BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 8 November 1939 UIT DE RAADZAAL Dagbladreclame is niet te vervangen Erwtendistributie overbodig Een nieuwe film over de Koninklijke Marine WEK UW LEVER-GAL OP IPro,essor Dr-A- Ne'i,zel1 de Wilde overleden PARLEMENTAIR OVERZICHT Tweede Kamer. FAILLISSEMENTEN BEN PROEF IN EEN NIEUW LOKAAL. Voor het eerst heeft de raad dan ver gaderd in de aula van het Gymnasium, die tétvens voor gymnastiekzaal dienst doet, getuige b.v. de vier stel ringen, die daar hoog aan de zoldering hingen als symbool van wat- iedere gymnasiast!e) wordt bij gebracht: mens sana in corpore sano teen gezonde ziel in een gezond lichaam) Wel licht zou ook voor den Leidschen raad een dubbel gebruik van deze zaal als ver gaderzaal en als gymnastiek-lokaal nog zoo mal niet zijn, maar we vreezen. dat het toch velen niet zou vrijstaan, deel te ne men aan wat die ringen daar zoo verlok kend aanbieden .Er zijn nu eenmaal prin cipes, die overeind gehouden moeten wor den en dan de gedachte alleen al aan een omzwaai foei. om van te rillen! De eerste kennismaking met deze aula heeft nog niet kunnen leiden tot een defi nitief oordeel of deze zaal van voorberei dende wijsheid op den duur geschikt zal blijken voor het college, dat beslist over het wel en wee der Sleutelstad en dus de periode van voorbereiding te boven be hoort te zijn. Of het altijd zoo is, laten we maar in het midden. Gebleken is, dat de aooustiek niet over al gelijkelijk goed mag worden genoemd, we hebben het na een verhuizing zelf on dervonden. Maar de zaal doet vriendelijk aan, het licht is voldoende en wellicht pas sen de ..woordvoerders'' zich na een re prise beter aan: de gymnasiale lucht scheen trouwens oude scholieren als de heeren Van Eek en Beekenkamp reeds goed te doen. want zij spraken zelfs eerder dui delijker dan vroeger het geval was. Den afstand zal men wel te boven komen Blijkbaar om te wennen, had het college van B. en W. geen al te groot menu aan geboden, naar het zich liet aanzien, maar wanneer dit toch geheel ware verorberd, zou het waarschijnlijk toch wel wat zwaar zijn geweest. Slechts door het aanhouden van een tweetal punten der agenda be reikte men een nog vroegen afloop. Het eerste betrof de benoeming van negen leden van de contactcommissie voor den woningbouw en de stadsontwikkeling. Te gen de samenstelling van de voordracht was nog al eenige bedenking, ook al is dit nog niet tot uiting gebracht. Beteekent deze aanhouding door het college, dat nog gewijzigd zal worden? Laat ons hopen, dat dit het geval zal zijn. want bepaald ge lukkig lijkt ons deze voordracht niet. spe ciaal niet wat betreft de stadsontwikkeling, een vraagstuk van zeer wijde strekking, dat meer vraagt dan kennis van woning bouw. Het tweede ging over het voorstel tot verlaging van de Molensteeg-brug. waar door gevaar ontstaat voor aantasting van oud stadsschoon. Een zeer bijzonder en teer onderwerp. Maar kan de strijd tegen het verkeer op den langen duur worden volgehouden? Overigens bood de agenda weinig be langrijks. zondert men de verbetering van de brug aan den Haagweg over de Spoor weghaven uit. Laat ons meer dan dank baar zijn, dat eindelijk overeenstemming is verkregen in deze materie, waardoor ten slotte de verbetering van dezen belang rijken verkeersweg niet langer illusoir blijft Mogelfjk zouden nog wel eenige wenschen naar voren kunnen worden ge bracht ,die recht van bestaan hebben, doch de nu voorgestelde oplossing heft in ieder geval de impasse op, die deze brug steeds bleef bieden. Hoofdschotel was het antwoord van B. en W. op de interpellatie Van Eek inzake maatregelen in verband met de prijsstij gingen voor de noodlijdenden in onze ge meente. En dit antwoord mocht over de geheele linie bevrediging schenken. Dat de vraag werd gesteld, was