Uit de Rijnstreek Gemeenteraad van Valkenburg IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bied Maandag 23 October 1939 YISSCHERIJ-BERICHTEN Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 De brug over de Zijlwatering Middenweg - Een schenking. De verbetering van den Loop der Bevolking. Ingekomen: T. de GrootBonda en familie, Oranje eg 15: J. F. van Vuuren, Langeveld 29: B. M. Aerts, Langeveld 29; C. W. Wijers, Lange veld 29: A. Hordijk, Zwarteweg 20; P. C. den Hertog, Zwarteweg 20 A. P. J. Aarse en gezin, Oranjeweg 8: M. E. v. d. Krocht, Scheveningsche straat 20; P. J. Brakelmans—v. Steijn, Tram- steeg 49; L. M. Lubbe, Wilhelminastr. 15; H. A. Romijn. Langeveld 48; H. lerdrikse, Wilhelmi- nastraat 15; J. Hoofd en gezin. Zoutmanstr. 59; G. van Woersen, Wassen.str. 2; H. E. Kleiverda, Zoutmanstr. 45; A. v. d. Linden, E. de Grootstr. 9; E. J. van Saase, Zandv.str. 25: J. F. H. Jans- sens en fam., v. Panhuysstr. 48; Th. B. van Mun sterVerkade, v. Panhuysstr. 48; H. Brouwer en fam., Zoutmanstr. 55; M, PlugStruijs. Zoutm.- straat 38; K. v. d. Wal, Zwarteweg 20; A M. van Krieken, Zwarteweg 20; P. Alders en gezin, van Limburg Stirumstraat 11. Vertrokken: J. Terpstra, naar Sliedrecht, H. Willemplein 6; L. Kleer en gezin, n. Den Haag. Barneveldstr. 10; A. C. C. AmiabelBehrens, n. Oldenburg (Dl.); W. C. Langeveld. n. Lisse, Gla- diolenstr. 26; Ph. Smolders, n. Leiden, W. Rozen straat 16; B. L. van Geest en gezin, naar Rot terdam, v. Malsenstr. 109 K. Plug, n. Oegstgeest, Julianalaan 1: J. J. Korbee n. R'dam, Maasha ven 42a G. C. Fles n. Leiden, Rijnsb. singel 45; C. J. M. van Hal en gez., koopman n. Den Haag Pahudstr. 56; C. H. Miele, n. Bloemendaal. Oosterduinweg 243: G. van Rheenen, n. Noord- wijkerhout, Heerenweg 92; P. J. Boogert, naar Oegstgeest, gesticht ..Endegeest"; G. J. Hamer en fam., n. Den Haag, Soestdijkschekade 155 B. Kraan, n. Alkemade. Kaag; A. M. Kraan n. War mond. A 152; C. J. van DelftLeijten, n. Leiden Lijsterstraat 23; N. Hoogervorst n. Voorschoten, Schoolstr. 118. NOORDWIJKERHOUT. Inbraak. Des nachts is alhier ingebroken in twee villa's aan den Goo-weg. Verschillende kleedingstukken werden uit de hal mee genomen. De politie stelt een onderzoek in. Toenemende werkloosheid. De werkloosheid neemt hier ernstig toe. Waren er het vorig jaar op dezen datum 90 werkloozen, thans bedraagt dit aantal reeds 170. Onder groote belangstelling en in tegenwoordigheid van den burgemeester en autoriteiten is de fancy-fair- van „St. Geertrudis" geopend door pastoor Maas. Deze beval met het oog op de tijdsom standigheden deze fancy-fair warm in de milddadigheid der ingezetenen aan. Van het batig saldo worden dekking en kleeding verschaft aan behoeftige gezin nen. OEGSTGEEST. Auto in de sloot. Zaterdagmiddag is een auto, bestuurd door mej. de Z. uit Amsterdam nabij het gesticht „Duinzicht" aan den Rhijngeester- straatweg in een langs dien weg gelegen sloot gereden. De oorzaak lag in het feit, dat mej. Z. in de richting Haarlem op het rechterweggedeelte op de trambaan reed. Zij meende hierop te kunnen blijven rijden, doch vergiste zich hierin, daar even vóór Duinzicht geen bestrating meer tusschen de tramrails ligt. Zij trachtte uit het onbe strate weggedeelte te komen, hetgeen niet gelukte en reed toen de sloot in. De auto ging geheel onder, doch mej. Z. gelukte het weliswaar druipnat en onder kroos bedekt uit haar benarde positie te komen. Bij ken nissen heeft zij zich van droge kleeren voorzien. De fa. J. Kampsteeg heeft de auto met een kraanwagen uit de sloot gehaald. VOORHOUT. TAFELTENNIS D.E.S. De uitslagen van den 2en competitie-wedstrijd, welke Zaterdag werd gespeeld zijn als volgt: lste klasse: Vice-praesesB. v. Kampen 20: P V. Kampen—Th. Ruigrok 2—0: K. v. Wouw— w. Kortekaas 2—0: J. Bergman—C. v. Dijk 2—0; N V. d. Burg—H. v. d. Plas 0—2; J. Bergman— W. Kortkaas 1—1. 