ÜIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag 23 October 1939 Overzicht Officieele Kennisgevingen Het Leidsche Volkshuis Het Turksche pact met Engeland en Frankrijk Hitier confereert Genootschap voor geschiedenis der Geneeskunde, Wiskunde en Natuurwetenschappen HERDENKING VAN HET VEERTIG-JARIG BESTAAN. In den intiemen kring van een groot aan tal vrienden en vriendinnen van het Volks huis aan den Apothekersdijk is gisteravond het veertigjarig bestaan dezer nuttige in stelling herdacht. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op wethouder Wilbrink en de dames E. C. Knappert en H. Funke. die vóór mej. M. Ruth het directoraat bekleedden. De voorzitter van het Bestuur, prof. mr. J. C. van Oven zeide in zijn openingswoord, dat het bestuur langen tijd heeft geaarzeld of het onder de huidige tijdsomstandighe den, welke duizenden in de diepste ellende dompelen, wel uitvoering zou geven aan de ontworpen plannen. Na rijp beraad werd daartoe toch besloten en zoo zijn wij dan nu bijeen ter herdenking van ernstig werk, dat gedurende 40 jaar met groote toewijding door vele mannen en vrouwen is verricht. Na te hebben herinnerd aan het feit der oprichting door de hoogleeraren Drucker. Greven en van der Vlugt, welke daad niet moet worden beschouwd als een uiting van liefdadigheid, doch als de vervulling van een innerlijk-gevoelde sociale plicht, wees spr. erop. dat blijmoedigheid en optimisme karakteristiek zijn voor de sfeer in het Leid sche Volkshuis. Deze stemming van blijheid is voor een groot deel te danken aan de di rectrice, mej. Ruth, aan de beide bescheiden figuren, die haar altijd zoo trouw terzifde staan, aan de groote schare van helpers en helpsters en tenslotte aan de groote groep van bezoekers en bezoeksters, die hier niet alleen ontvangen, maar op hun beurt ook bereidwillig van hun krachten en levensblij heid aan anderen afstaan. Bestuur en directie, aldus prof. van Oven, zullen met alle hun ten dienste staande krachten blijven streven naar de verwezen lijking der idealen, welke de oprichters zich veertig jaar geleden hebben gesteld. Spr. richtte vervolgens woorden van wel kom tot den heer Wilbrink als vertegen woordiger van het gemeentebestuur, tot de beide oud-directrices en tot mevr. M. Kaas- Albarda, de dichteres van zoovele zangen en verzen voor het Lentefeest, die ook weer den tekst vervaardigde voor het op dezen avond te zeggen spreekkoor, terwijl hij dank bracht aan den heer en mevr. H. C. Verkruysen uit Amsterdam, die een jubileum over het werk in en om het Volkshuis samenstelden. Ten slotte liet spr. een woord van aanbeveling hooren voor de tentoonstelling en verkoo- ping van door velen beschikbaar gestelde goederen. De opbrengst komt ten goede aan het Jubileumfonds, waarvan de basis werd gelegd door de opgespaarde bijdragen der bezoekers en dat de middelen verschafte, welke het mogelijk maakten aan het bestuur een nieuw meubilair voor de groote zaal aan te bieden. Prof. van Oven besloot met dank te zeggen voor de vele ontvangen geluk- wenschen, waaronder een zeilboot, die zal strekken tot uitbreiding van het Buitenwerk. Hierna werd het woord gevoerd door den heer A. de Koe namens den Ned. Bond voor Volkshuizen. Deze spreker wees op de bij zondere plaats, welke het Leidsche Volkshuis temidden van haar zuster-instellingen in neemt en welke reeds onmiddellijk tot uiting komt in de formuleering harer doelstelling, waarin wordt erkend, dat geestelijke be schaving, gepaard aan levensgeluk noodza kelijke voorwaarden zijn voor het welzijn der menschheid. Het Leidsche Volkshuis heeft altijd