LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 26 October 1939 Uit de Omstreken KERK- EN SCH001NIEUWS VESSCHERIJ-BERICHTEN RECHTZAKEN SPORT Sybrigje heeft tegenslag VRAGENRUBRIEK Uit de Rijnstreek De toestand van de haringvisscherij MEN WAS NIET OP DE HOOGTE. De K.L.M.-piloot Gcijsendorffer stond gistermorgen voor den Haarlcmschen kan tonrechter terecht, omdat hij boven Aer- denhout te laag zou hebben gevlogen. Op 23 Juni was hij met de F. 36 „Arend" om half zeven te Schiphol opgestegen voor een proefvlucht. Toen hij boven Aerdenhout vloog, meende een politieagent, dat het vliegtuig op te geringe hoogte was en maakte proces verbaal op. Het vliegtuig was z.i. op ongeveer 200 meter hoogte en vol gens het Luchtvaartreglement moest het minstens 400 meter hoog vliegen. Voor den kantonrechter verklaarde de piloot, dat hij van den chef van den Ver keersdienst opdracht had gekregen, bene den het wolkendek te blijven; daardoor was hij genoodzaakt geweest op de door den agent geconstateerde hoogte te blijven vlie gen. Maar hij voerde tevens tot zijn verde diging aan. dat bij beschikking van den minister van Waterstaat van Maart 1933 is bepaald, dat viermotorige vliegtuigen op een minimum hoogte van honderd meter mogen vliegen. Noch de kantonrechter, noch de ambtenaar van het O. M. bleken met deze beschikking bekend te zijn. De ambtenaar verklaarde in zijn requisitoir, het ten laste gelegde bewezen, maar achtte den vlieger niet strafbaar wegens de be schikking van den minister van Waterstaat Daarom vroeg spreker ontslag van rechts vervolging, waarmede de kantonrechter zich verecnigde. De heer Geijsendorffer maakte nog van de gelegenheid gebruik om op te merken, dat het zeer lastig ls voor verkeersvliegers, dat meermalen proces verbaal wordt opge maakt wegens vermeend te laag vliegen. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De verduistcringsoefening. Een 67-jarige landbouwer uit Hazers- woude was lid van den Luchtbeschermings dienst. Toen er een oefening was, verscheen de landbouwer niet, en daarom werd pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt. De ver dachte zei nu dat men hem den vorigen avond op een brancard hacl gelegd tijdens een oefening en dat vond hij voor een 67- jarigen man niets gedaan Hij kon den tweeden avond ook moeilijk. De officier vond echter dat als men lid van den dienst is men ook komen moet. Daarom vorderde hij f.7 boete subs. 7 dagen hechtenis, het geen verdachte erg veel vond. De Politierechter vond het genadig, en verhoogde de boete tot f. 10 subs. 10 dagen hechtenis. HAAGSCH GERECHTSHOF. Schuldheling. Volgens de verklaring van A. G. J. van D. had hij twee fietsen op de automarkt in Den Haag gekocht. Evenwel, de twee fiet sen die van D. in zijn bezit had, waren te Leidschendam gestolen. De verdachte ontkende dus iets van den diefstal te weten, doch de Proc.-Generaal merkte op, dat in elk geval de fietsen die van D. in zijn bezit had, gestolen waren. Daarom werd de tenlaste gelegde schuld heling bewezen geacht en de Proc.