De eerste encycliek van Paus Pius XII Nog steeds: de kabinetsformatie DE ONGELUKSVOGEL Afschuwelijke moord op veekoopman te Leidschendam Akkertje LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 28 October 1939 Jhr. De Geer was de aangewezen formateur, aldus mr. Joekes Tegen het moderne heidendom Militair van het misdrijf verdacht Treinbotsing op het spoorwegemplacement te Blerik Zenuwachtig Mijnongeluk in Schotland LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD (Tan onzen parlementairen medewerker). Donderdag waren met permissie de meeste parlementaire „bonzen", d.w.z. de leiders der grootste fracties, reeds aan het woord geweest Gisteren volgde de rest van de groep- aanvoerders, en dat waren er nog heel wat. Wij allen zijn door de internationale ge beurtenissen zoo overrompeld en in beslag genomen, dat in heel deze discussie inder daad iets leeft van „Ein marchen aus alten reilen". Het is haast niet in te denken, dat ille, waarover dit debat loopt, zich pas enkele maanden geleden heeft voltrokken, jn het is toch wel een voorrecht, aan den tnderen kant ook eenlgszins vreemd, dat wij te midden van het tumult der tijden en terwij 1 al onze grenzen dag en nacht be waakt moeten worden, over de politieke ge beurtenissen van dezen zomer nog zoo uit voerig kunnen keuvelen. Al moeten wij voor ons de neiging overwinnen, om er maar zoo weinig mogelijk over te schrijven. Geheel overwinnen kunnen wij haar trouwens tóch niet. En dit te midden, waar er ongetwijfeld waarheid lag in het woord van den heer Tilanus, den leider der christelijk-histo- ■ische fractie, dat een Godsvrede tusschen de partijen op het oogenblik toch zeker wel ;ewenscht is. Dat deze afgevaardigde tegenover het abinet sympathiek stond, behoeft niet te verwonderen. Hij vond het zoowel om na tionale als om internationale redenen ge- ukkig, dat er geen rood-roomsch kabinet is opgetreden, al heeft hij uitdrukkelijk ver jaard, geen bezwaar te hebben tegen het opnemen van sociaal-democraten in het ubinet. Er is zoo betoogde hij heel wat veranderd in de politiek, ook in de tallstische, en daarom kunnen ze nu terust deel van de Regeering uitmaken. Heeft vroeg de heer Tilanus de heer Colijn ook niet gesproken een zoo breed mogelijken grondslag aan zijn kabinet te ;even? Men weet. dat de heer Schouten den vo- rigen dag betoogd had dat die poging wel ets anders is geweest. Maar, zoo vroeg de rijzinnig-democraat mr. Joekes nu, wan neer dr. Colijn niet van plan was, socialis- ische ministers op te nemen, wat had die conferentie van 5 Juli, waar ook de socialis atie leider genoodigd was. dan voor be tekenis? Het antwoord op deze vraag zou tunnen luiden althans zoo hebben wij iet betoog van den heer Schouten begre- >en dat de bedoeling was de onmoge- ijkheid der samenwerking van anti-revo- lotionnaire en socialisten vast te stellen. De heer Joekes was het overigens eens met hen die oordeelen. dat op de meerder heid, welke het kabint-Colijn ten val bracht, niet de verplichting rustte het be wind over te nemen. Hij vond in de gegeven omstandigheden den heer de Geer de aan gewezen formateur en de vrijzinnig-demo craten treden het kabinet met vertrouwen tegemoet. Bij den communist de Visser ontbrak na tuurlijk het vertrouwen in het kabinet ge heel en al en op verschillende punten viel hij de socialistische ministers aan. Ook de buitenlandsche politiek van het kabinet was volgens hem totaal verkeerd; en had „een volksfront tegen fascistische agressie" ge noemd moeten worden en de heer de Visser ontkende, dat door het Duitsch-Russische Verdrag bolsjewisme en fascisme één pot nat waren geworden. Ook ds. Zandt, van de staatkundig-gereformeerden, moest van het kabinet niets hebben; hij vond het hee- lemaal niét christelijk; zelfs heeft het soci aal-democraten opgenomen, wier beginse len „uit de hel" zijn. Dat in dit verband ook het katholicisme werd bestreden, behoeft voor dezen spreker geen betoog. En hij zag de oorzaak van alle ellenden dezer tijden in het verlaten van Gods weg en gebod. Tot de ontevredenen behoorde ook de christende mocraat van Houten, die, erkennende dat er een klank van sociaal gevoel uit de regee