De Finsche delegatie te Moskou Staat van beleg in gemeenten tal van DONDERDAG 2 NOVEMBER 1939 No. 24420 De strijd ter zee De oorlogsdoelsfellingen der geallieerden DENK ER AAN HALF ZEVEN HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordemdsplem Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque» en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 Finland weigert onafhankelijkheid en neutraliteit prijs te geven VROOM DREESMANN LEIDEN Besluit trad gisteren in werking Een verklaring van Ismet Inonoe Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adverlentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager arlef. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zila: per 3 maanden f.2 35 per week .77..""... f. O.H Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj De Finsche delegatie is vanochtend om 7 uur 40 Amsterd. tijd te Moskou aangekomen. Ook Hakkakainen, de Finsche chef van het protocol, is mee gekomen. Barkov, de chef van het protocol te Mos kou. heeft de Finsche delegatie aan het station ontvangen. Ook de gezanten van Zweden en Denemarken en de gezant schapssecretaris van Noorwegen te Moskou waren aanwezig. Het Finsche ministerie van bultenland- sche zaken heeft medegedeeld: „De sovjets verklaren, dat zij de door Molotof aangeduide vraagstukken met Fin land willen bespreken. Door het standpunt van de sovjet-unie openbaar te maken op het oogenblik. waarop de Finsche gevol machtigden uit Helsinki vertrokken om het antwoord van de Finsche regeering te gaan overhandigen aan de regeering der sovjet unie. heeft Molotof een geheel nieuwen toe stand in het leven geroepen. Tot nu toe waren de besprekingen ver trouwelijk geweest en Finland heeft volko men onafhankelijk, zonder eenlgen druk van een buitenlandsche macht, een oplos sing gezocht voor de opgeworpen vraag stukken. niettegenstaande de moeilijkheden, welke ontstonden tengevolge van de neutra liteit van het land. Hierdoor heeft de Finsche regeering den wensch te kennen gegeven, de pogingen van de sovjet om Leningrad te beveiligen, te eer biedigen. zonder de eigen veiligheid in ge vaar te brengen. Het is nog te vroeg om te zeggen, welke wijzigingen de verklaring van Molotof met zich kan brengen voor het standpunt van de Finsche regeering. In ieder geval zal deze rede vertraging brengen in de onderhandelingen. Molotof heeft gezegd, dat de sovjet-unie het recht heeft de noodzakelijke maatrege len te nemen om de veiligheid in de Finsche Golf te verzekeren, evenals aan de grens, welke het dichtst bij Leningrad is. Het Finsche ministerie van buitenland sche zaken verklaart te dien aanzien, dat de regeering der sovjet-unie bij het verdrag, dat in 1922 met Finland is gesloten, zich verplicht heeft, de grens tusschen beide landen, zooals deze is vastgesteld bij het verdrag van Dorpat, te eerbiedigen en de geschillen te regelen door vreedzame onder handelingen. Finland rekent er op. dat de sovjet-unie dit verdrag zal eerbiedigen, waarvan de geldigheid duurt tot einde 1945, volgens de overeenkomst, welke in 1934 is gesloten". Tot zoo ver het ministerie. Verder wordt gemeld, dat de rede van Molotof eenige ontstemming heeft gewekt in de Finsche regeeringskrlngen. De Finsche openbare meening is van oordeel, dat zekere maatregelen, welke door de sovjet-unie wor den gevraagd ter beveiliging van Leningrad, gerechtvaardigd zijn, doch men verzet zich tegen het afstaan van een gebied aan de Westkust van Finland voor het aanleggen van een Russische vlootbasis. Deze maatregel zou alle verbindingen ter zee met de Oostzeelanden in gevaar brengen, terwijl de hoofdstad van Finland er door zou worden bedreigd. De toestemming van Finland om te helpen bij het beveiligen van de hoofdstad van de sovjet-unie, mag niet de hoofdstad van Finland in gevaar brengen. Minister Erkko heeft in een rede op een leest, georganiseerd ten bate der Finsche weermacht, te Helsinki o.m. gezegd: Het is onmogelijk voor Finland om toe te stemmen in eenigerlei regeling, die zijn onafhankelijkheid zou wegnemen evenals zijn kansen op zelfverdediging. Finland heeft het meest volledige recht om te ver wachten, dat zijn recht op zelfverdediging erkend zal worden, zoowel in theorie als in <le practijk. Finland kan niet inzien, dat er eenig gevaar bestaat, dat de Russische ledigheid zou worden bedreigd uit den Finschen staat of van Finsch gebied. Mocht een derde mogendheid trachten Finland te ruiken als basis voor een aanval op El :,and, dan zouden wij met de meest vol