-Gene raal vorderde drie maanden gevangenis straf, zulks omdat de verdachte reeds drie maal is veroordeeld. Vonnis over 14 dagen. IIAAR F^RAF IN HOOGER BEROEP MET EEN HALF JAAR VERHOOGD. Het gerechtshof te Amsterdam wees vandaag arrest in de strafzaak tegen Sybrigje V. uit Groningen, verdacht van diefstal van 45.000 gulden ten na- deele van haar bejaarden vriend. Het hof veroordeelde haar tot twee jaar gevangenisstraf, waardoor dc straf, die de rechtbank had opgelegd, met een half jaar werd verhoogd. Ter terechtzitting had de procureur- generaal 2Vs jaar gcrequircerd. Het geld, dat in de bank te Oude Pekela door de politie in beslag werd genomen, is den eigenaar teruggegeven. De vrouw, die reeds eerder veroordeeld is, was met een Groningschen vriend, den bejaarden landbouwer P. naar Amsterdam gegaan, waar zij samen in een hotel woon den. De man had 45.000 gulden in contan ten en een gelijk bedrag in effecten mee genomen naar Amsterdam en in een safe gedeponeerd, waartoe ook Sybrigje toegang had. Korten tijd nadat zij in Amsterdam wa ren aangekomen, verdween Sybrigje plot seling. Zij had de sleutel van de safe mee genomen, had daaruit 45.000 gulden ge haald en was met een jongen vriend naar Groningen teruggegaan. Het geld had zij gedeponeerd in een safe van een bank. in Oude Pekela. De landbouwer, die te Amsterdam was achtergebleven, deed angifte, dat hij be stolen was. Sybrigje echter hield vol, dat het geld had gekregen. Silver-Java-Pacific Lijn KOTA NOPAN, 24 Oct. van Balik Pappan naar Pacific Kust SIMALOER, 24 Oct. van Tampa te Kaapstad. Java—New-York LÜ" ABBEKERK. 25 Oct. van Batavia naar New-York BENNEKOM. *3 Oct. van Philadelphia naar New-York KOTA TJANDI, 24 Oct. van Batavia naai' New-York. «ouaod—Amerika Lijn BREEDIJK. 26 Oct. "am. van New-Orleans laatst Antwerpen te «otterdam verwacht SOMMELSDIJK. 2G Oct. van New-York te Rotterdam verwacht. #1U. Nederland TARAKAN, thuisreis. 25 Oct. te Suez. Java-New-York Lijn PALEMBANG, 25 Oct. Nan Java te New-York. "oiland-Amerika Lijn SOMMELSDIJK. 25 Oct n.m. van New-York te R'dam BILDER- OIJK. 25 Oct. van R'dam te New-York ^REEDIJK, Antwerpen n. R'dam. pass. 26 Oc- taber Vlissingen. uo«. Lloyd SIB A JAK, thuisreis. 25 Oct. v. Kaapstad BUITENZORG, uitreis. 25 Oct. te Singapore INDRAPOERA. R'dam n. Ba- Div. 26 °ct- uit den N. Waterweg Stoomvaartberichten ALGARVE. 24 ^t. van Vigo te Korsör. De competitie. In het clublokaal der studenten. Rapenburg 6. is gisteravond een wedstrijd gespeeld voor de lste klasse met het volgende resultaat: P. J. H. Willcms (Stud. S F. I)—G. Pels (Phi- lidor I» xx; D HoegenW. F. Schüss xx; A. J. MulderJ. Blok H. O. Thunnissen A. Barkema 01: H. A. W. Bamberger—W. F. Wakka V4—P W. M. Boln—C. Heine x—x; A. W. Dek—E. W. v. d. Burgh x—x; P. H. KeesomP. J. v. d. Zeeuw 0—1. H. Matzinger— J. A. P. Moonen 10; J. J. SeidelA. Koevoet 0—1. - Totaal 24 en 4 afgebroken partijen. Philidor I zal dezen wedstrijd wel winnen, ge zien den stand dezer partijen. De tweede klasse B. In het gebouw der Maatschappij van Toon kunst a'h. Rapenburg speelden gisteravond Caïssa II en V.T.L, I van Leiderdorp haar eer sten wedstrijd in dit seizoen met het volgende resultaat: J. G. Kardol (C.)—J. Nievaart V.T.L.) 0—1: J. J. EpskampH. Dingjan 0—1; G. W. Horréc -J. V/itkamp '4—ViH. Groenendijk—B. Kui lenburg 01; A J. v. Driesten—A. Chrispijn x—x; J. Laman—D. v. d. Wijngaard 10: H. A. C. de Koning—C. Das 10; D. Planje-J. Groen huizen 3-ViW. ZitmanJ. M. Tervooren 10: J. C. BlomJ. v. d. Linden 10. - Totaal 5x—4x. Dit kon wel eens een gelijk spel (55) op leveren. omdat V.T.L. in de afgebroken partij er gunstiger voor staat. R.K. SCHAAKVEREENIGING HILLEGOM. Gisteren speelde de R.K. schaakclub Hillegom haar vierden wedstrijd in dit seizoen in het clublokaal van den heer Rutten aan de Meer straat. De uitslagen waren als volgt: lste groep: R. HeirmanS. Lieverse 01; L. KoekenC. Mooyekind 0—1; J. J. BalmG. Kroon afgebroken: F. NijssenE. Th. Lafeber 0—1. 