooit -- c bang geweest voor een front. WIJ hebben klaarde Dinsdag tot ongeveer 5 uur tc Bilt- aan twee fronten onze successen getoond.K""°" f° rf""- Wl] hebben thans één front en zullen op dit ütige oogenblik in den oorlog te hebben laten sleepen. Dezelfde tegenstanders als thans heb ben toen met dezelfde frases en dezelfde leugens den oorlog tegen Duitschland in gezet. De Duitschers zijn niet op het slagveld verslagen, maar er door een leugen toe ge bracht, de wapens neer te legger- Het groote zelfvertrouwen, dat Hitier ge voelt, heeft hij op het slagveld zelf ver- worven. Thans komen dezelfde mannen 1 baar, "een capitulatie' "nooit" met dezelfde leugens en in zooverre is alles Sprekende over Rusland zeide Hitier: „Ik heb het niet als een succes van de Duitsche politiek, maar als een succes van het ver stand beschouwd, dat het ons gelukt is, met Rusland tot een overeenstemming te komen. Het Duitschland van 1939, 1940, 1941 en 1942 kan niet vergeleken worden met het Duitschland van 1914, 1915, 1916, 1917 en 1918. Wat toen kon gebeuren ls in de toe komst onmogelijk. Als nationaal-socialist kan ik slechts tegenover de wereld herhalen: alles is denk- gelijk gebleven. Eén ding echter is anders in plaats van een zwakke regeering is er thans in Duitschland een andere, die toen tertijd te velde tegenover de Engelschen lag. Wij hebben daarom jegens hen niet meer respect dan men voor een ander sol daat behoeft te he'o'ien, maar niet het ge voel van minderheid, doch eerder het ge voel van superioriteit, aldus Hitier. Vervolgens behandelde spr. de Engelsche stelling, volgens welke toen gestreden werd voor de vrijheid der kleine naties en voor de rechtvaardigheid en het zelfbeschik kingsrecht, waarbij hij uiteenzette, dat daarvan in de practijk niets ten uitvoer is gelegd. Voorts hekelde hij de bewering, dat En geland streed voor de beschaving en de humaniteit en zich niet keerde tegen het Duitsche volk of den Duitschen handel en de Duitsche koloniën. Ook de overige leu zen der geallieerden uit den wereldoorlog en de punten van Wilson, onderwierp Hit- Ier aan felle critiek. Engeland wilde alleen daarom geen oor log. omdat het de wereldheerschappij ver overd had en een stabilisatie van dien toe stand wenschte. Wat het vertrouwen in het gegeven woord betreft zeide Hitier, dat ook hij gaarne een overeenstemming met de Engelschen tot stand zou brengen, wanneer Duitschland slechts vertrouwen kon hebben in het woord van de Engelsche leiding. Men moet thans niet beweren, dat men een niet nationaal-socialistisch Duitsch land het gouden hart van Engeland zal openen. Het Duitschland, dat de nationaal- socialisten leerde kennen was democratisch en wereldburgerlijk. Het geloofde aan de Engelsche verzekeringen en aan Engelsche staatslieden. Het is steeds bedrogen. Voortgaande zette Hitier uiteen, dat de geheele doelstelling van de Duitsche politiek gericht was op overeenstem ming met Engeland en met Frankrijk. Van zeer veel werd afstand gedaan, maar geen Duitsche regeering kan af stand doen van het leven en de na- tionaal-socialisten denken er in het ge heel niet aan, want zij zijn voortgeko men uit den afstand van het leven, die gedaan werd door de Duitsche demo cratische wereld. „Ik denk er niet aan," aldus Hitler, „uit te spreken dat Duitschland afstand doet van zijn leven, integendeel ik zal de vei ligheid van het Duitsche volk en rijk door zetten. Ik heb mij nooit aangematigd, in Britsche of Fransche belangen een woord te zeggen Wanneer er thans een Engelsch- man is, die zegt: Wij, Engelschen, zijn ver antwoordelijk voor het lot der volkeren in midden-Europa, voor het lot van Oost- Europa, kan ik hem slechts antwoorden: Precies zoo kunnen wij zeggen, dat wij Duitschers verantwoordelijk zijn voor de volkeren van Palestina, voor de vol keren van Egypte en mijnentwege voor de volkeren ook in Indië. Wanneer een Engelschman zegt: „Onze grens ligt aan den Rijn" en de volgende zegt: „Onze grens ligt aan den