IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 21 Odober 1939 Laatste oorlogsnieuws UIT DE BONTE WAERELD Dagbladreclame Laatste Berichten Binnenland I vnnHv™ndsch congres voor openbare ge- I ?rJsr®Iill8' dat aanvankelijk hierop I e.fliz°u worden gehouden is ultg"- I Steld tot Vrijdag 10 November. I vnnr v?C5 ^eer B°on alhier is gesl*~ oet machinistenexamen diploma B. SPORT DAMMEN. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN HARKT BERICHTEN BEURSOVERZICHT is niet te vervangen NED. JONGELINGS VERBOND. Bijeenkomst van de Prov. Commissie van Zuid-Holland. In het gebouw Rehoboth kwam gister avond de Prov. commissie van het Ned. Jongelings Verbond bijeen. In deze samen komst. die bezocht was door een aantal leden van Jongemannenvereenigingen en leiders van Knapenvereenigingen, heeft de secretaris van het Jongenswerk van het N.J.V., de heer K. Hoeve, gesproken over het onderwerp: „Jongen en bijbelbespreking". BIJ de ontvouwing van dit onderwerp zette spr allereerst uiteen, dat de bijbelbespre- ltlng zich niet in het keurslijf van een methode laat wringen. Het gaat om levende stof voor levende menschen. Niemand kan zeggen: zoo moet het. Wel kunnen wij allen voordeel hebben van hetgeen de praktijk ons te leeren geeft. Dat is bovenal: den Jon gen daar te brengen, waar hij naar Gods stem wil luisteren. Wij leiders, aldus spr., kunnen dat nooit bewerkstelligen. Wij ver richten handlangersdiensten. Gods genade moet het uiteindelijk doen. Wel mogen wij meehelpen om te voldoen aan Christus' be vel om Zijn evangelie te brengen. Wij lei ders zijn en blijven Evangelie-brengers, ook bulten de bijbelbespreking: als wij spelen met de jongens. Nadat spr. uiteengezet had, dat de leiders, voordat zij tot anderen gaan met den bijbel, dien bijbel zelf moeten kennen als hèt levensboek, wees hij er op dat er, willen wij een bespreking leiden, een grondige voor bereiding aan vooraf moet gaan. Spr. her innerde in dit verband aan het woord van prof. Gunning: „Wie niet studeert, is niet bekeerd". Vervolgens besprak spr. de hulpmiddelen bij de bijbelbespreking, zooals platen en kaarten, waarna hij een uitvoerige uiteen zetting gaf van de te volgen methode van een bijbelbespreking. Tenslotte behandelde spr. nog enkele onder de jeugd levende vragen om te be sluiten met er op te wijzen, dat wij bij het resultaat van onze bijbelbespreking niet moeten zoeken naar het direct zichtbare gevolg, maar naar de nawerking. INBRAAK TE KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Hedennacht hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan de woning van den heer F. de G.. directeur van de N. V. Klei- warenfabriek v.h. Gebr. O. H. v. der Hoop. Rijndijk te Koudekerk aan den Rijn. De toegang tot de woning werd verschaft door het uitsnijden van een ruit. Er wordt een klein bedrag aan geld ver mist. de werkloosheid. Bil den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken aid. Arbeidsbemiddeling stonden glateren als werkzoekenden Ingeschreven: Aardewerk enz.: Steenfabriekarbeiders 78 - BoekdrukkerU enz.: Boekdrukkers 17. chemi- grafen 2. fotografen 3. hulp-vakarbeiders 1. let terzetters 30, steendrukkers 1. - Totaal 54. Bouwbedrijven, enz.: Behangers 24. bagger- lieden 1. betonvlechters 10. betonwerkers 25, - fundeer!ngswerkers 1, glazenmakers 2, glazen- wasschers 4. granietwerkers 10, grondwerkers 66, heiers 1. metselaars 64, opperlieden 65. schil ders 128. sloopers 9, steenhouwers 6. steenblk- kers 1, .straatmakers 1. hulp-straatmakers 3, stucadoors 40. timmerlieden 104, uitvoerders 8, voegers 11, ong. bouwvakarb. 