in zeker opzicht logisch, uitgaande van het prin cipe. dat van hoogerhand veel geruststel ling kan worden gegeven in moeilijke om standigheden. Daartoe was het antwoord van het college volledig geëigend en de heer Van Eek had goed gedaan om daar mee genoegen te nemen Zijn goede be doeling wij weigeren vooralsnog aan te nemen, dat hierbij een „politiek spel" voorzat zou dan beter tot haar recht zijn gekomen, dan nu het geval was. Het geen de interpellant nu per motie voor stelde. was slechts het intrappen van een open deur en wat heeft dat voor practisch nut? Zelfs voor den aandrang van eigen partijgenoot, wethouder Van Stralen, ging de leider der soc.-dem. fractie niet uit den weg. Hetgeen mede een oogenblik dreigde droeve omstandigheden onder te dompelen in het moeras van partij-politiek, doch de voorzitter wist te rechter tijd geluk kig daarvoor nog een stokje te steken, zfj het op het randje af. Het lot der motie Van Eek was van te voren bezegeld en het verheugt ons, dart. beide soc.-dem. wethouders mede zich be vonden in het kamp der tegenstanders. Daaruit spreekt toch gevoel voor de prac- tijk van het „regeeren", dat ieder lid van een besturend college eigen behoort te zijn. Niettemin, een hoogstaand debat kan men het verloop van zaken over deze aan gelegenheid moeilijk noemen. Tot slot gaf de voorzitter nog het oor deel van het college weer inzake de lucht bescherming. Het was vaag en daardoor weinig geschikt om eenige voldoening te schenken. Zelfs al kan men zich vereeni gen met de gedachtenlijn, die wordt ge volgd, blijft de eind-conclusie te beperkt Men weet nu nog evenmin als te voren, waaraan men toe is en men vergeet te veel. dat het de actie der overheid ls, die ih gevallen als deze moet stimuleeren en niet de actie vanuit de burgerij. Zelfs in tijden van financieele malaise misschien nog meer dan anders en vooral in zulke aangelegenheden als deze. Waar in ons raadsverslag staat, dat de heer v. Stralen zeide: De steun van M. H. is altijd leven aan den rand van het ge luk. moet dit natuurlijk zijn: aan den rand van het gebrek. Oordeel van den Chr. Middenslandsbond. TIEN JAAR NA DE VORIGE DISTRIBUTIE- PERIODE WAS MEN DE OUDE GROENE ERWTEN NOG NIET KWIJT. De Christelijke Middenstandsbond hield gisteren een vergadering van den bonds raad in Utrecht, tot welke vergadering ook waren uitgenoodigd de voorzitters en de secretarissen van de aangesloten vereeni- gingen en de bestuurderen van de aange sloten vakorganisaties. Deze vergadering was belegd om de actueele rruiddenstands- vraagstukken van dezen tijd te bespreken en stond onder leiding van den voorzitter, den heer W. G. Scheeres. uit Den Haag. Nadat de propaganda-actie besproken was. Weld mr. G. P. van Herik te Rotterdam, die in de plaats van. mr. Van Andel tijde lijk verbonden is aan het bondsbureau. een inleiding over .Middenstands vraagstuks en van dezen tijd". Een zeer uitgebreide bespreking volgde, waaraan deelnamen menschen uit het ge heele land en uit alle landstreken. Er wer den tal van bezwaren ingebracht tegen de politiek, welke de regeering volgt met be trekking tot de prijsbepaling. Voorts werd gelaakt, dat het grootbedrijf veel meer de vrije hand werd gelaten. Het gevaar werd gevreesd, dat de duurte zal worden bestre den op den rug van de middenstanders. Grootbedrijf en grossiers hebben verhoo gingen toegepast van 30 tot 50 pet., maar als de middenstander slechts een beschei den verhooging invoerde, liep hij kans voor den rechter gebracht te worden. De distributie van groene erwten zal wel overbodig blijken, dus meende men. daar de voorraad zeer groot is en er voor vijf jaren genoeg is, gerekend naar de consumptie van de laatste jaren. In 1928, dus tien jaren na de vorige dis tributie-periode. stortten er aan de Leu- vehaven te Rotterdam