Weichsel", kan ik slechts zeggen: Let u er op, dat gij terug komt naar de Theems, anders zal ik u helpen uw grens te vinden. Het nieuwe Duitschland had geen oor logsdoel tegen Engeland of Frankrijk. Wan neer men ons toch aanviel kan dat niets uit te staan hebben met de kwestie Oos tenrijk. Tsjechie of Polen, want zoo noo- dig is die snel vergeten. De kwestie-Polen toont bovendien, hoe weinig Engeland ge legen is aan het bestaan van staten, want anders had Engeland ook Rusland moeten aanvallen, aangezien Polen Immers ls ge halveerd. Wanneer Engeland voor de vrijheid zegt te strijden, kan het een prachtig voorbeeld geven door zijn eigen volkeren volledige vrijheid te schenken. De oorlog is er alleen omdat Engeland hem gewild heeft en de leus, volgens welke eindelijk een einde moet worden gemaakt aan den oorlog, is onjuist. Overigens, al dus spr., zijn wij er van overtuigd, dat er zoolang oorlog zal zijn als de goederen der wereld niet rechtvaardig verdeeld zijn en niet uit vrijen wil en met rechtvaardigheid deze verdeeling van goederen is geschied. Ook wij zijn van meening. dat deze oor log een einde moet nemen en dat niet om de paar Jaar telkens weer een oorlog kan wi mag en moet beginnen. Wij achtten het daarom noodzakelijk, dat tot dit doel de Wanneer men mij zegt: Dan zal de oorlog misschien drie jaar duren, dan antwoord ik daarop: Hoe lang de oor log duurt speelt geen rol, maar capitu leeren zal Duitschland nooit. Nu niet en nooit in de toekomst. Men zegt mij: Engeland heeft zich voorbereid op een driejarigen oorlog. Ik heb op den dag van de Britsche oorlogs verklaring aan veldmaarschalk Goering het bevel gegeven, onmiddellijk alle voorbereidingen te treffen voor den duur van vijf jaren. Niet omdat ik ge loof, dat deze oorlog vijf jaren duurt, maar omdat wij ook in vijf jaar niet zullen capituleeren. In 1914 tuimelde Duitschland blind den oorlog in, maar wij hebben sinds vele jaren de natie psychisch, maar vooral ook econo misch gewapend. Ik kan u thans de ver-1 zekering geven, dat de vijanden ons noch militair, noch economisch, noch in eenig ander opzicht op de knieën kunnen dwingen Hier kan maar één overwinnen en dat zijn wij. Gearresteerde eigenaar der villa ontkent alle schuld. Wij vernemen aldus het „U.D.". dat de Biltsche politie gisteren in den loop van den dag te Amsterdam heeft gearresteerd den eigenaar van de villa aan de Koppel laan te De Bilt die in den nacht van Dins dag op Woensdag is uitgebrand. Deze aan houding geschiedde op vermoeden van brandstichting. Bij zijn verhoor door de Biltsche politie ontkende de arrestant echter hardnekkig zich aan eenigerlei vorm van brandstich ting te hebben schuldig gemaakt. Hij ver hoven te zijn geweest, en daarna naar elders te zijn vertrokken. Omtrent den brand zelf kon hij geen enkele inlichting verstrekken. De eigenaar, zoo is gebleken, vertoefde niet geregeld in het huis. dat betrekkelijk schaars was gemeubileerd. De politie houdt den gearresteerde in ver zekerde bewaring. KIND ONDER EEN AUTO GERAAKT, Gasteravond is een ernstig ongeluk ge beurd op den weg Rljssen-Nljverdal. Terh oogte van het daar gelegen woon wagenkamp liepen vier kinderen. Toen uit de richting Nijverdal een auto naderde, be stuurd door een inwoner uit de gemeente Bornerbroek, werd, door tot nog toe onop gehelderde oorzaak, het 14-jarig zoontje P. van de weduwe Hindrlks, door de auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. DOOR BOOM GETROFFEN EN OVERLEDEN. Gistermiddag omstreeks twee uur is de 17-jarige N. Oud uit Oosterblokker (N.-H.) bij het overladen van gerooide boomstam men uitgegleden en van de vrachtauto ge vallen. Tegelijkertijd viel een der stammen van den wagen. O. kreeg het volle gewicht op het lichaam en overleed enkele oogen- blikken na het ongeluk. Vergist U niet! Ze h eelen: er\.zezijn niet rond, doch hartvormig. 2396 (Ingez. Med.) Tweede Kamer. (Van onzen parlementairen medewerker). P.T.T.