TRIUMPH STADSNIEUWS ml De Leidsche Bioscoop-Programma's VOOR SLECHTS I CENT EXTRA ROOKGENOT EN 'n TRIUMPH VAN SMAAK DE BESTE lc SIGARET IEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 28 October 1939 KWALITEITS- NAAIMACHINES België's neutraliteit Verspreide berichten C. F. MEERPOEL ALLEEN: Breestraat 171. Laatste Berichten Binnenland SPAAK VOOR Dr RADIO. De Belgische minister van buitenlandsche zaken. Spaak, heeft gisteravond een radio rede gehouden, waarin hij zeide. dat België niet in het bestaande conflict wil worden medegesleurd en dat het geheele streven zijner leiders er op gericht is. het land een herhaling van de verschrikkelijke beproe ving. welke het van 1914 tot 1918 onderging te besparen. De minister wenscht België gespaard te zien voor het al te tragische lot, dat dit land telkens, wanneer de oorlog Europa verscheurt, het tooneel van de botsing tus- schen de vijandelijke legers zou zijn. Een zeker aantal Belgen, aldus Spaak, schijnt er zich geen rekenschap van te geven, dat deze neutraliteit, welke het land weloverwogen heeft gekozen, plichten op legt en slechts onder bepaalde voorwaar- MIJNWERKERSGEDELEGEERDEN AANVAARDEN WERKGEVERSAANBOD. De gedelegeerden der Engelsche mijnwer kers hebben besloten het aanbod der mijn eigenaren tot het verstrekken van een oor logsbijslag te aanvaarden. Met dezen bij slag zal jaarlijks een bedrag van naar schatting vijf millioen pond sterling ge moeid zijn. AMNESTIE IN SLOWAKIJE. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Bratislava, dat de nieuwe Slowaaksche pre sident Tiso, een uitgebreide amnestie heeft afgekondigd, op grond waarvan alle poli tieke veroordeelden begenadigd worden. DE DUITSCHE MINDERHEID IN DENEMARKEN. De leider der Duitsche partij in Noord- Sleeswijk, Möller, heeft in de Deensche Ka mer verklaard, dat de minderheid zich ter beschikking van Hitier stelt. Indien alle Duitschers naar het Rijk zouden terugkee- ren. zouden ook de Duitschers in Sleeswijk gaan. Een repatrieering zou bijdragen tot de pacificatie van Europa. Dinsdag zou Möller evenwel hebben gezegd: ..Hier be- hooren wij en hier blijven wij." INSTRUCTIECl'RSUS INZAKE LUCHTBESCHERMING. 1833 (Ingez. Med.) den gehandhaafd kan worden. Sommigen een allergeringste minderheid, wenschen. dat België openlijk partij kiest en zich vrij willig in een oorlog stort. Anderen eischen het recht op, aan al hun gevoelens uiting te kunnen geven. „Ik Terklaar met kracht zoo ver- Tolgde minister Spaak dat de indivi- dueele vrijheid, hoe zeer zij ook in nor male tijden gerespecteerd behoort te worden, thans moet wijken voor de na tionale discipline. Er staat voor ons land te veel op het spel. Als het bestaan van een volk in het geding is, mag men niet toestaan, dat een verkeerd begrepen individua lisme zijn lot in gevaar brengt. Zij, die spreken of schrijven zonder zich ln acht te nemen, maken zich van deze overwegingen los door te zeggen: „Dat is van geen beteekenis. Indien wij in den oorlog betrokken moeten worden, hangt dat niet van ons af". Dat is niet juist. Iedere daad. die wij verrichten, ieder woord, dat wij spreken, kan gevolgen hebben. De neutraliteit ver biedt ons niet, de gebeurtenissen te beoor- deelen. Zij dwingt ons niet, onze vriend schap te verloochenen, doch zij legt ons eenige gedragsregelen op, welke wij in acht moeten nemen, willen wij de neutra liteit bewaren. De regeering moet constateeren, dat