STADSNIEUWS Herdenking der Kerkhervorming LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 1 November 1939 TeCNtir^™ Uit het Britsche Lagerhuis Door prof. Bakhuizen van den Brink en ds. Makkink Verspreide berichten /J7 INLl/CMEIM n\ m /TUKKIN Yr Zout zoudt U niet kunnen missen! NICUW/ ^4$ een rede gehouden te Belfast, waarin hij o.a. heeft gezegd: ..De oorlog werd Ehgeland opgedrongen en zijn pogingen om den vrede te bewaren, zijn niet begrepen. In Duitschland was men van meening. dat de afkeer van Engeland om te vechten kwam door de onmacht om te vech ten." Tenslotte zeide hij, dat het doel van En geland niet was aan te vallen, doch slechts het bestaansrecht van de vrije gemeen schappen te herstellen. VRAGEN. In het Lagerhuis heeft de arbeidersafge vaardigde Alexander gevraagd of de regee ring wist. dat er klachten waren over tekort aan boter en over onjuiste distributie van boter en spek. waar voor arbeidersgezinnen moeilijk aan te komen was. Minister Stanley antwoordde, dat hij waar schijnlijk vandaag reeds een verklaring zou kunnen afleggen over de invoering van een beperkt distributiestelsel, waarbij in de eer ste plaats voor billijke rantsoeneering van eerste levensbehoeften zou worden gezorgd. De rantsoeneering van steenkool moest een besparing brengen van zeven millioen op de 36 millioen ton, die het land gebruik te. waarop mej. Wilkinson opmerkte, dat er nog te veel werklooze mijnwerkers waren, die die zeven millioen ton gaarne zouden willen produceeren. De minister antwoordde, dat de binnen- landsche bezuiniging een noodzakelijk gevolg was van transportmoeilijkheden, want dat men voor alles den export van steenkool op het oude peil moest handhaven of zoo mo gelijk nog vergrooten. In antwoord op een andere vraag zeide Cruikshank, de minister van pensioenen, dat in verband met de stijging der detail prijzen de uitkeering van de minimum ouderdomsrente van tien shilling met zeven stuiver en drie farthing verhoogd zou wor den. Hore Belisha deelde mee, dat als de toe stand aan de fronten zich niet sterk zou wij zigen, tusschen December en Februari een kort verlof aan frontsoldaten zou gegeven worden, waarbij de categorie die geen z.g. inschepingsverlof had gekregen, het eerst aan de beurt zou komen. Met een der Kerst dagen zouden zooveel mogelijk verloven wor den verstrekt. Verder deelde de minister nog mede. dat uit het kader thans 7000 man waren gekozen, die opgeleid werden voor officier. De minister heeft nog gezegd, dat hij niet voornemens was. een soldaat naar het front te zenden, die niet voldoende voor den dienst was opgeleid. DE AMERIKAANSCHE NEUTRAL ITEITS- WET. Het Engelsche Reu terbureau meldt uit Washington Het Huis van Afgevaardigden heeft be sloten het neutraliteitswetsontwerp voor te leggen aan een gemengde commissie van Huis en Senaat, ten einde de verschillen van meenmg gemakkelijk uit den weg te kunnen ruimen, zulks met 237177 stem men. Men vertrouwt, dat het ontwerp voor het einde der week afgehandeld zal zijn. De gemengde commissie zal trachten een compromis tot stand te brengen wat het embargo betreft. De tegenstanders van op heffing hebben dus nog een kans om ver anderingen te bewerken. Voorts heeft pre sident Roosevelt medegedeeld, dat hij het Congres zou vragen toe te stemmen in een aanvullend crediet van 275 millioen dollar, dat voor het neutraliteitsprogramma be stemd is. EEN MOTIE VAN LINKS-LIBERALEN IN BELGIS. Gistermiddag is de links-liberale fractie van Kamer en Senaat te Brussel bijeenge komen, onder voorzitterschap van Coulon- vaux. Eenstemmig werd een motie aangeno men. waarin wordt gezegd: „Na een debat over de vrijheid van de pers in den neu tralen staat betuigen de links-liberalen hun loyale instemming met de rede des Ko- nings tot