80sle Jaargang ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 No. 24416 De Amerikaansche Senaat neemt de Neutraliteitswet aan De strijd in het Westen De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Opheffing van het wapen-embargo Finland en de Sovjets DENK ER "AAN om half 1 gesloten VROOM DREESMANN LEIDEN Handelsbesprekingen Verklaring van Pernot De Chr. Hist. Raadsfractie Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Engeland's voedselvoorziening verwacht Mackenzie King voor de radio LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMStRÉKfcïï PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspfein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque* en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor telden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2(Jni per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) De Amerikaansche Senaat heeft het wetsontwerp tot wijziging der neutrali teitswet aangenomen met 6330 stem men. Tevoren had de Senaat zich met 67 22 stemmen uitgesproken voor ophef fing van het uitvoerverbod van wape nen aan de oorlogvoerenden. Daarmede was de weg geëffend naar oedkeuring van het regeeringsontwerp tot 'ziging van de neutraliteitswet. De Senaat kwam tot deze uitspraak over de opheffing van dit uitvoerverbod van wa penen aan de oorlogvoerenden, toen senator Nye voorstelde, het regeeringsontwerp ter zijde te stellen en zijn eigen ontwerp te aanvaarden. Het ontwerp van Nye verschil de in zooverre van het regeeringsschema, at het uitvoerverbod gehandhaafd bleef, it voorstel van Nye werd met 67 tegen 22 temmen verworpen. Een amendement op het ontwerp, dat erikaansche havens tot verboden gebied Jlde verklaren voor gewapende koopvaar- ers en dulkbooten van oorlogvoerende sta- n, is door den Senaat met 65 tegen 27 'temmen verworpen. Het regeeringsontwerp moet thans nog door het Huis van Afgevaardigden behandeld worden. De stemming over het ontwerp in dit Huis zal waarschijn lijk Vrijdag as. geschieden. De voornaamste punten van de nieuwe ineutraliteitswet, zooals deze door den se- aat is aangenomen, zijn: 1. de wet staat den verkoop van wapenen en contante betaling toe aan oorlogvoe- enden; 2. het vervoer van wapenen met Amerl- aansche schepen naar eenig deel der ereld is verboden; 3. het vervoer van goederen en passa giers naar havens van oorlogsvoerende lan- Jen Is, op enkele uitzonderingen na, voor merikaansche schepen verboden; 4. de uitvoer van materiaal naar oorlog- oerenden is verboden, zoolang het eigen- omsrecht niet ls overgedragen aan de egeering in kwestie, met uitzondering van epaalde gebieden; 5. het ls verboden in de Vereenigde Staten bligaties en andere vaste rente gevende tukken uit te geven. In een commentaar sohrijft de „New York Times": „De Senaat heeft door de oedkeuring de democratieën te hersteilen iu haar op grond van de internationale wetten niet te betwisten recht op onze 'arkten voor haar eigen verdediging wa- -oen te koopen, een sbaip gedaan, welke, ndien het Huis van Afgevaardigden het er ede eens is, die naties in staat zal stellen en oorlog „zoowel tot ons voordeel, als het are sneller tot een einde te brengen." De opheffing van het wapenembargo ordt door de Canadeezen zeer toegejuicht, ij vertrouwen, dat de Amerikaansche hulp- ronnen spoedig voor de zaak van het Brit- he rijk aan de Oanadeesche zullen kun nen worden toegevoegd. De Canadeezen ebben vooral belangstelling voor Amerl- ansche vliegtuigen, met het oog op de lannen voor de opleiding van vliegers. Het gerucht gaat te Helsinki, dat de eovjet-unie Finland gewijzigde voorstellen tot een militair verdrag heeft gedaan. Deze voorstellen zouden wel in overeenstemming Ün met de strikte neutraliteit van Fin- and, welke automatisch uitsluit, dat Fin and een aanval op de sovjet-unie zou toe staan over Finwh