BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 21 October 1939 De druiven worden duurder De convoyeering van neutrale schepen WEERBERICHT. Het jubileumgeschenk der studenten voor H.M. de Koningin De slag bij Duins herdacht Toeslag op den steun gevraagd De sultan van Djokja ernstig ziek AGENDA Gisteren vermeldden we een D N.B -be richt, volgens hetwelk Duitschland door de pogingen der Engelschen, om den neutralen schepen convooi aan te bieden, is genoopt tot een mededeeling aan de neutrale staten, waarin eraan wordt herinnerd, dat een In gaan op het Engelsche aanbod volkenrech telijk den neutralen schepen hun neutrali teit ontneemt en dat zij dan als schepen van den vijand zouden kunnen worden be handeld. In dit verband kunnen we thans berich ten, dat van het Duitsche gezantschap in derdaad zulk een nota aan het departement van Buitenlandsche Zaken te 's Gravenhage Is ontvangen. ORANJE NUMMERBORDEN OP MILITAIRE AUTO'S. Bij de mobilisatie waren aldus de „Tel." alle militaire auto's voorzien van een nummer, dat geplaatst was in de witte baan van een rood-wlt-blauw herkenningsteeken, aangebracht op de voorruit en aan de ach terzijde van den wagen. Bij gerequireerde auto's werd de bestaande nummerplaat overgeschilderd. Deze week is men begonnen met het voor zien van de militaire auto's van een oranje nummerplaat met zwarte cijfers. De num mers op de vroegere rood-wit-blauwe platen waren klein en daardoor veel te onduidelijk om op eenigen afstand gelezen te kunnen worden. De zwarte nummers op de oranje platen, welke nu worden aangebracht, zijn even groot als die op de gewone blauwe nummerplaten voor particuliere auto's. De invoering van de oranjeborden met duidelijke nummers houdt mede verband met de reeds gemelde instelling van een miltaire verkeersbrlgade. GASMASKERS VOOR AMBTENAREN. Aan een groot aantal ambtenaren van de Rijksbelastingen, Invoerrechten en ac cijnzen, zoomede van de registratie, die dienst doen in bepaalde stationsgebouwen, worden van overheidswege gasmaskers uit gereikt. (Vad.) Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 767. Hedenmiddag 2 uur: 771. BUITENXANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Westen van ons land breidde zich over Zuid-Scandina- vië uit. Terwijl langs onze kust hedenochtend vroeg nog lichte regenbuien voorkwamen, was het weer in het O06ten van ons land opge klaard. Tengevolge van de nachtelijke uitstra ling daalde de temperatuur daar sterk. Vlieg veld Twente meldde hedenmorgen zelfs 1 graad vorst. Ook kwam hier en daar mist voor. De de pressie. welke gisteren over Centraal Europa was gelegen, verplaatste zich naar Roemenië. Zij bracht vooral in Hongarije veel regen. Over Noord-Italië en de Adriatlsche zee blijft de luchtdruk nog betrekkelijk laag. Ook hier wordt plaatselijk veel neerslag gemeld. In de omge ving van de Straat van Gibraltar kwam een storing tot ontwikkeling. De diepe depressie aan de Zuidoost-kust van Groenland trekt langzaam verder en vult nog weinig op. Het luchtdrukverval over de Poolzee blijft daardoor nog vrij groot. Op de Noordsche kust staat overal krachtige wind uit ZW-richtin- gen hier en daar van lichten regen vergezeld. Hoogste barometerstand 1026.9 mbar te Dom 7 bas en Horta. Laaagste barometerstand 988.9 mbar te Jan- mayen. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Heider: lichtbewolkt zwak NNO-wind, temp. 8 gr. O., min. 8 gr. C., neerslag 0.3 mm. Missingen: zwaarbewolkt, zwak NW-wind, temp 8 gr. C., min. 7 gr. C.. neerslag 3 m.m. De Bilt: lichtbewoltk, zwak N-wind. temp. 4 gr. C., min. 3 gr. C.. neerslag 4 m.m. Groningen: lichtbewolkt, zwak N-wlnd, temp. 3 gr. C., min. 2 gr. C., neerslag 2 mm. Maastricht: zwaar bewolkt, windstil, temp. 5 gr. C., min. 4 gr. C., neerslag 6 mm. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.). 12 uur '8middags: 12 gr. C. (54 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. VOOR ZONDAG. Voorm. te 10 u. 18 min.: nam. 10. u. 57 min. VOOR MAANDAG. Voorm. te U u. 31 min.; nam. te 11 u. 59 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 5.25 n.m. tot 6.05 vm. Zondag: 5.23 n.m. tot 6.07 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 21 Oct.: op: 14 u. 05. 22 Oct. op: 14 u. 29; onder: 6 u. 21. Efclise Wallonne: dix heures ee demie, Mr. DE AANBIEDING DOOR JHR. P. R. BEELAERTS VAN BLOKLAND. In de Groote Kerk van de Nederlandsch Hervormde Gemeente aan de Loolaan, te Apeldoorn heeft, gistermiddag de aanbie ding van het gedenkraam een geschenk van de studenten der universiteiten te Lei den, Utrecht, Groningen, Amsterdam en Delft aan H. M. de Koningin in verband met Haar veertig-jarig regeeringsjubileum plaats gevonden. De plechtigheid, die in verband met de tijdsomstandigheden een sober karakter droeg, werd opgeluisterd door orgelspel van den organist C. Wijers. Bij de aankomst van H. M. de Koningin om half vier waren in de kerk reeds aanwezig de burgemeester van Apeldoorn jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en de senaten van de studen tencorpsen der universiteiten, die aan het geschenk hebben bijgedragen. H. M. de Koningin was vergezeld van Haar adju dant, generaal majoor titulair, jhr. W. C. M. de Jonge van Eilemeet, Haar particulier secretaris C. S. Sixma baron van Heem stra, en jhvr. A. baronesse Schimmelnen- ninck van der Oye. Nadat de Koningin in de Koninklijke lege had plaats genomen, betrad de praeses van het Leidsche studentencorps jhr. P. R. Beelaerts van Blokland, den katheder, welke voor deze gelegenheid ter zijde van de Koninklijke loge was geplaatst, en bood in een korte toe spraak, namens de verschillende stu dentencorpsen het fraaie, door Joep Nicolas te Roermond, vervaardigde ge denkraam, aan. De Koningin aanvaard de met enkele woorden dit geschenk en droeg het vervolgens over aan den kerkeraad van de Nederlandsch Her vormde Gemeente, welks voorzitter, de heer G. H .Eikendal, dit geschenk aan nam. Vervolgens verliet de Koningin Haar loge om het raam van nabij te bezichtigen, waarbij jhr. Beelaerts van Blokland en de heer Nicolas Haar van voorlichting dien den. Het gezelschap begaf zich tenslotte naar de consistoriekamer, waar thee werd geserveerd. Om ongeveer kwart over vier verliet H. M. de Koningin met Haar gevolg de kerk en begaf Zij zich per auto weder- am naar het palels Het Loo. VOORDRACHT VAN PROF. WARNSINCK. Driehonderd Jaar geleden, den 21ste Octo ber 1639, versloeg een Hollandsch-Zeeuwsche oorlogsvloot een Spaansche Armada op de reede van Dulns. De luitenant-admiraal Maerten Harpertsz. Tromp maakte hier mede een einde aan Spanje's heerschappij ter zee. Gisteravond Is dit belangrijkste maritieme feit uit onzen vrijheidsoorlog lier- dacht in een voordracht door prof. J. O. M. Warnsinck, gcp. kapitein ter zee te 's Gra venhage, in de aula van de Nedtriandsche Economische Hcr.geschool te Rotterdam. De avond werd georganiseerd door de afdeelin- gen Rotterdam van het Algemeen Neder landsch Verbond en van de Ko.i. Ned. Ver. „Onze Vloot". Spreker verklaarde de gebeurtenissen in het Kanaal en op de reede van Duins merkwaardig mvljze de laatste weker The Downs" genoemd in den nazomer van 1639 en schetste haar bcteekenis voor ons land. Op ultdrukkelijken last van onze regee- rlng, tegen 'ten wensch van den Engelschen koning, or.daaks de aanwezighe'd "an een Britsche scheepsmacht, versloeg 1 romp op de neutrale reede van Duins de Spaansche scheepsmacht onder admiraa' Antonio de Oquendo. Volgens