Duitsche luchtaanval op de Firth of Forth DINSDAG 17 OCTOBER 1939 No. 24406 Geringe schade aan eenige Britsche oorlogsschepen. Vier aanvallers neergelegd De strijd ter zee HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste laargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN *SST TDBNtïl NIEUW/ De Duitsche lezing Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht leidsch DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f. 2.33 per week f. 0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Gistermiddag ruim 2 uur, hebben Duitsche vliegtuigen een aanval gedaan op de kust van Schotland, met name op de Firth of Forth, waar een deel der Britsche vloot ligt. In een gemeenschappelijke mededeeling van de Britsche ministeries van marine, luchtvaart en binnenlandsche veiligheid wordt gezegd, dat de Duitsche luchtaanval was gericht tegen de schepen in de Firth of Forth en door een twaalftal toestellen werd ondernomen. Geen enkel schip heeft ernstige schade geleden. Een bom, die langs de huid van den kruiser „Southampton" schampte, veroor zaakte geringe schade bij den boeg en bracht de admiraalssloep en een achtriems- sloep tot zinken. De Engelsche verliezen bedragendrie man aan boord van de „Southampton" en zeven aan boord van den kruiser „Edinburgh", die allen door bomsplin- ters getroffen werden. Verder viel een bom bij den torpedobootjager „Mohawk" waardoor 25 man gedood of gewond werden. Tot de dooden behoort de com mandant. Tenminste vier van de 12 tot 14 aanval lende toestellen werden neergehaald, waarvan drie door de Britsche lucht macht. In totaal zijn 2 officieren en 13 man gedood. 12 man ernstig gewond. Het eerste contact tusschen Britsche en Duitsche vliegtuigen vond plaats ter hoogte van het eiland May bij den mond van de Firth of Forth. Twee vijandelijke vliegtuigen werden toen gedwongen tot enkele voeten boven het water te dalen: zij werden naar zee terug gejaagd. Een ander Duitsch toestel werd boven Dalkeith aangevallen: het stortte brandend in zee. Binnen een kwartier was een hevig ge vecht ter hoogte van Crail ontbrand, waarbij een tweede Duitsche machine in zee viel. Een derde aanvaller werd bij de achtervolging vernield. Er zijn geen berichten over verliezen onder de burgerbevolking en ook de Britsche luchtmacht heeft geen verliezen geleden. Twee Duitsche vliegers werden door een torpedootbootjager gered, doch één hunner is later overleden. De Duitsche bewering, aldus vervolgt het communiqué, dat de duikboot, die de Royal Oak" heeft aangevallen, ook ernstig schade heeft toegebracht aan het slagschip de „Repulse", is een absurd verzinsel. Het Engelsche Reuterbureau meldt nog, dat de admiraalssloep en een achtriemssloep leeg langszij van de Southampton waren ge meerd. Dit was de eerste treffer van de Duitsche luchtmacht op een Engelsch schip sedert het begin van den oorlog. De torpedobootjager Mohawk keerde van een convooi naar de haven terug. De bom die aan dek 25 dooden en gewonden maakte, spatte op het water uit elkaar. Er werd aan het schip dat gereed Is uit te varen gelijk de andere schepen, slechts oppervlakkige scha de aangericht. Van de vier leden der bemanning van één der boven de Schotsche kust neergeschoten bommenwerpers verdronk er één, terwijl twee door kogels werden gedood De vierde, die een gewonden arm had, werd gered. De drie leden der bemanning van een an deren Duitschen bommenwerper, die ge dwongen werd in de heuvels van Pentland te dalen, werden gevangen genomen. Ooggetuigen op den Zuidelijken oever van de Firth of Forth hebben gezien, hoe de Duitsche bommenwerpers verscheidene po gingen deden om een bepaald objectlei te treffen. Zij werden door een hevig vuur terugge dreven, doch keerden herhaaldelijk terug. De bommen vielen in het water, waar gewel dige fonteinen opspoten, doch schade werd niet aangericht. Andere bommen vielen nabij de brug, doch deze werd evenmin getroffen, daar men spoedig daarna de treinen er overheen kon zien rijden. Vele menschen zochten geen schuilplaats op, doch bleven kijken, hoe de Duitsche vliegtuigen werden teruggedreven. Aan de „Tel." wordt nog gemeld: Er was bij het begin van dezen aanval geen alarm gemaakt, zoodat de menschen aanvankelijk dachten, dat er manoeuvres gehouden werden. Toen er echter steeds meer Britsche vliegtuigen opstegen en de granaten vlak achter en voor de Duitsche bommenwerpers