De rede van Molotof Een extra-parlementair noodkabinet LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Woensdag 1 November 1939 WEK UW LEVER-GAL OP Rede van jhr. De Geer Critiek op oorlogsdoelstellingen van Engeland en Frankrijk Wat Finland weigerde Dagbladreclame is niet te vervangen Binnenkort Staat van Beleg deelen des lands in enkele Molotöf. voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, heeft in de bui tengewone vijfde bijeenkomst van den hoogsten sovjet rapport uitgebracht over den internationalen toestand. Molotof Hij zekte onder meer: ..Gedurende de laatste t^Vee maanden hebben zich in de internationale situatie belangrijke veran deringen voorgedaan. Dat geldt in de eer ste plaats voor den toestand in Europa, doch ook voor landen ver buiten dat we relddeel. In dit verband kan men de aandacht ves tigen op drie hoofdfactoren van beslissende bet eekenis. Allereerst kan men wijzen op veranderingen in de betrekkingen tusschen de sovjet-unie en Duitschland. Sinds er op 23 Augustus een Duitsch- Russtsch niet-aanvalsverdrag is geslo ten, is een einde gekomen aan de ab normale betrekkingen, die een reeks van jaren tusschen beide landen be staan hadden. In de plaats van een vijandschap, die door eenige Europee- sche mogendheden op alle manieren bevorderd werd, traden toenadering en herstel van vriendschappelijke betrek kingen. Een verdere verbetering dezer betrekking kwam ttft uiting in het op 28 September ge- tèekende vriendschaps- en grensverdrag. De groote wenaing in de verhouding tus schen de sovjet-unie en Duitschland, tus schen de twee grootste staten van Eurupa, moest gevolgen hebben voor den geheelen internationalen toestand. Daarbij bevesti gen de gebeurtenissen volkomen de waar deering der politieke beteekenis van de Duitsch-Russische toenadering, die in de vorige bijeenkomst van den hoogsten sovjet gegeven is. In de tweede plaats moet aandacht ge schonken worden aan feiten, als de militaire vernietiging van Polen en het verval van den Poolschen staat. Regeerende kringen in Polen zijn niet weinig prat gegaan op de „stevigheid" van hun staat en de „macht" van hun leger. Het is echter gebleken, dat een kort optreden tegen Polen, eerst door het Duitsche en daarna door het roode leger, voldoende was om te bewerken, dat van deze misvormde loot van het verdrag van Versailles, die leefde door onderdrukking der niet-Pool- sche nationaliteiten, niets overbleef. De „traditioneele politiek" van het begin- sellooze laveeren tusschen Duitschland en de sovjet-unie bleek onhoudbaar en leidde tot een volledig bankroet. In de derde plaats moet men inzien, dat de groote oorlog, die in Europa is uitgebro ken. ingrijpende wijzigingen in den gehee len internationalen toestand heeft gebracht. Engelsche noch Fransche garanties hebben Polen geholpen. Tot dusverre is eigenlijk niet bekend, wat dit voor „garanties" waren. De oorlog tusschen Duitschland en het BritschFransche blok verkeert pas in het eerste stadium en is nog niet tot ontplooi ing gekomen. Niettemin is het begrijpelijk, dat zoo'n oorlog ingrijpende veranderingen in den toestand van Europa, en niets slechts in dien van Europa, moet veroorzaken. In verband met deze belangrijke wijzigin gen zijn vele oude formules, waarvan wij ons tot voor kort bediend hebben en waar aan velen zoo gewoon waren, klaarblijkelijk verouderd en thans onbruikbaar. Men moet zich daarvan rekenschap geven om groote fouten in de waardeering van den nieuwen politieken toestand te vermijden. Het is bijvoorbeeld bekend, dat jn de laat ste maanden begrippen, als „agressie" en „aanvaller" een nieuwen concreten inhoud, een nieuwe beteekenis hebben gekregen. Wanneer nu gesproken wordt van de groote Europeesche mogendheden, is Duitschland een staat, die naar een zoo snol mogelijk einde van den oorlog en naar vrede streeft. Engeland en Frank rijk echter, die nog gisteren tegen de agressie te velde trokken, zijn voorstan ders van een voortzetting