LAATSTE BERICHTEN Uit het Engelsche parlement IESDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Donderdag 26 October 1939 De City of Flint Eden voor de radio Zuid-Amkaansche minister voor de radio Rede van Lord Lothian Overzicht De toestand in Warschau Vragen Amerikaansche Neutraliteitswet Verspreide berichten Een sociaal geografisch rapport over Boskoop Bi nnen land Ket Russische telegraaf agentschap Tass meldt uit. Moskou: Volgens een bericht uit Mocrmansk is de interneering der Duitsche be manning van de „City of Flint" dooi de vlootautoriteiten van Moermansk ge annuleerd, aangezien is vastgesteld, dat het schip naar de haven is gebracht voor herstel van machines. Voorloopig blijft het stoomschip in Moermansk ten behoeve van een nauwkeurige vast stelling van de samenstelling der la ding. Op zijn persconferentie heeft de Ameri- kaansche minister Huil verklaard, dat de regeering der Ver. Staten vastbesloten is in cede kwestie van de „City of Flint" te blijven handelen volgens het internationale recht en de Amerikaansche belangen, tot de kwestie van de „City of Flint" te gevonden. Het Duitsche ministerie van marine en het Duitsche prijsgerecht in Hamburg hebben het in de pers verschenen bericht betreffende inbeslagneming van het Ame rikaansche vrachtschip „City of Flint" tegengesproken, zoo verklaarde staatssecre taris Huil tijdens de conferentie. (Hoe het schip dan te Moermansk is gekomen met Duitsche prysbemaning?) Een rapport uit Berlijn deelde mede. dat de ambassade te Berlijn het. onderzoek ■voortzet. Huil voegde hieraan toe. dat de Amerikaansche ambassadeur ln Moskou gisteren een bezoek heeft gebracht aan Po- temkin, den Russischen ondersecretaris van buitenlandsche zaken. Deze gaf te kennen, dat hij niet beschikte over bijzonderheden over de „City of Flint", maar de Russische marine een aanvulling der inlichtingen had gevraagd. Steinhardt. de ambassadeur der Vereen. Staten te Moskou, heeft het departement van buitenlandsche zaken doen weten, dat de officieren en leden der bemanning van de ..City of Flint" zich gezond en wèl aan boord van het schip te Moermansk bevin den. De minister voor de Dominions. Eden, heeft gisteravond een radiotoespraak tot het Britsche Rijk gehouden, waarin hij on der meer zeide: ..De oorlog duurt nog geen twee maan den. doch reeds heeft Hitier het initiatief verloren. Het aanvankelijke voordeel van den aanvaller is uitgeput. De weg naar het Oosten is door Rusland geblokkeerd, of door Turkije afgesloten. In het Westen groeit de krach- der vrije democratiën met de week. Terwijl onze stuwkracht snel toe neemt. komen wij op gang. De Duitsche luchtaanvallen op onze oor- logs- en koopvaardijschepen zijn een groot* mislukking gebleken. In vergelijking met een vorigen oorlog is bewezen, dat de duik boot geen beslissend wapen is. terwijl het verliespercentage bij de Duitsche duikboo- ten oneindig grooter is geweest. De oorlogs schepen on de koopvaarders zijn nog mees ter ter zee. De tot zinken gebrachte Britse he sche pen vertegenwoordigen nog niet 1 procent der geheeie tonnage. Het luide aangekon digde Duitsche offensief in het Westen is nog uitgebleven, terwijl de winter invalt. De winter is ongetwijfeld voor allen moei lijk, doch vooral de Duitschers moeten er beducht voor zijn". Eden sprak daarna over de doelein den van den oorlog en -eide: „Wij vechten niet tegen écn man of voor een bepaalde grens, maar voor het be ginsel van goede trouw tusschen de vol ken. zonder welke er geen vrede kan zijn. De Dominions verlangen er naar een rol te spelen in den strijd, welke ten doel beeft in Europa en later in de geheeie wereld een geest van vrij willige samenwerking te vestigen, die karakteristiek is voor het Britsche vol- keren?emeenebest. Wii zijn vastbeslo ten voort te gaan tot wii een