STADSNIEUWS Vrijdag 27 Odober 1939 1EIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad President Roosevelt voor de radio De Amerikaansche neutraliteitswet Verspreide berichten Overzicht Nog altijd woordenstrijd loopsn van de handelsovereenkomst met Rusland ln de lucht heeft gehangen. De Sjah legde nogmaals den nadruk op het feit. dat Iran een absolute neutraliteit zal bewaren in het tegenwoordige conflict in Europa. Een voortzetting van den oorlog vormde een bedreiging van de geheele be schaving der wereld. Wat de binnenlandsche politiek aanging, zou de regeering het ter hand genomen werk van opbouw voortzetten. De regeering is afgetreden. De afgetreden minister van justitie Daftari zal een nieuwe regeering vormen. President Roosevelt heeft een radiorede- voering uitgesproken waarin hij de pogin gen van redenaars in en buiten het congres om de mogelijkheid naar voren te brengen, dat Amerikaansche jongemannen in den oorlog zouden worden gezonden, ,,een der ergst* verzinsels in de tegenwoordige ge schiedenis" noemde. Roosevelt zeide: ..Zooals ik reeds tevoren heb gezegd, zijn de Vereenigde Staten neu traal en hebben zij niet het voornemen in den oorlog verwikkeld te raken. Dat wij neutraal kunnen zfjn in denken zoowel als in daden is, gelijk ik reeds eerder zeide, onmogelijk uit te voeren, omdat wederom het volk van dit land de dingen rustig, zon der vooroordeel doordenkende, zich een opi nie heeft gevormd en vormt omtrent de betrekkelijke merites van de huidige ge beurtenissen op andere continenten". De president sprak zijn redevoering uit voor een Forum, dat door de New York Herald Tribune georganiseerd was over de ..oorlogsuitdaging jegens de Vereenigde Staten". De president legde er den nadruk op. dat niemand die een verantwoordelijke regeeringspositie bekleedde in Washington, ooit op eenigerlei wijze het denkbeeld had geopperd, dat Amerikanen uitgezonden moesten worden om in Europa te strijden. Het congres, aldus de president, heeft thans geleerd ..georganiseerde propaganda" te herkennen. (Vermoedelijk was dit een ver wijzing naar den stroom van brieven en telegrammen, die het congTes bereikt heeft en waarin gevraagd werd het wapen embargo niet op te heffen). Den nadruk leggende op de waarde van het ln acht nemen van een democratlschen, gemiddel den koers, zeide Roosevelt „vooral wanneer d.e gemiddelde koers, om op de hoogte van den tijd te blijven, een beetje links van het centrum ligt". De Amerikaansche Senaat heeft bij hand opsteken het amendement van Tobey (Re- publikeinsch senator voor New Hamps hire) aangenomen, waarbij aan buiten- landsche schepen wordt verboden de Ame rikaansche vlag te hijschen of te trach ten door welk middel ook voor een Amerikaansch schip door te gaan. Volgens het amendement zou in geval van overtreding van dezen regel het schip gedurende drie maanden den toegang in de territoriale wateren of de havens van de Vereenigde Staten worden ontzegd. Met 54 tegen 36 stemmen is een amen dement verworpen dat verkoop aan vreem de landen zou hebben verboden van gifgas, vlammenwerpers en andere materialen voor den chemischen oorlog. De tegen standers van het amendement waren van meening, dat een oorlogvoerende natie zou aarzelen gifgas te gebruiken wanneer zij wist dat haar vijanden leveranties uit de Vereenigde Staten konden krijgen. Een amendement van den democraat Downey, volgens hetwelk de uitvoer van wapenen en munitie, zoowel in vredes tijd als in oorlog verboden zou zijn, behalve ten voordeele van een Ame rikaansche mogendheid, die een ver dedigingsoorlog tegen een niet-Ameri- kaanschen staat zou voeren, is met 55 te gen 27 stemmen verworpen. Deze uitspraak geef in het algemeen het