gebied. Naar veriuldt hebben de sovjets beves tigd, dat zij de „neutrale solidariteit" van liet Scandinavische blok willen eerbiedigen en zij zouden Finland de verzekering heb- Itn gegeven, dat geen van hun bedoelingen d: Finsche onafhankelijkheid zal aantasten. In een interview, dat hij heeft verleend aan het blad ..Social! Demokraati" het or- aan van de socialistische partij, welke hij 'n de regeering vertegenwoordigt, heeft minister Tanner gezegd, dat de nieuwe horstellen van de sovjet-unie niet de Scandinavische samenwerking raken. De opvattingen van beide landen naderen "lStaar. De minister verklaarde verder, dat tnmige onderdeden van de Russische rstellen de toestemming van het parie ent behoeven met een meerderheid van )f zesde van het aantal stemmen Zij ken derhalve de grondwet van Finland, e verklaringen van Tanner rechtvaardigen "titer niet de geruchten over afstand van roote gebieden. Het beperkte Finsche kabinet hee't de Ptssche voorstellen reeds bestudeerd. Het "aire kabinet zal heden de voorstellen -spreken. De Finsche delegatie zal Masjndag baar Moskou terugkeeren met nieuwe tegenvoorstellen, die thans uitgewerkt worden. Men zegt, dat deze tegenvoorstellen het laatste woord van Finland zullen zijn. Uit Viipurl bij de grens van de sovjet unie wordt gemeld, dat velen, die onlangs hun woonsteden hebben verlaten, daar thans weer zijn teruggekeerd. Behalve in Helsinki zijn de meeste lagere scholen weer geopend en de spoorwegen functionneeren, zij het met een geringe beperking van den dienst. FRANSCHE BERICHTEN. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Toegenomen activiteit van de ver kenningselementen en van de artillerie aan beide zijden. Dat van hedenmorgen zegt: een kalme nacht aan het geheele front. Parijs geeft daarop volgenden commentaar: De ontmoetingen tusschen vijandelijke patrouilles in de zone tusschen de weder- zijdsche stellingen worden steeds veelvul- diger en de gevechten, die er het gevolg van zijn, steeds levendiger. Van beide kan ten brengt men steeds talrijker troepen in het veld voor patrouille-operaties, welke van de tegenpartij geschutvuur uitlokken. In- tusschen hebben de operaties, ondanks de nervositeit, die tengevolge van deze om vangrijke incidenten voor de linies niet uit blijft en die haar natuurlijken uitweg vindt in vuur uit de automatische wapens op verschillende punten van het front, slechts een strikt plaatselijk karakter gehad en hebben zij .niet meer dan een tactisch be lang. Elk der tegenstanders tracht de be doelingen te doorgronden van den ander erf* door steeds veelvuldiger contacten de sterkte te bepalen van de tegenover hem liggende stelling, evenals dear omvang en de juiste samenstelling der in die stelling zijnde troepen. Alle inlichtingen, zelfs de geringste, te dien aanzien zijn van bijzon der belang in de huidige periode van af wachten. DE CITY OF FLINT. De autoriteiten van het Amerikaansche staatsdepartement leveren eenstemmig cri- tiek op de sovjets, die mededeeling hebben gedaan over de City of Flint door middel van het Russische persagentschap, voordat zij hiervan de Amerikaansche regeering in kennis stelden. Cordell Huil verklaarde, op een persconfe rentie. dat zijn pogingen om inlichtingen te verkrijgen van de sovjet-regeering volkomen waren mislukt. Hij beschreef, hoe Steinhardt de Amerikaansche ambassadeur te Moskou, vruchteloos gepoogd had, op drie verschil lende manieren, langs telefonischen weg. per spoor en per vliegtuig, in contact te ko men met de bemanning van de City of Flint. Huil voegde hieraan toe, dat hij niet wist, of de City of Flint nog te Moermansk was en dat hij evenmin eenig ander detail had ontvangen Tenslotte zeide hij nog, dat de regeering der Vereenigde Staten er prijs op zou stel len, de zitting van het prijsgerechthof bij te wonen, indien de kwestie van den eigen