ledige kracht weerstand bieden aan die poging. Finland heeft zich bereid verklaard om Rusland bij te staan tot versterking van Leningrad en ook van de Finsche defensie. Het verdrag van Dorpat en het Russisch— Finsche non-agressiepact leveren een Etondslag voor alle mogelijke onderhande lingen. Sprekende over de onthullingen van Mo lotof zeide Erkko: ik beken, dat het besluit andere partij om de voorstellen te ont hullen. zonder raadpleging, een uitzonder- luke atmospheer schept en bijzonderen "idruk maakt. Maar alleen het standpunt *ap- den sovjet is bekend gemaakt en tot dusverre is geenerlel inlichting gepubli ceerd omtrent ons standpunt. De Finsche vertegenwoordigers en gevolmachtigden "ebben nog geen gelegenheid gehad de ee'jetregeering op de hoogte te brengen van de Finsche voorstellen. Ik zal bekend making van onze houding uitstellen, tot dat eeschled is. Spr. bracht verder hulde aan het land voor het algemeene en volledige vertrou wen. dat In de regeering is gesteld, hetgeen de taak van de regeering verlicht had. Hij besloot met te zeggen: „De kleine naties schijnen op het oogenblik pionnen te zijn op het inter nationale schaakbord. Zij moeten den hoogsten prijs betalen, ofschoon het de groote mogendheden zijn, die oorlog maken en de krachten loslaten, die de fundamenten van de wereld schokken". DE OEKRAÏNE. In de gisteravond gehouden zitting van de Opperste Sovjet is op plechtige wijze Westelijk Oekrainq opgenomen in de Sovjet- Unie en vereenigd met de Oekraiensche Sovjet-republiek. BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Gisteren is te Londen vernomen, dat het Britsche stoomschip Bronte, dat 4317 ton mat en te Liverpool thuishoorde, op den Atlantischen Oceaan na een duikbootaan- val is gezonken. De uit veertig leden be staande bemanning en een passagier zijn door een ander schip gered en in een Brit sche haven aan wal gebracht. De aanval moet reeds eenige dagen gele den gedaan zijn De Bronte bleef nog een aanzienlijken -tijd drijven en men heeft zelfs nog getracht haar naar een haven te sleepen. DUITSCH TANKSCHIP DOOR EIGEN BEMANNING TOT ZINKEN GEBRACHT. Volgens een bericht van den correspon dent te Panama van de „New York Times" heeft een Duitsch tankschip, de „Frie- drich", dat getracht had door te gaan voor een neutraal schip, zich zelf tot zinken ge bracht, ten einde te ontkomen aan opbren ging door een Engelschen kruiser. De Engelsche kruiser had op 24 October De president van de News Chronicle, sir Waiter Layton, publiceert in genoemd blad een twee pagina's beslaand artikel, waarin hij voorstellen naar voren brengt betreffende een verklaring van de oor logsdoelstellingen der geallieerden bene vens een vredesplan. Sir Walter Layton zegt daarin, dat drie hoofdbeginselen aanvaard moeten worden alvorens het zwaard in de schee gestoken kan worden.' ten eerste: het herstel van een vrij Polen en een vrij Tsjecho-Slowa- kije moet verzekerd zijn. Ten tweede: vastgelegd moet worden, dat bij afwezigheid van een overeenstem ming tusschen de partijen, de nieuwe grenzen en andere bepaalde zaken, waar over het geschil gaat, geregeld zullen wor den door een uitspraak van niet-belang- hebbende partijen en dat de in conflict zijnde partijen overeen zullen komen deze uitspraak van te voren te aanvaarden. Dit zou van toepassing zijn op de grenzen van Tsjecho-Slowakije en Polen en op herstel van de aangerichte schade. Ten derde moeten er waarborgen zijn. dat de huidige toestand niet zal terugkee- ren; dit beteekent een wegnemen van de mogelijkheid tot agressie en het in het le ven roepen van een toestand, waarin het gewettigd verlangen om vreedzaam te le ven, handel te drijven en de stoffelijke voorspoed tot ontwikkeling te brengen, be vredigd kan worden. Layton stelt voor, dat de kleine Europee- sche naties federale groepen zullen vor men, welke een nieuw stabiel evenwicht van krachten tot stand zouden brengen Hij voegt hieraan toe, dat de Scandinavi sche landen reeds goed op weg zijn in de richting van een federatie en gemakkelijk een federale eenheid zouden kunnen wor den voor militaire en diplomatieke doel einden in een Europa, waarin agressie on mogelijk zou zijn geworden. Dit zou zeer behulpzaam zijn dm den vrede tot stand te brengen. Deze groepeering zou deel uitma- wij sluiten des avonds om behalve des Zaterdags (10 uur). 