moderne opvattingen beoordeeld, lijkt dit feit op het eerste gezicht niet anders dan een ongemeen brutale schending van de onzijdigheid van een bevrienden staat. Spreker toonde in het vervolg van zijn rede aan. dat dit geenszins het geval was, waarbij hij wees op de houding van den Engelschen koning en de instructies van den Spaan- schen admiraal. Prof. Warnsinck wees er op, hoe onder leiding van Tromp, als luitenant admiraal belast met het. opperbevel van de gansche navale macht van Holland en Zee land, de geest van de vloot, die onder Van Dorp zeer was verslapt, weer werd als in de dagen van Heemskerck. Na eenigen tijd in de nabijheid var. de Spaansche vloot, op de reede van de Duins voor anker te hebben gelegen, besloot Tromp op den 21sten October tot den aanval. Met een naar verhouding gering aantal schepen vernietigde hij mede dank zij de hulp van zijn bekwame officieren Witte de With en Jan Evertsen vrijwel de geheele uit 53 groote schepen bestaande Spaansche vloot. Hiermede heeft Nederland voor tientallen van jaren zijn positie als groote zeemogend heid gevestigd: het vertrouwen in onze zee macht en In haar aanvoerders was binnens lands ten volle hersteld en de kans op verderen steun uit Spanje voor de Duinker ker kapers en het leger ln Vlaanderen was voor langen tijd voorbij. NIEUWE REGELING VAN ONZEN TUINBOUWEXPORT NAAR DUITSCHLAND. Men schrijft ons: Dezer dagen is voorloopig overeenstem ming bereikt inzake een kwestie, die prin cipieel en practisch voor onzen tutnbouw- export naar Duitschland van groot belang is. Duitschland neemt nog altijd meer dan de helft van onze tuinbouwproducten af, zoodat de geheele export staat en valt met den uitvoer naar dit land. Het Duitsche streven naar volkomen beheersching van het economisch leven had geleid tot een scherpe centralisatie van den invoer van tuinbouwproducten. Een college, bestaande uit enkele personen, had volledige zeggen schap over de uitgifte van deviezen gekre gen, en deze had de beschikbare deviezen slechts over enkele Nederlandsche expor teurs verdeeld met de opdracht, slechts een bepaalden, uiteraard lagen prijs voor de producten te betalen. Hierdoor was de concurrentie van de ex porteurs op de veilingen uitgeschakeld met alle gevolgen van dien. Omdat een toegeven in deze kwestie een precedent zou scheppen, hebben de bevoegde Nederlandsche instan ties zich aanstonds en met alle kracht te gen deze maatregelen verzet. De Ned. Groenten- en Fruit-centrale centraliseerde harerzijds den uitvoer en gaf geen machti gingen tot export af. zoolang de afgekon digde maatregelen in dezen vorm van kracht bleven. Het gevolg was. dat aan de Westlandsche veilingen gedurende de laat ste weken de prijzen van druiven belache lijk laag waren. Het binnenland kon onmo gelijk den geweldigen aanvoer tegen een redelijken prijs verwerken. Na langdurig onderhandelen hebben de Duitsche en Ne derlandsche autoriteiten een voorloopige overeenstemming bereikt, met het gevolg, dat gisteren de export naar Duitschland weer geheel werd vrijgegeven. De deviezen zullen voortaan over alle exporteurs ver deeld worden naar een maatstaf, die nu nog een punt van discussie vormt. Zooals de zaken thans staan, is dus de concurentie in onzen exporthandel en daarmede het prijspeil gered. Reeds gisteren was dit zeer goed te mer ken aan de druivenprijzen, die, vooral in het begin van de veiling, soms 40 pet. boven het peil van Woensdag j.i. lagen. Behalve de druiven zijn ook de appelen in de afgcloopen weken de dupe gewor den van deze stagnatie. Inmiddels is de toestand nu zoo, dat de Duitsche inkooper zich tot de Ned. Groenten- en Fruitcentrale wendt, die een Nederlandschen exporteur aanwijst. Beschikt de exporteur niet meer over