Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 27 October 1939 WEERBERICHT. AGENDA A.S. ZILVEREN JUBILEUM DEK VER. VAN HUISEIGENAREN „SASSENHEIM EN OMSTREKEN". Op 1 Nov. £ls. bestaat de Vereentging van Huiseigenaren „Sassenheim en Omstreken" 25 jaar. Het is wel eigenaardig dat deze vereeni- ging, opgericht door den drang der mobili satieomstandigheden van 1914, haar zilve ren jubileum thans zal herdenken onder dezelfde omstandigheden. In den loop der jaren heeft de vereeni- ging zich uitgebreid over de gemeenten Sas senheim. Lisse, Warmond. Voorhout Noord- wijkerhout en Noordwyk; het ledental be draagt 150 met 1000 ingeschreven huizen. AALSMEER. Convallaria veiling. Op de tweede convallariaveiling in dit seizoen was de aanvoer: 250.000 Duitsche-, 180.000 Hollandsche- en 30.000 Fortinkie- men. De prijs der Duitsche kiemen was iets gunstiger dan den vorigenkeer; als hoogste bod gold thans f. 1.59 per 100. terwijl de Hollandsche minder gevraagd werden. Hiervoor gold als hoogste noteering f. 1.09. De goede partijen Duitsche werden vrij wel alle verkocht doch van de Hollandsche zending werden verscheidene partijen op gehouden. die niet den door de zenders vastgestelden minimumprijs konden halen. Evenals alle andere takken van het kwee- kersbedrijf lijdt ook de handel in conval- lariakiemen (de algemeen bekende Lelie- jes der dalen) door den belemmerden ex port. Deze teelt eischt een 3-jarige cultuur, zoodat het voor den kweeker. die slechts eens in zoo'n lang tijdperk zijn product kan afleveren, een ernstig nadeel betee- kent als hij zijn artikel niet kan verkoopen. Trouwe dienst beloond. Voor het front der troep is hedenmorgen aan den sergeant Anemaet van het Kon. Ind. Leger en den infanterist le klasse D. Joker, de gouden medaille voor 36-jarlgen trouwen dienst uitgereikt. Luitenant-kolonel Slagter. Commandant der Kol. Reserve sprak de jubilarissen toe, dankte hen voor de trouwe plichtsbetrach ting en spelde hun het eere-metaal op de borst. Een algemeen défilé voor den Comman dant, zijn staf en de jubilarissen besloot deze plechtigheid die door een talrijk pu bliek werd bijgewoond. de brug van de woning geraakte de be stuurder met zijn paarden en wagen in de Dorpsvaart Van alle kanten snelde men ter hulp. Na het lossnijden van de streng wist men met vereende krachten alles nog bijtijds op het droge te brengen, zoodat dit. ongeluk, dat zich ernstig liet aanzien, nog goed afliep. Gouden Echtvereeniging. Op 30 October a.s. hopen Simon van den Berg en Adriana van der Eijk alhier hun gouden echtvereeniging te herdenken. Bei den genieten nog een goede gezondheid en hebben een werkzaam leven achter den rug. Het huwelijk werd gezegend met 5 kinderen die nog in leven zijn en 11 klein kinderen. Het zal hun zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. HAARLEMMERMEER. Keuring het Ncderlandsche Trekpaard Op de keuringsbanen te Hoofddorp werd door de Ver. ,.Het Nederlandsche Trekpaard" een premiekeuring gehouden van ingevoerde merrieveulens. Het hoofdbestuur had daartoe een vijftal premies ad f. 50 plus eenige medailles uitge loofd. De jury bestond uit de heeren Ch. M. Reinders Folmer en L. A. Blom. De uitslagen luiden: 1. ..Mimie van St. Kruis", eig E. Bruins te Middenmeer: 2. ..Alma van 't Paviljoen", eig. dezelfde: 3. ..Camilla van Zuidzande", eig. dezelfde: 4. „Amelita", eig. D. van Dam te Vijfhuizen: 5. ..Sijntje van Zwingelspaan", eig. J. v. Strien en C. Schouten te Haarlemmermeer; 6. „All- na van Deerkensteen". eig. E. Bruins te Mid denmeer; 7. ..Juliana", eig. Gebr. Rijs te Vijfhuizen: 8 ..Corra van Larenburg". eig. M. Immink, Nieuw Vennep; 9. ..Nora van Urbain", eig. Gebr. Rip te Vijfhuizen; 10. ..Roza van Othene", eig. M. Immink. te Nieuw Vennep. ZILVEREN KOSTERSJUBILEUM. BENTHUIZEN. Wagen met paarden te water. Toen M. R., met een span paarden voor den wagen op de Dorpsstraat achter den molen reed, sloegen de dieren op hol. Nabij Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 754. Hedenmiddag 2 uur: 760. