LAATSTE BERICHTEN De strijd in het Westen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 17 October 1939 Overzicht De strijd in het Verre Oosten De randstaten Een Duitsche aanval In de lucht De oorlog thans in het Westen ingezet In Amerika Verspreide berichten STADSNIEUWS Binnenland VRAGENRUBRIEK Dagbladreclame vervangen Het 125-jarig bestaan van het hoog militair gerechtshof voorraad, die nauwelijks toereikend kon zijn om veilige basis te bereiken en niet meer dan nog drie torpedo's. Onder deze omstandigheden kreeg men de ..Courageous" in zicht. De kapitein wist, dat een aanval op het geweldige schip in meer dan één opzicht de ondergang voor duikboot en bemanning beteekenen kon Maar de eer ste torpedo werd gelanceerd en trof het vliegtuigmoederschip in het midden. De aanval werd beantwoord door dieptebom men. en door den luchtdruk en de '-aterver- plaatsing werd de U-boot terzijde ernstig beschadigd. Nochtans werd de tweede tor pedo, op één na de laatste, afgeschoten. Deze miste. De duikboot wist daarna de „Coura geous" van de andere zijde te naderen en vuurde het derde en laatste projectiel af, dat de munitiekamer van het vliegtuigmoe derschip trof. De U-boot dook onmiddellijk en waagde het eerst na geruimen tijd weer aan de op pervlakte te verschijnen. Men wist trouwens niet. of men daartoe nog bij machte zou wezen. Toen men de oppervlakte bereikte vond men een open zee. Nergens was meer een schip te bekennen. De U-boot zette hierna met moeite koers in de richting van haar basis. Hulp, die kwam opdagen, sleepte de on derzeeër er tenslotte heen. FINLAND BLIJFT HOPEN. Het Engelsche Reuterbureau méldde gis teren uit Hensinki: Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft gezegd, dat de vraagstukken, die te Moskou besproken zijn, van ernstigen aard zijn. Men heeft echter de hoop en het ver trouwen, dat een practische opolssing mogelijk zal zijn. De woordvoerder van buitenlandsche za ken heeft deze verklaring afgelegd nadat Paasikivi met de regeering had gesproken over zijn onderhandelingen met Stalin en Molotof. Hij voegde er aan toe. dat de Fin- sche regeering zoo ver mogelijk zou gaan om een vredelievende oplossing te vinden. De regeering wenscht de besprekingen niet op de lange baan te schuiven, zoodat Paasikivi zoo spoedig mogelijk naar Moskou zal terugkeeren tot voortzetting der onder handelingen. DUITSCH-ESTLANDSCH VERDRAG ONDERTEEKEND. President Paets heeft het Duitsch-Est- landsche verdrag inzake het verhuizen van de Duitsche bevolking in Estland naar Duitschland geratificeerd. De overeenkomst is hiermede van kracht geworden. WILNA BIJ LITHAUEN. De teruggave van Wilna (Vilnius) heeft verscheidene vraagstukken opgeworpen: de omvang van de sociale hulp, de hervorming van den landbouw, de verkaveling van het groot-grondbezit en reorganisatie van het verkeersnet. De Joodsche en de Poolsche minderheid zullen met tolerantie worden behandeld. Kaunas was slechts voorloopige hoofdstad. Vilnius is dus bij voorbaat aan gewezen als hoofdstad. WAT DE VERDEDIGING VAN POLEN VOOR ZIJN BONDGENOOTEN HEEFT BETEEKEND. Het Engelsche ministerie van voorlichting berichtte gisteravond over de Poolsche hulp aan de geallieerden, naar aanleiding van het feit. dat de Duitsche propaganda poogt den indruk te scheppen, dat Polen nutteloos door de geallieerden is opgeofferd en dat het optreden van het Poolsche leger niet heeft geholpen. Dit is niet juist, de bijdrage van Polen aan de uiteindelijke overwinning der geal lieerden is zeer groot. In de eerste plaats zijn de Duitsche verliezen in Polen ontegen zeggelijk veel grooter dan in den Rijksdag werd gezegd. Zelfs als deze verliezen 150.000 man zouden bedragen, hetgeen een rede lijke schatting is. dan