Jeugd regeert de wereld LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 23 Odeber 1939 door Sydney Duncan I 4' famuT J' A' Mo'en,ltamP dankte namens 'P^eS^XamangeSlaaBd V°°r Laatste Berichten De Maastunnelbouw Binnenland Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT Buitenland VRAGENRUBRIEK Japansche meisjesstudenten geven te Tokio een demonstratie met gasmaskers (III). De oogen van de Japansche jeugd zijn ge richt op het Westen, waar het vasteland van Azië ligt, dat zij als hun eigendom beschou wen. Het behoeft alleen nog maar genomen te wordenEn méér nog, zij beschouwen liet rechtens als hun eigendom, door hun Japansch bloed en hun beschaving. Wij zijn er zoo aan gewend geraakt, de Duitschers zichzelf te hooren beschrijven als het .uit verkoren ras", dat wij vergeten, dat de Ja panners zich precies hetzelfde noemen. Daarbij komt nog dat een dergelijke zelfver heerlijking van een Oostersche natie ons veel verder van de werkelijkheid verwijderd schijnt dan eenzelfde aanspraak geuit in Europa. Maar de_droomen yan de Japanners hou den niet op bij de grenzen van AÏië. Japan verkeert in een expansieve phase en het heilig gevoel in de rechtvaardigheid van zijn missie en in zijn superioriteit over andere volken kunnen wonderen verrichten, zooals de Japansche leiders zeer goed weten. Zij hebben de jeugd van hun land zorgvuldig omgeven door een serie idealen, gedrenkt in Keizeraanbidding, de eeuwenoude traditie van Japan en de laatste wachtwoorden van een totalitairisme van de twintigste eeuw. Hoezeer zij daarin geslaagd zijn heeft de oorlog met China wel aangetoond. Aan alle fronten heeft de jeugd zich in den strijd geworpen zonder ook maar in een enkel opzicht aan zichzelf of aan de gevolgen te denken. Op persoonlijke rechten werd geen aanspraak gemaakt, persoonlijke zorgen waren vergeten voor de zaak van de natie. Nadat de Japanners Sjanghai hadden be zet, vroeg in 1938, lag de wereldvrede eigen lijk in handen van een troep roekelooze jon gelingen. De vrede kon bewaard blijven, maar dikwijls heeft het maar een haar ge scheeld. Zij was op genade of ongenade over geleverd aan geweld en zooals de meeste Japansche soldaten, bezield met een grenze- jooze verachting voor het blanke ras, in het bijzonder de Amerikanen en Engelschen. zij waren gewoon door de Internationale Verzetting te wandelen op „sight-seeing- tochtjes en in de minste geringste provo catie zou hen in twist hebben gewikkeld. UITVAART VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MR. J. H. L'ORTYE. Hedenmorgen vond to de St. WLllibrcr- dusterk te Oegstgeest de Uitvaartdienst Plaats voor de zielerust van wijlen den heer h- L'Ortye, in leven leeraar in de raiedtniï en staatswetenschappen aan os R.K, Hoogere Burgerschool met 5-jari- «en cursus aan de Mariënpoelstraat alhier, ®e, week na een kortstondige on- rif eid op 46-jarlgen leeftijd overleed. De Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor J. J. c. M. Looyaard, met assis tentie van pater C. M. M. de Goede, direc- i?ïri?er HIv Hoogere Burgerschool en als duo-diaken kapelaan Umans. rt- ?s waren alle leeraren en leerlingen ::r a:™ aanwezig, zoomede vele vrienden kennissen van den overledene, vele kransen defetsn de kist. LANDSTORMAVOND. wï'^agavond a.s. wordt in de Stadsge- h™aZ een groote landstormavond ge- Na!.,' waar de nieuwste landstormfilm jaar,?! and 'e' °P U saeck", alsmede de I rL,.?c n'eu"e gekleurde film van Prinses atrix vertoond zullen worden. v r5 nieuwe landstormfilm geeft een beeld srh. vooruitgang van onze Nederland- e weermacht, terwijl ook getoond wordt hiiiwnze, m°bilisatie zich voltrok. Duidelijk Kn.iiLSü,, de gtoote belangstelling, die ons loont ^U'S s*eeds v00r de weermacht is een der eerste plaatsen, waar ne« film draait. Hoiirmiet me'' J- Nallemans, doch mej. J. die geëindigd zou zijn in een openlijken strijd tusschen Japan en de machten, die in de nederzetting verre in de minderheid waren, waar het wapens en manschappen betrof. Er wordt wel eens beweerd dat de droom van lederen Japanschen soldaat is, om in 