Onverwachte wending in de uniformzaak Uit de Omstreken [EID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 8 November 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTZAKEN Een complot ontdekt Huiszoekingen te Amsterdam LAND- EN TUINBOUW Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten haagsche politierechter. Sst, s«t, weet u het al? I Tvte Voorschotensche families waren ken- jdijlt met elkaar gebrouilleerd; op de pu- bUrKe tribune rekten de niet tot getuigen I Munstigden zich om de discussie aan de I ,echterstafel te vernemen. pie was interessant genoeg; het klonk .«r belangwekkend, er was sprake van val- I jcbe munterij. I sst. sstweet Je het al?" ging het I door Voorschoten. I gr was een meneer hij stond nu ln de I teidachtenbank die had ge-Sherlock iHolmesd. politie, weet u het al, bij familie zus en too maken ze geld." I Er kwam een bericht in een krant; val- I .vhe munterij was er in Voorschoten. I Het liep alels alleen maar op een dagvaar- ld:ng wegens "smaad" uit, want de speur- I der had geroddeld I „Hoe zouden die menschen anders aan l-öveel geld komen?" had hij aan een der liétalgen gevraagd. Die wist daar ook geen I rerklaring voor. maar wel vond hij het ge- Ijrag van verdachte niet ln orde. Vooral |r.:et. toen die ook nog bepaalde confidenties I ,-eèd over den levenswandel dien de betref- llrade echtgenoote van den z.g. valsche I jrnnter zou leiden, I 'lc Hoorde zoo van die verdachte gelui- |ien," motiveerde de speurder. I „Voortaan zou ik me maar niet zooveel It,et een andermans zaken bemoeien," ad- liiseerde de Officier, die f.75 boete eischte. I ,,'k Ga in hooger beroep," kondigde ver lachte aan, die zei niet te hebben gezegd, Int hij volgens de getuigen gezegd zou I hebben. Het vonnis werd f50 subs. 25 d. hech- Itenis. En dat moet ln écht geld betaald I vorden. Slaag voor loon. Met de bedoeling om nog wat loon te krij- Ipn. stapte de veehoudersknecht L. v. d. B. Iop 23 September het erf van zijn vroegeren I patroon te Alkemade op. Maar de knecht kwam er slechter af dan j er op kwam; hij had géén loon, wél een I pak slaag beet. I Hetgeen de knecht niet nam. zoodat zijn Izoegere patroon nu ln de verdachtenbank Ir.ond. Die zei dat de knecht hem wel een I -sand lang geplaagd had en hij het loon lom die reden blijkbaar wel verrekend vond; lit mishandeling bekende hij. De Officier had daar een andere methode |toor, en vorderde f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Dat werd ook het vonnis. De verdwenen broche. ,,'t Is een oud vrouwtje, laten we het maar I met voorwaardelijk probeeren," zoo' opper- I ra de Officier, en de Politierechter had daar Inl ooren naar. De verdachte was er zelf niet, maar wel ra getuige. En die was de benadeelde. JTant, nadat J. de V. uit Aiphen naar zijn ■nieuwe woonplaats was vertrokken, ver- I eiste hij een broche. I Dat zou door het oude vrouwtje, die huis houdster was, zijn gestolen. I Ze had het wel zoo'n beetje toegegeven; I v. betoogde alleeen dat ze het in den tuin Ihad gevonden, hetgeen door den getuige Irs onmogelijk werd aangemerkt. I De Officier wilde toen volstaan met een laaand gevangenisstraf voorwaardelijk en Iproeftijd van drie jaar. Het vonnis werd conform dezen eisch. Dorps-kwestie. „Hij is van Nieuwkoop en U van Uit- I toorn, is 't niet", zoo probeerde de Politie- I icchter de oorzaak te peilen, waarom K. uit laatstgenoemde gemeente een pak Maag had gekregen. Er waren nog andere redenen voor, want Ito het café, waar K. eerst was aanbeland, hivorens in het andere terecht te komen, l«aar het proces-verbaal wegens mishan- I 'ding Jegens den Inwoner van