(jOiie Jaargang MAANDAG 6 NOVEMBER 1939 No. 24423 Finsch-Russische besprekingen weer verdaagd De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindoplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 fijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 De Finsche premier voor de radio De „City of Flint" De blokkade Een Oranjeboek Nederland en de oorlog Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD In Italië In Amerika verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd Ufu per 3 maanden (.2.35 per week L0.11 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland (.0.80 per 3 tnndj, Om 6 uur gistermiddag hebben de Finsche gedelegeerden zich weer naar het Kremlin begeven voor hun tweede onderhoud met Molotof sedert hun terugkeer naar Moskou. Het onderhoud duurde een uur en Stalin nam er persoonlijk aan deel. Na het onderhoud heeft de Finsche delegatie een rapport gezonden aan haar regeering. Na dit te hebben be studeerd, zal Helsinki instructies aan de delegatie sturen. Het is niet waarschijnlijk, dat de Fin-, sche delegatie vóór Donderdag in het bezit van de nieuwe instructies zal zijn. i Aldus de zegsman van het Finsche mini serie van Buitenlandsche Zaken. De mi- lister zelf heeft verklaard: ,,De besprekin gen te Moskou volgen hun normaal verloop In voorzoover men er over kan oordeelen. forderen zij vrij langzaam. Cajander. de Finsche premier, heeft voor radio een rede gehouden, waarin hij o.m. leide. dat Finland zich niet zonder discussie iij de Russische eischen kan neerleggen. Wij bedreigen niemand, aldus Cajander en Dt nu toe zijn wij de aangegane verpllch- Ingen steeds nagekomen, doch onze neu- raliteitswil moet niet als springplank die- en voor de Russische eischen. Wij hebben om onzen vredeswil te be- kijzen, in onderhandelingen met de sovjet- brie toegestemd, doch verwachten, dat bij leze onderhandelingen iedere concessie van bnzen kant gecompenseerd wordt door ge- fükwaardige concessies van de andere partij. Er is één ding, waarbij wij ons niet kun nen neerleggen, d.l. de vrijheid van ons and. dat een neutraal land is, prijsgeven. Vij zijn met de Scandinavische landen vec-v Jonden door een duizendjarige gemeenschap Van geschiedenis, zeden en cultuur. Niette min willen wij onze betrekkingen met de povjet-unie verbeteren. Cajander verklaarde vervolgens, dat de bubliciteit, die de Sovjet-unie aan de onder- Jandelingen gegeven had, een voor beide lartijen gunstig resultaat der besprekingen liet vergemakkelijkte. Toch hopen wij tot Ten resultaat te komen. Ten aanzien van het standpunt van de Éovjet-unie, die de veiligheid van Leningrad Vil verzekeren, gaf Cajander toe, dat de Finsche grens zeer dicht bij deze groote Woord-Russische stad lag. doch hij voegde pieraan toe, dat dit niet een voldoende [eden is om tot herziening der grenzen over gaan. Dit rechtvaardigt niet een slechting der fersterkte stellingen in Finland. De Sovjet- knie diende rekening te houden met de lischen der Finsche veiligheid. Cajander verklaarde, dat het afstaan van Ten basis in de buurt van Hangoe een ge- taar zou vormen voor de veiligheid van Fin land en dat het voor de verdediging van Jeningrad niet noodzakelijk is. De openbare wereldmeening, zeide de pre bier, zal oordeelen. van welken kant de be- (reiging is gekomen. In elk geval niet van fen kant van Finland en van Zweden. Wij zijn niet overrompeld. Wij zijn op bnze hoede. Het is niet voldoende, te zeggen, lat men neutraal wil blijven. Men moet pk in staat zijn, zijn neutraliteit te verde lgen. Op het oogenblik werken tienduizenden ouwen en zelfs gevangenen voor de lands verdediging. De inschrijving, welke voor de landsverdediging is geopend, ls snel vol- teekend. [Met krachtige stem besloot Cajander: pnland bedreigt niemand. Het vraagt [echts, met al zijn buren in goede verstand houding te mogen leven en in vrede te ar- peiden. Doch als wij het niet onder eervolle fmstandigheden kunnen doen, zullen wi) pnze vrijheid en onze onafhankelijkheid