ONZE GASMASKERS De Nobelprijswinnaars n/uxórf- 80sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 October 1939 Derde Blad No. 24416 i BUITENL. WEEKOVERZICHT De eigenaardige oorlog ,,Dank u wel, besteller. Bezorgt de drogist nu de brieven Prof. Domagk bST&- «y* Prof. Heymans Wanneer er niet was de actie der duikboo- ten. wanneer er niet was de felle toon van weerszijden, waarin het doorzetten tot het bittere einde wordt aangekondigd, dan zou men zich bijkans kunnen afvragen of er nu eigenlijk wel oorlog isl In het Westen gebeurt „niets"; einde loos zijn de legerberichten lm Westen nlchts neues. Het weer schijnt voor raids van vliegtuigen niet erg geschikt te zijn, ook daarvan wordt nog slechts zeer spo radisch vernomen. En toch, hoevele slacht offers van dat „niets" zouden aan weers zijden al niet zijn gevallen? De duikboot blijft fel in actie, zooals ge zegd, doch het succes weegt niet op tegen dat in den vorigen oorlog, zoodat, als er geen verandering intreedt, er werkelijk alle reden is voor de Engelschen om het voor te stellen, dat dit wapen in groote lijn ls overwonnen, al blijven natuurlijk onaan gename verrassingen altijd mogelijk en zelfs waarschijnlijk. Waar gehakt wordt, vallen nu eenmaal spaanders en dus lijden dc Westersche democratieën nog geregeld verliezen. Bij die duikbooten schijnen zich nog de Duitsche zakformaat-slagschepen te hebben gevoegd, doch hun succes is tot dusver al zeer miniem. Zelfs is hun optre den ten aanzien van Amerika al bijzonder ongelukkig. Een van de weinige successen bestaat immers ln het opbrengen van het Amerikaansche schip City of Flint, dat, daar een Duitsche haven uit den aard der zaak moeilijk bereikbaar was, naar de sovjet-haven Moermansk is gesleept. Zulks met een prijs-bemanning aan boord. Na tuurlijk omdat het contrabande aan boord heette te hebben. Daargelaten in hoeverre dit juist is daarover beschikt men nog over te onvoldoende gegevens het feit zelf is slechts geëigend om de Dultsch- Russische verhoudingen Ietwat nader te belichten. Aanvankelijk schenen de sovjets een volkomen neutrale houding aan te ne men en de Duitsche prijsbemanning te interneeren. Later, blijkbaar onder Duit sche pressie, werd een uitweg gevonden, om dit te voorkomen. Het werd toen opeens voorgesteld alsof het schip slechts wegens machinestoornis Moermansk was binnen- geloopen! ïnterneerlng was toen niet ver- eischt. Alleen het schip moest de haven weer verlaten en is nu weer op zee. Waar heen? Conclusie: de sovjets handhaven hun neutraliteit, maar trachten Duitschland zooveel mogelijk ter wille te zijn als daar mede in overeenstemming is te brengen! Intusschen is dit wapenfeit weinig ge schikt om een gunstiger stemming ten aanzien van Duitschland te wekken in het land der „star and stripes" en ongetwij feld helpt dit weer mede om de voorstan ders van wijziging der neutraliteitswet het pleit te doen winnen. President Roosevelt heeft nog eens nadrukkelijk den wensch om neutraal te blijven herhaald, maar te vens nog eens te meer doen doorscheme ren, aan welke zijde de sympathieën der Vereenigde Staten zijn gelegen, waarvoor zij gerust mogen uitkomen, ook in woord en geschrift; alleen niet in de daad! Op heffing van het wapen-embargo zal echter toch een daad zijn, die wel eens van zeer groote beteekenls zou kunnen blijken. Scheepsvrachten oorlogsmateriaal moeten thans reeds klaar liggen om den weg naar Engelsche of Fransche havens te vinden en vliegtuigen in ongekend aantal zullen voigen Uit niets, maar dan ook letterlijk niets, blijkt, dat de sovjets van hun kant Duitschland daadwerkelijk hulp zullen wil len bieden te velde. Slechts worden de eco nomische betrekkingen nauwer en nauwer toegehaald, maar over de practische bc- teekenis daarvan loopen de meeningen, met cijfers etc. gestaafd, zoo zeer uiteen, dat het niet mogelijk is zich een gefun deerd oordeel aan te matigen. In ieder ge val mag met zekerheid worden vastgelegd, dat bij opheffing van het Amerikaansche wapen-embargo de Westersche democra tieën meer van die zijde hebben te ver wachten dan Duitschland van de sovjets! Moskou heeft het overigens nog druk met