LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 8 November 1939 De strijd in het Westen De strijd ter zee Overzicht Fritz Thijssen gevlucht Het nieuwe vredes-initiatief STADSNIEUWS De terugkeer van von Papen Britsch-Indië. Italië contra de Komintern RECHTZAKEN T00NEEI NIEUW/ Leidsche Schouwburg. JCUN/T IN IETÏEREI Binnenland DAGBLADRECLAME Verspreide berichten Een nieuwe uniformzaak! Aan liet Iront de normale actie van lede ren dag. Boven de Noordzee en aan de kust van Pev>-\-.arkcn hebben eenige luchtgevechten iehad en ook boven Noord Schot- nd zi n enkele Duitsche vliegtuigen gesig- n -ecri! Van verliezen wordt geen gewag gemaakt. Gisteravond is een Duitsch vliegtuig, dat verdwaald was geraakt, en bij vergissing binnen het iuchtdefensiegebied van Ham burg was gekomen, terstond en met weinige schoten van de luchtdoelartillerie omlaag gehaald. De beide inzittenden van het vliegtuig konden zich door middel van hun valscher men redden en zijn ongedeerd gebleven. DUITSCHERS BRENGEN SCHEPEN OP. De Duitschers hebben in de Oostzee het Finsche schip Otawa buit verklaard. Het was met cellulose aan boord op weg naar Engeland. Hetzelfde is geschied met het Zweedsche schip Rira (3000 toni. dat even eens cellulose vervoerde. De Letlandsche zaakgelastigde te Buenos Aires heeft een demarche ondernomen bij het ministerie voor buitenlandsche zaken om de Argentijnsohe interventie te vragen in velband met het feit. dat de Duitschers het. Letlandsche schip Arisa hebben geno men. dat een lading hout en pootaardappe- len voor Argentinië vervoerde. De minister van buitenlandsche zaken heeft den Argen- tijnsdhen ambassadeur te Berlijn inlichtin gen gevraagd. Aan de ..Tel." wordt door een bijzonde ren medewerker gemeld: Reeds geruimen tijd deden geruchten de ronde, dat Fritz Thyssen. een der meest vooraanstaande figuren in de West-Duit- sche kolen- en ijzerindustrie. Duitschland zou hebben verlaten en naar Zwitserland zou zijn gevlucht. Van Duitsche zijde is naar aanleiding van deze geruchten mede gedeeld. dat het geen verbazing kan wek ken, indien een industrieel met dergelijke uitgebreide relaties als Thyssen, zich eens naar het buitenland zou begeven, en even min. indien hij zich daar eenigen tijd zou ophouden. Op grond van mededeelingen, welke ik uit volkomen betrouwbare bron verkreeg, ben ik in staat de juistheid van het bericht te bevestigen. De heer Thyssen is naar Zwitserland gevlucht met achterlating van zijn geheele fortuin, dat hier op een totaal van R.M. 200 millioen wordt geschat. Het bericht in dezen vorm is nog slechts aan enkele personen in het Ruhrgebied be kend. Wij konden echter vaststellen, dat dit nieuws in deze kringen en ongetwij feld zal dit, wanneer het bericht meer be kend wordt, ook in breeder kringen het geval zijn een zeer deprimeerenden in druk heeft gemaakt, aangezien men weet, dat Thyssen de man was, die den eersten belangrijken financleelen steun aan de na t ionaal-socialistische beweging heeft ge geven en haar ook in later jaren voortdu rend sterken flnancieelen steun heeft ver leend. De geheimzinnigheid, die zweefde om het onverwachte bezoek van koning Leo pold aan onze Vorstin. Is gisteravond op geheven. Zooals wij per bulletin hebben medegedeeld, hebben Koningin Wilhelmina en Koning Leopold wederom het initiatief genomen voor een nieuwe vredes-actie Zooals men weet, hebben beide vorste lijke personages reeds voor den oorlog ..hun goede diensten" aangeboden Hoewel deze geste zeer werd gewaardeerd, mocht zij geen effect