BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bied Maandag 23 October 1939 WEK UW LEVER-GALOP Prins Bernhard op Ypenburg Sultan van Djokjakarta overleden WEERBERICHT. Onderzeeboot wilde niet van stapel Dr. ir. H. Wortman overleden Het voorkomen van ontslag Vervolgens overhandigden dignitarissen lan den kraton aan den gewestelijk secre taris het rijkszegel, dat naar het huis van cien gouverneur werd overgebracht. Hier ral het worden bewaard totdat de opvol ger van den sultan wordt geïnstalleerd. NIEUWE GEBOUW DER M-VLIEGERS GEOPEND. Zaterdagmiddag is op Ypenburg door Prins Bernhard de openingsplechtigheid verricht van het nieuwe gebouw der M- vliegers. de vliegers in opleiding voor het militaire brevet. In een der hangars, die voor deze gebeur tenis feestelijk was aangekleed, verzamel den zich tegen half vier vele genoodigden. onder wie de opperbevelhebber, generaal I. H. Reynders; de minister van water staat, ir. J. W. Albarda; generaal-majoor F. Best, commandant der luchtverdediging; ir. J. E F. de Kok. voorzitter van het lucht verdedigingsfonds: oud-minister Van Dijk: de directeur der K.L.M., de heer A. Ples- man; de heer Van Ede van der Pais. direc teur van den Rijksluchtvaartdienst: kolo nel F. A. van Heyst. commandant der luchtvaart-brigade: de burgemeester van Rijswijk en de Raad van Beheer der Nat. Luchtvaartschool met den staf en voorts vele bekende figuren uit de luchtvaart wereld. De voorzitter van den Raad van Beheer der N.L.S.. de heer C Kolff, herinnerde in zijn toespraak aan het belang van deze ge beurtenis voor de luchtvaart in het alge meen en voor de N.L.S. in het bijzonder en wees er op, dat het internaat onderdak zal verleenen aan groepen jongelui, in op leiding voor het M.-brevet. zoowel aan hen. die een vrijwillige verbintenis wenschen aan te gaan bij de militaire luchtvaart, als aan hen. die in kort verband bij het Kon. Ned.-Indische leger hier een eerste oplei ding volgen. Over de opleiding zijn zeer gunstige rapporten ontvangen. De heer Kolff verzocht ten slotte aan Prins Bernhard zijn handteekening te plaatsen onder een oorkonde, die luidt: „Heden werd dit internaat der N.V. Nati onale Luchtvaartschool geopend door ZK.H. Prins Bernhard der Nederlanden". De Prins voldeed aan dit verzoek, waar na nog medegedeeld werd. dat deze oor konde in het internaat zal worden opge hangen. Vervolgens werd gesproken door gen- majoor Best en ir. De Kok. waarna het nieuwe gebouw werd bezichtigd. DE BESPREKINGEN TE LONDEN. De heeren A. Lamping en mr. G. H. C. Hart. leden van de Nederlandsche delega tie. welke te Londen besprekingen heeft geopend over de moeilijkheden, welke door den oorlogstoestand geschapen zijn, hebben eenigen tijd te 's-Gravenhage vertoefd om met de Nederlandsche Regeering rugge spraak te houden. Wij vernemen thans, dat zij heden naar Londen terugkeeren en dat de besprekingen morgen worden hervat. IN DEN OUDERDOM VAN 59 JAAR. Barometerstand Hedenmiddag 2 uur: 769. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Terwijl de maxima bij de Azoren en over de Baltische Staten in beteekenis toenamen, werd de rug van hoogen luchtdruk, die beide gebie den verbindt, aan twee zijden aangetast door de depressies over de Noordelijke IJszee en over Italië. Onder invloed van eerstgenoemd depressie- gebied, dat geleidelijk naar het Oosten door drong. nam de luchtdruk over Zuid-Scandl- navië sterk af. Aan de Noorsche kust heerscht nog steeds krachtige tot stormachtigen wind uit Zuid-Westelijke richtingen, welke van re genbuien wordt vergezeld. Over de Poolzee verplaatsen zich koude lucht- msssa's. tengevolge waarvan de temperatuur op IJsland sterk daalde. Het. minimum over Italië, dat zich slechts weinig verplaatste, nam in beteekenis toe. Het bracht plaatselijk veel neerslag, vooral in de Po-vlakte, aan de Dalmatische kust en in Hon garije. De storing over Zuid-Spanje vulde op. Hoogste barometerstand 1030,2 mbar te Horta. Laagste barometerstand 91.6 mbar te Jan Mayen. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. ZO voorm.) Den Helder: Lichtbewolkt. zwakke Z. wind. temp. 2 gr. C.. min. 2 gr. C., Missingen: Lichtbewolkt. zwakke W.Z.W. wind. temp. 7 gr. C., min. 5 gr. C. De Bilt: Halfbewolkt. zwakke N.N.W. wind. temp. 3 gr. C., min. 2 gr. C. Groningen: Lichtbewolkt, zwakke N.W. wind, temp. 2 gr. C.. min. 2 gr. C. Maastricht: Zwaarbewolkt, zwakke N.W. wind. temp. 4 gr. C.. min. 4 gr. C., 1 m.m. neerslag. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (43 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 9*£ gr. C. (49 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Dinsdag. Voorm. te 0 u. 26 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 5.21 n.m. tot 6.09 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 23 Oct.: op: 14 u. 52; onder: 1 u. 23. Sultan van Djokjakarta. Enkele uren na zijn aankomst te Djok jakarta is de Sultan Zaterdag in het zie kenhuis aldaar overleden. Hamangkoe Boewono Vin werd den der den Maart 1880 geboren en ia dus 59 jaar cud geworden. Hij was de vierde zoon van de tweede gemalin zijns vaders, de Ratoe Hemas, zoodat er naar menschelijke be rekening al heel weinig kans was dat deze jonge man nog eens op den Djokjaschen troon zou zetelen. Twee der prinsen stierven echter onder verdachte omstandigheden, Djokja kreeg bepaald een slechte reputatie op dit gebied en een derde hunner bleek zwakzinnig te zijn. Zoo kon het toch tegen aller verwach ting in geschieden, dat de thans ontslape ne sultan van Djokja werd. Als alle andere naast bloedverwanten van den sultan ontving ook Hamangkoe Boewono Vin zijn opleiding en opvoeding op de Tamaranschool, een particuliere kra- tonschool voor vorsten-kinderen en klein kinderen. Op 25 Januari 1897 werd hij tot Pange- ran Poeroebojo verheven. Op den 14den September 1914 werd hij na het plotseling overlijden van den tweeden kroonprins tot Fangeran Adipati Anom Hamangkoe Na- goro Soedibio Rodjo Poetro Mataram, zoo als de officieele titel van den kroonprins van Djokja luidt, verheven. Vijf jaar later ging hij naar Nederland, waar hij 18 maan den bleef. Toen gaf hij den wensoh te kennen naar Djokja te mogen terugkee ren. Zijn vader Hamangkoe Boewono VII stemde in het verzoek toe, doch de Indi sche regeering, gezien de antecedenten, achtte het minder gewenscht dat een kroonprins naar Djokja zou terugkeeren. Hamangkoe Boewono VII bleek toen be reid ten bate van zijn zoon afstand van den troon te doen. Hij abdiceerde op den 29sten Januari 1921. waarna Pangeran Poeroebojo op 8 Februari tot Sultan werd verheven. De thans overleden sultan is dus acht tien jaren aan het bewind geweest. Den 28sten October 1930 vierde hij zijn tien jarig regeeringsjubileum ter gelegenheid waarvan zijn volk hem een grootsche hulde heeft gebracht. Hamangkoe Boewono VIII is slechts éénmaal gehuwd geweest. Nog als Pangeran Poeroebojo huwde hij een dochter van Pangeran Mangkoe Boemi, van wie hü en kele kinderen had. Hij heeft haar echter nadien verstooten en is niet weer gehuwd. Zijn kinderen zijn nog betrekkelijk jong en een van hen. de vermoedelijke troon opvolger, wordt thans hier te lande opge voed. Hamangkoe Boewono Vm was een zeer hoffelijk mensch van fijne beschaving en in ruimen kring bemind. Groote moeilijk heden heeft zijn regeerlngsperiode niet meegebracht; de groote hervormingen in Djokja waren onder zijn vader Teeds vrij wel tot stand gekomen. Hij voelde zich steeds aangetrokken tot de Europeesche samenleving, meer dan menigeen wel be vroedde. Vele onderscheidingen zijn Hamangkoe Boewono VIII ten deel gevallen. Hij was commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw. gToot-officier in de Oranje Nas- sau-orde, grootkruis orde van de Wendisch Kroon van Mecklenburg, grootkruis van de Koninklijke orde van Cambodja, groot-of ficier van de Kroonorde van Slam, com mandeur orde van Wasa van Zweden, groot-officier orde Leopold van België en commandeur orde