vier panden in. welke bezweken waren onder den last van oude groene erwten, welke daar nog van de distributie in waren opgeslagen. Laat men thans niet in dezelfde fout vervallen. Gelaakt werd, dat het grootwinkelbedrijf veel eerder van verschillende regeerings- maatregelen op de hoogte blijkt te zijn dan het kleinbedrijf. Verhooging van den boterprijs valt in dezen tijd altijd op te merken, maar dit maal is de verhooging wel zeer sterk aan gekomen Vreemd is het echter, dat de graanprijs verhoogd werd, en dat in een periode, waarin anders nooit verhooging van den graanprijs plaats vindt en terwijl de akkers zoo rijk hebben gedragen. Over treedt de minister hier eigenlijk niet de prijsopdrijvings- en hamsterwet?, zoo vroeg een der sprekers. De middenstand gaat gebukt onder de te groote bevoegdheid van den minister (ver vangingswaarde) en wordt gedupeerd door de te geringe bevoegheid van den minister (dat deze geen minimumprijs voor suiker kan vaststelleniNoodzakelijk is, dat er meer contact zal komen tusschen de regee ring en middenstand. De voorzitter formuleerde dit laatste na de discussie als volgt: Hoe verder de regee ring gaat afstaan van de maatschappelijke organisaties en hoe meer ze aanleunt tegen het ambtelijke apparaat, des te grooter kans loopt ze om misslagen te maken. Hoe meer ze het oor te luisteren legt bij de maatschappelijke organisaties, des te beter zal ze de maatregelen kunnen treffen, welke in het algemeen belang noodzakelijk zijn. In een tweetal moties werd tenslotte het standpunt der vergadering uiteengezet. Ze luiden als volgt: De christelijke middenstandsbond enz. spreekt bij dezen uit. dat hij het dringend noodzakelijk acht. dat inzake de prijsstel ling van de handelsgoederen meer prinei- pieele. algemeene en consequente richtlij nen worden getrokken en de vervangings waarde als grondslag zal moeten dienen voor den kostprijs, welke de basis zal moe ten vormen voor de vaststelling van den verkoopsprijs. De christelijke middenstandsbond enz. in vergadering bijeen ter bespreking van de moeilijkheden voor het middenstands zakenleven in dezen tijd. spreekt als zijn meening uit: dat voor de liquiditeit der be drijven het hoogst noodzakelijk is. om het crediet aan de clienten tot het uiterste te beperken en als regel contante betaling te vorderen, zulks ter handhaving van de mld- denstandsbedrijven in den lande. NEDERLANDSCHF, KATHOLIEKE DROGISTENBOND. De Nederlandoohe Katholieke Drogisten- bond hield zijn najaarsvergadering te Den Bosch. Nadat de voorzitter der afdeeling Den Bosch, de heer Floris. een welkomstwoord had gesproken, herinnerde de bondsvoor zitter. de heer Jos. Leenarts, er in zijn ope ningswoord aan. dat een jaar geleden het 12',1-jang bestaan in heel wat vrediger atmosfeer kon gevierd worden. De toestand van heden met al zijn onzekerheid op ge bied van inkoop, prijswijziging, enz. doet zich ook in het. drogiptenvak voelen, dat gnootendeels op het buitenland is aange wezen. Als pfloats waar de voorjaarsvergadering wordt gehouden, werd aangewezen Nij megen. HET LUCHTVERKEER OP ENGELAND UITGEBREID. Van de zijde der Engelsche autoriteiten heeft de K.L.M. heden toestemming ont vangen om een tweede dagelijksche lucht- verblnding te openen tusschen Amsterdam en Londen. Terstond zijn maatregelen ge troffen om deze uitbreiding van het lucht verkeer tusschen Nederland en Engeland mogelijk te maken, zoodat met ingang van morgen twee vliegtuigen per dag van Schip- hol naar 8horeham zullen vertrekken even- als in omgekeerde richting. UITEENZETTING OVER DE VERSTER KING VAN ONZE VLOOT. Maandagmorgen hebben de marinestaf on de stichting Inef (Indië in Nederland door de film) vertegenwoordigers van de jiers in de gelegenheid gesteld de nieuwe documentaire film over de Koninklijke Ma rine in