sorteeren. Nu de oorlog in het Westen nog altijd niet op volle kracht is losgebroken, hebben beide souvereinen gemeend nogmaals hun stem te moeten verheffen en zij hebben den staatshoofden der oorlogvoerende lan den opnieuw „hun goedé diensten" aange boden om te trachten beide partijen, die I verklaren op zich zelf gaarne den vrede te willen, nader tot elkaar te brengen. Men lette wel op. dat geen sprake is van „be middeling". Dat zou beide kleiue neutrale zoover te zijn doorgedrongen, dat gespro- dat. hoezeer ook wij liever morgen den vrede zouden willen zien hersteld dan over morgen, wij de kans op slagen niet hoog aanslaan. Toevalligerwijs heeft lord Halifax voor de radio de Engelsche doelstellingen van dezen oorlog nog eens uiteengezet. Vaag en in algemeene termen, ongetwijfeld, maar toch wel zoo. dat er eenig houvast is. En de Labour-leider Attlee deed het zelfde. Natuurlijk dekken beide verklarin gen elkaar niet volkomen, doch het uit gangspunt is hetzelfde: met dit Duitsch land zal geen vrede mogelijk zijn, die eenige kans op een vrede van blijvenden aard biedt. Halifax is minder omlijnd in zijn uitspraak, doch in wezen komt het er toch op neer. Attlee zegt het in ronde woorden. Kunnen deze doelstellingen, zelfs die van Halifax, in overeenstemming worden ge bracht met hetgeen Duitschland heeft te bieden? Wij vreezen. dat het antwoord volledig negatief moet uitvallen. De eerste commentaren der Engelsche pers zijn dan ook weinig belovend, trots erkenning van de goede bedoelingen van het jongste vredes-initiatief. Zelfs blijkt de oorlogsneurose toch al landen te zeer in l\et conflict hebben be trokken. waarbuiten zij beide juist geheel willen blijven. Dit nieuwe vredes-initiatief zal iederen Hollander, iederen Belg, meer. Iedere neu- l trale met groot welgevallen begroeten, ge lijk iedere eerlijke poging den oorlogs waanzin nog af te wenden, waarvan ook de neutralen nu reeds de droeve gevolgen aan den lijve ondervinden. In wien leeft niet de Innigste wensch, dat de vrede moge wederkeeren in ons oude Europa? Het is een daad. die belde souvereinen hebben gesteld in deze sombere dagen, een daad. die ongetwijfeld als zoodanig de al gemeene waardeering zal erlangen, die zij zoo ruimschoots verdient. Ook bij de oor logvoerende partijen zelve. Het hoog moreel gezag van belde sou vereinen dekt een prima lading! Maar zal deze nieuwe stap thans suc ces hebben? Laat ons voedsel geven aan de hoop. zoolang dit mogelijk ls. Maar de eerlijkheid dwingt ons te békennen. ken wordt van Duitsche pressie op belde kleine landjes om te trachten aldus nog aan den oorlog te ontkomen, dien Duitsch land zeer zou vreezen. Dat is niet de voe dingsbodem, waarin het teere plantje van vredes-poglngen kan gedijen. Nog zijn er. die ln het initiatief een po ging willen zien om het gevaar van een Inval, die van Duitsche zijde Nederland en België zou bedreigen, te verminderen. Maar wij kunnen niet inzien, hoe dit vredesini tiatief daartoe zou kunnen leiden. Is dit gevaar inderdaad aanwezig, dan blijft het onverminderd voortbestaan Met of zon der dit vredes-initiatief en zeker, wanneer het niet het gewenschte resultaat oplevert. Slechts is er, dat is ontegenzeggelijk juist, een moreele zijde bij betrokken, doch in oorlog pleegt die niet al te zwaar te wor den genomen. Nog is er, gelukkig, geen ernstige reden om te gelooven aan dergelijke Duitsche voor nemens jegens belde landjes aan de Noord zee en laat ons de hoop uitspreken, dat daartoe nimmer reden moge komen. T arksche