gevoelen van den Senaat ten aanzien van het wapen embargo weer. Bij handopsteken is tenslotte een amen dement van den republikein Danaher, dat beoogde iederen uitvoer van bombarde mentsvliegtuigen te verbieden, verworpen. De Senaat hoopt nog steeds heden te kunnen overgaan tot de definitieve stem ming. De leiders van het Huls van Afge vaardigden hopen de behandeling van het ontwerp de volgende week te kunnen vol tooien, mits het ontwerp door den Senaat niet later dan Dinsdag naar het Huls van Afvaardigden gezonden wordt. ITALIË WERKT. Aan Mussolini's aansporing tot de Ita lianen gedurende den Europeeschen oor log harder dan ooit te werken, wordt trcuw gevolg gegeven. Dezer dagen had te Milaan een bijeenkomst plaats van verte genwoordigers der regeering en de voor naamste Industrieën van Noord-Italië, ten einde na te gaan waar nieuw afzetgebied zcu kunnen worden gevonden. Soortgelijke bijeenkomsten hebben plaats gevonden te Napels, Bavi, Messina, Genua en Triest. In Noord-Italië neemt men verhoogde ac tiviteit der fabrieken waar. De uitvoer van textielgoederen, chemische en pharmaceu- tische stoffen is reeds aanmerkelijk toe genomen. DE VERKIEZING VAN DR. TISO. Gisteren waren in Bratislava alle ge bouwen met vlaggen getooid en de scholen gesloten. Na de verkiezing tot president, heeft Tiso den eed op de grondwet afge legd. Toen hij het parlement verliet, schreed hij langs het front der eerewacht van het Slowaaksche leger, terwijl onder het daveren der saluutschoten het volks lied gespeeld werd. Op zijn weg naar het prc-identspalels bracht de bevolking hem ovaties, DE SLOWAAKSCHE REGEERING AFGETREDEN. Zcorls gebruikelijk bij de verkiezing van cm pie ident, is de regeering van Slowa- l'.je afgetreden. De president heeft dit ontslag aanvaard en de demissionaire mi nisters belast met de afdoening der loo- pende zaken. De oorlog beperkt zich nog altijd tot den strijd ter zee en den woorden-strijd. Gisteren heeft Chamberlain nog kort ge antwoord aan von Ribbentrop, wiens uit latingen hij geen volslagen weerlegging waardig oordeelde, te plomp en doorzich tig als zij waren. Lord Hallfax nam een zelfde standpunt in. Beide partijen handhaven haar stellingen en dus is de vrede nog ver af De Russische nota aan Engeland inzake de contrabande vindt in Duitschland na tuurlijk een warm onthaal. Zoo zegt de „Deutsche Dienst" om.: Rusland heeft zich met zijn verklaring krachtig geschaard in het front der neu trale mogendheden, die zich met recht tegen de wurging van hun koopvaardij» scheepvaart en van hun handelsleven door Engeland te weer stellen. Rusland heeft op even vastberaden wijze als eenige Zuid-Amerikaansche staten ge protesteerd tegen het feit, dat Engeland artikelen, welke bestemd zijn voor het burgerverbrulk, tot contrabande heeft ver klaard Op indrukwekkende wijze heeft Rusland er naar verwezen, dat door dit tegen het volkenrecht lndruischende Brit- sche optreden, bevolkingslagen, welke aan den oorlog geen deel hebben, worden uit geleverd aan nood en ellende. Op overtuigende wijze blijkt uit de Rus sische verklaring, welk een zware verant woording tegenover de geheele wereld En geland door zijn schuldig gedrag op zich heeft geladen. Het afweerfront der neu tralen tegen de Britsche willekeur en aanmatiging, zal, zoo besluit de „Deutscher Dienst" door de Russische verklaring onge twijfeld versterkt worden. Maar veranderen doet er niets! Zelfs kan men vragen of het voorstanders van den „totalltairen oorlog" past, bezwaar te maken tegen toepassing daarvan door den tegenstander Uit Berlijn wordt nog aan de „N. R. Crt." gemeld: Naar wij vernemen is er tusschen Duitschland en Rusland princlpleele over eenstemming bereikt ten aanzien