11. - Totaal 595. I Chem. nijverheid: Lab.bedienden 2. vuur- j werkmakers 1, zeepfabr.arb. 4. - Totaal 7. Houtbewerkers: Houtbewerkers 21. kistenma- kers 6, kuipers 2, lijstenmakers 2. meubelstof feerders 5. meubelmakers 15, politoerders 2, on geschoolde fabr.arb. 26. - Totaal 78, Kleeding. enz.: Beddenmakers 2, bleekers 7, kleermakers 23. - Totaal 32. Leder, enz.: Schoenmakers 4. vellenblooters 4. - Totaal 8. Metaalnijverheid: Bankwerkers 34. blikbe- werkers 12, burgersmeden 14, electriciens 17, gasfitters 2. instrumentmakers 2. isoleerders 2, kettingsmeden 10. klinkers 6, koperslagers 1. lasschers 6, loodgieters 16, machinisten 8, me- taalboorders 4, metaaldraaiers 1, metaalslij pers 2, metaalzagers 1, monteurs 22, polijsters 1, ponsers 2. rijtuigschilders 1. rijwielherstel lers 9, scheepstimmerlieden 1. scheepsschilders 1, stokers 17. tegenhouders 8. voorslaanders 6, voorwarmers 1. vuurwerkers 5. wagenmakers 3, ijzerwerkers 27. zandvormers 5. zilversmeden 1. ong. arbeiders 31. - Totaal 279. Papier, enz.: Boekbinders 25. - Tobaal 26. Textielnijverheid: Hekelaars 21. katoendruk kers 14, kluwers 2, luikers 5, plaatsnijders 3, ipinners 26, spoelers 5, staaldraaddraaiers 7. sterkers 1. strijkers 5, wevers 24, wolbewerkers 21. ong texticlarb. 56. - Totaal 190. Voedings-genotmiddelen: Bakkers 49, siga renmakers 6, sig.strippers 2, slagers 29, suiker werkers 11, whnkoopersknechten 8, zuivelbe- reiders 4, ong. fabr.arb. 23. - Totaal 132. Landbouwbedrijven: Bloemisten 30. landar- beiders 28. tuinlieden 20, warmoeziers 7, ong. landarbeiders 6. - Totaal 91 I Handel: Etaleurs 4. lompensorteerders 12, jpagazijnknechten 48. reizigers, colp. 28, win- keibedienden 22. - Totaal 114. Verkeerswezen: Emballeurs 2. chauffeurs 49. exp. knechten 9, koetsiers 7. kellners 30, koks 3, loopknechten 29. schippers 48, spoor- en trampers. 16. transportarbeiders 50, wakers I 2. - Totaal 245. Verz.- en Bankwezen: Incasseerders 14. - To taal 14. Vrije beroepen: Bedrijfsleiders 4. bouwk. op zichters 2. kantoorpersoneel 50, musici 5, over heidspersoneel 4, teekenaars 3, werkmeesters - Totaal 77. Ongeschoolde handarb.: Losse arbeiders 251 Totaal 251. Huiselijke diensten: Huispersoneel 12, ver plegers 2. - Totaal 14. Pers. (geen handarb. zonder voorkeur v. be roep» 20. - Totaal 20. A.V.O. 5. - Totaal 5. Vrouw'en: Analysten 3. kapsters 2, naaisters f: bpekbindsters 2, winkeljuffrouwen 8. kan toorbedienden 65. verpleegsters 4. bedrijfsleid- 5frs,,2' tandartsass. 1. ass. en huishoudsters w. kinderjuffrouwen 4. dagmeisjes 4. dienst boden 7. werksters 36. fabr. arbeidsters 4. A.V.O. onderwijzeressen 1. - Totaal 163 Algemeen totaal 2472 20 October 1938 3960 21 October 1937 4424 ged werltl00Mn en 568 in werk- CAFÉ UITGEBRAND TE TIEL. Door nog niet bekende oorzaak is in den afgeloopen nacht brand ontstaan in het be kende café „Waalpaviljoen" dat gevestigd is in de voormalige bulten-societelt, op den hoek van de Westluldenschestraat en den Waaldijk te Tiel. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de vrouw van den caféhouder van O die alleen thuis was, zich in allerijl in veiligheid moest stellen. Militairen, die onmiddellijk te hulp schoten, zorgden voor het wekken van een op de benedenverdieping slapende dochter en van de bewoners van de op de benedenverdieping gevestigde bar. Het vuur had zich echter reeds zoover uitgebreid, dat zij zich allen in nachtgewaad in veiligheid moesten stellen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was en die flink door de militairen geholpen werd, kon tegen de vuurzee echter niets uit richten. Zij moest zich bepalen tot het nat houden van de beide aangrenzende wonin gen. hetgeen slechts met enorme water massa's mogelijk was Het mag een geluk genoemd worden, dat de wind rlvierwaarts stond. Ware dit niet het geval geweest, dan zouden de gasfa briek en de daarbij staande gashouders, die op de terreinen aan de overzijde van de straat gelegen zijn, groot gevaar geloopen hebben en dan zouden de gevolgen niet te overzien geweest zijn. Tegen vier uur was de vuurzee bedwongen en kon met de nablussching begonnen wor den. De schade is zeer aanzienlijk. Zij wordt door verzekering gedekt. GELDZENDING VAN 25.000 GULDEN OP POSTKANTOOR VERMIST. Donderdag werd van Venlo naar het post kantoor te Maastricht een geldzending met 25 000 gulden verzonden, welke zending op de gebruikelijke wijze is behandeld. Vrijdagavond bleek de zending verdwe nen. Tot dusver is nog geen opheldering verkregen. DOOR MOTORRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD. In het gasthuis te Middelburg is in den afgeloopen nacht overieden de 50-jarige koperslager J. C. Outermans uit Middel burg die gisteravond onder Nieuw en St. Joosland toen hij daar met zijn hondenkar reed, door een militairen motorrijder van achter werd aangereden en in hoogst ern- stigen toestand naar het gasthuis werd overgebracht- De overledene laat een vrouw en en groot gezin achter. LEGERBERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het grensgebied tusschen Moezel «n Sakrbruecken. aan eenige sectoren van het front, grootere bedrijvigheid van de artil lerie en van de verkenningsafdeelingen. De vijand heeft gisteren ook het boschgebied „Warndt". ten Westen van Saarbruecken, op twee dicht bij de grens gelegen hoogten na, ontruimd. Aan de overige deelen van het Westelijke front is het. rustig, afgezien van zwak plaatselijk storingsvuur der ar tillerie. Het Fransche legerbericht van hedenmor gen luidt: Een kalme nacht. Activiteit van de pa trouilles. Bedrijvigheid van de artillerie. FINLAND EN DE SOVJETS. De Stockholmsche correspondent van de „Baseier Nachrlchten" verneemt in Hel sinki, dat de Finsche regeering terstond na den terugkeer van den minister van bui ten], zaken uit Stockholm, de beraadsla gingen heeft hervat over de tegenvoorstel len. welke aan Moskou moeten worden ge daan Een vertegenwoordiger van den ge- neralen staf neemt hieraan deel. Men maakt hieruit op, dat de tegenvoor stellen zekere details van militairen aard zullen bevatten. In het bijzonder zouden deze de Aalands- eilanden betreffen. Het Stockholmsche blad „Aftonbladct" raamt de Finsche effectieven, welke thans onder de wapenen zijn, op 300.000 man. Hierbij moeten worden gevoegd ongeveer 500.000 man, die lid zijn van verschillende formaties. Het blad zegt voorts, dat het Russische leger, ingeval van een eventueele opmarsch naar Finland, aan de Finsche grens geen bijzonder hooge effectieven kan samen trekken. In alle Scandinavische landen blijft men hopen, dat de materieele opoffe ringen en moreele inspanningen, welke Fin land op het oogenblik zich getroost, dit land in