politieke kringen wijgeren een besliste meening uit te spreken over de nieuwe missie van von Papen in Turkije, of over de redenen van zijn korte bezoeken aan Belgrado en Sofia. Men gelooft echter dat Duitschland een nieuwe actie inzet, ten einde zijn handelsomzet met de Balkan- staten tot een maximum op te voeren. Men denkt, dat Duitschland, door versnel ling van de aflevering van de voor den oor log geplaatste orders op bewapeningen en andere goederen in ruil voor leveranties vocdingsmiddelden en grondstoffen uit de Balkanstaten, hoopt tot zekere hoogte den wurgenden druk van de Engelsch-Fransche blokkade te neutraliseeren. Ook zou com pensatie gezocht worden voor het gebrek aan werkelijken steun uit Rusland. Volgens Duitsche kringen is de voornaam ste taak van von Papen, in Turkije pogin gen in het werk te stellen, om onderhan delingen te openen over de afsluiting van een TurkschDuitsch handelsverdrag ter vervanging van het accoord. dat einde Au gustus is afgeloopen en dat Turkije ge weigerd heeft te vernieuwen. In het Britsche Hoogerhuis heeft lord Zetland een belangrijke verklaring afge legd over de toekomst van Britseh-Indië. Hij zeide, dat het Indische congres hard nekkig het standpunt heelt ingenomen en nog inneemt, dat het feit. dat er naar ras en religie minderheden bestaan in Indië buiten de kwestie ligt en dat het altijd de bedoeling is geweest van het congres om van de door de Indiërs zelf te vormen grond wet een zoodanige bescherming te verkrij gen voor haar rechten als aanvaardbaar zou kunnen blijken voor de minderheden. De Britsche regeering heeft het onmoge lijk geacht, dit standpunt te aanvaarden. Het langdurige verband van Engeland met Indië heeft de Britsche regeering verplich tingen opgelegd, die zij onmogelijk los kan laten door zich geheel te desinteresseeren bij de vorming van den toekomstlgen vorm van de Indische regeering. Een van de op den voorgrond tredende re sultaten der recente besprekingen van den gouverneur-generaal met alle partijen van Indië is geweest, dat zonder twijfel het feit is vastgesteld, dat een verklaring in den voorgestelden zin. met een summier prijs geven door de Britsche regeering van haar positie in Indië verre van aanvaardbaar zou zijn voor groote deelen der bevolking. Dit beteekent echter niet. dat de Britsche ïegeerlng minder vastbesloten zou zijn. om Indië bij te staan met de middelen, die ln haar vermogen liggen, om zonder noodeloos uitstel de positie te bereiken in het Britsche gemeenebest van naties, waartoe zij haar belofte heeft gegeven. Onder het opschrift: „Een zonderling ma nifest van de komintern tegen de regeerin gen van Europa en de Vereenigde Staten", publiceert de „Giornaie d'Italia" een be langrijk artikel van Gayda. Na te hebben opgemerkt, dat de komin tern de rol van opeisbaren aanklager wil spelen tegen Engeland. Frankrijk en Duitschland zonder onderscheid, stelt de schrijver de vraag, welk onderscheid er be staat tussoher. de komintern en de regee- ring te Moskou. Dit vraagstuk, aldus het blad, dat nooit is opgehelderd, is van groote beteekenis, want op het oogenblik beschuldigt de ko mintern niet alleen de beide democratieën, maar óók het Duitschland van Hitier. dat de MoSkousche regeering zoo Juist als een bondgenoot heeft verwelkomd. Dat beteekent, dat er geen definitief accoord bestaat tusschen Moskou en Ber lijn en dat het communisme, met zijn destructieve actie de sovjet-regeering haar daden opdringt, terwijl het tevens het richtsnoer vormt voor haar optreden. Indien