zekere personen in het land zich niet steeds voldoende bewust zijn van de gevaren, die ons bedreigen, indien ieder slechts zijn eigen zin wil doen. De regeering is vastbesloten hande lend op te treden tegen degenen die ten deze hun plicht verzaken. Zij ver dedigt voor België den vrede". HET LOT DER OEKRAÏNE. De nationale vergadering van de Weste lijke Oekraine heeft met algemeene stem men een verklaring betreffende de aanslui ting van de Westelijke Oekraine bij de Oekrainsche Socialistische Sovjet Republiek aangenomen. De nationale vergadering te Lwow spreekt den hechten wil uit om de macht der Sovjets te verdedigen en hoog te houden tegen alle pogingen, van welken kant zij ook komen. Voorts is het verdeelen der landerijen in het gebied van Lwow beëindigd. 178.000 boe ren hebben een gebied van 717.000 hectare gekregen. Gemiddeld heeft elk gezin vier hectare gekregen. Ook werden 17.700 paar den, 37700 stuks hoornvee, 12.000 geiten en varkens verdeeld. 22.000 gezinnen kregen elk een koe. ENGELAND EN TIENTSIN. Het Fransche Havas-bureau meldt, dat Sir Robert Craigie, de Britsche ambassa deur te Tokio, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Britsche regeering de besprekingen over Tientsin wenscht te hervatten. Verder wordt in welingelichte kringen verklaard, dat de minister van buitenlandsche zaken. Namoera, spoedig besprekingen zal openen met den Amerikaanschen ambassadeur. Grew, over de betrekkingen tusschen de V. S. en Japan. De organisatie van den Luchtbescher mingsdienst ln onze stad is thans zoover gevorderd, dat in iedere wijk een aantal wijkleiders en blokleiders met hun vervan gers zijn benoemd. Teneinde dit kader vol ledig op de hoogte te brengen met de or ganisatie van den Luchtbeschermingsdienst in wijken en blokken, alsmede met de wer king der verschillende diensten zal een in stinctieve cursus inzake Luchtbescherming worden gegeven, zulks aangepast aan de omstandigheden, waarmede wij in de Ge meente Leiden te maken hebben. Deze cursus wordt georganiseerd door het hoofd van den Gem. Luchtbeschermings dienst ln samenwerking met de Nederland- sche Vereeniging voor Luchtbescherming Afdeeling Leiden en zal in totaal twee Dinsdag- en twee Vrijdagavonden omvat ten. De eerste cursus begint a.s. Dinsdag om 8 uur in het Kamerlingh Onnes-labora- torium. Teneinde de cursus zooveel mogelijk aan het doel te doen beantwoorden, zijn alle wijk- en blokleiders en hun plaatsvervan gers ertoe ultgenoodlgd. (Ingez MsdJ SLUITING VAN DUITSCHE SCHOLEN IN LETLAND. Uit Riga wordt bericht, dat naar een mededeeling van het ministerie van onder wijs op 1 November alle Duitsche scholen in Letland met de aanstaande emigratie, zul len worden gesloten. De Duitsche Evange- lisch-Luthersche bisschop voor Letland, Poelhan, heeft bekend gemaakt, dat na het vertrek der laatste Duitschers uit Letland alle Duitsche kerkelijke gemeenten zullen zijn ontbonden. OPBRENGST „WINTERHILFE". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: De opbrengst van de eerste straat collecte voor de „Wlnterhilfe" bedraagt 15.117.580 mark. waarmede de opbrengst van het vorige jaar met 4.530.600 mark is overtroffen. DE DUITSCHE MINDERHEID IN ROEMENIë. Het Engelsche Reuter-bureau maakt ge wag van oneenigheid tusschen de leiders van de nationaal-socialistlsche partij in Roemenie en de leiders van de Duitsche minderheid, die in recente vergaderingen geleid zou hebben tot stormachtige toonee- len en vechtpartijen. Een aantal leiders, zooals von Hedrich. de minderheidsleider, is afgetreden. Het betreft hier een strijd tus schen de extremisten onder leiding van Konradi en de gematigden onder leiding van von Hedrich. De eenige minderheid, waar. een groot aantal Duitschers bereid is terug te keeren, woont in de Boekowina. Andere gebieden beginnen zich van de nationaal-socialisti- sche organisaties af te wenden. Konradi zou o.a oneenigheid hebben gehad met Reicholz, den directeur van de Schwa- bische Bank en eens de leider van 250.000 Zwaben in het Banaat. HET TELEFOONVERKEER OP DUITSCHLAND. Ten aanzien van het telefoonverkeer met Duitschland deelt het Zwitsersch tele- graaf-agentschap mede dat van Duitsche zijde is verklaard, dat het telefoonverkeer van Duitschland met de aangrenzende'neu- trale landen wordt gecontroleerd. Sommige particuliere verbindingen worden toege staan. doch alle officieele verbindingen en de verbindingen met de pers zijn ver boden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Duinrand-Apotheek, Nieuwe Zeeweg 47, Noord wijk. Eigenaressemej. A. C. Blink. Noordwijk. LANDSTORMAVOND. Vertooning van de film „Nederland let op Uw saeck". De landstormers uit Lelden en omgeving, voor zoover niet gemobiliseerd, werden gis teravond, dank zij de welwillende houding van de Nat. Landstormcommissie, in de ge legenheid gesteld om de pas één week oude landstormfilm .Nederland let op Uw saeck" te zien. Dat dit op prijs werd gesteld, bewees wel de zeer goed gevulde Stadsgehoorzaal, waar wij behalve een zeer groot aantal land stormers, o.m. opmerkten kolonel G. J. de Groot, overste F. J. J. Trapman, overste J. P. Boots, wethouder Wilbrink en Voorts enkele hoogleeraren en burgemeesters en vele hoofd- en subalterne officeren. De voorzitter van de plaatselijke land stormcommissie heette allen hartelijk wel kom. Het deed spr. genoegen, dat zoovelen op dezen avond aanwezig waren. Dit getuigt van liefde voor den B.V.L. en geeft blijk van de verknochtheid aan dit zoo hoog- noodzakelijke instituut. Nadat spr. er voorts aan herinnerd had, dat de B.V.L. in de woelige dagen van 1918 was opgericht, zette hij nadrukkelijk uiteen, dat het instituut (Ingez. Med.) NED. HERV. GEMEENTE. Twee hulppredikers benoemd. Zooals wij reeds eerder hebben mede gedeeld, zouden voor de Hervormde predi kanten te dezer stede, die thans als leger- predikant dienst doen, hulppredikers wor den aangesteld. Wij vernemen thans, dat door den kerkeraad in de vacature ds. M. Ottevanger en ds. J. de Wit tot hulppredi ker respectievelijk zijn benoemd ds. W. Bieshaar te Benthuizen en ds. S. van Sin- deren te Hoogmade, die beiden zullen wor den aangesteld voor het doen van huis- en ziekenbezoek. In verband met de ziekte en zeer waar schijnlijk spoedige terugkeer tot zijn ambtswerk zal voor ds. Van Apeldoorn nog geen hulpprediker worden aangesteld. HET LEIDSCHE VOLKHUIS. De herdenkingsweek van het veertigjarig bestaan is ten einde en in alle opzichten goed geslaagd. Maandag wordt het ge-» wrone werk weer hervat en de mooie cur sus „Vlaanderen, dat schoone land" vraagt nu weer de aandacht van velen. TOONEEL VOOR MILITAIREN. Naar wij vernemen heeft de Kunstkring Het Schouwspel voor de derde en laatste voorstelling van „De Ondergang van de Vrijheid" in den Leidschen Schouwburg op Dinsdag a-s. een 200-tal plaatsen gratis be