STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BSad Donderdag 26 October 1939 Officieele Crisispubiicafie Belastingambtenaar verduistert ruim elfduizend gulden Leidsch Studenten muziek gezelschap „Sempre Crescendo" WEERBERICHT. AGENDA Dagbladreclame is niet te vervangen VOLGENS EEN GERAFFINEERDEN OPZET. De oproep tot aanhouding van den adjunct- commies der directe belastingen, den 43-ja- rigen P. M. M. alhier, die Maandag j.l. was verdwenen met medeneming van een bedrag van vijfhonderd gulden uit de kas, heeft tot gevolg gehad, dat de man zich gistermorgen om half twaalf vrijwillig bij de Leidsche po litie heeft aangemeld Het ontvreemde bedrag heeft hij grooten- deels weer aangezuiverd. Van ernstiger aard was evenwel zijn mededeeling aan de politie, dat hij in den loop van verscheidene jaren het Rijk voor aanzienlijke bedragen heeft benadeeld door meermalen gelden uit de kas te verduisteren. Hij zelf raamde het bedrag der aldus gestolen gelden op ruim elfduizend gulden. De Rijksaccountantsdienst stelt een uitge breid onderzoek in naar de wijze, waarop M. daartoe kans heeft gezien, zoomede naar den werkelijken omvang der gepleegde mal versaties. Reeds is vast komen te staan, dat M. op zeldzaam geraffineerde wijze te werk is gegaan. De oneerlijke ambtenaar is ter beschik king van den Officier van Justitie gesteld. DE HEER LEO DÉE TIJDELIJK DIRIGENT STEUN- EN LOONSVERHOOGING GEVRAAGD. Het bestuur der Leidsche Werkloozen Ver eeniging (Secr. Burgsteeg 12) heeft aan den gemeenteraad het verzoek gericht aan de Regeering te willen voorstellen om de steun- normen der werkloozen en de loonen in de werkverschaffing te verhoogen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma Wed. H. de Keijzer, Stationsweg 35, Leiden, stoom- wasch en strij kinrichting. Overleden Eigenaresse: Wed. C. M. de Keijzer-Nijssen. Leiden, d.d. 20 October 1939. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 759. "Hedenmiddag 2 uur: 754. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk over Oost- Groenland, dat aanvankelijk snel in bet-eekenis toenam, verplaatste zich in Zuidelijke richting naar IJsland. Het luchtdrukverval over de Noorsche Zee nam daarbij toe, zoodat op de Faroër vanochtend stormachtige wind uit het Noorden heerschte. Bij Denemarken kwam een depressiekern tot ontwikkeling. In ons land bleef het nog buiig weer. Vooral aan de kust kwam veel regen voor. Vlissingen tapte in het afgeloopen etmaal 26 m.M. neer slag af. De temperatuur is overal gedaald. Op het vliegveld Twente was het hedenmorgen 1 graad onder het vriespunt. Over Italië nam de luchtdruk nog belangrijk af. Een afzonderlijke depressiekern lag van ochtend over de golf van Genua. Zware slag regens werden op Sicilië gemeld. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Azoren en Noordwest-Spanje blijft zich hand haven. Hoogste barometerstand 1031.1 mbar te Aku- reyri en Seydisfjord. Laagste barometerstand 998.8 mbar te Hanst- holm. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: Regenbuien, windstil. Temp. 4 gr. C., min. 4 gr. C. neerslag 12 m.m. Vlissingen: Regenbuien, matige N.N.W. wind. Temp. 5 gr. C., min. 4 gr. C., neerslag 26 m.m. De Bilt: Halfbewolkt. zwakke W.Z.W. wind, Temp. 3 gr. C., min. 1 gr. C.. neerslag 3 m.m. Groningen: Zwaarbewolkt, zwakke W. wind. Temp. 1 gr. C., min. 0 gr. C., neerslag 0.8 mm. Maastricht: Zwaarbewolkt, zwak W.Z.W. wind, Temp. 3 gr. C.. min. 2 gr. C., neerslag 1 m.m. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (43 gr. F 12 uur 'smidd.: 8 gr. C. 46 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Vrijdag. Voorm. te 1 u. 58 min.: nam. te 2 u. 15 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag 5.16 njn tot 6.14 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 26 Oct. op 15 u. 58; onder: 4 u. 37. NAUWERE SAMENWERKING TUSSCHEN BELGISCHE EN NEDERLANDSCHE GELEERDEN. Belgische wetenschappelijke instellingen in samenwerking met „Ex Oriente Lux". In den loop van het jaar 1938 wendden hoogleeraren van het Instituut voor Oriën- talisme te Leuven zich tot het alhier ge vestigde Vooraziatisch-Egyptisch Gezel schap „Ex Oriente Lux" met het voorstel om een samenwerking tot stand te brengen in zake de organisatie van bijeenkomsten en het houden van lezingen, zoowel in ons land als in België. Het resultaat van deze besprekingen is, dat er voortaan een uitwisseling zal plaats vinden tusschen Belgische en Nederland- schc Oriëntalisten tot het houden van lezin gen. De eerste dezer bijeenkomsten zal plaats hebben te Antwerpen op Vrijdag 27 October a s. in de Nottebohmzaal van de Stedelijke Bibliotheek, waarin prof. dr. A. de Buck, hoogleeraar aan de Universiteit al hier zal spreken over: Het graf en het leven na den dood in Oud-Egypte. Deze eerste bijeenkomst zal bovendien een officieel karakter dragen daar er een co mité uit vooraanstaande Antwerpenaren is gevormd, dat deze eerste bijeenkomst heeft voorbereid. Te Brugge zal op 6 November en te Leu- Leo Dée. .Naar wij vernemen is onze stadgenoot, de cellist de heer Leo Dée benoemd tot plaats vervangend dirigent van het Leidsche Stu dentenmuziekgezelschap „Sempre Crescen do", zulks in de plaats van dr. C. L. Walther Boer. die op het oogenblik onder de wape nen is. De heer Leo Dée is tevens dirigent van het onlangs opgerichte Haagsch Vocaal Ensem ble. dat voortgekomen is uit de Haagsche Onderwijzers Zangvereenlging. 1 ven zal op 7 November de reeks lezingen ge- I opend worden met een voordracht door prof. I dr. J. Simons over: De opgravingen in Lachisch. In December zal prof. dr. F. M. Th. Böhl een aantal lezingen in België ko men geven, terwijl in den loop van den win ter. in ons land van Belgische zijde lezingen zullen worden gehouden door prof. Capart, prof. Coppens en prof. Rijckmans. Boven dien zullen behalve de hoogleeraren Böhl en de Buck, ook de heeren ir. R. J. Forbes, A. A. Kampman, dr. J. H. Kramers en dr. Th. C. Vriezen lezingen in België houden. De huidige internationale toestand heeft in de uitvoering van deze samenwerking tus schen ons land en België geenerlei moeilijk heden veroorzaakt. Deze moeilijkheden zijn er wellicht op het oogenblik wel met de uit voering van gelijksoortige plannen, die men heeft met de Scandinavische landen, hoe wel men goede hoop heeft, dat dr. Otto Koe- foed Petersen, conservator aan het Ny Carlsberg Glytotek te Kopenhagen gevolg zal kunnen geven aan de uitnoodiging om voor „Ex Oriente Lux" in Februari a.s. eenige lezingen in ons land te komen houden, ter wijl prof. dr. Buck van plan is daarna een tegenbezoek te brengen met een reeks lezin gen-te Kopenhagen, Uppsala en Stockholm. Voorts zijn er nog onderhandelingen gaande met de orientalistische instellingen in Fin land en Zwitserland, doch gevreesd moet worden, dat deze thans niet tot een prac- tisch resultaat zullen kunnen leiden. LEIDSCHE KAPPERSVAKSCHOOL. Opening van een eigen gebouw. De Leidsche Kappersvakschool, uitgaande van „Ons Belang", afdeeling Lelden van den Ned. Kappersbond, welke tot voor kort in het Nutsgebouw was gevestigd, raakte als gevolg van de mobilisatie haar domicili kwijt en zag zich dientengevolge genood zaakt elders onderdak te zoeken. Het bestuur is zoo gelukkig geweest beslag te kunnen leggen op het perceel Nieuwsteeg no. 12, dat na een grondige inwendige reor ganisatie te hebben ondergaan, welke voor namelijk dank zij de actieve medewerking van de dames der bestuursleden werd vol trokken, overeenkomstig zijn nieuwe be stemming in een kapsalon werd herschapen. Gisteravond had de officieele ingebruik neming plaats, welke o.m. werd bijge woond door de besturen van „Ons Belang" te Leiden en afgevaardigden van de zuster verenigingen te Den Haag en Delft, den directeur der Vakscholen te Amsterdam, den heer Olthof en den directeur van de