lerdedigen. Ir. het Westen beperkt de strijd zich nog PjMjd tot artillerie-vuur en verkenningen, [vooral bij Forbach was de Duitsche artil lerie actief. Reeds eenige dagen geleden was de stad aet kanonnen van zwaar kaliber gebom bardeerd. Zaterdag ging de Duitsche ar- JDerie de omgeving van de stad. ten Voord-Oosten, Zuid-Oosten en Zuiden, ta- hevig bestoken. Do Duitsche artillerie ls eveneens actief J hot gebied ten Oosten van de samen- loeiing van Blies en Saar. De Fransche artillerie heeft onmiddellijk «antwoord, zoodat een artillerieduel ont- t°"d, dat thans nog langzaam verloopt, "aar eiken dag een grooteren omvang kan fa Wiemen. In de Duitsche linies zijn nieu- hLwtillerie-afdeelingen aangekomen. Het regenachtig, zoodat de activiteit der '««tuigen gering is. Uit het Belgische Doornik wordt gemeld: In het Noorden van Frankrijk heeft gis terochtend tegen 11 uur een luchtaanval plaats gehad. Te Doornik heeft men duide lijk ontploffingen gehoord en het schieten van de Fransche luchtdoelkanonnen. Ver scheiden vliegtulgep zijn gezien in de om geving van Rijssel, Roubaix en Tourcoing. Parijs nooh Berlijn hebben daarvan ech ter melding gemaakt. NOORWEGEN WIJST DUITSCH PROTEST AF. De „City of Flint" is, met de Ame- rikaansche vlag in top, te Bergen aan gekomen. Te Haugesund was de Duitsche prijs- bemanning door den Noorschen mij nenveger „Olaf Tryggvason" van boord gehaald om geïnterneerd te worden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde uit Berlijn, dat in politieke kringen aldaar vernomen werd, dat het optreden van den commandant van de Duitsche prijsbeman- ning van het schip voortkwam uit den wensch rekening te houden met het ver zoek van Roosevelt, die gevraagd had om goede zorgen voor der Amerlkannsche be manning. Het schip heeft daarom, toen een lid van de Amerikaansche bemanning zich ziek meldde, de Noorsche haven Hau gesund aangeloopen, om medische hulp voor den Amerikaanschen schepeling te kunnen inroepen. De Noorsche overheid heeft echter, ongeacht de beweegredenen van den commandant van de prijsbeman- nlng. de op deze materie betrekking heb bende bepalingen in dien zin uitgelegd, dat zij voldoende motiveering gaven voor in- terneering van de Duitsche prijsbeman- ning en tot het vrijgeven van het schip. Van Noorsche zijde wordt daarentegen aan de „N. R. Crt." gemeld: De Noorsche autoriteiten hebben eerst besloten in te grijpen, toen gebleken was, dat de door den prijscommandant opge geven reden voor het binnenloopen van de haven van Haugesund geen steek hield. De Amerikaansche matroos, die noodza kelijk in een ziekenhuis opgenomen moest worden, bleek bij het door een arts in op dracht van de autoriteiten aan boord van de „City of Flint" ingesteld onderzoek niets anders te mankeeren dan dat hij een wondje aan zijn voet had, dat hem echter niet belette aan dek rond te wandelen. De Duitsche officier, die het bevel voerde over de prijsbemanning aan boord van de ,City of Flint", heeft tegenover de Noor sche autoriteiten verklaard, dat hij het anker in Haugesund had uitgeworpen, on danks de weigering om toestemming te geven, op bevel van de Duitsche regeering. Het Noorsche departement van buiten landsche zaken heeft een verklaring uitge geven. waarin herinnerd wordt aan de Haagsche conventie van 1907, welke door Duitschland en Noorwegen ls geratificeerd en die een neutrale mogendheid den plicht oplegt tot vrijlating *van ieder genomen schip, dat in een van haar havens binnen loopt, tenzij, „door slecht weer of gebrek aa:i voedsSl of brandstof". In overeenstemming hiermede, aldus de verklaring, werd de Duitsche prijsbemanning geïnterneerd aan boord van liet Noorsche oorlogsschip en werd de „City of Flint" vrijgelaten. De Duitsche zaakgelastigde te Oslo heeft een protest ingediend, doch dit is van de hand gewezen. Noorwegen heeft in een nota zijn stand punt uiteengezet. Volgens inlichtingen uit politieke kringen zal de Amerikaansohe regeering uiting geven aan haar groote voldoening