schikbaar gesteld voor de militairen. Een mooi gebaar, dat zeker op hoogen prijs zal worden gesteld I tegen de normale prijzen zijn thans nog te be komen I Daarom spoedigst naai: 1885 (Ingez. Med.) j EEN LEIDSCHE SOLDATENKRANT. Eenige alhier gelegerde dienstplichtigen, de soldaten G. Monsees, E. H. G. Sanger en A. Robertson, die te zamen de redactie en administratie voeren, hebben gistermid dag aan den Garnizoenscommandant, over ste A. C. StadJander, het eerste exemplaar aangeboden van een krant voor de Leldsche militairen ..De Koerier van het Leydsche Voetvolck". Overste Stadlander aanvaardde het blad met het uitspreken van den wensch, dat het prettige en goede lectuur voor de soldaten zal worden. (Ingez. Med.) 1, ong. arbeiders 34, totaal 296. Papier, enz.: boekbinders, totaal 19. Textielnijverheid: hekelaars 20, katoendruk. kers 16, kluwers 2, luikers 5, plaatsnijders 3, spin. ners 27, spoelers 5, staaldraaddraaiers 7, sterkers 1, strijkers 5, wevers 24, wolbewerkers 21, ong textielarbeiders 57, totaal 193. Voedings- en Genotmiddelen: bakkers 53, si- garenmakers 6, sig.-strippers 3. slagers 27. sui kerwerkers 12, wijnkoopersknechten 8. zuivelbe- reiders 5, ong. fabr. arb. 23, totaal 137. Landbouwbedrijven: bloemisten 35, landarbei ders 38. tuinlieden 30, warmoeziers 7, ong. land- arb. 5, totaal 115. Handel: etaleurs 4, lompensorteerders 11, nia- gazfjnknechten 49, reizigers, CQlp. 32, winkelbe dienden 25, totaal 121. Verkeerswezen: emballeurs 2. chauffeurs 52, exp. knechten 10. koetsiers 7, kellners 32, koks 4. loopknechten 23. schippers 49, spoor- en tram personeel 15, transportarbeiders 52, wakers 2, totaal 248. Verz.- en Bankwezen: incasseerders tot. 14 Vrije beroepen: bedrijfsleiders 3, bouwk. op zichters 2, kantoorpersoneel 53, musici 5, over heidspersoneel 3, teekenaars 4, werkmeesters 9, totaal 79. Ongesch. bandarb.: losse arbeiders tot. 259. Huiselijke diensten: huispersoneel 12, verpie- gres 2, totaal 14. Personeel (geen handarb. zonder voorkeur v. beroep) totaal 21. A. V. O. totaal 5. Vrouwen: analvsten 4. naaisters 5, boekbind- sters 2, winkeljuffrouwen 8. kantoorbedienden 65 verpleegsters 3, bedrijfsleidsters 2. onderwijzeres sen 1. ass.'en huishoudsters 13, kinderjuffrou wen 4, dagmeisjes 5, dienstboden 5, werksters 34, fabr. arbeidsters 3, AV.O. 3, totaal 157. Alg. totaal 2614 27 October 1938 3984 28 October 1937 4449 Ben. 15 ged. werkloozen en 531 in werkver schaffing. Gistermiddag is een vrachtauto, be stuurd door den 27-jarigen C. A. K., in een langs den Lage Morschweg loopende sloot gereden. K.. die in zijn cabine geheel door het water was ingesloten en geen kans zag zichzelf te bevrijden, werd door den 52- N.V. MEELFABRIEK „DE RIJN". (v.h. firma Wed. T. J. Bots). In de algemeene vergadering van aan deelhouders van bovengenoemde N.V. wer den de balans, verlies- en winstrekening goedgekeurd en het winstsaldo voor af schrijvingen bestemd. Als commissarissen werden herkozen de heeren dr. L. G. Kortenhorst en mr. E. J. M. H. Bolsius. van den B.V.L. een instelling des vredes is. Spr, die herinnerde aan de woorden van onze Koningin „Wij willen ons zelf zijn en blijven", zeide verder, dat er alles voor noodig is om de eenheid des volks te be waren. Wij willen de vrijheden en volks rechten, die wij onder Oranje hebben ver kregen. niet prijs geven. Wij zijn vrije Ne derlanders en willen dat ook bleven. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat wij in de weermacht en den B.V.L. een apparaat hebben, dat als het moet niet in dienst wordt gesteld van het geweld, maar van het recht. Voordat een aanvang werd gemaakt met de vertooning van „Nederland let op Uw saeck", een geluidsfilm, welke een groot aantal treffende beelden bevat met betrek king tot onze land- en zeemacht en de Koninklijke familie, werd de alleraardigste film van „Ons Prinsesje loopt" gedraaid. Na de pauze heeft overste Boots in een korte rede het doel van den B.V.L. nog uit eengezet. Zeer in het bijzonder herdacht spr. het werk van den voorzitter der Nat. Land stormcommissie. lult.-generaal L. F. Duy- maer van Twist. Hierna werd het tweede deel van de film vertoond, welke aan het einde nog enkele interessante opnamen van de mobilisatie te zien gaf. DE WERKLOOSHEID. By den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, afd Arbeidsbemiddeling, stonden giste ren als werkzoekenden Ingeschreven: Aardewerk, enz.: steenfabr. arbeiders tot. 98. Boekdrukkerij: boekdrukkers-16, fotografen 3. hulp-vakarbeiders 2, letterzetters 32, steendruk kers 2, totaal 55. Bouwbedryven: behangers 25. baggerlieden 1. betonvlechters 9. betonwerkers 25. fundeering- werkers 1. glazenmakers 2, glazenwasschers 8, gfanietwerkers 10, grondwerkers 72, helers 3, metselaars 67, opperlieden 69, schilders 151, sloo- pers 7, steenhouwers 7, straatmakers 1, hulp- straatmakers 4, stucadoors 37, timmerlieden 115, uitvoerders 7, voegers 13, ong. bouwvakarbeiders 13. totaal 647. Chem nyverheid: lab. bedienden 1. vuurwerk makers 1. zeepfabr. arb. 5, totaal 7. I Houtbewerkers: houtbewerkers 23. kistenma kers 5, kuipers 2, lijstenmakers 2. meubelstoffeer ders 4. meubelmakers 16, politoerders 2, ong. fabr. arb. 25, totaal 79. Kleeding, enz.: beddenmakers 2. bleekers 7, kappers 2. kleermakers 30, totaal 41. Leder, enz.: schoenmakers 6, velletblooters 4, totaal 10. Metaalnyverheid: bankwerkers 39, blikbewer- kers 14, burgersmeden 21, electriciens 14, gasfit ters 3, instrumentmakers 1, Isoleerders 1, ket tingsmeden 11. klinkers 7. koperslagers 2, las- schers 8, loodgieters 15, machinisten 7. metaal- boorders 4, metaaldraalers 1. metaalslüpers 1. metaalzagers 1, monteurs 18. pollsters 1, ponsers 2, rytuigschilders 1, rywielherstellers 12, scheeps timmerlieden 1, scheepsschilders 1, stokers 19, tegenhouders 9, verw. monteurs 2, voorslaanders 8, voorwarmers 2, vuurwerkers 4, wagenmakers 2, yzerwerkers 25, zandvormers 5, zilversmeden (Ingez. Med.) jarigen bloemenhandelaar J. A. Ruigrok uit zijn weinig benijdenswaardige positie verlost, waarna de onfortuinlijke chauf- u. Oy vriendelijke buren van droge klee- ren werd voorz'en. Hij had bovendien ver scheidene verwondingen aan hoofd en han den op- eloopen, welke door den Eerste Hulp dienst werden verbonden. Voor het alhier afgenomen examen van apothekerassistent zijn geslaagd de dames M. L van Staveren i Rotterdam i, J. J. Rood (Delftl, P. H. van der Veen (Rot terdam i en J. Bol (Rotterdam). De 44-jarige belasting-ambtenaar P. M. M., die deze week in bewaring werd ge steld wegens verduistering ten nadeele van het Rijk. is naar Den Haag overgebracht en in het Huis van Bewaring aldaar inge sloten. DE GRUWELIJKE ROOFMOORD TE LEIDSCHENDAM. Nader vernemen wij omtrent den gruwe- lijken roofmoord op den veekoopman v. d. H. te Leidschcndam men zie elders dat de vermoorde tegen 