2de groep: J. StaatsJ. Moorman 1—0; C. v. d. ValkM. v. Pol 10; A. SchreursG. Forrer 10; Th. WarmerdamA. Heirman 10. PREDIKBEURT. Sasscnheim Gem. Gods: Vrijdagnam. 7'i uur, de heer v. d. Woude van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Arnhem (vac.-A. Drost), M. N. W. Smit te Zwolle; te Westerhaar (O.), (toez.). K. Luyendijk te Asch. Drietal te Arnhm ivac.-J. Loos): F. C. Bos boom te Hillegersberg. A. Dönszelmann te Amersfoort, en dr. G. Ph. Scheers te Alphen aan den Rijn. Aangenomen: Naar Horn huizen-Kloosterbu ren, L. J. G. Veenendaal. cand. te 's-Graven- hage. die bedankte voor Rauwerd-Sybranda- buren-Terzool. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Zeist (als hulppred.), C. Maan, cand. en hulppred. te Keulen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG LUTHERSCHEN. De algemeene vergadering. In afwijking van het ten vorigen jare ge nomen besluit, waarbij Rotterdam als plaats van samenkomst was aangewezen, werd de algemeene vergadering der ver- eeniging van Vrijzinnig Lutherschen met het oog op de tijdsomstandigheden te Utrecht gehouden. Het oorspronkelijk plan om een Kaderconferentie vooraf te laten gaan moest het hoofdbestuur om gelijke reden laten varen. Maar ondanks de sobere indeeling die de bijeenkomst kenmerkte, was toch de belangstelling dit jaar dermate groot, adt te elfder ure naar een ruimere vergadergelegenheid moest worden omge zien. Na een begroetingswoord van den heer J. Rasch namens de ontvangende afdeeling en een dankwoord voor de degelijke voor bereiding op zoo korten termijn aan de ontvangende afdeeling door den voorzitter van het hoofdbestuur, wees deze in zijn openingswoord op het feit, dat de groote opkomst in weerwil van den ongunst der tijden getuigenis aflegt van het begrip in den kring der vrijzinnig Lutherschen dat er juist nu geestelijk moet worden gebouwd. Spr. wekte dan ook op bij den arbeid in de toskomst schouder aan schouder te staan en trouw te blijven aan het beginsel. Na het gemeenschappelijk zingen van het Lutherlied werden de huishoudelijke zaken in vlug tempo afgehandeld. Blijkens de verschillende verslagen geeft de toestand der vereeniging in het algemeen reden tot tevredenheid. Na de middagsamenkomst vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Een voor het Studiefonds gehou den collecte bracht ruim f. 45.op. In de avondsamenkomst hield ds. D. Drijver, Evang. Luth. predikant te 'sGra- venhage een referaat over: ..Onze houding in dezen tijd in het practisch leven". Aan het einde van zijn betoog gaf de inleider eenige objecten aan voor practisch werk dat deze tijd vraagt. Op het gesprokene volgde een geanimeerde discussie. De voorzitter sprak een slotwoord waar in hij nog eens de juiste levenshouding in deze verwarde wereld onderstreepte-. Nadat de heer Rasch den voorzitter dank gezegd had voor diens leiding werd de welgeslaag de vergadering gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ontspanning. Voor de gemobiliseerde militairen werd gisteravond in een der zalen van het Col lege een ontspanningsavond gegeven. Een der voornaamste nummers van het pro gramma was. de film „Parijsche ondeugd", een nummer dat volle