en hulde brengen aan de houding van Noorwegen, dat zich op alle punten gehouden heelt aan het internationale recht en aan de nauwgezette regelen van de neutralitei t Het optreden van den prijscommandant. tracht men ln Noorwegen op verschillende manieren te verklaren. Ben verklaring is. dat hi) de vaart tusschen de Noorsche klippen aan den eenen kant en de En- geische oorlogsvaartuigen aan den anderen kant in het donker niet durfde voortzetten, maar hiertegen wordt aangevoerd, dat hij ten Zuiden van Haugesund onder alle om standigheden een Noorsche kustloods had kunnen krijgen. Een andere en onder het publiek nogal verspreide verklaring is. dat Duitschland de geschiedenis met de „City of Flint" tot een einde wilde brengen. DUITSCHE MAATREGELEN. De Duitsche regeering heeft den Zweed- schen autoriteiten medegedeeld, dat de mijnvelden zullen worden uitgebreid tot op 3 ln plaats van 4 Kilometer van de Zweed- sche kust. Volgens de Zweedsche bladen heeft de Duitsche regeering verder besloten op nieuw energieke maatregelen te nemen, om lederen Zweedschen uitvoer naar Engeland, direct of door neutrale landen, onmogelijk te maken. Ook tracht zij, naar deze bladen melden, den uitvoer naar neutrale landen als Nederland en België te verhinderen. ENGELSCHE MAATREGELEN. Antwerpsche makelaars zouden de me- dedeeling hebben ontvangen, dat de Engel- sche regeering besloten heeft zich te ver zetten tegen doorvoerhandel van Duitsche goederen via neutrale havens. Economische kringen zijn van meening, adus het Fransche Havas-bureau, dat wan neer dit besluit wordt bevestigd, het uitge breide gevolgen kan hebben. Er spreekt de wil der Britsche regeering uit om een con trole toe te passen ,.in beide richtingen". Het ls Inderdaad gebleken, dat tot dusverre Duitschland er in geslaagd is een zekeren uitvoerstroom gaande te houden, waardoor het zich deviezen verschaft. Wanneer con trole wordt ingesteld bij den uitgang der neutrale havens, waarmede Duitschland ln rechtstreeksche verbinding over land staat, ls het duidelijk aldus Havas dat zijn mogelijkheden tot export buiten Europa practisch opgeheven zullen worden, of in leder geval sterk beperkt .Het schijnt dus, dat Groot-Brittannië zich doelbewust rioht naar een striktere toepassing van de blok kade. DUITSCH SCHIP GETORPEDEERD. Een Duitsch vrachtschip, de „Togo", is door een Fransche duikboot getorpedeerd. Dit is door de ,,1'Avenir Colonial" te Léo- poldville aan het Brusselsche blad ,.Le Soir" gemeld. De „Togo" had onlangs Boma in den Belgischen Congo verlaten met onbe kende bestemming. Zij is bij Lobito (An gola) tot zinken gebracht. Het schip mat 5042 ton. GRIEKSCH, NOORSCH EN DEENSCH SCHIP OP MIJN GELOOPEN? Het Grieksche s% „Nicolaos M Embiri- cos" is tengevolge van twee explosies ge zonken. De uit zes en twintig koppen be staande bemanning is gered. Het stoomschip behoort te Athene thuis en meet 5.295 ton. De kapitein van het schip, dat voor Ant werpen bestemd was met een lading tarwe, zeide. dat de eerste explosie plaats vond in ruim 1. Onmiddellijk gaf hij order het schip te verlaten. Veertien leden der be manning gingen in de eerste en twaalf anderen in de tweede sloep. Vijf minuten later volgde een tweede explosie ditmaal midscheeps. Het schip scheen middendoor te breken. De brug en andere wrakstukken werden in de lucht geslingerd en vielen rondom de bemanning van het vaartuig in zee. Gelukkig werd niemand geraakt. Een Nederlandse!) schip heeft de beman ning later opgepikt. Voorts is het Deensche schip Canada, groot 11.000 ton, eveneens tengevolge van een ontploffing gezonken Pogingen om het schip nog te lichten, faalden. De 60- koppige bemanning ls gered. In een haven aan de Oostkust van Enge land zijn de overlevenden aan land ge bracht van de opvarenden van het Noor sche s.s. „Sig" (1324 ton), aan boord waar van zich een ontploffing heeft voorgedaan Men gelooft, dat de overige opvarenden verdronken zijn. De meesten der geredden waren nauwe lijks gekleed. Zij