2091 ken van een algemeen plan. waarbij op Europa eenige der beginselen toegepast zouden worden, welke men uiteindelijk hoopt verwezenlijkt te zien in een wereld van orde. Deze beginselen vallen onder de hoofdstukken ontwapening, politieke ver plichtingen, economische samenwerking. Een Europeesche associatie van naties ter behandeling van deze drie problemen zal na den oorlog een eerste behoefte zijn. Layton stelt verder voor, de dreiging uit del ucht weg te nemen door afschaffing van de nationale luchtmachten en instel ling van een beroepsluchtwapen onder in ternationaal gezag en ter beschikking van ieder slachtoffer van een agressie. De ge allieerden zouden moeten verklagen, dat vrijheid en democratie rechten zijn, welke niet beperkt zijn tot een ras of continent, maar die voor de geheele wereld gelden. Onze verklaring der oorlogsdoeleinden, al dus Layton, moet vastleggen, dat het be heer over de koloniën aan de wereld is toevertrouwd. Layton stelt voor. dat de ge allieerden bereid moeten zijn vrede te slui ten op Ieder oogenblik op den grondslag van de aangegeven voorwaarden. de „Friedrich" op de Caraibische zee ont moet. Het tankschip voer met gedoofde lichten. De commandant vroeg den kapi tein van het tankschip, waarom hij zonder licht voer, waarop werd geatnwoord, dat de verlichtingsmstaliatle defect was. De krui ser gaf toen bevel te stoppen, doch de Frie drich gaf hieraan geen gehoor en beweerde, dat de machines niet werkten. Toen de kruiser het bevel herhaalde, stopte de De Regeeringspersdienst meldt: Op grond van militaire overwegingen is de noodzakelijkheid gebleken een gedeelte van het Rijk, waarin militaire verdedi gingswerken zijn ot worden aangelegd, onderwaterzettingen zijn of worden gesteld, dan wel militaire bewakingsdiensten moeten worden verricht, in staat van beleg te verklaren. Het desbetreffende Koninklijke Besluit is gisteren genomen. Gisteren 1 November is n.l. uitgegeven Staatsblad 189, besluit van 1 November 1939 tot verklaring in Staat van Beleg van ver schillende gemeenten. Hieronder zijn begrepen eenige gemeenten in de provincie Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland en Limburg. Dit besluit is in werking getreden met ingang van gisteren, 1 November. (Men zie voor de lijst der Gemeenten pagina 1 van 3e Blad). De bepalingen van den staat van ooriog. welke bij Kon. besluit van 1 September voor het geheele grondgebied des rijks werd afgekondigd, gelden ook voor den staat van beleg. De staat van beleg geeft verkeer, alsmede fabrieken en werkplaat sen in het belang deoopenbare orde of vei ligheid voor korter of langer tijd te slui ten: aan personen, wier aanwezigheid voor de wet en de algemeene veiligheid wordt bovendien aan de militaire autoriteiten geacht gevaarlijk te zijn, het verblijf bin- verder gaande bevoegdheden. Art. 21 der j nen het in staat van beleg verklaarde desbetreffende wet bepaalt dat de burger- lijke besturen en de daarbij In dienst zijnde ambtenaren verplicht zijn te gehoorzamen aan de bevelen van het militair gezag, ge geven overeenkomstig de door de Kroon vastgestelde instructies. Het militair gezag kan, zoo noodig, nieu we politieverordeningen alsmede verorde ningen en keuren van waterschappen, veenschappen en veenpolders vaststellen, wijzigen of schorsen; het is bevoegd het verkeer binnen en het verlaten van het in staat van beleg verklaarde grondgebied te regelen, vergaderingen en optochten te verbieden, schouwburgen, sociëteiten, kof fiehuizen en andere lokalen tot gezellig grondgebied te ontzeggen en deze daaruit te verwijderen: aan niet-militairen. die voor de verdediging nuttig werkzaam kun nen zijn, het verlaten van het in staat van beleg verklaarde grondgebied te verbieden; beperkende bepalingen vast te stellen om trent het drukken, uitgeven, verspreiden, aanplakken of in den handel brengen van geschriften of teekeningen, of dit geheel te verbieden; het ln beslag nemen en openen van alle poststukken. Het militair gezag is voorts bevoegd elke plaats zelfs tegen den wil van den rechthebbende, te betreden. In de gedeelten van het grondgebied, welke in staat van beleg zijn verklaard, kunnen een of. meer krijgsraden worden ingesteld. Friedrich. Een detachement gewapende manschappen begaf zich aanboord. De bemanning van het tankschip, een veertig tal Duitsche zeelieden, bevond zich bij de reddingbooten. De Engelschen gelastten den Duitschers zich van de booten te verwijde ren, doch deze weigerden. Toen verscheen de kapitein van de Frie drich, die den Engelschen officier mede deelde. dat de waterdichte schotten waren geopend en de kleppen kapotgemaakt. „Wij zinken dus en doen het beste met de