ring opsteeg, toch betoogde dat er op ver schillend gebied veel te weinig wordt ge daan. De heeren Rutgers van Rozenburg (Chris- telijk-Historisch) en Teulings Roomsch- Katholiek afgevaardigde, bespraken het financleele beleid; de eerste was het er over het algemeen mede eens, de tweede gaf allerlei wenken. Verschillende concrete punten werden ook gisteren aangeroerd. Meer dan één afgevaardigde drong aan op verbetering der leerlingenschaal. De heeren Drees en Tilanus wezen er uitdruk kelijk op, dat aan den gevraagden eersten termijn van 15 millioen voor de Indische defensie niet de beteekenis mag worden gegeven^als zou de strijd ten gunste van slagkruiser beslist zijn. Eerstgenoemde vroeg bovendien maatregelen tegen prijs stijging, verhooging der successie-belasting en (evenals de heer de Visser) invoering van een heffing-ineens op kapitalen. Mr. Joekes verzette zich tegen het uitvaardigen van den staat van beleg, om pers-organen te kunnen treffen die geen matiging betrach ten ten aanzien onzer neutraliteit; daarte gen trede men op andere wijze op. Het was de heer de Visser, die het debat opluisterde met twee moties. De eene vraagt om loonsverhooging van ten minste 10 voor het overheids-perso- neel en verhooging van steunuitkeering; de tweede spreekt uit, dat, om de kosten der mobilisatie te dekken, van vermogens boven f. 50.000 een heffing-ineens moet worden gevorderd. Deze beide moties wordérf gesteund door de nationaal-socialisten en konden daar door in behandeling komen. Dinsdag komt de Minister-President aan het woord. De encycliek „Summi pontificatus" telt 10.000 woorden. Er zijn vijf vertalingen ver schenen, n.l. een Italiaansche, Fransche, Duitsche, Engelsche en Spaansche. Boven dien verscheen een officieel uittreksel in het "ederlandsch en het Poolsch. Het Pransche Havas-bureau geeft volgend uittreksel: In de encycliek wenscht de Paus zich ieluk met het betoog van katholieke een heid ter gelegenheid van zijn verkiezing en njn kroning. Hij dankt voor deze stemming ttn kinderlijke genegenheid en toewijding. In het bijzonder betuigt hij zijn hulde aan ne souvereine staatshoofden en autoriteiten, fooral van Italië. De fundamenteele plicht van zijn apos tolische bediening zal zijn de waarheid te Muigen jn een geest van liefde, die liefde, -elke ernstig is aangetast door de ontkete ning van den oorlog, welken hij met alle mid delen heeft geprobeerd te bezweren. De be paling van een standpunt tegenover de moderne verwarring wenscht de Paus tot een gunstiger tijdstip uit te stellen. De nus merkt evenwel op, dat de diepe en laatste wortel van het tegenwoordig kwaad zich bevindt in de weigering, den regel te "kennen van de universeele moraliteit, op Hri? van llet fe*'' dat men God' de chris telijke godheid en leer heeft verloochend, «andaar de smartelijke terugkeer tot het jeidendom. vergezeld van stoornissen in y bewustzijn en in de staten. Uit dit godsdienstige en moreele agnosti- cume komen twee fundamenteele dwalin gen voort: het vergeten van de wet der menschelijke solidariteit en liefde eenerzijds anderzijds de dwaling, welke het bur- l'üezag wil ontdoen van iedere soort af ban*"ikheid jegens God en van iederen and met de bovennatuurlijke wet, welke h™.s'aat opheft tot de opperste waardig- oiri Ieven tot opperste criterium van ue en juridische moraal. us eerste dwaling in het licht stellend, v "hihrt de Paus eraan, dat de individuen ziid zün door organische en weder- denhbetrekkingen, ondanks de verschei- ziin en de verschillen, welke het gevolg hert„Van ni'cenloopende levensomstandig- fiaark'1 cu"uur- Allen die de kerk binnen- laai „bben, welke hun oorsprong en hun een gelijk recht in het Huis des brengt. zonder vooroordeel en met gewet- helde, welke leder aan het vaderland Wat de tweede dwaling aangaat, merkt de Paus op, dat absolute staatsautonomie strijdig is met de beginselen der natuurlijke religie en het christelijk geweten. Alles wordt dan herleid tot de moraal van het nut en het recht van den mensch wordt beroofd van het moreele gezag, dat er den grondslag van vormt. Hij stelt eveneens de schade in het licht, welke uit deze opvatting voortvloeit en