dom van het schip ter sprake komt. Waar het schip is? De marconist, die met de bemanning der „Stonegate" te Tromsö aan wal wist te komen, vertelde aan de „Daily Mail": De City of Flint was op 3 October uit New York vertrokken en zes dagen later werd de Duitsche kruiser „Deutschland" gezien, die al zijn kanonnen op den Amerikaan gericht had en bevel gaf tot stoppen en tot staken van de radio-uitzendingen. Na eenigen tijd kwamen Duitsche matrozen en officieren aan boord, die gewapend waren met revol vers en handgranaten. Onze scheepspapieren werden opgevraagd en toen bleek, dat wij groote hoeveelheden olie ingeladen hadden, vroeg een der officieren de „Deutschland" om nadere orders. Hij deelde later mede. dat het schip naar Duitschland opgebracht zou worden. Wij zouden echter eerst de 38 leden van de be manning der „Stonegate" aan boord krijgen, welk schip door de „Deutschland" tot zinken gebracht was. Nauwelijks was dat gebeurd en was de prijsbemanning op ons schip achtergelaten, of wij veranderden van koers en stoomden naar het Noorden. Alle lichten werden ge doofd. de radiokamer bezet. Het werd steeds kouder en herhaaldelijk kwamen wij ijsbergen tegen. De schoorstee- nen werd overgeschilderd, evenals de naam van het schip en de Amerikaansche vlag op de zijkanten. Er werd een valsche naam aangebracht en de Deensche vlag geheschen. die de Duitschers zelf vervaardigd hadden.I Vanaf Woensdag 1 Nov. a.s. worden onze magazijnen voor- loopig des avonds Des Zaterdags tot 10 uur nam. geopend. 1894 (Ingea. Med.l Ook aan de zijkanten werd de Deensche vlag aangebracht. Ondertusschen werd de koers gewijzigd en voeren wij naar het Oosten. Op 19 October 's avonds bleven wij stilliggen, in den ochtend van 20 October werd de Duit sche vlag geheschen en kwam een loods aan boord. De matrozen verborgen hun wapens onder hun bovenkleeren. Om 5 uur 's mid dags arriveerde wij te Tromsö en namen 60 ton water in. Er kwamen douanebeambten en marine officieren aan boord, die onze ware identi teit vaststelden. HET GEVONDEN WRAK VAN EEN DUITSCHE DUIKBOOT. Er is thans, in tegenstelling tot de vroe gere berichten vastgesteld, dat tot dusverre geen lijken zijn gevonden in het wrak van den Duitschen onderzeeër op de gronden van Goodwins. De ambassadeur van Groot-Brittannië te Rome, sir Percy Lorraine en de directeur- generaal van de handelsafdeeling van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken, senator Amedeo Giannini, hebben een overeenkomst onderteekend, waarbij een permanente gemengde commissie zal wor den gevormd voor de handelsaangelegen heden, welke beide landen betreffen. Men verwacht, dat deze commissie veel zal bijdragen tot de vergemakkelijking en de bevordering van den handel. Het nieuwe orgaan zal óp snelle en bevredigende wijze alle vraagstukken kunnen behandelen, die voortvloeien uit de verscheidenheid der oor logswetgeving, zooals de problemen van licenties, quota en clearing. Er bestaat reeds een dergelijke Fransch-Italiaansche com missie, die vlot en doelmatig werkt. De politieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft, dat besprekingen gevoerd worden tusschen het Engelsche departement van handel en sovjet-ambtenaren en met het doel den handel tusschen Engeland en Rusland te doen toenemen. Een der bespro ken onderwerpen is de vraag, of de goederen uitsluitend moeten worden vervoerd in Russische schepen. De diplomatieke correspondent van de Daily Mail schrijft, dat. hoewel de Engelsch- sovjet-Russische besprekingen geen politieke beteekenis hebben, de sovjets in Londen hebben doen doorschemeren, dat een Britsch staatsman in Moskou welkom zou zijn voor aigemeene besprekingen met Stalin. OVER DE BLOKKADE. De Fransche minister van de blokkade, Georges Pernot, heeft een verklaring afge- gelegd voor de diplomatieke pers over de rol. welke de blokkade