Turkije heeft de pacten met Engeland en Frankrijk geteekend Onze Dienstregeling 80sfe Jaargang VRIJDAG 20 OCTOBER 1939 No. 24409 Het blijft goede vrienden met Sovjet-Rusland HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN MAN1ELSI0FFFN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De tekst %50-Mo CCUpófti fol/WMè Lelden Chamberlain over het verdrag Onze Reisgids Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD >95 Telegram van Chamberlain verwacht 1z LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd tljn: per 3 maanden (.2.35 per week ...J??. f.0.11 Franco per post f 2.35 per 3 maanden 4- portokosten.' (voor binnenland (.0.80 per 3 mndj Het verdrag tusschen Turkije, Engeland en Frankrijk is gistermiddag te Ankara in den grooten salon van het ministerie van buitenlandsche zaken onderteekend door den Britschen ambassadeur Knatchbull Hugessen en luitenant- generaal Wavell voor Engeland, den Franschen ambassadeur Massigli en generaal Weygand voor Frankrijk en den Turkschen minister-president Saydam en veld maarschalk Tsjasmak voor Turkije. Men veronderstelt, dat het verdrag zonder verwijl aan de parlementen van de drie landen zal worden voorgelegd ter ratificatie, opdat het onmiddellijk in werking zal kunnen treden. Luitenant-generaal Wavell en generaal Weygand hebben de stafbesprekingen met de Turksche militaire autoriteiten geopend. De tekst van het Britsch-Fransch-Turk- sche verdrag luidt: Artikel 1: In geval Turkije in vijandelijk heden met een Europeesche mogendheid wordt gewikkeld, tengevolge van een aanval dezer mogendheid op Turkije, zullen het Vereenigde Koninkrijk n Frankrijk daad werkelijk met Turkije samenwerken en het alle mogelijke hulp verleenen. Artikel 2: a. In geval van een daad van agressie door een Europeesche mogendheid, die leidt tot een oorlog in de Middellandsche Zee, waarin het Vereenigd Koninkrijk en Frankrijk betrokken worden, zal Turkije metterdaad samenwerken en hun allen mo gelijken steun verleenen. b. In geval van een daad van agressie door een Europeesche mogendheid, die leidt tot een oorlog in de Middellandsche Zee. waarir. Turkije betrokken wordt, zullen het Ver eenigd Koninkrijk en Frankrijk metterdaad met Turkije samenwerken en het allen mo gelijken steun verleenen. Artikel 3: Zoo lang de garanties, door het Vereenigde Koninkrijk en Frankrijk bij hun respectieve verklaringen van 13 April 1939 aan Griekenland en Roemenië verstrekt, van kracht blijven, zal Turkije metterdaad sa- j menwerken met het Vereenigd Koninkrijk en Frankrijk en hun allen mogelijken steun verleenen, wanneer het Vereenigd Konink rijk en Frankrijk tengevolge van een der genoemde garanties ln vijandelijkheden verwikkeld worden. Artikel 4: In geval het Vereenigd Konink rijk en Frankrijk in vijandelijkheden met een Europeesche mogendheid gewikkeld worden, tengevolge van een aanval door die mogendheid op één dezer staten, zonder dat de bepalingen van artikel 2 of artikel 3 van toepassing zijn, zullen de hooge contractee- rende partijen onmiddellijk overleg plegen Niettemin wordt overeengekomen, dat Tur kije in een dergelijk geval tenminste een welwillende neutraliteit jegens het Ver eenigd Koninkrijk en Frankrijk in acht zal nemen. Artikel 5: Onverminderd de bepalingen van artikel 3, zullen, ln geval van een aanval op een staat, jegens welken één der contrac- teerende partijen met toestemming van dien staat zich heeft verbonden tot hulp bij de handhaving van onafhankelijkheid of neu-1 traliteit tegen een dergelijken aanval, en bij een aanval van een Europeesche mogend heid, die, terwijl hij gericht is tegen een anderen Europeeschen staat, naar de mee ning van een der contracteerende partijen i een bedreiging van haar eigen veiligheid inhoudt, de hooge contracteerende partijen onverwijld overleg plegen met het oog op een gemeenschappelijke actie, die wensche-1 lijk wordt geacht. Artikel 6: Het onderhavige verdrag is niet tegen eenigen staat gericht, doch beoogt het Vereenigd Koninkrijk, Frankrijk en Turkije van wederzijdsche hulpverleening te verze keren, in geval verzet tegen een aanval dat noodig maakt. Artikel 7: De bepalingen van dit verdrag zijn gelijkelijk verbindend als tweezijdige verplichtingen tusschen Turkije en elk der beide andere hooge contracteerende par tijen. Artikel 8: Indien de hooge contracteeren de partijen in vijandelijkheden verwikkelc worden tengevolge van de toepassing van dit