-BEG ROOTING. Op de begrooting van Posterijen. Tele grafie en Telefonie gaan vele sprekers af als vliegen op de stroop. Immers: Dit is van ouds een van die hoofdstuk ken, waarbij men aller- en velerlei lieve- lings-wenschen ter sprake kan brengen en bepleiten. Wenschen ten aanzien van het personeel en van het materieel- Voor een overzicht levert zulk een dis cussie echter weinig grondstoffen. Het zou eigenlijk niet anders worden dan een her haling van het verslag .En daarom is het geraden, zich maar te bepalen tot het ant woord van den minister en uit de soep van zijn rede dit is geen discriminatie; er zijn zeer goede en voedzame soepen) de groot ste balletjes op te vlsschen en in het Over zicht te serveeren. Minister Van Boeyen verdedigde in het begin van zijn rede de afschrijvings- en tarieven-politiek, inzake het bedrijf ge volgd en verzocht er rekening mede te houden, dat de omstandigheden onzeker zijn, en dat men daarom de lijnen niet te sterk kan trekken; met de onzekere om standigheden moet bij de beoordeeling van de uitkomsten van het bedrijf worden ge rekend. Doch over '39 ls een belangrijk be drag (6 ton) als extra-afschrijving be stemd. Is het wenschelljk de telefoon-tarieven te verlagen? Ja, erkende de minister. Maar op dit oogenblik durft hij dezen maatregel toch niet aan, en ook technisch moet doze zaak goed worden overwogen, omdat de verlaging zou kunnen lelden tot groote uit breiding van de aansluitingen. Ten aanzien van de klachten, ook nu weer vernomen, inzake de uitoefening van den post- en telegraafdienst ten plattelande. wees de minister er op, dat in de laatste jaren al heel wat is gedaan en bereikt; hij beloofde dat men in die richting zal blijven werken. In het locale verkeer van den postdienst kan thans geen wijziging komen, verklaar de de bewindsman. Inzake het personeel bij den postcheque en giro-dienst zegde de minister een onderzoek toe; er was in het debat o.a. over de straffen geklaagd en over enkele andere punten de positie van het personeel betreffend. Ook ten aanzien van het personeel bij andere diensten van dezen bedrijfstak heeft de minister gesproken; hij beloofde een onderzoek ten aanzien van de vraag, of op enkele punten tb.v. den nachtdienst) verbetering kan worden aangebracht. Evenzoo wordt de positie der arbeidscon- tractanten onderzocht; het is onjuist dat het aantal wordt opgevoerd. Op een vraag om zendtijd voor den Liberalen Radio- Omroep antwoordde de minister, dat hij geen heropening van den zendtijd-oorlog wenscht en dat de liberalen af en toe aan het woord kunnen komen. Een Ietwat delicaat, en ook wonderlijk, In het Britsche Lagerhuis heeft Chur chill in het verloop van een door hem ge houden redevoering o.a. verklaard: „Ik kan thans met grootere stellig heid mijn verklaring herhalen van zes weken geleden, dat wij definief de overhand krijgen over de duikbootaan- vallen. Ik geloof, zoo voegde de minister hieraan toe. dat de verliezen aan duik booten gevoegelijk geraamd kunnen worden op twee a vier per week. Sprekende over den Duitschen bouw van duikbooten. zeide Churchill: „Wij moeten aannemen, dat per week twee nieuwe duik booten aan de vloot worden toegevoegd. De verwachting is, dat wij in Januari den strqd moeten aanbinden tegen honderd onderzeeërs, met aftrek van, degenen, welke inmiddels tot rinkel* zijn gebracht. Daarom is te verwachten, dat ons een langdurige, onverbiddelijke strijd te wachten staat. Met het oog daarop gaan wij door met onze voorbereidingen op de grootst moge lijke schaal". Churchill ving zijn rede aan met het leggen van een verklaring over de torpe deering van de „Royal Oak". De minister zeide: „Geen treffender maatstaf kan gevonden worden voor het sterke gevóel van veiligheid tegen duikboo ten dan het feit. dat. nadat een torpedo de .Royal Oak" had getroffen, geen der waakzame ervaren officieren zich voor stelde, dat het een torpedo kon zijn. Het gevaar uit de lacht was het eerste, waar voor men bevreesd was. Een groot deel der bemanning begaf zich naar de stalen