van de Zwarte Ster van Frankrijk, terwijl hem verleden jaar de orde van den Brillanten Jade van China werd uitgereikt. De begrafenis zal morgen plaats hebben. In geheel Djokjakarta waaien heden de vlaggen halfstok. De gouverneur begaf zich gistermorgen om 10 uur naar den kraton, waar hij werd ontvangen door de pangerans en den rijks bestuurder. Hij was vergezeld van de plaat selijke ambtenaren van het binnenlandsch bestuur. Een commissie van vijf werd geïnstal leerd, bestaande uit den kroonprins Do- rodjatoen en de pangerans Mangoekoesoe- mo, Tetjokoesoemo, Poerobojo en Pakoe- nlngrat. Aan deze commissie werd door den gouverneur het beheer van den kraton op gedragen. terwijl daarna het bestuur over het rijk Djokjakarta werd overgedragen aan den rijksbestuurder. Hierop bood de gouverneur de officieele deelnemingsbetuigingen aan van den gou verneur-generaal. den legercommandant, den oud-gouverneur Jasper en de plaatse lijke vertegenwoordigers van het militair en civiel bestuur. Namens de commissie van vijf dankte de kroonprins Dorodjatoen voor de woorden van deelneming, terwijl de rijksbestuurder dank bracht voor het in hem gestelde ver trouwen. PAS NA 214 UUR HARD WERKEN GING DE O. 21 TE WATER. De stapelloop van de onderzeeboot O. 21, welk schip gebouwd is op de werf van de N.V. Kon. Maatschappij De Schelde te Vlls- singen en Zaterdag te water is gelaten, is niet zoo vlot verloopen als wel gewenscht was. Nadat het schip om elf uur los was en mevrouw M. W. Kwak-Bout de laatste be letselen had weggenomen, bleef het schip muurvast zitten. Na een koortsachtlgen ar beid van ingenieurs en arbeiders, welke 2'/, uur duurde, kwam er plotseling beweging in het schip, dat toen snel de helling verliet. De O. 21 is de eerste onderzeeboot van een serie van zeven booten, in aanbouw voor de marine. Twee van deze booten worden ge bouwd door De Schelde, vier bij de Rotter- damsche Droogdok maatschappij en een bij Wilton Feyenoord. Dit type schip is ont staan uit de O. 16. de laatste door De Schel de afgeleverde onderzeeboot aan de marine. De afmetingen zijn: lengte 77,50 m.. breedte 6.20 m„ diepgang van de boot boven water 3,95 m., waterverplaatsing bo ven water 987 ton, onder water 1.205 ton, maximumsnelheid boven water ruim 19 knoopen, de onderwatersnelheid 9 knoopen. Het schip is bewapend met een kanon van 88 m.m.. 1 dubbel mitrailleur van 40 m.m. en 8 torpedolanceerbuizen. HIJ WAS OUD-DIRECTEUR-GENERAAL DER ZUIDERZEEWERKEN. In 80-jarigen ouderdom is Zaterdag te 's-Gravenhage overleden dr. ir. H. Wortman, voorzitter van den Zuiderzee raad en oud-directeur-generaal der Zui. derzeewerken. De teraardebestelling zal morgen te twaalf uur op de Oude Aigemeene Be graafplaats te Amersfoort geschieden. De heer Wortman werd 25 Maart 1859 te Amersfoort geboren, studeerde te Delft en trad in 1881 in dienst van den Rijkswater staat. Hij werd in 1897 secretaris van een door de zeehavencommissie uit den gemeente raad van 's-Gravenhage ingestelde commis sie van deskundigen voor het ontwerpen van een visschershaven te Scheveningen. Deze commissie maakte het ontwerp op. dat in 1900 en volgende jkren onder zijn leiding is uitgevoerd. In 1912 werd de heer Wortman benoemd tot hoofdingenieur-directeur le klasse en ln '915 tot inspecteur-generaal van den Rijks- waterstaat. Onder toekenning van onbepaald verlof werd hij in 1919 als inspecteur-generaal be last met de betrekking van directeur-gene raal der Zuiderzeewerken. Zij, die hem ken den. wisten, dat Wortman misschien de eenige Nederlandsche ingenieur was. die dit reuzenwerk tot een goed einde zou kunnen brengen. Dr. Wortman heeft zitting gehad in ver schillende regeeringscommissies op tech nisch gebied en de Nederlandsche regeering op tal van buitenlandsche congressen ver tegenwoordigd. In 1926 werd hij bij het 100-jarig bestaan van de Technische Hoo- geschool te Karlsruhe doctor honoris causa en in 1929 eerelid van het Kon. Instituut van Ingenieurs. In