Vredesinitiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. Diplomatieke oorlogsactie blijft op den voorgrond 80ste Jaargang WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939 No. 24425 „Aanbod van goede diensten" herhaald HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque» en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 De Engelsche pers afwijzend Morgen een verklaring van Chamberlain Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Finland en de Sovjets De Amerikaansche scheepvaart LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor I.clden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sijn: per 3 maanden f. 2 33 per week f. 0.1# Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) De Regeeringspersdienst meldt, dat als gevolg van de besprekingen tusschen Koningin Wilhelmina en Koning Leopold van België besloten is een telegram te richten tot de Staatshoofden van Duitschland, Frankrijk en Groot-Brittan- nië teneinde eventueele onderhandelin gen te vergemakkelijken. Dit initiatief der souvereinen is een nieuw blijk van het gemeenschappelijk inzicht en de solidariteit, welke tusschen Neder land en België bestaan. De tekst van het telegram luidt als volgt: „In een uur van angstige spanning voor de wereld, voor de oorlog in West- Europa met vol geweld begint, hebben Wij de overtuiging, dat het Onze plicht is. Onze stem opnieuw te verheffen. De oorlogvoerende partijen hebben reeds eenigen tijd geleden verklaard, dat zij niet weigerachtig staan tegenover een onderzoek naar redelijke en vaste grondslagen voor een billijken vrede. Het komt Ons voor, dat, in de tegenwoor dige omstandigheden, het voor haar moeilijk is met elkander in verbinding te treden teneinde haar standpunten te preciseeren en dichter bij elkaar te brengen. Als Souvereinen van twee onzijdige Staten, die goede betrekkingen onder houden met al hun naburen, zijn Wij bereid hun Onze goede diensten aan te bieden. Mocht hun zulks aangenaam zijn, dan zijn Wij bereid hun, met aan wending van alle middelen, die zij Ons in overweging zouden willen geven en waarover Wij beschikken, en in een geest van vriendschappelijk begrip, het vinden van factoren voor een te treffen accoord te vergemakkelijken. Dit schijnt Ons de taak te zijn, die Wij te vervullen hebben voor het welzijn onzer volkeren en in het belang van de ge heels wereld. Wij hopen dat Ons aan bod zal worden aangenomen en dat al dus een eerste schrede zal worden ge daan op den weg naar de vestiging van een duurzamen vrede. w. g. WILHELMINA. w. g. LEOPOLD. 's-Gravenhage, 7 November 1939. Uit Londen wordt gemeld dat verwacht wordt dat Chamberlain morgen in het La gerhuis op een vraag van de oppositie een verklaring zal afleggen over het „aanbod van goede diensten", waarvan wij gister avond per bulletin ln de stad melding heb ben gemaakt. Naar Reuter verder bericht zullen de Waagstukken, welke zijn gerezen door de boodschap van de Koningin der Nederlan den en den Koning der Belgen, natuurlijk door het Engelsche kabinet nauwkeurig be studeerd worden. Hierbij mag er aan herinnerd worden, al dus Reuter, dat Chamberlain en Daladler aeei duidelijk de positie hebben bepaald van bun regeeringen ten aanzien van den oor sprong van den oorlog en van de omstan digheden, welke, in hun oog. een rechtvaar digen blijvenden vrede mogelijk zouden Maken. Meening der Engelsche Pers. De frontpagina's van alle Engelsche bla den zijn gewijd aan den vredesstap. De be weegredenen voor den stap worden ten teerste gewaardeerd, doch over de reden yoor dit „plotselinge aanbod" verkeert men ln gissingen. Alle bladen publiceeren over dit onder- erP lange hoofdartikelen. „Daily Telegraph" schrijft: De weg naar de vestiging van een duurzamen vrede is er een. welken Groot-Brittan nië en Frankrijk maar