een zeer bijzonder karakter gedragen: er heerscht hier een aparte geest van fijne beschaving. Aan Leiden danken de Volks- huizen ook het ontstaan van het Lentefeest, de symbolische schakel tusschen de Natuur en den geest van den mensch. De heer de Koe besloot met zijn bewondering uit te spreken voor het werk, dat hier wordt ver richt en zijn beste wenschen voor een voor spoedige ontwikkeling van het Huis. Nadat een spreekkoor een toepasselijk ge dicht had gezegd, sprak mej. Ruth in aan sluiting hierop nog een enkel woord, waarin zij onderstreepte, dat degenen, die werk zaam zijn in het Volkshuis, bereid zijn om to "-achten te leven „in waarheid en zuiver heid." -an een drietal trouwe assistenten, die reeds langer dan 25 jaar achtereen hun me dewerking aan het Volkshuiswerk verleenen, te weten de dames Plesman en Alings en den heer J. Mater bood spreekster een her- inneringsspeld aan, terwijl een aantal an dere medewerksters eveneens een aanden ken aan dit veertigjarig bestaan ontving. Hierna werd de jubileumfilm van den heer Verkruysen vertoond, welke een zeer duide lijk en aantrekkelijk beeld gaf van het wel zeer omvangrijke werk, dat in en om het Huis aan den Apothekersdijk wordt ver richt. Alle afdeelingen passeerden achter eenvolgens de revue, zoodat de toeschou wers een volledig overzicht kregen van het breede arbeidsveld, waarop het Volkshuis zich beweegt. Tijdens de pauze brachten velen een be zoek aan de tentoonstelling, waar menig nuttig of fraai voorwerp van eigenaar ver wisselde. De expositie blijft ook morgen en Woensdag nog geopend. Leegverkoclite tafels op den sluitings- avond zouden het meest passende geschenk voor het Jubileumfonds vormen. Wanneer de stemming even willig blijft als gister avond het geval was, lijkt ons dit geenszins uitgesloten. Wie helpt mee om dit te berei ken? NED. CHRIST. HANDELSREIZIGERS- VEREENIGING. 44ste ledenvergadering. De Ned. Christ. Handelsreizigersvereen. N.C.H.V. hield haar 44ste ledenvergadering in café-rest. Royal", alhier. De voorzitter de heer H .de Graaf, opende op gebruikelijke wijze en heette allen har telijk welkom op de eerste vergadering van dit winterseizoen. Verder spoorde spr. alle leden aan om juist in dezen tijd schouder aan schouder te staan om gezamenlijk de vele moeilijk heden. welke de handelsreizigers en agen ten thans ondervinden, te overbruggen. De voorlezing der notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd, werden de h eren A. Giezen. Chr. Wetselaar en P. Marck Jr. benoemd als leden van de plaat se 'jke propagandacommissie. Het agendapunt „Vragen en antwoorden in verband met de door de huidige tijds- omsi',""£i'P,b2den ontstane verkoopsproble- m jn" on"ckte een prettige onderlinge be- sw-?"rvh* bleek, dat zich thans vele rkco^s- en leveringsmoeilijkheden van a .\ei aard voordeden. Na de rondvraag werd deze nuttige en welc-slaagde vergadering door den heer J. van Dijken met dankzegging gesloten. Terwijl de oorlog zich op dezelfde wijze nog voortsleept, blijft men alle aandacht vestigen op den diplomatieken strijd. Het Turksche pact met Engeland en Frankrijk wordt algemeen als een succes voor de Westersche democratieën beschouwd en als zoodanig erkend. Na een banket, dat hun werd aangeboden, hebben de generaals Weygand en Wavell Ankara intusschen weer verlaten. De eerste commentaar in de Italiaan- sche pers wordt gepubliceerd in de „Gior- nale d'Italia", welks hoofdredacteur doet uitkomen, dat het pact, welks tekst niet geheel en al doorzichtig is, geteekend werd na de mislukking van de onderhandelin gen te Moskou en dat het thans