staat zullen stellen een eervollen vrede te behouden. Naar de Italiaansche bladen uit Helsinki vernemen, zou de sovjetregeering ten op zichte van Finland andere elschen gesteld hebben dan oorspronkelijk waren voorzien. Zoo zou Rusland o.a. het afstaan eischen van de Finsche haven Viborg. TWEE FRANSCHE PLAATSJES ONTRUIMD. Opgemerkt wordt, dat de Fransche plaats jes Zouftgen en Wolmerange-les-Mines- vlak bij de Luxemburgsche grens, ontruimd zouden zijn. HOOG WATER GEMELD. Van het Luxemburgsche grensgebied uit valt waar te nemen, dat de loopgraven ge legen aan den Duluchen oever van de Moezel onder water staan, zoodat zij niet meer bruikbaar zijn. Dit is te wijten aan de hevige regens der laatste dagen en aan het feit, dat het peil van de Moezel op sommige plekken gelijk staat met den langsloopenden weg Dit geldt natuurlijk ook voor den Luxemburgschen oever. De weg Schengen-Remich is op verschillende plaatsen overstroomd. P| 1ste luitenant mr. F. de Stoppelaar n j *s mek ingang van 15 October be- odv-??-. 1,01 reserve-eerste-luitenant onder geiijkUjdig eervol ontslag uit zijn tegen woordige militaire betrekking. Tijdens afwezigheid der bewoners is in- roken in het perceel Rijnsburgerweg 91, tuAW?ond door de familie S. Voor zoover kan orden nagegaan, wordt niets vermist. „TT Voor het alhier afgenomen apothekers- I p «j^toexamen zijn geslaagd, de dames J. JLi 1hoven Poeldijk), J. Nallemans (Lei- den) en A. W. Blanken (Lelden). «T Pe algemeene vergadering van het ♦hIwTe Amsterdam slaagde voor het apo- t)1hw¥?istonts-examen de heer Ie. uimnS Liong alhier. WAT IS MARIJUANA Marijuana heet een geheimzinnige plant, die in de wouden van Mexico groeit. De Indianen kenden reeds honderden jaren de verdoovende werking van deze plant. De Vereenigde Staten hadden een invoer-ver- bod van deze plant, en tot voor kort gele den kende men in de Vereenigde Staten alleen den naam. De Mexicaansche plant zal overigens dezelfde, misschien nog wel sterkere, eigenschappen bezitten als ha- schisj, het uit hennep bereide, beroemde, beter beruchte, Oostersche verdoovingsmid- del, dat in lange waterpijpen ln den vorm van tabak gerookt wordt. Er heeft zich blijkbaar een organisatie van gifthandelaren gevormd, die hun af nemers, resp. hun slachtoffers, uitsluitend onder de Amerikaansche universiteitsbezoe- fcers hadden gezocht en ook gevonden. Marijuana werd in groote hoeveelheden naar de Vereenigde Staten gesmokkeld, waar het, zooals vastgesteld kon worden, verwoestende werkingen en buitengewoon schadelijken invloed uitgeoefend heeft. Dit verdoovend gift wordt in den vorm van een narcotische sigaret in het lichaam gebracht, en wie eens zoo'n sigaret gerookt heeft, is er meteen aan verslaafd. Er waren studenten, die hun geheele studiegeld op offerden om dit verdoovende middel in hun bezit te krijgen. Een snel ingrijpen was ge- wenscht. om de gezondheid van de op groeiende jeugd niet verder te schaden. De uitwerking van de Marijuanasigaxet was vreeselijk. De rookers raken in extase en krijgen allemaal droomen, het zenuwgestel wordt vernield, het lichaam ondermijnd. En langzamerhand kwamen deze beklagens waardige menschen aan den rand van den dood. Wie echter nog gered kon worden, had zijn loopbaan verwoest. Ondertusschen zijn verscheidene gifthan delaars gearresteerd, waarbij de politie van New-York voor ongeveer 200.000 dollar Ma rijuana in beslag kon nemen. Het net van