is ddt nog veel voor het begin van een oorlog, welke lang kan duren. Ook zijn de Duitsche materieele ver liezen zeer groot, zoowel wat tanks als vliegtuigen betreft, terwijl het benzinever bruik enorm is geweest. Verder heeft het Poolsche leger in het Oosten zestig Duitsche divisies vastgehou den, waardoor Frankrijk ongehinderd kon mobiliseeren en het Britsche expeditieleger rustig kon worden verscheept. Ook heeft de veldtocht in Polen een inzicht gegeven in het gebruik van de pantsertroepen en ge motoriseerde afdeellngen. Het ministerie van voorlichting besluit met te verklaren, dat de heldhaftige ver dediging van Warschau en Modlin een voorbeeld is geweest voor het Westelijk front. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Ondersteund door artillerie hebben de Duitschers in den morgen een aanval ontketend ten Oosten van de Moezel over een front van ongeveer 6 K.M. Zij hebben den Schnesberg bezet, waar wij lichte bewakingsdetachementen, be schermd door mijnenvelden, hadden lig gen. Ons vuren had ten gevolge, dat de vijandelijke aanval gestuit werd en dat de vijand zich ten Noorden van Apach (in Lotharingen bij de Luxem- burgsche grens), waar hij een oogenblik was doorgedrongen, moest terugtrekken. Parijs geeft daarop den gebruikelijken commentaar; gezegd wordt: Gelijk alles dit het verwachten, hebben de Duitschers den eersten grooten aanval van den oorlog ontketend. Het betreft niet meer kleine overvallen door zwakke troe- penafdeelingen, maar een operatie van vrij grooten omvang, met machtige middelen van infanterie en artillerie op een front van ongeveer zes kilometer. Het gebied vormt den sector ten Oosten van de Moezel, onmiddellijk aan de Oostzijde van dezen stroom, die van den aanvang der vijandelijk heden af het zenuwknooppunt vormt, waar de tegenstanders herhaaldelijk op elkander zijn gestooten tijdens de kleine plaatselijke overvallen. Zoo waren de Duitschers er in deze streek in de eerste dagen van den oorlog in geslaagd om, gebruik makende van terreinfaciliteiten, op Fransch gebied door te dringen. Zij waren er onmiddellijk weer van verdreven door een Franschen tegenaanval, die het gebied bevrijd had en waarbij de Franschen op hun beurt door drongen op Duitsch gebied. Zij drongen toen door tot het dorp Perl, op den weg van Borg. Bij een tweede onderneming had den de Franschen twee weken geleden zich met steun van de artillerie meester ge maakt van een klein bosch. Overvallen en patrouilles waren in dezen sector gewoon, evenals afmattingsvuur van de artillerie De Duitsche aanval in deze streek heeft de Fransche bevelvoering niet verrast. De laat ste dagen hadden de Duitsche troepen hier een koortsachtige bedrijvigheid aan den dag gelegd. Reeds aan het einde van de eerste week in October had de zware Duitsche ar tillerie hevig vuur gericht op de streek ach ter de Fransche frontlinie, o.m. op het dorp Rustroff aan den Moezel, tusschen Sierck en Apach. Eveneens In dezen sector hadden zich aan het einde van de vorige week krachtiger Duitsche overvallen voorgedaan, die ten doel hadden den Duitschen genera- len staf inlichtingen te verstrekken. Met het oog op den dreigenden aanval had de Fran sche bevelvoering alle voorzorgsmaatregelen genomen en de vooruitgeschoven posten doen evacueeren. Er moet op gewezen worden, dat het frontbeeld in het geheel niet gelijkt op dat, hetwelk de soldaten ln den loopgravenoor- log van 19151917 leerden kennen. De stel- I hospitaal opgenomen. lingen zijn aan weerszijden niet gevormd door aaneengesloten loopgravenlinies, maar vormen een opstelling in de diepte van pos ten, die vaak los van elkaar staan en die elkander flankeeren met buitengewoon wei- onderhouden vuur uit automatische wa penen. De