van den oor log en tegen het sluiten van een vrede. De rollen zijn dus omgekeerd. De En gelsche en Fransche pogingen voor bet zoeken van een rechtvaardiging hunner nieuwe positie door verplichtingen je gens Polen. zijn. zooals vanzelf spreekt, ijdel. Van een herstel van het oude Po len kan, zooals ieder zal begrijpen, geen sprake zijn. Een voortzetting van den oorlog onder de vlag van het herstel van Polen is daarom zinneloos. Ofschoon de regeeringen van Engeland en Frankrijk dit begrijpen, willen zij geen einde van den oorlog en herstel van den vrede, doch zoeken zij een nieuwe recht- In den laatsten tijd trachtten de regee rende kringen in Engeland en Frankrijk zich op te werpen als strijders voor het de mocratische recht der volken tegen het Hit- lerisme. Daarbij verklaarde de Britsche re geering. dat haar oorlogsdoel niet meer en niet minder was dan „vernietiging van het Hitlerisme". Het blijkt, dat de Engelsche en Fransche oorlogsaanhangers iets als een „ideologi- schen oorlog", die herinnert aan de oude godsdienstoorlogen, aan Duitschland ver klaard hebben. Inderdaad, vroeger waren godsdienstoor logen tegen ketters en menschen van ander geloof in de mode. Zij leidden tot buiten gewoon ernstige gevolgen voor de volks massa. tot economische ruïneering en cul- tureele verwildering der volken. Deze oorlogen werden echter in het teeken der middeleeuwen gevoerd. Brengen de heerschende klassen in Engeland en Frank rijk ons niet terug tot deze middeleeuwsche tijden, de tijden van godsdienstoorlogen, bijgeloof en cultureele verwildering? In ieder geval is thans onder „ideologi sche vlag" een oorlog van nog grooteren omvang en nog grooter gevaar op touw ge zet. Een dergelijke oorlog vindt echter geen enkele rechtvaardiging. De ideologie van het Hitlerisme kan men als ieder ander idologisch systeem erkennen of afwijzen, dat is een kwestie van politieke opvatting. Doch ieder zal begrijpen, dat men een ideo logie niet met geweld kan vernietigen. Daarom is het niet alleen zinneloos, maar ook misdadig, zulk een oorlog onder de val- sche vlag van „strijd voor de democratie" te voeren, als oorlog voor „de vernietiging van het Hitlerisme". Handelingen als verbod van de communis tische partij in Frankrijk, arrestatie van Fransche communistische Kamerleden, be perking der politieke vrijheden in Engeland, onverminderde onderdrukking in Britsch- Indië, kan men geenszins een strijd voor de democratie noemen. Engeland en Frankrijk vechten niet tegen Duitschland, omdat ze gezworen zouden hebben het vroegere Polen te herstellen en natuurlijk ook niet. omdat zij besloten zou den hebben zich den strijd voor de demo cratie tot taak te stellen. De heerschende kringen in Engeland en en u zult *8 morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag: moet uw lever een liter lever- gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. ver teert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij to doen vloeien en u zult u een geheel anderensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal tc doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes by apothekers en drogisten, f. 0.76. 1221 (Ingez. Med.) Frankrijk hebben andere motieven, die niet thuis hooren in een of andere ideologie, maar deel uitmaken van hun zeer materieele belangen als reusachtige koloniale mogend heden. De vrees voor Duitschlands aanspraken op koloniaal bezit ligt ten grondslag aan den huidigen oorlog een vrees, die den laat sten tijd veel grooter is geworden ten gevolge van het Ineenstorten van het Verdrag van Versailles. „POSITIE VERSTERKT". Molotof ging vervolgens over tot een be spreking van de veranderingen, welke zich in de internationale positie van de Sovjet- I Unie hebben voorgedaan, veranderingen, I welke hij „niet gering" noemde. De hoofd zaak noemde hij. dat het de Unie gelukt is haar positie en haar internationale beteeke nis aanzienlijk te versterken. Wat de betrekkingen met Duitschland