MODERN SPROOKJE Het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 October 1939 Derde Blad No. 24410 80ste Jaargang 1 BUITENL. WEEKOVERZICHT Oorlog nog speciaal op diplomatiek terrein getotaliseerd t I turksche rijk fransch bezit RECHTZAKEN Dagbladreclame is niet te vervangen Een oogenbllk leek het er deze week op, dat er een einde was gekomen aan „den vreemden oorlog"! Nadat een Duit-che duikboot een bewijs van moed en durf had gegeven, waarvoor zelfs de Engelschen groote bewondering hebben geuit, n.l. het torpedeeren van het slagschip Royal Oak in de haven van Scapa Flow, een Britsche vlootbasis, die volkomen veilig werd geacht tegen iederen aanval te water, zoodat de Britsche marine daar een harde les heeft moeten incasseeren, die feitelijk haar pres tige niet onaangetast laat, volgden elkaar op: een laatste aanval op genoemde En- gelsche vlootbasis en een Duitsche aanval op het Westelijk front. De vredespogingen mochten gerust als mislukt worden afgeschreven, zou dan nu de oorlog werkelijk een aanvang hebben ge nomen? Het verdere verloop van zaker. geeft echter nog weinig reden zoover te gaan. De luchtaanval in Schotland ge schiedde met een te beperkt aantal vlieg tuigen om van een groote raid te kunnen spreken en de aanval in het Westen is reed.- weer tot stilstand gekomen. De Duitschers hebben grootendeels den toestand van voor het Fransche oprukken op Duitsch gebicJ hersteld, mede doordat de Franschen geen tegenstand boden doch systematisch de tellingen weer hadden ontruimd voor de aanval werd ingezet, zoodat de Duitschers eenigszins een slag in het luchtledige de den. En nu is in het Westen de rust te ruggekeerd. Dus nog geen offensief, waaraan betee- kenls dient te worden toegekend! Daaren tegen is op het diplomatieke terrein de strijd zeer fel voortgezet en met succes voor de Westersche democratieën. Een der Amerikaansche bladen sprak als haar oor deel uit, dat totdusver op dit gebied nog slechts schermutselingen hadden plaats gehad en daarin ligt ontegenzeggelijk een groote kern van juistheid. Wij zouden zelfs willen zeggen, dat eerst thans langzamer hand meer duidelijkheid zal moeten intre den omtrent de werkelijke positie, die ieder land inneemt! De totale situatie objectief beschouwend, kan moeilijk anders worden geconstateerd dat de positie van Dultsohland allerwege is verslechterd. Zelfs meer dan mocht wor den aangenomen, dat het geval zou zijn! Toen Engeland en Frankrijk Hitler's-vre- desaanbod, althans voorzoover daarvan sprake mocht zijn, hadden afgewezen en vrijwel zeker stond, dat het Westen wilde doorzetten, kwamen berichten af, dat Ber lijn zich tot Rome en Moskou had gewend om den daardoor geschapen toestand na der onder oogen te zien. In hoeverre dit inderdaad te Rome heeft plaats gehad, ligt verborgen, want daarvan is niets naders gebleken. Zoo Berlijn werkelijk stappen te Rome heeft gedaan, dan heeft Rome zon der twijfel volstaan met de verzekering, dat het zijn neutraliteit vooralsnog wenschte te handhaven Dat te Moskou een dergelijke stap zou zijn gedaan in aansluiting op de zin snede in het Dultsch-Russisch accoord, dat bij verwerping vand en vrede, nader van gedachten zou worden gewisseld lijkt zeer waarschijnlijk, let men op het verloop van zaken tusschen de sovjets en Turkije. Be besprekingen tusschen Molotof en Sa- radjogloe, hoezeer op de lange baan ge schoven, schenen niettemin een gunstig verloop te hebben, tot opeens een volsla gen breuk intrad! Ankara onthulde bij monde van zijn premier, dat Moskou plot seling met nieuwe elschen was gekomen misschien