de Vereenigde Staten. Zij geven het levendige verlangen te ken nen, in het hoogste belang van het land. dat de landgenooten hun koelbloedigheid en vertrouwen bewaren en dat de Belgen er vrijwillig in zullen toestemmen zich uit te drukken zonder nuttelooze en mis plaatste heftigheid en met een geest van objectiviteit en gematigdheid, welke essen - tieele karaktertrekken zijn." De vergadering werd bijgewoond door drie liberale ministers, Janson, Vanderpoorten en Jaspar. Zij hebben hun instemming be tuigd met de motie. (Bulten veraniwoordelyldieia der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. BESCHERMT HET REDDINGSMATERIAAL. Het bestuur van de Leidsche Reddingsbrigade ziet zich genoodzaakt langs dezen weg nog eens de medewerking van het publiek in te roepen, tot bescherming van het over de geheele stad verspreide reddingsmateriaal. Telkens blijkt wederom, dat dit vernield is en by een ongeluk ter plaatse geen dienst zal kun nen doen. in welk geval dan. alle kosten en zorgen ten spijt, niet afdoende hulp zal kunnen worden geboden. Bedenken de vernielers wel eens, welke zware ve ?ntwoo*-deliikheid zij hiermede dragen? Wellicht wil het in de nabijheid van het matenaal wonende publiek ons nog meer gaan helpen, want op vele plaatsen vindt, dank zij dergelijk toezicht, geen vernieling plaats. Kun nen omwonenden van de bij de Beschuitsteeg geplaatste reddincshaak daarop misschien eens sn»ciaal letten? Deze haak is in enkele jaren tijd zeven maal door een nieuwe vervangen moeten worden. Overigens is aanwyzing van de vernielers aan de politie zeer gewenscht. opdat deze herhaal delijke vernieling niet ongestraft blijft. na de herdenking der Hervorming, in Ne derland de nieuwe vertaling van het Nieu we Testament van het N. B. G. in den han del gebracht wordt. Deze vertaling, waar aan o.a. de Leidsche hoogleeraren prof. Se- venster en de Zwaan medewerkten, is be doeld om Gods Woord opnieuw in den thans gangbaren taalvorm om te zetten. Meen niet. aldus spr., dat deze vertaling beter is dan de oude van 1637, want die is een meesterwerk. Maar na drie eeuwen is er than$ weer een meesterwerk gereed ge komen. want deze nieuwe vertaling brengt den bijbel in een voor dezen tijd verstaan In de Pieterskerk en in de Luthersche Kerk is gisteravond het feit der Kerkher vorming herdacht. In de Pieterskerk. Onder hen, die dezen dienst bijwoonden, merkten wij o.m. op prof. G. Sevenster en de predikanten ds. D. Kuilman, dr. J. Rie- mens, dr. J. C. S. Locher en ds. M. J. Pun- selie. Prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, die de Herdenkingsrede uitsprak, las allereerst Ps. 46 en Rom. 5 111, waarna hij voor ging in gebed. Vervolgens sprak hij over: ..De Kerkhervorming en den Bijbel." Spr. begon met op te merken, dat over de kerkhervorming een zware wolk hangt, want door deze hervorming is een scheu ring onder het volk teweeggebracht. Wij vieren hier dan ook geen feest; maar ge denken Gods daad door de hervorming. Wij dienen ons af te vragen of wij de hervor ming waard zijn. In het bijzonder wil spr. echter het accent leggen op de hervorming en den bijbel. Spr., die allereerst enkele tafereelen uit het leven van Luther naar voren bracht, wees daarbij o.m. op de promotie van Maarten Luther tot doctor in de godge leerdheid in October 1512 aan een R.