betreft, ontwikkelen de dingen zich in de richting van versterking der vriendschap, groei der practische sa menwerking en politieke steunverlee- ning aan Duitschland bij zijn vredes- streven. Het met Berlijn gesloten non agressiepact verplichtte ons tot neutra liteit in geval van Duitschlands meedoen aan een oorlog. Wij hebben dit conse quent doorgevoerd. Het binnenrukken van onze troepen in het gebied van het voormalige Polen is hiermee volstrekt niet in strijd, aldu& Molotof. Wij hebben toen tot alle staten, waarmee wij diplomatieke betrekkingen onderhouden, een nota gericht, waarin wij mededeelen, dat wij ook voortaan in betrekkingen jegens hen neutraal zouden zijn. Naar men weet zijn onze troepen eerst Polen binnengerukt toen de Poolsche staat uiteengevallen was en feitelijk had opgehouden te bestaan. Tegenover dergelijke feiten konden wij uiteraard niet neutraal blijven, aange zien door die gebeurtenissen dringende kwesties nopens de veiligheid van onzen staat aan de orde kwamen. Daarbij kwam nog dat men rekening moest houden met de positie van de bewoners van de Westelijke Oekraine en West- Wit-Rusland. Na te hebben herinnerd aan de wijze, waarop met Duitschland de diverse vraag stukken geregeld werden, betoogde Molotof. dat de betrekkingen van Duitschland tot de andere burgerlijke staten van West-Europa de laatste twintig jaar vooral bepaald wer den door Duitschlands streven, de boeien te slaken van het Verdrag van Versailles, welks makers Engeland en Frankrijk, met actieve deelneming van de Ver. Staten, zijn geweest. Dit voerde in laatste instantie tot den huidigen oorlog in Europa. De betrekkingen der Sovjet-Unie met Duitschland werden opgebouwd op een andere basis, welke niets gemeen heeft met het belang om het na- oorlogsche Versaillestelsel te vereeuwigen. Wij zijn steeds van meening geweest, dat een sterk Duitschland .een noodzakelijke voor waarde is voor een duurzamen vrede in Europa. Het zou eenvoudig belachelijk zijn aan te nemen, dat men Duitschland „een voudig niet in staat tot strijden" kan maken en het uitschakelen kan. De mogendheden, die dezen dommen en gevaarlijken droom droomen, letten niet op de droeve ervaringen van Versailles, geven zich geen rekenschap van Duitschlands ge- 2001 (Ingez. Med.)' groeide macht en begrijpen niet, dat de poging. Versailles te herhalen onder de hui dige internationale verhoudingen, die gron dig verschillen van die van 1914, op hun in eenstorting kan uitloopen. Onze betrekkingen met den Duitschcn staat zijn thans gebaseerd op vriend schap, op onze bereidheid Duitschlands vredessteven te steunen en tevens op den wensch de economische betrekkin gen uit te breiden. De huidige economi sche onderhandelingen beoogen een breede basis te leggen voor den groei van den wcderzijdschen handel. Molotof sprak daarop over de „bevrijding der Oekrainers en Wit-Russen van het juk der Poolsche grootgrondbezitters en kapita listen", om vervolgens de betrekkingen met de Oostzee-landen te behandelen, waarin ook essentieele wijzigingen zijn ingetreden. In het vervolg van zijn rede kwam Molotof ook te spreken over de onderhandelingen met Finland. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie belangen heeft bij den toestand in de Fin- sche Golf. maar ontkende, dat zij de Aaland- eilanden wenscht te bezetten. Wel wenscht zij met Finland een pact van wederzijdschen bijstand, ongeveer in den trant van de pac ten, welke met de Oostzee-staten gesloten zijn. Finland heeft zulke voorwaarden echter verworpen omdat zij, naar het betoogde, zijn neutraliteit zouden schenden. Ook weigerde het, Finsch gebied nabij Leningrad te ruilen voor soortgelijk gebied in Karelië. Ook wei gerden de Finnen,aan de Sovjet-Unie eilanden in het Noordelijk deel van de Fin se he Golf te verpachten en er een vloot- basis te laten vestigen. Zij aanvaardden slechts een deel van de voorwaarden der Sovjet-Unie. De Sovjet-regeering heeft daarop haar voorstellen gewijzigd. Maar als de