Willibrord-herdenking te Oegstgeest ABDIJSIROOP Mile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 8 November 1939 Derde Blad No. 24425 Stemming in Frankrijk na 2 maanden oorlog IUYLENSPIEGHEL J Toespraken van prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink en prof. dr. H. Kraemer De beteekenis van Willibrord en de Zending. Die Hoest bedreigt Uw Kind! Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop In den Overtuigd van de zege Duitschland draait het om GEMENGD NIEUWS In bet bekende „Groene Kerkje" te Oegstgeest heeft men gisteravond van Protestantsche zijde den 1200 sten jaar dag van het sterven van Willibrord in een bijzonderen dienst herdacht. Dit kerkje staat met den grooten apostel van Nederland, in eenig verband, omdat volgens de overlevering, de hoogte waar op het is gebouwd door dezen bij zijn be- 2oek aan „Kerkwerve", zooals Oegstgeest toen heette, voor een christelijk bedehuis werd aangewezen. Dit is er dan ook gebouwd en, naar de legende verhaalt, door Willibrord zelf na rijn sterven, uit den hemel ingewijd. Voor dezen bijzonderen dienst waren als sprbkers uitgenoodigd prof. dr. J. N. Bak huizen v. d. Brink en prof. dr. H. Kraemer, beiden te Leiden, die de beteekenls van Willibrord en de zending in het licht heb ben gesteld. De pastor-loci, ds, T. J. Jansen Schoon hoven opende dit samenzijn met votum en legengroet en lezing van Efez. 2 11 e.v. waarna hij een kort inleidend woord sprak. Spr. merkte daarbij op, dat wij het op dezen avond en op deze plaats sterk voe len: „wij staan of zitten hier op histori- schen bodem". Maar dat niet alleen. Wij voelen toch ook Iets als van een staan op gewijden grond en een zien op Gods werk. Wij merken daarbij op, dat God in de wor steling der historie zijn werk wil bereiden. Nadat spr. er op gewezen had, dat Willi brord de hoogte, waarop thans wordt sa mengekomen, aangewezen had om er een kapel te bouwen, zeide hij het een onuit- sprekelijken zegen te achten, dat thans reeds twaalf eeuwen op deze plaats het évangelie beleden wordt. Al dien tijd ko men hier menschen samen om God te zoe ken en te aanbidden. Vele geslachten heb ben hier Gods evangelie vernomen, dat een licht was op hun pad en een lamp voor hun voet. Véél is in dien tijd veranderd maar het evangelie Gods ls steeds geble ven. Diep gevoelen wij dan ook, dat het evangelie een gave Gods is. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat wij hier geen menschen willen verheer lijken maar alleen Hem, Die door den óienst van menschen Zijn heilwoord heeft willen bekend maken. Wij willen Hem hier ook bidden, dat Hij in dezen tijd Zijn dienaren wil verwekken en hen kracht en moed wil geven. Make Hij ons, mede door dezen dienst, tot dienaren en getuigen. Nadat het kerkkoor onder leiding van den lieer Weiboom zich in een geestelijk lied had laten hooren, sprak prof. dr. J. N Bakhuizen van den Brink over „Willibrord en de zending in het verleden." Willibrord in het verleden in den heiligenkalender van het klooster te Echternach Inschrijvende 72Sinoemde Willibrord, zeer teekenend, zijn landing ln 690 aan onze kust, zijn komst ln „Francia". Dit teekent zijn blik ophet hoé van zijn verrichte werk. Eenige woorden wijdde spr. vervolgens aan de documenten, waaruit wij Willi- brord's werk, hoewel niet in veel bijzonder heden. kennen; aan de sporen daarvan in het Zuiden, vervolgens in ons Noorden, om ten slotte in het licht te stellen, dat Willibrord de pionier is geweest over wiens begonnen werk Bonifacius in 154 nog zijn bloed ten offer heeft moeten brengen, tot dat door het optreden van Karei den Groote de Fries Liudger de kerstening de zer streken voorloopig kon consolideeren. Na orgelspel sprak prof. dr. H Kraemer over „Willibrord en de zending tol het heden." Willibrord en hei heden. Prof. Dr. H. Kraemer. West-Europa is voor een belangrijk deel, aldus spr., gechristianiseerd van Ehgeland en Ierland uit. Voor ons land