bezetting van de hoogte van Schnes- burg door de aanvallers heeft zich bijna zonder strijd moeten voltrekken, aangezien de stelling tevoren was ontruimd. De aan vallers stieten echter op hun eigen oorlogs middelen: de mijnen, waarvan zij zoo over vloedig gebruik hadden gemaakt om den Franschen opmarsch in de eerste dagen der vijandelijkheden te hinderen. Het terrein over een breedte van zes kilo meter van af de Moezel, dat wordt aange geven als het tooneel van den Duitschen aanval, wordt gevormd door een golvend plateau met de hoogte van den Schnesberg als hoogste punt, dat op eenige honderden meters ten Zuiden van de Fransche grens doorsneden wordt door een diep ravijn. Het dorp Apach, waarin de Duitschers volgens het Fransche communiqué een oogenblik bij hun aanval zijn doorgedrongen, ligt aan het einde van het ravijn, aan de samen vloeiing van de kleine beek, die door het ravijn stroomt, met de Moezel. Voor den oorlog was Apach, dat in de frontlinie zelve ligt. een douanepost aan den grooten weg van Thionville naar Trier. De aanvallers, die door de Franschen on der vuur werden genomen, moesten ten Noorden van het dorp terugtrekken, d.w.z. naar het Duitsche gebied op de hoogten, die de Noordelijke hellingen van het ravijn vormen; het Fransche gebied, dat een oogenblik bedreigd werd, blijft dus onaan getast. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend over den aard van deze offensieve Duitsche operatie, zooals de gebruikte troepen sterkte en de soort troepen, die in den strijd werd geworpen. Het is "meer dan waar schijnlijk. dat zware aanvalswapens er aan hebben deelgenomen. Aan den anderen kant is het onmogelijk aan te geven, of het hier gaat om een onderneming met belang rijke middelen, maar van plaatselijken aard dan wel om het voorspel van een reeks felle aanvallen, die dan over het geheele front zouden worden ontketend. Het Britsche ministerie van luchtvaart meldt, dat vliegtuigen der koninklijke lucht strijdkrachten, ondanks de slechte weers omstandigheden, met succes verkennings vluchten hebben uitgevoerd boven Noord en midden-Duitschland. Berlijn meldt: Gisternacht is in het ge bied Mainz-Frankfurt een Britsch bombar dementsvliegtuig van het type Whitley 2 door een batterij luchtdoelartillerie ten Zuid-Westen van Grossgera omlaaggescho- ten. Eén der inzittenden is omgekomen, drie anderen zijn gevangengenomen Gisterochtend vroeg werd in hetzelfde district nabij Germersheim een Fransch verkenningsvliegtuig, een Potez 63, door de luchtdoelartillerie omlaag geschoten. Eén der inzittenden is gedood, twee anderen, die gewond werden, zijn onmiddellijk in een Volgens den Berlijnschen correspondent van het Deensche blad „National Tidende" zou Hitler de hoop op interventie van een neutrale mogendheid ten gunste van den vrede hebben opgegeven en definitief be vel hebben gegeven voor een grooten aan val. Hitier heeft gisteren een langdurige con ferentie gehad met leiders van leger en vloot en ook met Sven Hedin. Merkwaardigerwijs vindt dit bericht be vestiging in een tweetal feiten. Aan het Westelijk front is een aanval der Duit schers ingezet langs de Luxemburgsche grens, al is nog niet te overzien of deze aanval werkelijk het aangekondigde offen sief beteekent, en Duitsche luchtstrijd krachten hebben een aanval ondernomen op de Firth of Forth in Schotland, een der Britsche vlootbases. Veen schade schijnt daarbij niet te zijn aangericht. Is de oor log in het Westen dus thans in werkelijk heid aangevangen'' Dat aan vrede niet meer wordt gedacht. Ls ook af te leiden uit een commentaar in de Osservatore Romano, het Vaticaan- blad. dat todusver altijd voor den vrede heeft geijverd. Het blad zegt nu, dat het gebruik maken van geweld door