5 uur ontdekt werd door een Haagschen hengelaar, die aan den Oostvlietweg had gevischt. Hij trof het slachtoffer aan nabij de boerderij van v. d. Zalm, badende in het bloed. De caféhouder de heer H. van Velzen van café de Knip werd gewaarschuwd, die op zijn beurt de politie van den moord in ken nis stelde. De auto, waarin de militair gezeten was, moest aan de Leidschekade stoppen voor de opgehaalde brug over de Smitssloot. De sluiswachter van den Prov. Waterstaat de heer de Hoog heeft geconstateerd, dat de handen en het gezicht van den militair met bloed bemorst waren, terwijl een plas bloed op den grond van den wagen lag. Men verkeert nog ln twijfel of de moord wellicht elders geschied ls, bijv. in Zoeter- woude, waarna dan later het lijk onder Leidschendam aan den kant van den weg geworpen is. Het geroofde bedrag zou circa 3000 gul den bedragen. Trianon-Theater: De film van de Lambeth j Walk in de Sleutelstad! Voor velen een waar evenement, voor enkele ouderen om een rilling van te krijgen. Toch doet men goed in ieder geval eens te gaan kijken om te beseffen wat deze ultra-moderne dans nu eigenlijk precies is en om het merk waardige soort rhythme, waarmede men kennis maakt. Lupino Lane, de hoofd vertolker is een humorist van de eerste grootte en de oogen- blikken, dat de zaal niet schatert, zijn zeer zeldzaam. Bill Snibson, zooals hij in zijn rol heet. wordt door een deftige adellijke familie uit Lambeth, het volksstadje, ge haald om als Lord en erfgenaam te worden opgevoed. En deze film is natuurlijk ge draaid om de tallooze verwikkelingen, die dan onherroepelijk het gevolg van zijn. De kleinen man met zijn bolhoedje uit Lam beth temidden der aristocratische familie leden. Een gegeven, dat wel niet bepaald gloednieuw is te noemen, maar in dezen vorm zeer origineel aandoet. Vooral de po gingen, die in het werk worden gesteld om Bill te doen trouwen met een meisje uit de kringen der Britsche aristocratie; zijn meer dan geestig omdat zij den nieuwen lord juist nog meer doen verlangen naar zijn meisje uit Lambeth. Overigens echter geen wonder want Sally Gray, zijn tegenspeelster, is een knappe actrice. Bill slaagt er dan tenslotte ook in zijn wil tegenover „de opvoeders" door te zetten en trouwt met Sally, niet onder de statige klanken van een kerkorgel, maar onder de toonen van de Lambeth Walk, die de rol prent „Me and my gal" op een juiste ma nier besluit. Voor de pauze draait naast het voorna melijk Engelsche wereldnieuws en een Donald Duck-creatie, een verrassend goede tweede hoofdfilm: „Een vrouw wist - te veel" met ln de hoofdrollen, de niet al te bekende acteur Michael Redgrave en de evenmin zeer bekende actrice Margaret Sockwocd. Het is een zeer realistisch ge speelde geschiedenis in mystischen zin met dikwijls uitmuntende momenten. We zuilen het verloop niet verklappen om niet de spanning weg te nemen, maar volstaan met te zeggen, dat de voornaamste personen een merkwaardige, vriendelijke oude dame Miss Froy genaamd, een jong Amerl- kaansch meisje, een brutaal tourist, een ongezond-modern „echtpaar", een hersen- specialist en twee Engelschen zijn, bijge staan door raadselachtige figuren in casu een non, een gravin en een tweede Miss Froy. Casino-Theater - Wanneer een humoris tische film, zocals ,,'t Zit in de lucht" voor de vijfde maal geprolongeerd wordt, mag men toch gerust aannemen, dat men te doen heeft met een