sloe- pen neer te laten". Het Engelsche detache ment verliet de Friedrich, welke zonk met een lading van 40.000 barrels Mexicaansche petroleum, welke op 19 October aan boord waren genomen. Het blad voegt hieraan toe te gelooven. dat de bemanning van het Duitsche schip aan boord van den kruiser naar Jamaica werd overgebracht en daar geïnterneerd. Bij de opening van de zitting van de Turksche groote nationale vergadering heeft Ismet Inonoe, de president van de republiek, een rede gehouden, waarin hij o.a. het BritschFranschTurksche ver drag heeft verklaard: „Door dit verdrag streven wij ons doel na om ons te ver zetten tegen de uitbreiding van het treurspel van den oorlog, door een ge bied van veiligheid te scheppen in Euro pa, dat worstelt in de verschrikkingen van den oorlog. Het verdrag zal alleen in werking treden, wanneer een staat poogt onze wettige verlangens te beknotten. Behalve in dit geval zal ons ver drag met de geallieerden en onze samenwerking voor het hooge ideaal, dat wij te zamen hebben bekendge maakt. onze normale en vriendschap pelijke betrekkingen met andere sta ten niet aantasten. Wij zijn ons vol komen bewust van de verplichtingen en verantwoordelijkheid welke wij op ons hebben genomen en we hopen oprecht dat de oorlog welke thans de menschheid schokt, zoo spoedig mo gelijk zal eindigen en dat de komen de geslachten nooit het lijden zullen kennen van deze jaren. We verlangen oprecht, dat ons land nu en in de toekomst buiten het oorlogsterrein zal blijven, vooropge steld, dat onze veiligheid niet in ge vaar komt en onze ondernemingen niet worden gedwarsboomd. Over de Turksch-Russische onderhan delingen te Moskou zeide Ismet Inonoe: „Wij hadden gehoopt, dat de onderhan delingen zouden leiden tot een overeen komst. waaruit een zelfs nog grootere vriendschap zou spreken dan thans het geval is Ditmaal echter slaagden wij er niet in het doel te bereiken, dat. naar wij geloofden, evenzeer met de belangen van BINNENLAND. Minister Steenberghe over distributie van levensmiddelen (3e Blad). De oorlog en onze zeevaart (3e Blad), Ons parlementair overzicht (2e Blad). AMSTERD AM SCHE BEURS. Weinig zaken - Verdeelde markt - Ge ringe koersverschillen - Amerikanen kalm - Beleggingen vast. BUITENLAND. De Finsche delegatie terug te Moskou (le Blad). Nog eenige commentaren op de rede van Molotof (le Blad). De Engelsche blokkade en de neutralen <2e Blad). Overleden is de vroegere Hongaarsche premier Daranyi (3e Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Plaatselijke ochtendmist. Ove rigens halfbewolkt tot betrok ken. Geen regen van be teekenis. Weinig verandering in tempera tuur. Meest matige Zuid-Ooste lijke wind. de andere partij als met de onze in over eenstemming zou zijn. Niettemin blijft de vriendschap, die onze beide landen ver bindt, op een hechten grondslag rusten, gelijk gij weet. Men mag niet toelaten, dat omstandigheden, die het gevolg zijn van tijdelijke noodzaak, deze vriendschap benadeelen. Inonoe zeide verder nog: „De bestaande internationale toestand brengt de betee- kenis van ons republikeinsche leger naar voren. Het parlement en het geheele volk kunnen er verzekerd van zijn. dat de legers der republiek in staat zijn. volledig hun olicht te doen, wanneer dat noodig zou zijn". Inonoe roerde de redevoering van Mo lotof niet aan. Deze rede is in Italië zeer goed ontvan gen. De verduidelijkingen die door den Turkschen president gegeven zijn op de strekking van het Engelsch-Fransch- Turksche verdrag en vooral de verzeke ring, dat dit diplomatieke instrument tegen geen enkele derde mogendheid is gericht en naar de opvatting der regee ring in Ankara zoowel als der kabinetten in Parijs en Londen uitsluitend de hand having van den vrede in het Oosten van de Middellandsche Zee ten doel heeft, hebben een uitstekenden indruk gemaakt. Italië wenscht. dat de geheele Middel landsche Zee buiten het Europeesche con flict wordt gehouden. Het kan dan ook slechts gunstig alles ontvangen, dat ge tuigenis aflegt van den wil tot vrede en kan bijdragen tot versteviging van den vrede in dezen sector. Eveneens wijst men met veel belangstelling op de passage in de redevoering van Inonoe, ten aanzien van de Turksch-Russische betrekkingen. Men merkt op, dat de president een zeer gematigden toon en taal gebruikt heeft Jegens Rusland en men leidt daaruit af, dat Turkije de mogelijkheid van aan knooping van nieuwe onderhandelingen met Moskou wil openlaten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1