al te gaarne zouden wenschen te betreden, doch een duurzame vrede moet een eervolle vrede fin en op het oogenbllk wijst niets er °P, dat de voorwaarden voor een eer vollen vrede kunnen worden verkregen. Wanneer de overtreder bereidheid toont Vn agressies prijs te geven en afstand te l°er. van de onrechtvaardig verkregen be- jjvr'ngen daarvan, kan het de tijd zijn met te beraadslagen over de grondlegging til een duurzamen vrede. Indien Halifax, tas Sisteravond het woord voerde, ln ïan ?ou zÜn geweest van de boodschap Koning Leopold en Koningin Wilhel- öer Zfu 11geen gepaster en overtuigen boo. ï°°rd er °P hebben kunnen geven. °'en Groot-Brittannië thans zou wanke len, zou het niet alleen zijn eigen vrijheid bedreigen, maar die van al die volken ter wereld, die verwachten, dpt het den agres sor in den weg zal staan en zal zeggen, dat ongebreideld geweld niet zal heerschen over het lot van de wereld. „Daily Mail" schrijft: Nederland en Bel- gie hebben in de laatste paar weken groote aantallen natlonaal-socialistische troepen aan hun grenzen gezien. Hun bemiddelings-aanbod geheel toe te schrijven aan Duitschen druk zou zijn een onderschatting van de waardigheid en vast beslotenheid van deze ernstige volken, doch wel zou het kunnen zijn, dat het aanbod door Hitier werd aangemoedigd, die in hun wensch naar vrede een uitweg zou kunnen zien uit zijn eigen dilemma. Groot-Brittannië en Frankrijk staan vastberaden. Geen bemiddeling kan succes hebben zonder waarborgen. Dergelijke waarborgen zijn vitaal, ook voor Nederland en België. Zonder deze waarborgen zullen zij nooit vrijheid genieten. „Daily Herald" schrijft: Door aan te bie den gezamenlijk als bemiddelaars op te tre den tusschen oorlogvoerende naties erken nen de Belgische en Nederlandsche souve reinen. dat het lot hunner beide naties on vermijdelijk is om te zamen stand te houden of te vallen. Hun actie volgt op het bericht, dat Hitier een agressie tegen een der belde landen zou overwegen. Niemand twijfelt aan de oprechtheid van den vredeswensch der volken van Nederland en België. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn niet minder oprecht in hun wcnsch naar vrede, doch het moet ook een vrede zijn op voorwaarden, welke vercenigbaar zijn met eer en het einde der agressie ver zekeren, Indien Duitschland eerst zijn troepen uit Polen en Tsjecho-Slowakije zou terugtrekken, zouden Groot-Brit tannië en Frankrijk bereid zijn te beraadslagen over de voorwaarden voor een vredesregeling. „News-Clu'onicle" schrijft: Zoolang de agressor in het bezit van zijn prooi is, zoo lang hij iedereen, behalve zichzelf, het recht ontzegt, zich te bekommeren om de vrij heid van zijn kleine buurstaten, zoo lang hU de fundamenteele rechten ontkent van personen en staten, is het eenige antwoord, dat wij kunnen geven op het bezorgde en goedbedoelde voorstel van Nederland en België te verwijzen naar onze oorlogsbe- doelingen en stand te houden. „Times" zegt, dat de boodschap van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold de werejd bij verrassing heeft genomen, daar men gedacht had, dat de onheusche bejegening door Hitler's aanmatiging, hun twee maanden geleden aangedaan, hun ver dere hoop ontnomen had de beide zijden tot een spoedige onderhandeling te bren gen. In ieder geval zullen in Groot-Brittannië en Frankrijk de voorstellen met eerbied worden onderzocht. Het blad brengt evenwel de woorden van Chamberlain in herinnering, waarin deze zegt, dat het doel is Europa te bevrijden van de voortdurende terugkeerende vrees voor Duitsche agressie. De „Times" zegt verder, dat het zeker ls dat onder geen omstandigheden deze ver klaring over de Britsche politiek mag wor den aangetast. Het is misschien noodighier aan toe te voegen, dat wij ons verplicht hebben zonder deelneming der regeering