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat giste ren over IJsland lag, verplaatste zich Zuidoost waarts en ligt thans bij de Faroer-eilanden. Het nam in Intensiteit af, doch breidt zich thans sterk over mldden-Scandinavië uit. Tengevolge van het transport van warmere Oceaanlucht langs de Westzijde van dit gebied was de tem peratuur op IJsland en Jan Mayen belangrijk gestegen. Een vrij diepe depressie verplaatst zich over de Noordelijke IJszee ln Oostelijke rich ting. De storing, welke gisteren in onze omge ving lag. trok in Zuidoostelijke richting af. In Zuidoost-Europa bevindt zich een uitgebreid ge bied van lagen luchtdruk. Afzonderlijke depressiekernen liggen over de golf van Genua en Roemenië. In dit heele gebied Is overal veel regen gevallen. Het gebied van hoogen luchtdruk bij de Azoren neemt ln be- teekenis af. Hoogste barometerstand 1027.1 m.bar te Thors- havn. Laagste barometerstand 991.9 m.bar te San Remo. Geseind van De Bilt vanochtend elf uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „WEEST OP UW HOEDE". WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: zwaarbewolkt, matig NO wlnd.tem- perat. 6 gr. C.. min. 4 gr. C., neerslag 4 m.m. Vlisslngen: betrokken, matig NO wind, temp. 3 gr. C., min. 2 gr. C., neerslag 9 mm. De Bilt: zwaarbewolkt, zwak NO wind. temp. 2 gr. C., min. 0 gr. C., neerslag 3 m.m. Groningen: lichtbewolkt, zwak N wind, temp. 1 gr. C., min. 0 gr. C., neerslag 1 mm. Maastricht: betrokken, matig NO wind, temp. 2 gr. C. min. 1 gr. C., neerslag 1 m.m. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 4% gr. C. <40 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 6 gr. C. <43 gr. F.). HOOGWATERTUDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zaterdag. Voorm. te 2 uur 29 min.; nam. te 2 u. 45 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 5.14 nam. tot 6.16 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. 27 October: op 16 uur 23; onder 5 uur 43. Van den heer J. de Blaeij. Woensdag 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. de Blaeij door de Ned. Hervormde Gemeente te Hoofddorp werd aangesteld als koster. In 1914 werd de heer De Blaeij uit 26 sollicitanten aangesteld als opvolger van den ouden heer v. d. Ban, een populair Hoofddorper uit die dagen. De heer De Blaeij heeft getoond niet alleen een goede verzorger van de kerk te zijn. doch ook voor de kerkgangers, die 's winters na een lange wandeling met koude of natte voeten in de kerk kwamen. Voor hen was hij steeds een goede verzor ger, daar hij altijd een warme stoof klaar had staan. Deze warme stoof was een der eerste dingen, die koster De Blaeij in voerde. In zijn tijd werd het interieur van de kerk zeer verfraaid, zoodat het onderhoud hen veel genoegen schonk. Dank zij zijn ijver en toewijding ziet het kerkgebouw te Hoofddorp er keurig onderhouden uit. Vele vereenigingen zijn aan koster De Blaeij veel dank verschuldigd, daar hij al tijd de behulpzame hand bood, wanneer zij in de Jeugdkapel vergaderden. Na eenige jaren in de oude kosterij te hebben gewoond, moest deze plaats maken voor een jeugdgebouw annex kosterij. Zeer