ü&ësM Van autonomen staat tot zelfstandige republiek DE ONGELUKSVOGEL LESDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 23 October 1939 Finland Bestrijdt KOU direct •"•T-ai |E- V/ICKS Hoe Finland onafhankelijk werd (LN/T IN LITÏIRIN /CU IIP/ TJUNCINl (Slot). Evenals de Duitschers vieren de Finnen een zonnewendefeest waarin de heidensche zon- en vuuraanbidding voortleven In den nacht van den 24sten Juni wordt op alle heu vels in Finland het Johannisvuur ontstoken. Het is een fantastisch gezicht wanneer in den lichten nacht overal de vuren hoog boven de stille meren en bosschen opvlam men. Geen echte Fin zal verzuimen zijn nachtrust op te offeren om het zonnewende- feest te kunnen meevieren. De beteekenis van het Finsche zonnewendefeest is echter een geheel andere dan van het Duitsche. Het laatste is een sinds enkele jaren met kunst matige ademhaling tot leven geroepen oud- Germaansch gebruik, dat alleen in zooverre beteekenis heeft als een bewuste poging om heidensche zeden, met achteruitstelling van de Christelijke religie, te doen herleven Het Finsche feest is niet onnatuurlijk of kunst matig en het bedoelt evenmin een Christe- lijken feestdag te vervangen. Het bestond altijd naast de Christelijke feestdagen waarvan Kerstmis de belangrijkste is en doet hieraan niets af. Er is geen volk in Europa dat door de eeuwen heen op religieus gebied zóó'n sterke eenheid vormde als het Finsche. De hervorming voltrok zich in de 16e eeuw volledig. De bevolking van Finland is voor 97 11protestant en grootendeels zeer religieus. Dit wil niet zeggen, dat de Finnen strenge zedelijkheidsmaniakken zijn. Wel komt op het leerprogramma van elke school godsdienstonderwijs voor. maar zedelijk- j heidsbepalingen als gemengd zwemverbod of gemengd-in-het-gras-zitverbod kent men in Finland niet. Op het land worden de kerken daar ge bouwd waar zij voor de bewoners van de ver uiteenliKende gehuchten, dorpen en i hoeven het makkelijkst bereikbaar zijn. Er worden lange „kerkbooten" gebouwd, waar van sommige plaats bieden aan 100 perso nen. De bevolking van een dorp of buurt schap zet zich aan de riemen en roeit 's Zondags over de meren naar de kerk. Deze kerkbooten zijn de trots van elk dorp en de kerkvaarten worden dikwijls spannende roeiwedstrijden tusschen de dorpen onder ling. Opdat de boot zoo snel mogelijk zal varen wordt zij met eiwit ingesmeerd waar toe honderden eieren kapot geslagen worden. Daar de godsdienst op het land gehand haafd bleef vindt men ook op politiek ter rein juist bij de boerenbewegingen een sterk religieuzen inslag. Toen de fascistisch ge tinte maar hoofdzakelijk fel anti-communis tische Lappo-beweging opkwam, hebben zich hierbij duizenden kleine boeren uit religieuze overwegingen aangesloten, aangezien zij in den strijd tegen het communisme den strijd voor het Christendom zagen. Bij de leiders van deze beweging voornamelijk groot grondbezitters en heerenboeren hebben eerder economische motieven een rol ge speeld. Toen in Juli 1930 10.000 opmarcheer den ide „Lappomarsch") en verwezenlijking van hun programma dat alleen uit onder drukking en verbod van het communisme bestond eischten. heeft de Finsche Rijks dag zich onder den druk van deze overmacht geschikt. De communistische partij werd opgeheven; nieuwe verkiezingen uitgeschre ven. Een anti-communistische wetgeving kwam in de jaren 19301931 tot stand. Finland, dat zich van alle na-oorlogsche staten (op Tsjecho-Slowakije na, dat altijd democratisch is gebleven) nog het langst als democratische staat heeft weten te handhaven, is in 1930 voor de verleiding ge zwicht om ,ter handhaving van het gezag" aan de kostbare vrijheid te gaan knabbelen. Daar waar men de vrijheid in zijn vollen