een ge- isoleerd pact blijft. Overigens brengen de militaire verplich tingen, welke het pact voor de drie par tijen heeft vastgesteld, niets nieuws in de Middellandsche Zee en den Balkan. De bondgenootschappelijke functies tusschen Engeland. Frankrijk en Turkije waren reeds duidelijk sinds de sluiting der eerste overeenkomsten tusschen Londen. Parijs en Ankara, welke werden gevolgd door Britsche leeningen en den afstand aan An kara van het sandsjak Alexandrette. Men zou later Italië hebben willen meesleepen in deze aangelegenheid, Italië beperkt zich er echter toe met aandacht deze nieuwe episode te bezien. Italië heeft zonder ver rassing de sluiting van het pact vernomen cn het behoudt zich het recht voor met zijn gebruikelijke kalmte en aandacht de essentieele ontwikkeling te volgen. De „Times" heeft géschreven, dat Tur kije niet alleen zijn positie behoudt van onafhankelijk bewaker der zeeëngten, doch zal voortgaan met toegenomen gezag op den Balkan een functie van bemiddeling en stabilisatie uit te oefenen. Daarop kan men antwoorden, dat op den Balkan niets zal kunnen worden geprobeerd en gedaan zonder Italië, dat in dat gebied vitale belangen heeft en niet alleen van economischen aard. Men ziet dus. dat Italië zijn belangen op den Balkan wil handhaven, zooals trou wens niet anders te verwachten was. Maar aan welke zijde? Dat Rusland niet vertoornd is, blijkt ook uit den commentaar van die zijde. De Russische „Isvestia" noemt het pact een document van groote politieke betee- kenis. De belangstelling, zoo vervolgt het blad, welke Engeland en Frankrijk hebben voor Turkije, wordt door de strategische positie van dit land volkomen verklaard. Sommige omstandigheden brengen ons er echter toe, te gelooven, dat de plannen van de Britsch-Fransche diplomatie verder gingen, dan alleen een pact met Turkije, Men krijgt n.l. den indruk, dat er zekere plannen bestonden, een wig te drijven tus schen Duitschland en de Sovjet-unie. Het wordt duidelijk, dat een mislukte poging is ondernomen, om door evenwij dige pacten tusschen de sovjet-unie en Turkije eenerzijds en tusschen Engeland, Frankrijk en Turkije anderzijds, de sovjet unie te betrekken in een combinatie, welke rechtstreeks gericht is tegen Duitschland en tegen eventueele tegenstanders van En geland en Frankrijk In de Middellandsche Zee. De vastberaden politiek der sovjet-unie DE SINT-NICOLAAS INTOCHT. Men schrijft ons: Ondanks het oorlogsbedrijf en de bin- nenlandsche mobilisatie heeft de Sint Nicolaas Intocht-commissie besloten met haar werk voort te gaan. „Doe gewoon" is immers alom het devies. De commissie wil de traditie niet breken en zal den heiligen Sint op 25 Nov. weer fees telijk per stoomboot in onze Sleutelstad binnen halen. Daarom durven wij met gepaste vrijmoe digheid een beroep op U allen doen. Be denkt, dat vele kleintjes één groote maken, en dat het kleinste bedrag de commissie weer dichter bij haar doel brengt: voor de kinderen van de laagste klasse der OH.S. het oude sprookje van Sint Nicolaas en zijn zwarten knecht te doen herleven. Stadgenooten. gedenkt het gironummer der penningmeesteresse mej. A. M. J. Ruyg- rok. Hooge Morschweg 128 No. 290553. Bij voorbaat zegt de commissie U, uit naam van de jeugd hartelijk dank. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Opening eener tentoonstelling. Onder auspiciën van de Leidsche Kunst- vereeniging werd Zaterdagmiddag een ten toonstelling geopend van schilderijen van J. Franken Pzn. en van eenige plastieken en maskers van Hein von Essen. De tentoonstelling, die bij de opening zeer druk bezocht was, wordt niet gehouden in de gewone zalen, die thans voor de Raads vergaderingen worden benut, doch ln de „Miereveld zaal", de zaal voor de Middel- eeuwsche kunst. In den grond is het een, zij het dan ook tijdelijk, winst, daar deze zaal bovenlicht bezit en alles even gunstig hangt of staat. In zijn openingswoord sprak de Voorzit ter mr, J. Slagter zijn dank uit aan de Commissie vóór en den directeur van de Lakenhal" voor hun als altijd even royale medewerking. Hij heette verder welkom de beide exposeerende kunstenaars met hun familie en de vele andere genoodlgden. Het uitbreken van den oorlog Is voor het bestuur van de L, K, V. aanleiding geweest, om te overwegen wat onder de huidige omstandigheden gedaan, of misschien niet gedaan moest worden. Het bestuur is na rijp b?raad tot de overtuiging gekomen, dat men door moest gaan met werken op de ge wone wijze. In deze wereld van verharding en vervlakking blijve de kunst haar hooge roeping vervullen. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren mr. A. Tepe, F. G. Rosier. T. Groeneveld en A. Krantz, resp. voorzitter, secretaris en leden van de commissie voor de Lakenhal, drs. E. Pelinck, directeur van de Lakenhal, mevr. Schouten, en den heer W. Hulstyn, vertegenwoordiger der Veree- heeft de listige plannen verijdeld van hen, die gepoogd hebben, vijandschap te zaaien tusschen Duitschland cn de sovjets. Aangezien de sovjet-unie de grootste Zwarte Zee-mogendheid is. moet zij een waakzaam oog houden op alles, dat ver band houdt met de toegangswegen tot de Zwarte Zee. Het Britsch-Fransch-Turksch verdrag raakt niet de rechtstreeksche belangen der sovjets. Krachtens dit verdrag heeft Tur kije beloofd te strijden aan de zijde van Engeland en Frankrijk tegen Duitschland en Italië. De sovjet-unie heeft haar neutrali teit en vrije hand behouden. Dit is stel lig een goed ding uit het oogpunt van het behoud van den vrede. Hetzelfde kan niet van Turkije gezegd worden. Het heeft een verantwoordelijkheid op zich genomen, welke op zijn toekom stige politiek zal drukken. In ieder geval, de sovjet-unie heeft geen reden te betreuren wat er ge beurd is. Volgens een telegram uit Ankara ver wacht men, dat binnenkort een financieele overeenkomst zal worden gesloten tusschen Groot-Brittannlë en Turkije, waarbij Tur kije een credlet zal worden verleend van 60 millioen pond sterling. Groot-Brittannië zou tegelijkertijd het grootste deel van de Turksche uitvoerpro- ducten opnemen. Hitier heeft gisteren alle stadhouders en gouwleiders, die naar Berlijn waren ont boden, ontvangen. Daarover is officieel niets medegedeeld. Volgens Deensche bla den zou dit beteekenen, dat Hitier alle hoop op vrede heeft opgegeven. Hitier wil der halve de partijleiders raadplegen over de maatregelen om den oorlog voort te zet ten. De laatste berichten uit Berlijn geven steun aan de meening, dat de Duitschers ir. de eerste plaats hun kraahten zullen richten op een energieke blokkade van En geland en op felle luchtaanvallen, aldus Kopenhagen. De Engelsche „Observer" zegt: Hitier heeft besloten persoonlijk kennis te ne men van het gevoelen van het Duitsche volk. Hitier heeft een dergelijken stap nooit eerder gedaan. De gouwleiders staan het nauwst met het volk in contact en daar om lijkt, het. aldus de correspondent, of Hitier besloten heeft over de hoofden van Himmler en de Gestapo heen zelf achter de waarheid te komen. De Engelsche Zondagsbladen staan vol berichten over ernstige oneenigheden in Duitschland. De „Sunday Express" maakt melding van Fransche berichten, volgens welke in geheel Duitschland pogingen