datzelfde Jaar werd hij ondervoorzitter van den Zuiderzeeraad. in 1933 voorzitter. De heer Wortman was ridder in de orde van den Nederlandse hen Leeuw, officier in de orde van Oranje^Nassau en drager van verscheidene buitenlandsche eereteekenen. KRANS BIJ BORSTBEELD VAN TROMP GELEGD. Zaterdagmiddag heeft de waarnemend voorzitter van het Comité voor Nationale Belangen, prof. mr dr J. A. Elgemans. namens de Kon. Ned. Vereenlging „Onze Vloot" en het Algemeen Nederlandsche Verbond een krans gelegd bij het borstbeeld van Maerten Harpertsz. Tromp op het bor des van het stadhuis te Rotterdam. Na een korte levensbeschrijving van Tromp, ge richt tot de voor het stadhuis verzamelde menigte, werd de krans neergelegd. Hierna richtte prof. mr. dr. Eigeman het woord tot burgemeester Oud. HIJ dankte dezen voor de eer een zoo beroemd voor zaat te mogen huldigen en sprak de hoop uit, dat wij uit de daden van zulke groote mannen in het verleden kracht mogen putten voor de toekomst. Hierna uitte burgemeester Oud den wensch, dat mocht het voor Nederland on verhoopt niet alleen bij oorlogsgerudht blijven, ons land de heldendaden van on zen grooten Tromp indachtig mocht worden. Tot slot werd het Wilhelmus gespeeld. BEHANDELING RIJKSBEGROOTING DOOR TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer komt Donderdag a.s. bijeen. Aan de orde zullen worden gesteld de aigemeene beraadslagingen over da RijksbegTootlng voor 1940, (Hoofdstuk 2, 2a, 7a, 8 en wet op de middelen), het ont werp Verhooging van de Begrooting van Financiën voor 1939 (verhooging crediet voor werkverruiming) en, Indien het eind verslag is uitgebracht, de wetsontwerpen Wijziging van de Zee- en Luchtvaartver zekeringswet 1939. Wijziging van de Be grooting van het Verkeersfonds voor 1939 (garantie van het Rijk ten behoeve van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V., ter zake van een door die maatschappij aan te gaan rekening-courant-credieti en tijdelijke voorzieningen tot versterking van de mid delen tot dekking van de uitgaven des Rijks. HET BELANG VAN WACHTGELD REGELINGEN. Naar wij vernemen hebben de centrale organisaties van werkgevers en de cen trale organisaties van werknemers, te we ten: het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, de Aigemeene Katholieke Werkge versvereniging, het Christelijk Werkge versverbond, het Nederlandsch Verbond van Vakverenigingen, het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland, het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland en de Ne derlandsche Vakcentrale, er bij den Minis ter van Sociale Zaken in een gemeenschap pelijk schrijven op aangedrongen, onder de huidige omstandigheden een ruime toe passing van het instituut der gesubsi dieerde wachtgeldregelingen te willen be vorderen. Onder de gesubsidieerde wachtgeldrge- ling in de particuliere onderneming ver staat men een regeling, waarbij de werk gever bij inkrimping van zijn bedrijf we gens tijdelijke slapte in plaats van tot ont slag over te gaan, zijn personeel of een deel daarvan op wachtgeld stelt, zulks met financieelen bijstand van rijk en gemeente en volgens een van overheidswege goed gekeurd plan. Het sociale nut van een der gelijke regeling springt in het oog; immers, hierdoor worden massa-ontslagen voorko- mèn. Het instituut van de gesubsidieerde wachtgeldregelingen werd ln het leven ge roepen in verband met de crisis-omstan digheden tijdens en na den wereldoorlog van 1914. Reeds het Koninklijke Nationale Steuncomité trad steunend op met betrek king tot door de industrie ten behoeve van het personeel ingestelde wachtgeldregelin gen. De huidige toestand vertoont in vele op zichten overeenkomst met die tijdens den vorigen oorlog. Ook nu ziet men in vele bedrijven een stagnatie optreden, welke geen verband houdt met de aigemeene con junctuur, doch een gevolg is van de oor logsomstandigheden. Men denke b.v. aan vertraging bij den aanvoer van grondstof fen, het plotseling wegvallen van