Nederland, die pas gereedgekomen is te komen zien in het Odeon-theater te Den Haag. De voorzitter van de stichting Inef, Ing. H. de Clerq, hield een korte inleiding. Toen in Indië de marinefilm ,,'t Sal waer- achtig wel gaen" werd gemaakt, kwam bij de Inef de gedachte op een Hollandsche marinefilm te maken, die bij de Indische aansloot en daarmede een „combinatie" kon vormen. De marinestaf heeft de stichting Inef de opdracht gegeven dit Hollandsche stuk te vervaardigen. Inef droeg de uit voering over aan de N V. Polygoon. Het resultaat dezer samenwerking tusschen ma rinestaf, Inef en Polygoon kan zeer geluk kig genoemd worden, zeide spr. De inter nationale omstandigheden hebben belet, dat de Indische marinefilm tijdig hier te lande aanwezig was: daarom kunnen de beide films niet in combinatie worden vertoond, zoo besloot spreker. Inderdaad zijn de samenstellers er in ge slaagd met deze film, vooral door de wijze waarop de actie van verschillende soorten materieel wordt vertoond, aan het publiek een raak beeld te geven van de paraatheid van de marine. De montage is bijzonder vlot en levendig. Wij zien in 600 meter filmband de ver tooning duurt ongeveer 20 minuten een suggestief beeld van de Hollandsche marine Er zijn drie gedeelten: de opleiding te Rot terdam. Vlissingen en den Helder: Oefenin gen aan boord van schepen: en de vloot in actie. Vooral in het laatste deel. waarin de spanning tot uiting komt. welke ontstaat aan boord van de schepen in geval van een botsing tusschen de zeestrijdkrachten, geeft een goed beeld van de werkelijkheid. Men ziet de gevechtshandelingen bij dag, zooals het alarmsein, het bezetten der posten, aan vallen door vliegtuigen met- het afweren daarvan, lanceeren van torpedo's door on derzeebooten. vliegtuigen en torpedojagers, gasalarm. enz. De film besluit met een beeld van een nachtelijk gevecht, dat wordt ge leverd met behulp van sterke schijnwerpers. Na de vertooning van deze film gaf de heer Koudijs. een uiteenzetting omtrent de zoo noodige versterking der Nederlandsche oorlogsvloot. Concludeerende meende spr. dat het naar zijn meening noodzakelijk is de zeemacht uit te breiden voor een bedrag van circa 264 millioen gulden, verdeeld over: Drie zware artillerieschepen a circa 70 millioen gulden 210 millioen. Omlijsting met de noodige lichte vaartuigen 17 millioen. Basis-verbetering 37 millioen. en u zult 'n morgens uitj, bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal In uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls. ver teert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd on ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel anderensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. 1221 (tngez, Med.) 264 millioen. De aanbouwkosten kunnen verdeeld wor den over den aanbouwtermijn van vijf jaar. De jaarlijksche exploitatiekosten bedra gen ongeveer 4.5 millioen per artillerieschip plus omlijsting. Bij de gelegenheid tot het stellen van vragen werd de vraag gesteld hoe het staat met de verdediging der Nederlandsche kust Luitenant Koudijs wees er op, dat de macht kan worden geconcentreerd waar dit noodig is. Dit ls afhankelijk van het oorlogsgeval waardoor verschillende mogelijkheden ont staan. Zoo kunnen in bijzondere omstan digheden in Nederland een of meer schepen worden gestatlonneerd, terwijl ook station- neering ln West-Indlë mogelijk kan zijn. Afgezien van deze mogelijkheden is echter het bezit van een slagvloot als een belang rijk wapen achter de hand. Wat betreft den tijd voor het bouwen, zeide spreker dat deze veilig gesteld kan worden op vijf jaar, d.w.z. dat na vijf jaar de schepen geheel bemand en voor actie gereed zullen zijn. Het ls mogelijk dat dit al na vier jaar het geval zal zijn, doch vei lig is een tijd van vijf jaar. De Neder landsche