Leidsche Ambachtsschool, den heer G. E. E. Kuijntjes. De voorzitter van het Vakschoolbestuur, de heer L. K. van der Vlist sprak een wel komstwoord tot de aanwezige gasten en cursisten en drukte zijn leedwezen uit over de afwezigheid wegens ongesteldheid van den directeur der school, den heer Botzen. Hij dankte voorts de leeraren voor hun be reidwilligheid om ook in dit vijfde leerjaar hun krachten aan de school te willen geven en de dames voor de hulp, welke zij hadden verleend bij de inrichting der zaal, terwijl hij de cursisten opwekte tot de uiterste krachtsinspanning, daar de eischen, welke aan het kappersvak worden gesteld, hoe langer hoe zwaarder worden. De heer Olthof uit Amsterdam bracht vervolgens de gelukwenschen over met de totstandkoming van dit nieuwe home, waar door hij dezen vijfden leergang met verdub beld genoegen opent. Door de recente af kondiging van de Vestigingswet voor het kappersbedrijf is een lang gekoesterde wensch in vervulling gegaan. Het vak is thans beschermd tegen lieden, die zonder de noodige vakkennis een zaak beginnen en die er mede aan schuldig zijn, dat in dit bedrijf de loonen van het personeel nog al tijd te laag zijn. De Vestigingswet geeft aan den kappersstand speciale rechten, maar zij stelt daartegenover ook haar eischen in den vorm van een goede vakopleiding. Die vakkennis dient hier te worden bijgebracht. Spr. wekte daarom met klem op de noodige ernst bij het werk te betrachten. Weest ijverig, aldus spr. het gaat om Uw toekomst! Daarna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren C. F. Lardee, voor zitter van „Ons Belang", die een wand- spreuk „Oefening baart kunst" aanbood, door den heer Kuijntjes namens de Am bachtsschool, die mededeelde, dat de voor zitter, ir. van Hoek tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn, door den heer le Grand, voorzitter van de afdeeling den Haag, die in het bijzonder hulde bracht aan de stuwende kracht van den heer van der Vlist. door den heer van Weizen, namens de afdeeling Delft en door den heer van Bellen namens de leeraren. Allen boden hun gelukwenschen aan bij de verkrijging van dit eigen gebouw en spraken hun beste wenschen uit voor de voorspoedige ontwik keling der school. De afdeeling Alphen zond een telegra fische gelukwensch. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN. Het bestuur van Chr. Jeugdhulp deelt ons mede. dat de collecte der beide voor gaande Zaterdagen f. 397.heeft opge bracht. Wij ontvingen het jaarverslag 1938 van de Commissie voor Maatschappelijk Werk van de Internationale Orde van Odd- Fellows. Heeft U wel het juiste tarief? De directie van de Stedelijke Lichtfabrie ken schrift ons het volgende: Bij de invoering der nieuwe electriciteits- tarieven op 1 Januari 1939 is in dit blad een uitvoerige toelichting op die tarieven verschenen. Daaruit herhalen wij het ad vies aan eiken verbruiker, die meent dat een der nieuwe tarieven voordeeliger voor hem zou zijn, zich tot ons te wenden voor nadere inlichtingen. Zeer velen hebben aan dezen wenk gevolg gegeven. Hieronder waren o.m. tal van mid denstanders, hetgeen te verklaren is, om dat de tariefsherziening juist voor hen tamelijk ingrijpend was. Als gevolg van deze aanvragen hebben wij een groot aan tal adviezen kunnen geven, die tot gevolg hadden, dat de verbruikers hun stroom te gen lagere prijzen konden gaan koopen. Het lijkt ons evenwel noodzakelijk er nog een uitdrukkelijk op te wijzen, dat men het hierbij niet uitsluitend op het initiatief der lichtfabrieken moet laten aankomen. Wij tellen onze afnemers bij tienduizenden en iedereen begrijpt, dat wij niet op de hoogte kunnen zijn van alle bijzonderheden van eiken klant afzonderlijk. Iedere verbruiker kent zijn eigen omstan digheden van stroomafneming het beste. Daarom kunnen wij niet beter doen dan de raadgeving herhalen: Wie ook maar eenigszins twijfelt aan de vraag of