'n rickshaw langs Piccadilly Circus getrokken te worden, waarbij de rickshawkoelies dan vervangen zouden worden door Etonboys. De gewone Japansche soldaat vindt dit hee- lemaal niet zoo fantastisch, hoewel dc meest overtuigde Pan-Aziatische generaal, met méér levenservaring, het onmogelijk uitvoer- i baar kan achten. Een duidelijk voorbeeld van de geest onder het jonge oorlogvoerende Japan geeft het volgende voorstel, namelijk om het leger uit te rusten met vuurpijl-bommen, die elk een man zouden bevatten om het instrument te besturen en die dan op geweldige afstan den op den vijand afgevuurd zouden kunnen worden, met, als natuurlijk gevolg een zeke ren dood voor den inzittende. Wanneer de man met V/estersche idealen gaat vechten, wil hij toch wel een kleine kans hebben, er levend af te komen. De organisaties die op gebouwd zijn en het patriottisme van de Japansche jeugd in stand helpen houden zijn betrekkelijk modern en worden slechts gedurende de laatste paar jaren door de autoriteiten erkend. Zij ontstonden spon taan in verschillende steden en districten, sommige op socialen, andere op licha- melijken of cultureelen grondslag Honder den van deze organisaties groeiden gestaag zonder dat zij eenig contact met elkaar had den, tot dat zij eindelijk op verzoek van den Staat werden ondergebracht in een reusach tige nationale federatie. Tegenwoordig om vat deze federatie ongeveer 100 000 vereeni- gingen met gezamelijk drie millioen leden, allen beneden de vijfentwintig jaar. Deze federatie geniet een subsidie van ongeveer 159.090 yen jaarlijks, dat is ongeveer een ton Een veel grootere som wordt natuurlijk door de leden zelf bijeengebracht. De grondslagen van de Jongemannenver- eeniging zijn neergelegd in vijf artikelen, die de jonge Japanners uit het hoofd leeren Art. 2 wijst op de belangrijkheid van geeste- lijke en lichamelijke training art. 3 geeft de houding van den jongen man tegenover dc gemeenschap aan: „Wij zijn vervuld van hoop en zullen vechten voor liefde en recht vaardigheid met jeugdig enthousiasme". In art. 4 vindt hij zijn houding tegenover het vaderland: „Wij hebben ons land lief en ziin trouw aan den Keizer en onze ouders. Wij weten bij te d' agen tot de nationale wel vaart, wanneer wij ons ten dienste van "net volk stellen"; art 5 bepaalt zijn houding te genover het leven en de geheele wereld: „Wij moeten trachten een zoo breed moge lijken kijk op de dingen te krijgen en wij zullen hard werken voor den wereldvrede en de welvaart van de geheele menschheid volgens de voornaamste principes van men- schelijkheid". De jonge Japansche vrouwen ondervinden nog veel hinder van de langzamerhand wij- kende Oostersche idee, dat de vrouwen onbe langrijk zijn en de organisaties van haar mannelijke broeders zijn da hare dan ook ver vooruit. De ioRgemmnenvereenigingen 'zijn gebaseerd co Duitschen grondslag Ge neraal- majoor Tanaka, vlce-chef van den generalen staf keerde in Augustus 1914 van een Europeesche vacantle terug, enthousiast over de samenstelling en de organisatie van den Duitschen jeugdbond en hij was het, die deJapansche Vereenigingen reorganiseerde volgens Duitsche beginselen juist op tijd voor de leden om deel te nemen aan den wereldoorlog. „Gevaarlijke gedachten" zijn de val strikken waarvoor de Japansche jeugd behoed moet worden. Gedurende de laatste tien jaren zijn in het Land van de Rijzende Zon bijna tienduizend per sonen, allen beneden de vijfentwintig jaar, gearresteerd wegens „gevaarlijk" denken". De inhoud van iemands ge dachten kan aan het licht komen door de meest toevallige toespelling op, laten we zeggen de voor- en nadeelen van tien BRAND BOVEN BAKKERIJ TE DEN HAAG. Vanochtend omstreeks 10 uur heeft een korte, doch hevige brand gewoed in een uitbouw achter perceel Paul Krugerlaan 98. te Den Haag, waarin een broodbakkerij is gevestigd. In den uitbouw bevindt zich ge lijkvloers de oven en daarboven zijn twee slaapkamers. De brandweer, die met twee spuiten ter plaatse verscheen, had het vuur spoedig bedwongen, waarna met één spuit nog ge- ruimen tijd werd nagebluscht. De beide slaapkamers zijn geheel uitgebrand. De bak kerij heeft eenlge waterschade opgeloopen. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. STEEKPARTIJ TE FINSTERWOLDE. Een doode en een gewonde. In den afgeloopen nacht is te Finster- wolde na afloop van een dansfeest een vechtpartij ontstaat, waarbij de 17-.iarlge smidsknecht B. K., uit Beerta werd doodge stoken en zekere J. L. een messteek in de borst bekwam, zoodat hij ernstig gewond naar het ziekenhuis te Winschoten moest worden vervoerd. De vermoedelijke dader, een 19-jarige jongeman uit Termunten, is vanmorgen gearresteerd. Een van de belangrijkste mededeelingen, !die heden op de persconferentie te Rotter dam omtrent den bouw van den Maastun- Inel gedaan werden, is wel het feit, dat voorloopig althans, zal kunnen worden ge rekend op een ongestoorde levering van voor den bouw benoodigde materialen, waarbij vooral aan cement moet worden gedacht. Een tweede belangrijk punt is de met gunstig gevolg uitgevoerde proefzinking en proefonderspoeling van het eerste tunnel stuk in de Waalhaven. Deze proef betee- kent voor den tunnelbouw een zeer belang rijke bevestiging van het op goede gronden berustend vertrouwen in deze door den asnnemer gedachte en ontwikkelde werk wijze. net is de eerste maal, dat een dergelijk groot rechthoekig tunnelprofiel uitgevoerd wordt en niemand kon derhalve op vroe ger opgedane ervaring steunen. Op 28 September na van 's morgens 7 tot 'snachts half drie te hebben gewerkt, lagen de 14 000.000 kg van het stuk precies op den millimeter op hun plaats. Nadien zijn verschillende metingen ge daan, die ten doel hadden alle gegevens te verzamelen, welke uit de proef zouden kun nen blijken, met name die over de vastheid van de ongeveer 74 cm dikke zandlaag, welke tusschen den onderkant van het stuk en den bodem van de haven moest worden gespoten. oorlog met China, (1e kundigheden van een bepaalden staatsman, of den toe stand van Japan's millioenen armen. De jeugdbeweging besteedt der. ook veel meer aandacht aan de geestelijke opvoeding aan aan lichamelijke heewei -z" laatste m geen e.ikel opzicht verwaarloosd wordt. Het is alsof de genetic feodan traditie van Japan een der wonderlijkste za kei in Je samenleving der twintigste eeuw gevaar loopt om prijsgegeven te worden en deze tra ditle moet juist zeer intensief levend gehou den worden, juist gedurende de jonge jaren van den Japanner, waarin hij nog voor in drukken vatbaar is. Japan is een land van geweldig groote spanning en het is duidelijk dat de kwestie hoe deze opgelost zal worden voor een groot deel af zal hangen van de manier waarop de komende generatie ze bekijkt en aanpakt. Uitgezonderd drie of vier millioen. wonen de zeventig millioen Japanners allen op het grootste eiland Honshu en de Zuidelijke ei landen Kyushu en Shikoku. waar slechts een zevende van den bodem bewoonbaar is. Op dit zevende gedeelte wonen zij in een verhouding van 3000 menschen op een vier kanten mijl, terwijl bijvoorbeeld in Engeland slechts 468 menschen per vierkanten mijl voorkomen En aangezien de Japansche be volking, niet tegenstaande het lager wor dende geboortecijfer, toeneemt met bijna een millioen zielen per jaar, stelt de voed selvoorziening hen voor ongekende proble men. Het is onvermijdelijk, dat. wanneer het neo-feodale regiem voortduurt, er altijd een overgroote onvermogende minderheid zal zijn. zelfs al staat Japan op een der bovenste plaatsen in de rij der naties, waar het han del en industrie betreft. In de steden ziet het er al niet beter voor de menschen uit. Hier werken bijvoorbeeld twee millioen meisjes in textielfabrieken tegen een ge middeld salaris van twintig gulden per mnd. die dan achtentwintig werkdagen heeft Ja pan behoefde geen eigen industrie-systeem te ontwikkelen, het nam dit kant en klaar over van het Westen en met behulp van Westersche technici schoof zij het pasklaar als een handschoen, om het eigen eeuwen oude feodale systeem. NEOERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ. Dr. E. Heldring tot president-directeur gekozen. In de heden te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer M Taudin Chabot gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders der Nederiandsche Handel maatschappij is dr. E. Heldring gekozen tot president-d ecteur in de plaats van mr. D. Crena de Iongh, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Vervolgens werden door jhr. F. Hooft Graafland de volgende vragen aan de di rectie gesteld. 