omgang niet meer of nog niet aan kan. boe ten ook de grondwettelijke voorschriften die juist ter handhaving van de vrijheid in het leven werden geroepen, aan waarde in. Theoretisch verandert er niets, maar in de praktijk doen andere waarden opgeld. Zoo wordt het mogelijk dat, ook al blijft de let ter van de grondwet bestaan, naar den geest niet meer gehandeld wordt. Polen ging in 1926 tot de verkapte dictatuur over, hoewel de democratische grondwet nog bijna 10 jaar gehandhaafd bleef. De eenheid werd op deze manier zeker niet bereikt, wat voor buitenstaanders wel het duidelijkst tijdens den Duitschen overval aan het licht geko men is, terwijl de vele opstanden en pro cessen gedurende de laatste jaren al voor zichzelf gesproken hadden. Men kan Fin land, dat aan een dictatuur zeker niet toe is en hoogstens op het altaar van de dicta tuur stukjes en beetjes van zijn vrijheden geofferd heeft, met Polen niet op één lijn stellen, maar een vergelijking van deze landen, die beide tot 1918 een deel van het Russische rijk uitmaakten en altijd als bufferstaten tusschen Oost en West hebben dienst gedaan kan misschien interessant zijn. Onder de Zweedsche opperheerschappij hebben de Finnen zich altijd vrij kunnen ontwikkelen. Zij hadden hun eigen wetten en voerden politiek en cultureel een zelf standig bestaan. In 1808 kwamen zij bij Rus land. waarvoor Finland alleen militaire be teekenis had Een hechte band met dit land bestond echter niet. De Tsaar, tevens groot vorst van Finland, was het eenige element, waaruit de afhankelijkheid van Rusland bleek. Na 1900 toen het ultra-reaction- nalre, tsaristische bewind inzette kwam er verandering in de verhouding, maar een onafhankelijkheidsbeweging op groote schaal ontstond in Finland niet. En de in 1914 uit brekende Wereldoorlog bracht den Finnen aanvankelijk slechts de hoop op herstel der autonomie, zooals zij die van 1808 tot 1898 gekend hadden. Gedurende den oorlog namen de Finnen een afwachtende houding aan. Tot een alge- meene „los-van-Rusland-beweglng" kwamen zij niet Pas na het uitbreken van de revo lutie in Rusland en het vermoorden van den Tsaar, voelen zij, dat dit ook voor hen een keerpunt beteekent. In 1917 wordt een dele gatie naar Petersburg gestuurd om te on derhandelen over het herstel van de auto nomie. De nieuwe Russische regeering heeft daarop bij een manifest van 1917 de oude rechten van Finland weer verzekerd. De landdag, die tijdens den oorlog in Finland wordt gekozen, bestaat voor een meerderheid uit socialisten de nieuwe regeering uit 6 socialisten en 6 burgerlijken. Het komt tusschen deze Finsche en Russische (Ke- renskyi regeering tot oneenigheiden In Finland begint de onafhankelijkheidsbewe ging, waaraan zoowel socialisten als burger lijken deelnemen. De voorloopige regeering in Rusland ontbindt den landdag en schrijft nieuwe verkiezingen uit Maar dan ont brandt in Finland de strijd tusschen socia listen en niet-sociallsten; het begin van een bloedige terreur, die in latere jaren aan den partijstrijd het felle karakter gaf. waarvan de aantasting van de democratie weer het gevolg is geweest. Het einddoel van belde groepen is het zelfde. n.l. de onafhankelijkheid van Fin land. maar de sociale doeleinden zijn geheel andere. De kleine pachters, die In een soort hoorigheidsverhouding tot den grondbezitter staan, sluiten zich bij de socialistische arbei ders aan en strijden voor hun onafhanke lijkheid in den Finschen Staat. Daarbij komt nog dat tengevolge van het levensmiddelen gebrek hongeropstanden uitbreken. En wan neer dan in Petersburg de Bolsjewiki de overwinning behalen, ontstaat er een bloe dige strijd tusschen de roode en de witte garde. De eerst zoekt hulp bij de Bolsjewiki. de