zeker zal deze dag voor den koster en zijn gezin niet ongewenscht voorbij gaan. Toelatingexamen Landbouwwinterschool. Voor het toelatingsexamen aan de Chr. Landbouwwinterschool te Hoofddorp, slaag den voor de le klas: W. Bonda te Oegst- geest; N. P. Broers te Aalsmeer; C. Buiten huls, H. v. d. Meij, J. G. Milatz. C. Oost- wouder, A. C. Pruissen, H. Schoo en A. de Wildt te Haarlemmermeer; F. J. Edens en W. J. Fransen te Amsterdam; D. Q. de Jonge v. d. Halen en W. C. van Leeuwen te Alphen a. d. Rijn; D. den Hollander te Noordwijk; G. de Jager te Nieuwdorp; C. Mur te Mij drecht; H. Papenhuijzen te Zoetermeer; A. W. van Scheppingen te Uithoorn; P. F. Th. van Veen te Den Haag; N. Wiertsema te Spijk. Terwijl voor de 2e klas nog werd toe gelaten J. den Boer te Herkingen. Wielrijder te water. Op den Hoofdweg raakte een wielrijder, de landbouwer B. bij het passeeren van een met paard bespannen wagen, de macht over het stuur kwijt, met het gevolg dat hij in den waterkant onderstboven sloeg en ln de Hoofdvaart terecht kwam. De man werd spoedig uit zijn benarde positie bevrijd. Na bij een der bewoners van droge kleeren te zijn voorzien, kon hij zijn weg vervolgen. Arm gebroken. Toen mej. S. in haar woning aan den Kruisweg op een trapje stond om gordijnen op te hangen, had zij het ongeluk haar evenwicht te verliezen, op den grond te vallen en een arm te breken. Geneeskundige hulp kon spoedig worden verleend. Mej. M. J. v. d. Laarse, wonende nabij Aalsmeer alhier, heeft te Rotterdam met goed gevolg afgelegd het examen voor coupeuse. HILLEGOM. Op de Weerenstelnstraat had een aan rijding plaats tusschen een auto en een militairen motorrijder. De motorrijder viel en bekwam een bloeduitstorting in het rechterbeen. Leden van E.H.B.O, verleen den de eerste hulp. De bloembollenbeurs werd gisteren door 105 personen bezocht. De handel was zeer slecht. De door de Chr. Meisjesver ..Dorcas" gehouden collectie heeft f. 189.65 opge bracht. De Zondagdlenst der doktoren wordt Zondag a.s. waargenomen door dr. v. d. Kaaden. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida. d. v. C. van den Oever en W Remmelzwaal. Hessenstraat 5. Leendert Wil lem. z. v. W. Vooijs en A. van der Plas. P. Kru- gerstraat 43. Elisabeth Arendje, d. v. P. Smit en P. Klok. Parklaan 44. Jean André, z. v. W. Guyt en H. A. de Vaal. Prinsenstraat 11a. Pieter. z. v. C. Geijteman en C. van der Plas. S. Varkevisserstraat 248. Willem, z. v. A Barnhoorn en J. de Jong. Mich, dc Ruyterstraat 49. Krüntje Jacoba. d. v. T. dc Jong en A van Duyvenbode. te Brittenstraat 13a. Jacoba d. v W. van Rijn en W. Krijgsman. Voorstr. 10a Overleden: Adriana Guijt. 48 j., gehuwd met J. Klok te Katwijk. - Anna van Duijn, 2 m., d. v. J. van Dutjn en W. Guyt te Katwijk. Jacobus Meyvogel. 26 j. ongehuwd, z. v. J. Melj- vogel en A. van Leeuwen. Jannetje van Rijn. 73 j. wed. van A. van Duijvenbode Getrouwd: N. Hoek en D. Kuijt. Zuidstraat 11a. T. Hogewoning en N. van der Plas. Em- maplein 24. D. v. Beelen en M. Kloos, Beste- vaersweg 3. M. BerkheU en G. Haasnoot, te Den Helder. D. Hoek en C. Boezaard. Duin straat 19. J. Dekker en A. Haasnoot. Blom merstraat 34. L. van der Plas en J. G. van den Oever. Van Meiskade 61 boven J. van der Bent en P. van Duijn, Ligusterstraat 12 T. van der Bent en N. Mos. Llgusterstr. 8 G. Plug en J. Plokker. Ligusterstraat 44. Ondertrouwd: P. Kuyt. S. Varkevisserstr. 199 en G. van der Plas. Scheveningerstr. 22 J. Houwaard. Tramstr. 21 en J. J. van Duijn. Adrianastr. 16 D. van den Oever. J. Toorop- straat 51 en K. Haasnoot. Dulnstr. 