ge daan worden om verschillende groepen po litici, militairen en arbeiders bijeen te brengen in een gemeenschappelijke actie legen de nationaal-socialisten. Volgens het blad is het deze beweging, die Hitier veel zorg baart. Men zal goed doen deze oncontroleerbare berichten niet te veel beteekenis toe te kennen. De wensch is maar al te vaak de vader van de gedachte Overigens meent men in iedere reis van staatslieden een „vredes-stap" te mogen zien. Zoo ook in het bezoek van de beide Belgische ex-premiers Van Zeeland en Theunis aan Amerika. Beide hebben reeds een tegenspraak gegeven. De eerste ver klaarde alleen wegens het vluchtelingen vraagstuk in Amerika te zijn, de tweede voor verbetering der Ameriaansch-Belgi- sche handelsbetrekkingen AANSCHAFFING GASMASKERS. De Burgemeester van Lelden brengt, met verwijzing naar de ter zake gedane mede- deelingen in de pers, ter kennis van de ingezetenen, dat door hem het Secretariaat van de Afd. Leiden van de Ned, Vereeni- ging voor Luchtbescherming 'Rapenburg Nc, 9) is aangewezen voor het afgeven van de verklaringen ten behoeve van bestellin gen van gasmaskers bij de Posterijen. De verklaringen moeten worden aange vraagd op werkdagen des morgens van 9 12 uur, of op een ander met het secretari aat af te spreken tijdstip. Bestellingen van gasmaskers kunnen ook door tusschenkomst van de genoemde af deeling worden gedaan. De burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 23 October 1939. 1609 SUIKER. De directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, deelt mede: Blijkens een door het ministerie van Economische Zaken verzonden circulaire, hebben de winkeliers hun derde toewijzing ontvangen, rechtstreeks van het C.D.K., zooals dat ook in de toekomst het geval zal zijn. De Inlevering van de opplakvellen met bons begint dus nu niet op heden, maar eerst op 30 October a.s. De Directeur, P. ROOSENBURG. Leiden, 23 October 1939. 1608 niging „De Kunst om de Kunst", de heer en mevr. Vygh en zeer vele andere bekende persoonlijkheden uit het Leidsche kunst leven. We komen op de fleurige en zeer inte ressante tentoonstelling welke tot 12 No vember geopend is, nader terug. MOND-ACCORDEON-VER. „V.O.P.". Op het Zaterdag te Rotterdam gehouden nationaal muziek- en zangconcours heelt de mond-accordeon-vereeniging „V. O. P." (directeur de heer D. van Wouw) voor de eerste maal deelgenomen en beiiaalde ter stond een eersten prijs. Na terugkomst hier ter stede bracht „V.O P." een korte serenade voor de woning van den direcetur aan het Rapenburg. NAJAARSVERGADERING TE LEIDEN. Onder voorzitterschap van dr. D. Schoute uit Wassenaar alhier is gisteren in het Academisch Ziekenhuis alhier de najaars vergadering gehouden van het Genootschap voor geschiedenis der Geneeskunde, Wis kunde en Natuurwetenschappen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn vreugde over de groote opkomst. Spr. dankte in het bijzonder dr. H. H. Maas, directeur van het Academisch Ziekenhuis voor de beschikbaarstelling van deze zaal en voor de aanbieding van het noen-maal. Hygiëne aan boord van schepen. Hierna hield kapitein J. Oderwald uit Am sterdam een voordracht over de zorg voor de gezondheid aan boord van schepen. Spr gaf eerst een overzicht van de zeer gebrekkige zorg, die aan hygiëne en medische hulp tij dens de Oost-Indische Compagnie op de schepen werd gegeven. Hierin kwam in den loop der 19e eeuw geleidelijk verbetering. Omstreeks 1850 was de toestand echter nog zoo, dat het matrozen-logies bestemd voor 50 matrozen, thans nog niet voor tien ma trozen zou worden goedgekeurd. Maar ge