er op het oogenfolik een imperia listische belangenstrijd woedt, zoo vervolgt de „Giormale", dan speelt daarin toch zeker ook Rusland zijn rol. Niet alleen tracht Rusland zijn grondgebied te vergrooten. maar het geeft zich ook over aan de poli tieke pressie-manoeuvres, welke het den kapitalistischen rijken verwijt. Overigens, in tegenstelling tot de beweringen in het manifest van de komintern, werkt sovjet- Rusland niet voor den vrede, neen. sinds twintig Jaren werkt het alleen voor een J oorlog, waarvan het de communistische revolutie verwacht. Het is bewezen door zijn interventies in buiten-Mongolië, in China en in Spanje. Heel Europa heeft reeds erkend, dat niet het communistische Ruslandmaar het fas cistische Italië de taak op zich heeft geno men van bewaker van den vrede op den Balkan. De Italiaansche afzijdigheid heeft het conflict, ofschoon het zich door de inter ventie van Rusland ln Polen, had uitge breid. beperkt. Overigens heeft Italië on langs nog bewezen, dat het den vrede in de Donau- en Balkanlanden wil bewaren. Wat ten slotte de bewering van de komin tern betreft, dat Italië het geschikte oogen blik afwacht, om zich aan de zijde van de winnaars te scharen en zijn deel van den buit te grijpen, zulk een denkbeeld heeft tot dusver alleen de regeering van Moskou be'neersoht, die dit, na de bliksemsnelle Duitsche overwinning, verwezenlijkt op de thans verslagen en weerlooze gebieden van Polen. De politiek van Italië heeft op open en loyale wijze getracht den vrede van Europa te redden en geeft zich thans moeite het conflict te beperken en de beschaving te redden. Het staat niet aan de komintern, die politiek te beoordeelen. De Radio Rome heeft dit nog onder streept. Deze eindigde: Indien één regeering zleh opportunis tisch getoond heeft, is dat de Sovjet- regeering. die van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt, om een groot gebied in Polen ln te lijven, voor hun houding in de Randstaten en hun eischen aan Finland. Het is niet mogelijk, dat één Europeaan overtuigd is van de waarheid dezer Rus sische ^verklaringen. Kan er een lijn ge trokken worden tusschen de politiek van de communistische internationale en die der Sovjet-regeering? Wat de missie be treft, die de Russen op den Balkan bewe ren te hebben, moet er de aandacht op ge vestigd worden, dat de Balkanstaten blijk geven van een steeds groeiend vertrouwen ln de politiek van Italië, die gericht is op de handhaving van hun onafhankelijkheid, hun vrijheid en hun neutraliteit. Stcfani meldt zelfs uit Belgrado: In Zuid-Slavische politieke kringen gelooft men. dat de onverwachte aankomst in Bel grado van den Zuid-Slavischen ambassa deur uit Ankara in verband staat met voorstellen, die naar voren zouden zijn gebracht door de Turksohe regeering be- HAAGSCH GERECHTSHOF. Fietsendiefstal. Reeds driemaalwas A. G. J. v. D.. uit Leidsohendam veroordeeld, thans volgde de vierde maai. In verband hiermede wilde de Proc. Generaal de straf nu bepaald zien op drie maanden. Verdachte had twee fietsen gestolen, voor welk feit hij zioh te verantwoorden heelt gehad. Hij ontkende echter den diefstal te hebben gepleegd, hij zou de fietsen op de Haagsohe automarkt hebben gekocht. Het onderzoek had in die richting evenwel geen resultaten opgeleverd. Het Gerechtshof heeft thans uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. HET EEUWFEEST DER NED. SPOORWEGEN. Een „na-fuif" voor de gepensionneerden In verband met het 100-jarig bestaan der Ned. Spoorwegen, besloot de directie der