verdrag, zullen zij geen wapenstilstand en geen vredesverdrag sluiten, tenzij bij gemeen goedvinden. Artikel 9: Zoo spoedig mogelijk zal dit verdrag geratificeerd worden. De ratificatie documenten zullen te Ankara gedeponeerd worden. Het verdrag zal van kracht worden bp den datum van deponeering der ratifica tie-documenten. Het verdrag is gesloten voor den duur van vijftien jaar. Indien geen der hooge contracteerende partijen de beide an dere in kennis stelt van haar voornemen I tot opzegging zes maanden vóór het afioopen van het verdrag zal het bij stilzwijgende overeenkomst als met vijf jaar verlengd beschouwd worden, enz." Twee protocollen zijn aan het verdrag ge hecht. In het eerste wordt gezegd: „De on- dergeteekend gevolmachtigden verklaren, dat hun respectieve regeeringen overeen komen, dat het op dezen dag gedateerde w afdeeling lieerenmode part Maarsmanssteeg. FABRIEKSPARTIJ WOLLEN IONGENS- EN HEEREN- PULLOVERS. 1200 wollen jongenspullovers mei liggenden kraag en hooge col met patentsluiling, leeftijd 4 tol 16 jaar 600 wollen heerenpullovers met hooge col en platten kraag, in uni- en jaspékleuren, Morgen tevens laatste dag van onze hoedenreclame: Wij be talen f. 1.- terug voor uw ouden hoed, bij aankoop van een nieuwe vanaf f. 1.95. op de parterre Wollen, zijden en katoenen stoffen. Uitzoeken naar hartelust! op de parterre TURCO BLUFAX Het afdoende schoonmaak middel. Als U het éénmaal hebt zien gebruiken, doet U er voortaan zelf het heele huis houden mee 1463 (xngez. Med.) verdrag van wederzijdschen bijstand van kracht zal worden op het oogenblik van onderteekeninjf'. In het tweede protocol, het protocol der onderteekening. wordt gezegd: Op het oogenblik van onderteekening van het verdrag van wederzijdschen bijstand tusschen het Vereenigd Koninkrijk. Frank rijk en Turkije, komen de gevolmachtigden overeen „De verplichtingen, welke Turkije op grond van het bovengemelde verdrag op zich neemt, kunnen dat land niet noodzaken tot een actie, die ten doel of als gevolg heeft, dat het in gewapend conflict met de sovjet-unie komt". Het protocol van onderteekening zal wor den beschouwd als een integraal deel van het verdrag van wederzijdschen bijstand. De Engelsche premier heeft gisteravond het Britsche Lagerhuis op de hoogte ge bracht van de onderteekening van het ver drag. Dit bericht werd met groot gejuich begroet. Chamberlain herinnerde aan zijn ver klaring van 12 Mej. toen hij mededeelde, dat de regeeringen van Engeland en Tur kije waren overeengekomen, een accoord van wederkeerigen aard en op langen ter mijn te sluiten. Hij bracht verder "in her innering, dat, hangende de sluiting dezer overeenkomst, beide regeeringen hadden verklaard, in zekere omstandigheden be reid te zijn tot doeltreffende samenwerking en tot alle mogelijke onderlinge hulpver leening. Vervolgens werd besloten, dat het ac coord tot stand zou komen in den vorm van een driezijdig verdrag tusschen Enge land. Frankrijk en Turkije. „Ofschoon", aldus vervolgde Chamber lain, „de onderhandelingen, die na mijn verklaring van 12 Mei werden voortgezet, vertraagd werden, heeft zich op geen enkel belangrijk punt ooit een verschil van mee ning voorgedaan. De besprekingen zijn al tijd gevoerd in een atmosfeer van weder- keerig vertrouwen. Ongeveer drie weken geleden is men tot overeenstemming ten aanzien van de bepalingen van het verdrag geko men, doch in overleg met de Fransche en de Britsche regeering werd de on derteekening uitgesteld, daar de Turk sche regeering hoopte, dat het bezoek van haar minister van buitenlandsche zaken aan Moskou tot een parallel-loo pend verdrag tusschen Rusland en Turkije zou kunnen leiden. De onderhandelingen van Saradjogloe te Moskou zijn thans tijdelijk onder broken. De Turksche regeering was van meening, dat zekere der voorstellen, die haar gedaan waren, niet te veree nigen waren met de punten, waarover reeds overeenstemming was bereikt tusschen Turkije eenerzijds en Frank rijk en Engeland anderzijds. Niettemin is zoowel door Moskou als door Ankara gemeld, dat de betrek kingen tusschen Turkije en Rusland blijven rusten op den grondslag van vriendschap (toejuichingen). Intusschen heeft de Turksche regeering besloten de onderteekening van het Britsch- Turksche verdrag niet langer uit te stel len en het verheugt mij u te kunnen zeg gen, dat het pact een half uur geleden te Ankara geteekend is (luid applaus). Het is geen tijdelijke regeling voor