2e klasse: A. v. Kampen—B. Vester 2—0; N. de GrootJ. v. Wouw 20: A. de GrootC. v. Kesteren 2 -0J. HoekC. Venne 20: A. v. KampenJ. Hoek 20. Beëindiging der zomerwerkzaamheden. Nadat bij ministerieel besluit was vast gesteld. dat de helft der hyacinthen en tul pen mócht worden opgeplant, is ook het werk in het Bloembollenbedrijf ernstig be kort. Zoo zien wij in onze gemeente, dat reeds meerdere kweekers, wat men noemt „onder dek" zijn, d.w.z. dat de nog geplante bloembollen nu reeds alle ondergedekt zijn. Andere Jaren kon men dit feit pas twee maanden later constateeren. Wat de werk zaamheden op het ledige, overgebleven land betreft, hieraan zal voorloopig nog wel niets worden gedaan, daar men nog niet weet, wat men hierop moet telen. De nieuwe burgemeesterswoning. Naar wij vernemen, zal een aanvang ge maakt worden met het bouwen van een nieuwe woning voor burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel. De plaats daarvan komt achter het z.g. „Overbosch" der Bisschop pelijke Nijverheidsschool, aan den Rijns- burgerweg. Aannemer is de heer L. P. H. Vester. alhier. Naar men weet, zal bij raadsbesluit deze woning, welke nu op kos ten van burgemeester van Berckel gebouwd wordt, bij diens eventueel vertrek uit deze gemeente, door haar worden overgenomen. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendricus Nicolaas Maria. z. v. H. J. vd Lans en J. S. v.d. Zon: Margaretha Maris Anna Theresla. d. v. H. G. Warmenhoven en J. A. v.d. Nouland; Altda Maria, d. v. R. H. Wlenk en M. F. Langendonk. Hoewel er op het gebied van de voor lichting der burgerbevolking in deze ge meente reeds het een en ander is gebeurd oa. zijn reeds, gelijk bekend, verschil lende oefeningen gehouden heeft het bestuur der pl. af deeling besloten op mor- genavond 24 October a.s. te 8 uur in de groote zaal van het Parochiehuis een le zing te doen houden door een instructeur der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. Het bestuur dringt er op aan, dat velen blijk van belangstelling zullen geven. WASSENAAR. Alg. Ned. Bond van Huispersoneel afd. Wassenaar. In de zaal van Café Flora werd een open bare bijeenkomst gehouden van de afd. Wassenaar van bovengenoemden bond. De avond werd ingeleid door de voorzit ster, mej. Voortman, waarna Haagsche leden van den Ned. Bond voor Musici een ALKEMADE. De verbouw van een schuur tot tuin bouwschool voor de gemeente Alkemade in opdracht van den bouwkundige C. v. Damme te Hoofddorp, is opgedragen aan Gebr. Akerboom te Rijpwetering. zijnde de laagste inschrijvers, voor de somma van f. 3190. ALPHEN. DE VERDEKKERDE MOLEN VAN DEN STEEKTERPOLDER. Uiteenzetting van notaris Ruizeveld. Dezer dagen had de proefbemaling plaats van den verdekkerden molen van den Steek- terpolder onder onze gemeente in tegen woordigheid van het geheele bestuur van dien polder en van den heer A. J. Dekker- molenbouwer te Leiden. De voorzitter van den polder, notaris Ruizeveld te Zoeterwoude. deelde mede. dat de zoogenaamde verdekkering een geniale uitvinding is van den heer Dekker en dat door die verdekkering wordt bereikt, dat de wieken van den molen minder weer stand ondervinden en daardoor zelfs met weinig wind, in beweging gebracht kunnen worden. Spr. wees er verder op, dat de watermo lens langzamerhand door de stoomgemalen zijn verdrongen, hoewel men in den groo- ten wereldoorlog tijdens de kolenschaarsch- te meermalen de watermolens heeft terug verlangd. Nu de verdekkering met veel succes op vele molens is toegepast, komt verandering van een molen in een stoomgemaal be langrijk minder voor. Voorts merkte spr. op. dat de strijd tegen het overtollige wa ter al eeuwen heeft