is Willibrord daarin de voornaamste figuur geweest. Wanneer wil aan de hedendaagsche Zen ding denken, vallen twee dingen op aan de ChristLaniseering van ons eigen land. Het ls met groote moeite gepaard gegaan Het ls geschied door een volk, dat zélf eerst gedurende een eeuw gechristianiseerd was. Het eerste ls de ervaring van de Zending van alle tijden, en behoeft ons dus noch te verwonderen, noch te ontmoedigen. On wrikbare, uit geloof voortkomende, volhar ding is het eenige dat een Christenheid, die den apostolischen geest bezit, past. Het tweede kan ons tot aanvuring strek ken. De moderne Zending kent ook vele Wil- librord-figuren. die door het onwankel bare roepingsbesef dat hen vervulde, van beslissende beteekenis zijn geworden voor de planting en doorwerking van het Evan gelie in een wijd territoir. Ter illustratie zij verwezen niet naar den diepzinnigen theosofischen schoenmaker Böhme, maar naar den apostolischen schoenmaker, Ca rey, die „groote dingen van God verwacht te en groote dingen voor Hem deed". Ver der naar den grooten zendeling-pionier Nommensen. die met de beloften Gods „wie mit Zahlen" rekende, en het Batak- volk binnen de Christelijk Kerk leidde. Ten slotte naar den nog onder ons leven den zendeling A. C. Kruyt, die het wellicht nog mag beleven geheel Midden-Celebes Christen te zien. Het geloof, het Evangelie is de groote Vrede, maar het is tegelijk een onrustig ding. Het Koninkrijk Gods is er, maar het ls steeds komende, en moet steeds komen de zijn. Het is er alleen maar als het steeds komende is, door Gods Geest en het werk van menschen. Wee Nederland als het Koninkrijk Gods er alleen is, en niet ko mende is in de wereld en in Nederland, ook door de Nederlandsche Christenheid Want dan zou het er of niet meer zijn of verdwijnende zijn. Dat is, aldus eindigde spr., het wat de Chrlstlanlsatie van ons land door Willibrord ons te zeggen heeft. Dr. K. J. Brouwer, zendingsdirector te Oegstgeest sprak hierna het slotwoord. Spr. stond stil bij de vraag: en nu wij? In de alleroudste geschiedenis van onze Chr. kerk zijn er velen, die blijven in de schaduw der historie. Positief weten wij echter van hen. dat zij getrouwe getuigen waren. Dit was ook Willibrord. Hij was de man van groote toewijding en offervaar digheid. Spr. achtte het van bijzondere be teekenis. dat juist in de week van gebed, toewijding en offer, deze man van groote Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als 't ware wegtooverde bij haar Jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook ..'s-Werelds beste Hoestsiroop" ia: Benige der 20 kruiden AKKER 'S yu veHs&ddte. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 et., f 1.60. f 2.40. f 4.30. Alom verkrijgbaar. 2373 dngez. Med.) toewijding en offervaardigheid wordt her dacht. Met ernst vroeg spr. zich af. of wij ook gekenmerkt worden door die toewijding en offervaardigheid, waarvan sprake is bij Willibrord e.a, Dr. Brouwer eindigde met er op te wij zen, dat wij. menschen van dezen tijd, het goed zullen hebben te verstaan, dat wij staan in dezelfde apostolische situatie met dezelfde apostolische taak. Deze herdenkingsdienst, die o.m werd bijgewoond door prof. dr. L. Knappert, dr. Fokkema van de Zendingsschool, ir. dr. P. Fehmers namens het R.-K. Willibrordus- comité. ds. J. Verkuil en een deputatie van onderscheidene kerkgenootschappen, werd besloten met het zingen van: „O machtig' evangeliewoorden. Spoedt heerlijk voort en overwint!" 23? 