een noodtoestand, doch een krachtig getuigenis der drie regeeringen, dat zij een langdu rige politiek van samenwerking willen voeren. Het huis zal met groote voldoening ver nemen. dat de onderhandelingen tot een goed einde gebracht zijn en dat een zegel is gebracht op onze nauwe en hartelijke betrekkingen tot een land, voor welks hoe danigheden en volkskarakter wij de groot ste bewondering hebben (luid applaus). Attlee zeide er van overtuigd te zijn, dat hij aan aller gevoelens uiting gaf, wan neer hij verklaarde de verklaring toe te juichen. „Wij hopen", aldus spr., „dat de over eenkomst van langen duur mag zijn en dat onze vriendschap met Turkije versterkt zal worden". Sprekende namens Sinclair, wenschte sir Percy Harris, lid der liberale oppositie, de regeering geluk. Hij zeide: „Het geheele Tegelijk met ons Blad ontvangen de abonné's in Leiden heden avond de Winterdienstregeling van onzen Spoor-, Tram- en Auto- busgids. De abonné's buiten Leiden ont vangen dezen gids morgen. Wij vestigen de aandacht op de op deze pagina afgedrukte ver betering, welke in het boekje dient te worden opgenomen. DE DIRECTIE. BINNENLAND. Inauguratie van den Leidschen hooglee raar dr. A. de Buck (Stadsnieuws le Blad). Gaat Fokker bouwen voor de K. L. M.? Binnenland, 3e Blad). EEN PARTIJ ZUIVER WOLLEN PER METER- Z:ei ome speciale etalages Passage Botermarkt. AMSTERDAMSCHE BEDES. Kalme markt Goed prijshoudende stemming Rubbers en Scheepvaart- aandeelen vast Amerikanen weinig veranderd Moravi, Marine, Intercon tinental Rubber levendig en vast Staatsfondsen verdeeld. BUITENLAND. De onderteekening door Turkije van de pacten met Engeland en Frankrijk, (le Blad). Het resultaat der Stockholmsche confe rentie (3e en le Blad). Onze Londensche cor. spondent over En- geland's doelstellingen (3e Blad). 1432 (Ingez. Med.) huis begrijpt, dat het in een tijd als dezen een groote triomf voor Halifax en de ge heele regeering is, dat zij deze onderhan delingen, welke zoo moëNük moeten zijn geweest, met zooveel kun<\ gevoerd heb ben. Het is opmerkelijk, dat Turkije één van de landen is. die sedert den oorlog reus achtige vorderingen hebben gemaakt op het gebied van beschaving en economische ontwikkeling (applaus). Het is een buitengewoon groote voldoe ning voor ons, dat Turkije aan onze zijde staat in dezen strijd voor recht, orde en fatsoen in de internationale aangelegen heden". Onmiddellijk na de onderteekening van het driezijdige verdrag heeft Chamberlain het volgende telegram doen toekomen aan ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt met nu en dan regen, later gedeeltelijk opklarend. Weinig ver andering van temperatuur. Meest matige Noordelijke tot Noordwes telijke wind. den Turkschen minister-president dr. Say dam „Het is mij een genoegen. Uwe Excellen tie een persoonlijke boodschap met mijn goede wenschen en mijn gelukwenschen te doen toekomen bij het tot stand komen Haarlem—Leiden—Den Haag—Rotterdam—Dordrecht KLASSE 1—3 2—3 1—3 2-3 ■-1 1-3 1—3 Amsterdam V 12.13 12.43 13.09 13.13 13.28 Haarlem A 12.27 12.57 13.23 13.27 13.42 V 12.29 12.34 12.59 13.24 13.29 13.44 HUlegotn II 12.47 II 11 11 II 12.51 11 11 1» S Noordw.hout II 12.56 11 II Voorhout II 12.57 i h 11 1 Warmond 13.03 1) E 11 Leiden A 1248 13.07 13.18 S 13.43 13.48 2 14.04 t3 14.05 V 12.49 13.19 13.22 tS 13.44 13.49 Voorschoten II 11 13.27 O II a 14Ü6 Laan v. N OT. 13.33 O 3 i» 5 13.55 1» V 13l00 13.30 13.37 14.00 Haag (H.S.M.) A Delft 13.02 13.32 13.57 14.02 14.18 13.09 13.39 14.04 14.09 14.25 Schiedam 13.18 13.48 14.13 14.18 l> Rotterdam A 13.23 13.53 14.18 14.23 14.35 Dordrecht A 13.42 5 14.16 14.42 1-3 13.43 13.57 1359 14.18 14.19 14.30 14.32 14.39 14.48 14.53 15.16 2-3 14.02 N 14.15 S 14.19 1 14.24 1 1425 H-31 114.35 11436 1 14.41 m 14-47 2 14.51 H a a Door een ons verstrekte foutieve opgave is een verbetering noodzakelijk in de door ons uitgegeven dienstregeling der Ned. Spoorwegen. Wij drukken hierboven de verbeterde bladzijde 3 van onzen gids af en geven in over weging deze uit te knippen en onmiddellijk in het boekje op de bestaande pagina 3 te plakken. Stelt het niet uil tot morgen, want dan bent u misschien Uw krant of het knipsel kwijt! Neemt dus nii een schaar en plakt de bovenstaande tabel in!! Onze abonné's in de omliggende gemeenten gelieven dit knipsel te bewaren, totdat de gids morgen in hun bezit zal zijn. de DmECTIE>

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1