einde heb ben gemaakt aan een stelsel, dat uit groeide tot een macht door bet breken van beloften en de verheerlijking van het geweld. Ditmaal moeten wij niet al leen den oorlog, maar ook den na-ooriog winnen en dat kan moeilijker zijn". Ten aanzien van de neutralen zeide de minister: „Wij gelooven en weten, dat van ons bestaan als vrij volk de vrijheid van vele andere volken afhangt, volken, die niet direct aan dezen oorlog deelnemen, die echter onder vele gevolgen van den oorlog hebben te lijden en den uitslag met span ning afwachten. Hierin ligt de ware betee- kenis van de houding van Turkije. Het Turksche voorbeeld heeft veel meer dan alleen strategische beteekenis Turkije staat op de bres voor hetzelfde beginsel der goede trcuw Turkije heeft deze houding consequent gehandhaafd gedurende het ge heeie tijdperk na den wereldoorlog. Indien het herziening van een verdrag wenschte, koos het steeds den weg van onderhande ling en niet dien van geweld. Deze politiek vond haar hoogtepunt in de overeenkomst van Montreux in 1936, die door vrije onder handelingen tot stand was gekomen". Kolonel Reitz, de Zuid-Afrikaansche mi nister, die in Londen is aangekomen, om deel te nemen aan de besprekingen tus schen Groot-Brittannië en de dominions over de vraagstukken samenhangend met den oorlog, heeft van Londen uit voor de radio het volgende verklaard: ,,De Zuid-Afrikanen zullen vechten voor hun vrijheid te za"">en met al degenen, die vrij wenschen te zijn". Ik hoop. dat onze komst van grcot nut zal zijn voor de gemeenschappelijke zaak. een bewijs zal zijn van onze solidariteit in deze crisis, en tevens een bewijs, dat de kleinere landen in het Britsche rij>. volko men beseffen, dat hun lot afhangt van den succesvollen afloop van dezen oorlog. Rnitz zride. het voorbarig te achten aan t~ du'd-n. v ike bijdrage Zuid-Afrika tot d n oorice 7%) leveren, maar, zoo voegde hij hi?'*aan *oe, wij hebben op ons genomen, de Britsche marinebasis van Simonstown (nabij Kaapstad) met al onze hulpmidde len te beschermen. Wij zullen Zuid-Afrika vasthouden tegenover alle veroveringslusti- gen en wij zullen helpen bij de verdediging van de andere gebieden in Afrika, welke tot het Britsche rijk behooren. Wij zullen Zuid-West-Afrika behou den, omdat het geografisch- een inte graal deel vormt van de Zuid-Afrikaan sche unie en tweederden van zijn be woners onze eigen burgers zijn. Reeds hebben wij alle nationaal-socialistische onruststokers, die daar onlusten ver wekten, geïnterneerd, evenals wij alle nationaal-socialistische propagandis ten in Zuid-Afrika geïnterneerd heb ben. En indien Tanganyika of andere protectoraten bedreigd worden, zullen wij ons volle gewicht in de schaal wer pen. Vervolgens gaf Rcitz uiting aan de vrees, dat er wellicht eenig misverstand ontstaan is. wat betreft de houding van Z.-Afrika tegenover den oorlog. Ik kan u verzekeren, zoo zeide hij, dat wij, in Zuid-Afrika, ons er ten volle van bewust zijn, dat indien de Duitschers zouden overwinnen, wij de eer sten zullen zijn, die ten onder gaan. Wij nemen een enorme strategische po sitie in, wij produceeren ruim driekwart van 's werelds goudvoorraad. Daarom maken wij ons geen illusie, wat er met ons gebeurd zou zijn, indien wij niet de wederkeerige vriendschap en bescherming hadden geno ten van de landen in het Britsche rijk. Ons lot is verbonden met de overwinning en daarom staan wij hecht naast onze vrien den. Zijn gehoor eraan herinnerend, dat Zuid- Afrika in het verleden twee bittere oorlo gen tegen Groot-Brittannië gevoerd heeft en dat hij zelf onder de wapenen geweest is tegen het Britsche rijk, zeide kolonel Reitz tenslotte' Na ons in den oorlog ver slagen te hebben, heeft Groot-Brittannië ons behandeld met een edelmoedigheid, welke in de geschiedenis ongekend is. Het