lachkanon van zeer bijzonder zwaar kaliber. George Formby heeft in de Sleutelstad heel wat lachbuien verwekt en zal dat ook in de komende week nog wel doen. Voor de nauze draait van hedenavond af een kosteliike comedic; „Van goede getui gen voorzien". Luxor-theater. Het programma van deze week mag wel een bijzonder geslaagde combinatie heeten. Na een muziek- en showfilmpje, wordt uitgebreid en veelzijdig j wereldnieuws te zien gegeven Vervolgens zien wij een van die producten der film wereld, waarvan Amerika wel het beproefde recept schijnt te bezitten. Onder het schijnbaar luchthartige mom van flitsende i dialogen, adembenemende actie en een dosis humor wordt het Interessante probleem behandeld: moet de mensch leven en wer ken om geld te verdienen, of mag hij met weinig geld genoegen nemen om tijd voor diepere, geestelijke doeleinden over te hou den? Ziehier de self-made-man Cary Grant. Hij wordt verliefd, wil trouwen en zijn Idealen nastreven. Maar wat blijkt? Het meisje van zijn droomen is een schatrijke erfdochter, ze woont in een kasteel van een huis. ze baadt in weelde enschoon- napa-ln--pé verwacht, dat ook de huwe- lUkscandldaat zich ln de geld-ketenen zal laten slaan en zelf ook zooveel mogclilk „geld zal maken" Bijna zou de verliefde tongeman zich hebben laten overhalen, als niet zijn aanstaande schoonzusje er was geweest. Dit meisk» heeft een heel arder karakter dan de zelfzuchtige en luxueuze Julia en zij gaat van haar zwager-ln-spé houden op méér dan zusterlijke wijze. Ka tharine Hepburn speelt deze rol voortreffe lijk en zU weet het alleszins aannemelijk te maken, dat de jongeman van de dwalingen zijns weegs terugkeert en de idealistische Linda verkiest boven de hartelooze Julia. De beide hoofdrolveltolkers aangevuld met buitengewoon goed bezette bijrollen ma ken van dit filmwerk een boeiend r heel. Uit den tiid. waarin kolonisten zich mochten "aan vestigen tn de voormalige gebieden der Indianen In Almerlka, ls de film „De Verloren Zoon". Nieuwe toekomst mogelijkheden prikkelen de energie van tal looze kolonisten, die zich vestigen na de „rush" (een zéér suggestieve schildering wordt hiervan gegeven) en een nieuwe stad bouwen. Naast ordelijken burgerzin groeit echter ook de misdaad en ln den grooten strijd tusschen rechtschapenheid en cor ruptie speelt James Cagney als „Oklahoma Kid" een vooraanstaande rol. De film davert van revolverschoten, paarden rennen en springen over het doek, kortom een echte cowboy-historie: een brok uit een sensa- tioneele episode van Amerika's kolonisatie- tijdperk Rex-Tlieater draalt deze week de reprise van het filmwerk „The Garden of Allan' met M. rlene Dietrich en Charles Boyer als hoofdrolvertolkers Een kleurenfilm h geen op zich zelf al een attractie is n"t een inhoud, die reeds eerder door ons voerig is beschreven en die de aanwen .0 van begin tot het einde heeft geboeid. Mar iene Dietrich en Charles Boyer geven hierin Ultc'e»end spel te genieten. Voor de pauze wordt vertoond „De passa gier dts doeds" een spannende film. waar in de bi) velen uitermate geliefkoosden ac teur Peter Lorre zijn dubbelrol als baron en krankzinnige op bewonderenswaardige wijze vervult. Lido-Theater heelt, zooals wij reeds /oor- s. lden. de v>rfilmi n Cronin's veel gelezen roman „De Citadel" geprolongeerd Ook het voorprogramma ls ln hoofdzaal gehandhaafd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2