voldoende Genehmigungen. dan is het weer de Groenten- en Fruitcentrale, die een anderen exporteur aanwijst. Aldus tegenover den gecentraliseerden inkoop een gecentraliseerde verkoop gesteld. De arbeidersbeweging wendt zich tot de regeering. Aneta verneemt, dat de Sultan van Djokja tijdens zijn reis per trein van Batavia naar Djokjakarta onwel is ge worden. Bij aankomst te Djokjakarta was hij buiten bewustzijn. Onmiddellijk werd de vorst op een brancard naar het zie kenhuis overgebracht, waar men aan stonds overging tot het toedienen van injecties. Zijn toestand wordt ernstig ingezien. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Op de algemeene vergadering van het N.J.V. te Arnhem, heeft de waarnemend voorzitter, de heer K. Rijsdorp, vandaag een jaarrede uitgesproken. Hij zeide, dat men onder zeer bijzondere omstandigheden was bijeengekomen op de plaats waar 14 jaar geleden een kleine groep jongeren den arbeid begonnen is. Thans is het zwaard getrokken en niemand kan de vraag „wanneer vrede?" beantwoorden. Wie zal het wassende water keeren wanneer zijn vloed den dijk doorbroken heeft? Volgens spr. moet men dezen oorlog niet idealiseeren. Dit ls geen strijd der Ideologieën, maar een nuchtere worsteling om de macht. De wer kelijkheid vraagt daarom een zakelijke be paling van het Nederlandsche standpunt en dat standpunt kan niet anders zijn dan vol strekte onzijdigheid. Het Europeesch besef is ten eenen male ln de knel geraakt; de Westersche volkeren hebben een grooter taak, dan onderling verdeeld te zijn. Een ding heeft men gelukkig verleerd en wel om een huiselijk feest te vieren, als de tweede zoon uit het gezin in den strijd voor het vaderland gevallen ls. De wereld is ten goede veranderd, omdat men oorlogsmoe ten strijde is gegaan. Maar er ls nóg Iets na den vorigen krijg veranderd en wel het internationalistisch gedroom en de verguizing van land en volk, waartegen de Nationaal Jongeren zich sinds 1925 hebben verzet. Spr. wil duidelijk zijn. Toen het Ministerie de Geer, door H.M. tot zijn taak geroepen werd en daarin ook socialistische ministers waren opgenomen, klemde de vraag: wat nu? Men heeft zich geërgerd over het politieke verleden en de ministerieele gebalde vuist, maar ook deze ministers worden als gezagsdragers, waar zij als dienaren van de Kroon de belangen des lands behartigen, aanvaard. Vóórop sta nu meer dan ooit het beginsel der een drachtigheid met als lichtend parool: vast beraden Nederland. Daarom zijn ontwape- naars niet de aangewezen personen om de geestelijke verzorging der militairen aan toe te vertrouwen. Het is onjuist, wanneer leden van Kerk en Vrede optreden als gar nizoenspredikant. Met groote waakzaamheid dient ook te worden gelet op de commu nisten. Wat deze heden zeggen, komt er blijkbaar niet op aan, als het maar tegen den draad in is. Gevaarlijke elementen moe ten worden behandeld als een bijtzleke hond: Zoo nu en dan een muilkorf voor en op tiid aan den ketting. Het Verbond zal voortgaan de bewust wording van den volksgeest te verbreiden. Wij hebben, als soldaten achter de Unies, te strijden voor een vastberaden Nederland PRIJSSTIJGING VEROORZAAKT GROOTE BEZORGDHEID. De vier nationale arbeldersvakcentrales, het N.V.V., het R.