Fin nen voortgaan, niet to gemoet te ko men aan de behoeften der Sovjet-Unie dan zou dit nadeelig zijn voor de zaak van den vrede. Onze voorwaarden, aldus de Sovjet-pre mier, druischen niet in tegen Finlands on afhankelijkheid. Molotof maakte er in dit verband president Roosevelt een zacht ver wijt van, dat hij zich had bemoeid met de Russisch-Finsche betrekkingen, en hij ge waagde in dit verband van liet feit. dat Amerika de Philippijnen bezit, welke nog .steeds niet onafhankelijk zijn, terwijl de Sovjet-Unie Finland's souvereine rechten in 1917 heeft erkend. De berichten, dat de Sovjet-Unie soortgelijke voorwaarden als aan Fin land ook aan Zweden en Noorwegen zou stellen, noemde Molotof „niet waard te worden tegengesproken." Uit de overeenkomsten met de Oostzee- stateh blijkt, zoo ging hij voort, ons ver langen naar vrede. Zij komen niet neer op bemoeienis met de binnenlandsche aange legenheden van andere landen. Het denk beeld. dat wij die staten zouden willen sov- jetiseeren. aldus Molotof, kan slechts onzen vijanden en den provocateurs baten. TURKIJE. Sprekende over de Russisch-Turkschc onderhandelingen zeide Molotof: Wij wenschten een pact van wederzjjdschen bijstand, beperkt tot de Zwarte Zee, zoodat in geval van een oorlog vijan delijke schepen niet de Zwarte Zee I zouden kunnen binnevaren. Turkije wenschte zulk een pact niet, maar tee- kende in plaats daarvan een pact met Engeland en Frankrijk. Dit strookt niet met de politiek der Sovjet-Unie. MKT JAPAN. I De betrekkingen mët Japan zijn aanroer- kei Ijk verbeterd, zooals blijkt uit den wa penstilstand met betrekking tot Bxrften- Mongolië. Handelsbesprekingen met Japan staan op het punt te beginnen. Het is ons nog niet duidelijk, hoe I spoedig en in welke mate Japan bereid is tot een afdoende verbetering der be trekkingen. Maar wij zijn er toe bereid. Wat den wapenstilstand aan de grens van Buiten-Mongolië betreft, deelde Molo- tof mede. dat deze op Japans initiatief tot stand kwam. Hij erkende, dat de Sovjet- Unie in de gevechten zware verliezen had I geleden, maar volgens hem waren die der I Japanners verscheiden malen zoo groot, Wat de Sovjet-verliezen in Polen betreft, deze beliepen tijdens de bezettingsopera- ties: 737 dooden en 1862 gewonden. Het I Roode Leger maakte buit: 900 kanonnen, I 10.000 machinegeweren. 300.000 geweren en een millioen patronen, benevens 300 vlieg tuigen. HET WAPEN-EMBARGO, Sprekend over de Amerikaansche neutra-1 liteitswet zeide Molotof: Het embargo oM heffen zou slechts beteekenen: den oorlog I verlengen en compliceeren. De munitie* I fabrikanten zullen er wel bij varen. Tenslotte wijdde Molotof aandacht aan I de oorlogscontrabande en den wapenuit- voer uit neutrale naar oorlogvoerende lan-1 den Daarbij vermeldde hij de Russische antwoordnota aan Engeland en het daar in tot uiting gebrachte standpunt. In ieder geval, zoo ging Molotof ver der, zal ons land als neutraal land alle I maatregelen nemen, om den oorlof t minder vernielend te maken, hem min der fel te maken en zijn beëindiging I in het belang van den vrede te be-1 spoedigen. (Van onzen parlementairen medewerker). Minister de Geer is een redenaar van zeer aparte kwaliteit. Maai' misschien moeten wij het zoo zeg gen: hij is een redenaar van een zeer apar- ten stijl. Want de indruk, dien hij maakt altijd, de jaren dóór, gemaakt hééft, ook al in zijn jeugd in den Rotterdamsehen Raad ontstaat door een oorspronkelijke, vaak geestige, immer verzorgde woordkeus, die echter niet dient om gebrek aan in houd te bedekken en niet den minsten af breuk doet aan de innerlijke kracht van argumentatie. Integendeel: men kan ge rust zeggen, dat de redevoeringen van den heer De Geer alijd geladen waren van ar gumenten. Daarbij kwam steeds als voor name trek in zijn geestelijke figuur de on afhankelijkheid van oordeel, die hem een der beste leerlingen en volgers van den grooten en nobelen Lohman deed zijn. Ook heeft hij, evenals deze temperament, maar