waren na de ontploffing in het water gesprongen en waren er in geslaagd, zich aan wrakhout vast te hou den. waarna zij drie uur later door een Britsch schip waren opgepikt. Men vermoedt, dat in alle gevallen mij nen de oorzaak der explosies zijn, doch zekerheid is er niet, DUITSCHE DUIKBOOT GEZONKEN? Het Finsche Havas-bureau meldt uit Zurich Op vier October is een nieuwe Duitsche onderzeeër, die zijn eersten tocht maakte, gezonken op de reede van Bremen Toen de duikboot weer aan de oppervlakte was gebracht, was de bemanning, die proeven had genomen, reeds om het leven geko men. Hun stoffelijk overschot, aldus dit bericht verder, is in het grootste geheim onderzocht en de asch is acht dagen later in urnen naar de families gezonden. BEZOEK VAN MINISTER CHURCHILL. De Britsche minister Churchill is ver scheidene dagen te Parijs geweest. Tijdens zijn verblijf heeft hij eenige belangrijke besprekingen gevoerd met Fransche mari ne-autoriteiten. De „Daily Express" en „Daily Sketh" mee- nen te weten, dat plannen zijn uitgewerkt, welke de geallieerden in staat moeten stel len den Atlantischen Oceaan te zuivo-»n van kaperschepen. FRANSCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD. Het Fransche vrachtschip „Baoule" van de reederij „Chargeurs Reunis" werd in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Er zijn twee doo- den. Elf opvarenden worden vermist. Drie en dertig geredden, o.w. de gezagvoerder, werden door een Franse!) adviesjacht op gepikt en zijn in een Fransche haven aan gekomen. 99 ln een Oranjeboekgeeft de minister van buitenlandsche zaken een uitvoerig overzicht van de voornaamste, tot November behandelde aan gelegenheden in verband met den oorlogstoestand. Onder meer vindt men er de briefwisseling in, -welke ge voerd is over het oponthoud der schepen in Engeland, dat aan de neutrale belangen naar de minister verklaarde enorme schade toebrengt. (Bijzonderheden treft men aan op (Pagina 1 van het 3 blad). OVERWINNING VAN 1918 HERDACHT. De verjaardag van de overwinning van Vittorlo Veneto is Zaterdag te Rome op de gebruikelijke wijze begonnen met het leg gen van kransen op het graf van den Onbe kenden Soldaat en op het Altaar des Vader lands. De Piazza Venezia was met vlaggen versierd en vol troepen en toeschouwers. Er werden lauwerkransen aangedragen na mens den keizer-koning, de regeering, den gouverneur van Rome. den rector van de provincie, de fascistische partij. Senaat en Kamer. De krans van de partij werd neer gelegd door Muti. den nieuwen minister- partijsecretaris, die vergezeld was van de overige leden van het directorium. Om half elf klonk het eerste schot van een salvo, waarop de mis voor het graf werd opgedra gen. Daarbij waren de prins van Piemont als vertegenwoordiger des Konings, de Duce en verscheidene ministers. Kamer- en Se naatsleden, partijdignitarissen enz. tegen woordig. Het salvo hield aan. zoolang de mis duurde. In heel Italië is Zaterdag een eerewacht betrokken voor de gedenkteeke- nen van de gesneuvelden. Deze wacht wordt beurtelings betrokken door afdeelingen van het leger, oud-strijders, legionairs uit Afrika en Spanje, de fascistische militie en de jeugd van den Uctorenbundel. Na de plechtigheid op het Altaar des Va derlands wendde de menigte zich naar het Palazzo Venezia en riep om den Duce. die op het balcon verscheen en zeide: „Het Italiaansche volk, eensgezind ge schaard in de gelederen van den lictor, viert de overwinning van 1918 met een zuiveren geest en een zeer krachtig geloof in het lot des lands. De overwinning is de zijne, om dat zij werd veroverd met zijn opofferingen, evenals de niet minder schitterende en be slissende overwinningen, welke er op volg den. ,In de herinnering van het volbrachte richten wij onzen wil en onze krachten op de toekomst." DE LEGERLEIDING. Mussolini heeft belangrijke beslissingen genomen op militair gebied. Maarschalk Badoglio. de chef van den generalen staf van het leger, is niettegen staande hij de leeftijdsgrens