-K. Werkliedenverbond, het C.N.V.. en de Nederl. Vakcentrale, heb ben zich tot den minister van sociale za ken gewend met een schrijven, waarin o.m. wordt gezegd: Reeds thans zijn de prijzen van verschil lende noodzakelijke levensbehoeften in be langrijke mate gestegen. Volgens het bu reau van statistiek der gemeente Amster dam zijn de kosten voor .voeding ln Sep tember jJ. vergeleken met de maand Augustus voor arbeidersgezinnen met 3.1 procent toegenomen, terwijl de stijging voor het geheele gezinsbudget, 1.9 procent bedroeg. Wanneer hierbij in aanmerking wordt genomen, dat deze berekening gebaseerd is op het gemiddelde prijspeil gedurende de geheele maand, dan Is er grond voor de veronderstelling, dat de stijging per 1 October J.I. niet onbelangrijk grooter was. Bovendien staat het vast, dat sedertdien de stijging zich heeft voortgezet, terwijl zeer waarschijnlijk de prijzen van een aan tal artikelen zich in den eerstkomenden tijd nog in opwaarsche richting zullen bewe gen. Deze ontwikkeling vervult onze besturen met groote bezorgdheid. Zij vragen zich af, wat hiervan de gevolgen zullen zijn. in (het bijzonder voor de groepen van werk nemers die zeer lage loonen verdienen en voor hen, die van steunultkeeringer. moe ten leven. Reeds voor de stijging intrad verkeerden velen van hen, die tot genoemde catego rieën behooren. ln een uiterst moeilijke positie. Het geldt uiteraard nog meer ln het bijzonder voor degenen, die langdurig werkloos zijn. Het tekort, dat ln zoo vele gezinnen ln toenemende mate ls ontstaan, is nu door de stijging van de kosten van het levens onderhoud nog vergroot en zal, naar moet worden gevreesd, bij verdere stijging van de prijzen van noodzakelijke levensbehoef ten, een omvang aannemen, waardoor de grens van het uiterste bestaans-minimum wordt overschreden, hetgeen tot groote moeilijkheden zou leiden. Er Ls naar de meening van onze besturen dan ook alle aanleiding aan dit vraagstuk thans reeds ernstig aandacht te schenken. Het is in verband hiermede, dat wij het dringende verzoek doen maatregelen te willen nemen, waardoor in elk geval de steunuitkeerlngen, alsmede de werkver- schaffingsloonen tijdig worden aangepast bij de veranderde omstandigheden, hetgeen o.l. althans voorloopig het best zou kun nen geschieden door de toekenning van een toeslag, ongeveer in overeenstemming met de stijging van de kosten van her levensonderhoud. Ook door middel van verhooging van de z.g. b-steun zou hulp kunnen worden ge boden. De besturen spreken het vertrouwen uit, dat de minister ook ln het belang van de volkskracht met het verzoek ernstig rekening zal willen houden en in verband met de urgentie zoo spoedig mogelijk tot een gunstige beslissing zal kunnen komen. WERKGEVERS EN PASSIEVE LUCHTBESCHERMING. DE LUCHTDIENST NAAR BRUSSEL. De K.L.M. deelt ons mede dat de lucht- verbinding tusschen Amsterdam en Brussel, die gedurende den winter zou worden stop gezet, ook na 1 November voortgang zal vinden en wel met één dagelijkschen dienst. Bovendien is er besloten tot een zeer be langrijke tariefsverlaging op dit traject. Bij den aanvang van den oorlog zijn de tarie ven aanmerkelijk verhoogd, doch nu de toe stand geconsolideerd ls, heeft men kunnen vaststellen, dat het traject Amsterdam- Brussel niet noemenswaard beïnvloed werd door de oorlogsomstandigheden. Daarom ls besloten, behoudens goedkeu ring van den minister van Waterstaat, met ingang van t November dc oude tarieven te herstellen, I een een verlaging zal betee- kenen van 40 pet. Een vrijwillige verzekering ten behoeve van arbeiders. Naar wij vernemen, heeft het Bestuur van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers het initiatief genomen tot het doen treffen van een vrijwillige aanvullende verzekering ten behoeve van die arbeiders, die in op dracht van hun werkgever in oorlogstijd een speciale functie uitoefenen, ter beveiliging van lijf en goed tegen oorlogsgevaar en daardoor blootstaan aan een bijzonder risico. Dit zijn derhalve arbeiders, die deel nemen aan een z.g. passieve luchtbescher ming. Zij beveiligen het leven van hun mede-arbeiders en treffen op vitale punten in de onderneming tijdig de noodige voor zorgsmaatregelen, ten einde de