schuilplaatsen, waar zij zouden omkomen, terwijl de kapitein en de admiraal een on derzoek instelden naar de mogelijkheid eener inwendige ontploffing. In deze om standigheden loste de duikboot een twee de salvo torpedo's. De admiraliteit, aldus Churchill, op wie een zware verantwoording rust, heeft uit deze bittere les moeten leeren, dat ln de zen nieuwen oorlog, met zijn vele nieuwe complicaties, niets mag worden verzuimd Gedurende deze openingsphase van den oorlog heeft de koninklijke marine een grooter menschenverlies geleden dan alle andere Fransche en Britsche strijdkrach ten ter zee, te land en ln de lucht. Elk verlies dat de vijand ons heeft toe gebracht, hebben wij terstond gemeld. Een van onze duikbooten. de „Oxley" is ver nield door een ongelukkige ontploffing in omstandigheden, welke een publicatie op dat tijdstip ongewenscht maakten. De oor log ter zee is inderdaad de eenige oorlog, welke volledig aan den gang is". Na vervolgens melding te hebben ge maakt van de door de vloot behaalde suc cessen bij de bestrijding van de duikboo ten en een opsomming te hebben gegeven van de Britsche tonnage, die tengevolge van de actie der duikbooten verloren ging, waarbij hij toezeggde, dat het convooistel- sel steeds doeltreffender zou worden, ging Churchill voort: „Wij worden blootgesteld aan een vorm van aanval, welke verfoeilijk geacht wordt, maar onze tegenmaatregelen zijn doeltref fend. Ik moet het huis evenwel waarschu wen, dat blijvende verliezen verwacht moe ten worden. Nooit kan er eenige onschend baarheid gegarandeerd worden. Er zal in dezen oorlog geen tijdvak zijn, waarin de zeeën volkomen veilig zijn, maar, naar ik geloof, aal er ook geen periode zijn, waarin het noodza kelijke scheepvaartverkeer der gealli eerden niet kan worden voortgezet. Daarnaast moeten wij het hoofd bieden aan den aanvaller boven water. Een. wel licht twee z.g. vestzakslagschepen bevinden zich de laatste zes weken op de handels routes van den Atlantischen Oceaan. Maar het opvallende is, dat, hoewel deze mach tige vaartuigen op den weg liggen van con- vooien, welke den Oceaan oversteken, zij niet in staat zijn, of niet durven tot dus ver althans, ik spreek onder de grootste reserve eenige veroveringen te doen van beteekenis. Slechts twee schepen met een inhoud van 10.000 ton zijn tot dusver door aanvallen boven water tot zinken gebracht, tegen 212.000 ton door duikbooten". Sprekende over de Fransche vloot zeide de minister, dat deze geslachten lang niet zoo krachtig en doeltreffend geweest ls. Onder de leiding van admiraal Darlan en het ministerie van marine ls een schitte rende zeemacht gevormd. Na vervolgens hulde gebracht te hebben aan het personeel van de Britsche vloot, dat voor groote Inspanningen staat, be sloot Churchill: Na de negende oorlogsweek geloof ik, dat wij zonder ons over te geven aan vermetel vertrouwen, voor zoover het de zee betreft, en de zee heeft vaak bewezen ten slotte te beslissen goede hoop kunnen koeste ren, dat alles ln orde zal komen." CHURCHILL ZONDAG VOOR DE RADIO. Churchill zal Zondag 12 November as. te 21.15 uur tBritschen zomertijd! een ra diorede houden over de tier. weken van den ooflog. puntje vormde het voorzitterschap van d, Nozema (de radio-organisatie). Deze func. tie wordt vervuld door den oud-voorzitter van den Radio-Raad. anders gezegd, den tegenwoordigen minister van justitie' En hij ontvangt daarvoor een bezoldiging van f. 1800 per jaar, In het debat was (volkomen terecht) de opmerking gemaakt dat dit toch een zonderlinge positie is voor een bewindsman. Ja maar zei minister Van Boeyen die f. 1800 vormen eigen lijk geen „bezoldiging", maar oen gefixeerd presentie-geld. Een mededeeilng, die ver wondering wekte. Evenals deze andere, dat er aan de functie zoo geweldig veel work verbonden is. Dit te meer rechtvaardigt de conclusie, dat het een ongewenschte com binatie is voor een minister, ook al heeft men hem verzocht om te blijven. De P.T.T.