1 (Ingez. Med.) Prof. Dr. Bakhuizen v. d. Brink. pr. vergeleek in de eerste piaats de WlUibrord-herdenking, die thans tfe Oegst geest, met zijn zeer oude herinnering aan den Angelsaxischen apostel, plaats heeft mei die van gistermiddag te Utrecht, ter plaatse van de eerste vestiging van het Christendom in het Noorden van ons land. onder Dagobert, daarna weder afge broken en door Willibrord hernieuwd. Hierna volgde een kort overzic-ht w1 Willibord's leven, zijn nationaJen, lljken en kerkelijken achtergrond, wa&rm elementen van katholicisme en van as cetisme te onderscheiden zijn, en daarna Jan zijn historische zendingswerkzaamheid. Na de eerste pogingen bleek het den apos- j*l dat hij niet dan met steun van de "anken eenige vrucht van zijn werk kon Jwwachten, dus voegde hij zich bij hen, bij den hofmeier Pepijn, hetgeen wilde ttggen: bij de natuurlijke vijanden dor roheemsche Friezen. Vandaar de lotswis- JJ'ingen in Willibrords arbeid, die, al ont- !rog hij te Rome de wijding tot bisschop Friezen, wel in het Frankische, nooit ro het Friesche Utrecht wortel kon schie ten. Was Utrecht Friesch, dan was Willi- brord te Echternach, dat een zóó belang- 1!)k centrum voor zijn zendings- en kerste- rongswerk ls geweest, dat het ook de be- Jpeder van Willlbrord's nalatenschap ls ge iden. Eigenhandig zijn bisschopswijding Grijs en grauw is deze 1ste November, herdenkingsdag der dooden, te Parijs ver- loopen Nu en dan druilde motregen neer, doch de Parijzenaars lieten zich niet weer houden hun vromen plicht te vervullen en overvol was het op de kerkhoven, waar op de graven versche bloemen werden gebracht en met een kort gebed of enkele oogenblik- ken stilte dierbare afgestorvenen werden herdacht. Maar in die herdenking der doo den mengde zich ditmaal onwillekeurig de gedachte aan hen, die langs de grenzen voor Frankrijks veiligheid waken. God zij dank zijn tot nu toe de gesneuvelden nog slechts weinig in aantal, niet alleen in verhouding tot de geweldige mlllioenenmassa's, die ge wapend tegenover elkaar staan, maar ook absoluut, daar de Fransche legerleiding de lessen van 1914 tot 1918 niet vergeten heeft en zoowel uit humanitaire als uit zuiver militaire overwegingen uiterst spaarzaam met het leven der haar toevertrouwde sol daten omgaat. Doch eens zal de dag komen, waarop een der beide partijen meent een offensief te kunnen inzetten en op dien dag zal de dood heel wat jonge levens afsnijden zoowel bij den aanvaller als den verdedi ger. Is het dus verwonderlijk, dat de ge dachten van heel velen heden van de dooden zijn afgedwaald naar de levenden aan het front en dat lh de hulde door duizenden stil en zonder vertoon gebracht aan den „Onbekende" in zijn graf onder den „Are de Triomphe" tevens lag opgesloten een stille smeekbede, dat zij. die 25 jaar gele den voor Frankrijk gesneuveld waren, hun Jongere wapenbroeders zouden bescher men? Parijs heeft den doodendag niet ge vierd als andere jaren, toen gemeente en rijk, fabrieken, kantoren en winkels hun personeel den geheelen dag vrij gaven en de metros herschapen waren in rijdende bloemenwinkels naar de talloozen, die met hun bescheiden of rijkere bloemengaven zich naar de kerkhoven begaven, s Morgens was ieder vrij, doch 's middags werd er ge werkt, hard gewerkt, want de cultus der dooden mocht niet primeeren boven de zorg voor de levenden. Twee maanden zijn nu reeds verloopen sinds de oorlog uitbrak en Mutineer we nu Pens de batons gaan opmaken van hetgeen tot nu toe geschied is, dan moeten we tot de conclusie komen, dat sinds den lsten September de schaal ten gunste van Enge land en Frankrijk is doorgeslagen en de geallieerde mogendheden op het oogenblik met nog grooter optimisme het verdere ver loop van den oorlog afwachten. De factor arbeid is in den modernen oor log even belangrijk als de moed Van den soldaat en die factor arbeid zal ln de ge geven omstandigheden meesterschap ter zee der geallieerden en gebrek aan koop kracht bij Duitschland ten volle wegen in de schaal van Engeland en Frankrijk. Een enkel voorbeeld, een enkel cijfer zal voldoende zijn om de waarde van dien fac tor arbeid te doen begrijpen. Tijdens een gevecht van 10 minuten verbruikt een automatisch geweer 30 K.G. ammunitie, een mitrailleuse 56 K.G., een stuk loopgraafge- schut van 60 m.m. 130 kilo en een overeen komstig stuk geschut van 80 m.m. 800 kilo. zoodat in dat korte tijdsverloop