houdt in het bijzonder stil om na te gaan hoe het verzet is tegen de gezinsuitbreiding en het welzijn van het gezin. De rechten van het geweten zijn heilig en onschend baar. Maar zelfs in de betrekkingen met andere volkeren blijkt een dergelijke opvat ting zeer schadelijk te zijn, daar zij het fundament en de waarde ontneemt aan de rechten van den mensch, op grond daarvan de rechten van anderen schendt en het wederzijdsch vertrouwen aan het gegeven woord feitelijk vernietigt en dikwerf de be slissing van geschillen liever overlaat aan de wapenen dan aan de rede en het recht. Wt de toekomst aangaat, betoogt de Paus, dat het heil niet zal komen van het zwaard, doch slechts van de eerbiediging van het natuurrecht en het licht der goddelijke openbaring. De menschheid moet volgens de leer van het Evangelie met het oog op Gods bestuur opnieuw godsdienstig en gees telijk worden opgevoed. Met dit doel moet iedere opoffering edelmoedig worden aan vaard. Het is troostgevend op te merken, dat deze geest in de kerk zeer levend is. De Paus wijst op de bijzondere taak van het gezin in alle tijden, doch vooral in tij den van vervolging. Hij betoogt opnieuw, dat het bij de mislukking van de mensche- lijke hulpmiddelen slechts de kerk is. welke heil zal kunnen brengen. De gedachte het burgergezag te schokken of er de rechten van te usurpeeren is geheel vreemd aan de kerk. Zij ls steeds bereid te dienen en.haar hulp aan te bieden in den geest van Christus. Tenslotte roept de Paus het lijden van Polen in herinnering met woorden, door drenkt met droefheid over het vergoten bloed waarbij hij aan alle christenen ter wereld een menschelijk en broederlijk medelijden vraagt. Hij herinnert aan zijn pogingen den oorlog te verhinderen en verzekert zijn zo nen de hulp van Christus-Koning, herin nert aan de dagen van beproeving en noo- digt de herders en geloovigen en vooral de genen, die lijden en de kinderen op tot een ononderbroken gebed, bevrucht door den geest van kastijding oji de werken van boetedoening. Havas meldt nog de volgênde passage uit de encycliek: „Het is waar, dat met de evolutie van den tijd en door belangrijke veranderingen in Een paard, gespannen voor een melk wagen, stak juist echter het hoofd om hoog. En de strik, bedoeld voor Jansen, viel precies om het arme beest, dat van schrik op hol sloeg, daarbij den agent, die in de lasso verward was geraakt, met zich mee sleepend. Gelukkig brak het touw ener kwam ook aan het lijden van Jansen een eind. Agent nummer 18, de melkboer, Snelle- mans, de dokter en mijnheer Dinges de laatste was inmiddels ook heelhuids ver schenen besloten met vereende krach ten Jansen tegen te houden. Zij slaagden, maar het werd een gekrakeel van jewelste. Ze hadden allen een appeltje met elkaar en met Jansen te schillen en wilden dat doen, toen de onfortuinlijke motorrijder, die óp was van de doorge stane angsten, tusschen hen stond. En agent nummer 18 schreef alles op. Gistermiddag is te Leidschendam een moord gebeurd, die groote ontsteltenis teweeg heeft gebracht. Het slachtoffer is de 48-j. veekoop man C. v. d. Horst, wonende in de buurtschap Stomp wijk, wien door een tot nu toe onbekend gebleven militair de halswervel is afgesneden. m Om kwart voor vier gistermiddag belde een als korporaal gekleede man, wiens op sporing de burgemeester van Leidschen dam heeft verzocht, aan de woning van genoemden veehandelaar. Deze was echter niet thuis, maar de huishoudster, die open deed, zeide, dat hij om 4 yur in zijn woning verwacht werd. V. d. Hj was naar de Leid- sche veemarkt gegaan en kwam inderdaad om 4 uur thuis. De korporaal wachtte hem In zijn woning. De huishoudster had dit toegestaan en had hem zelfs een kop thee gegeven. De korporaal zeide tot Van der H. dat zijn kapitein hem wilde spreken over een leverantie van koeien voor het leger en hij verzocht Van der H. met hem in zijn auto naar den kapitein te rijden. De veehandelaar voldeed aan dit verzoek en reed om even 4 uur met den korporaal weg in een zwart of donkerblauw gelakte Ford of Chevrolet. Om half vijf vonden voorbijgangers te gen den berm van den Oostvlietweg het lijk van Van der H. Zij waarschuwden