werven hebben in dit opzicht geen ervaring. Ook wanneer besloten werd tot versterking met klein materiaal zou deze termijn niet korter worden. Onderdeden daarvan zouden eerder gereed zijn, doch het geheel niet. daar de capaciteit van de Nederlandsche werven niet toestaat alles tegelijk op stapel te zetten, zooals dit met drie slagkruisers mogelijk ls. DEN HAAG HEEFT MEER BELASTING NOODIG. Reeds nu ruim drie ten oorlogsuitgaven geraamd. B. en W. van 's-Gravemhage zijn aldus het „Vad." in (hun antwoord op het voor- looplg verslag der gemeenftebegroötfcig voor 1940 zeer pessimistisch. Zij deelen mede. dat nu reeds voor dat jaar f. 309.000 meer noo dig zijn dan begroot is. Vloor dit bedrag weten zij geen dekking meer te vinden in de gewone ibegrootdng. Daarom stellen zij voor de straatbelas- tang te verhoogen en in 1941 de opcenten op de gemeentefandsbelosting te brengen op 75. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit is op hun verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Jan. a.s. aan J. M. J. H. Lambooy, als burgemeester van Hilversum: aan P. J. Brunt, als burgemeester van Waarder, Barwoutswaarder en Rietveld: aan A. C. van Waes, als burgemeester van Zuiddorpe; aan P. A. J. M. Baudoin, als burgemeester van Berghem; en aan G. J. M. Beckers, als burgemeester van Bingelrade. NIEUWE REGELING INZAKE DE VACCINATIE. (Van onzen parlementairen medewerker). Sinds elf jaar is de (indirecte) vaccina tieplicht geschorst, met het oog op het feit. dat zich enkele ziekte- en sterfgeval len (enxephalitis) als gevolg er van voor deden. De schorsing, telkens voor enkele jaren, is herhaaldelijk verlengd. Het gevolg isdat er nu honderdduizenden ongevaccineerden rondloopen De Gezondheidsraad deelde b.v. mede, dat het aantal vaccinaties, het welk in 1925 nog 165.386 bedroeg, in 1935 was gedaald tot 17.682. Thans echter is er een ontwerp aanhangig (nog afkomstig van Minister Romme, doch zijn opvolger nam het over) om een definitieve rege ling in te voeren. De indirecte verplichting zal voor goed worden afgeschaft. Van her stel is geen sprake. Men zou kunnen zeg gen: inplaats van dwang komt er drang: een stelsel van aanmoediging, meer niet. Ieder, die zijn kind niet ln het eerste le vensjaar laat inenten, zal een „verklaring" daarvan bij het gemeentebestuur moeten indienen. Hij wordt dan uitgenoodigd, die „verklaring" te komen „bespreken" met den burgemeester (of een zijner ambte naren) en een door dezen aan te wijzen geneeskundige. De bedoeling van die con ferentie is, de ouders, zoo mogelijk, op hun besluit te doen terugkomen, en door over reding tot vaccinatie te bewegen. Deze conferentie kan achterwege blijven (dit ter beoordeeling van den Burgemeester) indien de in de verklaring genoemde reden van geneeskundigen aard Is en een genees kundige schriftelijk bevestigt, dat met hem overleg is gepleegd. Zoodat: elke dwang tot inenting definitief ver dwijnt: de ouders blijven geheel vrij; al leen zal gepoogd worden hen eventueel tot vaccinatie te bewegen. Te voren stond vast, dat dit ontwerp zou worden aangenomen. Immers, zelfs velen, die voorstanders van dwang, dus van verplichte vaccinatie, zijn, durven deze in de gegeven omstan digheden toch niet recht aan, omdat (hoe over echter stonden princlpieele tegenstan ders van de vaccinatie, zooals ds. Zandt, die zich natuurlijk wel verheugen, dat de .verplichting vervalt, maar wien zelfs het stelsel van het ontwerp (de bespreking, de overreding) nog te ver gaat, omdat men de ouders tóch tot vaccinatie tracht over te halen. Ook de heer Krijger schaarde zich bij hen; de administratieve rompslomp, welke het ontwerp zal meebrengen, schrok hem bovendien af. Eigenaardig, dat medici als dr Vos en mevr. de Vries-Bruins de toeneming van het pokkengevaar erken nen (en dat eerstgenoemde