afzet- gebiedeh e.d. Het kenmerkende van de hierdoor ontstane werkloosheid is, dat zij voor een groot deel slechts van tijdelijken aard is en b.v. door het binnenkomen van een schip met grondstoffen, een her-oriën teering in het daarbij betrokken bedrijf, enz., onverwacht een einde kan nemen. De gesubsidieerde wachtgeldregeling is naar ae meening van bovengenoemde or ganisaties bij uitstek geschikt, om de na- deelen, welke zich uit een dergelijken tij delijken stilstand of inkrimping van het bedrijf voordoen, voor de in aanmerking komende werknemers zooveel mogelijk te verzachten. In haar schrijven herinneren bovenge noemde organisaties eraan, dat minister Aalberse destijds de wachtgeldregeling „een der beste en meest ethische vormen van werkloosheidszorg" heeft genoemd. Daar door toch wordt ontslag voorkomen, blijft het dienstverband tussoheri werkgevers en arbeiders behouden, wordt de goede ver houding tusschen beiden bevorderd, en heeft de werkgever bij vermindering of opheffing der werkloosheid zijn vertrouwd en geschoold personeel elk oogenblik we der te zijner beschikking, terwijl de scherp te van economische crises door zulk een regeling op die wijze wordt weggenomen. Genoemde organisaties onderschrijven deze opvatting ten volle; vandaar haar verzoek aan den Minister van Sociale Za ken tot medewerking aan een toepassing op groote schaal van dit instituut. DR. J. BOTKJE OVERLEDEN. In 61-jarigen ouderdom is te Groningen plotseling overleden dr. J. Botke. Als lee- raar in plant- en dierkunde is de over ledene van de oprichting af in 1912 verbonden geweest aan de middelbare land bouwschool en de landbouwwinterschool, beide te Groningen. Hij was een groot kenner van het plan ten- en dierenleven. Van zijn hand zijn verscheidene studieboeken, waarvoor hij reizen naar Rusland en naar den Balkan heeft gemaakt, verschenen. Dr. Botke was ridder in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling geschiedt Woens dag as. te Huizum (Friesland). J. VAN RIJZEWUK OVERLEDEN. Gisteren is te Tilburg in den ouderdom van 59 jaar overleden de heer J. van Rij- zewijk, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder van Tilburg. De heer Van Rijzewijk, heeft belangrijke functies bekleed ln de R.-K. arbeidersbe weging, tot welke hij als jonge sigarenma ker toetrad en waarin hij tot de hoogste posten opklom. Hij was voorzitter van den R.-K. Nederlandschen Tabaksbewerkers- bond, voorzitter van het R.-K. vakbureau, penningmeester van het centraal bureau der katholieke sociale actie en voorzitter van de federatie van R.-K. gymnastiek- bonden. DE MOEILIJKHEDEN IN HET VISCH- EN HARINGBEDRIJF. Het hoofdbestuur van den Nederland schen bond van kleinhandelaren in het visch- en haxingbedrijf heeft zich met een schrijven tot den minister van sociale za ken gewend, waarin het de aandacht van dien bewindsman vestigt op den huidigen toestand van den visch-kleinhandel, welke door de geringe aanvoeren en de hooge besommingen zeer te lijden heeft. MR. H. E. OVING OVERLEDEN. Na een langdurig ziekbed is Zaterdag avond in het R.K. ziekenhuis te Groningen mr. H. E. Ovlng op 71-jarigen leeftijd over leden. De heer Oving vervulde lal van functies in het vereenigingisleven. Het induHrieele leven kende hem als president-commissaris van de N.V. Scholten's aardappelmeel-, stroocarton- en turfstrooieelfebrieken en als commissaris van de N.V. H. E Hoving Jr. ijzer- en sta a lh and el. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en Officier in de orde van Oranje-Nassau. HEDEN Schouwburg: Fritz Hirsch' Operette ,XHt kleine Hoheit". 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 u. njn. Pieterskerkgracht 9: Ledenverg. Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis" 8 Vi uur nam. Woensdag. In den Vergulden Turk: Nat. Jongeren Ver- bond. Spr. prof. Telders. 8 uur nam. Evang. Chr. Gem.: Samenkomst te 8 uur nam. Stadszaal: L. K. K. „Voor Allen". Soloviolist Simon Goldberg. 