Nieuwkoop I schoren werd, had hij den ober een glas Iter in het gezicht gesmeten. I ,£n dat is óók zoo prettig niet", vond I Politierechter. In elk geval, de mishan- liclaar ging daardoor niet vrij uit en de I 'fficier vorderde drie weken gevangenis- 1 draf. Het vonnis van den Politierechter lierd 14 dagen voorwaardelijk met een Proeftijd van drie Jaar. De lichte tik. Volgens verdachte was het een lichte tik Ileweest die hij den 14-Jarigen knaap Ito] kwam net boven het getuigenhekje I bt! toegediend, maar dat tikje was I oh wel erg forsoh geweest. I Want de officier had er mishandeling |hn gemaakt. 1 Dé 14-jarige D. werkte in een fabriek te I Leiden en de verdachte was er meester- I biecht. HIJ meende reden tot klachten te I "ebben. I.Dan zouden wij de zaak toch anders I «ebben behandeld", zei de officier, want I MJ vond dat het niet aangaat eerst een I iongen bij het oor te trekken en dan nog I jen klap tegen het hoofd te geven. En, er I "ren meer klachten over verdachte. 1 Daarom vorderde de officier f 15 boete 15 dagen hechtenis. De Politierechter I 'beg het geval nog wat hooger aan en 'W f. 25 boete subs. 25 d, hechtenis op. Komen de rechten terug? 'Als ik die straf nu ga uitzitten, word s dan weer in m'n rechten hersteld?" in- tormeerde de verdachte, toen hij de rechts- Ual verliet. bf Politierechter kon daar niet over in- jtoUto. hij had alleen het rechterlijke behandeld en dat leverde een week J,tvwieenLsstraf op. En de andere „rech- hadden betrekking op de steunverlee- 2'Dat was oolt al een straf' ver~ fr-bte; negen weken kreeg hij nu al f. 2 I «Sd 1 Dat j™am omdat verdachte, een i»ï?er u"i Leiden, mishandeling op een I toéichter had gepleegd. 'Wdachte meende wel dat. die hem i ftoH" doch de opzichter verklaarde dat iff niets van aan was en de verdachte I "Sw erg lastig is "it vond de officier ook, die daarom de «eek klIUi gevangenisstraf cischte, waartoe de trechter veroordeelde. Het onderzoek van justitie en politie naar de vroegere gedragingen van A., die ver dacht wordt van smokkelarij van unifor men. streekt zich thans reeds over een groot aantal personen uit. De kern van deze zaak schijnt wel in de hoofdstad te liggen, want gisteravond is de justitie, in samenwerking met de politie, ertoe overgegaan huiszoekingen te verrichten ln verschillende gedeelten van Amsterdam Negen substituut-officieren van justitie hebben aan deze huiszoekingen deelgeno men, welke den geheelen avond duurden. Het onderzoek stond onder leiding van den rechter-commissaris te Almelo, mr. C. H. Plug, terwijl o.a. aanwezig waren de rechter-commissaris, mr, G. E. Lange- meijer en de subst.-officieren van Justitie hier ter stede, Mrs. H. A. Wassenbergh en A. S. de Muinck Keizer, alsmede inspec teur J. H. Heyink van dc Nederlandsche Centrale inzake internationale misdadigers. De eerste huiszoeking werd gehouden ln de garage van een zekeren J. F. K. in de Quellijnstraat. Bescheiden en boeken wer den in beslag genomen, terwijl de num mers der auto's werden opgenomen. K„ die eerst niet thuis was, gaf later op den avond alle hem gevraagde Inlichtingen. A. was wederom uit Almelo naar Amster dam overgebracht. Hij was bij het onder zoek aanwezig en moest herhaaldelijk op vragen antwoorden. In de garage van K. is iedere auto on derzocht. Verschillende nummers werden genoteerd. De achter de garage gelegen werkplaatsen ontsnapten evenmin aan de speurende blikken der Justitie. Ieder kastje daar werd ook nauwkeurig nagekeken. De huiszoeking duurde ruim een uur. Vervolgens begaf de justitie zich naar de andere garages van K. ln de straat. In deze garage trof men, behalve auto