durende vele jaren werden vooral op zeil schepen personen, opgeleid tot barbiersjon gen of studenten aan de Universiteiten, die hun studie niet konden beëindigen, tot scheepsdoctoren aangesteld. Met het stoom schip kwamen echter andere toestanden op dit. gebied en op de groote passagiersschepen is de medische verzorging op het oogenblik voortreffelijk en hebben de doctoren het meeste te doen met de gevolgen van de over vloedige maaltijden. Spr. bepleitte voor de kleinere schepen tenslotte voor de stuur lieden een opleiding voor eerste hulpdien sten. Ook de z.g. „papieren" dokter (ge drukte handeling' doet voortreffelijke dien sten. terwijl de radio-telegrafie zeer groote diensten aan de medische verzorging voor de kleinere schepen bewijst. De ziekte van Koning Lodewijk Napoleon. Dr. H. J. W. A. Nieuwenhuyzen uit Utrecht sprak hierna over bovengenoemd onder werp. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van het leven van dezen vorst aan wien ons land veel te danken heeft gehad. In zijn jeugd heeft hij tweemaal een ongeluk gehad, maar dat de eerst sympathieke, goed geluimde man, later een kort-aangebonden persoon lijkheid was geworden, werd veroorzaakt door de ziekte, die hij had opgeloopen. Hoe wel dit niet mêt zekerheid is kunnen worden vastgesteld, meent spr. toch te moeten be sluiten. dat de koning lijdende was aan lues. Is deze diagnose juist, dan kan men mil der en menschelijker gestemd zijn tegenover dezen vorst, die de tol van zijn onrustig leven levenslang heeft moeten betalen. Hierna werd gepauzeerd. In de middaguren werd de wetenschap pelijke vergadering voortgezet met een ver tooning van lantarenplaatjes over „de ge schiedenis der geneeskunde bij de volke ren der oudheid cn der middeleeuwen". De heer M. H Bingen uit Maastricht gaf daarbij een explicatie over de verschillende instrumenten en de geneeswijzen, zooals die bij de volken in de oudheid,o.m. de Egyptenaren en de Grieken en in de Mid deleeuwen in onze streken in gebruik wa ren. Vervolgens hield dr. B. G. Cath uit Eind hoven eei: voordracht over „De overbrenging van tijdingen in vorige eeuwen". Spr. zette allereerst uiteen, hoe men vroeger naar iemand toeging en hem dan persoonlijk een bericht overbracht. Na den slag bij Marathon werd een bode gestuurd om berichten over te brengen. Daarna sprak dr. Cath over de acoustische tele grafie. waarop hij onmiddellijk een be handeling van de optische telegrafie deed volgen. Na nog over de heliografische sei nen, die in de Middeleeuwen vaak werden gebruikt te hebben uitgeweid, deed spr. uitkomen, dat daarna ook van de mega foon veel gebruik gemaakt werd. Als derde spreker gaf dr. C. P. J. Pen ning uit Harderwijk een geschiedkundige beschouwing over „Lady Montagu en de Variolatie". Vanuit Constantinopel schreef Lady Mon tagu een brief over de inenting der pokken Waardoor deze ziekte ongevaarlijk zou zijn geworden. Na haap terugkeer uit het Oos ten paste zij deze nog niet bekende metho de toe op haar dochtertje en maakte hier mede een aanvang met de practische pok- ken-bestrijding in West-Europa. Zij heeft weinig dankbaarheid en waardeering voor haar bemoeienissen ondervonden en werd door de conservatieve medici beschouwd als een onnatuurlijke moeder, die het leven van haar kind op het spel gezet heeft. 