heeft ons zelfs een grootere mate van vrij heid toegestaan, dan wij onder onze eigen vroegere republieken genoten hadden. De Britsche ambassadeur, lord Lothian, heeft als eere-gast aan een banket, dat was aangeboden door de Pilgrims Society in New-York, een redevoering gehouden, waarin hij sprak over twee punten van de Engelsche oorlogsdoelstellingen. „Het eer ste is, dat er geen hoopvolle toekomst kan zijn voor de Europeesche naties het recht herkrijgen op vrijheid en voor de Gestapo uit haar midden is verdreven. Het tweede is dat wij de een of andere zekerheid in het leven moeten roepen te gen voortdurende nieuwe oorlogen en agressies en tegen een toestand, waarin Hitier om de zes maanden in staat is ge weest een nieuw land onder bedreiging met oorlog of met werkelijken oorlog, te an- nexeeren." Voortgaande zeide lord Lothian: ..Het Hitlerisme is een kind dat het bolsjewisme verwekt heeft. Hitler tart niet de in Ver sailles ontworpen grenzen, maar de ge heeie democratische opvatting van het in ternationale leven." Lord Lothian stelde den Amerikanen de volgende vraag: „Wat denkt gij, dat de regeling behoort te zijn, waarnaar wij na den oorlog moeten stre ven? Voor mij is het ondenkbaar, dat de Vereenigde Staten, die reeds zoo onmete lijke dingen hebben gedaan voor de vrij heid van het menschdom, niet hun eigen RUSTIGE RUST! Merkwaardig rustig blijft de „oorlog". Af en toe zijn er zelfs bijkans momenten, dat men er niet aan gelooven zou Achter de schermen der diplomatie blijft het echter druk en nog altijd ligt veel voor het wereldoog verborgen. Wat beteekent b v. de Russische afwij zing van het Britsche contrabande-stand punt in de practijk? Kan dat van belang zijn te eeniger tijd in de Zwarte Zee? Dat de sovjets overigens een Duitschland gunstige politiek voeren, wordt bewezen door het vrijgeven van de Duitsche prijs- bemanning van het Amerikaansche schip „City of Flint", waaromtrent het laatste woord nog niet gesproken is. Maar aan den anderen kant blijkt er niets van lust te Moskou om Duitschland daadwerkelyk té helpen. Met Finland overheerscht nog altijd de onzekerheid. De geheeie Finsche delegatie is vanoch tend uit Moskou te Helsinki aangekomen. Verwacht wordt, dat zij zal terugkeeren na nieuwe instructies der regeering te heb ben ontvangen. De Finsche raad van state heeft bij een verordening scherpe valutabepalingen uit gevaardigd. Dc uitvoer van Finsch en bui- tenlandsch geld en van effecten is op en kele uitzonderingen na verboden. Reizigers mogen slechts 3000 Finsche mark meene men naar het buitenland. Vreemdelingen, die naar Finland komen en zich op door reis bevinden, kunnen meegebrachte bui tenlandsche valuta's en effecten, na hier van aangifte gedaan te hebben, weer uit voeren. De uitvoer van Finsch en buiten- landsch geld. dat noodig is tot betaling van goedereninvoer. van buitenlandsche schulden en renten, moet geschieden door bemiddeling van de Bank van Finland of binnenlandsche Finsche banken. In een interview met vertegenwoordigers van de Skandinaafsche pers heeft de Fin sche minister van buitenlandsche zaken o.m. gezegd: Finland zal krachtig de politiek van de Noordsche neutraliteit voeren. De Finsche regeering houdt dagelijks contact met de Skaninaafsche regeeringen. Erkkö verklaarde, dat het nonagressie pact tusschen Sovjet-Rusland en Finland, dat in 1932 was gesloten, geldig is voor welke gebeurlijkheid ook. Wanneer de goede wil slechts van beide kanten komt, zullen de loopende onderhandelingen bevredigen de resultaten kunnen opleveren. Naar vernomen wordt, zullen besprekin gen worden gevoerd tusschen de verschil lende onderteekenaars van het verdrag van Saadabad: Turkije. Irak. Iran en Afgha nistan. De laatste bijeenkomst is gehouden te Teheran. De rede van von Ribbentrop wekt in het buitenland slechts zeer matige belangstel ling. Van Engelsche zijde wordt tegenover de vele beschuldigingen nog gesteld: 1. Engeland heeft toegelaten, dat Hitier den dienstplicht heeft ingevoerd, een lucht macht heeft opgebouwd, het Rijnland mi litariseerde, Oostenrijk en het Sudetenland bezette. 