mobielen, ook een vliegtuig aan. grijsge schilderd en gemerkt PH-WPK. De „Tel." vernam hierover het volgende: De heer K., die vertegenwoordiger van een vlieg tuigfabriek is. is ln het bezit van een bre vet. Hij maakte herhaaldelijk vliegtochten. Den laatsten tijd is hem dit door de oor logstoestanden niet meer mogelijk. De heer K. is Duitscher, is met een Duit- sche vrouw gehuwd, en woont al meer dan twintig jaar in de Quellijnstraat, waar hij zijn zaak op zeer bescheiden voet is begonnen. Na afloop van de huiszoeking begaf de Justitie zich opnieuw naar het woonhuis van den heer K. in de Quellijnstraat, in afwachting van diens thuiskomst. Veel sensatie verwekte verder het feit dat hierna o.m. een huiszoeking werd ver richt in de flatwoning van een Amster- damschen politie-inspecteur, die in mili tairen dienst Is. Over de resultaten heeft men zich na tuurlijk niet uitgelaten. Volgens „De Tel:" is het thans wel zeker dat er van een complot sprake ls. Zoowel vóór als na den aankoop van de uniformen te Amsterdam, heeft een veel grooter gezelschap, dan eerst opgegeven werd, besprekingen gevoerd over het smok kelen van de uniformen. Voorts is het wel zoo goed als zeker, dat de in beslag genomen zending niet de eer ste partij was, die op deze min of meer mysterieuze wijze naar Duitschland over gebracht werd. De „Arbeiderspers" meldt nog dat mr. Overbosch, de officier van Justitie te Al melo, aan de Pers heeft verklaard dat de zaak gistermiddag een zeer scherpe en ernstige wending heeft gekregen. Meer kon en mocht hij niet uitlaten, al dus verklaarde hij verder, omdat met deze zaak belangen des lands ten nauwste ver bonden waren. RING VERGADERING DER CHR. MEISJES- VEREENIGINGEN. Het tien-jarig bestaan. In hotel „Royal" te Noordwij k-Binnen werd de rlngvergadering der Chr. Meisjes- vereenigingen gehouden. De zaal was met ongeveer 250 jongedames gevuld toen de presidente opende en haar dank uitsprak aan de afd. Noordwijk-Binnen. die ter ge legenheid van het tien-jarig bestaan van den ring het podium smaakvol met palmen en bloemen had laten versieren en op zwart doek het insigne had aangebracht. De liturgie werd geleid door de presi dente. die herinnerde aan de belangrijkste gebeurtenissen uit het voorbije tijdvak. Zij deelde mede, dat de uitbreiding van den ring splitsing in twee ringen noodzakelijk heeft gemaakt, zoodat voortaan de ring Bollenstreek en de ring Leiden, waarbij Noordwijk is ondergebracht, naast elkaar zullen werken. De afdeeling Sassenheim liet zien en hooren „Hoe het groeide". Mej. Van Hasselt vertoonde de „Union"-film en gaf daarbij een toelichting over al het werk, dat op stations, bureaux, Sterhuizen, enz. voor de jongemeisjes wordt gedaan. In de pauze werd koffie met gebak ge serveerd. De pastor loei sloot met een op wekkend woord en gebed. BENTHUIZEN. Provinciale weg gereed gekomen. De nieuwe betonnen Provinciale weg loopende van den Hoogeveenscheweg door den Zuidpolder alhier, en aansluitende aan den Kruisweg te Bleiswijk. ls thans vol tooid. Hoewel nog niet officieel geopend, wordt er al een veelvuldig gebruik van ge maakt. Ook het betonnen rijwielpad daar naast is gereed gekomen. De laatste wagen beton die de aansluiting voltooide, was met vlaggen versierd. Een breede discussie werd gevoerd over den prijs van de lidmaatschapskaart, welke ten slotte werd vastgesteld op f. 1.50 om dat de vele kosten een lagcren prijs niet toelaten. De bijkaarten worden aangeboden als de baan geopend wordt. Bij de bestuursverkiezing werden op voor stel van het Bestuur tot nieuwe bestuurs leden gekozen de heeren A. Wessels en A. v. d. Vlugt Jz„ welke