niet alleen een voorstander is van verplichte inenting, doch ook van verplichte her-inentingen toch voor het ontwerp zouden stemmen, omdat het althans den bestaanden toe stand iets verbetert. Minister van den Tempel stelde in het licht, dat de staatscommissie eenstemmig het systeem van het ontwerp heeft voor gesteld: er zaten voor- en tegenstanders der vaccinatie in. Zoodat het ontwerp als een compromis moet worden beschouwd. De Minister heeft betoogd, dat de voorge stelde regeling zoowel de belangen der ge meenschap als die van het individu in het oog houdt, en terecht wees hij er op, dat ook de pokziekte een zeer ernstig gevaar ls en dat men nu niet zoo star moet zijn om zelfs dit wetsontwerp af te wijzen. Bij vaccinatie beneden de 2 Jaar is er zoo goed als géén gevaar voor encyphalltis aanwezig (nog nimmer is hier te lande een kind van dien leeftijd aan de ziekte overleden) en daarom zal, op grond van het ontwerp, de inenting beneden de 2 jaar worden be vorderd. Intusschen, de ouders blijven vrij. Zij worden alleen verplicht tot de „ver klaring" en (eventueel) tot het voldoen aan de oproepen. Er ls nog een amendement-Terpstra aan de orde gekomen. Hierboven deelden wij reeds mede, dat de burgemeester Iemand kan vrijstellen om te verschijnen, wanneer uit de verklaring blijkt dat hij reeds over leg met een medicus had gepleegd over de wenschelljkheld van vaccinatie De heer Terpstra wilde van deze facultatieve vrijstelling een Imperatieve maken: niet de burgemeester kan. maar de burgemees ter moet ln dat geval den betrokkene niet oproepen. Maar Minister van den Tempel bleef aan zijn redactie voorkeur geven, om de voorlichting desnoods zoo breed moge lijk te doen geschieden, dus zoowel door den hulsarts als door den „offlcieelen" dokter. Op het nippertje heeft de Minister dit pleit gewonnen: met 41/39 stemmen werd het amendement verworpen: anti revolutlonnairen. HIJ WAS OUD-VOORZITTER VAN DEN VOLKSRAAD. In 62-jarigen ouderdom is gisteravond te 's Gravenhage overleden prof. fir c Neijtzell de Wilde, oud-voorzitter van den Volksraad in Nederlandsch-Indit, hoofd van de afdecling juridische en volkenbondszaken van het ministerie van koloniën, buitengewoon hoog. lecraar aan de landbouwhoogeschoolte Wageningen. De heer Neijtzell de Wilde werd 8 Aug 1877 te Utrecht geboren, bezocht aldaar het gymnasium en de universiteit en promo veerde ln 1901 op stellingen tot doctor in de rechten. Hij zette daarna zijn studies voort in het Indisch recht aan de rijksuni versiteit te Leiden. Reeds ln 1903 werd hij benoemd tot voorzitter van een landraad in Nederlandsch-Indlë, welke functie hij tot 1929 heeft bekleed. Tevens was dr. Neijtzell de Wilde leeraar ln de rechtswetenschap aan de opleidingsschool voor inlandsche ambtenaren ln Probolingo. adjunct-direc teur van de rechtsschool te Batavia en la ter advocaat-generaal bij en raadsheer van het hooggerechtshof aldaar. In 1929 repa trieerde dr. Neijtzell de Wilde en werd be noemd tot hoofd van de reeds genoemde afdeellng aan het departement van kolo niën. In 1935 werd hij met den persoonlij, ken titel van buitengewoon hoogleeraar voor den tijd van 3 Jaren belast met het geven van onderwijs ln de koloniale land huishoudkunde en het Indisch agrarisch recht aan de landbouwhoogeschool te Wa geningen. waarna in 1938 zijn definitieve benoeming als zoodanig volgde. Tot de voornaamste werken van den thans ontslapen hoogleeraar behooren: „Scheiding van staat en kerk in Neder- landsch-Indië" (1908); „Een en anderover den welvaartstoestand der inlandsche be volking" (19101912); „Rechtsschool en osvia" (1913); „Het afbetalingscontract" (1915): „De particuliere landerijen" (19161; „Bewijskracht der eigendomsacten" (19161; .De Nederlandsoh-Indische politie en hare leiding" (1919); „De Volksraad" (1926, 1928); „Inwendige aangelegenheden van Nederl.