27 P. Harteveld, Hoogstr. 3 a en L. Nljgh. Schevenin- gerstraat 24 H. van Duijn. Romeinenstraat 16 en W. T. van der Plas. Louwestraat 56 W. Mooijekind. Van der Piaskade 10 a en J. van Leeuwen. Van der Piaskade 10 a. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ontspanningsavond Chr. Militair Tehuis. Door het Comité voor het Chr. Militair Tehuis was een ontspanningsavond geor ganiseerd voor de militairen. Ds. H. Meijering heette de soldaten har telijk welkom, in het bijzonder den com mandant majoor M. Mallicrot en de beide veldpredikers Spliethof en Van derStaaij. Hierna werden onder leiding van het Leidsch Salonorkest, dat welwillende mede werking verleende, staande twee couplet ten van het Wilhelmus gezongen. Vervol gens declameerde de heer L. B. Korstanje eenige humoristische verzen, die grooten bijval vonden. De heer J. Vooijs van Rijnsburg. voorzit ter van de afd. ..Leiden" der Ned. Chr. Reisvereenlging vertoonde een aantal prachtige films. De schitterende natuur- tafereelen ln Zwitserland maakten grooten Indruk. In de pauze werd koffie en koek gepre senteerd en werden sigaretten rondgedeeld Op verdienstelijke wijze gaf het Leidsch Salonorkest ter afwisseling nog verschil lende nummers ten beste. Vooral de pot pourri van Vaderlandsche liederen, die uit volle borst werden meegezongen, viel zeer in den smaak. Nadat de heer Korstanje de aanwezigen nog had doen genieten van zijn kostelijke eclamatie, sprak veldprediker Spliethof een slotwoord. Spr. dankte het comité, dat dezen avond had georganiseerd en alle medewerkenden om met een woord van hart tot hart tot de soldaten te eindigen. Het was een mooie avond. Tuinbouwover7.ic.it. Er was deze periode wat meer animo in den groentenhandel en de beste kwaliteit kon een beteren prijs bedingen dan voor heen. Vooral in peen was aanzienlijk meer handel. Er was aftrek voor export, v.n. voor België doch ook werd de laatste dagen niet onaanzienlijk gekocht voor conservenfa- brieken. Eenigen Invloed op de prijs had zulks wel. Een meevaller was tevens, dat thans z.g. „waspeen" niet gewassen behoeft te worden aangevoerd en dat toch dezelfde minimumprijs gehandhaafd bleef. Een groot kwantum van deze doorgedraaide peen ging weg voor distributie. De notee ring was f. 0.30 (den minimumprijs) tot f. 0.75 per kist. Bospeen ging ook tegen iets beteren prijs, van f. 3.80 tot f. 6.40 p. 100 bos. Gele en roode kool bracht in de eerste soort van f. 2.20 tot f. 3.30 p. 100 K.G. op. Groene kool van f. 2.904.40. Bloemkool bleef ln verband met den mati gen aanvoer op een mooi prijsniveau. Eerste soort van f9.9017.50, extra par tijen tot f. 18.10 en tweede soort ging voor f. 5.50—9.80. Andijvie f. 0.90—1.30 p. 100. Uien waren vast in prijs, van 1.2.5(1-3.50 per 100 K.G. Voor aardappelen was meer kooplust, dan den laatsten tijd het geval was. Er zit wel eenlg risico in met kans op vlugger handel in het voorjaar van 1940. Gekocht werd voor f. 2.504.50 per 100 K.G. resp. voor kiel- of zandaardappelen. LEIDSCHENDAM. De straatbclasling. In verband met de samenvoeging van Stompwijk en Veur stellen B. en W. den raad voor vast te stellen een nieuwe ver ordening op de heffing van straatbelas ting. Het nieuwe tarief waarvan een op brengst van f. 18000 wordt verwacht, ls getoetst aan de verordening der v.m. ge meente Veur en zal bedragen maximaal 5'/.