0 0 0 Aan de hand van een serie lantaren- plaatjes gaf dr. M. A. v. Andel uit Gorin- chem „een kunsthistorische clinische les". Uit gelaats-expressies op teekeningen en van beeldhouwwerken kon men de diagnose vaststellen van de ziekte, waaraan een patiënt laboreerde. Met vele voorbeelden illustreerde spr. dit nader. De voorzitter dankte tot besluit in het bijzonder dr. H. H. Maas en de Zusters voor de gastvrije ontvangst ln het Academisch Ziekenhuis. CENTRALE BOND VAN WERKMEESTERS, OPZICHTHOUDERS EN TECHNICI. Feestavond bij het 20-jarig beslaan der Leidsche afdeeling. Zaterdag herdacht de afd. Leiden van den Centralen Bond van Werkmeesters, Opzichthouders en Technici het feit, dat zii 20 jaar geleden werd opgericht. De reeeplic. 's Middags recipieerde het bestuur in de feestelijk versierde bovenzaal van restau rant Royal" aan de Doezastraat, alwaar een groot aantal fraaie bloemwerken was bezorgd, o.a. van het hoofdbestuur en de afdeelingen Utrecht, Den Haag, Delft, Schiedam, Haarlem, Dordrecht, Vlaardin- gen en Amsterdam, De heer Jeronimus, voorzitter van het hoofdbestuur, bood als eerste spreker de Jit- bilaresse in een geestige toespraak de ge- lukwensohen van het H.B. aan en wees op de goede betrekkingen, welke de afd. Lei den met het H.B. onderhield. Spr. was trotsch op de Leidsche afdeeling, want in de afgeloopen 20 jaren zijn verschillende voorstellen door Leiden aan het H B. voor. gelegd en steeds bleek, dat deze waardevol waren en getuigden van een goed inzicht in liet vereenigingsleven. Hierna kwamen de afgevaardigden van de bovengenoemde zuster-afaeelingen hun gelukwenschen aanbieden, terwijl ten slotte de heer Van Dissel, lid van de Leidsohe aid., de gelukwenschen aanbood namens rte leden en liet bestuur dankzegde voor het vele. dat het in de afgeloopen jaren voor de leden heeft bereikt. De heer W. P. van der Hoeven, voorzitter der afd. Leiden, dankte alle sprekers har telijk voor de aangeboden gelukwenschen en fraaie bloemen en hoopte zoowel van het H.B. als van de leden op volledige me dewerking en steun in de toekomst. Hierna vereenigden bestuur en genoo- digden zich aan een feestmaaltijd. De feestavond. Het hoogtepunt van dezen dag werd des avonds bereikt in een feestelijk samenzijn in ,,'t Schuttershof't. De voorzitter der afd. Leiden, de heer Van der Hoeven, heette allereerst alle aan wezigen. w.o. het hoofdbestuur met hun dames, alle leden, genoodlgden en vele af gevaardigden uit andere afdeelingen, har telijk welkom. In groote trekken gaf spr. een overzicht van al wat in de 20 jaren gedurende welke de afd. Leiden reeds bestaat, is tot stand gekomen en bereikt; zelfs een pensioen fonds ontbreekt niet. Vervolgens gaf spr. het woord aan den bondsvoorzitter, den heer J. Jeronimus, die allereerst een schema gaf van het verloop dezer afdeellng. Toen de afdeeling Leiden in 1919 opgericht werd met een voor den Bond record-aantal leden van 31, kon men niet vermoeden, dat dit in 1929 reeds 93 zou bedragen en thans na 20 jaar bedraagt dit zelfs 141. Dat de afd. Leiden ondanks de moeilijke tijden, die aan niemand en niets ongemerkt voorbijgaan, het zoover gebracht heeft, is niet weinig verdienstelijk. Spreker roemde dan ook de goede leiding van het bestuur en was er kentelijk voor de uitstekende samenwerking en verstandhouding met het hoofdbestuur. Hierna werd staande het Bondslied ge zongen en ging men over tot het vroolljke gedeelte van den avond. Gé Hcfenk zijn naam is bereids geves tigd had voor een uitstekend cabaret programma gezorgd. Allereerst traden „Les Pico's" op; twee accordeon-virtuozen, die eT direct door hun uitstekend spel de stemming inbrachten. Voorts kwamen achtereenvolgens ten too- neele: Leberts, tempo-manipulator, Baran- dinl, buikspreker, met zijn ondeugenden August en Johny Rovo, een vlotte grappen maker. Kortom, allen deden hun best en geen der artisten behoefde zich te bekla