hij, hetzij voor zijn zaak of zijn woning, wel het juiste tarief heeft, wende zich schriftelijk om inlichtingen tot de Lichtfabrieken. Deze inlichtingen worden gaarne en zon der kosten gegeven. Men heeft het dus geheel in eigen hand het Juiste tarief voor stroomafname te heb ben en daardoor te voorkomen, dat men méér betaalt dan bij de bestaande tarieven noodig is! KAPITEIN DR. C. L. WALTHER BOER PRIVAAT-DOCENT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is de kapitein dr. C. L. Walther Boer toege laten als privaat-docent aan de Leidsche Universiteit om onderwijs te geven in de muziekgeschiedenis van de Middeleeuwen en van de Renaissance. HET SCHETSEN VAN KALVEREN BOVEN 140 K G. Aangifte voor 1 November. Op 1 November 1939 zullen alle reserve kalveren door de veehouders moeten zijn opgeruimd; slechts mogen leden van door de Nederlandsche Veehouderijcentrale er kende tuberculosebestrijdings-organisaties die in het bezit zijn van een toewijzing '39 met het oog op de tuberculinaties nog tot 1 Februari 1940 hoogstens één reservekalf aanhouden. Veehouders, die hun vaarskalver-toewij- zing 1939 nog 'niet of nog niet geheel ver bruikt hebben en daarop een kalf van meer dan 140 K.G. willen laten schetsen, dienen dit ten spoedigste, doch in elk ge val vóór 1 November a-s. schriftelijk bij de landbouw-crisisorganisatie in hun provin cie aan te vragen. Doen zij dit niet, dan HEDEN Ainicitia: Ver. tot bev. der Bouwkunst. Spr, prof. Zwiers, 8 uur nam. „Den Burcht": Bond van bedryfsautohouders in Nederland. 8 uur. Spreker R. van Gelder Evang Chr. Gem.' 8 urn- nam. Gerecht 10: Theosof. Ver. Spr. mevr. Coenen, 8 1/4 uur nam. Oude Singel 236: Ver. Bellamy. Spr. Manussen. 8 14 uur nam. Prediker: Maranatha-conferenties te 3 en 8 uur nam. Waalsche Kerk: Concert Leidsch Dameskoor, 8 uur nam. KatwiJk-aan-Zee (Caca Cara)Geref. Bond. Spr. ds. v. Sliedregt. 7Ms uur nam. Oegstgeest (W. de Zwljgcrkerk)Bazaar Ver. v. Vrijz. Hervormden 10!212, 2Vz5 cn 7'410 uur nam. Vrijdag. In den Vergulden Turk: Aandeelhoudersver* is bij schetsing na 1 November een bedrag gadering N.v. Meelfabriek de RtJn v.h. fa. Wed. van f.50.verschuldigd. Voor dieren, wel ke het gewicht van 250 K.G. reeds te bo ven zijn en welke vóór 1 November a.s. ter schetsing opgegeven zijn, geldt nog het tarief van f. 30.—. Voor de maanden November en Decem ber gelden dus de volgende bepalingen: ongeschetste kalveren tot 140 K.G. mo gen zonder beperking aangehouden wor den; kalveren boven 140 K.G. doch beneden 250 K.G. kunnen nog geschetst worden tegen het normale tarief van f. 0.75, indien men nog over een toewijzing 1939 beschikt en vóór 1 November a.s. aangifte doet; kalveren boven 250 K.G. kunnen nog ge schetst worden tegen het tarief van f. 30.— indien men nog over een toewijzing 1939 beschikt en vóór 1 November a-s. aangifte doet; alle kalveren boven 140 K.G., waarvoor geen aangifte wordt gedaan vóór 1 Novem ber a.s., kunnen slechts worden geschetst, indien men nog over een toewijzing 1939 beschikt en tegen betaling van f. 50. Den veehouders wordt derhalve met klem aangeraden ten spoedigste schrifte lijk aangifte tot schetsing te doen en ter voorkoming van moeilijkheden, alle ove rige reservekalveren vóór 1 November a.s. op te ruimen. 1723 DE POËZIE DER JONG-PROTESTANTEN. VOLKSONDERWIJS, AFD. LEIDEN. In de gisteravond onder leiding van den waarn. voorzitter prof. dr. N. J. Krom ge houden ledenvergadering werd besloten, toe te treden tot de St. Nicolaas-Intocht-Com- missie en den heer J. W. Harting als gede legeerde te benoemen. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering op 4 en 5 Nov. a.s. werd de heer J. K. van der Valk benoemd, tot plaatsvervangers de heeren J. W. Harting en L. Favier. Aan den beschrij vingsbrief werd de noodige aandacht ge schonken. Speciaal werd de aandacht van den afgevaardigde gevestigd op de propa- ganda-revue voor Volksonderwijs „Let op uw Saeck". die op 4 Nov. onder leiding van den heer August W. van Gils voor de afge vaardigden in Utrecht zal worden opge voerd: men wilde overwegen, of dit ook eens in Leiden zou kunnen gebeuren. In de vaca ture in het bestuur, ontstaan door het ver trek van prof. Eerdmans werd prof. dr. C. de Boer benoemd. Bij de rondvraag werden ver- j schillende belangrijke zaken besproken. Van het propagandanummer van het Orgaan zullen 200 exemplaren worden verspreid in de hoop, dat de secretaris, de heer Hibma, daarna vele nieuwe leden aan het hoofdbe stuur zal kunnen opgeven. Mr. Roel Houwink spreekt voor den Chr. Kunstkring. In een uitstekend bezochte bijeenkomst (de eerste in dit seizoen) van den Chr. Kunstkring, welke onder leiding stond van dr. J. van Ham. sprak gisteravond mr. Roel Houwink uit Zeist over „de poëzie der jong- protestanten". De heer Houwink wees er in het begin van zijn lezing op, dat men niet kan spreken van een Jong-Protestantsche dichtkunst, maar slechts van de dichtkunst der Jong-Protestanten. Er is geen gemeen schap, met een positief karakter van jong- protestantsche dichters, wier werk gedra gen wordt door hun protestantsche over tuiging. Zulk een gemeenschap kan ook niet bestaan. Wij kunnen alleen spreken over de poëzie voor jongere schrijvers, die om de een of andere reden verbonden zijn door hun protestantsche overtuiging. Dit klinkt vaag en rekbaar, maar het is niet anders. We staan hier tegenover het manco-vraagstuk, dat berust op het weder zij dsch isolement van geloof cn kunst, zoo als dat zich in de tachtiger jaren heeft voltrokken met als resultaat een leeg ge loof en een blinde kunst. Het manco- vraagstuk bestaat dus niet in de eerste plaats als gevolg van een religieus of aesthetisch tekort, maar tengevolge van een gemis aan geestelijke kracht om de kluisters van het isolement te verbreken. Spr. wees er vervolgens op hoe moeilijk jonge kunstenaars het hebben. Sinds eeuwen is de kunst erfelijk belast met een groote dosis individualisme. Hoe zal een jong talent zich handhaven in een wereld die sedert lang is geseculariseerd. Hoe heeft ook de jonge kunstenaar te worstelen met de groote vragen van het geloof. Van de poëzie wordt verlangd, dat zij Christus ge tuige zal zijn, de dichter moet zijn Verlos ser eeren, men wil de kunst zien als dienst van God en van den naaste, als een vorm van den eeuwigen dialoog tusschen God en Zijn schepsel. Maar wat staat er aan wer kelijkheid achter die wenschen? Helaas slechts namelooze honger. Men behoeft de jonge protestantsche dichters niet in een kastje te zetten, maar men mag geen onmogelijke verwachtingen hebben van hun werk. Als de kerk het Evangelie niet brengt, zij zullen het u niet brengen. Zij spreken slechts over de schoonheid der schepping, Gods schepping Aan de hand van een groot aantal gedich ten gaf spr. daarna een indruk van hun werk. Tenslotte drong spr. er op aan, dat men kome tot de erkenning van het dichter schap in het geheel van het geestelijk leven. Het Christelijk dichterschap is geroepen stem te zijn van aller schuld en van Gods barmhartigheid. Het Christelijk dichter schap is geen rijk bloeiende struik. Het doet schamel aan. Dat ligt voor een deel aan zijn schamelen voedingsbodem, maar ook daar aan dat eenmaal uit zijn takken Christus doornenkroon werd gevlochten, zoodat thans nimmermeer de doornen door de rozen kunnen worden overschaduwd. T. J. Bots, 3*6 uur nam. Prediker: Maranatha-conferenties te 3 en 8 uur nam. Sitterlaan 75: Prop.-avond Leidsch Muziek» lyceum. 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Leidsche Kunstver. Tentoonstelling f. Franken en ir. H. v. Essen 104 uur, 'sZon- lags 14 uur (tot 12 Nov.). DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9V6—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 7—8 uur nam. 