belangstelling had. Het was weer eens een mooie avond. Regen ais belemmering der werkzaamheden. De vele regens belemmeren de tuinders, vooral die op de kleigronden zijn aange wezen, in hun werkzaamheden en het staat te voorzien dat dc najaarswerkzaamheden veel later beëindigd zullen zijn dan nor maal. Ook het bollenplanten, zélfs met de laatste inkrimping der teelt. KATWIJK AAN ZEE. De blokkade voor de Buitenwatcring. De bemanningen der kustvisschersvaar- tuigen wordt door het gespannen stalen net in de Buitenwatering nog steeds ver hinderd om de visscherij uit te celenen. Zij hebben thans een schrijven gericht aan de Visscherij Centrale te Den Haag, waar in medewerking verzocht wordt om die be lemmering opgeheven te krijgen. Het vertrek der logers. Geleidelijk aan vertrekken geregeld log gers van de Katwijksche vloot naar de haringvisscherij en worden gemonsterd bij den waterschout. Uit het Prins Hendrikkanaal vertrekken telkens loggers door de binnenwateren naar Ymuiden. met het rood-wit-blauw geschilderd aan het voorschip en bij de achterplecht en aan weerszijden van het schip In wit geverfde letters „Holland". Th. M. S. uit Noordwijk, deed bij de politie aangifte van het feit, dat hij met zijn rijwiel in de Zuidstraat werd aange- rden door een militairen wagen; zijn rij wiel werd vernield. LISSE. As. afscheid van den lieer Suykerland. Naar wij vernemen zal de heer P. J. Suykerland. wlen met ingang van 1 Nov. op eigen verzoek door B. en W. dezer ge meente eervol ontslag werd verleend als opperbrandmeester, morgenavond van het Brandweercorps afscheid nemen. De heer Th. M. van der Eerden zal hem opvolgen. Vergadering Bloembollencultuur. Voor de eerste wintervergadering der afd. Oegstgeest en Omstreken van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, die gisteravond in „Zomerzorg" te Leiden gehouden werd be stond groote belangstelling. De voorzitter de heer A. C. Hendriksen sprak hierover zijn vreugde uit Speciaal richtte spr. zich tot het eere-lid den heer A. van Varik, zijn deelneming betuigende met het smartelijke verlies van diens echt- genoote. Vervolgens overzag spr. de toestan den van het bloembollenvak. waarin helaas r.og zoo weinig perspectieven voor de toe komst merkbaar zijn. Het eenig mogelijke is het vak trouw te l biijven en krachtig te steunen om dan daar- I mede het algemeene peil te handhaven en zoo mogelijk sterker te maken. Hiertoe wekte spr. de leden met ernst op. Na lezing en goedkeuring der notulen van den secretaris, den heer G J. Hoogervorst. werd in behandeling genomen: Verkiezing van 2 leden voor het Hoofdbestuur Aftredend zijn de heeren Bakker te Enk huizen en Braam te Heemstede. In een uitvoerig betoog stelde de heer Beumer het belang in het licht voor deze afdeeling bij de candidaatstelling en gaf in overweging zoo mogelijk voor één der vacatures een eigen candidaat uit de afdeeling te stellen. Over dit punt ontstond een breedvoerige gedachtenwisseling waarbij o.m. de door minister Steenberghe gehouden rede nader werd bezien. Ook de streekbezetting in het H.B werd in overweging genomen. Besloten werd eerst een nader onderling overleg in te stellen waarover rapport zal worden uitgebracht omtrent een mogelijke candidaatstelling van een der leden dezer afdeeling Na vaststelling der prijzen wer den de leden in de gelegenheid gesteld tot aankoop van eenige gebruikte daglichtlam pen welke