LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 27 Ociober 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Gemeenteraad van Nieuwkoop Door een foto in de krant Centrale Diaconale conlerentie der Geref. Kerken tot een bedrag van f. 4428. Tot leden der gascommlssle voor 1940 werden benoemd de heeren A. J. Turlon, C. Bolle en G. A. Niersman. Tot afgevaardigde naar de te houden algemeene vergadering van de Z. Holl. Ver ,.Het Groene Kruis" werd aange wezen de lieer J. Braggaar. In de vacature Moret werd tot bestuurslid benoemd de heer A. v. d. Meer. De vergoeding van de geleid ster van de kinderen, die de school voor buitengewoon lager onderwijs te Leiden be zoeken werd vastgesteld op f. 200 p. j„ met Ingang van 1 Januari 1940. Na rondvraag volgde sluiting. Bij het agentschap der arbeidsbemid deling staan deze week als werkzoekenden 75 personen Ingeschreven. Tot volontair bij de politie is met in gang van 1 November 1939 benoemd de heer W. H. Samshuyzen te 's-Gravenhage. De heer J. C. v. d. Wedden, alhier, be haalde te Amsterdam, het polltie-diploma met aanteekeningen van den Alg. Ned. Politiebond. WASSENAAR. LEZING PROF. SLOTEMAKER DE BRUINE. Het godsdienstig nihilisme. Comité voor wlnterlezlngen. Voor het comité voor winterlezingen in het gebouw voor Christelijke belangen sprak gisteren dr. J. R. Slotemaker de Bruine over het onderwerp: Godsdienstig nihilisme en zijn gevolgen. Dr. H. J. Honders, voorzitter, leidde den spr. in met een kort woord. Prof. Slotemaker de Bruine ving aan met een uiteenzetting over het verschil tusschen godsdienstig nihilisme en atheïs me. Atheisme is positief, ln de overtuiging dat godsdienst voor het persoonlijke leven van geen beteekenis zou zijn. Het atheïsme bestrijdt het godsdienstige, nihilisme verdraagt. Spr. ging de geschie denis na van het godsdienstig nihilisme, dat zich openbaarde aan het einde dei- middeleeuwen en zich vanuit Europa ver- I breidde over de wereld. Voordien was het maatschappelijk leven gefundeerd op de godsdienst waaraan een einde is gekomen door het Deïsme, de Renaissance en de Aufklarung. Het humanisme ontstond, waarbij de ontplooiing van het kind moet geschieden door zedelijke gedachten, het politieke en economische leven niet moet worden geleid door de wet van God, maar door de menschelljke opVatlngen. Wat dit beteekent maakte spr. duidelijk door het Oosten als voorbeeld te nemen. De zen ding brengt daar het Christendom, maar er gebeurt meer. Er wordt ontgonnen, waarbij een boom wordt omgehakt waarin naar de opvattingen van den Oosterling een god woont; een voor hem heilige stroom wordt omgelegd. Ontworteld wordt het geloof van die menschen en daardoor staan zij zelf ontworteld. Daarom is een koloniseerende mogend heid verplicht tot de zending. Wat ginds helder is waar te nemen, dat gebeurde ook in Europa. Terwijl eerst God uitgang en middelpunt was van het openbare leven is nu de mensch het middelpunt. Men ba- I seert zich op filosofie en zedeleer, voor het gemoedsleven wordt bevrediging gezocht in kunst. Het is eeuwen lang goed gegaan, zegt men, maar dat komt alleen doordat de geestelijke overtuiging taai is, jarenlang blijft doorwerken, ook doordat de mensch rijk werd ln allerlei opzichten, door de ontdekking van Amerika, door den stoom, de boekdrukkunst, de electriciteit. Naar sprekers overtuiging zijn we nu I gaan ontdekken, wat we verloren hebben,' maar intusschen bracht het godsdienstig nihilisme een geheele verwoesting in gees telijk opzicht. Het bracht het individua lisme met botsing van persoon tegen per soon, strijd van groep tegen groep, oorlog van volk tegen volk. De wil tot macht ver nietigt de samenleving. Er is gekomen j anarchie, verzet tegen gezag, omdat de tnensch zich moet uitleven, en het huwe lijksleven en de sexueele moraal ging daar door geweldig achteruit. De Fransche re volutie bracht de leuze: Vrijheid, gelijk heid, broederschap. Het is gepredikt en doorgegeven en alle menschen, die te ma