de politie, die het lijk naar het gemeentehuls vervoerde. Onmiddellijk stelde de Rijks- en Gemeentepolitie een uitgebreid onder zoek in. De burgemeester van Leidschendam. de heer W. Keyzer, nam hiervan de leiding. In den loop van het onderzoek bleek, dat de door den korporaal bestuurde auto is gereden via WUsveen, Nootdorp naar den nieuwen weg Den Haag-Gouda. Een auto mobilist heeft dit gezien, maar heeft de auto op den nieuwen weg uit het oog ver loren. Hij reed den wagen na, omdat hij bloed in de auto zag en behalve den bestuurder een man in een hem vreemd voorkomende houding zag. Op grond van deze mededee- ling wordt vermoed, dat de veehandelaar in ONTSPOORDE GOEDERENWAGON BRENGT TREINENLOOP IN DE WAR. Een ontspoorde goederenwagon heeft het treinverkeer tusschen Amsterdam Centraal Station en Utrecht gisteravond volkomen geblokkeerd en het treinverkeer tusschen Centraal Station en Hilversum belangrijk gestagneerd. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Vanochtend is brand ontstaan in de kapi tale boerderij van C. Tijdens te Hamdijk (gem. Nieuweschans). De groote, geheel met koren gevulde schuur, stond, mede door den harden wind. in korten tijd in lichter laaie. Zij brandde geheel uit. De brandweer uit Nieuweschans kon het voorhuis behouden. Het vee is in veiligheid gebracht. De oorzaak van den brand is niet bekend. niet-voorziene en mogelijke op het moment van de tot stand koming ook niet te voor ziene omstandigheden, een verdrag, of eenige van zijn artikelen onrechtvaardig, onuitvoerbaar of te zwaar voor een van de partijen kunnen worden of lijken. Het is duidelijk, dat indien dat voorkomt, men een loyale bespreking moet beginnen om het pact te wijzigen of te vervangen. Maar in beginsel verdragen als kortstondig te beschouwen en zich de stilzwijgende be voegdheid aanmeten om deze verdragen eenzijdig te doen vervallen, yanneer dat maar passend lijkt, dat zou ieder wederkee- rig vertrouwen tusschen de staten ver nietigen." de auto is vermoord. Later zou het lijk dan aan den kant van den weg zijn gelegd. Wanneer de moordenaar alleen heeft ge handeld moet hij wel héél sterk zijn, want de veehandelaar was een krachtige zware man, die 300 pond woog. Hij was onge huwd en stond zeer gunstig hekend. De op het Raadhuis ontboden dokter heeft vastgesteld, dat v. d. H. gelijk hierboven vermeld vermoord is door af snijding van den halswervel. Vandaag ver richt dr. Hulst uit Leiden de sectie. Gisteravond heeft burgemeester Keijzer op het Raadhuis een langdurig onderhoud gehad met den Rechter-Commissaris uit Den Haag en met den substituut-officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank, mr. Hoekstra. In alle omliggende gemeenten is de po litie via de radio van dezen moord in ken nis gesteld. De volgende politie-radio-omroep werd gisteren doorgegeven: De burgemeester van Leidschendam ver zoekt opsporing, aanhouding en voorgelei ding van een onbekenden militair, gekleed in de uniform van korporaal, die vanmiddag omstreeks vier uur van de richting Stomp- wijk, via de Kniplaan gekomen is in een zwarte vierpersoonsauto met het nummer H 72524 (het cijfer 4 kan ook anders zijn, aangezien er een papier overheen was ge plakt). In de auto was een groote plas bloed. De auto werd gevolgd tot den nieuwen weg Den HaagGouda en verdween in een van beide richtingen. Het signalement van den militair luidt, plm. 24 jaar, pleister onder den neus, zwarte bril. De onbekende militair wordt van moord verdacht. Aangenomen mag worden, dat het slacht offer en de militair op de markt te Lelden zijn geweest. Naar de „Tel." nog mededeelt zou de mili tair na zijn daad bedreven te hebben, zich meester gemaakt hebben van de portefeuille, welke het slachtoffer aan een ketting onder zijn vest droeg. De veehandelaar had meer malen ettelijke duizenden bij zich voor zijn veehandel en het is haast zeker, dat de dader van deze omstandigheid goed op de hoogte moet zijn geweest. Op de politie-radio-omroep hebben zich gisteravond reeds verschillende getuigen aangemeld met aanwijzingen, zoodat de hoop gekoesterd wordt, den dader van dezen afschuwelijken moord spoedig op het spoor te kunnen