moet spelen in den huidigen oorlog. Hij zeide o.a., dat gezorgd moet worden, dat de vijand verstoken blijft van grondstoffen en de noodzakelijke goederen, om den oorlog voort te zetten. In 1938 bedroeg de invoer in Duitschland van de over zee gelegen landen 32 procent van den totalen invoer. Door een scherpe controle ter zee kunnen de geallieerden dus een derde van den invoer van Duitsch land tegenhouden. Indien men hierbij voegt de 20 procent van den invoer, welke kwam uit de landen, waarmede Duitsch land thans in oorlog is dan ziet men, dat Duitschland reeds de helft van zijn invoer mist. Duitschland heeft dit begrepen en der halve tracht het de meening der wereld op te zetten tegen den economischen oor log. Deze economische oorlog wordt niet gevoerd tegen vrouwen en kinderen, doch tegen het Duitsche leger. Geen onpartij dige geest zal het slachtoffer worden van deze Duitsche propaganda. Duitschland zal evenmin succes hebben bij de wereldopinie, door zich op te werpen als kampioen van de neutralel anden, onder het voorwendsel, dat de maatregelen van de geallieerden het gewicht van den huidigen oorlog doen vallen op de neutra len. Niets is meer onwaar. Wat willen En geland en Frankrijk van de neutralöh? Slechts één ding: dat zij Duitschland geen buitengewone gelegenheid verschaffen voor zijn ravitailleering. „Bovendien, aldus de Fransche minister, zijn wij voornemens voor de neutraJen de voorziening van de bevolking en het hand haven van de indu.rfrieele activiteit te ver gemakkelijken. Het is evenwel wettig, dat ons daartegenover garanties worden gege- OOK DE HEER F. J. GROOT ENZERINK BEDANKT ALS RAADSLID. De heer F. J. Groot Enzerink. De Chr. Hist, raadsfractie wordt door de mobilisatie wel zwaar getroffen. Twee van haar leden, de heeren D. v. d. Kwaak en F. J. Groot Enzerink zijn in militairen dienst. Daarnaast vertoeft een derde raadslid, mr. P. J. Idenburg momenteel nog steeds in Zuid-Afrika. Eerst op 1 December keert mr. Idenburg alhier terug. Na zijn terugkeer zal hij als raadslid worden geïnstalleerd. Behalve de heer v. d. Kwaak, die zooals wij gisteren meldden als raadslid heeft be dankt, heeft thans ook de heer F. J. Groot Enzerink zijn mandaat beschikbaar gesteld. Zijn opvolger op de lijst is de heer B. J. Huurman Jr. ven, opdat van deze medewerking tenslotte niet, zij het ook gedeeltelijk, de onver zoenlijke tegenstander profiteert, die ons den oorlog heeft opgedrongen. Dit is het beginsel, waardoor Frankrijk wordt geleid bij de huidige onderhande lingen met de neutralen. Dezen weten zeer wel, dat wij deze besprekingen in den meest vriendschappelijken geest voeren, hierbij zooveel mogelijk rekening hou dend met hun wettige belangen. „In den strijd van 1914 aldus besloot de minister, heeft men te lang met menschen gestreden. Om het leven van onze soldaten te sparen en het uur van de overwinning te verhaasten zetten de Franschen en Engelschen krachtig den economischen oorlog voort." De situatie der Engelsche voedselvoor ziening is thans veel beter, zoo verklaarde de Engelsche minister van Voedselvoorzie ning, Morrison, aan de pers en er is geen reden tot voortijdige restricties, zoolang als deze situatie gehandhaafd kan worden. In het bijzonder is dit te danken aan het convooien-systeem. dat zeer bevredi gend werkt. De bacon uit Denemarken, waarvan de toevoer in het begin wat geha perd heeft, door het grootere risico op zee, komt thans weer regelmatiger aan. De margarine-productie is sinds het uitbreken van den oorlog vergroot. Thee komt in ruime mate binnen, zoodat er reeds niet meer over gedacht wordt een eenheidsthee tegen een vastgestelden prijs te verkoo- pen. Ei- was in Londen bij het uitbreken van den oorlog thee voor negen maanden. Wegens het risico van bombardementen werden de voorraden echter vervoerd, waar door tijdelijk eenige hapering