één enkel bataillon 3 ton kruid en staal verbruikt. Over het algemeen neemt men aan, dat de moderne vuurwapenen minstens 4 maal zooveel projectielen verbruiken als die van 1914. Andere voorbeelden: de bouw van een duikboot vereischt enkele tienduizenden werkuren, die van den romp van een éénmo- torig vliegtuig minstens 7.000 uren terwijl de constructie van een meermotorigen zwaren bommenwerper op omstreeks 30.000 werk uren komt te staan. De techniek speelt in den modernen oorlog een geweldige we durven gerust zeggen: een overwegende rol cn door de opheffing van het wapenem bargo komt deheele technische outillage der Vereenigde Staten, die zich reeds geheel hierop heeft ingesteld, ten dienste der geal lieerden te staan. Een enkel cijfer zal vol doende zijn om het geweldige belang van deze beslissing van Amerika te doen be grijpen: staal vormt op slot van zaken de basis-grondstof van den modernen oorlog en volgens de berichten uit de staalindus trie der Vereenigde Staten blijkt, dat gedu rende de derde week van October deze in dustrie op 90 van haar capaciteit werkte iwat sinds dien tijd nog opgevoerd is). Uit dit cijfer volgt, dat nog nimmer de Ver eenigde Staten zooveel staal geproduceerd hebben als op het oogenblik; het topjaar is immers tot nu toe geweest 1929, toen 57 millioen ton staal vervaardigd is. gelijk staande met 92 van de totaal-capaciteit. Sinds 1929 echter heeft de staalindustrie in de Vereenigde Staten zich nog verder ont wikkeld en in Juni 1.1. werd een productie opgegeven van 3 millioen 180.000 ton, over eenkomend met een jaarproductie van on geveer 38 millioen ton. In die maand echter werkte de staalindustrie slechts op 53 van haar capaciteit, zoodat de jaarcapaci teit op het oogenblik bedraagt meer dan 70 mHlioen ton, meer dan Frankrijk, Enge land en Duitschland. dat slechts 25 mil lioen ton per jaar kan vervaardigen en Rusland bijeen kunnen produceeren. Een ander feit van enorme beteekenis is, dat de Amerikaansche industrie niets te vreezen heeft van bombardementen en al zal nu dun wel waarschijnlijk een of an dere koopvaardüer met oorlogmateriaal uit de Vereenigde Staten door een U-boot ge torpedeerd worden, zoo'n enkele losstaande episode doet niets af aan het feit, dat van nu af de Amerikaansche industrie de geal lieerden volop met oorlogsmateriaal zal kunnen voorzien en hierdoor misschien een beslissende wending aan den oorlog zal geven. Na twee maanden oorlog meenen we dus, dat de balans resoluut ten gunste van Frankrijk en Engeland doorslaat. De geal lieerden hebben den tijd en we durven zelfs zeggen: hoe langer het duurt, hoe beter voor hen. Duitschland moet uit eigen, nood zakelijkerwijze beperkten voorraad putten, terwijl Frankrijk en Engeland onmetelijke voorraadschuren ln eigen koloniën tot hun beschikking hebben en daarnaast den steun zullen ondervinden van de onmetelijke Amerikaansche industrie. Wanneer we hier- bij nog voegen de ontwikkeling der diplo- maMeKe gebeurtenissen ln het Oostzeebek ken en in Zuid-Oost-Europa, dan gelooven we niet ver van de waarheid af te zijn, wanneer we beweren, dat de twee eerste oorlogsmaanden Engeland en Frankrijk zonder verlies van veel menschenlevens een onmetelijk voordeel hebben opgeleverd. Nadruk verboden. Stel hiertegenover het volgende: Het Durtsrtie Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: In Duitsche politieke kringen wordt na twee maanden oorlogvoeren de toestand van Duitschland buitengewoon gunstig ge acht. Men overweegt daarbij, dat het den Westelijken mogendheden niet is gelukt Duitschland een ooriog op twee fronten op te dringen. Misschien is strategisch het feit nog be langrijker, dat de Duitsch-Russische be trekkingen verbeterd zijn en dat beide mo gendheden thans vol vertrouwen samen werken in een politiek, die gebaseerd is op het gemeenschappelijke belang bij het be houd van den vrede in het Oosten van Europa. De oeconomische strategie der vij anden