van het onderbrengen van een nog onbepaald, maar in elk geval groot aantal Russische Inge nieurs en arbeiders ln de Dultsche In dustrie, waar zij zullen worden opgeleid om de industrieele ondernemingen, welke Duitschland in Rusland oprichten zal, op bekwame wijze te leiden. Volgens schattingen van Duitsche experts zou, zoodra het Duitsch-Russische waren- verkeer op volle toeren draalt, meer dan tien procent van den Duitschen uitvoer naar Rusland gaan, waarvoor Nederland zijn positie van Duitschland's beste klant aan de Sovjets zou moeten afstaan. ROOS TER DOOD VEROORDEELD. Het Fransche Havasbureau meldt uit Nancy, dat een der voornaamste leiders der Elzassische autonomisten wegens het uit leveren van belangrijke militaire gehei men aan agenten van den Duitschen spionnagedienst, ter dood veroordeeld is. Drie zijner medewerkers werden tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld en een tot doodstraf en militaire degradatie. Dr. Karl Roos had in de spannende dagen van Maart 1936 en van September 1938 de Duitsche instanties van de Fransche troe penbewegingen op de hoogte gehouden. Eenige jaren geleden was hij betrokken in een complot tegen de veiligheid van den staat. Sinds Februari 1939 zat Roos, een UITVOERING „HET LEIDSCHE DAMESKOOR" 1757 (Ingez. Med.) der actiefste agenten van de Duitsche pro paganda. die 60 jaaf is; in de gevangenis van Nancy, UIT HET VERRE OOSTEN. Volgens een bericht uit Peiping, aldus meldt het Japansch agentschap Domei, is het ongeveer 120.000 man sterke achtste Clüneesche (communistische) leger onder bevel van generaal Tsjoe Te, van de pro vincie Sjansi uit, een offensief begonnen tegen het Noordelijk deel van de provin cie Sjensl, teneinde Noord-West-China te sovJetLseeren. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. Inzet van de winteractie. In een samenkomst, welke gisteravond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen werd gehouden en waartoe alle bij den Leldschen Chr. Besturenbond aangesloten bonden waren uitgenoodigd, is uitvoerig ge sproken over de winter-actle, die dit jaar door den Chr. Besturenbond zal worden gevoerd. De Voorzitter, de heer G Hordijk opende deze vergadering met schriftlezing en ge bed, waarna hij een inleidend woord sprak. Na lezing der notulen door den secretaris den heer W. Veerman werden enkele mede- deellngen gedaan w.o., t.o.v. de werkzaam heden voor gemobillseerden en hun ge zinsleden. Bij de bespreking van het win terwerk. dat ook dit jaar weer de volle aan dacht van den Bond zal hebben, werd be sloten maandelijks een vergadering te hou den. Tot en met April zullen deze samen komsten plaats vinden. De November-pro paganda, die ook dit Jaar door het C.N.V. weer zal worden gevoerd, zal ook ln Leiden weer plaats vinden. Medegedeeld werd nog, dat de propaganda-actie in een ver-gevor derd stadium verkeert. In de door de mobilisatie ontstane vaca ture, D. Hendriks werd tot bestuurslid ge kozen de heer P. Barendse. bestuurslid van den Chr, Metaalbewerkersbond. Na de rondvraag volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. BOND VAN BEDRIJFSAUTOHOUDERS IN NEDERLAND. Vergadering van beroepsvervoerders. In „Den Buroht" werd gisteravond door den Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland een vergadering belegd, teneinde de moeilijkheden, waarin het beroepsver voer als gevolg van den internationalen toestand is geraakt, onder de oogen te zien. Deze vergadering werd bezocht door leden van den B B.N., den A.N.BB. en den B E T.O. In zijn openingswoord zeide de voorzit ter, de heer J. J. F. v. d. Meer, dat het voornaamste doel dezer vergadering was tot een verhooging der verschillende ta rieven te komen Het is echter niet zoo een voudig dit tot stand te brengen en daarom heeft de B.B.N. den heer Kaan uit Am sterdam verzocht op deze vergadering een uiteenzetting te geven over de wijze, waar op men ln Amsterdam deze kwestie tot oplossing gebracht heeft. 