destijds door het bestuur waren aangekocht voor het gebruik van de !»den. Hierop volgde een verloting van sigaren en sluiting. De collecte ten bate van de Ned. Cen trale voor practische werkverruiming en hulpverleening, heeft opgebracht f. 76 46. ZEVENHOVEN. Voor beroep bedankt. Ds C. A. van Harten. Herv. predikant alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Wijk bij Duurstede Van B. te S. - De verplichting der leerplicht wet geldt niet zoolang de kinderen een school voor buitengewoon lager onderwas bezoeken. Wend u tot het hoofd der school en zoo noodig tot den inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs. J. v. R, te O. - Inderdaad zal op een rente- kaart geplakt moeten worden. N. de J. - Toestemming der ouders is noodig. tenzij de 30-jarige leeftijd is bereikt. In het beschreven geval moet o.a. de akte van echt- schelding van den ambtenaar van den burger lijken stand gegeven worden. NOORDWIJK. Ledenvergadering der Noordwijksche Reddingsbrigade. In hotel „Passage" vergaderde óe Noord wijksche Reddingsbrigrrde onder voorzitter schap van dr. Hermanides, die allen welkom heette, waarna de tweede secretaris de heer A. van Kan de notulen las, die goedgekeurd werden. De eerste secretaris de heer E. de Groot, las hierna de ingekomen en uitgegane stuk ken, waarna het winterprogramma bespro ken werd. Maandag 6 November begint de cursus eerste hulp in hotel „Passage". De heer J. v. d. Bent pleitte voor een eenheidsdiploma E.H.B.O. Betreffende het zwemmen in „De Over dekte" zeide de heer de Groot, dat de kosten voor het zwemmen vermoedelijk terugge bracht kunnen worden tot 75 cent. Een 50- tal leden gaf zich voor dezen cursus op.. De seincursus gaat wegens gebrek aan belangstelling niet door. De heer van der Wilk zeide wederom be reid te zijn tot het samenstellen van een nieuwe revue. De voorzitter dankte voor dit aanbod, waarna de heer de Groot wees op de groote propagandistische beteekenis van de avonden, die thans voor de militairen worden gegeven. Spr. dankte speciaal de genen, die achter de schermen werken. De heer S. Verloop verzocht toch vooral te trachten nieuwe leden te winnen. De heer Verloop vroeg hoe de werkzaam heden der N.R.B. zullen zijn bij den Lucht beschermingsdienst in onze gemeente. De heer de Groot zeide dat er een reorga nisatie gaande is; de leden zullen hierover binnen kort wel meer hooren. De voorzitter besprak den bloedtrans fusiedienst, die van buitengewoon nut is. Verschillende leden gaven zich hiervoor op. De heer van der Wilk vroeg inlichtingen betreffende de verzekeringskas en het Tom fonds. De penningmeester, de heer de Hol lander merkte op, dat de verzekeringskas f.200 en het Tomfonds f. 100 groot zal zijn. De heer van der Luyt vroeg vervanging van de brancard op den wagen. Deze ls echter hersteld. De heer van der Bent verzocht 's winters geen zwemles te geven. Dit werd aangeno men met dien verstande, dat de reeds op gegeven leden, die niet kunnen zwemmen, nog dezen winter les kunnen krijgen, doch zij, die zich na 25 Oct. opgeven, eerst den volgenden zomer deze lessen kunnen krijgen. De heer van der Niet vroeg de bordjes te verwijderen van de huizen waar geen leden der N.R.B. meer wonen. De volgende jeugdleden legden het examen zwemmen met goed gevolg af: Nellie van Vliet, Mlentje Jopie Schippers, Corrie Marijt Didi Lüschen. Karei van de Wilk, Jan Lan- gendijk, Joop Middenham, Henk