nadeelen van eventueel oorlogsmolest zoo gering mo gelijk te doen zijn. Het ligt ln de bedoeling, dat de kosten van deze vrijwillige verzeke ring voor rekening van de werkgevers zullen worden genomen. Naar wij voorts vernemen, werd op ver zoek van het bestuur van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers de Coöp. Veree- niglng „Centraal Beheer" G A, te Amster dam bereid gevonden de noodige maatrege len te treffen, ten einde deze voorziening zoo spoedig mogelijk in werking te doen tre den en de uitvoering daarvan ten behoeve van de werkgevers, die hiertoe willen mede werken. op onderllngen grondslag te regelen. Dit initiatief houdt verband met de aan neming op Dinsdagavond J.I. door de Eerste Kamer van een wetsontwerp tot wijziging van de Ongveallenwet 1921 en van de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922, waardoor het z.g. oorlogsrlslco uit deze wetten werd uitgeschakeld. Dit geschiedde, omdat deze wetten uitsluitend beoogen het gewone be drijfsrisico van ongevallen te dekken en het z.g. oorlogsrisico daartoe niet gerekend kan worden. Zooals bekend, was men zoowel in werkgevers- als in arbeiderskringen over tuigd van de noodzakelijkheid van deze wetswijzigingen. Dientengevolge kwamen echter ook bovenbedoelde beschermingsploe- gen buiten de wettelijke ongevallenverzeke ring te vallen. Dit achtte men ongewenscht. Vandaar deze vrijwillige aanvullende voor ziening. De verwachting wordt uitgespro ken, dat van deze regeling op ruime schaal gebruik zal worden gemaakt. DE PETROLEUMDISTRIBUTIE. Van bevoegde zijde wordt aan het „Va derland" meegedeeld, dat nog niet vast staat wanneer de petroleumdistrlbutie zal ingaan. ARBEIDERS-REMMERS BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen is het verzoek der vak organisaties der Ned. Spoorwegen om de ar beidersremmer bij het bereiken van den ö5-Jarigen leeftijd niet met vervroegd pen sioen te ontslaan door de Directie der Ned, Spoorwegen van de hand gewezen. Afzonderlijke gevallen zullen, wanneer het personen betreft, die voor het bedrijf ge schikt zijn, nochtans welwillend bezien wor- I den. HEDEN. Evang. Clir. Gem.: Bidstond te 81/4 uur nans. Harmonie: Zeeuwsche avond. 8 uur nam. Zondag. Evang Chr Gem.: Samenkomst te 10 uur voorm. en 6Vi uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Leidsche Kunstver. TentoonstelU» J. Franken en ir. H. v. Essen 104 uur, "s Zon dags 14 uur (tot 12 Nov.). DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkunde Bureau. 9&11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins- dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 7—8 uur nam. 's Donderdags, Wykgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 44—46): Consultatiebureau voor Alcoho- listen, 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve G«. neeskunde (lste Binnenvestgr.. 22). Inentlflj tegen diphterie. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genee;- kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „De Spooktrein". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 811 uur. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.16 uur nam.: „De Citadel". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam Zondag doorl. voorstelling van 27 en 8.15 uuj, Trlanon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam „Boefje". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ,,'t Zit in de lucht". Zondag te 2, 4*a en 8 uur, Woensdag a Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdij 2 en 8 uur nam.: „Drie Kameraden". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en I uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 21 t/m Vrijdag 27 Oct. a.s. waargenomen door de apo theken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. telet 20502 en Reijst, Steenstraat 35, telef. 