van Duitschland is daarmede in den wortel getroffen. Wanneer het gelukt was Duitschland geheel te omsingelen, zou het argument misschien een zekere aandacht verdiend hebben, dat Duitschland om oeco nomische redenen geen oorlog van langen duur kan voeren. Afgezien echter van de voorzorgsmaatre gelen der regeering. waardoor de verzor ging van het Duitsche volk voor jaren veilig is gesteld, kan door de verbetering der han delsbetrekkingen met Rusland en de Zuid oost Europeesche landen zelfs een jaarlijks grooter wordende verbetering verwacht worden. Men is daarom in Duitsche poli tieke kringen de overtuiging toegedaan, dat de tijd voor Duitschland werkt. Groot Brit- tannië zal zeer spoedig reeds en bij lan- geren duur, van den oorlog, steeds meer moeten erkennen, dat Duitschland juist het blokkade wapen op zeer veel effectiever wijoe kan toepassen. De Britsche eilanden zijn op den zeeweg aangewezen en gebleken is hoe succesrijk de Duitsche zeemacht hier kan optreden. Wat de opheffing van het Amerikaansche wapenembargo betreft, men betreurt dit van Duitsche zijde, maar wijst er op. dat de neutraliteltswet van het Amerikaansche volk de regeering gedwongen heeft bepa lingen op te nemen, die den Westelijken mogoodfiejien volstrekt onaangenaam moe ten zijn. Voorts zijn de Westelijke mogend heden er niet in geslaagd het odrlogstooneel uit te breiden. Turkije is na zijn pact met Frankrijk en Engeland door het Russische standpunt ontnuchterd, terwijl men in En geland en Frankrijk zeer wel weet. dat een verdere poging om Turkije te dringen in een rol. die al te veel zou lijken op die van Polen, slechts tot een verscherping van de betrekkingen tusschen Rusland en de Westelijke mogendheden zou moeten leiden. De toekomst zal toonen. dat de spil Rome- Berlijn niet minder beslissend is geworden voor een nieuwe constructieve Europeesche ordening, maar integendeel versterkt is. De pogingen van de Westelijke mogendheden om het door hen jarenlang bestreden Italic thans met vlijerij in te palmen, hebben tot Rome verscheidene malen een negatief re sultaat gehad. Men kan hierin te Berlijn alleen maar een volkomen rapte aan begrip van de psychologie van een fascistische groote mogen®®" Als het Zondag is, gaat Nederland wan delen. Niets vermag het van die oer-oude gewoonte af te houden, behalve stort regen, HollandBelgië en Han Hollander, maar die staan boven de natuurwet, die onze grootvaders en onze vaders reeds de Zondags-stille straat op dreef. De regee ring kan gerust het autorijden op Zondag verbieden, daar komen alleen maar inge zonden stukken van maar zij moest eens probeeren de Zondagsche wandeling af te schaffen! Er zou een revolutie komen en minstens een zeven en zestigste politieke beweging, „tot herstel van de Zondagmid- dagsche wandeling" Zondagsch Nederland wandelt, en het wandelt thans te hartstóchtelijker, nu het autoverkeer één dag per week benzinedorst moet lijden. Wandelend Nederland maakte, altijd ruimschoots van den rijweg gebruik, maar nü behoeft het alléén nog maar opzij te springen voor een bus of een taxi Nederland wandelt thans zijn verdrongen schoenzolen-op-beton-complex weg. dat is één verschil met vroeger, door den oorlog geschapen Een ander verschil is, dat het slechts wandelt tusschen de nieuwsuitzendingen van het aa-en-pee in. want het is zoo prét- tig onderweg te kunnen converseeren over tot zinken gebrachte schepen en de eeuwige activiteit der verkenningspatrouilles aan het Westfront. Des Zondagmiddags wandelt Nederland en het ls een goede gewoonte, daar beleeft het zoo zijn plezier aan, en de frl&sche lucht doet zoo goed. Frissche lucht, dat ls Iets, waar Nederlanders zóó'n heilig ontzag voor hebben, dat zij er bij voorkeur alléén maar op Zon- en feestdagen gebruik van maken, door de week noemen zij het „tocht" en „schrale wind". Trouwens, wie heeft er anders dan des Zondags tijd voor wandelen op vierhon derdduizend Nederlanders