heeft bereikt, in zijn functie gehandhaafd Generaal Roatta. tot nu toe militair attaché te Ber lijn. is benoemd tot souschef van den staf. Verder heeft de Duce achtereenvolgens ontvangen den prins van Piemont als com mandant van de eerste legergroep, maar schalk Graziani en generaal Soddu, den nieuwen onderstaatssecretaris van oorlog. SLAGSCHIP TE WATER GELATEN. Het slagschip „Impero", welks tewaterla ting in verband met het slechte weer moest worden uitgesteld, is gisteren van stapel geloopen. De plechtigheid werd bijgewoond door den onderstaatssecretaris van marine, admiraal Cavagnari, en andere militaire en burgerlijke autoriteiten. De „Impero" is het derde van een reeks van vier slagschepen van 35.000 ton. De „Vittorio Veneto" en de „Littoria" zijn reeds te water gelaten, de „Roma" zal binnenkort van stapel loopen. DE NEUTRAL ITE ITS WET GETEEKEND. President Roosevelt heeft Zaterdag om 12.05 uur pl. tijd) de neutraliteitswet on derteekend. Bij de onderteekening waren o.a. Cordell Huil en een groot aantal leden van het congres tegenwoordig. Direct ema teeken- de de president de proclamatie, waarbij de wet terstond van kracht wordt. In een proclamatie over de duikbooten verbiedt president Roosevelt aan onder zeeërs van de oorlogvoerende landen de havens of de territoriale wateren van de Vereenigde Staten binnen te komen de zone van het Panama-kanaal uitgesloten behalve wanneer zij daarheen gedreven BINNENLAND. Een distributieregcliiig voor erwten inge steld. (3e Blad). Kruidenierswaren sedert eind Juli met 13 pCt. in prijs gestegen. (Binnenland, 2e Blad). Memorie van antwoord betreffende de be grooting van buitenlandsche zaken. av (Binnenland, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Gedrukte markt - Wei nig veranderde koersen - Amerikanen lager - Nederlandsche beleggingen weifelend. BUITENLAND. De Finsch-Russische besprekingen weer verdaagd, de Blad). De actie ter zee. (Ie Blad). De Amerikaansche neutraliteitswet inwer king. (Ie Blad). Eerste pogingen in Britsch-Indië tot over eenkomst te komen mislukt. (Ie Blad). Duitsch protest inzake de „City of Flint" door Noorwegen afgewezen. (Ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Licht tot half bewolkt. Waar schijnlijk droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. Afne mende Westelijke tot Zuidweste lijke wind. worden door force majeure. In dit geval moeten zij binnenkomen en vertrekken met de commandotoren en bovenbouw bo ven water en met de vlag gehéschen. Roosevelt heeft voorts alle wateren ten Noorden van Spanje tot Engeland en rondom de Engelsche eilanden tot verbo den gebied voor Amerikaansche schepen verklaard. In een nadere verklaring zegt Roosevelt, dat de bepaling tot doel heeft de schepen te verhinderen op Engelsche, Fransche en Duitsche havens in Europa en in Afrika ten Noorden van de Canarische eilanden te varen. Ook de havens van Ierland zijn aldus in de ban. evenals de Noorsche ha vens ten Zuiden van Bergen en de havens van Zweden. Denemarken. Nederland en België, alsook alle Oostzeehavens en de Spaansche havens in de Golf van Biskaye, behalve in de wateren ten Noordoosten van de Spaansche kust. Al de neutrale ha vens in de Middellandsche Zee, in de Zwarte Zee, in den Stillen Oceaan en in den Indischen Oceaan, alsmede alle ha vens ten Zuiden van de Canarische eilan den, blijven vrij. Roosevelt voegde daar nog aan toe, dat hij speciaal verlof kan geven aan de Ame rikaansche schepen om door de oorlogs zone te varen, wanneer dit noodig mocht zijn voor de evacuatie van Amerikaansche burgers. Medegedeeld wordt, dat in Januari ge tracht zal worden van het Congres mach tiging te verkrijgen voor een nieuw vloot- uitbreidingsplan, dat 1300 millioen dollar zal kosten. Dit plan zou bevatten 95 nieuwe oor logsschepen en ongeveer 2400 nieuwe vlieg tuigen. De mededeeling werd gedaan door Carl Vinson, voorzitter van de marine commissie uit het Huis van Afgevaardig den.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1