geduurd. Hij haalde een stukje historie aan, betrekking heb bende op een dam. welke tot ongeveer 1190 in den Rijn bij Steckede of Swadeburg voorkwam- die verscheidene overstroomin gen in het sticht had veroorzaakt en krach tens overeenkomst door Graaf Floris III is weggegraven. Spr. was van meening, dat aan den naam Steckede of Zwadeburg tegenwoordig Zwammerdam geheeten, de naam van „Steekterpolder" is ontleend. Nadat de voorzitter den wensch had uit gesproken, dat binnen korten tijd zou kun nen worden geconstateerd, dat de verdek- kering een groote verbetering was gewor den- waadoor met groot genoegen kon wor den terug gezien op den dag, waarop het besluit door de Ingelanden werd genomen, om tot verdekkering over te gaan. werd de molen in werking gesteld. De wieken draaiden gemakkelijker en met beduidend veel minder geruisch dan voorheen. Het bestuur van den polder was zeer voldaan over den soepelen gang van den molen en over de groote hoeveelheid water, die werd verzet. Ook de molenaar was vol vertrouwen, at deze verdekkering een aanmerkelijke verbetering zou zijn. Bruggestraat 6 Petronella Verhoeff, Vinken- buurt 104 Anna van Bokkum. Vondelstr. 8. Vertrokken: n. Baarn, Vincent van Gogstraat 4. Adriana Meijer. Bodegraven. Kerkstraat 140, Gerrardus D. Duisterhol. Alkmaar. Oud- dorperdijk 37, Maria Blanken. Voorschoten, Rijndijk 244. Agata H. Brantenaar. BOSKOOP. De noodtoestand in het Kweekersbedrijf. Naar aanleiding van een ingekomen brief van den heer W. de Ruijter, houdende het verzoek om in de e.v. vergadering van den raad vragen te mogen stellen en even tueel toe te lichten, in verband met den noodtoestand in de geheele gemeente, als gevolg van den internationalen toestand deelen B. en W. het volgende mede: Dat zij voor de leden van den Raad ter inzage hebben gelegd de aan de regeering gezonden brieven met betrekking tot den nood, welke in het boomkweekersbedrijf is ontstaan als gevolg vai. den internatione- len toestand. B. en W. zeggen vervolgens, dat zij het niet wenschelijk achten, deze brieven en de ook anderszins gedane stappen ter open bare kennis van een ieder te brengen, om de eenvoudige reden, dat daarmede geen enkel belang wordt gediend, integendeel zelfs, dat het belang van het centrum Bos koop daardoor zou worden geschaad. Jubileum van den heer en mevrouw Klinkenberg. De heer en mevr. Klinkenberg, vader en en moeder van het Tehuis voor Ouden van Dagen, hebben onder zeer veel blijken van belangstelling het feit herdacht, dat zij 12Vi jaar geleden hun intreded eden als vader en moeder van het Tehuis. Was dit reeds voor den vader en moeder een heuglijk feit, ook voor de verpleegde oudjes is het een vreugdevolle dag geweest. Immers: op dezen dag drong het zoo goed tot hen door. wat zij aan de weesouders te danken hebben. In alle stilte hebben de heer en mevrouw Klinkenberg met de oudjes dit koperen jubileum herdacht. Benoeming hulpprediker. Met ingang van 1 December e.k. is tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. alhier in de plaats van den heer A. van der End, benoemd de heer J. Zwijnenburg, theol. cand. te Reeuwijk. De handel met Duitschland. Naar wij vernemen is de verzending van boomen en planten naar Duitschland voor dit najaar thans mogelijk geworden. In hoeverre er in dezen oorlogstijd sprake zal zijn van Duitschen handel, zal afhangen van de vraag in welke mate de verschillen de afnemers ln Duitschland de bestelde hoeveelheid boomen- en plantenmateriaal wenschen te ontvangen. De raad vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester de Wilde. Na voorloopige vaststelling der rekening 1938 en notulen werd een conceptbesluit be sproken tot overname in beheer en onder houd van Wassenaar van de brug en sluis over de Zijlwatering. De