8 1/4 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Leidsche Kunstver. Tentoonstelling J. Franken en ir. H. v. Essen 104 uur. 'sZon* dags 14 uur (tot 12 Nov.). Donderdag. Amicitia: Ver. tot bev. der Bouwkunst. Spr, prof. Zwiers, 8 uur nam. Evang. Chr. Gem.: Spreker R. van Gelder 8 uur nam. Gerecht 10: Theosof. Ver. Spr. mevr. Coenen, 8 1/4 uur nam. Oude Singel 236: Ver. Bellamy. Spr. Manussen. 8 1/4 uur nam. Stadszaal: CoÖp. Vooruit. Opvoering eener revue 8 uur nam. Waalsche Kerk: Concert Leidsch Dameskoor, 8 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9^—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins* dag der maand consultatiebureau voor onvol* waardigen 78 uur nam. 's Donderdags, Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef* straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho* listen, 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterie. Stt uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees* kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-5 uur naip. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „De Spooktrein". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon* dag 27 en 811 uur. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „De Citadel". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uur, Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. „Boefje'. Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ,,'t Zit in de lucht". Zondag te 2, 4% en 8 uur, Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „Drie Kameraden". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 21 t/m. Vrijdag 27 Oct. a.s. waargenomen door de apo theken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 20502 en Reijst, Steenstraat 35, telef. 20136. Te Oegstgeest: Ooegstgeestache Apotheek, Wil- helminapark 8. telef. 26274. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever- gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. ver teert uw voedsel niet. hot bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaAm is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel anderensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bU apothekers en drogisten, f. 0.76. 1221 (Ingez. Med.) AMERIKANEN NAAR HUIS. Met ruim 1500 passagiers, waaronder meer dan 1000 Amerikanen, is de ..Staten dam" Zaterdagavond naar Amerika ver trokken. JAARVERGADERING NAT. JONGEREN VERBOND. Na de jaarrede van den heer Rijsdorp, werd in de vergadering van het N. J. V. te Arnhem het algemeen hoofdbestuur als volgt samengesteld: Alg. Voorzitter: mr. J. H. P. V. HaJtsms Muiier, Amsterdam. Alg. Secretaris jhr. mr. W. M. de Brauw. Amsterdam. Alg. Penning* meester A. T. C. Schiebergen, Arnhem. Leden: mr. J. C. van den Berg, Utrecht, H. A. V. Glesbergen, arts. Naaldwijk, S. Baron van Heemstra, Arnhem, K. Rijsdorp Utrecht, mr. C. W. van Santen, Leiden, H- J. van Rees, 's-Gravenhage. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur om. Indien noodlg ln verband met de buitengewone omstandigheden, pi- v. hoofdbestuur leden en kascommissaris- sen aan te stellen. Na nog eenige richtlijnen voor het ko mende Jaar te hebben gegeven sloot de voorzitter de vlot verloopen vergadering. Hierna werd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. Uit Ned. Oost-Indië ENRSTIG ONGELUK MET MILITAIRS VRACHT-AUTO. BATAVIA. 22 Oct. (AnetaViA-N.P.l Zon' dag-morgen te half tien, is op den weg v»c Batavia naar Tandjong-Priok een ernstig ongeluk geschied. Een militaire vracht auto, bemand met een sectie Infanterie van de eerste compagnie, tiende batalj»»- bestuurd door een militairen chauffeur.IS namelijk bij het nemen van een boeht om- geslagen Alle inzittenden werden uit auto geslingerd. Hierbij is een Europees»» fuselier gedood, terwijl zeventien andere»; i onder wie ook de bevelvoerende luiten»»' en de chauffeur, min of meer ernstig ge' wond zijn. De gewonden zijn naar het militair hos pitaal vervoerd. 2-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6