Ned. Spoorwegen ook den gepensionneerden een aangenamen ochtend of middag te be zorgen. De directie zegt in haar schrijven aan de gepensionneerden. dat de tijdsom standigheden haar wel is waar tot sober heid nopen, maar zij besloot, dat het Eeuwfeest toch niet ongemerkt voor de ge pensionneerden zal voorbijgaan. Zoo zal in den loop van de maand November in een der plaatselijke bioscoop-theaters een voor stelling worden aangeboden van de „Spoor- wegjubileumfilm". aangevuld met een docu mentaire en een teekenfilm. Deze voorstel ling zal worden afgewisseld met- het optre den van een conferencier, terwijl tevens een versnapering zal worden aangeboden. Zij. die hier niet woonachtig zijn. ontvan gen behalve het bewijs van toegang tot het bijwonen der voorstelling, tevens een gratis vervoerbewijs naar hier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L„ mej. Langejan (Rotterdam). M. GOUDEN DOCTORAAT. Zondag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. C. M. H. Minderop. rustend notaris te Rotterdam, aan de Leidsche Uni versiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. In het R.K. Militair Tehuis aan den Oude Singel, hoek Mare, is gisteren een ontspanningsavond gehouden. Onze stad genoot. de heer F. Schneiders hield een causerie over Hongarije, terwijl het Lei&sch Salonorkest onder leiding van den heer J Plu. zijn zeer gewaardeerde medewerking verleende Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames A. S. Hers (Den Haag), H. Vernede (Den Haag) en H. M. Schipper (Rotter dam) en de heer J. C. Mos (Schiedam). In het Leidsch Muziek-Lyceum werd gisteravond de tweede propaganda-avond gehouden, waarbij de leerlingen van den heer J. J. Hofmeester zich op de piano, de blokfluit en het accordeon deden hooren De heer Hofmeester gaf o.a. op dit laatste instrument blijk van groote virtuositeit. Prof. dr. Lam heeft wederom eenige inlei dende woorden gesproken. DE BIG VAN HET 168STE Het tooneelgèzelschap „De Schouwspe lers" zal Zondagavond 12 November a.s. in de Stadszaal de bekende militaire klucht opvoeren „De Big van het 168ste". Van de medespelenden noemen wij Caroline van Dommelen, Jopie Remy. Helene Plate, Lina de la Chapelle, Wim Grolinger, Tonny van Otterloo. Henk Dillewaard. Looi Poelman, Johan Boezer en Tonny Verwey. Co n c Rott. Lloyd Mauritius. SLAMAT, uitr., pass. 7 Nov. HollandAmerika Lijn BLOMMERSDIJK, 8 Nov. v. R'dam te Antwerpen VOLEN- DAM, 8 Nov. v. R'dam te Antwerpen. TWEEDE ABONNEMENTSVOORSTELLING Je kunt 't toch niet mee. nemen, blijspel van Mom Hart en G. S. Kaufman. Een huiskamer, die ieder-voor-zich-ka- mer wordt genoemd! Een volkomen terecht want ieder lid van de conglomeratie van personen, die daar samenwonen, doet In die kamer, waarin het lust heeft. Twee deinzen er zelfs niet voor terug om daar met vuurwerk te spelen, een ander doet aan drukken en Xylophoon-spelen, er wordt gedanst, geschilderd en tooneel ge schreven, slangen verzameld en natuurlijk ook nog gegeten en gedronken, al merkt men in het stuk van die dagelijksche din gen des levens wel het minste. En te mid den van al die onrust, die daar wel moet heerschen. te midden van al het lawaai van knappende vuurpijlen, muziek etc. gaat een oude opa rustig zijn filosophischen weg Zijn filosophie is weliswaar bijzonder sim plistisch, gebaseerd op de wijsheid van den titel, maar hij weet toch met zekere logica ze te verdedigen. Tot heil van een klein dochter. die verliefd is geworden op een rijke lui's zoon en wederliefde heeft gevon den. het verzet der