Duitsch land niet alleen niet in staat is gebleken om de intefnationale crisis op te lossen, doch haar integendeel verergerd en in ze keren zin onoplosbaar heeft gemaakt. Het orgaan van het Vaticaan merkt op, dat de toestand de laatste dagen aanzien lijk is verslechterd en acht het een veel- beteekenend feit, dat de neutrale staten zelf, te beginnen met de Vereenlgde Sta ten, officieel elk eventueel initiatief tot be middeling hebben tegengesproken. Het zal, zoo voegt het officieuze orgaan er aan toe. onmogelijk zijn van nu af aan bemoedi gende symptomen in den toestand vast te stellen, zoolang de Fuehrer niet de eerste vredesvoorstellen wijzigt. Hetzelfde komt eveneens in de Duitsche pers tot uiting, zij het natuurlijk door Duitschen bril bezien. ..Engeland wil den oorlog en zal hem hebben", schrijft de „Deutsche AUgemeine Zeitung" en dit wordt door de geheele Duitsche pers overgenomen. Men noemt het torpedeeren van de „Royal Oak" en van de ..Repulse" het juiste antwoord op de vredesvoorstellen van den Fuehrer door Chamberlain. De „Deutsche AUgemeine Zeitung" schrijft, dat Duitschland uit eigen kracht Versailles uit den weg heeft geruimd en nu tegen Engeland in, de sterke continentale macht zal worden, welke het continent zal beveiligen tegen de mogelijkheid, dat iedere generatie wegens de een of andere Brit sche stelling in een oorlog zal worden ge stort. Met een verstandige medewerking van Engeland was een nieuwe ordening van Europa mogelijk geweest, doch de Brit sche politiek heeft dit onmogelijk gemaakt en de gevolgen hiervan komen op reke ning van het Britsche rijk, dat de vernie tiging van Duitschland op zijn vaandel heeft geschreven. Dus: oorlog! Het is niet meer dan logisch, dat ln dit stadium allerlei berichten de wereld wor den ingezonden over nieuwe besprekingen tusschen Berlijn en Moskou, doch beves tiging hiervan is niet te verkrijgen. Het zou natuurlijk gaan om militaire hulp der sovjets. Voorloopig ziet het er echter niet naar uit, dat daarvan reeds sprake is. In tegendeel schijnt te Londen over de her vatting der volledige handelsbetrekkingen tusschen Engeland en Rusland ernstig te worden onderhandeld. Maisky bezocht daarvoor lord Halifax. En Italië? In een commentaar op de aankomst van den nieuwen Italiaanschen ambassadeur, Bastianini, in Londen heeft radio Roma aangeduid, dat hij een boodschap van Mus solini bij zich heeft, welke verband houdt met de Itallaansche doelstellingen in den Balkan. De omroeper verklaarde: „terwijl men in Londen en Parijs van meening is. dat Bastianini de Britsche regeering op de hoogte zal brengen van de Itallaansche op vattingen ten aanzien van den internatio nalen toestand, zijn er andere kringen, die van oordeel zijn, dat hij mededeeling zal doen van het voornemen van den duce om een nieuw en beter evenwicht op den Balkan te vestigen en in het Donaubekken Hieraan werd toegevoegd, dat Italië stellig de best geschikte mogendheid is om dit evenwicht in dat gedeelte van Europa tot stand te brengen, dat beschouwd is als een bron van moeilijkheden. Italië zou derhalve tegenJJuitschland en de sovjets op den Balkan stelling nemen. Geruchten, dat de Duitschers uit Bcssara- bië en Transylvanië geëvacueerd zouden worden het betreft een 150.000 zielen zijn nog niet bevestigd. De Turksche minister van buitenland sche zaken, Saradjogioe, werd gistermiddag om vier uur (pi. tijd) door Molotof ont vangen. Hiermede zijn, naar men hier verklaart, de RussLsch-Turksche besprekingen hervat. Volgens bepaalde onderstellingen, aldus het Fransche Havas-bureau, zou de sovjet unie er de voorkeur aan geven, zekere kwesties ten aanzien van de Balkanstaten te regelen, alvorens een Turksch-Russl- sche overeenkomst geteekend