1 Zijn er pref aandeelen der Nederiand sche handelmaatschappij in het bezit der firma Mendelsohn en Co, of zijn deze in het bezit van dr. Mannheimer geweest? Door den voorzitter werd geantwoord dat nimmer preferente aandeelen in het bezit van de firma Mendelsohn en Co. zijn geweest, noch in het bezit van een der firmanten. 2. Indien verliezen zijn ontstaan bij trans acties met voornoemde firma, hoe denkt de Ned. Handel-Maatschappij deze dan te dek ken? De voorzitter antwoordde op deze vraag, dat de stille reserves ruimschoots voldoende zijn om in eventueele verliezen te voorzien 3. Kan iets worden medegedeeld omtrent de resultaten van het loopende boekjaar? Hierop werd door den voorzitter geant woord. dat de resultaten zich in bevredi gende lijnen blijven ontwikkelen. DE VERHOUDING JAPAN- VEREENIGDE STATEN. Hoewel officieele bevestiging ontbreekt, meldt de „Nitsji Nitsji Sjimboen", dat de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Nomoera. besprekingen zal begin nen met den ambasadeur der Ver, Staten, Grew, inzake een aanpassing der betrek kingen tusschen de belde landen. Het be staande handels- en scheepvaartbedrag tusschen de beide landen loopt in Januari af. Volgens het blad is het moeilijk te zeg gen of een modus vivendl zal worden ge sloten dan wel of het tegenwoordige ver drag zal worden herzien en vernieuwd of dat een geheel nieuw zal worden gesloten. OVERSTROOMING IN CARTHAGENA. Tengevolge van zeer hevige regens is de provincie Carthagena (Spanje) op vele plaatsen overstroomd. De geheele stad Car thagena staat onder water, daar de riviere zijn aangezwollen tot onstuimige stroomen. Een veertigtal personen is verdronken of wordt vermist. Er is hulp ontvangen uit Murcia. Alicante en Madrid. De schade is aanzienlijk. Sinds 1919 werd Carthagena niet door een watersnood geteisterd. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Van het allereerste begin af. wordt de geestelijke sfeer waarin Japan's jonge mannen en meisjes leven, gezuiverd van alle revolutionnaire elementen. De kin deren van den Keizer en Diens /onen worden gefotografeerd in militair uni form t'jdens scMetofeningen, als het voor beeld voor allen De opvoeding is minder academisch dan in het Westen. Geen onderwerp, behalve misschien wiskunde, wordt onderwezen ter- wille van het vak zelf, maar alleen voor zoo ver het in verband t ebrengfcn is met de Nippon-gedachte. Vereering voor den Kei zer. voor den Staat, voor de voorouders wor den aangekweekt op alle mogelijke manie ren en iedere mogelijke gelegenheid. Op ver schillende manieren wordt „bewezen" dat 'n zeker soort wetenschap en een kritische geest ongewenscht en ongezond is. In hun vrijen tijd wordt de hulp van de jongeren ingeroepen voor sociale hulpverleening. in den geest van de Duitsche Winterhulp. Ja pansche kinderen hebben bijvoorbeeld voor duizenden guldens aan vodden en lompen bijeen gebracht, die genoeg hebben opge leverd om de soldaten aan het Chineesche front eenige scheepsladingen boeken, tabak en lekkernijen te bezorgen. Wanneer de jon gens op veertien-jarigen leeftijd van school gaan wil dat nog niet zeggen, dat zij dan aan zichzelve worden overgelaten. Zij gaan werken en wanneer hun fabriek ook maar eenigzins belangrijk is. worden zij bijna ver plicht lid te worden van een of andere ver- eeniging op nationalen grondslag, waar men zich dan verder bezighoudt met ziin licha melijke en geestelijke opvoeding. Een meis je. dat begint te verdienen zal gewoonlijk intern zijn of zij nu blikken Keteltjes of electrische lampjes maakt en zij staat voortdurend onder zulk streng toezicht, dat de