de uitvoering van het onder hege monie brengen der Randstaten en tevens met de onderhandelingen met Finland. Deze laatste duren nog altijd voort zonder dat met eenige zekerheid is aan te geven waarop de eischen neerkomen. Waren de berichten, toen de Finsche delegatie, dit maal uitgebreid met minister Tanner, een man, die Stalin persoonlijk diensten yhijnt te hebben bewezen, toen de Russische dic tator als vluchteling in het land der 60000 meren vertoefde, weer naar Helsinki te rugkeerde om opnieuw overleg te plegen, eerst wat aan den pessimistischen kant, lal er is daarin eenlgszins verandering ten goede gekomen en men meent nu weder om, dat de hoop een regeling waarbij- Fin land niets van zijn onafhankelijkheid zal behoeven te verliezen, al zal het eenige concessies van militairen aard moeten doen, nog niet behoeft te worden opgege ven. De moreele steun van Scandinavië en van Amerika zou daarbij een hartig woord- Je hebben meegesproken. Laat ons afwachten! De beteekenls van het pact der Turken met Engeland en Frankrijk is thans overal Duitschland natuurlijk uitge zonderd geconsolideerd in de erkenning, dat het Westen daarmede een prachtigen •dag heeft geslagen, die de onzijdigheid van Italië vrijwel zeker maakt om niet te zeggen de kans in zich bergt, om den Duce op den langen duur in het andere kamp te brengen, wanneer inzake den Balkan, waar Italië zijn rechten volledig overeind houdt, een voor Italië gunstige regeling zou kun nen worden aangeboden Zelfs wordt in zekere kringen de mogelijkheid nog altijd open gelaten, dat via Turkije dc Sovjets van Duitschland zouden kunnen worden los geweekt, maar dat is nog zoodanige toekomst-muziek, dat daaraan in de huidi ge omstandighc -len nog niet veel aandacht besteed behoeft te worden. Hoe onzeker de ware Russische doelstellingen ook mogen zijn. Zooals gezegd, de woordenstrijd gaat Toort en voort en steeds heftiger wordt 'F? V/\M pSRfHÏM de toon naar mate de zekerheid groeit, dat aan vrede niet meer te denken valt. Bij zonder duidelijk kwam dit wel tot uiting in de rede van von Ribbentrop te Danzig. Deze Duitsche minister, die anders heel weinig ln het openbaar optreedt, mocht nu blijkbaar voor het Duitsche inwendige front eens de Duitsche zaak verdedigen en hij heeft dat gedaan op ouderwetsche wijze Mogelijkerwijs uitnemend van toon voor het huidige Duitschland zelf. maar af schrikwekkend voor het neutrale buiten land, dat ook slechts met eenige. critische beoordeeling klaar staat. In hoeverre het daarom verstandig was deze rede ook naar het buitenland te laten doorgaan? De Duitsche minister van buitenlandsche zaken stelde eenvoudig Engeland en zelfs Chamberlain persoonlijk aansprakelijk voor den oorlog, die met groote zorgvuldigheid was voorbereid. De man, die steeds den Fuehrer heeft voorgehouden, dat van En geland geen gevaar dreigde, alle verzeke ringen en waarschuwingen van Londen ten spijt, dat men nu niet kan beschuldigen van aarzelende houding als in 1914, ver anderde opeens van opinie als een gewoon sterveling van hulsjasje.... Het was een sterke troef in Chamberlain's antwoord, dat overigens niet diep meer op von Rib- bentrop's rede inging, als zijnde te veel eer daaraan gegeven De hoofdformule uit de Danziger rede was wellicht, dat Duitschland den hand schoen aanvaardde en daarop volgde weer Chamberlain's verzekering, dat Engeland hetzelfde deed! Momenteel overheerscht in Engeland nog de overtuiging, dat een tweede Versailles moet worden voorkomen, dat straks uit den oorlog te voorschijn moet komen een betere wereld, waarin nog slechts plaats is voor overleg, niet meer voor de taal van geweld en agressie. Het klinkt heel mooi, doch zal diezelfde stemming nog heer- schen wanneer deze oorlog zal zijn uitge vochten. hetzij dan militair, hetzij, wat Prontosil, een tot nog toe ongekend succes had bij infecties met streptococcen, waarvan velen een zeer ernstig karakter kunnen aannemen, zooals bijv. sommige typen van ernstige bloedvergiftigingen en bovenal de kraamvrouwenkoorts. De successen waren zoo opvallend, dat Domagk 'aanvankelijk *"r ™e,i Onmiddw"! voorkomt veel Apc 1239 (Ingez. Med.) De