die men door de groote hoogte niet als zoodanig kon herkennen uiteenspatten, ontdekte men, dat het ernst was. Desondanks bewaarden de menschen hun kalmte, gingen door met hun werk of bleven kijken, hoewel dat niet zonder gevaar was, daar o.a. te Dunfermline en Edinburgh granaatsplinters zijn gevallen. Een inwoner van Edinburgh deed van zijn bevindingen het volgende laconieke verhaal: „Ik had thuis geluncht en was op weg naar mijn kantoor, toen ik knallen ln de lucht hoorde, zooals bij een vuurwerk. Iedereen op straat keek naar boven, maar daar de sire nen zwegen, dacht aanvankelijk niemand aan een luchtaanval. Hoog in de lucht zag ik wolkjes uiteenspatten en langzaam wegdrij ven; toen hoorde ik ook het afweergeschut en het geronk der vliegtuigmotoren. Opwin ding was er op straat in het geheel niet. De menschen liepen gewoon door, bleven kijken of gingen winkels binnen om er wat te koo- pen. Ik ging het postkantoor binnen, waar de ambtenaren rustig bleven zitten om post zegels aan het publiPk te verkooDen. Nadat ik ook mijn postzegels gekregen had, liep ik weer naar buiten, doch er heerschte nu rust in de lucht. Dat duprde ochter slechts kort. want nabij mijn kantoor hoorde ik het luchtdoelgeschut, weer. Engelsche vliegtui gen patrouilleerden boven de stad. doch dat komt herhaaldelijk voor. Ik meen. dat de menschen wat voorzich tiger moeten zijn. besloot deze ooggetuige, want het is niet aan te raden tijdens een luchtaanval op straat te blijven". Een andere ooggetuige, die zijn ervarin gen vertelde, was David Archibald, die met den trein over de Flrth-brug reed. „Ik had", aldus zeide hij, „den trein van 2 30 uit Edin burgh naar Dunfermline genomen. Te Dal- menv werd ons medegedeeld, dat er een luchtaanval ondernomen werd en dat wij al dan niet de reis over de brug konden voortzette" De meesten besloten in den trein te blijven, die daaron langzaam over de brue reed Wii zagen twee vltegtuieen. een bii den Zuidelijken en een bii den Noorde lijken oever, die beide over de brug heen- LEIDSCHE SCHOUWBURG. EERSTE ABONNEMENTSVOORSTELLING. DOOR HET RESIDENTIE-TOONEEL. „'n Kalme Bruiloft," blijspel ln drie bedrijven van Esther Mc. Cracken. In deze benarde tijden hebben de men schen behoefte aan ontspanning en liefst gezonde ontspanning. Men moet de zorgen eens een oogenblik aan den kant kunnen zetten en zich overgeven aan vreugdevol ler gedachten, men moet zich eens los voelen van hetgeen thans zoo zwaar op de menschheid drukt. We zouden dit bij kans een vereischte willen noemen om „fit" te blijven in den dagelijkschen strijd. De eerste abonnementsvoorstelling, door het Residentie-Tooneel verzorgd, heeft zich bij uitstek geleend voor dit doel. Een allerkostelijkst licht blijspel, juist voor de ze moeilijke tijden, dat is „Quiet Wedding" van bovengenoemde Engelsche schrijfster Het is een lichte, luchtige kost, hier en daar de klucht zelfs eenigszins benade rend, die echter op hoog peil blijft van het begin tot het einde. Men zou zich zelfs kunnen afvragen, hoe het mogelijk is van zoo'n betrekkelijk gering gegeven een blij spel te maken van drie bedrijven, waarvan een nog ln twee tafereelen onderverdeeld. De schrijfster heeft zich echter een mees teres getoond in het hanteeren van het VJ.nj. Coba Kelling, Dirk Verbeek, Vera Bondam, Bets Ranucci, Mieke Flink en Cora van Eyck. Op voorgrond zittend Jacques de Haas en Enny Meunier. wapen van de zachte humor en spreidt een sprankelenden geest ten toon, die nimmer verflauwt. Het gegeven is, zooals gezegd, uiterst simplistisch. Men wordt binnen geleid in een familie, waarvan de laatste dochter den volgenden morgen in het huwelijks bootje zal stappen, doch door de drukte en de vele toespelingen, bedekt of meer openlijk gelanceerd, wat over stuur is ge komen, zelfs zoo, dat op het laatste oogen blik nog een breuk dreigt. Dank zei de wijze raad van een de wereld kennende tante komt alles natuurlijk behoorlijk te recht en gaat de dochter werkelijk als .stralende bruid" naar het altaar. Hetdo:r tante aangeraden middel blijkt wel ietwat exhorbitant verder te zijn gegaan dan in de bedoeling lag, maar eind goed al goed In schitterende milieu-teekening is dit ge geven uitgewerkt, waarbij de diverse ka rakters met lichten spot worden geschetst. Het geheel is een uiterst geestige persi flage met vele rake zetten; het is geen spel van uitbundigheid, maar