-K. Universiteit. Reeds in dien tijd vormde de geopende bijbel het brandpunt voor dezen godgeleerde. In den zomer van 1513 zien wij hem in het Augustijner-klooster te Wit tenberg gebogen over den tekst uit Rom. 1 „De rechtvaardige zal uit het geloof leven". Luther maakt ernst met Gods Woord. Het evangelie laat hem niet meer los en brengt hem in innerlijke verwarring. Tien jaar la ter dicht Luther „Uit diepen nood roep ik tot U, o God ik ben verloren" Met zijn leer der rechtvaardiging door het geloof alleen, staat Luther als geen an der in de geschiedenis. Achtereenvolgens stond spr. stil bij de gevangenschap van Luther op den Wart- burg en bij z(jn vertaling van het N. Tes tament in het Duitsch. Met deze vertaling gaf hij zijn volk den bijbel. Nadat spr. vervolgens gewezen had op de uitgave van den bijbel in Duitschland in de achttiende eeuw en de oprichting van het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelge nootschap in 1804, stond hij meer uitvoerig stil bij de werkzaamheden van het Ned. Bijbelgenootschap, welk genootschap nu al 125 jaar zijn zegenrijken arbeid verricht. Met nadruk wees hij er op. dat al het werk dat door beide genootschappen geschiedt, niet plaats vindt met het oog op een gel delijk voordeel maar uitsluitend om aan Gods Woord in ruimen kring bekendheid te geven. In dit licht moet ook het werk der bijbelvertaling gezien worden. Spr. noemde het een treffend samenval- len, dat Juist heden, 1 November, een dag gaan getuigen" zongen. GOED GESLAAGDE VARA-AVOND. Uitvoering: van „The Ramblers". Zóó groot was de belangstelling der Vara- leden gisteravond voor het optreden van „The Ramblers" in de Gehoorzaal, dat eenige honderden leden moesten worden afgewezen! De voorzitter der Leidsche af- deeling, de heer Mosies, deed daar mede- deellng van in zijn openingswoord en voegde er aan toe dat de Vara besloten had de afgewezenen tegemoet te komen door de Leidsche afdeellng uit te noodigen tot een bezoek aan een „bonten avond", welke ge houden zal worden op Zaterdag, 30 Decem ber. in het theater „Gooiland" te Hilversum. Spreker droeg vervolgens de leiding over aan den heer Theo Uden Masman met zijn populaire band, die in een korte toespraak een welkom toeriep aan den gemobiliseerden Vara-omroeper Arie van Nierop en met een enkel woord er aan herinnerde dat een van 1 de leden der band, de refreinzanger Marcel N.V. KON. NED. ZOUTiNDUSTRJE BOEKEto Tielemans, een dag te voren in het huwelijk was getreden. Muziek, zang en tooneel heb ben verder dezen avond gevuld en het was een zeer gewaardeerd amusement, waarop zoowel de Vara als de vertolkers met groote voldoening mogen terugzien. Moeten wij eigenlijk nog veel vertellen van de Ramblers van dit zoo prachtig op elkaar ingestelde ensemble, yan dit tiental muzikale virtuozen, die zich op ieder instrument schijnen thuis te gevoelen? Zij kwamen met een reeks van bekende liedjes, waarbij de refreintjes meestal gezongen werden door Marcel Tie lemans en den grappigen Wim Poppink. die 2007 (Ingez. Med i bare taal en doet het tegenwoordig levend ,je eene dwaasheid op de andere stapelde geslacht nader tot Gods Woord komen. - Spr. gelooft dan ook zeker, dat de nieu we vertaling geheel in Luther's geest is, want ook hij heeft meerdere malen gewor steld om den taalvorm aan te passen aan de uitdrukkingswijze van zijn tijd. Nadat spr. had medegedeeld, dat de nieu we vertaling van het O. T. nog niet gereed is, merkte hij op, dat de kerkhervorming uit den bijbel is voortgekomen en dat we- derkeerig de kerken der Hervorming den bijbel bij hun eeredienst in het middelpunt hebben geplaatst. Spr. eindigde met te herinneren aan Lu ther's woord, dat ook voor dezen tijd nog van kracht is: „De Heilige Schrift is het eigen Woord van den Heiligen Geest; de H. G. is de allereenvoudigste schrijver en spreker, die er in hemel en op aarde be staat. Daarom, versta letterlijk den zin van de Heilige Schrift, dan zijt gij dicht bij God en uw zaligheid." Twee verzen van het Lutherlied besloten deze plechtigheid. In de Luthersche Kerk. De Vrijzinnig Christelijke Federatie alhier herdacht de Kerkhervorming in de Luther sche Kerk aan de Hooglandsche Kerkgracht. Na het votum, lezing van