ken hebben met het openbare leven staan nu onvast. De vrijheid leidt tot een chaos, daarom de dictatuur: de gelijkheid ont neemt de regeerkracht en de eerbied voor talent; er is geen broederschap. De puri teinen hadden dezelfde leuz.e maar hun vrijheid, gelijkheid en broederschap waren Wichten van het evangelie. Spreker gaf tenslotte als zijn overtuiging weer, dat Europa geen toekomst heeft, tenzij het te rugkeert tot God. Dr. Honders dankte prof. Slotemaker de Bruine voor het licht door hem ontstoken. Vergadering Ver. van Oud-leerlingen. In het Wapen van Lelden vergaderde de a'd. Wassenaar van bovengenoemde ver eniging. Na opening door den voorzitter, jen heer Schipper, las de secretaris, de heer w. c. van Zetten de notulen, die vast gesteld werden. Hierop volgde een nomen- j a'atuur-prijsvraag van heestertakken, H de voorzitter een 20-tal heester- takken als materiaal had medegebracht. Een Inzending chrysanten, ingezonden I ?®or den heer J. van Wissen, werd ge- i hiervoor werden 8 punten toege- nv» 'v heer Schipper hield een causerie °™r "et onderwerp „Aanleg en onderhoud si-.een horder", waarvoor hem hartelijk dank gebracht werd. s|ensIo'te werd een collectie materiaal I japvuken, medegebracht door den heer w- C. van Zetten. ti.Ti ?eslaagd te Amsterdam voor het poli- p„?;,P ?ma van den Alg. Nederlandschen 'fbond de heer A. van Blools alhier. Gemeentesecretaris met vervalscht gymnasiumdiploma. ZEVENHOVEN. Goed afgeloopen. iV11 H. dochtertje, dat ln de aubo van siiiir Va^tr v- h. B. zat, draaide aan de I »n van het portier, wa,ardoor dit plot- vü,"g ®P®n Sing, met het gevolg, dat de I Jtj uit den wagen tuimelde. Zij werd met 0 "nsüge hoofdwonde en ontvellingen «fnomen, waarna dr. L. de eerste hulp OUD-MEDELEERLINGEN VONDEN ZIJN BENOEMING AL VREEMD. Krimpen aan de Lek, ls zoo meldt de Voorwaarts, den laatsten tijd niet gelukkig met zijn gemeentesecretarissen. Het ls nog maar ongeveer een jaar geleden, dat de vroegere functionaris steungelden bleek te hebben verduisterd. Thans ls zijn opvolger, die eerst drie weken geleden ln deze functie was benoemd, als gemeentesecretaris ont slagen. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering werd hem zoowel uit deze functie als uit die van ambtenaar van den Burgerlijken Stand op eigen verzoek eervol ontslag verleend en een nieuwe gemeente secretaris gekozen. De thans ontslagen gemeente-ambtenaar, de 25-jarige J. v d. W., heeft sedert het ontslag van zijn voorganger, ongeveer een jaar lang de functie van gemeentesecreta ris vervuld. Toen eenlgen tijd geleden werd besloten dit ambt weer definitief te doen vervullen, meldden zich 47 candldaten aan. Daar v. d. W. als tijdelijk functionaris zijn werk naar behooren had verricht, kwam hij uiteraard als één der ernstigste sollici tanten ln aanmerking, mede omdat hij uit stekende papleren kon overleggen. Daags na zijn benoeming verscheen in één der Goudsche dagbladen een foto van v. d. W„ voorzien van het bijschrift: De Jongste gemeentesecretaris ln Nederland. Deze foto werd hem noodlottig. Verschillende jonge Gouwenaren, die tegelijk met v. d. W. het gymnasium hadden bezocht, begonnen zich er over te verbazen, dat hun medeleerling, die blijkbaar niet tot de besten had be hoord en na in de derde klas te zijn blijven zitten deze onderwijsinrichting had verlaten, toch nog zoo goed terecht was gekomen. Het college van B. en W. dat op de hoogte kwam, kon aanvanke lijk aan het praatje weinig geloof hechten. Bij de stukken bevond zich immers het einddiploma A van bet gymnasium te Gouda. Toch werd v. d. W. ter verantwoording geroepen en aanstonds viel v. d. W. door de mand. Hij bekende, dat hij, teneinde zijn solli citatiekansen te verbeteren, een valsch ge tuigschrift had opgemaakt. Het college maakte hem onmiddellijk duidelijk, dat hij onder deze omstandigheden de functie van gemeentesecretaris niet kon blijven ver vullen en v. d. W. trok daaruit de conclu sie. dat hij niet beter kon doen dan onmid