Dekker, Aart Smit. Voor het bondsexamen slaagden voor het waterwerk: mevr. M. Passchier (Bi de hee ren W. Plug (Al, W Bedijn (A), J. Bedijn (A). Geheel geslaagd is mej. Q. van Oosten. Hierop volgde sluiting. OEGSTGEEST. De bazar der Vrijz. Hervormden. De bazar der Ver. voor Vrijz. Hervormden in de Willem de Zwijgerkerk mag zich in een voortdurend druk bezoek verheugen. Er heerschte gisteravond een opgewekte stem- ming en er werden goede zaken gedaan. De organist der kerk, de heer R. Heering heeft den avond met orgelspel opgeluisterd Hier bij is tevens de zeer mooie klank van het orgel in het gezellige kerkgebouwtje door de vele belangstellenden niet onopgemerkt ge-j bleven. ALPHEN. De Chr. Vakbeweging en de wereldramp. In de bibliotheekzaal van het Nutsge- bouw werd een uitstekend bezochte verga dering gehouden van de afd. Alphen van den Ned. Chr. Grafischen bond, onder lei ding van den heer J. C. C. Bonte. ALs spreker trad op de Bondsvoorzitter de heer J. Hofman uit Amsterdam over „De Chr. Vakbeweging en de wereldramp" Spr. stond eerst stil bij de aanleiding van dezen oorlog, die door Dr. A. Kuiper I en den Engelschman Keynes reeds was j voorspeld. Op het treurspel van 19141918 volgde de voor Duitschland vernederende 1 vrede; langs ordelijken weg heeft Duitsch land zich willen herstellen, maar het is het met geweld. Spr. ziet in dezen strijd de worsteling om de macht tusschen Engeland en Duitschland. Het is mogelijk, dat het te vens het voorspel is van Gods eindoordee- len. waarover spr. uitwijdde. Spr. wekte op trouw te blijven, want slechts zij die volharden tot het einde, zul len zalig worden. De trouw van de Chr. beginselen geeft de Chr. vakbeweging ook nu een taak die om vervulling roept. Wij mogen Gods roepstem in dezen tijd niet veronachtzamen, maar moeten ook voort werken aan de taak, die nog te vervullen is. Na bespreking sloot de heer Hofman de uitstekend geslaagde vergadering. Filmavond Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Li de Kerkzaal van de Maria-Stichting vond een goedbezochte propaganda-film- avond plaats van bovengenoemden Bond, j onder leiding van den heer Jac. van Noord. Deze wees op het voorrecht, dat men in I ons Vaderland nog in rust en vrede een dergelijken avond kan beleggen. Na geza- menlijke zang van Vaderlandsche liederen volgden enkele natuur- en komische films, waarvan veel werd genoten. Hierna volgde het hoofdnummer van den avond, n.l. de propagandafilm van den bond „Verbroken Boeien." Het hoofdbestuurslid de heer Van der Wal, gaf hierbij enkele toelichtingen. Hij wees er op hoe deze film bedoelt weer te geven de ontwikkeling van de sociale gerechtigheid. De strijd van 50 jaar gele den werd duidelijk weergegeven, alsmede die om de medezeggensschap, welke met veel succes is bekroond. Helaas moest spr. er echter op wijzen, dat dit in de Rijn streek nog niet het geval is. In vele bedrij ven is het hier nog droef gesteld. Dank zij de actie, die den laatsten tijd gevoerd werd is er echter alle hoop, dat ook hier verbe tering zal komen. Met aandacht werd de boeiende 'film gevolgd. Algemeen was men vol lof over de duidelijke voorstelling, welke van het verloop der worsteling om het vecht van den arbeider werd gegeven. Ze ker beantwoordt deze film aan het gestelde doel. De uitnemend geslaagde avond werd door den heer Van der Wal gesloten. Opening R.K. Militair Tehuis. In de zaal der St. Josephgezellen is de zer dagen onder groote belangstelling het R.