Efeze 6 1327 en gebed hield ds. J. Ph. Makking een korte inleiding. Nadat het Federatie-koor het kerklied „Van strijd en vrede" en den Ambrosiaan- schen lofzang had gezongen, hieven koor en gemeente het Lutherlied „Een vaste burcht is onze God" aan. Vervolgens hield ds. Makkink zijn aange kondigde preek over „Christelijk Helden dom", waarin hij den karakterheid Luther tegen den achtergrond eener Roomsche sa menleving schetste. Omdat Maarten Luther steeds God meer gehoorzaamde dan den menschen, vond hij den rechten weg. Zijn geweten was sterker dan het Roomsche menschengezag, dat te veel op het uiterlijke afging. Na orgelspel ging ds. Makkink voor in ge bed, waarna koor en gemeente het „Wij ook RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. „De jongste opgravingen te Sakkara". Over dit onderwerp hield gisteravond dr. W. D. van Wijngaarden de eerste der voor dit seizoen aangekondigde archaeologische lezingen in het Rijksmuseum van Oudheden alhier. Onder de opgravingen, welke in de laatste jaren op verschillende plaatsen in Egypte zijn gedaan, trekken vooral die te Sakkara sterk de aandacht. Was men van ouds al gewoon bij opgravingen op Egyptischen bo dem te rekenen op groote verrassingen, de onderzoekingen, die hier sinds 1924 in op dracht van den Egyptischen Oudheidkundi gen Dienst onder leiding van Cecil Firth en Quibell, later van Walter Emery hebben plaats gehad, leverden grootere verrassin gen dan ooit op. Het dorp Sakkara, aan den linkeroever van den Nijl gelegen, ongeveer 30 km. ten Zuiden van Cairo, vormt wel het centrum van de groote doodenstad van Memphis, de hoofdstad van Egypte tijdens het Oude Rijk. Het wordt gekarakteriseerd door de bekende trappyramide; dit bouw werk. het eerste monumentale steenen ge bouw in Egypte, is als graf van Zoser, een der grootste koningen uit het begin der derde dynastie (2800 v. Chr.i, gebouwd door diens architect Imhotep. Het gansche ter rein rondom deze trappyramide is sinds 1924 systematisch door den Egyptischen Oud heidkundigen Dienst onderzocht en de op gravers zijn nog lang niet aan het einde van hun taak. Ten Noorden van de trappyramide zijn sinds 1934 graven uit den tijd der le en 3e dynastie (32002800 v. Chr.) gevonden, waaruit blijkt, dat dit geheele terrein reeds lang als begraafplaats in gebruik was, toen de pyramlde voor Zoser gebouwd werd. Over de beteekenis van deze archaische necropo lis kon nog geen definitief oordeel gevormd worden, daar de opgravingen hier nog aan den gang zijn. De opgravingen aan den voet der trappy ramide hebben aangetoond, dat deze aLs een groot grafmonument lag midden op een groot rechthoekig terrein, dat door een hoo- gen steenen ringmuur omgeven was. Binnen dezen ringmuur lag een complex van ge bouwen: een langgerekte ontvangzaal met prachtige bundelzuilen, een geheimzinnig graf tegen den zuidelijken wand van den ringmuur met kamers, die op ongewone wijze versierd zijn met fayence-tegels en reliëfs, de feestzaal van het regeeringsjubi- leum des konings met vele kapellen, waar van de gevels voorzien zijn van gecannu- leerde zuilen, die aan Grieksche zuilen van veel lateren tijd doen denken: de beide groote kapellen, die men houdt voor de grafkapellen van twee nrlnsessen, eveneens voorzien van gecannuleerde zuilen en ten slotte de trappyramide zelf, waarin men ook vertrekken aantreft, waarvan de wanden bekleed zijn met groene fayence-tegels. In tegenstelling met de latere pyramiden is het grondvlak van deze pyramide niet vierkant, maar rechthoekig. Deze vondsten zijn voor onze kennis van de Egyptische architectuur van het groot ste belang. Zij dwingen ons om onze opvat tingen omtrent den oorsprong en de oudste geschiedenis der Egyptische kunst te her zien en bewijzen, dat Egypte reeds ten