hun benoeming aan vaardden. Besloten werd. dat militairen met den rang van onderofficier en hooger. toegang hebben op een lidmaatschapskaart van f. 1.50. Soldaten en korporaals zullen tegen een nader te bepalen tarief kunnen rijden. Na rondvraag werd er een verloting van een mooie collectie kamerplanten gehouden daarna volgde sluiting. Dc opbrengst van de alhier in de Gcr. Kerk (Tulpstraat) gehouden collecte voor kerk er armen, bedroeg f. 836.45 (vorig jaar f. 1000.) STEUNVERLEENING AAN KLEINE LANDBOUWERS IN 1940 VOORTGEZET. Het reglement voor steunverieening aan kleine landbouwers is. met eenige kleine wijzigingen, door de ministers van econo mische en sociale zaken, jook voor 1940 van kracht verklaard. DE HANDEL IN TEELTVERGUNNINGEN. Een belangrijke beslissing van het Scheidsgerecht voor den Bloembollcnhandel. De recente maatregelen van de Neder landsche Sierteeltcentrale, waarbij het are aal, dat met bloembollen mocht worden be plant, tot op de helft werd ingekrompen, heeft in de kringen van kweekers en hande laren groote onzekerheid geschapen. Im mers zij, die teeltvergunningen voor tulpen en hyacinthen bezaten narcissen vielen buiten de regeling zagen plotseling hun vergunning tot op de helft terug gebracht. De nieuwe regeling werd zonder wachttijd van kracht op het oogenblik der publicatie, en zoo waren b.v. kweekers, die hun oude vergunning hadden volgeplant, genoodzaakt de helft van de reeds geplante bollen weer te rooien. Een groote verwarring ontstond er in den handel van teeltvergunningen, die in de laatste jaren een ruime vlucht geno men had. Vele transactie's waren reeds af gesloten op het oogenblik van de publicatie doch de overdrachten hadden door de Ned. Sierteeltcentrale nog niet plaats gehad. De teeltvergunningen werden n.l. verhandeld tusschen de kweekers onderling, maar de Sierteeltcentrale behield, door de over drachten al of niet toe te staan, het laatste woord. Nu hadden vele kweekers, die teeltver gunning teveel bezaten, het teveel verkocht en deze berekening werd geheel en al te niet gedaan door de inkrimping, welke de cen trale afkondigde. Velen, die teeltvergun ning te over bezaten, bleken plotseling ver gunning te weinig te hebben: Immers hun vergunning was tot op de helft terug ge bracht. De verkoopers van teeltvergunning trachtten ln grooten getale de transactie's ongedaan te maken door de overdrachts formulieren niet te teekerttn, maar het spreekt vanzelf, dat de koopers, die op hun beurt de teeltvergunning zeer noodig had den, daarvoor niet te vinden waren. Het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel te Haarlem heeft nu in een dezer dagen gehouden proefproces beslist, dat de handel in teeltvergunning de beslissing van de Sier teeltcentrale moet volgen ln dien zin, dat, nu de algeheele vergunning met 50 pet. ver minderd ls, ook alle afgesloten transactie's ln tulpen- of hyaclnthenvergunnlng tot op de helft worden teruggebracht, en wel onder handhaving van den oorspronkelij- ken prijs. Deze laatste beslissing ls van be lang, omdat na de publicatie van de Sier- teeltoentrale de prijzen van tulpen- en hyacinthenvergunning op slag verdubbeld waren. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Ocgstgccst Gem. Gocls <Geversstr:aat 13): Nam. 8 uur. de heer Zeilstra van Voorburg. VOOR DONDERDAG 9 NOVEMBER. Alphcn-aan-den-Ryn - Evangelisatie (Hooft- slraat): Nam. 7.15 uur. de heer A. J. Dekker. Chr. Geref. Kerk <v. Reedestraat)Voorm. 