a.s. schoonouders ten spijt. Met zijn clownesken eenvoud-be- toogtrant heeft hij zelfs bij schoonvader tenslotte succes na allerlei allerdolste situ aties. Het gansche stuk is van een Amerikaan- schcn humor, waaraan wij in tooneelwerk niet direct gewoon zijn. Het is van een druk gedoe en een dwaasheid inderdaad koddige dwaasheid, die ver moeien. Het is een soort revue, waarin de draad goed is vastgehouden af en toe even wel eventjes door een meer ernstige wen ding in de dialoog vergeestelijkt, althans voor zoover daarvan sprake kan zijn, want diep gaat het stuk zelden of nooit. Er zijn enkele aardige scetches, b.v. het spelletje der woorden doch het meerendeel der tafe- reelen is gebaseerd op zuiver humoristische gegevens, die dikwijls de klucht benaderen. Alles bij elkaar een eigenaardig toonecl- oeuvre. dat ons tenslotte toch weinig be vrediging kon schenken, ook al erkent men de verdienste met zulk genre kennis te hebben gemaakt. Het Centraal-Tooneel heeft er na een ietwat zwakken inzet, toen er nog geen vaart aanwezig scheen, een lustige vertoo ning aan gegeven. Ieder typeerde naar bes te vermogen, doch Cees Laseur's regie had er toch naar gestreefd een zekere eenheid te behouden en is daarin over het alge meen goed geslaagd. Bepaald zwakke plek ken waren er niet, tenzij men den manne- lijken goudvisch van Gerard Rekers daar onder wil rekenen, doch aan den anderen kant ook geen bijzonder opvallende uit beeldingen, zondert men den opa van Cor Hermus uit. Joan Remmelt's en Cees La- seur zelf brachten geen verrassingen, zoo als anders wel eens het geval pleegt te zijn. Tweede en derde bedrijf hadden Schwung en tempo en dat bracht een vermoeiende ontspanning, doch toch ontspanning! De Schouwburg was weer uitmuntend bezet en heeft het aan waardeering niet laten ontbreken. entreer cp hel krachtigste reclame-middel treffende eventueele organisatie ln Bel grado van een buitengewone bijeenkomst van de Balkanentente, waar Italiaansche en Bulgaarsche waarnemers bij tegenwoor dig zouden zijn. DE CONFERENTIE DER OSLO-STATEN. Gisteravond is verklaard, dat groote vor deringen zijn gemaakt bij de besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van de Oslo-staten, die te Kopenhagen iri confe rentie bijeen zijn. Men hoopt, dat de beraadslagingen van avond besloten kunnen worden. Een com muniqué zal dan worden uitgegeven Dinichert, de Zwitsersche gezant in Ko penhagen, heeft de conferentie als waar-1 nemer bijgewoond. ALFIERI AMBASSADEUR BIJ DEN HEILIGEN STOEL. De gewezen Italiaansche minister voor volksopvoeding Alfierl is benoemd tot am bassadeur bij den Heiligen Stoel. ENGELSCHE LEENINGEN. In het Britsche Lagerhuis heeft minister Simon een resolutie voor het aangaan van nationale leeningen laten aannemen, schatkist zou machtiging krijgen tot het aangaan van leeningen, zooals ook het ge val was in den wereldoorlog en den Zuid- Af rikaanschen oorlog. Op grond van deze resolutie zou het ministerie van financiën de bevoegdheid hebben welk bedrag ook, dat noodig is voor het jaar. hetwelk ein digt op 31 Maart, te leenen. evenals een aanvullend bedrag van ten hoogste 250.000 pond sterling en elk bedrag, dat noodig is voor het terugbetalen van at'losbarc obli gaties. De voorwaarden voor een leening zou den, aldus verklaarde Siir.o. ?as worden vastgesteld op het oogenblik van uitgifte. VIER VREEMDELINGEN TE HENGELO (O.) GEARRESTEERD. Gisteravond om ongeveer half acht kwam bij een militairen kleermaker te Deventer, die tevens militaire uitrus tingstukken