tijde van Zoser op het hoogste punt van zijn ont wikkeling stond. en ook in allerlei „sketches" een hoofdrol vervulde, zooals in het rechtzaal-drama van „Piertje Swing" en „De moord van Raams- donk". En zij hadden bij voortduring een uitbundig succes! Tusschen de bedrijven door vertelde Peter Pech met zijn vreemde nasale geluid allerlei komische dingen en bracht Albert de Booy vroolijke en ernstige liedjes, waarop het publiek telkens weer met een daverend applaus reageerde. Met Peter Pech speelde hij bovendien eenige één- acters, van welke het bezoek aan den „olie man" stellig het meest geslaagd mocht wor den genoemd. Een propagandistisch woord werd in den loop van den avond gesproken door den heer F. A Hoff, die er op wees dat de Ram blers in dit seizoen nog niet anders dan voor uitverkochte zalen zijn opgetreden. Intus- schen. zoo zeide spreker, hebben de moeilijke omstandigheden van thans ook haar invloed op de Vara doen gelden. De mobilisatie, hoe noodig die ook was, heeft vele gezinnen ont wricht en dientengevolge ook aan de om- roepvereenigingen verlies berokkend Voor de Vara was dat jammer omdat het juist zulk een goed Jaar beloofde te worden. De toeloop van nieuwe leden, die anders in September komt. was nu reeds einde Juli ingezet en men had groote verwachtingen mogen koesteren indien de mobilisatie niet was gekomen Wel is waar is de teruggang tot staan gekomen en- trad er al weer nieuwe groei voor in de plaats, maar toch hebben de tijdsomstandigheden aan de Vara tal van leden gekost. Spreker wekte thans de aanwezigen op de leege plaatsen in te nemen, temeer omdat de radio vooral ook tegenwoordig van groot belang is en de Vara haar programma's zooveel mogelijk aan den toestand heeft aangepast. EXCURSIE VAN DEN ARMENRAAD. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen rechten de heeren G. M. L. Kam (Den Haagi; J. C. van Heukelom (Bilthoveni; H. A Portheine (Middelburg)C. de Vos van Steenwijk (Haarlem); A. Feith (Den Haag) en L. Haveman (Tiel); voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter F.: de heer H. Neumann (Den Haag) en voor het doctoraal examen Indisch recht de heer Assaat (Leiden). NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND Jaarvergadering van de afd. Leiden en Omstreken. Deze vereeniging hield gisteravond haar jaarvergadering in het Wijkgebouw „Ge loof. Hoop en Liefde". Uit het jaarverslag der secretaresse bleek opgewekt leven in het werk der Leidsche afdeeling van den Bond. Toen net vorige jaar een Zondagsschool te Oegstgeest wor den vermeld, thans is er een te Leiderdorp met 28 kinderen; ook de schoolcatechesatie in Vrijzinnigen geest is er begonnen. Het ledental der afdeeling onderging een kleine stijging. Het is begrijpelijk, maar moeilijk, dat de verschillende commissies voor het wijkgebouw, de wijkverpleging, het godsdienstonderwijs op de lagere scholen kampen -met de financieele zorgen, doch het werk vindt zijn voortgang en wordt met liefde verricht. Van de aftredende leden werd mejMeer burg herkozen. Abr. Boerlage, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd vervangen door den heer A. G. Roeders. DOOR EEN GLAZEN DAK GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks halftwee is de 35-jarige timmerman J. N., wonende in de Pioenstraat, terwijl hij werkzaamheden verrichtte in een perceel aan den Hooge Rijndijk, doordat hij het evenwicht ver loor, door een glazen dak gevallen en van een hoogte van drie meter op een beton nen vloer terecht gekomen. De semi-arts van den Eerste Hulpdienst constateerde een breuk aan den linkerpols en hoogstwaarschijnlijk ook van het lin kerbeen e'n liet den man per ziekenauto overbrengen naar het Diaconessenhuis. Naar het St. Lidwinahuis. De excursie, die de Armenraad jaarlijks