hij kan het bedwingen, wat Lohman niet altijd kon. Zoo moge onze tegenwoordige Minister- President geen Cicero zijn in den zin, waaronder men gemeenlijk bruisende wel sprekendheid verstaat (ook al omdat hij zelden improviseert) hij is een spreker van even voorname als aparte klasse, van groo te slagvaardigheid en min of meer bedekte ironie. Aldus verstaat hij prachtig de kunst, de kracht van zijn argumenten te versterken door de wijze, waarop hij ze voordraagt. vendien achtte hij de consequentie in het getrokken geval niet in 's lands belang en in het belang van 's lands veiligheid. Uit drukkelijk verklaarde de Minister dat de crisis van het kabinet-Colijn IV hem onbe grijpelijk is gebleven. Een toestand, waar in de voorstanders der motie-Deckers een kabinet moesten vormen, was er volgens mr. De Geer niet aanwezig. Die voor standers ageerden niet met een eigen, vast program, en er was ook geen staatkundig beginsel ol dogma, dat hem tot kabinets formatie verplichtte. Maar aldus de Mi nister al ware het er wel geweest, dan zou er in de gegeven internationale om standigheden reden zijn geweest, dat dog ma cadeau te doen. Dit is natuurlijk een argument waarover te praten valt, maar de normale situatie in het parlementarisme is. dat wie een bewind omver werpt, een nieuw dient te vormen. Mr. de Geer heeft ook verdedigd het op nemen van sociaal-democraten in zijn ka binet, omdat hun houding en hun politiek lo.a. tegenover het Vorstenhuis en op het gebied van leer en leven) aanzienlijk zijn veranderd. Zij nemen daardoor thans niet zitting op de wijze, zooals zij dat in 1933 zouden gedaan hebben. Zij namen thans met sterk veranderde gezindheid zitting in een extra-parlementair kabinet, gevormd in een nood-situatie, en in een periode waarin een Gods-vrede wenschelijk is. En juist het dragen van regeerings-verant- woordelijkheid zal den groei der sociaal democraten in de goede richting bevorde ren. Doch de Minister vond het verkeerd, als candidaat-ministers, alvorens een por tefeuille te aanvaarden, eerst politieke spitsroeden moeten loopen bij hun organi saties, maar even verkeerd vond hij het. als voor een portefeuille aangezochte mi nisters in dc krant lieten zetten, dat zij moeten formeeren. bleef de Minister afwij- haar hadden geweigerd zulks als waar- zen. Hij verklaarde de menschen liever tc schuwing voor partijgenooten om hetzelfde vaardlging voor den oorlog tegen Duitsch- stellen voor dc consequentie van hun goede te doen. Dit laatste werd gezegd aan het dan v°or die van hun slechte daden. Bo- adres der anti-revolutionnairen. Overigens De Minister-President heeft natuurlijk) gehandhaafd, wat hij in de stukken schreef over de kabinets-formatie. De theorie, dat de voorstanders der mo tie-Deckers een nieuw kabinet hadden bewees zijn verdediging van het optreden van socialisten in zijn kabinet de openhar tigheid van zijn motieven. Geestig verklaarde de Minister, dat de rol van den oudsten zoon uit de gelijkenis (van den Verloren Zoon) hem nooit heeft aangetrokken: daarom doet men beter den groei in de goede richting der socialisten met instemming te begroeten en te stimu- lceren. inplaats van mokkend aan den kant te gaan staan. In deze vergelijking gaf de Minister dus aan de socialisten de rol van den Verloren Zoon, die terugkeer de naar het vaderhuis. Hieroverzou men kunnen debatteeren. De Minister verklaarde dat adviezen uit de Kamer, van welke zijde zij ook komen, ernstig zullen worden overwo gen. En hij voegde er aan toe, dat in het kabinet de zes belangrijkste poli tieke partijen zijn vertegenwoordigd, óók de liberale partij, al zijn de betrok ken ministers als lid niet bij de Libe rale Staatspartij aangesloten; hier had Zijn Excellentie kennelijk het oog op de ministers van Klcffcns en Dyxhoorn. De Premier heeft ook een enkel woord gezegd over het buitenlandsche beleid, en hij protesteerde in dit verband tegen de voorstelling, welke door de N.S.B. wordt ge geven, als