dellijk zijn ontslag te vragen. VERDUISTERING VAN MILITAIRE GELDEN. Reserve-kapitein gearresteerd. Op last van de militaire autoriteiten is te Oss gearresteerd de reserve-kapitein Th. L. De verdachte is naar den Bosch overge bracht en daar Ingesloten. Naar wij vernemen zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gelden, die hij als compagniescommandant onder zijn berusting had. Deze arrestatie heeft ln Oss groote be roering gewekt ln verband met het feit. dat verdachte vele relaties had onder de bur gerij van Oss. In verband met het onderzoek konden geen meerdere Inlichtingen worden ver strekt. Msb. WETHOUDER VAN BORNE AANGEREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks half één ls wet houder D. van Leeuwen bij een auto-onge luk om het leven gekomen. Hij kwam per fiets uit een zijweg van den straatweg BorneAlmelo en wilde dezen straatweg oversteken. HIJ werd door een personenauto gegrepen en was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was 65 Jaar. Hij had reeds tien jaar zitting als wethouder, was lid van het gereformeerde kerkbestuur en voorzitter van vele comité's. VAN EEN ZOLDER GEVALLEN EN OP SLAG GEDOOD. Gisteravond is de 38-jerlge landbouwer C. van MU te Maasland van een stalzolder gevallen en gedood. Om zes uur was de man niet aan tafel verschenen. Zijn vrouw dacht aanvankelijk dat hij nog op het land werkte, doch toen hij om half negen nog niet thuis was, ging men hem zoeken. Het bleek, dat Mil door een luik van den stalzolder was gevallen. Het slachtoffer was vader van vijf kin deren. HOFMEESTER K. IN ONS LAND TERUG. Aan boord van de „Johan de Witt", die hedennacht te IJmuiden aankwam (na slechts een kort oponthoud ln Engeland) be vond zich de hofmeester K., die verdacht wordt van moord op zijn vrouw. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 29 OCTOBER. Benthuizen Ned. Herv. Kerk, voorm. half- tien cn nam. 6 uur ds. Bleshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur ds. Stuivenberg. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur, ds. Klüsener; nam. 6 uur ds. de Vree van Rynsaterwoude. Geref. kerk- Voorm. 9.30 uur en nam. 6 uur ds. Dam. Ev. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Gronllch. Geref. Gemeente: Voorm. 9.30 en 6 uur, lees- dienst. Evangelisatiekring-Beursgebouw: Nam. 6.30 u., de heer Sevensma van Amsterdam. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer Van der End van Gouda; nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. halftien, en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. zes uur, ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Zuurdeeg. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Kerk Hoofd dorp: Voorm. 9.30 uur. ds. Ouwehand. nam. 6.30 uur, ds. Salverda. AalsmeerderwegVoorm. 9.30 uur. de heer Kondstaai. Nieuwemeerdijk: Voorm. 10 uur. de heer Jac. de Graaff van Amsterdam. Vijfhulzen: Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur. de heer Brörens. Lijnden: Voorm. 10 uur. de heer v. d. Berg. Badhoevedorp: Voorm. 10 3/4 uur. (H.A.), ds. Salverda: lokaal Stierdijk, nam. 6.30 uur, ds. Ouwehand. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven. ds. Heuzenveldt. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur, ds. van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur. ds. v. d. Windt. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6 uur. ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 uur. ds. H. MeJjering. nam. 5 uur. ds. H. Haspers van Koudekerk. R.K. Kerk: Stille Mis. uitsluitend voor de Militairen, pastoor J. Houtman. 8.50 uur. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur, dr. Koopmans van Leider dorp. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur. ds. G. J. Sybesma van Palembang. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6.30 uur. ds. Streeder. Kinderdijk iKerklaan 2): Voorm. 10.30 uur. de heer J. Werner. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur, ds. Dijk. Lcidschcndam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur dienst. Nieuwkoop Ned. Herv Kerk: Voorm. 9.30 (bed. H.A.) en 6.30 nam. (dankz.). ds. A. J. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 uur. ds. van den Bosch uit Oude Wetering; nam. 6.30 uur, ds. Speelman uit Nieuwveen. Rem. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. v. Wijn gaarden. Nieuw-Vennep Ned Herv. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 6 uur. ds. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 3 uur. de heer D. G. Molenaar, cand. t« Den Haag. Chr. Geref. Kerk: Voorm, 9.30 en nam. 3 uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. 1.30 uur, ds. P. A. A. Klüsener van Bodegraven. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 uur. leesdienst: nam. 6.30 uur, ds. K. Dronkert van Woubrugge. Noordwijkcrhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Veltkamp van Valkenburg. Oegstgeest Groene Kerk: Voorm. 10.15 uur Jeugddienst, ds. C. J. Lambour, van Lage- Zwaluwe. Pauluskerk: Voorm. 10 uur ds. T. J. Jansen, nam. 7 uur. de heer J. Streefkerk. Ver. van Vrijz. Hervormden: (W. de Zwijger- kerk) Voorm. 10.30 uur. ds. B. J. Aris van Amsterdam. Sassenhcim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijhanz. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 5 uur. ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm, 10 en nam. 5 uur, ds. de Bruijne. Voorhout Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Klomp. nam. 5 uur (Jeugddienst), ds. v. d. Windt, van ..de Kaag". Waddinxveen Ned. Hen'. Kerk: Voorm. halftien ds. VroegindeweU van Reeuwijk; nam. zes uur, ds. Damsté van Sluipwijk. Geref. Kerk: Voorjn. 10 uur en nam. 6 uur, Cand. van Lonkhuizen. Oud-Geref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. zes uur, ds. van der Kraats. Warmond -- Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. de Bel. Wassenaar Ned Herv. Kerk (Gebouw Chr. Bel., Schoolstraat)Voorm. 10.05 uur, ds. J. Treffers van Woerden; nam. half zes. ds. Ten Kate. Kievietkerk: Voorm. 10.06 uur. ds. Den Her tog van Den Haag; nam. 7 uur (Jeugddienst), dr. Honders. ^Woubrugge Ned. Hen'. Kerk: Voorm. half tien. ds. Stehouwer van Alphen; nam. half ze ven. ds. Pras van Katwijk aan Zee. De Belastingen De Begrooting aangenomen De verbetering van den Ziendeweg. De raad kwam in voltallige zitting bijeen. Na opening volgde onmiddellijk een inci dent. Een der leden was niet op de plaats gaan zitten, die hem de vorige maal was aangewezen en waarop hij toen plaats ge nomen had. De voorzitter verzocht hem thans vriendelijk alsnog te gaan verzitten, wat geweigerd werd, waarom na eenige dis cussie de voorzitter voorstelde art. 72, 3e lid der Gemeentewet toe te passen en hem den toegang tot deze vergadering te ont zeggen. Dit voorstel werd met 6 st. aange nomen. Vervolgens werd de gemeente-begrooting 1940 behandeld. De heer Stam wilde, gezien de goede uitkomst van de begrooting de opcenten op de personeele belasting terug brengen van 200 op 150. De Voorzitter ontraadde dit. Met het oog op het vrij belangrijke batige saldo dat de rekening over 1938 afwierp, geeft de be grooting voor 1940 een vrij gunstig aspect. De vraag is echter, hoe zal 1939 sluiten, terwijl de internationale toestand geheel de financieele positie der gemeente beheerscht. En wie weet in welke mate dit in de naaste toekomst het geval zal zijn? Spr. wil voor uitzien en.niet de mogelijkheid scheppen, dat over een of twee jaar toch weer ver hooging moet plaats hebben met soms nog een straatbelasting daaroverheen. Spr. heeft er zich van vergewist, dat men in Den Haag eenzelfde standpunt inneemt. De voorzitter lichtte nog toe. dat, indien de bedrijfswinsten en het batig saldo wor den uitgeschakeld de begrooting een tekort aanwijst van f. 9300.