organiseert, had ditmaal ten doel -het Sinte Lidwinahuis, de school en het internaat voor zwakzinnige kinderen. Zóó talrijk was het aantal deelnemers, dat zij verdeeld dienden te worden oyer twee Maandagen. Om twee uur heette Zuster Accursia, hoofd van het onderwijs, de 50 aanwezigen wel kom en zette in korte trekken doel en stre ven der inrWhting uiteen. In 1930 werd begonnen met 38 kinderen uit Lelden en omstreken. De grootste en moeilijkste groep hiervan vormden de voogdijkinderen onder wie het percentage zwakzinnigen veel grooter is dan normaal. In 9 Jaar is het aantal gestegen tot 135. meerendeels meisjes; de Jongens, die er zijn. bezoeken alleen de school, maar zijn niet intern. De school is gevestigd in een houten nood gebouw. dat al spoedig te klein werd, zoo dat enkele lokalen van het Internaat erbij werden genomen. Hoewel uitbreiding nood zakelijk is, troosten de Zusters zich met de woorden van dr. van Voorthuizen, dat de waarde van het onderwijs niet ligt in het gebouw, maar in den geest van het per soneel. De school is verdeeld in 8 af deelingen, twee voor lmlbecielen, met wie slechts wei nig te bereiken valt, maar'die gemakkelijk zijn in den omgang en zes debielen- klassen. Hoewel voorstaridsrs van coëducatie, ach ten de zusters het noodig het onderwijs voor het grootste deel gescheiden te hou den in verband met de anders gerichte be langstelling van jongens en meisjes, vooral na het tiende levensjaar. De klassen be staan uit ongeveer 20 leerlingen; de kinde ren blijven niet zitten, maar gaan altijd door al biij<ven juffrouw en klas dezelfde. Er zijn 'kinderen bij, die b.v. goed kunnen lezen, maar na 2 jaar nog niet tot 5 kun nen tellen. Dan wordt het rekenen opgege ven en wordt er verder gewoekerd 'met de aanwezige talenten. Doel van de inrichting is deze zoo zeer misdeelde kinderen aldus op te voeden, da.t zij later een bescheiden plaatsje in de maatschappij zullen kunnen innemen. Niet het leer-, maar het levensverstand is voor hen van belang; zij moeten vaardigheid krijgen: de meisjes (van wie velen later in de stad als dienstmeisjes uitbesteed wor den) in het huishouden, de jongens in een of ander vak. In de inrichting wordt ook alles door de kinderen zelf gedaan zooals we zagen o.a. in de naai-, strijk- en timmer- kamers. Ontroerend was het om te merken hoe heerlijk de kinderen het bezoek vonden, hoe de gezichtjes glommen als hun werk bewonderd werd. Geen verlegenheid of schuwheid, zooals we ook merkten aan de meisjes, die voor ons zongen en dansten Keurig overal, alles licht en vroolijk. een voudig en ordelilk, een harmonie die wel eens deed vergeten wat een geduld, tact, wat een algeheele inzetting van de per soon vereisdht wordt om hier resultaat te bereiken. In zün dankwoord vertolkte de heer P. A van Toorenburg al'er gevoelens door uiting te geven aan riin groote bewondering voor v->n bii gezien had. HU wenschte de zus ters kracht en sterkte bij deze zoo moei lijke maar tevens zoo mooie taak. op- „Toen vil Leidsche Schouwburg. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Toen wij trouwden, blijspel in drie bedrijven van J. B. Priestley. Tengevolge van ziekte van Theo Frenkel is de derde voorstelling van „De ondergane van de Vrijheid" vervangen door een voering, van Priestley' blijspel trouwden". Ongetwijfeld behoort dit stuk niet tot het beste werk van dezen Engelschen auteur kan men liet feitelijk een groote niemendal noemen, die meer naar de klucht overhelt dan blijspel blijft, doch Priestley zou Priestley niet zijn. wanneer hij met zijn geestigheden en paradoxen deze niemendal toch niet tot een succes van vroolijke ontspannine bracht. Het gegeven? Op hun 25-jarig brulloltj- feest komen een drietal tegelijkertijd ge huwde paren tot de ontdekking, dat