nauwgezetste ouders het niet zouden kunnen verbeteren. In normale tijden neemt een jongen, wanneer hij eenige jaren ge werkt heeft, twee jaar dienst in het Ja pansche leger thans nu Japan in een oorlog gewikkeld is, wordt hij in actieven dienst geroepen. Wanneer hij deze periode beëindigd heeft wordt er van hem verwacht, dat hij zal toetreden tot een der jongeman nen vereenigingen en wanneer hij deze verlaat, wordt hij geacht goed burger van Nippon te zijn. En het is zöö, dat hij wanneer hij zelfs maar eenige neiging vertoond heeft om dit niet te willen zijn, zijn vereeniging waarschijn zal moeten ruilen voor een gevangeniscel. Twee ernstig gewonden te Groningen. Vanochten te negen uur is op den Frieschen straatweg te Groningen, ter hoogte van de melkfabriek De Ommelan den, een met koren geladen vrachtauto uit Leeuwarden bij het uitwijken voor twee aldaar staande melkauto's, dcor het bre ken van de voetrem tegen een boom ge botst. De linkervoorkant van de zwaar geladen vrachtauto werd ingedrukt. Beide i inzittenden geraakten in de cabine be- i kneld en moesten uitgezaagd worden. De bestuurder, de 29-jarige E. B. uit Niekerk, kreeg ernstige wonden aan gelaat en dij - been, zijn broer, de 38-jarige gehuwde K. J. B uit Niebert, kreeg eveneens wonden aan het dijbeen. Zij zijn. na ter plaatse te zijn verbonden, naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Bij beschikking van den Minister van Economische zaken, is voor het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 September 1940 be noemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks tuinbouwschool te Boskoop, de heer B. J. D. Meeuse, te 's Gravenhage. ZWEEDSCHE HANDELSWET VOOR OORLOGSTIJD. De Zweedsche rijksdag heeft een wet aangenomen, ten doel hebbende den bui- tenlandschen handel van Zweden te be schermen tegen controle door buitenland sche mogendheden ingeval het land in een oorlog betrokken wordt of indien gevaar voor oorlog ontstaat, of in andere buiten gewone omstandigheden veroorzaakt door den oorlog Deze wet bepaalt, dat in voren genoemde omstandigheden, de regeering de bevoegdheid zal hebben alle verplichtingen ongeldig te verklaren, welke beperkingen inhouden op de vrijheid om goederen in I en uit te voeren, om de beschikking te heb ben over goederen in het land, of goederen te vervoeren uit, naar of in Zweden, wan neer deze beperkingen van zulk een karak ter zijn, of kunnen verondersteld te zijn, dat zij de belangen dienen van vreemde mogendheden, tenzij dergelijke verplichtin gen door de Zweedsche autoriteiten zijn gesanctionneerd. Zulks analoog als in den vorigen oorlog. De wet is gebaseerd op de ervaringen van dien tijd. Voorts is besloten tot de oprichting van een nieuw departement, n.l. een ministerie van nationale volkshuishouding, welks taak zal zijn alle economische kwesties te be handelen, verband houdend met de heer- schende buitengewone omstandigheden. Tot leider van het nieuwe departement is be noemd Herman Eriksson, die in het tegen woordige kabinet gedurende een jaar mi nister zonder portefeuille was en vroeger de functie bekleedde van directeur-generaal van de Zweedsche Kamer van Koophandel. AMSTERDAM. 23 October. Men verkeert in Wallstreet nog steeds in het onzekere omtrent de politieke vooruitzichten in Europa, tengevolge waarvan men niet weer, waar men aan toe is; men onthoudt zich dus grootendeels van het aangaan van nieuwe po sities. De lustelooze stemming op de New-Yorksche I beurs van Vrijdag J.l. maakte afgeloopen Z'a- j terdag plaats voor een iets gunstiger houding. Fractioneele koersstijgingen kon men dan ook voor tal van fondsen waarnemen. Dat daarbij Staalwaarden in het middelpunt der belang stelling stonden, behoeft geen betoog. Men raamt de staalproductie voor deze week in het Youngstowndistrict op 95% en voor Pittsburgh op 92'. der capaciteit, tegen resp. 94% en 89% een week geleden. Slechts een zeer gering per centage van de maximale capaciteit is op het oogenblik nog onbenut. Een noemenswaardige stijging van de productie zal derhalve niet meer kunnen