'De heer Kaan begon met de aandacht er op te vestigen, dat het vereenigingsleven in Amsterdam zeer hecht is. Bijna zonder uitzondering zijn alle beroepsvervoerders ln een organisatie vereenigd. Hierdoor was het mogelijk het geheele Amsterdamsche beroepsvervoerwezen op een vergadering bijeen te krijgen en zoodoende gezamen lijk de gerezen kwesties te bespreken en tot resultaten te komen. Spr. schetste ver volgens de bijzonder moeilijke omstandig heden in Amsterdam in verband met de concurrentie van Rotterdam en tevens gezien de andere bedrijfsstrubbelingen, zooals de dreigende arbeidersstakingen Niettegenstaande dit alles, zei spr., hebben de Amsterdamsche beroepsvervoerders toch kans gezien op de betreffende vergadering waar spr. de leiding had, tot overeenstem ming te komen, en hebben zij besloten een algemeene tariefsverhooging van 15 tot 20 pCt. toe te passen. Hiervan werd de han del, door middel van advertenties in de pers en circulaires cp de hoogte gesteld, en volgens spr. zijn de resultaten tot op heden gunstig. Spr. wekte vervolgens de aanwezige beroepsvervoerders van Leiden en Omstreken op, zich eveneens te organi- seeren in een vereeniging. b.v. ln federa tief verband met den B.B.N. Alleen door eensgezinde actie, aldus spr., is het moge lijk, in de onhoudbare positie, waarin het beroepsvervoer geraakt Is, eenige verbete ring te brengen. Na deze uiteenzetting ging de vergade ring over tot het bespreken van het Am sterdamsche voorbeeld en in hoeverre dit voor Leiden en Omstreken van nut zou kunnen zijn. Na eenige discussie werd be sloten ook in Leiden en Omstreken tot een algemeene tariefsverhooging van 20»'» over te gaan, en dit besluit eveneens middels de plaatselijke bladen en circulaires aan den handel bekend te maken. Tevens werd een commissie in het leven geroepen, die tot taak zal hebben de klachten en moeilijk heden, die als gevolg van het genomen be sluit zouden kunnen ontstaan, tot gunstige oplossing te brengen. AANBESTEDING. Hedenmorgen heeft^architect A. van der Heyden voor de Woningbouwvereniging „Eensgezindheid" aanbesteed het dempen van een sloot, het plaatsen van afscheidin gen en eht metselen van een tuinmuur. De uitslag was als volgt: Hamburg's Be ton- en Bouwbedrijf, Rotterdam f.4200; W. F. Marcelis en Co., Lelden f.4200; H. Oude nes Jr. Alphen aan den Rijn f. 3984; C. Godschalk en Co., Leiden f. 3460. De gunning werd aangehouden. Ten bate der Leidsche Militaire Tehuizen. Het Leidsche Dameskoor' had zich gister avond ter gelegenheid van zijn 10-jarlg be staan in den dienst gesteld van de Leidsche Militaire Tehuizen: het gaf een loffelijke gedachte! voor dit goede doel een concert' ln de Waalsche Kerk, die gelukkig uitste kend bezet was. Dit kleine koortje staat onder leiding van de bekende concertzangeres mevr. Maartje Offers, die wederom bewezen heeft ook den dirlgeerstaf uitstekend te kunnen hantee- ren. In langen tijd hoorden wij dit koortje niet: wij waren dus wèl benieuwd naar het huidige niveau. Welaaan: een klein ensemble, dat over goede krachten beschikt en onder deskun dige directie staat, kan véél bereiken. Dat is gisteravond wederom bewezen! Weliswaar waren de opgaven niet uitzon derlijk zwaar, doch zulks is den zangtech- nlschen prestaties ten goede gekomen. Mevr. Offers weet de mogelijkheden van haar en semble Juist te taxeeren. Zulks heeft tot ge volg, dat hetgeen gezongen wordt, Inder daad beheerscht en muzikaal klinkt en ner gens een