% voor gebouwde eigendommen en daarbij behoorende erven en 2'/i"/s voor ongebouwde eigendommen van de belas- bare opbrengst. LISSE. De werkverschaffing. Uit deze gemeente is thans een 20-tal werkloozen tewerkgesteld in de Rijkswerk verschaffing in het object van den heer De Clercq op de „Olmenhorst" te Haar lemmermeer. A-s. Maandag zal weder om een 20-tal arbeiders geplaatst worden, zoodat er dan 40 aldaar werkzaam zullen zijn. R.K. Middenstandsverecniging „De Hanze". Onder presidium van den heer C. W. Barnhoorn vergaderde in dit seizoen voor de eerste maal de Middenstandsvereeniging „De Hanze". De heer H. Hermans hield een lezing over „het Bolsjewisme". Spr. wees er op. dat communisme en nationaal socialisme in vele opzichten parallel loopen. Het samen gaan in de huidige omstandigheden heeft naar spr.'s meening een historischen ach tergrond. hetgeen nader door hem uiteen gezet werd. Door het Comité „O. en O." (Ontspan ning en Ontwikkeling van Militairen) werd in de zaal van „Hobaho" een druk bezochte gezellige avond gehouden. De militairen genoten van het gebodene! NOORDWIJK. Inbraak. Tijdens de afwezigheid der bewoners werd in een woonhuis aan den Heerenweg alhier ingebroken. Vermist worden vloer- kleeden, loopers, crapauds en andere meu bilaire goederen. De politie heeft de zaak in onderzoek. B. en W. hebben in de vacature van mej. Noteboom die onlangs naar N.O.-Indië is vertrokken, tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. school, alhier, benoemd, mej. F. A. Schotema, te Leiden. Het aantal werkloozen is in de afge- loopen 14 dagen weer met 45 toegenomen en bedraagt thans 481. Verleden jaar op dit tijdstip waren er nog 166 minder inge schreven. In de vacature van den heer K. Pas- schier die den dienst met pensioen heeft verlaten, hebben B. en W. tot opzichter van de Alg. Begraafplaats alhier, benoemd de heer C. Passchier. NOORDWIJKERHOUT. HET DOODELIJK ONGELUK AAN DEN HEERENWEG. HEDEN. Prediker: Maranatha-conferenties te 3 en 8 uur nam. Sitterlaan 75: Prop.-avond Leidsch Muziek.' lyceum. 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Leidsche Kunstver. Tentoonstelling J. Franken en ir. H. v. Essen 104 uur. 's Zon dags 1—4 uur (tot 12 Nov.). DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9V4—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 7—8 uur nam. 's Donderdags, wykgebouw .Hethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praevcntleve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterie. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. r. Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur ncm. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „De verloren zoon". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 811 uur. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.* „De Citadel". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur. Trlanon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. ..Lambeth Walk". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ..'t Zit in de lucht". Zondag te 2. 4% en 8 uur, Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theatcr, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „The garden of Allah". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst Ier apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 21 t/m. Vrijdag 27 Oct. a.s. waargenomen door de apo theken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. telef. 20502 en Reijst, Steenstraat 35, telef. 20136. Te Oegstgeest: Ooegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, telef. 