-Indië" (1929); „De rechts bedeeling der Indische bevolkingsgroepen in ontwik keling en verwikkeling" (1931); „Welvaart en traditie" (1935) en te zamen met den heer J. Th. Moll schreef hij in 1936 „The Netherlands-indies during the depression". Prof. Neijtzell de Wilde was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, offi cier in de Oranje-Nassau-orde en comman deur in de orde van Cambodja (Frankrijk). De verasschlng van het stoffelijk over schot zal Zaterdag 11 dezer geschieden na aankomst van den trein van 14.14 uur te Westerveld. LUITENANT-GENERAAL C. J. M. COLLETTE 80 JAAR. (Den elfden November as. zal de gepen- sioruneende luitenanit-generaai der artillerie, C. J. M. Oollette zijn SOsten verjaardag vieren, Luitenant-generaal Coilettedie ook thans nog een zeer werkzaam aandeel heeft in allerlei maatschappelijk werk. kan terug zien op een eervollen militairen staat van dienst. In 1881 verliet hij de Koninklijke Militaire Academie en trad als 2de luitenant der artillerie in dienst van het leger. Hij door liep de verschillende rangen en werd in 1913, ais luitenant-kolonel, aangewezen tot commandant van het corp6 pontonniers te Dordrecht. Bij het uitbreken der mobilisatie in 1814 werd hij belast met het belangrijke en veel omvattende commando van het bruggen- deipot aldaar. Het volgende jaar werd over ste Coilette tot kolonel bevorderd, doch bleef, in afwijking der organisatie, gehand haafd als commandant van het bruggen- depot. In 1916 werd hij hoofd van sectie IV van de stelling Amsterdam en in 1918 verliet hij den militairen dienst met pensioen. Kort daarop werd hij bevorderd tot generaal- majoor titulair en in Augustus van dit Jaar volgde zijn benoeming tot luitenant-gene raal titulair. Na zijn pensionneering was hij vele jaren docent in de physica aan het Sint Thomas college in Venlo. Luitenant-generaal Coilette is voorzitter van de vereenlging „De Nederlandsche pad vinders". Voorts is hij algemeen penning meester van de „Tucht-Unie" en hoofdbe stuurslid van den bond „Het Mobilisatie- kruis". ACHTSTE ALGEMEENE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. De achtste algemeene Nederlandsche katholiekendag, speciaal gewijd aan de herdenking van heft twaalfde eeuwgetij van St. Wilübrord, vond gisteren een besluit in een bijeenkomst in de groote caal van Tivoll te Utreehit. Als voorzitter van het hoofdbestuur sprak mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen te UtTecht de openingsrede uit. Hierna hield prof. Barge een rede. terwijl vervolgens gesproken werd door mgr. dr. J. de Jong. DE N. V. „OVERDEKTE" IS FAILLIET VERKLAARD. De rechtbank te Haarlem heeft uitspraak ge daan inzake de verzoeken van den heer A. Koster, architect en directeur van de N. V. „Overdekte", welke t-al van zwembaden in ons land exploiteert, om surséance van betaling voor hem persoonlijk en voor de N. V. „Over dekte". Beide verzoeken heeft de rechtbank affl?- - christelijk-historischen minimaal ooki het ziekte-gevaar nog niet en enkele roomsch-katholieken stemden I wezen en zoowel de heer "koster ais'de N.V. geheel verdwenen is, en daarom geven zij er voor. ..Overdekte" zijn in staat van faillisement ver- de voorkeur aan het d rang-systeem, de. Tenslotte Ls het ontwerp zelf met 62 18 overreding, het stelsel van het ontwerp. stemmen goedgekeurd. Tegen waren chris- Reeds de eerste afgevaardigde, die sprak. telljk-historLschen, christen-democraten, mevr. Bakker-Nort, liet zich in dezen geest nationaal-socialisten en enkele anti-revo- uit, en anderen volgden haar. Hiertegen-1 hitionnalren. klaard. In beide faillissementen zijn benoemd tot curator mr. J. H. J, Simonsen tot rechter commissaris mr. Van Berkel. 23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10