10 en nam. 7 uur (.Dankdag), ds. De Boer van Arnhem. Nicmv-Vennep Chr. Gerei. Kerk: Nanl. uur, ds. Kleisen van Boskoop. DE AANKOOP VAN KOEIEN VOOR BLIKVLEESCH. Van de gelegenheid tot verkoop van oude en ongeschikte gebruikskoeien, welke door de regeering worden aangekocht om tot blikvleesch te worden verwerkt, werd reeds begin dezer week een dankbaar gebruik gemaakt. Wij hebben liierby kunnen constateeren, dat er bij deze aankoopen, evenals bij het koo- pen van slachtvee voor het leger, door de commissionnairs met de grootste omzichtigheid wordt te werk gegaan, want ondanks het feit. d*t er alleen Maandag en Dinsdag te Rotter dam byna 500 stuks vee voor bovengenoemde doeleinden werd aangekocht, konden de sla gers en giossiers heel gemakkelijk hun in- koopen doen. Men liet de specifieke slacht beesten dan ook haar gewone bestemming. Op de andere markten, als b.v. Amsterdam, Groningen en Purmerend. waar eveneens flinke kwantums vee voor het leger en blik werden aangekocht, werd de gewone slachtveehandel evenmin uit het evenwicht gebracht. Wat de prijzen betreft, werd voor de ma gere koeien voor blik niet meer besteed dan bfj vorige gelegenheden, n.l. per stuk f. 70 tot f. 100 en voor enkele zware iets meer. We zagen er by van f. 115 per stuk. Per K.G. geslacht be- teekende dit van 38 tot 44 cent. Voor de koeien voor het leger, die alle van een zeer goed gehalte waren, werd van 58 tot 64 ct. per K.G. geslacht gewicht besteed. Het beste slachtvee varieerde in prijzen van 65 tot 75 cent. slechts enkele by uitstek prima kwaliteit, deden iets meer. Wc zien dus, dat de slachtveepryzen nog altyd aan den zeer matigen kant zyn, al kunnen wc in de naaste toekomst wel verhooging verwachten, in ver band met de voedselsehaarschte. Op de gebruiksvee-afdeelingen was de han del in kalf- en melkkoeien begin dezer week aanzienlek levendiger, met oploopende pry zen. Ook voor best gustevee was weer meer be langstelling en waren de prijzen wat styver. Jong fokvee echter nog zeer kalm. Voor de vette kalveren was de kooplust in verhouding kalmer en bleven uitsluitend de beste kwaliteiten in prys gehandhaafd, terwyl de mindere soorten 1 tot 2 cent per pond terug liepen. Nuchtere kalveren gingen by behooriyk vlot ten handel goed pryshoudend van de hand. Op de wolvee-afdeelingen waren de aanvoeren vrij groot cn verliep de handel minder gunstig, mede in verband met een lageren verkoopprys van de huiden, welke thans gemiddeld f. 1.50 per stuk minder opbrengen dan in de maand October. De vette varkensmarkt zette deze week met Amsterdam en Rotterdam flauw in, doch dc Dinsdagmarkten vertoonden alle een levendiger beeld, met iets hoogere pry zen. Noorden Ned. Herv. KerkVoorm. 9H uur, de heer A. P. de Jong van Moordrecht. Sassenheim Chr. Geref. Kerk: Nam. 7*4 uur, ds. De Bruyne. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Nam .7 uur, Dankstond gewas), ds. Veldkamp. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (Dankstond gewas), ds. v. d. Graaf van Schoonhoven, Zevenhoven Ned. Hen'. Kerk (Wyk Am- stel) Nam. 7 uur, ds. C. A. van Harten, Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. G" uur, ds. D. Driessen van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Bunchoten, H. Harkcma. cand. te Hilversum: te Frederiksoord, M. W. H. Bart- stra, cand. te Winschoten. VER. V. VRIJZ. HERVORMDEN. Drietal te Amersfoort: J. v. Rossum. Ned. Herv. pred. te Bellingwolde, B. Nyholt idem te Slootdorp en J. H. Hanneman idem te Uit geest. Benoemd te Amersfoort: J. v. Rossum tc Bel lingwolde. GEREF. KERKEN. Drietal te Delfzyi: J. G. Adema te Zuidhorn, K. F. Schaafsma te Gameren en B. Slingen- berg tc Berum. Benoemd tot hulppied. te Twyzel. J. Hoek stra, cand. te Garijp. HAARLEMMERMEER. Gouden Echtvereeniging. Dezer dagen was het 50 jaren