toch een spel, dat den glimlach bijna niet doet wijken. Kort om een echt stuk voor onze moeilijkheden, dat geestelijke ontspanning biedt en op fleurt! Dat de eerste voorstelling in abonnement in het prachtig bezette huis zoo'n daverend succes had, moet evenwel mede worden toegeschreven aan het vertoonde spel, dat bijkans over de gansche linie uitermate verzorgd mag heeten. Met goede vaart paste men zich geheel aan aan het luch tige van het gegeven en zoodoende kwam deze schijnbaar kalme bruiloft volledig tot zijn recht. Bovendien werden de vele ty pen der betrokken familie raak uitgebeeld, doch men hoedde zich voor overdrijving, waardoor de humor nimmer bovenmatig werd aangedikt en alles een luchtigen toon bleef dragen, zooals hier eerste vereischte is. De wereldwijze tante was een mooie rol voor Vera Bondam, terwijl de regisseuse mevr. Bets RanucciBeekman in de be dillerige en haastige moeder juist iets van haar gading vond. Caro van Eyck. Coba Kelling, Tlne Opscholtens, Enny Meunier, Adrienne Canivez, zij typeerden kostelijk. De bruid van Mieke FlinkVerstraete moge men wellicht ietwat sterker gekarakteri seerd hebben willen zien. onvoldoende was zij toch niet. De mannenlij ke rollen pas ten zich zonder uitzondering gaaf aan met vele prachtige trekjes. Het was een opening als men zich niet beter had kunnen denken. vlogen. Daarna verdwenen zij in Westelijke richting, achtervolgd door Britsche Jacht vliegtuigen". De „Southampton" en „Edingburgh" ma ken deel uit van de bijna zeventig lichte kruisers, welke Engeland bezit. De „Sout hampton" meet 9100 ton en is in 1937 in dienst genomen. Het was toen het snelste oorlogsschip ter wereld. De „Edinburgh" kwam in 1938 gereed en meet 10.000 ton. Het Britsche ministerie van binnen landsche veiligheid verklaart, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de reden van het achterwege blijven van eenige waarschuwing, dat een luchtaanval op Edinburgh werd uitgevoerd. Berlijn meldt: Op 16 October tusschen 14.30 en 15.30 uur hebben dertig Duitsche bombardements vliegtuigen een aanval gedaan op Engel sche oorlogsschepen, die in de Firth of Forth lagen Twee Britsche kruisers zijn door bommen van zwaar kaliber getroffen. De aanval werd. niettegenstaande het hevige Engelsche afweervuur. gedaan. Van de Britsche jachtvliegtuigen, die op stegen, werden er twee door de Duitsche toestellen neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. De aanval kwam voor de Engelschen zoo verrassend, dat de eerste Duitsche aan vallers weinig van den afweer merkten en eerst de laatste Duitsche machines sterk afweervuur kregen. Twee vijandelijke ja gers. van het Spitfire-type werden volgens stellige waarnemingen neergeschoten. Over dezen aanval zijn nog de volgende bijzonderheden bekend: De Duitsche machines, duikstrljdtoestel- len, van groote aanvals- en gevechtskracht, startten Maandag met bedekt weer voor een vlucht naar Engeland. In zeer korten tijd werd met de uiterst snelle machines ondanks den grooten bommenlast de Noordzee overgestoken en de Firth of Forth bereikt, voor welke de voortdurend op den vijand loerende Duitsche verkenners vijan delijke zeestrijdkrachten hadden waarge nomen. Dicht bij de brug lagen Engelsche kruisers van een groote klasse, welker type tengevolge van de groote duiksnelheid der Duitsche machines niet nauwkeurig kon worden uitgemaakt. Bijna alle machines van de groep konden hun bommen op deze of andere eenheden die hier lagen, neer werpen. De eerste toestellen kregen nauwe lijks vuur, zoo groot was de verrassing der Engelschen, toen Duitsche vliegtuigen plotseling op hen af doken. Reeds het tweede Duitsche vliegtuig maakte treffers op een Engelschen kruiser, welke hooge rookzuilen tengevolge hadden. Ook door de volgende vliegtuigen konden treffers waar genomen worden. Deze treffers zijn foto grafisch vastgelegd en kunnen nu door de Engelschen niet ontkend worden. Verschei dene Engelsche oorlogsschepen werden aanzienlijk beschadigd. Duitsche vliegtui gen vlogen ten slotte nog over de kust aan weerszijden van de Firth of Forth en Edin burgh. Zij vlogen deels zoo laag. dat zy door de landlieden toegewuifd werden. Van verschillende punten begon een krachtig luchtafweervuur. Twee Engelsche jagers, die de Duitsche machines achtervolgden, werden neergeschoten. (Van Engelsche zydc wordt dit ontkend). De Duitsche toe stellen