komen. Hedennacht om vier is op het spoorweg emplacement te Blerik een goederentrein op een stilstaanden trein gereden. De aan rijding ging met een hevigen slag gepaard en was tot ver in den omtrek hoorbaar. De pakwagen van den stilstaanden trein werd totaal versplinterd en kwam boven op den locomotief terecht. De pakmeester, die zich in het rijtuig bevond, de heer Kerkvliet, kreeg wonder boven wonder slechts lichte verwondingen, en is ter ob servatie naar het ziekenhuis te Venlo over gebracht. Drie geladen kolenwagens werden boven elkaar geschoven en totaal vernield. Daar de aanrijding geschiedde op een zijspoor, is het directe verkeer naar Nijmegen niet gestremd. Wel is de overweg daar ter plaatse door het stilstaande treindeel af gesloten. De vermoedelijke oorzaak van de botsing is een verkeerde wisselstand. ZANDSCHIP BIJ HET LADEN GEZONKEN. Alle opvarenden gered. Gistermiddag is op de Maas bij Blitterswijk het schip „Threcor", schipper Olman, tij dens het zand laden, hetgeen met een riansbordeur geschiedde, gezonken. Toen het schip ongeveer voor twee derde geladen was. begon het plotseling door i tot nog toe onopgehelderde oorzaak, snel weg te zakken. Een in de nabijheid gelegen motorboot schoot toe en kon den schipper I en nog zes andere personen, die zich aan 1836 (lngez. Med.) boord bevonden, overnemen, zoodat ge- lukJcig geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Een baggermolen, welke nabij het schip lag, heeft dit nog zoo dicht mogelijk naar den wal gesleept, doch op eenigen afstand voor den wal zonk het schip geheel weg. Het ligt thans twee meter onder water. Men hoopt, dat wanneer de Maas valt, het schip weer zoover boven water zal ko men, dat het geborgen kan worden. MILITAIR DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks half twaalf is op den rijksweg GoorDelden, de eerste lui tenant S. uit Amsterdam, toen hij met een korporaal in de richting Wiene liep, door een achter hen komende auto aangereden. S. was onmiddellijk dood. De auto reed door. BUITENLANDSCH GEMENGD. 35 DOODEN. Officieel wordt medegedeeld, dat bij een ongeluk in een kolenmijn in Flfeshire (Schotland) 35 personen om het leven zijn gekomen. Te omstreeks vier uur werd het eerste slachtoffer bovengebracht. De bergings werkzaamheden werden bemoeilijkt door de verduistering. Bij de mijn is het zeer druk van vrouwen en familieleden van mijnwerkers, die in groote ontroering het gebeurde bespreken en verder nieuws af wachten. De mijn ligt op 11 K.M. van Dunfern- line. GENERAAL MIAJA VEROORDEELD. Het gerechtshof voor politieke overtre dingen te Melilla heeft generaal Miaja ver oordeeld tot een maximumstraf van 15 jaren verbanning en het verlies van zijn geheele vermogen. Zijn vrouw werd ver oordeeld tot een geldboete van 1 millioen peseta's. ZWARE VONNISSEN TEGEN DE I.R.A. Het gerechtshof te Liverpool heeft den 36-jarigen Duitscher Vincent Crompton, die er van verdacht werd de leider te zijn van een groep leden van het Iersche repu- blikelnsche leger, welke aanslagen beraam de, veroordeeld tot 20 Jaar dwangarbeid. De politie had aan het licht gebracht, dat Crompton, die te Manchester geboren is, in de Amerikaansche en Britsche legers en ook in de internationale brigade in Spanje gediend heeft. De jonge arbeider Christopher Ken- neally, die tot drie jaar verbeterhuis ver oordeeld werd, verklaarde, dat Crompton niet tot het Iersche republikeinsche leger zou zijn toegelaten, indien men zijn ver leden had gekend. Twee personen werden veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid, terwijl de uitspraak tegen een jonge vrouw, die eveneens schuldig aan samenzwering was bevonden, werd uitgesteld. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL. Stationsweg no. 49. Fa. A. H. I. WIJTENBURG. Haarl.straat 2. W. G. J. VERBURG, Keerenstraat no. 2. Fa. A. SO MER WIL Azn„ Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT. Breestraa» no. 126. A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN, Janvossensteeg 19. 7ERVOOREN, Haarlemmerstraat no 128. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 Oegstgeest .UGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11