oude, die reeds waren losgela ten! en daarop kon Turkije, dat zijn woord aan Engeland en Frankrijk getrouw wilde blijven, niet ingaan. Na een verblijf van 23 dagen in de Russische hoofdstad keerde Saradjogloe opeens nog onverwacht terug De veronderstelling ligt voor de hand, dat Moskou die eischen heeft gesteld onder Duitsche pressie, al dan niet met eigen ingenomenheid. Vermoedelijk zonder Jjet laatste, doch daarover straks nader. Onbekend is gebleven, welke eischen de sovjets zoo plotseling hebben gesteld, doch hetgeen niettemin is gemeld, laat toch wel toe, eenige gevolgtrekkingen te maken. Het K.L.M.-vliegtuig Reiger brengt elf kinderen naar hun ouders in Indië. VAtsPïRrt' In de eerste plaats schijnt de eisch ge steld te zijn over een sluiting der Darda- danellen voor de vloten der Westersche democratieën, hoewel het sovjet-Rusland zelf is geweest, die ter conferentie van Montreux de openstelling dezer belangrijke OUITSCHLAND-^-AffipJ mmm door lorden gegarandeerde landen italiaansch bezi1 Bijgaand kaartje geeft den lezer een duidelijk beeld van de strategische betee- kenis van het Turksche rijk, dat in het Oostelijk hekken van de Middellandsche den toegang tot de Zwarte Zee beheerscht. - Het verdrag, dat een dezer •hgen tusschen Engeland en Turkije is getcekend zal veel bijdragen tot behoud den vrede op den Balkan. - Op de kaart zijn de belangen van Frankrijk, Engeland en Italië In dit gedeelte van Zuld-Ooet-Europa aangegeven. zeeëngten voorstond en doorzette! Het is een eisoh, die blijkbaar geheel voor reke ning van Duitschland komt! Want, nu Turkije na de mislukking van Moskou, zich gehaast heeft om het accoord van bijstand met Engeland en Frankrijk volledig in werking te stellen, hetgeen in genoemde landen begrijpelijkerwijs groote voldoening heeft gewekt, zijn het toch niet in de eer ste plaats de sovjets, die belang daarbij hebben. Het accoord stipuleert toah zeer uitdrukkelijk, dat Turkije onzijdig blijft bij een oorlog met de sovjets en, als Tur kije dit inderdaad van plan is (en Turkije is een land, dat gegeven woord trouw blijft!) dan zal het de Britsche en Fran sche vloten niet in de Zwarte Zee toelaten om een aanval te doen op Rusland's Zuid kust en diens voornaamste petroleum-ge- bied in de buurt van Bakoe en omgeving! Dat zou immers een zijdelingsche hulp be- teekenen van niet te omvatten beteekenis! Neen. het is Duitschland, dat vreest be roofd te worden van zijn aanvoer via de Zwarte Zee, dat dien eisch via Moskou meende ie moeten stellen! In de tweede plaats zijn eischen gesteld betreffende den Balkan, doch deze zijn moeilijker aan te wijzen, omdat het nog slechts invloedsferen of iets dergelijks aan ging, waaromtrent geen verdere bijzonder heden bekend zijn. Vermoedelijk heeft Duitschland zich daarbij echter ook wilien doen gelden om niet uitgesloten te wor den Doch hoe het zij, het is op een fiasco uit- geloopen en het is niet Moskou, dat zich vertoornd toont doch Berlijn; hetgeen het beste bewijs is voor onzen gedachtengang. Moskou verzekert juist, dat de vriendschap pelijke betrekkingen van 20 jaar her on 835 (Ingez. Med.) COCAÏNE-SMOKKELAARS VEROORDEELD. Uitspraken van Middelburgsche rechtbank. De rechtbank te Middelburg heeft uit spraak gedaan in de zaken betreffende het smokkelen van cocaïne. Verdacht hiervan werden de 34-jarige C. M.. de 30-jarige T. V. en de 51-jarige J. K. K.. allen te Middelburg. Tegen hen werd op 6 October in verschillende zaken de vol gende straffen geëischt, tegen M. twee maal negen maanden, tegen V. zes maan den, acht maanden en vier