keerden in den loop van den avond, na deze buitengewoon groote vliegpresta ties, terug. Twee Duitsche toestellen wor den vermist. DE BOUW VAN NIEUWE OORLOGS SCHEPEN IN ENGELAND. Kolossaal is het eenige woord om de be- dryvigheid te teekenen van de Britsche bewapeningswerkzaamheden op de werven voor den oorlogsscheepsbouw. die een ver tegenwoordiger van het Engelsche Reuter bureau met toestemming van de admirali teit heeft bezocht. Allereerst bracht hy een bezoek aan de groote staalfabrieken, waar de modernste installaties ter wereld gebruikt worden voor het vervaardigen van staal voor alle typen bewapeningen, met inbegrip van vliegtuigonderdeelen. pantserplaten, reus achtige kanonnen voor slagschepen, pant- serdoorborende granaten enz. De fabrieken werken 24 uur per dag en zeven dagen per week en ondanks de lange werkuren heerscht een uitstekenden geest onder de arbeiders. Voortdurend worden proefnemingen met staal gedaan, teneinde de bewapening te verbeteren en de chef van het onderzoek van een groote fabriek verklaarde, dat hy vertrouwde, dat de Duitschers geen producten bezaten, die superieur waren aan de Engelsche. Op de scheepswerven aanschouwde de correspondent wat neerkomt op een in aanbouw zünde nieuwe vloot. Voorts wer den hem koopvaardyschepen getoond, die verbouwd worden tot hulpkruisers voor de vloot en andere koopvaardyschepen, die uitgerust worden met geschut en andere beschermingsmaatregelen. Deze schepen zullen bemand worden met zeelieden der koopvaardy, die in vele centra worden ge oefend. Ook kreeg de correspondent treilers te zien. die verbouwd worden tot mynen- vegers en duikbootjagers. De algemeene indruk is, dat ieder zich geweldig inspant om te verzekeren, dat de geallieerden ln den oorlog zullen kunnen s try den met de uiterste kracht. BINNENLAND. Een buitengewoon crediet van f. 100 mil- lioen voor defensie. (Binnenland, 3e Blad. Twee kanovaarders verdronken. (Gemengd 3e Blad). De bescherming van zandzakken tegen den invloed van het weer. (Binnenland, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille handel - Kleurlooze markt - Nauwelijks veranderde koersen - Ame rika hooger - Nederlandsche beleggin gen onregelmatig. BUITENLAND. Duitsche luchtaanval op de Firth of Forth in Schotland. (Ie Blad). De Fransche troepen trekken terug uit de op Duitsch gebied bezette stellingen. De Turkse he minister Saradjogloe verlaat heden Moskou zonder accoord. (Ie BI.) Het mijnengevaar op zee. (3e Blad). De evacuatie der Dnitschers uit Esiand en Letland. (3e Blad). Onze Parijsche correspondent over de si tuatie in FrankrUk. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Gedeeltelijk bewolkts later wel licht toenemende bewolking. Kans op eenigen regen hoofdzakelijk in het Zuiden. Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. Later wellicht iets zachter. Meest zwak ke. later wellicht toenemende Oos telijke tot Zuidelijke wind. EEN DUITSCH OORLOGSSCHIP GEZONKEN? Het Engelsche Reuterbureau meldt uit Oslo, dat visschers hebben medegedeeld, dat Zaterdag aan de Westkust van Noorwegen drie Britsche oorlogsschepen en Engelsche vliegtuigen een Duitsch oorlogsschip hebben aangevallen en tot zinken gebracht. Er wer den verscheidene schoten gelost, waarna een rookkolom opsteeg en de Britsche sche pen zich verwijderden. Het gevecht zou ter hoogte van de Noordfjord gevoerd zijn. Een overeenkomstig bericht wordt vermeld door het Stockholmsche Aftonbladet. Maar iedere officieele bevestiging ont breekt nog. GOEDEREN AANGEHOUDEN. Het Fransche legerbericht meldt: In de tweede week van October heeft de Fransche marine 25.000 ton goederen, be stemd voor Duitschland, aangehouden. DE AANVAL OP DE ..COURAGEOUS". Een correspondent van de „Msbode" was in de gelegenheid uit de eerste hand van den kant van de bemanning van den be tref f enden onderzeeër bijzonderheden te vernemen omtrent de torpedeering van het Britsche vliegtuigmoederschip „Courageous" door een Duitsche U-boot. Een typische informatie daarbij is, dat deze duikboot zich reeds sinds den veertien den Augustus, dus lang voor de verscher ping van den internationalen toestand, ->p verkenningstocht in zee bevond. Toen de aanval op de „Courageous" on dernomen werd, had de bemanning van de U-boot nog enkel een geringe hoeveelheid melk aan boord, nog slechts een kleinen

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1