—. Van het electrici- teitsbedrijf is een winst geraamd van f. 2000.doch sindsdien is bericht ont vangen, dat de kolenclausule in het con tract met Leiden een meerdere uitgaaf zal vorderen van f. 700. Na bespreking stelde de heer Stam voor om de verlaging te beperken tot 25 opcen ten, Ged. Staten zullen dan wel beoordee- len of dit al dan niet mogelijk en verant woord is. Dit voorstel werd met 9 st. aange nomen. De voorzitter las voor een adres van een zestal smeden om aan de electrische kracht- stroomverbruikers naar de mate van hun gebruik over 1938 een reductie te geven van in totaal f. 500.en tevens voor 1939 en verdere jaren voor hen een verlaagd tarief vast te stellen. De heer Stam verdedigde inwilliging van dit verzoek. De heer Bodegraven zeide een contract te hebben rechtstreeks met Leiden waarbij maximaal 4 \/A cent per K.W.U. betaald wordt, doch met een gegarandeerde afname van 50.000 K.W.U. De heer Splinter merkte op, dat de licht- verbruikers evenveel aanspraak maken op een verlaging als de krachtverbruikers. Het lichtverbruik in winkels en werkplaatsen is mede een belang voor de bedrijven. Spr. vraagt hoe het staat met de N.V. Vorming. De Voorzitter antwoordde, dat gedacht was vóór 1940 de regeling tot stand te bren gen om dan tegelijk met 1 Januari te kun- 1 nen beginnen. De internationale toestand heeft echter stagnatie gebracht. De heer Badegrave achtte het niet goed om thans een algemeene tariefsverlaging in te voeren, doch kan er wel voor gevoelen, dat f. 500.wordt uitgetrokken voor reductie. Na bespreking werd het adres aangehou den. Vervolgens werd besproken de salari- eering voor het uitvoeren van de distribu tie-voorschriften, waarna de begrooting met alg. st. wordt aangenomen. Hierop werd de rekening 1938 voorloopig vastgesteld. Inzake de vergoeding Bijzondere Scholen werd eerst de afrekening over de jaren 1934 tot en met 1937 besproken. De Chr. school heeft nog te vorderen van de gemeente f. 776.96. de R.K. Jongensschool f. 13.14. de R.K. Meisjesschool moet terugbetalen f 4,34 en de R.K. School te Noorden f. 43,33. Vervolgens werd vastgesteld de vergoe ding over 1938 en wel ten behoeve van de Chr. school voor 96 2/3 leerlingen op f. 915,43, van de R.K. Jongens- en Meisjes school voor 184 leerlingen op f 1742,48, en van de R.K. School te Noorden voor 192 1/3 leerlingen op f 1821,40, zijnde voor alle scholen f. 9,47 per leerling. De berm van den Ziendeweg eischt over een lengte van 190 m. dringend voorziening. De Zuid- en Noord-einderpolder is feitelijk belast met het onderhoud doch de gemeente moet het weglichaam onderhouden, waar om werd voorgesteld dit onderhoud voor gezamenlijke rekening te nemen. De kosten zijn f. 8.— p. m.. zoodat van Nieuwkoop f. 760.gevraagd wordt, hetgeen werd toe gestaan. Op 1 Januari 1940 moet periodiek aftre den de commissie tot wering van school verzuim, bestaande uit de heeren A. Leen- hard, Th. J. F. Teunissen, A. C. van Koert, A. Blijleven en G. D. van Noort. Voorgesteld werd de vier eerstgenoemde heeren te her benoemen en in de plaats van den heer G. D. van Noort. die als hoofd van de O. L - School vervangen is door den heer J. J. Derks, aan te wyzen den heer Derks. Met alg. st. had deze benoeming aldus plaats. Nog werden besproken eenige distri butie- en luchtbeschermingsaangelegenhe den en de inrichting van een distributie kantoor. Na een uitvoerige rondvraag volgde sluiting. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 2 uur, ds. Dronkert. Ned. Prot. Bond: Nam. 7 uur. ds. Westmijse van Rotterdam. Zevenhoven Ned. Hen'. Kerk: Voorm. half tien. de heer Groenendijk van Katwijk a. Zee; nam. half zeven. ds. Van Harten. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. De Ruig. Zoctermecr Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam. half zeven. dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half ze ven. ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. half drie en half zeven. ds. Hofman van Moercapelle. Ver. t. Verbr. der Geref. Waarheid: Voorm. kwart voor tien en nam. half zeven, de heer Gebraat van Nieuwe-Tonge. Ver. v. Vrijz. Hervormden: Voorm. half elf, ds. J. D. v. d. Veen te Rijswijk. Zocterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. (Bed. H.A.), ds. Jacobs van Boskoop. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien (bediening H. A.) en nam. half zeven (Dankz.), ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gemeente: Voorm. kwart voor tien, ds. Heijn, van Oude-Wetering. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Harderwijk: N. Brandsma te-Wil der vank en H. Visser te Dordrecht. Bedankt voor Werkendam: W. Heerma te Zeist. GEREF KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande (ais hulppred.): C. Moens, cand. en hulppred. te Deventer. BUITENLANDSCH GEMENGD. GRIEKSCH SCHIP MET 35 OPVARENDEN VERGAAN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Athene, dat het Grieksche stoomschip Am- brakia. dat den lijndienst onderhoudt tus schen Volo en Piraeus, is gezonken. Tot dusver worden 35 personen als ver dronken opgegeven. De kapitein van het schip is tengevolge van deze ramp krank zinnig geworden. ONVOORZICHTIG DEN WEG OVERGESTOKEN. Gistermiddag om vijf uur is de 55-jarige wielrijder Van der Horst uit Moergestel, die van een zijweg komende, den rijksweg Til- burgEindhoven wilde oprijden, door een personenauto, welke uit de richting Moer gestel kwam, gegrepen De man werd ern stig gewond naar een ziekenhuis te Tilburg overgebracht. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gistermiddag ls het zevenjarig zoontje van de familie Eriks te Anna Paulowna, na-bij de kleine sluizen bij het spelen onder een met ijzererts geladen vrachtauto ge raakt. Het kind was op slag dood. KONINGIN ELISABETH VAN BELGIS ALS VERPLEEGSTER. Koningin Elisabeth van België heeft gis teren een inspectietocht gemaakt in de provincie Luxemburg. Tijdens dezen rond tocht is een auto. welke van tegenoverge stelde richting kwam, in aanrijding geko men met- de auto, welke voorafging aan die van de koningin, en waarin gezeten waren de Belgische minister de Man en generaal Maton. De auto werd beschadigd. Generaal Maton werd licht aan het voor hoofd gewond en terstond door de konin gin verzorgd. Minister de Man kreeg slechts onbeteekenende ontvellingen. Op den terugtocht van dezen rondrit, tus schen Namen en Brussel, zag de koningin aan den kant van den weg een veronge lukte auto, Met eigen hand heeft zij den chauffeur, die zwaar gewond was, hulp verleend en zorg gedragen voor zijn ver voer. HET GOUDEN JUBILEUM. De gisteren in Krasnapolsky te Amster dam gehouden 50e Centrale Diaconale con ferentie der Geref. Kerken was door onge veer 500 diakenen bezocht 173 Geref. Diaco nieën deden zich vertegenwoordigen. Direct na de opening door den voorzitter, de heer J. H. Veenkamp van Amersfoort sprak oud-min. dr. J. R. Slotemaker de Bruine de vergadering namens de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk toe. Spr. wees er op hoe beide lichamen in dezen tijd met dezelfde moeilijkheden hebben te worstelen en hoe men ln het diaconale werk van elkander leeren kan. Spr. bood de ju- blleerende conferentie de hartelijke geluk- wenschen der Federatie aan. De conferentie verzond een telegram van hulde en trouw aan HM. de Koningin en een telegram van medeleven aan den onge- stelden adviseur der conferentie, mr. R. v. Maare te Renkura. In de morgenvergadering bood de heer J. H. Donner, wethouder van Rotterdam het eerste ex. van het in verband met dit jubi leum verschenen gedenkboek, dat door den heer C. de Wit. journalist te Bussum is ge schreven aan. De voorzitter deelde mede dat van het gedenkboek aan elke Geref diaco nie een present-ex. aangeboden wordt. Woorden van gelukwensch werden in de morgenvergadering nog gesproken door de heeren F J. Rietveld van Hilversum, oud voorzitter van de conferentie en J. Andries- sen van Groningen, die 25 jaar in het be stuur der conferentie zitting had. In de middagvergadering werden tot be stuursleden gekozen voor Gelderland en Overijssel de heeren R. Loos te Arnhem en Jac. Bosch Jzn. te Zwolle, die beiden hun benoeming