2. Engeland heeft steeds gestreefd naar een goede verstandhouding met Duitsch land en de tegenwoordige Britsche regee ring heeft uit de Vereenigde Staten en an dere neutrale landen veel critiek moeten hooren, omdat zij bij dit streven zoo ver ging. 3. De Britsche garantie aan Polen is op 31 Maart gegeven, nadat Polen Hitler's elschen op 26 Maart had afgewezen. 4. Chamberlain keerde het vorige jaar uit Muenchen terug met Hitler's belofte dat kwesties die tusschen Duitschland en Engeland zouden rijzen door overleg gere geld zouden worden. Chamberlain zeide: ..Dit beteekent vrede voor onzen tijd." Zes maanden later verried Hitler hem door zijn greep naar Tsjecho-Slowakije. 5. Zoowel Frankrijk aLs Engeland heb ben een gunstig antwoord gegeven op het Italiaansche vredesvoorstel van 31 Augus tus, doch belde staten hebben in antwoord op een tweede voorstel van 2 September verklaard, dat voorwaarde zou zijn, dat Duitschland het Poolsche gebied zou ont ruimen. 6 Duitschland zelf heeft op 1 Septem ber den oorlog onvermijdelijk gemaakt door Polen binnen te vallen. bijdragen te geven zouden hebben aan de oplossing van het grootste probleem, dat ooit gesteld is aan den menschelijken geest. Neutrale reizigers, die uit Warschau te Kopenhagen zijn aangekomen berichten, aldus het Fransche Havas-bureau, dat de toestand in deze stad zeer ernstig is. De vernieling is zeer groot, niet alleen het koninklijk palels, de opera, de polytechni sche school en vele andere groote gebou wen zijn vernield, ook de voorsteden Praga, Saska Kempa en Grochon. liggen in puin. De electriciteitsvoorziening en de waterlei ding zijn nog niet hersteld, de trams rij den niet en slechts één autobusdienst func- tionneert. Bijna alle winkels zijn gesloten. Er heerscht bijna hongersnood in de stad, een kilo aardappelen, dat voor den oorlog acht tot tien zloty kostte, kost thans 250 zloty. Men doodt thans de honden om ze te eten. Reizigers, die uit Berlijn komen, mogen In het Engelsche Lagerhuis heeft men minister-president Chamberlain gevraagd j of hij een verklaring zou afleggen over de herhaalde Duitsche beschuldigingen, dat Engeland strijdgas zou hebben geleverd aan Polen. Chamberlain antwoordde, dat de minister van oorlog reeds een duidelijke j verklaring van deze onbeschaamde en door zichtige leugens had gepubliceerd. Hij voeg- de hieraan toe dat hij dankbaar is nog- i maals met nadruk te kunnen verklaren, dat Engeland nooit strijdgas heeft geleverd aan Polen, in welken vorm dan ook. Arthur Henderson vroeg of deze bewe ringen worden verspreid om het mogelijk gebruik van strijdgas door de Duitschers te rechtvaardigen. Chamberlain antwoordde hierop: „Wc hebben iets dergelijks in het verleden meegemaakt". (Gelach». Butler heeft verklaard, dat de regeering het vraagstuk bestudeerd had den handel tusschen Engeland en de Sovjetunie uit te breiden door verdere maatregelen, welke in overeenstemming zijn met de oorlogsom standigheden. Toen een labourafgevaardigde meer hier omtrent wilde weten, zeide Butler, dat hij reeds had gezegd, dat de regeering hieraan veel belang hechtte. In antwoord op nadere vragen zeide Butler, dat de minister van buitenlandsche zaken niet voornemens is de toestemming te vragen van andere landen voor de publicatie van de documenten in zake de Engelsch-Russische onderhande lingen vóór den oorlog. Attlee, de leider van de Labour oppositie, drong er op aan. dat de regeering in over weging zou nemen de documenten inder daad te publiceeren. doch Butler antwoord