zij niet wettig getrouwd zijn! Men begrijpt tot welke gevolgen dit zou moeten lelden in een klein provincie-stadje, waar de drie mannen zich een positie van beteekenis hebben verwor venPlotseling worden aan het leven van zes menschen de wortelen ontnomen waarmee zij aan het leven ter plaatse zijn' geketend Zij vallen van de eene malle situatie ln de andere hetgeen de schrijver nog aandikt door het invoeren van een dronkenlap van een fotograaf, een weinig minder „natten" Journalist en een dametje van de vlakte kortom het is een summum van dwaasheid, echter gedekt door een warm gevoel van menschelijkheid vol fijne trekjes. Tenslotte blijkt natuurlijk, dat bij goed nadenken alle emotie overbodig zou zijn geweest daar de rechtsgeldigheid van de huwelijken vaststaat, de omissies ten spijt. Naar alle waarschijnlijkheid zal even wel het gebeurde louterend hebben gewerkt op alle betrokkenen Het Nederlandsch Tooneel heeft er onder regie van A. Defresne een kostelijke opvoe ring aan gegeven, te meer waar, ook al moest wel eens tot het kluchtspelgenre wor den overgegaan, toch een zekere reserve werd bewaard. De drie echtparen typeerden prachtig hun zoo ultloopende karakters,, vooral de mannelijke helft, resp. door Anton Roemer. Hans van Meerten en Piet Rlenks vertolkt, maar Mies Elout, Corrle Korevaar en Mien Duymaer van Twist mogen even eens met eere genoemd; trouwens de meeste bijrollen waren evenzeer uitnemend bezet. De geheele gevulde Schouwburg zooale gemeld, waren aan tweehonderd militairen gratis kaarten verstrekt, waarvoor kapitein v. d. Lee een hartelijk woord van dank sprak heeft zich uitstekend geamuseerd, al ral er aan dit stuk wel geen herinnering blijven hangen. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (October 1939) ingelegd f. 227.490.37 en terugbetaald f. 318.456.60; 88 nieuwe In leggers zijn ingeschreven en 139 Doekjei werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18152 inleggers, inclusief 1513 deelnemers aan den Afhaaldienst M- droeg einde October 1939 f. 8.266.510 21. In 5077 posten is ln deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f. 14.877.50. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N. V. Vereenigde Graanhandel. Buurt Noorden B. 29, Nieuwkoop. Uittredende Commissarissen: J. L. Sprey, Bodegraven en C. van Tol. Nieuwveen. Nieuwe Commissa rissen: C. A Honig. Overveen en M. J. Bid der, Koog a/d. Zaan. TUINIERS- EN BLOEMISTENVER. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". In een der bovenzalen van café-restau rant Royal" hield bovengenoemde vereerd- ging haar maandelijksche vergadering. Na afhandeling van eenige huishoudelijke za ken, werden de bollen uitgereikt aan d« deelnemers voor den dezen winter te hou den wedstrijd. Hierna werd het keurings rapport van de gedurende den afgeloope» zomer gehouden tulnkeuringen bekend ge maakt. Na de pauze was het woord aan den he" H. de Pree tot het houden van zijn cause rie over aanleg en onderhoud van den modernen tuin. Op zeer uitvoerige en leer zame wijze werd dit onderwerp behandeld Het groot aantal vragen, dat na afloop ge steld werd, was wel een bewijs, dat de aan wezigen "interesse voor dit onderwerp hau- den. Na een dankwoord door den voora'J'1 werd deze geanimeerde vergadering geslo ten. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST Genoemde dienst heeft in de afgeloojtfJ maand 10.043.34 aan den Rijksontvange afgedragen, benevens 1.638.22 aan den u** meente-Ontvanger. Voor het alhier afgenomen yan apothekersassistent zijn geslaagd dames T. Gieseler (Hillegersberg), E. Boes (Voorburg) en A. van der Weide <oe Haag). De Hoenderloo-collecte, welke hier on langs werd gehouden, heeft f. 197.03 op? bracht. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2