van Polen niet over vrede te onderhande len. Er wordt niet gezegd of een afschrift van het aanbod van Hunne Majesteiten ge richt is aan de regeering van Polen. Het is geen aanmerking te zeggen, dat de vre deswensch van hunne Majesteiten een ge desinteresseerd karakter draagt en dat men kan vermoeden, dat het gekozen oogenblik eenig verband houdt met thans loopende geruchten over gevaar voor de neutraliteit van een der beide of beide landen. De kleine landen van Europa hebben laatstelijk goede reden gehad zich het axioma te herinneren over bezorgdheid, wanneer het huis van den buurman in brand staat. Nederland en België zijn vastberaden hun neutraliteit te handhaven. Beide zullen zeer zeker zoo noodig strijden om hun onafhankelijkheid te bewaren. Engelsche Koning op de hoogte gebracht. De „Daily Herald" en de „Daily Mail" melden, dat de boodschap van de Belgische en Nederlandsche souvereinen den Engel- schen Koning heeft bereikt juist voor hij zich in Buckingham Palace, waar hij zich met Chamberlain, Eden er de ministers der dominions onderhield, aan tafel begaf. Het verluidt, dat na het diner de vredes stap besproken werd tijdens een niet for meel gesprek over den oorlog. Tot bijna middernacht waren de ministers ten paleize. Nog geen Duitsche commentaar. De Duitsche pers en de radio publiceeren uitvoerig het bemiddelingsaanbod. Eigen commentaren der bladen op dit be- mlddellngsaanbod zijn evenwel nog niet voorhanden. Voldoening in Italië en Amerika. Het initiatief ten gunste van een vrede heeft te Rome levendigen indruk gemaakt. Men zou er wenschen. dat een compromis tot stand komt tusschen de geallieerden en Duitschland. Men maakt zich evenwel geen Illusie over het resultaat van dezen stap, hoewel men te Rome van meening is, dat een vreedzame oplossing nog mogelijk is, zoolang het aan den Rijn nog niet tot een hevige botsing is Eekomen. In Amertkaansche congreskringen heeft men zich uitgelaten in een goedkeurenden zin (zoo bericht Reuter), die werd getem perd door scepticisme ten aanzien van het uiteindelijke resultaat. De senator Schwel- lenbach zelde te hopen, dat het initiatief succes mocht hebben. Pepper zag weinig kans op een onmiddellijken vrede. De sena tor Clark prees den stap als „zeer opmer kelijk". Hij voegde hieraan toe: „Ik geloof niet, dat het initiatief uit een betere bron zou kunnen komen en ik hoop, dat deze landen bij hun pogingen gesteund zullen worden door de Scandinavische landen en Zwitserland." De „New York Herald Tribune" schrijft: De groote moeilijkheid van het vredesvraag stuk ls ln het kort, een Duitsche regeering te ontdekken, welke de geallieerden zouden kunnen vertrouwen. Tot dat oogenblik zal zijn gekomen, is het maken van vrede op voorwaarden, welke recht of veiligheid of zelfs hoop voor de toekomst beteekenen een onmogelijke taak. De „New York Times" merkt op, dat de begeleidende omstandigheden van het aan bod. het de urgentie geven van een stap op het laatste oogenbllk om aan onmiddellijk gevaar het hoofd te bieden. Fransche pers ziet geen voorwaarden voor rechtvaardigen vrede. De hoofdredacteur van de „Petit Parisien" schrijft dat men er zich ternauwernood over kan verwonderen, dat de gedachte ge komen is van Koning Leopold de derde en Koningin Wilhelmina. die wenschen, dat een snelle vrede hun bevrijdt van de be dreiging, welke rond hun grondgebied be staat. De vorsten zullen er zich evenwel niet over verwonderen, dat Frankrijk en Enge land zich houden aan het standpunt, dat Chamberlain en Daladier hebben uiteenge zet na het vredesoffensief van Hitier en Stalin. Sindsdien heeft geen enkele gebeur tenis den toestand gewijzigd. De vorsten zullen ook erkennen, dat onder de tegen woordige omstandigheden een adhaesie aan hun bemiddeling een actief succes zou zijn voor Duitschland. daar