gen. dat het publiek dit niet waardeerde. Ten slotte werd nog bij de muziek van Hofenk's Melody Makers eenige uren ge danst, wat een prettig besluit was van dezen in alle opzichten prachtig geslaag den feestavond. CHR. MUZIEK VER. „ATHALIA". Op het groot nationaal muziek- en zang concours te Rotterdam, verwierf de Chr. Muziekvereeniging „Athalla". dir. H. v. d. Veld Zaterdag 21 Oct. in de afd. Uitmun tendheid Harmonie in den Concert-wed strijd een eersten prijs met 314 punten. Het verplichte werk bestond uit: Les Dragons de Villars Opéra de Maillart. Vrij werk: „Die Goldene Maske", Ouverture par H. Staz. In den marschwedstrijd behaalde het met „Sous l'Arc de Triomphe" van A. L. Doyen eveneens een eersten prijs. De tam boers en pijpers wisten beslag te leggen op een tweeden prijs. Door deze prachtige prestatie, die zij te danken heeft aan den heer H, v. d. Veld, kan „Athalia" ln de afd. Superieur uitkomen. NED. NATUURHIST. VER, AFD. LEIDEN. Bezoek aan den Hortus Botanicus. Zaterdagmiddag bezocht de N. N. V. afd. Leiden den thans geheel vernieuwden Hor tus Botanicus. Als leider trad op de voor zitter der afdeeling dr. J. Th. Henrard, conservator aan het Rijksherbarium alhier. Het allereerst werd het groote kassencom plex bezocht; in de vele verschillende kas- sen-afdeelingen treft men een uitgebreide en prachtige plantencollectie aan, de plan ten komen in deze ruime en lichte kassen schitterend tot hun recht. Dr. Henrard wist van verschillende planten veel bijzonder heden .te vertellen. Zoo bestaat er sym biose tusschen een Acacia en een mieren soort, de mier woont in de holle doorns der Acacia en voedt zich o.a. met de voedings- stofrijke bladaanhangsels de z.g. mieren- broodjes. Bij afwezigheid dezer mieren ln de kas, waren de Acaciabladeren alle be zet met deze mierenbroodjes. Ook zag men b.v. verschillende planten, wier producten algemeen bekend zijn als: kofife, peper, rubber, katoen, suikerriet, cocaïne, cola, vanille, rijst. Het kassenbezoek eindigde bij den Victoria regia, daarna werd nog een wandeling door den tuin gemaakt, waar de vele aangebrachte veranderingen in oogenschouw werden genomen. Om 5 uur was dit bezoek ten einde. Men schrijft ons van werkne-merszijde: Dezer dagen vergaderden de afdeellng- besturen van de Algemeene, de Christelijke en de Roomsch-Katholie ke bonden van Arbeiders(sters) in de brood-, koek-, ban ket-, Chocolade en Suikerbewerktagbedrij- ven, ter bespreking van den toestand in deze bedrijven in verband met de interna tionale verwikkelingen. In deze bespreking werd het rapport be handeld van het onderzoek dat in de afge loopen maanden is ingesteld naar de arbeidsvoorwaarden, waaronder de arbei dersisters) in deze bedrijven werkzaam zijn. Uit de mededeelingen bleek, dat in een groot aantal bedrijven gewerkt wordt alsof er geen Arbeidswet bestaat, terwijl ook de indruk gevestigd wordt, als zou door de internationale verwikkelingen de Arbeids wet buiten werking zijn gesteld. Daarnaast zijn de loonen en verdere sociale bepalingen van dien aard. dat van een eenigszins behoorlijke regeling geen sprake is. Vastgesteld kan worden, dat voor de jeugdige arbeiders(sters) geen enkel perspectief aanwezig is, hetgeen zeer sterk tot uitdrukking komt in de sterke wisseling, welke in deze bedrijven plaats vindt. Ais uitvloeisel van deze bespreking werd een contactcommissie gevormd, welke iedere week bijeen zal komen, teneinde de diverse maatregelen te besipreken, welke noodig zul» len blijken. Ook de afdelingsbesturen len regelmatig bijeenkomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2