in de afle vering is opgetreden. Dat is thans echter reeds weer voorbij. Het is te verwachten, aldus het Engel sche Reuterbureau, dat binnenkort een da tum voor het rantsoeneeringsschema en details betreffende de rantsoenen bekend gemaakt zullen worden. De nadruk wordt er op gevestigd dat het doel der rantsoe neering niet noodzakelijkerwijze een be perking der consumptie is, maar dat ,t er in de eerste plaats op aankomt voor een bil llike verdeeling over het geheele land te zorgen. De vleeschinvoer liep in den beginne sterk terug, zoodat er een tijdlang minder vleesch beschikbaar was. Thans is de si tuatie echter weer beter geworden en men hoopt binnenkort over een grooteren aan voer uit Zuid-Amerika te kunnen beschik ken, die ook voor de troepen in Frankrijk noodig zal zijn. De botervoorziening is minder dan in normale tijden, daar de oorlog den aanvoer uit de Oostzeestaten bemoeilijkt. In dit verband verklaarde de minister nog, dat de aanvoer van zuivelproducten uit Nederland was teruggeloopen. BINNENLAND. Dr. Colijn over de breuk tusschèn Anti- Revolutionnairen en Roomsch-Katho- lieken. (4e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De provinciale begrooting van Zuid-Hol land. (Laatste Berichten, le Blad). Het verhoor van hofmeester Koorens. (la Blad). Moord op veekoopman te Leidschendam een militair de vermoedelijke dader. (3e Blad en Laatste Berichten, le Bl.) AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt. Gedrukte stemming. Terugloopende koeren. Amerikanen weifelend. Beleggingen meerendeels prijshoudend. BUITENLAND. De Amerikaansche Senaat aanvaardt de neutraliteitswet. (le Blad). Finsche delegatie gaat terug naar Moskou. (le Blad). De eerste encycliek van Paus Pius XII. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET VIERDE BLAD. In de kuststrook stormachtige tot krachtige, overigens krachtige tot matige Noordoostelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkt. Nu en dan eenige regen. Weinig ver andering in temperatuur. 5TORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt heden morgen negen uur aan de posten van Hoek van Holland tot de Bel gische grens: „Wordt verwacht storm uit het Noord-Oosten." De minister-president van Canada, Ma ckenzie King, heeft in een radiotoespraak gezegd, dat de oorlog tegen het nationaal- socialLstische Duitschland een kruistocht is cm de Christelijke beschaving te redden. Zij, die zich opgeven voor den militairen dienst, zijn in de eerste plaats verdedigers van het geloof. De premier vervolgde: de nation aal-socialistische leer is de antithese van hetgeen men in het Christelijk evan gelie aantreft. Indien zij zou overwinnen, "zou een einde komen aan onze Christelijke beschaving. Zij zal overwinnen, tenzij de mannen bereid zijn hun levens te offeren in den strijd er tegen. Daarom is de te genwoordige oorlog voor de geallieerde strijdkrachten een kruistocht. Indien ik vandaag bereid hen de regeering, welke belast is met de wettige verantwoordelijk heid voor de voortzetting van den oorlog, te blijven leiden, aldus King, dan is dat. omdat ik in strijd met iedere verwachting I en wensch, genoodzaakt ben te gelooven, dat alleen door vernietiging van het na- tionaal-socialisme en verzet tegen de mee- doogenlooze agressie de naties van het Britsche geneenebest zich kunnen blijven verheugen in de vrijheden, welke de hare zijn onder de Britsche kroon en de wereld gespaard zal kunnen blijven van een ver val tot een nieuwen verschrikkelijken tijd van barbarisme. De groei van mijn overtuiging, aldus spr., loopt naar ik geloof evenwijdig met die in de geesten der meeste mannen en vrouwen van Canada. Ik betwijfel of het Canadee- sche volk er twee jaren geleden van over tuigd had kunnen worden opnieuw deel te nemen aan een Europeeschen oorlog.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1