de, dat de genomen beslissing niet meer gewijzigd kan worden. Leach. een afgevaardigde van Labour vroeg den minister-president, of hij aan het Duitsche volk zou willen mededeelen, dat Engeland bereid is de mogelijkheid van een Vereenigde Staten van Europa te bestudee- rer als deel van 'le vredesvoorwaarden. Butler antwoordde, dat dit in gedachte zal worden gehouden. Hij verklaarde er niet aan te twijfelen of het Duitsche volk hoorde veel van wat in het Huis werd besproken. Hij herinnerde aan de verklaring van i minister-president Chamberlain op 12 Oct. toen een lid van de labour-oppositie vroeg of de bevrijding van het Duitsche volk op I den voorgrond zou worden geplaatst bij een formuleering van het doel van den oorlog. Graaf Tankerville. een van de conserva tieve leden van het Hoogerhuis. heeft de regeering gevraagd, of het geen zeer ge vaarlijke uitwerking op de openbare mee ning en het moreel van de neutrale landen evenals in Engeland, hebben moet. dat de ruil van goederen tusschen Engeland en de Sovjetunie is aangekondigd op hetzelfde oogenblik. dat er berichten waren, dat Fin land en de Scandinavische landen door de Russische agressie rechtstreeks bedreigd werden. In een schriftelijk gegeven antwoord heeft Lord Halifax gezegd, dat het welbe kend moet zijn, dat het handel drijven met een buitenlandsche mogendheid niet per se de goedkeuring inhoudt van de politieke daden van deze mogendheid. Wat de Sov jetunie betreft, worden de handelsbetrek kingen met dit land niet alleen gehand haafd door alle belligerenten, maar ook door de neutrale landen, gelijk de Scandi navische landen. Het ging er bovendien om, om op dit oogenblik hout te krijgen van den meest geschikten kant. Er is niet veel kans. dat de rubber cn tin. die in ruil gege ven worden, in een hoeveelheid welke den normalen uitvoer naar de Sovjetunie niet te boven gaat. Duitschland zal bereiken en evenmin, dat ze gebruikt zullen worden voor een agressie tegen Finland. DE BLOKKADE. De minister voor den oeconomischen oor log heeft medegedeeld, dat de eerste zes weken van den oorlog een hoeveelheid van 338.000 ton goederen, waarvan bewezen was, dat zij voor Duitschland bestemd waren, is onderschept en in beslag genomen. Daarbij waren 76,500 ton petroleumproducten, 65,000 ton ijzererts, 38.500 ton mangaanerts, 24.500 ton fosfaten, 21,500 ton aluminiumerts, 16.500 ton haematieterts, 13,000 ton copra. 10,300 ton oliehoudende zaden. De minister zeide verder, dat onlangs be sprekingen over kwesties, die in verband met de controle zijn gerezen, zijn aange knoopt met een aantal neutrale regeerin gen. Delegaties van de regeeringen van IJs land, Zweden, Nederland en België bevin den zich thans te Londen. Met andere re geeringen wordt onderhandeld langs diplo- matieken weg De besprekingen worden in vriendschappelijke sfeer gehouden en vor deren goed. Bij de beschouwing van den algcmeenen toestand kan men zeggen, dat Duitschland thans van vrijwel al zijn over- zeesche voorraadsbronnen is afgesneden. Het blijft noodig, dat alle ladingen met de grootste zorgvuldigheid onderzocht wor- j den cn terwijl de Britsche regeering na tuurlijk ten volle rekening wenscht te hou- 1 den met de bonafide handelsbehoeften der neutrale landen, aldus de minister, is zij vastbesloten haar rechten van oorlogvoe rende regeering volledig uit te oefenen en alle contrabande te onderscheppen. 