tweede, onder aanvoering van Generaal Mannerheim, bij de Duitschers. De roode garde wordt verslagen en er woedt een hevige contra-terreur, waarbij duizenden socialisten gevangen genomen worden. De Duitschers hebben intusschen de Alandseilanden en Helsinki al bezet. Er wordt een burgerlijke Finsche regeering ge vormd onder leiding van Svinhufvud van af 1931 tot 1937 President der republiek), die een zelfstandigheidsverklaring publi ceert, welke door Rusland wordt erkend. Daar de socialisten gevangen genomen zijn is de landdag niet voltallig (slechts 109 van de 200 leden zijn aanwezig). De monarchis ten krijgen het er nu door dat aan een Duitschen Prins de Finsche kroon wordt aangeboden. Deze Prins Friedrich Karl van Hessen, een zwager van den Duitschen kei zer, accepteert de kroon, maar Engeland en Frankrijk weigeren Finland als onafhanke- lijken staat te erkennen, wanneer zij een Duitscher binnenhalen. Duitschland ver liest intusschen den oorlog. De Duitsche troepen moeten zich terugtrekken en de Prins van Hessen wordt geen Koning van Finland. Na deze nederlaag voor de pro- Duitsche monarchisten moet de regeering Svinhufvud aftreden. De nieuwe verkiezin gen brengen een linksche meerderheid, waarvan de Sociaal Democraten het leeu wenaandeel. n.l. 80 zetels behalen. In Juni 1919 wordt de republiek uitgeroepen, waar van Stahlberg. die op Mannerheim de over winning behaalt. President wordt. Een nieuwe democratische grondwet komt tot stand. De volksvertegenwoordiging be- Nu had de motorverhuurder gezegd: ,,Even trappen maar, dan houd je je beenen stil en je rijdt". DM had Jansen goed in zijn ooren geknoopt Hij trapte, hield zijn beenen stil en warempel, de motor, met Jansen er op, vloog er van door. Sncllemans had hem nog nageroepen: „Als je remmen moetmaar de rest kon Jansen niet meer verstaan. Een jongen schopte juist een oud zeepvat naar 't midden van de straat. Jansen vloog over de hindernis heen. „Goal", schreeuwde de rakker aan den kant van de straat. Honderd meter verder stond agent num mer 18 op 't trottoir. Hij stak z'n hand op om Jansen te laten stoppen. Maar de be rijder was heelemaal niet in een stemming om aan 't bevel gevolg te geven, zou dat ook niet gedaan hebben, al hadden er 100 agenten gestaan. Het Parlementsgebouw te Helsinki. staat weer uit 1 Kamer die de hoogste macht in handen krijgt. Aan den President der republiek, die voor 6 jaar benoemd wordt, komt de uitvoerende macht. De twee, in Finland gesproken talen, Finsch en Zweedsch, worden beide als offlcieele taal erkend. Bij den vrede van Dorpat van 1920 met Rusland krijgt Finland een uitgang naar de Noordelijke IJszee, maar een deel van de provincie Karelië. waarop de Finnen aan spraak maken, blijft aan Rusland toebe- hooren. Zoo ontstond het onafhankelijke Finland, dat een staat met levensvatbaar heid bleek te zijn. Er was geen minderhe denprobleem (tenzij dan de taalstrijd met de Zweden i en geen „Lebensraum" pro bleem. „Finland heeft binnen zijn grenzen koloniën", zei een Finsche minister eens. „Want het heeft 5 millioen h.a. grond, die nog ontgonnen kunnen worden en hierop kunnen in den loop van tientallen jaren 200.000 kolonistenfamilies zich vestigen". Polen daarentegen zou een veel minder levensvatbare staat worden, alhoewel de Poolsche onafhankelijkheidsstrijd zich Juist van den Finsche onderscheidde in jaren, heftigheid en diepte. De Polen hadden al sinds de Poolsche deeling in 1795 voor hun onafhankelijkheid gestreden tegen de Rus sische overheerschers. Van een Russische overheersching was dan ook in Polen veel meer sprake dan in Finland. Toen de oor log uitbrak hadden de Polen al eigen legioe nen gevormd, maar voor hulp van vreemde mogendheden in