-begrooting is zonder hoofde lijke stemming aangenomen. BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN, Bij Buitenlandsche Zaken zijn reeds eenige sprekers aan het woord geweest. Het deed ons goed, daarbij van verschil lende kanten woorden van waardeering en instemming te hooren over het nieuwe initiatief van Koningin Wilhelmlna en Koning Leopold. En ook over ons buiten- landsch beleid bestond eenstemmigheid, ..Onze Internationale positie ls zuiver"! riep de heer Bongaerts terecht uit en de heer Rutgers van Rozenburg prees het Oranje-boek als een openhartig document. Het was laatstgenoemde afgevaardigde, die hoopte dat onze regeering krachtig zou voortgaan met haar protesten tegen .schen dingen van het volkenrecht, welke Inder daad door de belllgerenten worden begaan. Ook werd van meer dan één kant gewezen op de wenschelijikheid van nauwe samen werking met België, op grond van veler lei gemeenschappelijke belangen. En daar bij vroeg de heer Bongaerts, dat ook Ne derland zich zou voorbereiden op deel neming aan de organisatie van den vrede. Maar daarvoor meende de heer Van der Goes van Naters ls het toch eigenlijk nog te vroeg. In de discussie werd erkend, dat Versail les voor het organlseeren van den vrede onvoldoende is geweest. Was er dus eenstemmigheid over de zui verheid van onze neutraliteits-politlek. de heer Van der Goes van Naters hield een betoog om aan te toonen, dat volkenrech telijke neutraliteit niet hetzelfde is als geestelijke neutraliteit: deze laatste be staat eigenlijk niet, wanneer er groote za ken in het spel komen. De afgevaardigde wees in dit verband op uitlatingen van den Paus en van President Roosevelt. Inder daad, maar toegevend dat geestelijke neutraliteit niet recht mogelijk is mo gen wij toch de opmerking plaatsen, dat de Vositie van Nederland en België, buf- lerstaten tusschen de strijdenden, een an dere is, dan die van den Paus en van Roo sevelt, en dat daardoor ook de geestelijke neutraliteit zooveel mogelijk, ln liet open baar, In acht dient te worden genomen. ïntusschen, zoowel de heer Van der Goes als dr. Bierema vroegen krachtig optreden tegen excessen. Gewezen werd op uitlatin gen in de organen der NS B. en op de ge ruchtmakende uniformen-affaire. Daarbij gaf dr. Bierema als zijn oordeel te kennen, dat slechts In het uiterste geval van den staat van beleg gebruik mag worden ge maakt om excessen ln de pers te bestrij den. Wij hebben hier enkele der voornaamste punten aangestipt. De volksvertegenwoordiging staat met overtuiging achter de Internationale poli tiek der regeering en stelt groot vertrouwen in den leider van onze buitenlandsche staatkunde. J. H. D. te L. Zoowel het bedrag der boete als de hoogere belasting moeten betaald wor den. Als ln de plaatseiyke verordening overtreding wordt bedreigd met een geldboete niet hooger dan f25. kan geen hooger beroep worden aan- geteekend. H. T. te L. Wanneer u zich metterwoon elders vestigt, kunt u het domicilie in de ge* meente, waaruit u vertrekt, niet behouden. H. te A. Een rechtsgeldige overeenkomst was nog niet gesloten. Billijkheidshalve dient wel eenige vergoeding te worden gegeven. Het door u genoemde bedrag ls echter te hoog. Ver minder het tot een bedrag ongeveer gelijk 8811 de werkelijk geleden schade. is niet te vervangen Den volgenden dag ging mevrouw Dinges enkele boodschappen doen. Zy stapte op haar flets en reed eerst naar'den slager. Hier zette zij haar rijwiel tegen diens winkel, waarna zij naar binnen stapte om vleesch te koopen. Toen zy geholpen was stopte zij het vleesch ln haar fietsmandje. Tenminste, dat dacht mevrouw Dinges. Zij bemerkte niet eens, dat de slagersknecht z\jn fiets tegen de hare had gezet en dat zy de verkeerde nam. Met het röwiel van den slagersj^!?. liep zy een eindje, omdat er in de str één-richtlngverkeer was. Iedereen k haar aan, want vóór op de fiets bev zich een reclamebord met de woora „Proeft mijn leverworst, 18 cent per o 2—51

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10