's nachts niet in de stad blijven, doch moe ten in hun wagons slapen, aangezien het in de straten niet veilig is. Het burger comité. dat door generaal Rummel is inge steld om hem te helpen, functionneert nog steeds, doch de voorzitter, Stefan Star- zindski. moet in zijn bureau op het stad huis blijven. Hier eet hij, werkt hij en slaapt hij onder toezicht van agenten van de Gestapo. Te zamen met Starzinsky zijn Prins Lubomirski. oud-burgemeester van Warschau tijdens de Duitsche bezetting in 1915. en de directeur van het socialistische blad Robotnik, Mieczyslaw Niedzialkowski, aangewezen als gijzelaars. Een door Lafolette. voorstander van het wapenembargo, ingediend amendement op het neutraliteitsontwerp is door den Senaat met 66 tegen 21 stemmen verworpen. Een amendement van den democraat Johnson, dat-beperking der volmachten van den president beoogde, werd verworpen met 61 tegen 26 stemmen. Een ander amendement van Johnson werd eveneens verworpen, zoodat het eerste deel van Pittman's ontwerp geen enkele veran dering heeft ondergaan. VEREENIGD ENGELSCH-FRANSCH ARBEIDERSFRONT. Naar de „Daily Telegraph" meldt, is een vereenigd Engelsch-Fransch arbeidersfront gesticht door het besluit tot instelling van een gezamenlijk vakvereenigingscomité, dat de C.G.T. en net Trade Union Congres ver tegenwoordigt en bestaat uit zeven leden uit elk land. Het comité zal afwisselend te Lon den en Parijs zitting houden. Een Britsche vakvereenigingsleider verklaarde, dat het besluit een arbeidersfront tegen het Hitleris me beteekent. De arbeidersleiders der beide landen zullen in voortdurend contact staan met betrekking tot de methoden om den oorlog voort te zetten. De secretaris-generaal van het Fransche vakverbond. Jouhaux, zegt in „Le Peuple" weshalve hij met de leidende communisten gebroken heeft. ..Deze breuk werd onver mijdelijk door de houding van de militanten, d'e de bestaansreden en de grondbeginselen van het vakverbond vergaten. Zij wilden de belangen van de arbeiders ondergeschikt EEN BOUW VER BOD OP VOOR TUINBOUW GESCHIKTEN GROND GEVVENSCHT. Op verzoek van het gemeentebestuur van Boskoop heeft drs. J. van Wijk een sociaal- -eograrisch rapport over die gemeente uit gebracht, aldus de N.R.Crt. Daarin werd er op gewezen, dat eenige omstandigheden, welke het reeds vroeger mogelijk maakten, dat in Boskoop en om streken de tuinbouw werd beoefend o.m. de volgende zijn: Men is er nooit toe over gegaan het be staande veen zoo ver af te graven, dat men op het niveau van de oude blauwe zeeklei kwam. Dit veen biedt aan de artikelen der Boskoopsche culturen uitermate gunstige levensvoorwaarden. De klimatologische om standigheden zijn zoo, dat de planten ook daarin gunstige levensvoorwaarden vinden. De toestand van de polders is zoo, dat men het grondwaterpeil door bemaling dermate beheerscht, dat de meest gunstige stand voor de producten wordt verkregen. Deze oorzaken hebben zich overigens niet be perkt tot de gemeentegrens. Er heeft zich een gebied ontwikkeld, waarin de z.g. Bos koopsche cultures worden aangetroffen, welke men het best kan samenvatten onder den naam van sierteeltcentrum Boskoop. Bij het maken der sociaal-geografische studie van Boskoop is dan ook het omlig gende gebied er bij betrokken, voor zoover daar een zelfde productie-proces wordt aangetroffen. De rapporteur berekent, dat van de 827 HA. welke Boskoop groot is, slechts 425 H.A. ten goede komt aan het hoofd- bestaan der gemeente t.w. de boomkwee- kerij. De overige oppervlakte is door be bouwing, water en z g. akkers aan de cul tuurgronden onttrokken en een deel van den polder „De Drooggemaakte Putten", gelegen onder de gemeente Boskoop, ter grootte van 70 H.A., is niet voor de Bos koopsche cultures geschikt. In de omstre ken zijn 256 H.A. in gebruik voor de boom- kweekerij. Op deze oppervlakte zijn 982 be drijven gevestigd. De rapporteur besluit met verschillende conclusies, waarvan de volgende wel de voornaamste zijn: 1. Er bestaat een sterke migratie tus schen Boskoop en het omliggende gebied. 2. Deze migratie wordt veroorzaakt, door- i dat de voorraad cultuurgrond, geschikt i voor het teelen van boomkweekerij-artike len. geheel in gebruik genomen is en bin- i nen de grenzen van Boskoop niet kan wor den uitgebreid. 