hinderlijk forceeren merkbaar ls. wat speciaal voor een vrouwenkoor zoo on aangenaam kan klinken. Naarmate de avond vorderde, viel er te genieten van een glanzenden, beschaafden klank, die technisch met zorg was afge werkt. Aanvankelijk bleek men nog niet volko men gewend aap de acoustlek, zoodat de Motetten van Mendelssohn soms te luid werden gezongen en zonder voldoende nu anceering. Toch waren ook hier reeds bij zonder goed geslaagde momenten en vooral genoten wij van de solistische ensembles, waarin bekende Leidsche krachten haar medewerking verleenden. Zoo voldeden bijv. uitstekend de fraaie sopranen van de dames Gaykema en Versteeg, die hier wel het leeuwendeel van het succes wegdroegen. Doch speciaal willen wij hulde brengen voor Mozart's „Ave Verum", alsmede het „Ple Jesu" en „O Salutaris Hostie" van Schubert: de reine klank van het koortje was opmerkelijk en ook de sfeer werd mooi getroffen. Het ls jammer, dat er nog het een en ander aan een Juiste stemverhouding mankeert: er staan te veel sopranen tegen over te weinig alten en hoewel zich ook daar waardevolle krachten onder bevinden, zou uitbreiding van het aantal altstemmen aan beveling verdienen. Ook Schubert's „Gott, meine Zuversicht' muntte uit dooi groote rust en zekerheid die ln den aanvang van den avond nog niet steeds aanwezig waren. Mevrouw Maartje Offers hoorden wij we derom met veel genoegen in twee geestelijke liederen van Bach, in Handel-aria's en Schubert's „Dem Unendlichen": zij hand haafde hierin haar groote reputatie. Zij be reidde met haar begenadigd materiaal den aanwezigen wederom een groote vreugde voor het oor. De organiste der Waalsche Kerk heeft eveneens zeer waardevolle medewerking aan dit wijdingsvolle concert verleend. Niet al leen verzorgde mej. Cornélle M. de Haas op betrouwbare wijze de begeleiding van den koorzang, doch ook in diverse orgelsoli heeft zij getoond een organiste te zijn, naar wier spel men gaarne luistert. Het koortje van mevr. Offers heeft ern stig en met groote toewijding gestudeerd: het mag er trotsch op zijn, ter gelegenheid van het tweede lustrum zóó succesvol ge zongen te hebben. Men merkt, dat de leden véél liefde voor de schoone zangkunst koesteren; wij hopen deze dames nog meer dere malen ln het openbaar te hoorenl HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: G. Preenen en Zonen, Hoofdstr. 175, Sas- senheim. bloemisterij en en bloemenhandel, annex winkel. Vennooten: G. Preenen, P. J. Preenen en J. W. Preenen, Sassenheim. Ingenieurs-Bureau van de Voort, Klein Leerust, Warmond. Im- en export. Eigenaar H. J. V. van de Voort, Warmond (Huwelijk- sche Voorwaarden i NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Lezing van mevrouw Tony de Ridder- Schottelius. In het V. C. F. Huls aan het Gerecht hield gistermiddag de afdeeling Leiden van de Ned. Vereeniging van Hulsvrouwen haar eersten middag in het seizoen. Voor dezen middag stond op het pro gram een lezing door mevr. Tony de Ridder- Schottelius over het boek „Vrouwen aan het roer" van Winifred Holtby. De presidente der afdeeling mevr. A. van Gilse-Geldermalsen, opende dezen middag. Zij zeide, dat waar tegenwoordig zoo on noemelijk veel van de vrouwen wordt ge vraagd, het bestuur het goed had gedacht het boek „Vrouwen aan het roer" dezen middag te doen bespreken. Vol gaarne gaf zij het woord aan mevr. Tony de Ridder. Deze begpn ermee er op te wijzen, dat de afd. Lelden heel goed had gedaan door dit boek eens nader onder de oogen van hare leden te brengen. Het boek, geschreven door Winifred Holtby, is geïllustreerd door Antoon Pieck en in het Nederlandsch vertaald door Tony de Ridder, Het vorige jaar is er een film van ge maakt in Engeland en