voorzitter gaf hierover een toelichting waarin hij ver klaart, dat Wassenaar f. 1500. Ineens zal betalen en de verplichting op zich neemt om de Zijlwatering bij de brug op diepte te houden. Hierna werd tot de overname besloten. Een verzoek van den heer K. Bolhuis om bi) de Kroon in beroep te gaan tegen de afwijzende beschikking van de commissie vergunningen Personenvervoer, tot het in stellen van een autobusdienst Valkenburg- Leiden, deelt de voorz. mede, dat dit ver zoek afgewezen is op grond van het feit, dat ook door de N S. en de N.Z.H.D.M. plannen ingediend waren om binnen af- zienbaren tijd een dienst op deze lijn in te stellen. Daar er echter bij B. en W. van deze plannen niets bekend is, werd gead viseerd dit beroep te steunen, hetgeen met alg. st. gesteund werd. Na benoeming van de leden der stembu- ieaux en een wijziging der begrooting 1939, kwam het voorstel tot verbetering van den Middenweg aan de orde. B. en W. hebben twee plannen gemaakt n.l. om eerst dezen weg te bestraten van het Marktplein af tot halverwege dezen weg, of wel den weg in zijn geheel. Zal dit laatste geschieden, dan zullen er gronden aangekocht moeten wor den voor verbreeding. Mocht men hierin NIEUWVEEN. Dinsdagavond 31 October a.s. te 8 uur zal in de zaal van den heer Schreuder alhier, een propaganda-avond worden gehouden door de plaatselijke afdeeling der Ned. Ver. voor Luchtbescherming. De heer A. Wijma, propagandist der Vereeniging zal dien avond het woord voeren. As. afscheid van dr. H. G. Brink. a.s. Zondagmiddag te half 3, hoopt ds. H. G. Brink, Ned. Herv. Predikant alhier, zijn afscheidspredikatie te houden. Na een Diensttijd van 40 jaren gaat hij met Emeritaat, en gaat zich met zijn gezin in Oegstgeest vestigen. Gevaarlijke „rotjes". Zaterdagavond stak een aantal jongens „op den Hoek" z.g. „rotjes" af. Dit werd ge vaarlijk, want de jongens gooiden het vuur werk naar voorbijgangers en het aardigste vonden zij het om meisjes er mede aan het schrikken te maken. Totdat een der meis jes haar mantel deerlijk verbrandde. De politie werd ervan in kennis gesteld, en stelde een onderzoek in. De agent ging als burger gekleed de straat op. Hij wist een aantal jongens naar zijn huls te brengen; zij werden op „rotjes" onderzocht. De poli tie haalde niet minder dan 21 pakjes uit de zakken en zelfs uit de pijpen der plus four! De jongens zullen nog wel meer van hun „aardigheid" hooren. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren; Antonie Cornells, z. van M. C. Dee genaars en St. Hoogeboom Antonie Johannes Abraham, z. van C. v. d. ReiJden en E. J. Wijting. Ondertrouwd: C. W. Verhoom j.m. en C. A. F. M. Kusters, J.d. Getrouwd: L. Noordervliet en M. Oosterom. WADDINXVEEN. INTREDE VAN CANDIDAAT VAN LONKHUIZEN. Als hulpprediker bij de Geref. Gemeente. In de Geref. Kerk werd gistermorgen door ds. Smits tot zijn dienstwerk ingeleid Candidaat Lonkhuizen, uit Amersfoort, die als hulpprediker werd benoemd gedurende den tijd dat ds. Smldt veldprediker is. Spr. had tot tekst gekozen 1 Timotheus 3 vers 15: „Maar zoo ik vertoef, opdat gij moogt weten hoe men ln het Huis Gods moet verkeeren, hetwelk is de gemeente, des levenden Gods, een pilaar en vastig heid der waarheid". Na de toespraak van ds. Smidt werd Candidaat van Lonkhuizen door de ge meente staande toegezongen, de bekende zegenbede van Ps. 134: „Dat 'sHeeren zege op u daal enz." Des avonds verbond Cand. van Lonkhuizen zich aan de gemeente van Waddinxveen met deze woorden uit Ne- hemia 2 vers 20: „God van den Hemel, die zal het ons doen gelukken. En wij zijne knechten, zullen ons opmaken en bouwen". Beide keeren was het kerkgebouw ge heel gevuld. A.s. zilveren jubileum. Op 1 November a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer A. Kreupeling, ge meentesecretaris alhier, werd benoemd tot secretaris van den Zuldplaspolder. Met Ingang van 1 Nov. a.s. wordt de rijksveldwachter G. G. van Tussenbroek overgeplaatst van Graauw naar onze ge meente. Het gemeentelijk Gas- en Waterlei- dlngsnet zal worden uitgebreid. Het werk is opgedragen aan de fa. Broeder te Slie drecht voor f. 4230. Tot secretaris van de pl. Landstorm- commissie (B.V.L.) ls benoemd de heer C. Graafland en tot pl. leider bij de schiet oefeningen de heer J. Schreuder. Naar wij verneming geldt de benoeming v. den heer de Jong tot Godsdienstonderwij zer bij de Ned. Herv. Gem. alhier alleen voor het catechetisch onderwijs. ZOETERMEER. Op de te Hoornaar gehouden Fokvee- dag behaalde de heer L. Ujjdenbogerd al hier met zijn ingezonden varkens de vol gende prijzen: le prijs ln de afd. zeugen geboren tus schen 15 Nov. '38 en 15 Febr. '39; 2e pr. afd. zeugen geboren in hetzelfde tijdperk, le pr. in de afd. zeugen geboren tusschen 1 Jan. '37 en 1 Jan. '38 en een le prijs in de afd. zeugen geboren vóór 1 Jan. 1937. niet slagen dan zal tot onteigening over gegaan moeten worden. De kosten van de zen weg worden geraamd op ruim f. 3000, Besloten werd den weg in eens te bestra ten. De heer De Vries vroeg of dan ook de Korte Commandeursteeg bestraat zal wordena De voorzitter deelde in verband hiermede mede, dat de uitvoering van den weg Haagsche Schouw-Katwijk gestagneerd ls. tengevolge van de mobilisatie. Thans zijnw ij zoover, dat alleen de vergunning om hieraan te beginnen nog van den com mandant van het Veldleger moet afkomen. Heeft men deze ontvangen, dan kan de Korte Commandeursteeg met de nieuwe steenen, welke in dezen weg verwerkt zijn, bestraat worden, alsmede de Sluissteeg. Tenslotte deelde de voorzitter mede. dat als loco-burgemeester benoemd is wethou der Bol en dat door den heer Herfst aan de gemeente is geschonken een zilveren inktstel met album met handteekeningen, afkomstig van wijlen den heer Groot, ln le ven hoofd der openbare school alhier, die dit inktstel van de gemeente had gekregen ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum alc onderwijzer. De heer De Vries vroeg een deskundig onderzoek in te stellen naar den gevel van het pand, bewoond door den heer Ooster- lee aan de Sluissteeg, daar deze een groote afwijking vertoont. Spr. wees op het ge vaar, dat daaruit kon voortvloeien, omdat deze gevel vlak bij de school staat en kin deren hier minstens 4-maal per dag pas- seeren De voorz. zegt onderzoek toe, waar op sluiting volgde. Opening Chr. Militair Tehuis. In tegenwoordigheid van burgerlijke en militaire autoriteiten werd het Chr. Mili tair Tehuis officieel geopend. De voorzitter van het comité dr. J. J, Woldendorp sprak een welkomstwoord Spr. bracht o.a. dank aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente en aan de da- meskrans „Ora et Labora" voor de mede werking. Na het zingen van vaderlandsche liederen, sprak de burgemeester, die na mens het gemeentebestuur de militairen welkom heette. Spr. noemde het militair tehuis een verlengstuk van het eigen te huis en hoopte dat er veel gebruik van ge maakt zal worden. Vervolgens voerde majoor Boukema, veld- predikant het woord en sprak zijn waar deering uit aar. het comité voor de oprich ting van het Tehuis. Nadat nog kapitein Brand het woord ge voerd had dankte de voorzitter de sprekers voor hun waardeerende woorden, waarna staande werd gezongen het le en 2e cou plet van het Wilhelmus. Hierna sprak de heer Verboom als leider van het Tehuis waarna deze plechtigheid met dankgebed geëindigd werd. DEZE WEEK WORDT VEEL VERSCHE HARING VERWACHT. Duitschland als kooper aan de inarkt. Met twee booten met versche haring, n.l. de „Maria van Hattem" IJM 1 en de „Viking Bank" IJM 813, beiden