deze narcotica-bende strekt zich uit over alle groote universiteiten van de Vereenigde Staten, zoodat er gevreesd wordt, dat deze zaak zich nog verder zal uitbreiden. De politie is van meening. dat de bende gift handelaars zelfs een trust gevormd had, om de levensverwoestende Marijuana syste matisch onder de Jonge menschen te kun nen verspreiden. DE KLUIZENAAR UIT HET DOODENDAL. In het „Doodendal". dat zich langs den I rand van de steenwoestijn aan de grens van den staat Arizona (V. St.) uitstrekt, staat een bijna middelecuwsch aandoend slot. dat toebehoort aan een man, die de zeer gewone naam Scott draagt. Het slot heeft tinnen en muren, ia zelfs een echte ophaalbrug en is als vesting met machinegeweren en blijk- I baar zelfs met kanonnen uitgerust. NAGEKOMEN. JavaNew-York Lün PALEMBANG, 19 Oct. van Java te Boston SALABANGKA, 20 Oct. van Java te Boston BANTAM. Java naar New-York, pass. 20 Oct. Kaap de Goede Hoop. Rott. Lloyd BALOERAN. thuisr., 20 Oct. te Londen BUITENZORG, uitr., 21 Oct. te Sabang SLAMAT, uitr.. 20 Oct. van St. Vincent SITOEBONDO. 20 Oct. nam. van Java te Rotterdam. Ik ben je nieuwe gouvernante. En ik ben Pietje, die met zachtheid behandeld wil worden. Niemand weet hier echter het ware van, want Scott ontvangt geen bezoekers, doch I huist hier moederziel alleen, en slechts en kele Indiaansche bedienden hebben toe gang tot het interieur van het slot, en dan I nog niet eens tot alle vertrekken. Volgens 1 hun vertellingen moet het interieur van het kasteel prachtig zijn; er behoort een muziekzaal toe. waarin een orgel en twee mechanische klavieren staan. lederen Zon dag celebreert Scott hier voor de Indianen een mis. Het merkwaardigste is, dat bijna nie mand hem ooit heeft zien komen of gaan; hij gebruikt blijkbaar onderaardsche gan gen, naar welke enkele altijd gesloten dik ke eiken deuren leiden. Scott schijnt sprookjesachtig rijk te zijn ;n verheimelijkt niet, dat hij bang is voor vervolgers. De sage doet de ronde, dat hij hier en wel precies op de plek, waar hij zijn slot gebouwd heeft (volgens zijn eigen opgaven heeft de bouw hem 3 millioen dollar gekost) een goudader gevonden heeft. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukkeD wordt niet teruggegeven. WAAROM GEEN PUBLIEKE SCHUILGELEGENHEDEN te OEGSTGEEST? Hooggeachte Redactie. Zou ik U. mede namens vele zwijgende mede- Oegstgeestenaren. vriendelijk om opname van het volgende mogen verzoeken? Terwijl in vele grotere en kleinere plaatsen, ook in Leiden, van gemeentewege openbare schuilgelegenheden zijn of worden aangelegd, schijnen de betrokken instanties te Oegstgeest voorlopig nie't voornemens te zijn, dit voor beeld te volgen Is men wellicht van mening, dat de particulieren (die in Oegstgeest o.a. zo ruimschoots hun deel in de belasting mogen bijdragen!) ook zelf voor privé-schuilkelders mogen zorgen? Afgezien nog van de velen, voor wie dit, om financiële of technische rede nen, te bezwaarlijk, zo niet geheel onmogelijk zou zijn. Is het niet in het belang van alle Oegstgeeste- naren. dat het Gemeentebestuur van opinie verandert, eventuele bezwaren opzij zet en middelen zoekt en vindt om alsnog tot de aan leg van publieke schuilgelegenheden te kunnen overgaan? Met bijzondere dank vóór Uw welwillendheid, verblijf ik, Hoogachtend. ALFONS BOOM, Jut. Ind. Stud. LEIDERDORPSCHE DAMCLUB. De uitslagen der bordenwedstrijden zijn als volgt: C. MeinemaJ. B. v. d. Wijngaard 