bij een ingestelde enquête over de grootste waarde van de verfilmde boeken, kreeg „Vrouwen, aan het roer" op één na den hoogsten prijs. Het is een echt vrouwelijk boek, waarin de toon van sentimentaliteit evenwel nooit wordt aangeslagen. De schrijfster stierf kort na de voltooing van het boek in den bloei van haar leven. In Yorkshire geboren, was het de bedoe ling, dat zij zou gaan studeeren, doch de oorlog veranderde dit alles en bracht haar als actief paciflste achter het front in Frankrijk. Bij het lezen van het boek krijgt men den Indruk dat zij haar geheele leven teekent ln de figuur van Sara Burnston. Het boek kent slechts enkele hoofdfigu ren en wel die van Sara Burnston, Sir Robert Cam, Madge Cam de vrouwelijke wethouder mevr. Baddows en Lilga Holly, alhoewel wel 150 personen aan ons oog voorbijglijden. Wij maken kennis met den graafschaps- raad in South Ridng en zien daarin de bot singen tusschen idealisme en zelfzucht. Het geheele boek gaat uit van de ge dachte: „wat wij menschen nemen in het leven, moeten wij betaien". In de figuur van Sara Bum ton ls de voor uitstrevende gedachte belichaamd, terwijl daartegenover staat Sir Robert Com in zijn fel conservatisme. Hoewel Sara Burnton ln haar strijd om de moderne opvattingen haar vrouwelijk karakter verliest, blijft Sir Robert Cam tooh meester van het terrein, niettegen staande zijn conservatieve opvattingen het moeten afleggen. Schitterend weet mevr. Tony de Ridder alle figuren ten voeten uit te doen leven voor haar toehoorsters. Hoe leefden allen niet mee bij dien angstlgen laatsten avond- rit van Sir Robert Carn en hoe mensche- lijk werd het gesprek na den dood van Cam tusschen mevr. Baddows en Sara Burnton weergegeven. De presidente mevr. v. Gllse behoefde mevr. Tony de Ridder enkel te danken na haar voordracht met deze woorden: „Wij hebben genomen en U hebt betaald dezen middag". Deze woorden zelden genoeg. THEOSOFISCHE VER. CENTRUM LEIDEN Voordracht van mevr. CoenenIJzerman. Gisteravond hield in het Federatiehuis genoemd Centrum een bijeenkomst, waarin als spreekster optrad mevr. F. J. J A. Coe nenIJzerman van Wassenaar, die een voordracht hield over Dante. Aan de hand van Dante's bekende werk „De Goddelijke Comedie" wijst spreekster op de wondervolle symboliek, welke uit dit werk spreekt, de ontwikkeling van de men- schelijke ziel. Door zich bewust te worden moet deze ziel de beheersching krijgen over de krachten van het heelal. Het verband tusschen het Goddelijke en het dierlijke in den mensch is het verstand, waardoor het bewustzijn van den mensch groeit. Dante schildert ons in zijn werk den weg der evolutie. Geen leed of het brengt ons een les; het voert ons tot hoogere ontwik keling. De theosoof ziet daarin de wet van Karma. Spreekster brengt daarna eenige bijzon derheden naar voren uit het leven van Dante en zijn jonge vrouw Beatrice, die hem inspireerde tot het schrijven van de Goddelijke Comedie. In de drie phasen hel, louteringsberg, hemel geeft Dante het ont wikkelingsproces van de menschelijke ziel. Wie anderen de schuld geeft en het niet in zich zelf zoekt is zelfs nog niet klaar om het louteringsproces van de hel door te maken. Wanneer de mensch zelf het verkeerde zaad zaait, zal hij daarvan de gevolgen ondervinden. Alleen hij, die weet dat God ln hem is, dat de liefde God's kracht is, dat het Koninkrijk Gods binnen in hem ls zal den louteringsberg kunnen be stijgen om te komen tot den hemel, de universeele liefde zooals deze in Corinthe VIII wordt beschreven. De ik-heid moet verdwijnen, moet te niet gaan, anders komt de onsterfelijke ziel niet tot de goddelijke bron van eeuwig licht. Aan de hand van een prachtige serie lichtbeelden leidt