dit alleen zou pro fiteered Ook verschillende andere Journa listen spreken deze opvatting uit. Volgens Lucien Bourgues i..Petit Pari sien") ls het duidelijk, dat een Hltleriaan- sche vrede wel verre van het belang van neutralen te dienen, hen tot een definitieve slavernij zou brengen. De hardnekkigheid van de Duitsche hegemonie zou voor hen een veel grooter gevaar beteekenen. dan voor de groote landen. Vladimir d'Ormesson schrijft, dat eerst Oostenrijk aan de Oostenrijkers, Bohemen aan de Tsjechen, Polen aan de Polen moet worden teruggegeven om de eerste voor waarde te verkrijgen voor een rechtvaar digen vrede. BINNENLAND. De uniformen-smokkelarij; er schijnt spra ke te zijn van een complot 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Duitsche critiek op Nederland en België, (3e Blad). Een nieuwe film over de Koninklijke ma rine (Binnenland, 3e Blad). Te Den Haag is, 62 jaar oud overleden prof. dr. A. Neytzell de Wilde, oud-voorzit ter van den Volksraad, (Binnenland 3e Blad). De Chr. Middenstandsbond over actueele vraagstukken (Binnenland, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Weinig zaken Gedrukte markt Niet veel verandering Amerikanen aangeboden Beleggingen ongeani meerd. BUITENLAND. Italië tegen de Komintern (le Blad). Lord Halifax voor de radio over de Engel sche oorlogs-doelstellingen (3e Blad). Ook de Labour-Ieider Attlee zegt zijn mee ning (3e Blad). Frankrijk en Duitschland zeggen beide, dat het goed gaat (3e Blad). Toenemend optimisme inzake de Finsch- Russische besprekingen (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Aanvankelijk betrokken tot zwaarbewolkt, later tijdelijk op klarend. Nu en dan eenige regen Iets kouder. Krachtige tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. MEER HOOP. De Finsche minister van financiën Tan ner. heeft gisteren uit Moskou een lang durig telefoongesprek gevoerd met Helsinki. Naar verluidt, heeft Tanner de Fin sche regecring ervan in kennis gesteld dat een nieuwe grondslag is gevonden voor de voortzetting der sovjet-Rus- sisch-Finsche besprekingen. De bevolking, die uit Helsinki wa? ge- evacueerd, begint naar haar haardsteden terug te keeren en vele scholen worden Maandag weer geopend. Helsinki herkrijgt aldus een normaal aan zien. De zandzakken, de beschermde ruiten en de verduisterde straten blijven er echter aan herinneren, dat een regeling nog niet tot stand gekomen is. De Finsche regeeringspersdienst deelt nog mede: „De Finsche regeering heeft in een plenaire zitting, waaraan ook de partijlei ders deelnamen, het rapport behandeld van haar Moskousche onderhandelaars. Hierbij werden nieuwe instructies voor de onder handelaars opgesteld, welke reeds naar Moskou zijn vensonden." Minister Huil heeft zich een tegenstan der verklaard van het voornemen, om sche pen van de „United States Lines" over te brengen op het scheepsregister van Pana ma, daar zulks zou indruischen tegei. de integriteit van de neutraliteitswet. Hoewel gisteren is medegedeeld, dat de scheepvaartcommissie goedgekeurd had, dat acht schepen op het Panameesche scheeps register zouden worden overgebracht, ver klaarde de commissie later, dat zij zich haar uiteindelijke goedkeuring nog voor behoudt. De lijnvaartuigen Manhattan en Waschington. elk metende 24.000 ton, zou den niet onder de overdracht vallen. Huil verklaarde dat hij zich tegen de overdracht had uitgesproken, hoewel de overdracht niet door de neutraliteitswet verboden wordt, en over het algemeen ge sproken. niet rechtstreeks onder zijn juris dictie valt. Hij zeide echter zeer verlangend te zijn, zooals iedereen, een absolute neu traliteit te bewaren in de gevechtszone. Hij zou geen bezwaar hebben tegen den ver koop van Amerikaansche schepen aan an dere landen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1