20136 Te Oegstgeest: Oocgstgeestsche Apotheek, WE' helminapark 8, telef. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leldta wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 urn- waargenomen door de doktore, de Graaff. de Jager. Poortman en Renaud. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Varekamp. tel. 21916. DE LICHTING 1940. Aanvraag om uitstel of vrijstelling van opkomst. Hoe en wanneer moeten zij, die behooren tot de lichting 1940, uitstel van eerste oefe ning wegens studieredenen aanvragen? Op deze vraag verkreeg de radiocontrole commissie het volgend antwoord: De aanvraag moet in het algemeen om streeks drie maanden vóór het tijdstip vin opkomst geschieden, onder overlegging vin een verklaring, waaruit blijkt, voor welt examen belanghebbende zich voorberelc. en omstreeks welken datum hl) zich daar aan denkt te onderwerpen. Deze verkil; ring wordt afgegeven door het hoofd de: onderwijsinrichting. Zij, die op 23 October as. onder de wa penen moeten komen en nog geen aan vraag hebben gedaan, behooren dat alsnos onmiddellijk te doen door middel van In diening van een op ongezegeld papier g(- steld request aan den minister van Defen sie. vergezeld van genoemde verklaring. Als zij voor dien datum nog geen be slissing hebben ontvangen, zijn zij ver- plidht op 23 October op te komen in al- wachting van de beslissing op hun aan- "len andere vraag betreft de vrijstelling van opkomst: hoe en wanneer moeten z». die behooren tot de lichting 1940, vrijstel ling wegens kostwinnerschap of persoon lijke onmisbaarheid aanvragen? De op dit punt bestaande voorschriften houden in het kort het volgende ln: Hij, die zoodanige vrijstelling verlangt moet zorgen, dat daartoe bij den burge meester aanvraag wordt gedaan. De aan vraag moet in het algemeen omstreeks one maanden vóór het tijdstip van opkomstge- schieden. Moet hij eerder opkomen, as» moet hij er maar zoo spoedig mogelil' werk van maken. Zij, die op 23 October as. onder de wa penen moeten komen en nog geen aan vraag hebben gedaan, behooren dat alsnog onmiddellijk te doen. Als zij voordien nog geen gunstige beslissing hebben ontvangst zijn ook zij verplicht op 23 October op w komen ln afwachting van de beslissing <H hun aanvraag. EEN NIEUWE BRUG BIJ KAMPEN. De minister van Waterstaat heeft aas het gemeentebestuur van Kampen bericm- dat hij bereid is te bevorderen, dat in kosten van het bouwen van een nieu« brug over den IJssel te Kampen subsidie" worden verleend van 1/11 der bouwkost® ten laste van het Zuiderzeefonds en v® 5/22 ten laste van het Verkeersfonds. Zula tot een nader te bepalen maximum en c" der de volgende voorwaarden: De brug verkrijgt een rijbaanbreedte va» 7.25 M. en wederzij dsche paden voor voet gangers en wielrijders van 3.50 meter. De uit te voeren werken behoeven dj goedkeuring van den minister. De traver» door Kampen wordt op kosten der gemeen te verbeterd, overeenkomstig een door d® minister goed te keuren plan, De gemeen!' verbetert op haar kosten de aansluit™ van den rijksweg ZwolleKampen en va» den weg naar Ramspol aan de nieuwe brug De provincie Overijssel neemt ln de k» ten voor den bouw van de brug het '<'5 gedeelte te haren laste. De minister heeft van deze beslisslni mededeeling gedaan aan Gedeputeerde Sla- ten van Overijssel. Deze beslissing van d® minister komt overeen met het oorspr«' kelijke uitgangsount van het gemeente»" stuur. Het ten laste van de gemeente Kil' vende gedeelte van de bouwkosten is "W 5/11 en naar raming zal dit een bedrag JJJ 250.000 gulden zijn. daar de totale kost'» geraamd zijn op 550.000 gulden. 2-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6