26274. dat - Tot tijd. ambtenaar bij de afd. Militaire KATWIJK AAN ZEE. KATWIJKSCHE VISSCHERS ALS HULP VOOR DE KON. NED. MARINE. De Koninklijke Nederlandsche Marine zal trawlers uitrusten, die binnen de ter ritoriale wateren zullen patrouilleeren en drijvende mijnen zullen opruimen. Door bemiddeling van den waterschout hebben zich 142 Katwijksche visschers voor een verbintenis opgegeven. Hoe- velen men daarvan zal plaatsen, wordt nader bekend gemaakt. Dat de animo onder de visschers langza merhand grooter wordt om te gaan varen blijkt hieruit, dat tot nu toe reeds de be manning voor 21 loggers aangemonsterd is. Ongeveer een 15-tal loggers van de Katwijk sche vloot bevindt zich op de haringvangst ln de Noordzee. De blokkade voor de Buitenwatering gedeeltelijk opgeheven. Gisteren ontvingen de kustvisschers op het kantoor van het Hoogheemraadschap Rijnland alhier het verblijdend bericht, dat Den chauffeur treft vermoedelijk geen schuld. Aangaande het vreeselijk ongeluk, hier gistermiddag geschiedde het "olgencie: De autobus van den dienst Noordwijk Haarlem, kwam kwart voor twee uit Haar lem en had bijna het dorp bereikt. Even te voren wilde de 59-jarige m»j. Adriana van Graven, de bus op verzoek, voor haar huls, doen stoppen. Om in te stappen moest zij den weg oversteken, doch eerst passeerde nog een vrachtauto. Dit werd haar nood lot. Toen zij overstak werd zij door de bus gegrepen. Zy kreeg de zware wielen over het lichaam en was geiyk gemeld op slag dood. Zy was ongehuwd en bewoonde een landhuisje aan den Heerenweg. De bus werd direct door de politie in beslag genomen. De inzittende passagiers were en aan een verhoor onderworpen, de algemeene opinie was dat den chauffeur geen schuld treft. T jen de::? merkte, dat de dame mee wilde, heeft hij uit alle macht geremd, doch dit mocht helaas niet meer baten. De fancy-fair „St. Gertrudis, gehou den ten bate der R.K. armen der St. Jozef- parochie heeft opgebracht ruim f. 1500.—. De heer M. v d. Togt, alhier, heeft bedankt als voorzitter van den R.K. Volks bond. OEGSTGEEST. De bazar der Vrijz. Hervormden. De laatste dag van den bazar, gehouden ten bate van de Ver. v. Vryz. Hervormden ln de Willem de Zwygerkerk ls succesvol verloopen. Voortdurend was er bezoek, vooral des avonds. Ter afwisseling heeft dr. J. W. Wlcherlnk uit Leiden eenige wel gekozen voordrachten ten beste gegeven, waarvoor de presidente van het bazar- comité mevr. K. Moolenburgh-Harmsen een harteiyk woord van dank sprak, onder aanbieding van een fraaie fruitschaal. Mevr. Moolenburgh heeft een woord van dank gesproken tot allen die medewerkten om dezen bazar mogeiyk te maken. De ver koop heeft onze verwachtingen ver over troffen, aldus spr. Tot slot heeft een der dames-comitéleden ln harteiyke bewoor dingen mevr. Moolenburgh hulde gebracht voor haar onvermoeid streven dezen bazar tot stand te brengen en haar voor den veelomvattenden arbeid een prachtige fruitschaal aangeboden. 58. Vervolgens werd over de voorbereiding van de proefvlucht gesproken en over alles wat daarmede samenhangt. Op zeer bevat- teiyke wyze besprak luitenant Coppens den aanval op vyandeiyke vliegtuigen. Na deze toelichting werd de F.K. 58 film vertoond, waarvoor de heer Bouman zijn toestel beschikbaar had gestéld. Na de pauze vertoonde de heer Hagelen de film: „De op leiding der Nederlandsche vliegers", welke ln onderdeelen werd verklaard. Deze uitstekend geslaagde avond werd met een dankwoord van kapitein van Gorcum gesloten. VALKENBURG. Filmavond Chr. Fabrieks- bond. en Transport- In de zaal De Vries gaf de Chr. Fabrieks- en Transportbond een filmavond met de propagandafilm „Verbroken Boelen". De heer Karnst, hoofdbestuurder opende met gebed. Na een komisch voorprogramma sprak de heer Brak een propagandistisch woord en schetste het ontstaan en de ontwikke ling