geleden, dat het echtpaar Izalc van Pelt en Rensje de Geus, wonende aan den Sloterweg bij Hoofddorp, te Haarlemmermeer in het hu welijk trad. Van verschillende zijden mochten de nog krasse oudjes blijken van belangstelling ondervinden. Ook de burgemeester en mevr. Slob heb ben hen persoonlijk gecomplimenteerd. Toen wethouder P. C. de Zeeuw des avonds van Iasee kwam met de gemeente lijke auto en den Lisserweg in de Haarlem mermeer opdraaide, moest hij zijn lichten dooven voor een paar bietenwagens van den landbouwer Hagen, die op den weg stonden. Terwijl hij dacht, dat er maar één wagen stond, stond er midden op den weg ook nog een. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. De heer de Z. reed boven op een wagen-; de auto werd geheel in elkaar gedrukt. De heer de Zeeuw kreeg slechts eenige schrammen aan het gelaat en de armen tengevolge van een gebroken ruit. De collecte, gehouden tijdens het dank- uur voor het gewas in de Ned. Herv. Kerk te Nieuw Vennep, bracht de mooie som van f. 496. op HILLEGOM. Op regenachtige dagen schijnt Hille- gom's Rijksstraatweg voor automobilisten wel zeer gevaarlijk te zijn; de gladheid van de tramrails veroorzaakt dan menig onge luk. Zoo slipte een dezer dagen nabij garage K. aan de Leidschestraat tegenover de Vee- nenburgerlaan een uit de richting Haarlem komende personen auto. Na eerst een lucht pomp van Garage K. te hebben vernietigd, school de autoo over den weg en kwam tegen het betonnen hek van de aan de overzijde staande huizen terecht. Van de auto werd het linkervoorspatbord ingedrukt. De heer v. St. werd van zijn rijwiel geslingerd en bekwam een lichte hersenschudding. KATWIJK AAN ZEE. Door de politie is aangehouden de 12- jarige B. K. uit de Kerksteeg, die met be hulp van een karretje steenkolen weg haalde bij de gasfabriek. De politie heeft hem een geduchte terechtwijzing toege diend. Bij de politie werd gisteren ter ken nis gebracht, dat bij K. ln de Kerksteeg brand was ontstaan. Bij onderzoek bleek, dat op den zolder der woning eenige ge oliede goederen ln brand waren geraakt. De brand werd door de bewoners gebluscht. De oorzaak is onbekend LISSE. Jaarvergadering „IJsclub." De IJsclub „Lisse" hield haar jaarverga dering ln „De NachtegaalDe leiding be rustte bij den heer N. Matthijs. Deze opende, waarna de Eere-voorzitter op den ernst der tijden wees. Tot zijn leedwezen moest de Eere-Voorzitter médedeelen dat een schrijven van den voorzitter, den heer G. Vreeburg, was ingekomen waarin hij mededeelde te bedanken als Voorzitter en Bestuurslid. Dit vond de Eere-Voorzitter on aangenaam, daar het zoo geheel onver wachts kwam. De heer Matthijs sprak den vurlgen wensch uit dat de ijsclub „Llsse waaraan zóóveel tijd en werk ten koste is gelegd en waarop omliggende plaatsen ja- loersch zijn. niet zal worden kapot gemaakt doch dat allen alle krachten zullen inspan nen om de IJsclub op goed peil te houden. Hierop volgde een groot applaus. Medegedeeld werd dat de heer D. v. d. Toog als penningmeester bedankt had, doch als bestuurslid aanblijft. De bescheiden van den penningmeester werden nagezien door een Commissie be staande uit de heeren H. J. v. d. Berk. B. Donk en M Meskers. In het boekjaar werd ontvangen f. 439.19. uitgegeven f. 544,45, na- deelig saldo f. 105,76. Het totaalsaldo liep van f. 518.57 terug tot f. 413.31. Dc Commis sie werd dank gebracht voor haar arbeid. De penningmeester werd gedechargeerd en vqor zijn beheer dank gebracht. NOORDWIJK. Aan het postkantoor alhier en dc daaronder ressorteerende bijkantoren werd gedurende October 1939 op de Rijkspost spaarbank ingelegd f. 7770.86 en