Nobelprijs voor Geneeskunde over het jaar 1939 is. gelijk gemeld, toegekend aan prof. Domagk te Münster, die thans verbon den is aan de I.G. Farben, Elberfeld. Het toekennen van deze hoogste weten-1 bijzonder waardevol geneesmiddel in han- schappelijke onderscheiding aan dezen on- den had gekregen. Dank zij Fransche on derzoeker is wel zeer terecht geschied. Im- derzoekers, werkende in het laboratorium mers, hij is degeen geweest, die ons den weg van Fourneau, heeft men gevonden, dat in den korten tijd, die ligt tusschen Decem ber 1935, het tijdstip waarop Domagk zijn ontdekking wereldkundig maakte en het tijdstip van heden, ligt een reeks onder zoekingen, die over de geheele wereld zijn verricht. Spoedig bleek, dat niet alleen in fecties met streptococcen van het type der kraamvrouwenkoorts, doch ook andere streptococcen infecties, waartoe ook de roodvonk moet worden gerekend, evenals hevige keelontstekingen, e.d. met ongekend succes kunnen worden beïnvloed. Doch ook voor infecties door andere bacteriën, b.v. blaasontstekingen, koudvuur en vele an dere, hier niet met name te noemen, geeft het den medicus een bijzonder krachtig ge neesmiddel in handen. Zooals het met alle geneesmiddelen het geval is, zijn de afge leide stoffen niet volkomen onschadelijk. Bij hooge en vooral langdurige doseering kan beschadiging optreden, die echter bij oor deelkundige controle met nagenoeg volko men zekerheid is te voorkomen. De stroom van literatuur in de afgeloopen jaren is overweldigend geweest. Een ontelbaar aan tal stoffen, die echter alle denzelfden grond slag in haar chemische structuur vertoonen, is samengesteld en men vond reeds stoffen, die, vergeleken met het oorspronkelijke prontosil van Domagk, verbeterde werking vertoonen. speciaal op infecties, die door het prontosil niet afdoende werden beïnvloed. -(Dagénan). Merkwaardig is. dat dc stof sulfanilamide reeds meer dan 30 jaar bekend is. doch dat haar bijzondere eigenschappen pas kort geleden zijn ontdekt. Wie weet of ergens in de chemische voorradenkast niet nog andere stoffen staan met even onge kende werking. Het ziet er naar uit. dat in de toekomst op dit gebied nog belangrijk werk te verwachten is. zoodat het volkomen terecht mag heeten. dat men op dit oogen- blik aan dengeen. die den stoot heeft ge geven tot wellicht nog ongekende perspec tieven deze hoogste onderscheiding heeft toegekend. Prof. Dr. H. W. JULIUS. Uit Stockholm wordt nog gemeld, dat de wet in Duitschland. welke onderdanen van het Rijk verbiedt een Nobelprijs te aanvaar den, van toepassing zal zijn in het geval- Domagk. Correspondenten te Berlijn van Zweedsche bladen hebben thans uit Berlijn geseind, dat Domagk van zijn regeering een vergoeding zal krijgen van de waarde van den prijs in Duitsch geld. In de betrokken kringen te Stockholm rechtvaardigt men de toekenning van den prijs aan Domagk, met de opmer king, dat men eenvoudig de bepalingen van het testament van Nobel volledig heeft wil len uitvoeren. Nobel nu wilde, dat geen rekening zou worden gehouden met de nationaliteit van den candidaat. Het verbod van de Duitsche regeering (aan Duitschers) kon niet tot gevolg heb ben. dat de uiterste wil van Nobel niet zou worden uitgevoerd. Wat den anderen winnaar van den Nobel prijs voor Geneeskunde betreft, prof. dr. C. Heymans is in 1892 te Gent geboren, waar hij zijn vader aan de Universiteit als hoog leeraar in de Geneesmiddelenleer en thera pie opvolgde. In 1936, toen de Rijksuniversi teit te Utrecht het derde eeuwfeest vierde, werd prof. Heymans het doctoraat honoris causa aangeboden, voor welke onderschei ding hij persoonlijk naar de Bisschopsstad kwam. Prof Heymans heeft, naar men ons van zeer bevoegde zijde mededeelde, buitenge woon verdienstelijk werk gedaan op physio- logisch en pharmacologisch gebied. Voorts werden door hem uitvoerige onder zoekingen gedaan over ergotamine en ergo- tinine, over de narcotische werking van acetyleen en over den invloed van Insuline op de glycogenopexie van de lever. Het vraagstuk van de hyperthermic heeft eveneens zijn bijzondere belangstelling ge had. In verband daarmede werkte hij een