met 1400 manden, zette de week goed in. De haringprijs hield zich goed; het opvallende was, dat de „Maria van Hattem" circa f. 2 per kist minder maakte dan de „Viking Bank" als gevolg van het kwa liteitsverschil. Dit prijsverschil kwam in de besomming dui delijk tot uiting. Voor ongeveer een even groote vangst besomde de „Viking Bank" btfna f. wj meer dan de „Maria van Hattem". Deze week wordt veel haring verwacht. Vermoede lijk komt morgen de „Haarlem" en ook de „Petten". Beide schepen geven een groote vangst op. Voor Woensdag wordt alweer de „DelXt"' verwacht met zeker tweeduizend kisten. Als de andere booten, die verleden week zijn ver trokken, ook zulke korte reizen maken als de trawlers, die tot nu toe van de haringvisscherij terugkwamen, kunnen deze week, na boven genoemd drietal nog twee tot vier haringboo ten verwacht worden. Er werd heden al veel gekocht voor Duitschland. Het schijnt, dat een aantal exporteurs een combinatie heeft gevormd, eensdeels om een groote prijsopdrijving te voorkomen, anderdeels om gemakkelijker de zaken met het Duitschc inkoopburcau te kunnen afwikkelen. Men neemt aan, dat betaling vla de clearing in ongeveer 2 a 3 weken verwacht zou kunnen worden. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomend voor de Dinsdagmarkt de „Haarlem" IJM 9 met 2000 manden haring en 95 kantjes steurharing. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 23 October. Tong 1.90—1.20 p. Kg.; Schar 7.50—4.90 per 50 Kg.; Wijting 5.804.60 idem; Steurharing 1413.50 per kantje. Aanvoer afslag 2227 kisten versche haring: 11 kantjes steurharing. Treilers„Maria van Hattem" IJM 1, 1400 manden, f. 6380; „Viking Bank" IJM 183. 14000 manden, f. 8250. VLAARDINGEN, 23 October. Steurharing f. 20.5021.40 per ton. De VL 79 voerde 418 kantjes aan. (2 lijnen). 4—2 Burgerlijke Stand. Geboren: Joseph Joannus Michael, zn. van Adries Johannus Jozeph van Engelen en van Maria de Jong. Johannus Wilhelmus Michael, zn. van Gerrardus Johannus Wijfje en v. Aafje Klein. Hulbertus. zn. van Huibertus de Vries en van Anna Reumerman. Albert zn. van Jacob van Dijk en van Jacoba Teunissen. Simon Petrus zn. van Petrus Simon van der Voom en van Johana Adrianna van den Ing. Johanna Cornelia, d. van Gerrardus Cornells v. Es en van Johanna Cornelia Smits. Cornel is z. van Petrus Honout en van Elisabeth Bernar- da Röling. Antje, d. van Leendert Veburg en van Antje Ruring. Dirk Pie ter z. van Rei- nier van Klaveren en van Elisabeth van Brus sel. Simon z. van IJmert Visser en van Cor nelia Maria Kwakernaak. Gerardus Jacobus, z. van Dirk van der Mark en van Trijntje Stigter. Huwelijksaangiften: Johan Pleter de Witte, 24 jr met Emmetje Montagne, 25 jr. Gerrar dus johannus Prins. 26 jr. met Catarina Johan na Maria van Gil. 22 jr. Cornells de Jonge. 24 jr. met Jannigje van de Stouwe. 22 jr. Bas- tiaan Rietkerk. 21 jr. met Dirkje Russenburg. 20 jr. Sjoerde Bruines. 34 jr. wonende te Zoe terwoude met Anna Jacoba Spaan 20 jr. Abra ham Vonk. 32 jr. met Alida van Wieringen. 31 jr. Willem van der Horst. 26 jr. met Chris tina Paling 23 jr. Arie Gerard Hoogeveen, 34 jr, met Helena Jacomina Idenburg. 30 jr. Hendrik Zuidam, 25 jr. met Lena Bouthoorn, 23 jr. Loop der bevolking. Gevestigd: Hendrikus J. J. Schmidt, Prins Hendrikstraat 69 Cornelis J. Molenaar. Ouds- hoornscheweg 4 Emiel A. de Wilde, Wilhel- minastraat 18 Gerrardus J. M. van Rijn, van Mandersloostraat 38 Carolina M. Balhman, nummer ten gehoore brachten en door me vrouw Lietz eveneens uit Den Haag werd gedeclameerd. De heer A. Vonck sprak over het doel en streven van den bond, waarbij hij o.m. aanhaalde de pogingen om ook voor het huispersoneel de sociale wetten te doen gelden en te komen tot algemeene scholing waarnaast hij stelde de reeds aanwezige voordeelen van een uitkeering bij werk loosheid en verpleging van T.B.C.