terugbe taald f. 6672,38. Ten postkantore alhier werd gedu rende October op de diverse rekeningen der postcheque- en giro-dienst gestort f. 267.009,60 en uitbetaald f. 191.755,28. Mevr. C. W. M. alhier deed bij de poli tie aangifte van diefstal van een nieuwen vuilnisemmer. De inzameling van gelden ten bate van „O. en O." der in het kantonnement Noordwijk gelegerde militairen heeft tot nu toe reeds f. 1115 opgebracht. Wij ver namen dat meer bijdragen tegemoet wor den gezien. NOORDWIJK AAN ZEE. De collecten in de Ned. Herv. Kerk alhier hebben in October opgebracht: dia conie f. 137.08. kerk f. 201,32' 'i. bouwfonds f. 06,80 en bewaarschool f. 10,55. OEGSTGEEST. Nu de oude gemeenteschool in de Ge versstraat tot centrale post voor den Luchtbeschermingsdienst is ingericht, heb ben gisteravond onbevoegden tijdens de daar gehouden gymnastiekoefeningen eeni ge kleedingstukken van kinderen mede genomen. Bij de politie is hiervan aangifte ge daan waarop een onderzoek zal worden in gesteld. RIJNSBURG. Bij de alhier gehouden openbare ver- kooping is het perceel Heerenweg, eigen dom geworden van den heer G. v. Bgmond Fz„ voor f. 3750. De collecte voor het Studiefonds der Confessioneele vereeniging heeft in de Ned. Herv. Kerk f. 62.31 opgebracht. SASSENHEIM. JAARVERGADERING NED. PRED. BOND. Beslissing over Streekpredikant is aanstaande. De afdeeling Sassenheim van den Ned. Pred. Bond, hield haar jaarvergadering ln het gebouw aan de Julianalaan. Het jaarverslag van den secretaris ge waagde van meer belangstelling voor de godsdienstoefeningen. De rekening over 193839 gaf een klein nadeelig saldo; de begrooting voor 1939— 40 werd vastgesteld. Het aantal spreek beurten werd uitgebreid. Mededeelingen werden gedaan over den Streekpredikant. Binnen enkele weken zal het bestuur der stichting een beslissing nemen. Het aftredend bestuurslid, mevr. Krou- wel werd herkozen. Huizenbouw aan den nieuwen weg. Aan den nieuwen weg tusschen Iepen laan en Berkenlaan zullen 28 woningen ge bouwd worden. In verband met de kleine ruimte is door B. en W. dispensatie verleend van de Bouw verordening en kan met een voortuintje van 3, inplaats van 5 meter worden vol staan. Vluchtheuvel verdwijnt. In verband met een eventueel te hou den verduisteringsproef zal ter voorkoming van ongelukken de vluchtheuvel van de tramhalte Julianalaan worden verwijderd. De halte blijft evenwel bestaan. Het zal nu echter voor de passagiers wel oppassen worden Het aantal werkloozen bedroeg 153 personen tegen 81 in het vorig jaar. VALKENBURG. De cursus Zelfbescherming. In de Gemeentezaal had de laatste cur susavond plaats v. d. cursus Zelfbescher ming. De instructeur de heer A. v. Delft, gaf een overzicht van de behandelde stof en wekte de cursisten op om het hunne bij te dragen tot de verspreiding van de zelfbeschermingsgedaehte. Burgemeester de Wilde dankte de veree niging hartelijk, in het bijzonder den voor zitter voor het vele. dat de vereeniging be langeloos deed. Spr. hoopte, dat zij op den ingeslagen weg moge voortgaan en verze kerde dat men steeds op zijn medewerking kon rekenen. Na een kort dankwoord sloot de voorzitter dezen cursus. Deze week zal het militaire vliegveld van waterleiding voorzien worden. In ver band hiermede is de Broekweg afgesloten en moeten de te werk gestelden via Kat- wijk-Binnen naar hun werk. De jaarlijksche collecte voor het Roode Kruis heeft f. 15.59 opgebracht. De collecten der Ned. Herv. Kerk be droegen over October voor de kerk f 89.41. Diaconie f. 66 24. maandcollecte f. 23.51. de inhoud der bussen bedroeg f. 14.66.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7