na, die alle dagen zouden kunnen wandelen, en zij zouden het doen ook ware het niet, dat een goed vaderlander alléén maar wandelt in zijn Zondagsche kleeren. en aangezien men de zelve slechts des Zondags kan aantrekken omdat zij anders niet Zondagsch meer zouden zijn, wandelen ook zij uitsluitend des Zondags Het zijn de Zondagsche kleeren. die de Zondagsche wandeling maken tot zulk een zoet geneugt, de kleine voldoening er een pietsje beter uit te zien dan andere wande laars en die andere wandelaars behoeft men niet eens te beklagen, want zij koeste ren zich weer in het besef, dat er nog min der Zondagsaangedanen rondwaren dan zij. De Zondagsche wandelaars benijden niet, zij hopen alléén maar benijd te wórden maar dat is een illusie, want de anderen hebben het véél te druk met te bedenken hoezéér men hen wel zal benijden, om zélf nog jaloersche blikken om zich heen te werpen. Daarom is de Zondagsche wandeling een parade van zelfgenoegzaamheid. Daarom ook riep die vader, die verleden Zondag voor mij uitging, vijf met toewijding uitgedoste kinderen als een volgzaam koppel ganzen voor zich uit, aanhoudende verma ningen als deze: ..Henkie, slof niet door die bladeren, denk aan je nieuwe schoenen Sjaan, handen uit je mantelzakken, moe-je je goeie goed nou weer bederven? Pietje, leg niet te plukken aan Merietjes lint Sjaan. laat die tak legge waar-ie legt of doe je hand schoenen uit nee. die mag je niet uit doen. wees nou es één keer netjes Dat ls Zondagsche wandel-vreugde Ach. het is zoo begrijpelijk, men werkt een week "lang hard om de kinders knap te houden, mag men dan niet des Zondags zijn trots beleven aan de schoone resultaten? Het is natuurlijk maar verbéélding. de andere passanten vinden hun eigen kinders tóch veel liever en beter gekleed, en als zij niet zoo in eigen kroost verdiept waren, zou den zij van Henkie en Sjaan hoogstenl zeggen: „Wat looper. die stumpers er stijf» jes bij". Maar daar denken wij niet aan. Wij wandelen des Zondags, wij voerif vrouw en kinders der menschheid voor. aV een trotsche boer zijn peerden en als het oubliek er niet naar kijkt, nou, dan is dat jammer voor het publiek DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. Gisteren hebben de justitie en de politie opnieuw een bezoek gebracht aan Leidschen- dam, waar o.a. op het Raadhuis een confe rentie plaats had met den burgemeester. Hierbij werden de huishoudster van den vermoorden v. d. H. en haar vader met den gearresteerden R. A. geconfronteerd. Zij herkenden in hem den man. die op den dag van den moord, gekleed als korporaal, de woning van v. d. H. bezocht heeft. NOODLOTTIGE VAL VAN EEN SLOOPER. Gistermiddag is de 50-jarige gehuwde slooper W. uit Nijmegen bij het sloopen van een schuur in de Vossenpels te Lent (gem. Eist I van het dak gevallen en gedood. KIND MET AUTOPED STAK PLOTSELING DEN WEG OVER. Gistermiddag omstreeks vier uur stak het zevenjarig jongetje E. M., wonende aan de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg, met zijn autoped de Laan van Nieuw-Oost- einde te Den Haag over. Een juist passee- rende auto. bestuurd door een arts uit Den Haag, kon een aanrijding niet voorkomen. Het knaapje werd gegrepen en op slag ge dood. VILLA AFGEBRAND TE BILTHOVEN. Vannacht ongeveer hajf drie is te Bilt- hoven een villa'tje, staande aan de Koppel laan no. 3 en eigendom van den heer J. van E geheel afgebrand. De bewoners wa ren afwezig. Omtrent de oorzaak kan niets positiefs worden gemeld. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN NEEF VAN RADITSJ VERMOORD. Naar de „Basler Nachrichten" verneemt, is de Zuid-Slavische afgevaardigde Raditsj, een neef van den bekenden Kroatischen leider, in Sussak vermoord. Hij was kort geleden uit de Kroatische beweging getre den. Men heeft de daders niet kunnen arresteeren. Politieke kringen ln Belgrad» gelooven, dat het een politieke moord M geweest.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9