3. De boomkweekerij wordt voor het grootste deel door zelfstandige onderne mers op kleine perceelen grond gedreven. 4. Door het kleine oppervlak, waarop een boomkweekersbedrijf wordt uitgeoefend moeten bij onttrekking van cultuurgrond al spoedig verscheidene kweekers vertrek ken. 5. Een verdere splitsing van den grond biedt geen uitkomst, terwijl een nog ster kere intensiveering van het bedrijf haast niet onmogelijk is. Hieruit besluit de rapporteur, dat het voor het boomkweekers-bedrijf ge- wenscht is, zoo weinig mogelijk grond le verliezen. Het voornaamste verlies aan grond steekt in den wegen- en huizenbouw. Wil men verder verlies tegengaan, dan zal alleen daar een bebouwingsplan mogen worden gepro jecteerd, althans voor niet onmiddellijk bij de boomkweekerij betrokkenen, waar de grond niet geschikt is voor den tuin bouw, m.a.w. in het Boskoopsche deel van den polder „De Drooggemaakte Putten". Indien cenigszins mogelijk, zal men op alle andere deelen een bouw- verbod moeten leggen. maken aan een buitenlandsche. vijandige politiek en de krachten der arbeiders in dienst te stellen van deze politiek. Het valt niet te ontkennen, dat het zoogenaamde Duitsch-Russische verdrag den oorlog on vermijdelijk heeft gemaakt. De arbeiders beweging wdhscht vrede en kan niets ge meen hebben met hen, die de catastrophe hebben ontketend". KONING LEOPOLD SPREEKT MORGEN. Tengevolge van een vergissing in den datum is medegedeeld, dat koning Leopold in den nacht van Woensdag op Donderdag een rede zou houden. De rede is in de V.S. echter aangekondigd voor den avond van 26 October. De rede zal dus worden uitgesproken te I Brussel op morgenochtend kwart over twee, BEROEPEN. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Bos koop, de heer J. Konijnenburg, candidaat te Reeuwijk. DOODELIJK ONGELUK TE NOORDWIJKERHOUT. Slachtoffer door autobus gegrepen. Hedenmiddag te ongeveer 2 uur is Adriana Grave, wonende te Noordwij- kerhoul, door dc autobus uit Noordwijk die naar Haarlem reed, gegrepen en op slag gedood. Het tragische ongeluk vond plaats aan den Heereweg in Noord wij kerhout vlak voor de woning van het slachtoffer. Zij liep hard voor de autobus langs om deze nog te halen, met het hierboven vermelde droevige gevolg GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER. In den gemeenteraad van Zoetermeer heeft weth. v. Duyvenbode na een 8 jarige werkzaamheid als zoodanig afscheid geno men. De gemeentebegrooting 1940 werd aangeboden en zal op 8 November a.s. wor den behandeld. Wij komen op een en ander nader terug. GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP. De raad van Nieuwkoop vergaderde. Voor gesteld werd om de verlaging der opcenten op de personeele belasting te beperken tot 25. Ged Staten zullen beoordeelen of dit al dan niet mogelijk is. De begrooting 1940 werd met alg. st. aangenomen. Wij komen op een en ander nader terug. GEEN TELEFONISCHE VERBINDINGEN MET DUITSCHLAND. 'Sinds halféén vanmiddag is het niet mo gelijk telefonische verbindingen met Duitschland te krijgen. De verbindingen kunnen hier te lande bij de rijkstelefoon worden aangevraagd, doch wanneer zij zul len tot stand komen, kon ons bij informa tie niet worden medegedeeld. Evenmin was hel mogelijk inlichtingen omtrent de oor zaken van deze onderbreking der verbin dingen te verkriigen. Teiex-verhir>Hingen konden wel tot stand worden gebracht. HET JUBILEUM DER MARECHAUSSEE. Heden herdacht het wapen der Konink lijke Marechaussee haar 125-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan kwam luitenant- generaal De Jonge van Ellemeet namens H M. de Koning heden te Den Haag de gelukwenschen van Hare Majesteit over brengen aan kolonel Van Selm. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2