zou dc neutraliteits-politiek van ons vaderland nlet-onverdacht zijn. De Minister deelde mede, dat bin nenkort (evenals in 19141918) in en kele deelen des lands dc staat van be leg zal worden afgekondigd. Maar dit zal niet geschieden met het oog op maatregelen tegen zekere pers-organen, doch om andere redenen. De Minister meende, dat de zinsnede in de Memorie van Antwoord betreffende het voornemen, om eventueel tegen sommige pers-organen op te treden, voor de goedgezinde bladen een aansporing te meer kan zijn Aan het eind van zijn rede heeft de Mi nister nog eens op krachtige, welsprekende en treffende wijze uiting gegeven aan zijn geloof in de herleving van den Volkenbond. De wereldgeschiedenis gaat nu eenmaai over bergen, maar ook door dalen heen, zei hij. Heel wat groote hervormingen zijn op deze wijze tot stand gekomen. Tevoren had de Minister ook het finan.- cieele beleid en den financieelen tocstancl besproken. Deze laatste zeide hij is ,.zeer on gunstig", cn hij sprak de hoop uit. dat de Kamer dit steeds zal bedenken. Sterke be zuiniging blijft noodzakelijk Daarom is ook herstel van de leerlingen-schaal niet mo gelijk. Intusschen gaf de Minister (begrij pelijk) zijn voldoening te kennen over het feit, dat het financleele beleid in de Ka-1 mer instemming wekt, maar hij bleef Wh I zen op de financleele duisternis, die fefe;l lijk nog sterker is dan ze lijkt, omdat Wl verschillende verplichte stortingen in I paalde fondsen sinds enkele jaren nalaten.! Aan het ontwerp inzake de gemeentel financiën wordt hard gewerkt; de Reg^l ring hoopt het in het komend voorjaar in I te dienen, zoodat het 1 Januari 1941 1111 werking zal kunnen treden. I Inzake bijzondere onderwerpen, die Minister besprak, dient nog het volgen"! te worden vermeld: .1 Met het contingenteerings-stelsel In «'I algemeen kan nog niet worden gebrotó»! maar binnenkort zullen toch enkele car I tingenteeringen niet worden verlengd. -"■! Omstreeks 1 December zal een Nota «"l Minister van den Tempel verschijnen in; I zake den economlschen toestand des lanj» I Tegen toepassing van de theorie j*> I vervangingswaarde (prijsverhooging!Jr I stonden uit practlsch oogpunt ln het W»i groote bezwaren, want zij zou hebben gei leid tot een wilde prijsverhooging. J°"l zake de werkloosheldszorg zal terugvoere i van arbeidskrachten naar het bedrijfsle«Jl op den voorgrond staan. Overigens zal I middel der werkverschaffing geh3ntt'™| blijven en zal de jeugdwerkloosheid kracn,l tig worden bestreden. Het is niet waaui dat de Regeering wat den luchtafweer «I treft te veel aan gemeenten en partlCUPM ren overlaat; er zijn nog pas 80 kanonn» voor dat doel door de Regeering oesK»! (voor 15 millioen gulden) die spoedig sjI len worden geleverd. De Regeering nee I geen reden critiek te oefenen op liet "e'e I der Nederlandsche Bank in de Mendelso™'! affaire Van de beleende Fransche scM*I klstpapieren is reeds 90 verkocht op 8® I de voorwaarden. Het ambtenarenverow i inzake de N.S.B. kan eerst worden lne_| trokken als de houding der nationaal-a i cialisten daartoe aanleiding geeft. - I moties-De Visser wijst de Regeering at-l zouden bij aanneming niet worden ui- I voerd fnJ En wat de maritieme defensie van 1:, t I betreft, beloofde de Minister spoed te "a Ier. maken met de voorstellen. De replieken van verschillende spr^erJ brachten niet veel nieuws meer. I Uitdrukkelijk verklaarde de heer Sc'1 I ten, dat de anti-revolutionnairen achter i financleele politiek der Regeering staan i hij hield vol. dat dc roomsch-katholie^ I niet het initiatief wilden nemen tot samI werking met de socialisten. Waartegen® I dr. Deckers weer opmerkte, dat dr. CM l dezen zomer volstrekt niet van het w* j af de samenwerking met de sociahs -^ heeft afgewezen. En dr. Bierema )t: I klaarde, dat de liberalen niet gerekend*- I len worden officieel tot het kabinet tp 1 hooren Vandaag wordt het nakaarten D een poos voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10