-patiën- ten. Na het beantwoorden van vragen en het geven van eenige amusementnummers sloot de presidente met dank aan allen voor de medewerking. ZOETERWOUDE. De toestand van ds. A. J. Eijkman. Ds. A. J. Eijkman predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, die eenlgen tijd voor het ondergaan van een paar operaties in het Diaconessenhuis te Leiden was op genomen, heeft Zaterdag deze inrichting hersteld verlaten. Ds. Eijkman zal echter, voordat hij zijn ambtsbezigheden zal kunnen hervatten, eenigen tijd rust moeten nemen. ZEVENHOVEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. v. d. Broek, uit Kamerik. no. 127 J. v. d. Helder, uit Ter Aar, no. 68 R. v. d. Geer. uit N. Amstel, no. 249 J. v. Kampen, uit Noordwllkerhout. no. 127 P. J. v. d. Zwet en gezin, uit Nieuwkoop, no. 212. Burgerlijke Stand. Getrouwd: A. Bloos en J. v. d. Sluis J. Sannes en A. Immerzeel. Ernstige Kindermishandeling. De heer W. alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat zijn zoon tje zoodanig is mishandeld, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen, waar bij tevens bleek dat het knaapje een breuk had gekregen. Een gestreng onderzoek wordt Ingesteld. Oprichting Mandolineclub „Onder Ons". Alhier is opgericht een mandolineclub die den naam heeft gekregen van „Onder Ons" Het bestuur is als volgt samengesteld: M. van Teylingen, voorzitter, mej. B. Moraal secretaresse en mej. M. Keiler, penning- meeste resse. De muzikale leiding berust bij den heer B. Verstene, hoofdverpleger hospitaal, al hier. Gevonden: beige damesportemonnaic metinh., eenige damescenturen, doublé armband en 2 portemonnales met Inhoud. Inlichtingen politiebureau. DE KAAG. Geslaagde Luchtbeschermingsavond. In Café Loogman vergaderde de Lucht bescherming, voor het Zuidelijk deel der Haarlemmermeer. De belangstelling hier voor was groot. De heer W. Slob, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, trad als spreker op. Allereerst werd den heer P. Hulsbos dank gebracht, omdat hij het initiatief genomen had- tot het houden van deze vergadering. De heer Slob zette ach tereenvolgens de werking der verschillende diensten uiteen, waaruit bleek dat de Haarlemmermeer door zijn groot opper vlakte in 5 vakken is verdeeld, terwijl er thans 700 vrijwilligers zijn, wat echter 1000 moet worden. De brandweer zal over 6 mo torbrandspuiten kunnen beschikken. Bo vendien heeft men een aparten dijkbescher- mingsdienst ingesteld. Nadat de gestelde vragen beantwoord waren, was deze leer zame avond ten einde. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. De georganiseerde Guldens-collecte ten bate der Ned. Herv. Kerk bracht op f21.—. NIEUWKOOP. Raadsagenda. De Raad vergadert op Woensdagmorgen a.s. te halftien. Gemeentebegrooting 1940; Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1938; Vast stelling vergoeding aan bijzondere scholen over 1937 met afrekening over de jaren 1934, 1935, 1936 en 1937; Vaststelling ver goeding aan bijzondere scholen over 1938, alsmede bepaling van het totaal over 1938 voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven; Vaststelling vergoeding vakon derwijs bijzondere scholen; Onderhoud Ziendeberm; Benoeming van 5 leden van de Commissie tot Wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding per 1 Januari 1940 van de heeren A. Leenhard. Th. J. F. 7 unlssen, A. C. van Koert, A. Blijleven en G. D. van Noort. Voorgesteld wordt de vier eerstgenoemde heeren te herbenoemen en in de plaats van den „eer G. D. van Noort, die inmiddels gepensionneerd is, aan te wijzen het hoofd der openbare lagere school J. J. Derks; Wijziging begrooting 1939.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8