maanden gevan- genistraf en tegen K. twee maal één jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde M. tot tien maanden, V. tot tweemaal zes maanden en K. tot één jaar en voor een andere zaak tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl in een der zaken M. en V. werden vrijgesproken. Op 11 October had de rechtbank reeds uitspraak gedaan in de zaken tegen den 27- jarigen fotograaf J. T. V. uit Bergen op Zoom. tegen wien zes maanden wegens me deplichtigheid was gevorderd. De recht bank had dezen verdachte vrijgesproken. maar mogelijk was.De randstaten zijn in we zen geannexeerd, de Duitsche bevolking wordt geëvacueerd - ook dit blijkbaar onder Russischen druk, om in de toekomst ge vaar af te wenden het grootste deel van Polen is als buit bij het rijk van het bolsjewisme gevoegd, met Finland wordt nog onderhandeld en het is reeds zeker, dat de Finnen bereid zullen zijn om en kele eischen in te willigen, het is allemaal verkregen door geen oorlog te voeren. Zullen de sovjets nu naast Duitschland in oorlog gaan en zoodoende weer in gevaar brengen, wat verkregen is? Men vergete toch niet, dat eerst de afloop van den oor log beslissend zal zijn omtrent de regelin gen in Europa En dit bovendien, waar En geland zoo uitdrukkelijk heeft verklaard, dat het optreden der Russen, al was het hetzelfde als dat der Duitschers. geen re den tot interventie opleverde? En waarom is er dan zoo ernstig sprake van het zen den van een Britsche handelsmissie naar Moskou onder leiding van Eden of den mi nister van handel? De indruk is zeer sterk, dat Moskou zich nog wel eens zal bedenken voor en aleer het naast Berlijn den strijd tegen het Westen opneemt. Integendeel lijkt het er zelfs op, dat via Turkije een wig tusschen Berlijn en Moskou kan wor den gedreven In ieder geval, Berlijn zal nog meer concessies moeten doen aan zijn nieuwen „makker", wil het nog iets meer van hem gedaan krijgen en dat iets kan slechts be staan uit wat voor Duitschland zelf op den duur funest moet zijn; het is onafwend baar. Ziedaar het „succes" van Duitsch- land's vrijage met het communisme! En voor Italië moet deze gang van zaken eveneens weinig aanlokkelijk zijn om Ber- HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Beleediging. Voor den Politierechter stond terecht de 62-jarige makelaar C. J. B. uit Hillegom, wegens beleediging. Verdachte zou op 24 Juni j.l. aan den heer J. v. d. Akker, in specteur in algemeenen dienst der Ned. Ver. tot Bescherming van dieren te Den Haag een brief hebben gezonden met be- leedigende uitdrukkingen. Verdachte deel de mede, dat hij dit gedaan had op ver zoek van den 49-jarigen slager B. te Hil legom. Verdachte was op een zitting van het Kantongerecht te Haarlem als gemach tigde opgetreden voor den slager, die te recht had moeten staan wegens dieren mishandeling. Verdachte kon zich met het rapport van den inspecteur voor de Die renbescherming niet vereenigen. Hij had van een en ander mededeeling gedaan aan zijn cliënt te Hillegom, die het verder aan zijn gemachtigde overliet. Na overleg met den slager zond hij toen den beleedigenden brief naar den inspecteur. Verdachte deel de ter terechtzitting mede, dat bij hem niet voorgezeten heeft, om getuige te be- leedigen. In bedoelden brief werd geëischt, dat getuige v. d. A. de door den slager B. betaalde boete, opgelegd door den Kanton vechter te Haarlem wegens dierenmishan deling zou moeten terug betalen aan den slager. De Politierechter vond het hoogst ongepast van verdachte en beschouwde een en ander als een beleediging. De offi cier van