den strijd tegen Rusland is de Poolsche onafhankelijkheidsstrijder Pilsudski altijd huiverig geweest. Op Duit sche hulp was hij niet gesteld, in tegenstel ling tot de Finnen, die kennelijk met de idee van een geheel onafhankelijk Finland nog niet genoeg vertrouwd waren om het zonder hulp van een groote mogendheid aan te durven. In Polen waren het ook de soci alisten die na den oorlog de overhand had den. Pilsudski was trouwens zelf een socia list. De reactie bleef ook hier niet uit. Pil sudski werd zijn partijgenooten ontrouw en luidde in 1926 de dictatuur in. Het minder hedenprobleem bestond in Polen echter wel en zelfs werd het een probleem, waardoor Polens ondergang sneller kwam dan ver wacht werd. Maar ook de „Lebensraum"- kwestie hield de Polen bezig, omdat zij niet zooals de Finnen in eigen land voldoende wisten aan te pakken, maar liever aan het roepen om koloniën een groot deel van hun energie verspilden. De Poolsche zelfover schatting en het Finsche realisme staan hier duidelijk tegenover elkaar. De Finnen hebben na het verkrijgen van de onafhankelijkheid drie problemen direct bij den kop gevat: in 1917 werden de 8-urlge werkdag en het alcoholverbod ingevoerd. In de jaren na 1918 volgden de agrarische wet ten, die een radicale hervorming voor de boeren ten gevolge hadden. In 1933 waren van de 150.000 kleine pachters al 117.000 zelf standige boeren geworden en op grond van de Lex Kallio (die naar den ontwerper, den tegenwoordigen president, genoemd isl wer den 21.000 nieuwe landerijen gesticht op grond, welke aan bezltloozen toegewezen was. De „drooglegging" heeft echter min der goede resultaten gehad dan men ver wachtte. De smokkelhandel kwam in op komst. Vele visschers aan de Oostzee gaven het visschersberoep op om zich aan den smokkelhandel te kunnen wijden, waarin heel wat meer verdiend kon worden. Na he- vigen en langdurigen strijd is in 1932 het alcoholverbod weer opgeheven en het drankmisbruik is hierdoor zeker niet ge stegen. Het staatsmonopolie werd niet in de eerste plaats als winstobject bedoeld zooals in Polen, waar de wodka de volks drank bij uitnemendheid is, die overal en voor iedere beurs te koop blijkt, met het gevolg dat het drankmonopolie een van de winstgevendste bedrijven van Polen werd. De taalstrijd tusschen Finnen en Zweden hield het parlement ook langen tijd bezig. Deze kwestie werd door de nationalistische elementen, nadat eigenlijk in 1930 hun eischen in vervulling waren gegaan, als agitatiemiddel gebruikt. Het werd een strijd die vooral onder de jeugd de haat tusschen de verschillende bevolkingsgroepen aan wakkerde en die bovendien voor een goede Finsch-Zweedsche verhouding langen tijd een struikelblok is geweest. Vermoedelijk zal in deze tijden, nu de Zweden voor de Finnen zulke goede vrien den blijken te zijn, eindelijk eens door de jeugd van den taalstrijd afgezien worden. Finland had, na lange weifeling tusschen oriënteering op de Baltische of op de Scan dinavische staten, waarbij het zich eerst bij de Baltische en daama ook bij de Oslo- staten aansloot, van een definitieve keuze afgezien. Tusschen Zweden en Finland stond, behalve de taalstrijd, aanvankelijk ook de kwestie over de Alandseilanden. die een Zweedsche bevolking hebben, maar die geografisch meer bij Finland behooren. Daar deze eilanden bovendien altijd deel hebben uitgemaakt van het Finsche rijk. heeft de Volkenbond in 1921 ten gunste van Finland beslist. Zij werden gedemilitari seerd en kwamen als autonome eilanden aan Finland. Ook op economisch terrein linuten botstaWMk °P den\ daama I,ccen l tnel^ekkem 1 Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden in geademd. Door de urenlang aanhoudende, dub