-K, Thuis voor Militairen geopend. Hier bij was o.a. de burgemeester tegenwoordig. De tafeltjes, die allen bezet waren, stonden vol bloemen, zoodat men direct een ge- zelligen indruk van dit Tehuis ontving. De voorzitter van het comité opende, waarna twee coupletten van het Wilhelmus werden i gezongen. Kapelaan Klaver zeide in zijn openings rede o.a dat het wel een genot voor de R.-K. militairen zou zijn, hier een tehuis te vinden. Alleen ontspanning echter kan i den goeden geest niet bevorderen. Het ONZEKERHEID OVER EXPORT MOGELIJKHEDEN. Gelijk indertijd is gemeld, is mr. J. H. Kie- wiet de Jonge, voorzitter van de reedersver- eeniging voor de Nedcrlandsche haringvisscherij en secretaris van het centraal bureau voor ae rijn- en binnenvaart, benoemd in de directie van William Muller en Co. N.V. te Rotterdam. Naar aanleiding van deze benoeming mochten wij een onderhoud hebben met den heer Kie- wiet de Jonge, wien wij naar zijn plannen ten aanzien van de door hem bekleede functies en naar zijn meening omtrent de toekomst van de visscherij onder de heerschende oorlogsomstan digheden vroegen. De plannen van mr. Kiewiet de Jonge ten aanzien van de visscherij staan nog niet vast. In dezen voor de visscherij zoo uiterst moeilij ken tijd zou hij, die reeds vele jaren zijn ban den met dezen tak van bedrijf heeft, niet gaar ne voor een desserteur uit de rijen der strijders voor een loonende visscherij willen doorgaan, doch het zal nog moeten blijken, in hoeverre zijn nieuwe werkkring vereenigbaar zal zijn met eerstgenoemde functie. Wel staat vast. dat mr. Kiewiet de Jong de andere door hem bekleede functies waaronder die in het centraal bureau I voor de Rijn- en binnenvaart, zal neerleggen, j Den toestand van het visscherijbedrijf acht i hij buitengewoon critiek. Ondanks de zeer gun- I stige voorwaarden, door regeering en reederijen geschapen, blijkt de animo onder de visschers beperkt, te zijn. Een van de groote factoren, die den toestand zoo onzeker maken, is de vraag. 1 hoe zal de houding der regeering zijn tegenover den uitvoer? Deze vraag is zeer klemmend voor de visscherij op versche visch. daar de reeders allerminst zekerheid hebben, loon naar werken te zullen ontvangen. Immers de versche visch moet dadelijk van de hand. terwijl voor ver- duurzaamde visch wellicht later nog een afzet gebied kan worden gevonden. Voor de zoute- liaringvisscherij dringt de tijd bovendien, daar men mag aannemen, dat begin December deze visscherij eindigt. Immers van visschen in Het Kanaal, hetgeen anders des winters geschiedt, kan onder de huidige omstandigheden vermoe delijk geen sprake zijn. Zoowel voor de regeering als voor het be drijf is de kwestie van den export een moeilijk probleem. Allen lof had de heer Kiewiet de Jonge voor de regeering voor haai- medewer king. De reeders zien wel in. dat het probleem niet in een handomdraai is op te lossen, doch bij de hoogere lasten moet het bedrijf zeker zijn van exportmogelijkheden. Heeft men niet het vooruitzicht op een redelijke besomming, dan is het te begrijpen, dat men. nu b.v. het garantieloon voor de ha ringvisscherij van f.14 op f. 28 gebracht is en de minimumprijs op f. 16. niet snel besluit om aan te monsteren of de schepen zee te doen kiezen. Het seizoen is tot nu toe slecht geweest en ae weerstand van het bedrijf is buitengewoon kleiig geworden. Als niet in de nu komende weken een uitstekend rendement wordt gemaakt, dan voorziet mr. Kiewiet de Jonge zeer ernstige ge volgen. De oplossing kan slechts brengen "de zekerheid van exportmogelijkheden. En daarop is alle hoop van het visscherijbedrijf gericht. VERWACHTE VTSCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Ade lante IJm. 19. vangst 1000 manden haring. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 26 October. Tarbot f. 1.90—1.50 per kg.; tong f.2.400.66, heilbot f. 1.40: klein- schol f. 2410 per 50 kilo, schar f8.204.50. tongschar f.4133, poontjes f. 3.10, kleinmiddel schelvisch f. 1815. kleine schelvisch f. 1712, groote gul f. 13. kleine gul f. 11—10, wijting f. 11.502.50, makreel f. 12.5010.20. versche ha ring f. 6.604.70 kabeljauw f. 4025 per 125 kg., vleet f. 1.45 per stuk. leng f. 0.46 per stuk, kool- visch f. 1.10—0.70 per stuk en rog f. 1512 per koop. Aangevoerd aan den afslag: 1185 kisten ver sche haring. Trawlers: Eveline IJM 115 850 man den f.7800; Caroline IJM 26 1600 m. f.6300. VLAARDINGEN. 26 Oct. Hedenochtend kwamen binnen 4 schepen met 2278 kantjes. Volle haring Zuid per ton f. 26.40, steurharing f. 16.1016.80. volle haring Eng. wal f. 2828.20, steurharing f16.9021.60. voornaamste is het Godsvertrouwen onge schokt te bewaren. Hierna sprak burge meester Coüjn woorden van dank voor het geen hier voor de militairen gedaan wordt. Luitenant Kolf dankte allen, die hieraan medegewerkt hadden namens alle R.-K. militairen. Tenslotte werd een kop koffie aangeboden. Het Tehuis biedt volop gele genheid voor ontspanning. Men vindt er 2 biljards, een pingpongspel, een uitgebreide leestafel en diverse gezelschapsspelen. Ongetwijfeld zullen de militairen zich in dit Tehuis aangenaam kunnen bezig houden. Een boekhandelaar H. uit Alphen deed bij de politie aangifte van het vinden van een fiets, die voor zijn winkel was blijven staan. De politie stelt een onderzoek in. LEIDERDORP. Tuinder ernstig aangereden. Gisteren is onze plaatsgenoot de 65-jari- ge tuinder J. Griekspoor aangereden door een vrachtauto op den v.d. Valk Bouman- weg. Zijn toestand was van dien aard. dat hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. De man had een ernstige wonde aan den rug bekomen. Raadsagenda. De Raad vergadert morgenavond te kwart voor acht. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Goedkeuring rekening 1938 van het Burgerlijk Armbe stuur. 5. Goedkeuring begrooting 1940 van het Burgerlijk Armbestuur. 6. Vaststelling begrooting grondbedrijf en gemeentebegroo- ting 1940. 7. Vaststelling kosten bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs. 8. Overneming eigendom straten van den heer M. P. Splinter. 9. Overneming eigen dom straten van den heer M. van der Vel den. 10. Overneming eigendom grond be stemd voor straataanleg door de heeren M. van der Velden en M. P L. Aukes. 11. Over neming onderhoud doortrekking verharding van den Achthovenerweg ter vervanging van een brug bij de boerderij .Dindenhof". 12. Wijziging raadsbesluit tot verkoop van grond aan N. Mo! 13. Benoeming tijdelijk controleur voor d? steunverleening op ar- fceid'-intract. 14. Verlenging: termijn ont ruiming onbewoonbaar verklaarde woning Jaagpad 25 15 Wijziging begrooting 1939 en eventueel ook 1940 16. Rondvraag. 17 Sluiting. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7