's Donderdags, Wijkgebouw ,3ethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen, 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterie. 3*6 uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Stationsweg: 8 uur nam.: Luxor-Theater, „De Spooktrein". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 8—11 uur. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „De Citadel". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorL voorstelling van 27 en 8.15 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. „Boefje". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ,,'t Zit in de lucht". Zondag te 2, 4Va en 8 uur, Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „Drie Kameraden". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst Ier apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 21 t/m. Vrijdag 27 Oct. a.s. waargenomen door de apo theken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 20502 en Refjst, Steenstraat 35, telef. 20136. Te Oegstgeest: Ooegstgeestschc Apotheek, Wil- helminapark 8, telef. 26274. INTERNAT. VER. „BELLAMY". Uiteenzetting door den heer Bogaard. Gisteravond belegde bovengenoemde ver- eeniging een openbare bijeenkomst, waarin als spreker optrad de heer P. J. Bogaard. Na een korte inleiding, waarbij spr. deed uitkomen. dat de Bellamy-beweging geen enkele politieke strekking heeft, doch uit sluitend de welvaart op het oog heeft van ieder lid der gemeenschap, vestigde hij de aandacht op de kwalen der huidigé econo mie, zooals: overproductie, werkloosheid en den steeds grooter wordenden kapitaals overvloed tegenover groot gebrek ean de noodige levensbehoeften. Spr. betoogde vervolgens, dat de welvaart aanwezig is in den vorm van grond, arbeid en wetenschap. Indien echter niet gebroken wordt met het huidige systeem van voortbrenging en verdeeling der producten, zal de chaos nog grooter worden. Arbeidsplicht voor ledereen, waartegenover staat een gelijk aandeel voor ledereen ln de gezamenlijke prductie; al- schaffing van het tegenwoordige rullsy- steem van goederen tegen geld, zijn volgens spreker de grondgedachte van de Bellamy- economie. Het Nederlandsche volk op de hoogte te brengen met deze gedachte is de taak van onze beweging zegt spreker. Zonder deze gedachte is het onmogelijk een betere sa menleving te bereiken. Na dit betoog, dat aandachtig werd aangehoord, beantwoordde spreker nog een aantal vragen, waarbij hij gelegenheid had nog nader in te gaan op de mogelijkheden van de Bellamy-economle BLOEMIST-PATROONS VER. „LEIDEN EN OMSTREKEN." Gisteravond hield deze vereeniging lil café Schuttershof haar maandvergadering, welke gepresideerd werd door den heer A. Buurman, en welke goed bezet was. De notu len werden ongewijzigd goedgekeurd, ter wijl twee nieuwe leden ingeschreven kon den worden. Hierna werd door den secretaris verslag uitgebracht over de onlangs te Utrecht ge houden alg. vergadering van den Kring Bloemist-Hoveniers. Het verslag gaf aanleiding tot een aan gename gedachtenwisseling, waarbij vele leden hun instemming betuigden met de door den Kring te nemen maatregelen. Na een korte pauze besprak de heer P. C. van der Most van Spijk de door het Centraal Normalisatie Bureau uitgegeven normaalbladen, die betrekking hebben op tuin-technische aanduidingen, waardoor een meer uniforme werkwijze bij tuin-ont- werpen verkregen wordt. Verschillende vra gen werden door den spreker op duidelijke wijze beantwoord. De voorzitter zette vervolgens het wln- terprogramma uiteen, waarna de vergade ring werd besloten. - Een groot deel van de bibliotheek van de Ned. Dierkundige Vereeniging is uit vei ligheidsoverwegingen tijdelijk van Den Hel der naar hier overgebracht, waar het een plaats heeft gevonden in het Rijksmuseum voor Nat. Historie. Onze stadgenoot de heer C. J. van der Kaay Jr.. slaagde te Amsterdam voor liet politie-diploma van den Alg. Ned. Politie bond. 2—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6