methode van themomisatie uit terwijl hij met een reeks van medewerkers de hyper-ther mische werking van stoffen als thionine, dinitro-alphaphenol, methyleenblauw, dini- trothymol. dinitrocreosol en vele andere on derzocht. Hierbij moet de aandacht geves tigd worden op zijn onderzoekingen over hyperthermiseerende stoffen bij gesympa- theetomiseerde dieren. Prof. Heymans ontwikkelde de experimen- teele methodiek van de overlevering van den geïsoleerden dierenkop, waardoor het moge lijk werd tal van verschijnselen te bestudec- heeft gewezen naar een der meest waarde- vollen geneesmiddelen van dezen tijd, te weten de groep der geneesmiddelen, die men alle beschouwen kan als afgeleid te zijn van de chemische stof sulfanilamide (para-ben- zeen-sulfonamidei. Vermochten wij vroeger, dank zij het onderzoek van Ehrlich. verschil lende ziekten, zooals syphilis en andere met chemische middelen te bestrijden, met de bacterieele ziekten kon dit succes niet wor den bereikt Domagk heeft nu gevonden, dat een bepaalde kleurstof, door hem genoemd heeft geaarzeld er mee voor den dag te ko men. Doch na enkele proefnemingen in de ren, zooals o.m. het mecanisme der cardiale kliniek was het duidelijk, dat men hier een arythmie van respiratoiren oorsprong, voorts ook de verhoudingen in bloedvoorziening van de hersens, het weerstandsvermogen der hersenen ten opzichte van de bloed armoede. Zijn werkzaamheid culmineert echter in zijn onderzoekingen van den Simus caro- neer onnoemelijk leed over Europa zal zijn uitgestort? Het is bijkans te mooi om waar te zijn Van Russische zijde is de Duitsche these inzake de blokkade tegenover de burger bevolking onderstreept, maar veel meer dan platonische beteekenis mag men daar aan niet toekennen. Deze oorlog Ls totali tair en behoort daarin ook niet de volko men blokkade? Vanaf de oudheid was uit hongering van belegerde plaatsen gewoon niet alleen de oorspronkelijke stof Prontosil, doch dat een veel eenvoudiger lichaam, het sulfanilamide, waarvan Prontosil is afgeleid, ticus, een orgaan, dat gelegen is vlak onder een even groote geneeskracht bezit. Thans de plaats waar de halsslagader zich in twee zijn wij, dank zij dit geneesmiddel, in staat.takken splitst en welk orgaan van zeer groot om infectieziekten, waarvan wij vroeger1 belang is voqr den bloedsomloop. In een het beloop aan de natuur moesten overlaten honderdtal publicaties van hem en zijn en den patiënt slechts helpen konden met medewerkers door hem tot een synthe- goede verzorging en geneesmiddelen, die den tisch geheel verwerkt in zijn twee boeken algemeenen weerstand van het lichaam ver- over den Sinus carotucus zijn de resul- hoogden, zeer gunstig te beïnvloeden. De taten van deze onderzoekingen vereenigd. stof is betrekkelijk eenvoudig te bereiden en Noeste arbeid naast groot experimenteel kunnen, bezonnen oordeel en gelukkige intuïtie vindt men daarin samengaan. Het resultaat? Dat de wetenschap in betrekke- De Duitsche heropleving van het oude korten tijd een uitstekend inzicht hepft Gott strafe England doet veronderstel- „ekregen in de functie van den Sinus len, dat Duitschland speciaal tegen dit 5aroticUs land zal ageeren als vermeende meest Niet lang geleden is nog sterk de aandacht kwetsbare plek. Aannemen van dc moge- sreVallen op de figuur van prof. Heymans lijkheid van scheiding tusschen Engeland door deskundige verklaring in de vergifti en Frankrijk is toch te absurd om slechts j gingSzaak tegen de Weduwe Be-ker. welke een oogenblik te worden overdacht. Frank- destijds voor bet Hof van Assisen te Luik rijk wordt beschermd door zijn Maginot- werd behandeld. De voorrij,*er van bet Hof linie. Daar lijkt iedere kans op succes uit- bracht den geleerde hulde voor zijn h-'der gesloten! Getuige het feit. dat Frankrijk bc'.oog. dat blijk gaf van de hoogste weten- en nu zijn de landen tot belegerde plaatsen zijn oudste lichtingen naar huis zendt voor schappelijke objectiviteit, gepaard aan een waarschijnlijker klinkt, economisch? Wan- j geworden. Droevig, maar waar I werk achter het front. indrukwekkende solide kennis.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9