zou worden. Er zouden nieuwe moeilijkheden in ver band daarmede zijn gerezen. De Turksche minister van landbouw is thans ook op weg naar Moskou. Met Finland ls er nog stilstand. Voor de Finsche delegatie naar Moskou terugkeert, wil Finland blijkbaar eerst de conferentie van, Stockholm afwachten. Dè voorbereidingen voor de bijeenkomst der Noordsche staatshoofden worden met spoed doorgevoerd. Stockholm zal met vlag gen getooid worden en des avonds zullen het koninklijke slot en de voornaamste ge bouwen aan het plein Gustaaf Adolf ver licht zijn. DE NEUTRALITEITSWET. De leiders van de regeeringsaanhangers ln den Amerikaanschen Senaat zijn het eens geworden over een wijziging van het wets ontwerp strekkende tot intrekking van de wet inzake het embargo op wapens, door alle credieten aan oorlogvoerende naties te ver bieden. Senator Pittman heeft een amendement ingediend, waarbij de clausule, welke voor ziet in credieten van 90 dagen, zooals deze in het tegenwoordige wetsontwerp is opge nomen, komt te vervallen. Het amendement is aangenomen. Als gevolg van den stap van Senator Pitt man hopen de leiders der regeeringsaanhan gers den steun te winnen van een aantal senatoren, die gunstig staan tegenover een intrekking van de wapen-embargowet. doch het „cash and carry"-stelsel wenschen. Naar de Times uit Washington meldt, zul len de voorstanders in den Senaat van de opheffing van het uitvoerverbod op oorlogs materiaal en van de toepassing van het „cash and carry"-systeem voor uitvoer naar alle oorlogvoerenden, wellicht nog deze week beproeven een stemming erover door te zet ten. DE WAPENSTILSTANDSDAG. President Roosevelt heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat op 11 November de wapenstilstandsdag op de gewone wijze herdacht zal worden. Roosevelt zegt in zijn proclamatie .het is goed, dat het Amerikaansche volk terug denkt aan het uur, waarop de stem van den oorlog tot zwijgen werd gebracht en zelfs in de bestaande omstandigheden den blik voorwaarts richt naar den tijd. dat een rechtvaardige en blijvende vrede voor alle volken der aarde verworven zal worden. Nu het geweld van den oorlog opnieuw ontke tend is, is het een tragische toestand, waar in de wereld zich bevindt." NOGMAALS GEBRUIK VAN GIFGAS. Opnieuw wordt van officleele Duitsche zijde een communiqué uitgegeven, waarin wederom aanklachten tegen Engeland wor den uitgesproken op grond van nieuwe con stateeringen in Polen inzake gifgas. Volgens dit communiqué is bij Mlawa een nieuwe, reusachtige opslagplaats met verscheidene duizenden mosterdgasmij nen gevonden, welke van Engelsche herkomst waren. In het plaatsje Kuczbork, op 20 K.M. ten Wes ten van Mlawa, is volgens hetzelfde com muniqué graan gevonden, dat door de Pool sche militairen met mosterdgas behandeld was. Bij de personen, die deelgenomen heb ben aan het opruimingswerk. deden zich ongeveer tien uur later blaasvormingen voor over het geheele lichaam, evenals ver dere vergiftigingsverschijnselen. TISO VERWERPT HET HERSTEL VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Slowaaksche minister-president Tiso heeft rich in een rede te Weinerns gekeerd tegen de pogingen tot herstel der Tsjecho- Slowaaksche republiek. De Slowaken, zoo zeide hij, verbazen er zich over, dat men zich met dergelijke fantasieën bezig houdt. Het geheele Slowaaksche volk is het er over eens, dat het zijn zelfstandigheid nooit we der zal opgeven, want het heeft genoeg aan de ervaringen van twintig jaar en verheugt zich er over, dat het eindelijk in vrijheid leeft. Wie een Tsjecho-Slowaaksche republiek op zijn programma heeft staan, aldus Tiso, sluit de oogen voor de nuchtere feiten en houdt vast aan regelen, die de overweldi ging van volken ten doel hebben, ook al be v/eert men hon Jtrdmaal voor een bevrijding op de bres te aan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen „In den Bierbengel", Langebrug 71, Lel den. Koffiehuis met vergunning. Volmacht verleend aan W. C. van Heyningen, Leiden. (Beperkende Bepalingen). „Roemah", Verl. Bloemistenlaan 41, Lei den. Woning-, assurantie- en pensionbu reau. De procuratie van B. Riel ls inge trokken. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde de heeren A. Hoogendijk (Vlaar- dingen), L. W. van Lammeren (Voorburg), A. S. Danner (Den Haag) en N. J. C. de Bruyn (Den Haag); voor het Candidaats- examen Indisch recht mej. C. H. van Vianen (Den Haag) en de heer W. Geurts (Wassenaar); voor het doctoraal examen Indisch recht de heer J. Cowan (Lelden) en voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie de heer D. Sineck (Den Haag). Bij de Algemeene Landsdrukkerij in Den Haag is verschenen het jaarverslag over 1938 van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde alhier, samengesteld door den directeur, dr. W. H Rassers. K. L. te L. Het adres van den Engelschen gezant is: Hooge Westeinde 12, Den Haag. Sir Nevile Bland. H. T. B. te L. - Schoonmaken met ster ken pekel. Met water naspoelen. Zorg, dat het mandwerk eerst flink stofvrij is gemaakt. MILITAIRE TREIN OPGEBLAZEN. Het Chineesche persbureau meldt: De Chineesche troepen zijn er in geslaagd in den ochtend van en zevenden October tusschen Linping en Tsjangan aan den spoorweg SjanghaiHang Tsjau een Ja- panschen militairen trein in de lucht te doen vliegen. Bijna driehonderd Japanners, onder wie enkele hooge officieren, werden door Russische piloten waren bemand. is niet te gedood, terwijl de spoorweg over een afstand van meer dan honderd meter werd be schadigd. Het Japansche telegraafagentschap Do mei bericht uit Hankau, dat de bemanning van de beide Chineesche vliegtuigen, welke gedurende den aanval op Hankau omlaag werden geschoten, uit Russen bestond. Do mei concludeert hieruit, dat blijkbaar alle twintig aanvallende Chineesche vliegtuigen KORTE PLECHTIGHEID IN HET PALEIS VAN JUSTITIE TE DEN HAAG Het was vandaag 125 jaar geleden, dat in Utrecht de plechtige installatie van het Hoog Militair Gerechtshof geschiedde. Had het aanvankelijk in de bedoeling gelegen aan dezen dag een bijzondere herdenking met enkele feestelijkheden te verbinden, men heeft hiervan evenals vijf en twin tig jaar geleden bij het honderdjarig be staan in verband met de mobilisatie af gezien en zich bepaald tot een korte her denkingszitting in de zaal van het Haag- sche Paleis van Justitie, waar het Hof ge regeld zijn strafzittingen houdt. Deze plechtige zitting ging aan 's Hofs gewone werkzaamheden vooraf. Het Hof was als volgt samengesteld: mr. E. Jellinghaus, president; vice-admiraal J. H. O. Graaf van den Bosch; vice-admiraal B. Schreuders; luitenant-generaal M. Bel- zer; luitenant-generaal P. J. van Munnek- rede; mr. dr. W. A. J. M Fick, leden en kapitein drs. A. Spruyt, griffier van het Hof. Ondanks het feit, dat aan deze herden kingszitting weinig ruchtbaarheid was ge geven. waren er in de zaal veel belangstel lenden. De president, mr Jellinghaus, gaf een kort overzicht van de geschiedenis van dit college en van het daarmede ten nauwste samenhangende recht, dat het had toe te passen. Hierna sprak de advocaat-fiscaal mr. A. Brants. Spreker zeide, dat evenals bij de herdenking van den honderdsten geboorte dag van het college, de oorlogsgeesel over de wereld striemt Toch behoort deze dag niet onopgemerkt voorbij te gaan, daar men terug kan zien op een eervolle geschiedenis. De taak van het Hof is niet licht te noe men omdat het zich aan een aantal wet boeken moet houden, die in sterke mate