02; N. HoogervorstW. Klein 20; J. v. Sandijk— C. de Koning afgebr.: M. de Koning—W. Wolf 02; S. Zwanenburg—A. de Haas 1—1: J. GoedhartB. Hoogervorst 1—1; R. v. d. Zwan K. Spek 20. van zeer bescheiden afmetingen. De stemming was aan den lusteloozen kant in verband met de afwezigheid van de affaire, terwijl ook het tegenvallende verloop van New-York hieraan, het noodige bijdroeg. Van de belangstelling voor Scheepvaartpapieren was niet veel meer overgebleven. De kooplust was geheel ver dwenen en daarentegen was een enkel stukje aan de markt, zoodat de koersen meerendeels een kleinigheid beneden de vorige slotprijzen kwamen te liggen. Met de Rubberfonösen was het hetzelfde gesteld. De koopers hadden zich teruggetrokken en gering aanbod was voldoen de om de koersen een kleinigheid naar bene den te doen gaan. Verliezen van beteekenls werden echter niet geleden, want alles bijeen genomen legde de markt toch een behoorlijk weerstandsvermogen aan den dag. Tabakken gaven nauwelijks teekenen van aanwezigheid J en waren maar weinig gewijzigd. De Petroleum- afdeeling waS stil. Koninklijken werden iets hooger ingezet, doch zakten reeds onmiddellijk in tot het peil van de vorige slotnoteering. waarna onder beurstljd vrijwel geen mutaties vielen waar te nemen. In Suikeraandeelen was weinig te doen; gedurende de meeste tapes kon in H.V.A.'s geen zaken worden gedaan. Aan- deelen Vorstenlanden kwamen in doorsnee een kleinigheid lager. Industrieelen bewogen zich op den achtergrond, maar waren prijshoudend. De Philipsaandeelen kwamen een kleinigheid hooger te liggen. Ook Unilevers konden zich iets boven het vorige peil verheffen, terwijl ook Aku's zich ruimschoots konden handhaven. De affaire in Amerikaansche shares was belang rijk ingekrompen. Voornamelijk ging de be langstelling uit naar de Staalaandeelen. waar van vooral Bethlehem Steels en Republic Steels nog al wat affaire te zien gaven. In na volging van New-York werd op een lager niveau gehandeld. Onder beurstijd kon hier en daar een kleine verbetering worden waarge nomen. De animo voor Luchtvaartaandeelen was sterk bekoeld en de koersstijging vond geen verderen voortgang. Integendeel, werden de be kende toonaangevende aandeelen iets lager af gedaan. Ook voor Marineshar es en Intercon tinental tegelijk kon een kleine inzinking wor den opgeteekend. Nederlandsche beleggingsmarkt was kalm. De Nederlandsche Staatsapieren hadden een weifelend voorkomen en werden op of een frac tie beneden de Vorige prijzen afgedaan. Fran sche fondsen waren prijshoudend, evenals de Duitsche waarden. MOTORSPORT. SNELHEIDRECORDS VERBETERD. De Italiaansche renners Sandri en Alberti hebben, beiden op Guzzl, op het prachtige tra ject tusschen Bergamo en Brescia zestien we reldrecords in de 250 en 350 ccm. klasse op hun naam gebracht. Zij behaalden met hun kwart liter machine een uurgemiddelde van meer dan 200 km. Alle records op den korten afstand, zoowel in de 250 als in de 350 ccm. klasse, zijn thans met Guzzi-machines behaald. WISSELKOERSEN. Londen 7.54'/« (7.54 1/8) Berlijn 75 60 175.55) Parijs 4.28 4.27'/,). Brussel 31.65 (31.591. Zwitserland 42.25 (42.25). Kopenhagen 36.42'.': (36.421/,). Stockholm 44.90 44.90). Oslo 42.82'(42.82). New-York 1.88 3/8 (1.88 3/8). Prolongatie 2. Part. disc. l'/i. Daggeld l'/i. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. GEBOREN. Jacobus Johannes, zn. van P. F. van Atten en C. Crama Arie zn. van W. v. d. Broek en M. M. v. Dijk Emmetje, dr. van J. J. Gijzenij en A. C. Rietkerk Robert Dirk. zn. van A. A. van Delft en A. D. v. Staden Gerrit, zn. van O. Knul en A. J. van Dartel Helena Wilhel- mina, dr. van H. W. v. d. Bosch en G. Ver hoef Elizie Jantje, dr. van J. den Hartog en M. van Reenen Willem Frederik. zn. van F. Brands en G. Kok Louise Catharina. dr. van A. Corts en J. C. van Sorgen ONDERTROUWD: A. Verschoor Jm. 30 jr. en A. J. Stol jd. 29 jr. Th. van Hartevelt jjn 31 jr. en S. Wesseling Jd. 31 Jaar. OVERLEDEN. P. de Koning, wedn. 78 jr. M. C. NJjssen. wed. van H. de Keijzer, 81 jr. J. I. Erades, wedn. 75 jr. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Deze week had te Purmerend de eerste van de reeks groote najaarsmarkten plaats en hier van was een voorbeeld te nemen van den hul digen toestand in den veehandel, want gewoon lijk doen de stalmeesters op deze markten flin ke inkoopen vóór liun bedrijf, doch hiervan was nu zeer weinig te bespeuren. De geheele handel had een lusteloos karakter en de prijzen die bij inzet werden, fresteed, waren op het eind lang niet houdbaar. Een slechte markt voor de koop lui. zeer zeker! A.s. Woensdag is het groote jaarmarkt te Woerden en men verwacht er ook een slechte handel. Op de gewone weekmarkten van het einde der week was de algemeene toestand al weinig beter. Slechts voor een zeer matigen prijs kon een goed gebruiksbeest wel verkocht wor den, doch men was zeer kieskeurig ln de kwa liteit en de mindere soorten brachten heel wei nig op. of bleven onverkocht. De handel op de slachtveeafdèelingen had eveneens geen fleurig beeld en de prijzen waren in geen geval beter dan de vorige of begin de zer week. van de commissionairs, die met den aankoop van slachtvee voor het leger zijn belast, verna men we zelfs dat de inkoop nog even gemak kelijker was. hetgeen dus zooveel zeggen wil, dat de prijzen eerder lager waren. Inderdaad hebben we vele goede koeien gezien die niet meer dan 50 tot 60 cént per kg. geslacht zullen kosten. Voor de vette kalveren was het ook al moei lijk om de oude prijzen te kunnen handhaven, terwijl de nuchtere kalveren overtuigend goed- kooper waren. Het wolvee bleef bij vrij korte aanvoeren, be hoorlijk goed te plaatsen. De varkensmarkt sloot met de Leeuwarder markt deze week uiterst flauw en voor mest- varkens en biggen was een slechte handel, met aanzienlijk lagere prijzen. De biggen gingen in een paar weken tijds. met gemiddeld 5 gulden per stuk in prijs teriig. AMSTERDAM. 21 October. De ondernemingslust met betrekking tot dc effectenbeurs die de geheele week reeds veel te wenschen had overgelaten, was vandpag tot een zeer laag peil afgezakt. Ei- was rrn groot gebrek aan opdrachten en de handel was LEIDEN, 20 Oct. Groentenvefling enz. Witte kool f. 1.20—3.40; roode kool f. 1.40—4.20; savoye kool f. 2.103.90; groene kool f.2.40—6.10; boe renkool f. 1.50—3: rapen f.3—3.20; prei f. 1.50— 3.80; kroten f. 1.20—2.70; kroten, gekookt f.3— 6- uien f. 0.80—4.10; peen f,1.50—5.20; spruiten f48andijvie f.2—3; sla f.2—3; Nero f.6.50 —8.70; druiven f 14—22; snijboonen f.11—37; stokboonen f.12—42; pronkboonen f.3—13: stamboonen f641witloof f622postelein f io14; spinazie f.417; tomaten A f,418, idem B f. 4—20, C f.4—14; CC f. 4—10. alles p. 100 KG. Andijvie f. 0.501.40; komkommers fl 4.60; bloemkool f. 1.50—18.70; meloenen f.2—7; salade f 0.30—1.80; knolselderie f. 1—4.30 per 100 stuks. Kroten f. 0.50—1.40: Pieterselie f. 0.60 1.30; radijs f. 1.20—1.80; selderie f.0.50—1.40: bleekselderie f. 4.50—17; peen f. 1—5.40, alles per 100 bos. LEIDEN. 