spreekster haar gehoor door Dante's werk heen, toonende de af grijselijkheden van de hel, hoe de mensch den louteringsberg moet bestijgen om te komen tot het hoogste, het goddelijke, den hemel. Met groote aandacht hebben de aanwe zigen deze voordracht, die niet naliet die pen indruk te maken, gevolgd. VEREENIGING TOT BEVORDING DER BOUWKUNST. Lezing van prof. ir. H. T. Zwiers. Op de 283ste vergadering van de Vereeni ging tot Bevordering der Bouwkunst heeft gisteravond in de bovenzaal van sociëteit „Amicltia" prof. ir. T. T. Zwiêrs uit Haarlem, hoogleeraar aan de Technische School te Delft een lezing gehouden over het onder werp: „Algemeene beschouwingen over Bouwkunst". Nadat de voorzitter, de heer C. Ponsen, de vergadering een half uur te laat had geopend, nam de spreker het woord Spr. zeide, dat men niet teleurgesteld moest zijn, wanneer hij geen plaatjes ver toonde en geen afgeronde onderwerpen zou behandelen. De dingen moeten in hun na tuurlijk verband bekeken worden, ln hun organisch-geleed geheel en niet in hokjes worden verdeeld, zooals zoo vaak wordt ge daan. Vervolgens gaf spreker een belang wekkende verhandeling over verhouding. De verhouding in het platte vlak ls altijd ge bonden aan een bepaalden stand. Wat In horizontalen en verticalen stand harmo nisch lijkt, is dit niet'bij b.v. een diagonale ligging Doch hier gaat de diepte der dingen boven de geometrische verhoudingen. De bouwkunst is alleen te vestigen ln het volume. Met tal van factoren dient rekening te worden gehouden, vooral met de natuur lijke gebondenheid en de zwaartekracht. Fouten worden gemaakt door teekenaars en niet door bouwers. De verhouding is de houding tot iets anders: het in tijd beperkte werk tegen den achtergrond der schepping en natuurordening. Zooals de ruimte de onbeperktheid van plaats en de eeuwigheid de onbeperktheid van tijd is. zoo zijn ook leven en stof en de onstoffelijke substantie zooals licht en geluid eeuwig. Bij het weten, zien en doorgronden dezer feiten moet de harmonische doelstelling der bouwkunst het streven naar een Juiste verhouding tusschen eeuwigheid, duurzaamheid en gerichtheid zijn. Slechte muziek behoeft men niet te hcoren, maar ledereen ls gedwongen het leelijke bouwwerk te zien. De bouwkunst heeft een groote verantwoordelijkheid jegens de samenleving. De economie kan nooit een basis voor de bouwkunst zjjn. Door nivel leering en het jagen naar het onbelangrijke detail zijn de juiste verhoudingen ln de steden geschaad. De moderne buitenwijken zijn toonbeelden van verveling geworden. In werkelijkheid mag slechts de primaire In druk overheerschen. Bij een kerk ziet men niet do onderdeden doch de ruimte, de com positie. de lichtinval. Steden moeten een gezond silhouet vormen, zij moeten leven en groeien. De fonkelnieuwe gladheid wordt bij geringe beschadiging waardeloos, doc-i het gezonde, het oude blijft. Het moderne fijne raffinement is een onjuiste annst voor het oude. het juiste. Ook de stof. het mate riaal moet naar waarde worden geschat. Spr. ziet beton als een onedele bouwstof. Daarover is men indertijd in de vakwereld gebelgd geweest en hij heeft daarom thans den naam van „den anti-beton-aoostel". Toch is spr. steeds bij deze meening geble ven. Het is verkeerd als warenhuizen in marmer worden gebouwd. Tenslotte beoogde spreker, dat de bouwkunst nooit een nieuwe cultuurperiode Inluidt, maar doze altód af sluit. Pas wanneer het nieuwe idee tot rl'n- heid is gekomen in de literatuur o.a., kan zU ln steen worden gekristalliseerd. Nadat de voorzitter den spreker voor zUn uiteenzetting had bedankt, ging men over tot behandeling der huishoudelijke agenda, 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2