het beeld van veroudering en achterlijk heid blijven 'ertoonen De rechter moet de wet eerbiedigen en toch ook zich hoeden voor een slaafsche toepassing; de taak is zwaar, daar op deze rechters een uiterst groote verantwoordelijkheid drukt. Op 1 Januari 1923 is het thans geldend wetboek eindelijk in wèrking getreden. Door het levenswerk van wijlen Van der Hoeven is daardoor de taak van het Hoog Militair Gerechtshof aanzienlijk verlicht. Het college heeft paal en perk weten te stellen aan een periode, waarin ten gevolge van verkeerd inzicht onduldbare toestan den waren ontstaan. De eenvoudigste sol daat en Jongste matroos hebben het recht zich op de hoogste Instantie te beroepen en dit feit is van onschatbare waarde om den goeden grest ln de weermacht te on derhouden Spreker besluit met zijn ver trouwen uit te spreken, dat ook in de toe komst de werkzaamheden aan koningin, vaderland en volk ten goede mogen ko men. Namens de balie sprak mr. J. H. Rolan- dus Hagedoorn, die zijn groote bewonde ring voor het college uitte, 'aarmee hij zoovele jaren in contact ls geweest. Nadat de president de sprekers en de aanwezigen had dank gezegd werd de plechtige zitting gesloten en overgegaan tot de gewone behandeling van strafzaken. EEN ADVIESCOMMISSIE VOOR DEFENSIE. Omdat het wenschelijk is dat zooveel mogelijk dient te worden gewaarborgd, dat vorderingen en aanschaffingen ten behoeve van de weermacht in verband met legering en verpleging der troepen, alsmede met het oog op voldoende oefengelegenheid en pa raatheid. op doelmatige wijze, met inacht neming van alle daarbij in aanmerking ko mende belangen, plaats hebben, heeft de minister van defensie een commissie van advies (adviescommissie-vorderingen) inge steld. Deze commissie zal bij de uitvoering van haar taak rekening houden met: le. het belang van de landsverdediging, in het bijzonder ten aanzien van een goede huisvesting, verpleging alsmede voldoende oefengelegenheid voor en paraatheid van de troepen., 2e. het belang van 's rijks schatkist, waar bij op den voorgrond staat, dat de kosten van de onder te. genoemde voorzieningen dienen te blijven binnen de grenzen van hetgeen ter bereiking van het met de uitgaven beoogde doel noodzakelijk is, 3e. het belang van alle burgers dus niet alleen van degenen, wier eigendommen wor den gevorderd doch in ruimeren zin, zoodat het burgerlijke leven, met name het bedrijfsleven, zoo min mogelijk wordt ont wricht. Als lid, tevens voorzitter, is benoemd de heer M. Raaljmaakers, gepensionneerd lui tenant-generaal. als leden de heeren W. Jansen, gepensionneerd kolonel-Intendant, mr. C. M. J. F. Gosellng, reserve-kapitein der artillerie i.w.d., en als secretaris Jhr. mr. J. de Brauw, reserve-tweede-luitenant voor alg. dienst. LEDERBESCHIKKING. Bij de lederbeschikking 1939 No. 1 is het terrein van werkzaamheden van het rijks bureau voor huiden en leder uitgebreid tot alle leder, schoenen, drijfriemen en leder waren. Bedoelde beschikking bevat geen dlstrl- butleregeling voor de genoemde artikelen. Zij heeft slechts ten doel het rijksbureau de gelegenheid te geven zich te orienteeren '*n aanzien van deze artikelen en zoo nood's, bepaalde regelen te stellen. Zoo kan de directeur ondernemingen verplichten zich bij het rijksbureau te doen inschrijven en aan hem opgave te verstrekken over de hoeveelheden leder, welke z!1 in een zeker tijdvak hebben gekocht, verkocht, bewerkt, verwerkt, doen bewerken en doen verwpr- ken, dan wel daarvan aanteekening te houden. Bovendien is een ieder, die op door den directeur vast te stellen tijdstippen leder voorhanden of In voorraad heeft, verplicht daarvan opgave te doen aan dien directeur, 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2