verkoopt, een vreemdeling binnen, die Nederlandsch sprak met een zwaar Duitsch accent. Hij vroeg naar een militaire kepi, maar hij maakte den indruk, op het gebied van militaire uitrustingstukken absoluut niet ter zake kundig te zijn. Tenslotte vertrok hij met een onderofficierskepi. De militaire kleermaker, die argwaan had gekregen, ook al in verband met de publicaties over gesmokkelde unifor men, liet den man volgen en men zag, dat hij in een auto wegreed. De politie werd van het een en ander zoo spoe dig mogelijk in kennis gesteld en ten slotte leidde het onderzoek er toe, dat gisteravond in Hengelo (O.) vier vreemdelingen zijn aangehouden. Zij bevonden zich in een auto, waarin ook de militaire kepi werd aangetroffen. R.K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. In Amlcitia te 's-Gravenhage is heden de 62e verjaardag gehouden van den cen- tralen raad van den R.K. middenstands bond in het bisdom Haarlem onder leiding van den voorzitter, het Tweede Kamerlid Stumpel. Besloten werd een huidetelegram te zen den aan het Tweede Kamerlid dr. Moller, die heden 70 jaar is geworden. Vervolgens werd een bedrag van f. 18.500 DE NORMEN VOOR DE TOEWIJZINGEN VAN KUNSTMEST. Van officieele zijde vernemen wij, dat de normen, waarnaar de toewijzingen voor kunstmeststoffen kunnen worden vastge steld, aan de provinciale voedselcommis- sarissen zijn-medegedeeld. Deze normen wisselen naar de bestem ming van het land (bouwland, grasland, enzj en naar de verschillende grondsoor ten, terwijl de normen voor den tuinbouw verschillen naar den aard van de cultures. Voor den landbouw varieeren zij voor het •bouwland van 100 tot 120 Kg. zuivere stik stof (NT.) per ha, van 70 tot 100 kg zuiver fosforzuur (p2 o5) per ha en van 80 tot 150 kg zuivere kali <k2 o) per ha. Voor het grasland zijn deze cijfers 100 tot 120 kg stikstof (N>40 tot 60 kg fosforzuur (p2 o5) en 20 tot 80 kg kali (k2 oh De reeds ontvangen of bij een ..voor- loopige toewijzing" verstrekte hoeveelheden worden bij de uit te schrijven toewijzing in mindering gebracht. Binnenkort zal een nadere regeling ge troffen worden ten behoeve van de tuinen van particulieren (moestuinen, volkstui nen, siertuinen. c.d.). opdat ook zij de noo- dige kunstmeststoffen kunnen verkrijgen. De thans bestaande regeling geldt slechts voor hen die het land- of tuinbouwbedrijf als hun beroep uitoefenen. MINISTER SPAAK ONTVANGT DEN NEDERLANDSCHEN GEZANT. Uit Brussel wordt gemeld: Minister van buitenlandsche zaken en buitenlandschen handel. Spaak, heeft van ochtend den Nederlandschen gezant te Brussel, baron van Harinxma thoe Slooten, ontvangen. Ook de gezanten van Denemarken en Polen, de heeren Krag en Moscijcki, werden door den minister ontvangen. DE VILLABRAND TE BILTHOVEN. Men denkt aan brandstichting. Omtrent den brand ln een villatje te Bllt- hoven vernemen wij het volgende: Het is niet bekend, wanneer het echtpaar van E. de woning heeft verlaten en waar 0 het zich bevindt. Evenmin is bekend of hei toegestaan voor aankoop en inrichting van pand. dat zoo zeer sober gemeubileerd was. perceel J. P. Coenstraat 12 te Den Haag -egelmatig bewoond werd. waarheen het bureau van der. bond zal wor- Onder leiding van den waarnemend^ den verplaatst. inspecteur van politie, den heer Kesier. Tot hoofdbestuursleden werden herkozen wordt het onderzoek voortgezet. de heeren Th. M. Dresmé, H. E. van den vermoed wordt, dat hier brandstichting Brule en A. J. van Rest. I het spel is. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2