Justitie vond het feit buitenge meen ernstig en elschte een geldboete van fa 50 subs. 15 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. Diefstal van pootaardappeien en kunstmest. Hierna stonden terecht een los arbeider en een bloemistknecht, belden uit Lisse. aan wie ten laste was gelegd, dat zij in den nacht van 12 op 13 April van een stuk land te Lisse en toebehoorende aan den landbouwer A. Haasnoot te Katwijk aan Zee 7 bakken pootaardappeien en 2 zak ken kunstmest hebben weggenomen. Beide verdachten bekenden. Het totaal bedrag van het gestolene bedroeg f. 14. De bloe mistknecht, zekere P. K is reeds eerder veroordeeld merkte de officier van Justitie op. Spreker eischte tegen den eersten ver dachte 3 weken gevangenisstraf en tegen K. 6 weken gevangenisstraf. De Politie rechter veroordeelde beide verdachten tot 2 weken gevangenisstraf. Duitschland? Gelet op Rome's houding van onzijdigheid mag dit niet als uitgesloten worden geoordeeld. Was het te boud gesproken, toen wij Duitschland's positie niet als verbeterd konden noemen? gerept behouden blijven en dat de bespre- lijn te steunen. Zooals het accoord van kingen te allen tijde kunnen worden her- va' en voortgezet De terugroeping van den Duitschen ge zant von Papen, spreekt in dit verband ook boekdeelen! De Duitsch-Russische verhouding komt Turkije met Engeland en Frankrijk luidt, is het feitelijk regelrecht mede tegen dit land gericht, speciaal ook, waar Turkije zich naast het Westen schaart inzake de aan Roemenië en Griekenland gegeven eenzij dige garanties Dit geeft op den Balkan tengevolge van dit verloop van zaken ook in een totaal nieuw overzichtsveld ten gun een eigenaardig licht. Blijkbaar als gevolg ste van een Balkan-blok. Feitelijk zou Ita- van de getroffen regeling, die in finesses nog lie's eigenbelang meebrengen, om te trach- nimmer is gepubliceerd, heeft Moskou zijn ten daarbij een leidende rol te spelen, het geen geenszins uitgesloten zou mogen wor den geacht mits het zich los maakt van Duitschland! En is het zoo onmogelijk, dat Rome dit belang ziet, ook al beteekent dit nog geenszins een partij-kiezen tegen eischen onder Duitsche pressie gesteld doch zelf is het niet boos om de verwer ping, die het blijkbaar voorzag! De sovjets hebben het volledigste gebruik gemaakt van de reeds verstrekte Duitsche concessies, dat Naast dit alles, vragen nog enkele ge beurtenissen van minder belang de aan dacht, hoewel dat altijd gradueel moet worden bezien. Daar is om te begin nen de reeds even aangestipte Finsche aangelegenheid, die nog niet is opgelost. Volgende week zal men er wel meer van hooren. als de Finsche onderhandelaar, Paasikivi, te Moskou terug zal zijn, gesterkt intusschen door de volledige sympathie der Noordsche staten en van Amerika. Het land blijft op alles voorbereid, doch gelet op het antwoord van Kalinin aan president Roosevelt op diens boodschap mag nog niet gewanhoopt worden. De Noordsche staten hebben te Stockholm hun onderling ver band nog eens nadrukkelijk bevestigd en dat moet indruk maken. Van een vredes poging is echter afgezien, omdat de tijden daar niet rijp voor werden geoordeeld en terecht, hoe spijtig het moge klinken. Verder en dit tot slot is opmerkelijk, dat de sovjets in het Verre Oosten den wapen stilstand met. Japan niet hebben omgezet in een regeling doch dat integendeel de strijd is hervat misschien zelfs in ver scherpten vorm. mag men de Japansche berichten gelooven. dat het Russen zijn, die voor Tsjang Kai Sjek thans in de lucht optreden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9