aannamen. Aangezien een referaat dat dr. C. Bouma van 's Gravenhage in de middagvergadering zou houden was uitgesteld werd de vrijge komen tiid besteed met de behandeling van vragen die met de huidige tijdsomstandig heden direct verband hielden. Vraagpunten waren ingediend door Wa tergraafsmeer. Amersfoort en Hilversum. Eerstgenoemde diaconie vroeg welk stand punt de diaconie in te nemen heeft ten op zichte van hulp aan gezinnen van gemobili seerde gemeenteleden, wier bron van inkom sten is opgehouden en welke gezinnen thans uitsluitend moeten rondkomen van de kost winnersvergoeding die in vele gevallen aan merkelijk lager is dan het beroepsinkomen? Dezelfde diaconie informeerde naar de mo gelijkheid van het verschaffen van uitkee- ringen in natura in de komende feestdagen vanwege de regeering. Amersfoort vroeg naar de verhouding van de Diaconie tot het Algemeen Steuncomité 1939 en Hilversum stelde de vraag of de Diaconie een taak heeft in geval door de mobilisatie een zaak opgeheven zou moeten worden omdat de noodige hulp niet uit deze zaak kan worden betaald. De vragen werden door dr. J. W. Noteboom van Scheveningen. directeur der Dr. Abra ham Kuyperstichting ter bespreking inge leid. Dr. Noteboom deelde mede dat hij bij informatie bij de crisiszuivelcentrale ver nomen had dat het de bedoeling is om met de komende feestdagen aan de mingegoeden van Overheidswege weer een uitkeering in nature te doen. Wat de gemobilisaerden be treft hier heeft de Kon. Ver. tot Steun aan miliciens een taak. Spr. vernam dat de pro cedure bij hulpverleening zal worden inge willigd. Spr. wilde de klacht over het lang zaam werken van het Nat. fonds tot steun in bijzondere nooden niet tegenspreken maar wees er op, dat het vaak ingewikkelde aangelegenheden betreft, die veel tijd vor deren. Het is juist gezien om aan het alge meen steuncomité voorrang te verleenen bij hulpverleening boven de diaconie. Deze op vatting is ook in 1914 gehuldigd. De diaconie moet niet alles aan zich trekken en niet al leen nood lenigen maar ook trachten te voorkomen. Daarbij zij men niet doctrinair. De Geref. Diaconie handhave haar zelfstan digheid maar dat beteekent niet dat zij alle overleg afsnijdt. Er moet bovenal zijn een activeeren van de volvaardigheid des ge- moeds. Met dr Noteboom wisselden van gedach ten de afgevaardigden van Hengelo, Scheve ningen. Loosduinen. Ede, Aalten. Zuilen, Amersfoort en Almeloo. In zijn repliek ac centueerde dr Noteboom de wenschelijkheid dat de Kon. Ver. tot Steun aan Miliciens plaatselijke instanties tot steun aan gemo- biliseerden in het leven roept. Spr. deelde mede dat eerlang een wet tot wijziging van de vestigingswet met het oog op hen, die na de mobilisatie opnieuw een zaak beginnen in het staatsblad verschijnen zal. De voorzitter sprak een woord van dank jegens dr. Noteboom en ook jegens de af tredende bestuursleden de heeren K. Boers- ma te Enschedé en A. N. Evers te Arnhem en huldigde de Amsterdamsche diaconie voor de voortreffelijke wijze waarop zij de centrale conferentie ontvangen had. Na een slotwoord van dr. B. Wielenga ging de con ferentie uiteen. ENCYCLIEK SUMMI PONTIFICATUS. Naar vernomen wordt, zal de encycliek, welker publicatie voor heden is aangekon digd. een dertigtal pagina's omvatten en in belang niet onder doen voor de groote en cyclieken van Pius XI over de moreele en politieke vraagstukken van onzen tijd. In de encycliek zal de Paus waarschijn lijk het werk van zijn voorganger samen vatten en het geheel vpn theorieën en systemen samenvatten, die de werkelijke oorzaak zijn van den oorlog, welks geesel Europa teistert met minachting van de rechten van den mensch en welke de Christelijke beschaving bedreigt. Na zijn laatste toespraak tot den gezant van Lithauen kan men aannemen, dat de Paus fel de materialistische leerstellingen zal geeselen, welke de wereld terug zullen brengen tot het heidendom en de bar- baarschheid. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7