21 Oct. Aan de botermarkt aange voerd 315 K.G. boter. Fabrieksboter prima f. 1.68; boerenboter prime f. 1.601.70. Handel matig. LEIDEN. 21 Oct. Turfmarkt. - Aangevoerd 181.000 stuks lange turf. Prijs f.8—9 per 1000. LEIDSCHENDAM. 20 Oct. Kropsla, 1ste soort f. 0.50—1.20; 2de soort f. 0.30; peen f. 1.504.50; tomaten, midd. f46.50, groote ronde f4.50 7.50; 2de soort f. 2.50—3.80, 3de soort f.2—2.50; bonken f.23.10; andijvie per 100 f. 0.501.80; idem per 100 KG. f.2—2.50; spinazie per 4 Kilo 1354 ct.; postelein f. 8.50—10.80; snijboonen f.732; spercieboonen f 640; prei f. 1.50 3.20; selderie f0.501.20; bleekselderie f.2— 5.50; tuinboonen f.8; meloenen f.25; druiven f. 7—10.50. LEIDERDORP. 20 Oct. Kipeieren f. 5—5.50. kuikeneieren f44.30. eendeieren f3.403.60 per 100; boter 65—74 ct.. kaas 2434 ct. per pond; kippen 4085 ct.. hanen 25115 ct.. een den 4565 ct.. konijnen 35210 ct. p, stuk. NAALDWIJK, 20 Oct. Bond Westland. Ali cante 1825 ct.; Frankenthalers 28-42 ct.: kas- dubbele boonen 2536 ct.; snijboonen 2731 ct. per KG.; andijvie 30—100 ct.; peen f. 2.50; bloemkool f.510.50 per 100; roode kool f.1 1.60; savoyekool f. 1.70—2.70; groenekool f.4.80; Chineesche f. 1.50 per 100 KG.; tomaten 50 160 ct. per bak. RIJNSBURG. 20 Oct. Groentenveiiing. Aard appelen 7085 ct.; waschpeen 50—70 ct.; kro ten 5060 ct.; uien 60.70 ct.; bloemkool I f.1014. idem II f.47; groene kool f. 2.804: roode kool f. 2.803.20; gele kool f. 2.603; witte kool f. 1.802.10; bospeen f. 3.504.50. RIJNSBURG, 20 Oct. Bloemenveiling. Tros- chrysanthen: Goudvlinder 1318; Engelsch bruin 1622; Phenix 1215; Frankfield 18-22; Normandië 1620; Hermina 1418; groote Chrysanthen; Speet 812; Emma 1214; Pul ling 812; Blanche partout f. 5.80—6.40; witte lelies f. 3.50—4.60; Tritoma's f. 1.40—2; Elta 3—5; Climax 68: groote Chrysanthen: Choco 6—8; Witte Asters <glas> f0.80— 1. TER-AAR. 20 Oct Centrale Veiling. Spinazie 20 ct., andijvie 514 ct.. boerekool 15 ct. pér kist; snijboonen 303.05; witte pronkboonen f. 0.15—0 44 druiven 18—20 ct. p. K G, Wasch peen f. 1.50; uien f. 0.90—3 10; roode kool f2.20 —3; witte kool f,2.302.90; savoye kool f.2 3.10: Chineesche kool f. 1.50: groene savyoe f. 2.50—2.90; kroten f..l.l0—1.40: peen f. 1—1.70: sla f. 0.301.20 per 100; bloemkool f.1215; komkommers f. 2.79; tomaten f.27.10. UTRECHT 21 October. Veemarkt. Totaal aangevoerd 3085 stuks vee. 825 stuks runderen. Prijzen: Stieren 0.250.29. Handel gedrukt, vrij wel gelijke prijzen. Slachtkoeien 2e srt. 0.31—0.35; slachtkoeien 3e srt. 0.270.30. Handel kalm. onveranderde prijzen. Vaarzen 150220: melkkoeien 160250; kalf- koeien 170260; varekoeien 130210. Handel stug. lagere prijzen. 530 Magere kalveren. 3065. Handel voor de slacht matig, met dezelfde prijzen, voor het le ven kalm, iets lagere prijzen 570 nuchtere kalveren 4—7.50. Handel stug. lagere prijzen. 500 magere varkens 2540; schrammen 18 25; 300 biggen 1217. Handel stug. lagere prijzen. 90 magere schapen 1625; handel matig, iets hoogere prijzen. 220 Weidelammeren 11—16 per stuk. Handel redelijk, f 1.per stuk duurder. Kleinhandel: 200 kg. Boter f 1.80 p. kg.; 125 kg. kaas. 0.70—0.80 p. kg.; 13.000 eieren 3.90— 6.00 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3