der vakbeweging. De burgemeester en de wethouders, als mede het dageiyksch bestuur van den Chr. Besturenbond van Katwyk waren aan wezig. De heer Brak sloot met dankgebed. RIJNSBURG. Ontspanningsavond voor de militairen. In de groote zaal van Flora was een er een mogelijkheid geschapen ls, om de i tweede ontspanningsavond voor militairen kustvisscherij te blyven uitoefenen. Als een vaartuig de Buitenwatering wil uitvaren, dan mag iemand het stalen net in de hoogte hyschen, teneinde vrye doorvaart te verlee- nen. direct daarna echter, moet het net weer in het water neergelaten worden, even- zoo by het binnenvaren. De visschers zyn over deze regeling zéér voldaan. belegd, waar ook de burgery toegang had De belangstelling was groot, inzonderheid van militaire zyae. Na een welkomstwoord van den voorzitter der ontspanningscommissie, kapitein mr. van Gorcum, was het woord aan den luite nant-vlieger Th. Coppens. in vlieger by de N.V. Koolhoven-vliegtuigen te Rotterdam Deze gaf een overzicht van de verschillende soorten vliegtuigen, de opleiding tot mili- Op het politiebureau zyn inlichtingen te verkrijyn omtrent een damesi-ywiel, dat tair-vlieger, den bouw van vliegtuigen, de Zaken ten Raadhuize is benoemd onze onbeheerd In de Tramstraat is achter- nieuwere techniek enz Daarna stond hy plaatsgenoot, de heer J. A. Steenvoorden. gebleven. i langdurig stil by het nieuwere type, de F.K. VOORSCHOTEN. Vergadering Het Groene Kruis. De afd. van „Het Groene Kruis" verga derde in het gemeentehuls onder leiding van den voorzitter, burgemeester de heer M. F. Berkhout. Deze deelde mede. dat de commissie voor zwakke kinderen zich als een zelfstandige afdeeling had gevestigd en dus ln de toekomst haar werk zal verrich ten bulten Het Groene Kruis om. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur, omtrent het werkcomité, inzake den bloedtransfusiedienst, werd tot lid dier commissie benoemd de heer W. Eggink. De secr., de heer B. P. de Kousemaeker, bracht het jaarverslag uit. waaruit bleek dat het ledental ln het afgeloopen jaar is vooruitgegaan met 39 leden en thans be draagt 761 leden. Voor rekening van Het Groene Kruis wer den verpleegd ln herstellingsoorden, sana toria enz., 6 personen voor t.b.c. Het aantal ligtenten der afdeeling be draagt 6. Eén kind is uitgezonden naar een herstellingsoord voor lichameiyk gebrekki- gen te Nymegen. By het consultatiebureau waren 155 zui gelingen ingeschreven, dat is 78 van het aantal in 1938 geboren kinderen. Het aan tal consulten bedroeg ,1137. Gemiddeld 17 kinderen bezochten, door medewerking van deze afdeeling. de scholen, voor buitenge woon lager onderwys te Leiden. Het maga- zyn is in het afgeloopen Jaar verplaatst naar wyngaardenlaan 15 en heeft een betere berging der magazynartikelen In het afgeloopen jaar zyn 5 kinderén uitge zonden naar vacantlekolonies. Voor het houden van een moedercursus zyn de verelschte voorbereidingen ge troffen. Uit het Jaarverslag van den penning meester bleek dat de inkomsten van de onderafdeelingen hadden bedragen: Vervoerkosten buitengewoon lager onder wys. Inkomsten en uitgaven f. 593,65; con sultatiebureau, Inkomsten en uitgaven f. 196,95; T.B.C.-bestrijding, Inkomsten en uitgaven f. 3510,51 J/ide totale ontvangsten van de afdeeling bedragen, met een batig saldo van 1938 f. 4745,09 en de uitgaven f. 4166.89. zoodat er een batig saldo was van f. 612,10. Deze rekening was door de commissie nagezien en ln orde bevonden en werd goedgekeurd. De begrooting voor 1940 werd vastgesteld 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6