bele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Opgelucht en U prettig voelend, zuit U spoedig in een verkwik- kenden slaap vallen, 's Morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct. v VapoRub 1599 (Ingez. Med.) ontstond tusschen Finland en Zweden een groote concurrentie, daar zij zich beide op dezelfde afzetgebieden moesten concen- treeren. Toch heeft Finland zich geduren de den laatsten tijd meer en meer naar de Scandinavische landen toegewend, iets. dat het land nü ten goede blijkt te komen. Of het Finsche volk als één man achter haar regeering staat kan men moeilijk zeg gen. De partijstrijd is altijd fel geweest en heeft zich sinds 1930 niet vrij meer kun nen ontwikkelen. Tot ongeveer 1930 was er elk jaar een nieuwe regeering, die bijna nooit op een meerderheid in het parlement berustte. Na 1930 heeft de Rijksdag aan be teekenis verloren. De communisten gin gen grootendeels in de Sociaal-Democrati sche Partij op. In 1932 kwam de Lappo- beweging weer in opstand, maar de putsch mislukte dit keer. In leger en burgerwacht behielden de nationalistische elementen een grooten invloed en de toestand is nu zoo, dat deze burgerwacht (er is ook een vrouwelijke burgerwacht van bijna 50.000 leden) gewapend de orde handhaaft en elk revolutionnair verzet, eiken loonstrijd of wat dan ook den kop indrukt. Alhoewel de socialisten nog altijd de grootste partij vor men, gelooft men, dat elke poging van hen om aan de macht te komen door de bur gerwacht verhinderd zou worden. En dit beteekent in zekeren zin ook een dictatuur. Via de pers kunnen zich in Finland ook niet alle meeningen meer openbaren, want de perswet, die na 1930 tot stand kwam, verbiedt alle communistische of revolu- tionnaire lectuur. De censuur deed haar intrede in Finland, terwijl de mogelijkheid om te controleeren wat er leeft en gist in het volk hierdoor grootendeels verdween. Of er in Finland weer velen zijn die het Russische bolsjewisme zouden willen steu nen, net als in 1918, Ls dus niet te zeggen. Waar op het oogenblik de Finsche onaf hankelijkheid in de eerste plaats bedreigd wordt en niet de Finsche contra-revolutie, zal men moeten aannemen, dat het verzet tegen den Russischen bedreiger vrijwel de geheele bevolking zal omvatten. Mr. W. M. v. MEURS-V. d. BURG. (Nadruk verboden.) DINSDAG 24 OCTOBER. Hilversum I. 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzen- ding 8.00 Berichten ANP., 8.059.15 en 10.00 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig halluur 12.00 Berichten 12.15 Het KRO-orkest (12,45 —100 Berichten ANP. en Gram.muziek) 2.00 Voor de vrouw 3.00 Modecursus 4.00 Gra- mofoonmuziek 4.15 Het KRO-orkest 0.00 De KRO-Melodisten en solist 5.45 Felicita ties 6.05 Vervolg concert 6.35 Sporthalfuur 7.00 Berichten 7.15 Cyclus „Het godsdien- tig leven in het nabije Oosten (I)" 7.35 Reportage 8.00 Berichten ANP., mededee- lingen 8.15 Het Stedelijk orkest van Maas tricht en solist (9.009.20 Gram.muziek) 10.00 Gram.muziek 10.10 Causerie over schaken 10.30 Berichten ANP 10.40 Lecuo- na Cuban Boys (opn.) 11.0012.00 Gram. muziek. Hilversum II, 301,5 M. AVRO-Uitzending 11.00—1130 voorm. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Berichten ANP., gram.muziek 9.00 Om roeporkest en soliste (opn.) 10.00 Morgen wijding 10.15 Orgelconcert (opn.) 10.30 Voor de vrouw 10.35 Jetty Cantor's ensemble 11.00 Cyclus „Humor in het kinderleven" 11.30 Jetty Cantor's ensemble 12.15 Orgel spel en zang 12 45 Berichten ANP.. Gram. muziek 1.15 Omroeporkest 2.00 Voor de vrouw 2.10 Omroeporkest 2.45 Knip- en naaicursus 3.45 Zang met planobegeleiding 4.05 Pianovoordracht 4.30 Kinderkoor 5.00 Kinderhalfuur 5.30 Omroeporkest 6.30 Cyclus „Waar moet ik het zoeken?" 