plaats vinden. Blijven de binnenkomende orders der staal- industrie op het tegenwoordige niveau gehand haafd, dan zal op den duur vervanging van de productiemiddelen niet kunnen uitblijven. Dit zal dan weer tot gevolg hebben, dat een aan merkelijk lagere leveringstermijn bij het accep teeren van orders moet worden bedongjen. Het is dan ook niet waarschijnlijk, gezien deze om standigheid. dat de staalproducenten in de Ver. Staten het percentage van de bedrijvig heid spoedig zullen zien dalen beneden een peil. waarop zij slechts met verlies werken. De middagbeurs. Het zakenverkeer op de effectenbeurs te Am sterdam was heden van kalmen aard. Maar de markt had. vergeleken met de laatste weKen. een vrij levendig voorkomen, aangezien voor verscheidene fondsensoorten goede belangstel ling aan den dag werd gelegd. Vooral de In dische cultuurfondsen konden zich in de goede gunst van de markt verheugen, hetgeen klaar blijkelijk verband hield met de veronderstelling, dat de Indische cultuurinstellingen van diverse pluimage van de tegenwoordige omstandighe den profijt zullen trekken. Voor Rubberaandeelen bestond goede animo. Niet alleen Amsterdam Rubbers doch verschei- j dene soorten, welke anders als Incourant wor- den bestempeld gaven een levendigen handel te aanschouwen en daarbij bestond goede koop lust. Nadat reeds dadelijk op of iets boven de vorige slot prijzen was gehandeld, kon tijdens het middaguur over de geheele linie een koers- verbetering worden waargenomen en in meer dere gevallen konden aardige winsten worden gemaakt. In Suiker aandeelen werd vrij goed zaken ge daan. H. V. A 's waren vast gestemd en konden na reeds een kleine tiental procenten boven het vorige slot te zijn ingezet, de 400 grens in een snel tempo passeeren. Vorstenlanden gaven eveneens duidelijke teekenen van aanwezigheid en kwamen daarbij eenige procenten hooger te liggen, terwijl ook diverse minder courante aan deelen naar boven gingen. Tabakken bleven niet achter, Weliswaar was de affaire in deze papie ren niet omvangrijk maar dit kon niet beletten, dat de Sumatra-aandeelen algemeen hooger werden genoteerd. Ook in Scheepvaartaandeelen werd tamelijk veel zaken gedaan. Koninklijke Booten konden zich eenige punten verbeteren. Nederiandsche Scheepvaart-Unies, de aanver wante soorten en de andere Indische lijnen wer den boven de vorige prijzen afgedaan. Een uit gesproken vaste stemming bestond voorts voor Koninklijken, die na goed prijshoudenden inzet, regelmatig opliepen en tenslotte een avance van een 10-tal punten konden aantoonen. De In- dustrieelen ondervonden van het een en ander den gunstigen weero.nslag. De Philips-aandeelen hadden aanvankelijk een aarzelend voorkomen, doch onder beurstiid konden zij eenige procen ten oploopen. Unilevers waren goed gedispo neerd en niet onbelangrijk beter. Aku's werden iets hooger afgedaan. De Amerikaansche afdeeling had een kalm verloop. Ook hier echter viel een gunstige ten- denz waar te nemen. De Staal-aandeelen en de Koperwaarden ontmoetten tamelijk goede be langstelling en volgden, na goed prijshoudende opening, onder beurstijd een opgaande lijn. Ook voor diverse luchtvaartaandeelen werd nog de noodige aandacht betoond. De Beleggingsmarkt was kalm: de Nederiand sche staatspapieren waren ongeveer prijshoudend maar niet veel veranderd. Duitsche fondsen waren over het algemeen genomen goed gedispo neerd. Fransche waarden daarentegen hadden een weifelend voorkomen. WISSELKOERSEN. Londen 7.551/4. Berl-n 75.60. Parijs 4.281/4. Brussel 31.59. Zwitserland 42.26 Kopenhagen 36.40. Stockholm 44.90. Oslo 42.85. New-York 1.88 3/8. Lire bankpapier 7.30. Prolongatie 2. Part. disc. 17/8. Dag geld V/t. Registermarken 14.3/4. Handels- sperrmarken 5. Reismarken 42'/2. Bankpa pier 24 3/8—25 3/8. Mej. S R. te L. - Kostwinnersvergoeding kunt U voor Uw zoon niet krijgen. Wel kan hij uit stel vragen, maar dat dient dan zeer spoedig te geschieden. Hij moet zich daartoe wenden tot het Bureau Militaire Zaken, Stille Rijn, alhier.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3