7.00 Voor de kinderen 7.05 Zinaida Rostova en haar ensemble en orgelspel 7.35 Cyclus „Onze Weermacht" 8.00 Berichten ANP., mededee- lingen, eventueel Vraag en Antwoord. Hierna: Causerie „De bewegelijke wereld" 8.35 Bonte Mobilisatietrein 9.45 Gram.muziek 10.30 Vraag en Antwoord 10.40 Causerie „Alle oogen zijn gericht op Finland" 11.00 Berich ten ANP., gram.muziek 11.3012.00 AVRO- Dansorkest Engeland. 391 en 449 M. 9.35—9.50 Mor genwijding 10.0510.20 Pianosyncopations 11.20 Berichten 11.35 Lichte muziek 12.05 Causerie 12.20 Orkestconcert 12.501.20 Dansorkest 2.20 Het BBC-Theater-orkest 3.00 Orgelspel 3.20 Berichten 3.35 Radio- tooneel 3.55 Uit Nederland: Lichte muziek 4.20 Kinderhalfuur 4.50 Orkestconcert 5.20 Berichten 5.35 Causerie 5.50 Variété 6.10 Radiotooneel 6 50 Mededeellngen 7.20 Optreden van een sollst(e) 7.35 Variété 8.20 Berichten 8.35 Actueele causerie 8.50 Reportage 9.20 Korte avondwijding 9.35 Orkestconcert 10.05 Variété 10.35 Lichte muziek 11.20—11.35 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. Geen opgave ont vangen. Keulen. 456 M. 5.50 Gram.muziek 7.40 Hermann Hagestedt's orkest 10.00—10.20 Gram.muziek 11.20 Concert 1.35—2.20 Po pulair concert 3.20 Leo Esysoldt's Kleinor- kest 4.30 Jeugdconcert 5.20 Otto Dobrindt's orkest 7.3512.20 Zie Deutschlandsender Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Om- roepdansorkest en gram.muziek 11.50 Gram. muziek 12.30 Omroepdansorkest en gram. muziek 12.50—1.20. 4.20—5.05. 5.50 en 6.20 Gram.muziek 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten 7.50 Radiotooneel 8.20 Om roeporkest en gram.muziek 9.3010.20 Gra- mofoonmuziek. 484 M.: 11 35. 12.30—1.20 en 4.20 Gram.muzielc 4.30 Viool voordracht 5.35 Gram.muziek 5.50 Harp en altviool 6.35 Gram.muziek 7.20 Uitzending voor soldaten 7.50 ..Le Cha let". komische opera 8.50 en 9.30—10.20 Grn- mofoonmuziek. Dentschtn ndsender, 1571 M. 7.35 Bonte avond 0 20 Berichten 9.50 CellovoordraeM 10.20 PoDulalr concert 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF BN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen btf: „Luctor et Emergo" Den Haag. „Europa in Brand" door Louis Knuvelder. Nijgh en van Ditmar, Rotterdam: ..Nederland pas op!" Distellezing van het Crlsisveld. door C. J. P. Zaalberg. Van Holkema en Warendorf. Amsterdam: „Ouders, hun kinderen en de dokter... door Emma J. Meyers, Kinderarts te Rotterdam. Leopold's Uitg. Mij.. Den Haag: „Vier Doch ters". roman door Fannie Hurst. geautoriseerde bewerking van Jeanne van Schaik-Wiling. Dinsdag 24 October. Ie Programma: lederen dag van 8—24 uur A.V.R.O., V.AR.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 8—24 uur KRO.. N.C.R.V. enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 10.20 Diver sen 11.20 Brussel VI. (12.20 Ber.) 120 Keulen 1.50 R. Danmark 3.55 Engeland - 4.20 Brussel VI. 6.05 Keulen 6.20 Brussel VI. 6.35 Brussel Fr. 6.50 Beromünster (Be richten) 7.50 Brussel Fr. 9.20 Brussel VI. (Ber.) 10.20 Weenon (11.20 Ber 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 En geland (Ber.) 11.20 Brussl Fr 12 20 En geland (Ber.) 12.50 Parijs Radio (Ber.) 1.20 Engeland (3.20 Ber.) 3.35 Keulen 4.20 Brussel Fr. 4.50 Engeland «5.20 Ber.) 5.005.09 Schevenlngen Haven «Ber.» 35 Brussel Fr. 6.20 BresHu of div. 6.50 Boe- d noest 7.20 Kmilen (Ber.) 7.50 Parijs djn «Ber.) 8?n F.ngeland (Ber 8.35 Bn's- s»l vi 9 2n Keulen (Vc-) 9.30 Brussel Pr. 10.15 Engeland (11.20 Ber.), Wijzigingen voorbehouden. SilverJavaPacific Lün SALEIER. 19 Oct. van Bombay n. Java. IViy Nederland JAGERSFONTEIN. 21 Oct. van j Amst. via Kaapstad n. Java. Holland—Amerika L(jn VEENDAM, vertrekt I 23 Oct. van R'dam en 28 Oct. van Antwerpen n. New York. 4—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12